Inzerce

Světový den psoriázy

27. října 2015, Komerční prezentace   |   přečteno: 1922x

29. října je důležitým datem pro dermatology i jejich pacienty trpící psoriázou, koná se Světový den psoriázy. Psoriáza se medializuje, probíhá řada akcí odborných společností i organizací pacientů. Tyto aktivity jsou velmi potřebné a užitečné. Psoriáza má mnoho podob a také mnoho interpretací, od vědecké medicíny až po naprosto nevědecké přístupy nebo dokonce pověry o této chorobě.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
126 Kč

Teprve v polovině 19. století brněnský rodák Ferdinand von Hebra psoriázu jasně vyčlenil jako samostatnou chorobnou jednotku a vyloučil její infekčnost.

Co to je psoriáza? 

Chronické zánětlivé kožní onemocění s nadměrnou aktivitou pokožky, což se projevuje tvorbou typických ložisek  pokrytých větším množstvím stříbřitých šupin. Nebo ji můžeme chápat jako chorobu podmíněnou geneticky, onemocnění polygenní, kdy ke spuštění mechanismu nemoci přispívá řada faktorů.  Je nutné uvést možné kloubní postižení, takzvanou psoritickou artritídu; je přítomna až u 30% nemocných.  Postižena jakoukoliv formou lupénky jsou  přibližně 3 procenta naší populace. Zajímavé jsou určité rasové rozdíly ve výskytu; zřetelné je nižší postižení žluté rasy. Spouštěcích nebo provokujících faktorů nemoci je řada –infekce, stresová zátěž. Průběh onemocnění může být negativně ovlivněn některými léky, alkoholem, kouřením, nerespektováním tzv. výsevové pohotovosti, i faktory metabolickými, např. chorobami jater nebo cukrovkou.  

Léčba psoriázy

Cílem léčby psoriázy je odléčení projevů až k vymizení či jejich zřetelnému zmírnění,  potlačení zánětu. U většiny typů psoriázy hodnotitelé výsledky léčby vidíme přibližně za měsíc. Zásadní pro většinu nemocných je léčba místní. V praxi jsou nejúčinnější silné kortikosteroidy, následují deriváty vitaminu D3. Je možná  a výhodná jejich kombinace v jednom přípravku. Další možností je moderní přístrojová světloléčba. Existuje několik typů zdrojů  světla zasahujícího příznivě u psoriázy. Ještě nedávno široce pouřívaná fotochemoterapie (PUVA) ustoupila do pozadí, dnes   se používá především lampa používající úzký výsek záření UVB, úkopásmá UVB lampa. Standardní postupy pro léčbu těžkých forem rozsahem nebo i průběhem představuje methotrexát, cyklosporin A a tzv. retinoidy. V indikovaných případech lze zahájit léčbu biologiky.  Za biologickou léčbu vděčíme rozšíření znalostí o imunitní odpovědi a zánětlivých dějích u psoriázy a pokroku molekulární biologie. Biologika jsou vysoce specificky působící léky. Je jich k dispozici širší škála podle toho, kam jsou zacíleny. A probíhá další vývoj.

Tedy možností léčby psoriázy je řada. Můžeme účinně léčit všechny typy. Většinou ambulantně, ale u části nemocných je i hospitalizace nezbytná. Psoriáza má také dopad na jeden  důležitý systém v kožních obranných a regulačních mechanismech, tzv. epidermální bariéru. Ta je u psoriázy vnímavější vůči dráždění a tedy i toxickým vlivům zevního prostředí. Pravidelná péče o kůže  různými zvláčňujícími prostředky je tedy  také důležitá. Světlo sluneční je také blahodárné, ale pozor: Nikoliv u psoriázy ve výsevu! Lázeňská léčba je nesporně velmi cenná.  Pacient musí být o chorobě co nejlépe informován, je důležité ho hned z počátku dobře motivovat. Existuje jeden nedobrý úkaz – podléčení lupénky. Co to znamená?  Diagnóza je podceněna lékařem i nemocným. U nešířící se chronické psoriázy se část veřejnosti domnívá, že jde jen o jakousi šupící nepříjemnost. Není tomu tak a souvislosti mohou být nedobré. Například pozdní diagnostika psoritické artritídy.  A samoléčbu také nemohu doporučit, zde nikdo objektivně nekontroluje chování onemocnění a prostředky zde použité neprošly přísným ověřením/klinickými zkouškami účinku a bezpečnosti. Mnohdy se váhá s účinnějšími postupy po selhání léčby místní – světloléčbou či léčbou celkovou. Je nutno přihlédnout k nutnosti odlišného přístupu v léčbě u některých rizikových skupin – v těhotenství, u kojících žen,u dětí, ve stáří , u pacientů obézních  aj.

Tedy přístup musí být komplexní, spolupráce obou stran (lékaře i nemocného) nutná, informovanost veřejnosti  velmi žádoucí.

Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc
Přednosta I. DVK LF MU a FN u sv. Anny v Brně
Předseda České akademie dermatovenerologie 

 

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Měl by stát a zdravotní pojišťovny podle vás více přispívat na léčbu celiakie?
Zatím hlasovalo 49 lidí.
Inzerce
Inzerce
Kde hledat pomoc?
Centra lupenky
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Adéla (Sen? Byt zase hubeny) 22. května 2017, 23:35:24

    Výživový poradce je to nejlepší, co funguje. Zkus třeba poradce z www.hubnuti-ostrava.cz.… Diskutovat

  • efka (Projímadle) 21. května 2017, 09:24:07

    mnohokrát děkuji za info Diskutovat

  • Alena (Arytmie) 22. května 2017, 12:32:10

    Dobrý den, už několik týdnů se mi stává, že mi při jídle začne bušit srdce jakoby v… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.