Inzerce

Vakcína proti nádoru děložního čípku neochrání všechny ženy

28. listopadu 2008, Markéta Grosmanová   |   přečteno: 6579x

Původcem nádoru děložního čípku je virus. Nemoc se vyvíjí několik let a mezitím lze včas počínající potíže odhalit.

foto: shutterstock.com
Původcem nádoru děložního čípku je virus. Nemoc se vyvíjí několik let a mezitím lze včas počínající potíže odhalit. Ne vždy se to ale podaří. Na vině je nedostatečná prevence.

Velká očekávání se dnes vkládají do vakcíny proti viru, který způsobuje nádor děložního čípku. Zhruba za rok a půl by se mohla používat. Problém je ovšem v tom, že ochrání jen část žen, pravidelné prohlídky navíc zůstanou tou nejlepší ochranou.

Důvody jsou hned dva. K jejich pochopení je třeba vědět, jak nádor vzniká. Je totiž jediným ze všech zhoubných bujení, o kterém se prokazatelně ví, že příčinou jeho vzniku je virus. Jde o poměrně běžný vir s názvem human papilloma virus (HPV). Má celkem 100 variant, přičemž většina z nich je neškodných. Pokud se do těla dostane, tak si toho ani nevšimnete, žádné potíže mít nebudete a zhruba do roka či dvou se tělo s nákazou vyrovná, a ta odezní. Do té doby můžete nakazit další partnery. Nemoc se totiž přenáší sexuálním kontaktem.

Celosvětově je rakovina čípku děložního druhým nejběžnějším karcinomem zasahujícím ženy a druhou hlavní příčinou úmrtí na rakovinu u žen. V České republice je ročně nově odhaleno 1000 nových případů rakoviny čípku.

Nákaza některými z typů ale může mít určité projevy, nejčastěji jde o bradavice nebo jiné novotvary, které nejsou zhoubné. Nejrizikovější typy viru – především jde o HPV 16, 18, 31 a 45 - pak mohou vést k rozvoji nádoru děložního čípku u žen – ta je častější - či análnímu nádoru u mužů. První dva pak mohou za 70 procent všech nádorů děložního čípku. A právě jen proti nim zabírá vakcína.

Druhým důvodem je to, že vakcína je určena jen ženám, které se ještě nemohly nakazit, čili neměly sexuální styk. Čeští gynekologové by proto očkování doporučovali dívkám ve věku 15 let. A další špatná zpráva: nebude hrazena ze zdravotního pojištění a celková cena vakcinace, ke které budou potřeba tři dávky, se rozhodně vyšplhá na několik tisíc korun.

autor: Markéta Grosmanová

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Pavel (Ženšen) 12. prosince 2017, 09:41:41

    Pouze dodam, ze zensen najdete v kazdych druhych tabletach na erekci, jelikoz je to jedna z… Diskutovat

  • Karin (Léčba bércových vředů) 10. prosince 2017, 20:04:11

    Výborný je na bércové vředy med Medymanuka. Ze začátku jsem vůči tomu byla skeptická, ale… Diskutovat

  • Eva (Online konzultace s gynekologem: hormony, infekce, problémy při sexu i s otěhotněním) 14. prosince 2017, 18:40:28

    Dobrý den, je mi 20 let a a před týdnem mi skončila menstruace, od té doby mám lehce… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.