Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Těhotenství a cestování letadlem

( Redakce | přečteno: 10625x )

Všeobecně se ženám s normálně probíhajícím těhotenství nedoporučuje létat po 36. týdnu gravidity. Některé letecké společnosti nedovolí cestovat ženám už od 28. týdne nebo po nich požadují lékařské potvrzení - většinou ne starší než 76 hodin.

Dobrá rada
shutterstock.com

Tlak vzduchu na palubě letadel bývá uměle vyrovnáván, plodu tedy nehrozí nedostatek kyslíku. Změny atmosferického tlaku sice mírně zvyšují riziko předčasného porodu, nebývají však jeho hlavní příčinou.

Delší mezinárodní lety bývají pro ženu po 28. týdnu velmi náročné. Objevují se otoky rukou i nohou, poloha vsedě je velmi nepohodlná. Stoupá riziko embolie. Pokud je žena v tomto stupni těhotenství nucena cestovat letadlem, měla by se pravidelně procházet po palubě letadla, aby zabránila stagnaci krve v žilách. Je potřeba pít dostatek tekutin. Zhoršená stabilita a závratě mohou způsobit pády na schodištích a eskalátorech.

Pokud žena ve vyšším stupni těhotenství cestuje do ciziny, riskuje že tam i porodí (v lepším případě). V případě, že se objeví problémy s těhotenstvím, bývá návrat často obtížný. Proto je třeba delší cesty v těhotenství dobře zvážit a vždy se poradit se svým lékařem.

Pokud se přece rozhodnete cestovat, vyžádejte si s sebou výpis z lékařské dokumentace, nejlépe v angličtině. Pokuste se zjistit adresu dobrého gynekologa na místě Vašeho plánovaného pobytu. Svůj návrat naplánujte dříve, nejlépe před 28. týdnem těhotenství.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce