Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

V těhotenství konzultujte s lékařem každý prášek

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 27692x )

Obyčejný lék na bolest, ale i potravní doplněk užívaný v těhotenství by mohl způsobit, že se narodí dítě s vrozenou vývojovou vadou. Těhotné ženy by tedy každou pilulku měly konzultovat s ošetřujícím lékařem.

shutterstock.com

Látky, které jsou nebezpečné

V současnosti je známo relativně málo látek, které jsou skutečně prokazatelně teratogenní. V prvním trimestru působí teratogenně např. některé léky k léčbě nádorových onemocnění nebo epilepsie, lithium (k léčbě některých psychiatrických poruch), isotretinoin (k léčbě těžkých forem akné), warfarin (proti krevní srážlivosti).

Poškození v pozdějším období vývoje plodu mohou působit např. ACE‑inhibitory k léčbě zvýšeného krevního tlaku, tetracyklinová antibiotika, léky tlumící činnost štítné žlázy, nesteroidní antirevmatika a acetylsalicylová kyselina nebo opět warfarin.

Naprostá většina léků pravděpodobně není teratogenní. Úplná jistota však neexistuje. U nově nebo nedávno vyvinutých léků neexistuje dostatek údajů o používání u těhotných žen. U léků, které jsou již na trhu dlouhou dobu, stojí závěry o bezpečnosti pouze na základě vysoké pravděpodobnosti. Nikdy nelze zcela vyloučit, že lék, který se v celé populaci jeví být bezpečný, nemůže působit na vyvíjející se plod ve velmi malém množství speciálních případů.

Až dosud je známo jen kolem třiceti léčivých látek, které jsou lidskými teratogeny, některé z nich se již v klinické praxi nepoužívají. Na druhé straně však u žádného léku nemůžeme říci se 100% jistotou, že nemůže třeba za zvláštních podmínek určitým způsobem ovlivnit vyvíjející se plod. Kromě možného rizika teratogenity léků může být však těhotenství ohroženo také nepodáním indikovaného léku. Podání jakéhokoli léku během těhotenství musí proto vždy zvážit lékař. V zájmu neporušeného vývoje svého dítěte nemá těhotná žena nikdy užít žádný lék bez porady s lékařem nebo lékárníkem, a to ani léky volně prodejné, s obsahem bylinek či vitamínů nebo doplňky stravy.

Proč by měly ženy konzultovat v těhotenství všechny léky s doktorem? To se dozvíte v další kapitole.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce