Inzerce

Typy inkontinence

22. listopadu 2006,   |   přečteno: 13762x

Stresová inkontinence je nejčastějším typem úniku moči. Dochází k ní například při kašli, kýchnutí, smíchu, cvičení.

foto: shutterstock.com

Lékaři obvykle rozlišují čtyři typy inkontinence moči

Stresová inkontinence

Samovolný únik moči při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, k čemuž nejčastěji dochází při kašli, kýchnutí, smíchu, cvičení, zvednutí břemene apod. Podstata tohoto typu je v porušeném uložení a zvýšené pohyblivosti močového měchýře a močové trubice. Stresová inkontinence tvoří 40 procent poruch neschopnosti udržet moč.

Urgentní inkontinence

Stavy náhlého a nekontrolovaného nucení na močení, jemuž žena musí bezprostředně vyhovět. Žena se obává, že se na toaletu nedostane včas – že tzv. nedoběhne. Několikrát za noc ji probudí nutkavá potřeba se vymočit. U tohoto typu inkontinence není uložení a pohyblivost měchýře a močové trubice porušena. Urgentní forma představuje přes 30 procent všech inkontinencí.

Smíšená inkontinence

Zahrnuje příznaky obou předchozích typů inkontinence. Podle statistik se vyskytuje u 20–40 procent inkontinentních žen. Při léčbě je důležité, aby se urgentní složka řešila přednostně, stresová složka se může nejdříve řešit konzervativně (tj. jinak než chirurgicky). Pokud po 2–3 měsících přetrvávají obtíže dané stresovou složkou, pak je na místě operace.

Inkontinence z přeplnění (z přetékání)

Nekontrolovaný únik moči při přeplněném močovém měchýři bez doprovodného pocitu nucení na močení. Močový měchýř je trvale přeplněn močí a odtéká určitý objem moči, který měchýř není již schopen pojmout. Jde tedy o akutní nebo chronickou neschopnost vědomě vyprázdnit močový měchýř. Každý další přítok moči z ledvin se projeví ukapáváním stejného objemu moči ze zevního ústí močové trubice.

Ze všech inkontinencí představuje asi 2–5 procent případů. Příčinou mohou být chorobné stavy, které zabraňují odtoku moči močovou trubicí, např. nervová porucha nebo blokáda močové trubice.

Správná diagnostika inkontinence vede k výběru úspěšné léčby

Konkrétní a správně diagnostikovaný typ inkontinence vede ke správnému výběru léčby. Inkontinencí moči trpí na světě 13 milionů dospělých různého věku, přičemž 85 procent z tohoto počtu tvoří ženy.

Pokud trpíte tímto nepříjemným onemocněním, neotálejte příliš dlouho s vyšetřením. Podle statistik jedna ze čtyř žen trpících inkontinencí nikdy nevyhledala pomoc lékaře. Ale vy se přece chcete vrátit do běžného života a mezi své přátele. Než se vaše problémy s únikem moči zlepší, případně trvale, můžete používat vložky či kalhotky například firmy TENA. Jsou to speciální pomůcky pro případ, že trpíte únikem moči. Pomohou vám inkontinenci zvládnout. Pokud je máte zájem vyzkoušet, můžete získat vzorek zdarma.

autor:

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Souhlasíte v povinným očkováním?
Zatím hlasovalo 2 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Síma (potrebuji zhubnout....rady pls piste na maily..) 18. dubna 2018, 18:19:35

    Ty brďo, tak to kllobouk dolů. mohla bych vědět, jak dlouhý program si u světa zdraví… Diskutovat

  • Adéla (Po trhání osmiček) 25. dubna 2018, 09:08:53

    ahoj holky, už jsem 8 dní po trhání osmičky, první byla v pohodě, bolest přestala hned 2… Diskutovat

  • Ilona (Chci zhubnout) 18. dubna 2018, 18:17:25

    Také se připojím do diskuze, protože se světem zdraví mám výborné zkušenosti a díky nim… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.