Inzerce

Účinná zbraň proti rakovině děložního čípku

20. února 2008, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 16854x

Důvody, proč není tato choroba včas podchycena a léčena jsou dva: bezpříznakovost, tj. absence jakýchkoli výraznějších obtíží, a dále nízká informovanost žen o důležitosti cytologických vyšetření.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje
SKLADEM EXTERNĚ
132 Kč

MZd ČR odstartovalo celorepublikový screeningový program

Stále zřetelněji se ukazuje, že pravidelné preventivní prohlídky jsou prokazatelně nejdostupnější a nejefektivnější ochranou před nádorovými onemocněními. To je důvodem, proč byl v tomto roce spuštěn další screeningový program, zaměřený na prevenci a včasné podchycení karcinomu děložního čípku (prekarcinom – tedy první stádium onemocnění, je dnes dobře léčitelný). Je to už druhý projekt tohoto typu, který se snaží pomoci ženám v České republice. První, jehož cílem je prevence karcinomu prsu, byl zahájen v roce 2002. Zahraniční statistiky už prokázaly, že touto formou lze skutečně výrazně snížit úmrtnost na uvedenou diagnózu.

Výskyt rakoviny děložního čípku i úmrtnost na toto onemocnění u nás bohužel stále převyšují evropský průměr. Důvody, proč není tato choroba včas podchycena a léčena jsou dva: bezpříznakovost, tj. absence jakýchkoli výraznějších obtíží, a dále nízká informovanost žen o důležitosti cytologických vyšetření.
Je tu ale i další, neméně podstatný a až dosud opomíjený faktor – kvalita odběrů a jejich správného vyhodnocení. Podle MUDr. Vladimíra Dvořáka, předsedy České gynekologické společnosti, nebyly výjimkou případy, kdy ženy docházely na pravidelné preventivní kontroly a přesto se u nich rozvinula patologie, vedoucí ke vzniku karcinomu.

Ptejte se, kam jsou odesílány Vaše odběry. Může Vám to zachránit život.
Situace se sice změnila ve prospěch pacientek – akreditované laboratoře, ve kterých se vyhodnocují odběry, musí splňovat přísná pravidla, aby získala hrazení úkonů od zdravotních pojišťoven, ale víte, které to jsou? Podívejte se, zda zrovna ta Vaše laboratoř je „tou správnou adresou“, na kterou se můžete bez obav spolehnout. Hledaný seznam je na webu MZd, na stránce Pro odbornou veřejnost, v podzáložce Zdravotní služby - najdete ho zde.

Pojišťovny jako spoluhráči.
Screeningový program je nastaven pro všechny ženy ve věku 25 až 60 let. To ale neznamená, že pokud se ocitnete mimo tuto věkovou kategorii, bude Vám vyšetření odepřeno. Pouze nebudete svou pojišťovnou upozorněna na „špatnou docházku“. V současnosti lze považovat za velmi pozitivní krok právě to, že zdravotní pojišťovny přistoupily na pravidelné informování žen v uvedeném věkovém limitu – pokud po dobu dvou let nenavštíví svého gynekologa, budou informovány o možnostech preventivního vyšetření hrazeného z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Nedostaví-li se ani pak, budou oslovovány každý následují rok.
Využijte toho, rozhodně to stojí zato.

Jaroslava Sladká

autor: Redakce Ordinace.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Adéla

dobrý den, je již tento program opravdu uveden do praxe? Zvou pojišťovny ženy, které nedbají na preventivní prohlídky? Jestli ano, jakým způsobem?Děkuji za odpověd, Adéla

Reagovatpoděkovatnahlásit

27. února 2008, 16:18:14

Koubová2 poděkování

Zajímá mně kolik přispívá VZP na očkování vakcínou Silgard.

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. února 2008, 11:28:41

Stevie

asi pětistovku

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. února 2008, 22:53:03


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Anonim (Po trhání osmiček) 16. listopadu 2018, 11:30:52

    Hele já jsem po trhání 13 zubů z toho 4 komplikovaně v celkové anestezii u Sv. Anny v Brně.… Diskutovat

  • Anonim (Po trhání osmiček) 16. listopadu 2018, 11:34:30

    Hele já jsem po trhání 13 zubů z toho 4 komplikovaně v celkové anestezii u Sv. Anny v Brně.… Diskutovat

  • Sue (Akné na zadku) 16. listopadu 2018, 11:55:51

    Ahoj,jde o bakterií je potřeba zničit bakterií na kůži.Jdete do drogérie a kupte obyčejnou… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.