Inzerce

Úloha diabetika v léčbě cukrovky

30. ledna 2006, aktualizováno 24. března 2007, prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc.   |   přečteno: 13292x

Výsledek léčení každé choroby závisí do značné míry na soustavné spolupráci lékaře a pacienta, případně i jeho rodiny. Pro diabetes to platí dvojnásobně, neboť jde o celoživotní onemocnění, jehož průběh je trvale ovlivňován životním stylem pacienta a jeho přístupem ke specifickým nárokům choroby. Základem pochopitelně je, aby se diabetik aktivně seznámil s hlavními projevy nemoci a s principy léčení.

Výsledek léčení každé choroby závisí do značné míry na soustavné spolupráci lékaře a pacienta, případně i jeho rodiny. Pro diabetes to platí dvojnásobně, neboť jde o celoživotní onemocnění, jehož průběh je trvale ovlivňován životním stylem pacienta a jeho přístupem ke specifickým nárokům choroby. Základem pochopitelně je, aby se diabetik aktivně seznámil s hlavními projevy nemoci a s principy léčení. Je výhodné, když potřebné znalosti získají i členové jeho rodiny či nejbližšího okolí. V domácím prostředí, na pracovišti, při zábavě a sportu se totiž odehrávají den ze dne či dokonce od jídla k jídlu procesy přeměny látkové, které určují hladinu glukózy v krvi a tím i průběh diabetu. Edukovaný pacient je může ovlivňovat a v souladu s potřebnou léčbou i řídit.

http://www.ordinace.cz/clanek/prohlaseni-a-ochrana-osobnich-udaju/

V posledních letech se léčení cukrovky značně zmodernizovalo. Rozšířilo se domácí samostatné měření glykémie, usnadnila se inzulinová léčba dostupností injekčních stříkaček na jedno použití, dávkovačů inzulinu známých jako inzulinová pera a zavedlo se stanovování dlouhodobých ukazatelů kompenzace diabetu. Jsou k dispozici za přijatelné peníze tonometry pro domácí měření krevního tlaku. Tyto i další prostředky dokonce umožňují, aby pacient nečekal na návštěvu lékaře, ale sám si uměl podle glykémie, někdy i podle změření krevního tlaku, upravit dávkování léků. Mezi domácí potřeby patří i váha, aby si diabetik mohl pravidelně kontrolovat tělesnou hmotnost. Je důležité, aby diabetik typu 1 na hmotnosti neubýval a typu 2 nepřibýval, a to je vždy v rukou pacienta.

Je známo, že terapie diabetu obecně spočívá na třech pilířích: dieta, fyzická aktivita, léky. Uvědomělá disciplina pacienta ve všech třech léčebných zásadách je nejlepší zárukou, aby diabetik ovládal diabetes, a aby diabetes neovládal diabetika. Pacient se tak stává partnerem v léčbě a rovnoprávným členem léčebného týmu. Má právo kontrolovat dodržování standardních kritérií diabetologické péče ze strany lékaře. Slouží tomu nově navrhované legitimace diabetika s údaji o doporučených laboratorních a klinických parametrech a s frekvencí vyšetření, zaměřených na prevenci a časné poznání eventuelních chronických komplikací. Současně ale diabetik přebírá i větší díl odpovědnosti za vlastní zdraví a kontroluje svůj diabetes v proměnlivých podmínkách každodenního života, které lékař nemůže předem při návštěvě ordinace odhadovat.

Sdělení diagnózy diabetu je pro pacienta nepochybně stresem, který může vést k rezignaci, k negativnímu přístupu k chorobě. Úkolem počáteční edukace a vstřícného rodinného zázemí je přiměřené přijetí nemoci, vyrovnání se s ní. Umění rozumně se přizpůsobit nemoci začíná u plné informovanosti. Diabetik musí vědět a chápat, proč jsou různá omezení nutná a jaký mají smysl. Bude-li se sám o to zajímat, snadněji bude postrádat některá dříve oblíbená jídla a snadněji si zvykne na nový pravidelný rytmus života.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.

autor: prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Jak moc je pro Vás důležité, zda dětská kosmetika má označení BIO?
Zatím hlasovalo 154 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • (Chronicka prostatitida - pomohlo vam nieco???) 14. srpna 2018, 10:40:10

    ATB jeden měsíc je žalostně málo. Nejlepší je kombinace dvou až tří a brát je… Diskutovat

  • Beci (cipralex) 14. srpna 2018, 12:54:30

    Ja musela cipralex po mesici vysadit. Brala jsem sice jen 5 kapek,ale reakce strasna.Bolest nohou… Diskutovat

  • Milan Obročník (Syndrom karpálního tunelu) 15. srpna 2018, 14:38:35

    Mohu poprosit odkaz na email? obrocnik@centrum.cz Děkuji Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.