Inzerce

Výduť břišní aorty

6. října 2008, Jaroslava Sladká   |   přečteno: 44260x

Onemocnění postihuje ve věku nad 60 let až 7 lidí ze sta, častěji muže.

foto: shutterstock.com

Aneuryzma, neboli výduť břišní aorty, znamená rozšíření aorty (srdečnice) – největší tepny organizmu, která vystupuje přímo z levé srdeční komory, probíhá hrudníkem a břišní dutinou (před páteří) až do bederní oblasti, kde se dělí na dvě kyčelní tepny. Rozvádí tedy krev do všech orgánů v břiše a do dolních končetin.
Aorta v břiše je normálně široká kolem 2, 3 cm u mužů a 1, 9 cm u žen. Pokud se rozšíří na více než 3 cm, hovoříme o výduti neboli aneuryzmatu. Přirozený průběh aneuryzmatu břišní aorty těsně souvisí s jeho velikostí, je-li menší než 5 cm, je ruptura vzácná, nad 6 cm však její výskyt dramaticky stoupá. Muži mívají aneuryzma břišní aorty čtyřikrát častěji než ženy. Zvýšenou pravděpodobnost onemocnění mají také kuřáci a lidé, u jejichž příbuzných se aneuryzma vyskytlo.

Nález bývá spíše náhodný
Aneuryzma břišní aorty může být bolestivé. Bolest je typicky hluboká, rýpavá, viscerálního (útrobního) charakteru, nejčastěji lokalizovaná v lumbosakrální oblasti (tj.obl. bederní páteře a křížové kosti). Obvykle je stabilní, ale může se i zmírňovat při změně polohy. Pacient někdy přichází k lékaři, protože si všimne abnormálně výrazné pulsace v břiše. Často však aneuryzmata dosahují obrovských rozměrů a praskají bez jakýchkoli předchozích příznaků.Tato prasknutí jsou v 80 procentech smrtelná. Navíc tři čtvrtiny nemocných s prasklou výdutí zemřou na vnitřní krvácení dříve než dojedou do nemocnice. Riziko plánované operace výdutě je cca 6 procent. Proto je třeba léčit výduť dříve než praskne. Lékař může pozornou palpací (vyšetření pohmatem) často odhalit abnormálně širokou pulsaci břišní aorty, charakteristicky na obě strany od střední čáry. U zavalitých osob lze ale někdy i velká aneuryzmata zjistit fyzikálním vyšetřením velmi obtížně. Většinou bývá nález zachycen náhodně při ultrazvukovém nebo CT vyšetření, která jsou prováděna z jiných důvodů.

Léčba výdutí má zabránit jejich ruptuře
K operaci se podle MUDr. Samuela Hellera z II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1.LF UK a VFN Praha přistupuje, „pokud aeuryzma dosáhne šíře nad 5 cm nebo se oproti poslední kontrole výrazně zvětšilo, případně má pacient bolesti břicha“. Léčba je buď chirurgická, otevřená – tj. cévní chirurg našije v místě rozšířeného úseku trubičku z pevné nepropustné tkaniny, nebo endovaskulární – ta se používá u pacientů, kteří hůře snášejí operaci. Spočívá v zavedení a ukotvení podobné vyztužené látkové trubičky (tzv. stentgraftu) do výdutě zevnitř, skrze stehenní cévy z malých řezů v tříslech. Dlouhodobé výsledky otevřené operace a zavedení stentgraftu skrze cévy jsou podle odborníků rovnocenné.
Jak dále uvádí S. Heller: „Aneuryzmata, která jsou malá a nezvětšují se, jsou sledována většinou pomocí ultrazvukového nebo CT vyšetření a pacientům je pečlivě kontrolována výše krevního tlaku. Pokud se začnou rozměry výdutě zvětšovat, pacienti jsou buď operováni nebo je jim zaveden stentgraft. V obou případech jsou pacienti po zákroku pod dlouhodobou kontrolou.“

Vyhledávací program by měl brzy zlepšit prognózu pacientů i v ČR
V několika zemích Evropy už probíhá vyhledávací program pomocí ultrazvuku, jehož cílem je zachytit co nejvíce výdutí břišní dutiny, včetně těch asymptomatických (tj. bez jakýchkoli projevů). Tento program by měl být v brzké době zaveden i v tuzemsku a týkat se bude zejména mužů ve věku 65 až 79 let.

autor: Jaroslava Sladká

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Barbora4 poděkování

Tato "nemoc" je velice hrozná... můj tatínek na ni umřel... nebylo mu ani 46 let...:'( Nezpozoroval nikdy nic... do posledního dne byl velká kupa smíchu......:'( Jednoho dne odjel do práce a už nepřijel....:'( naštěstí stačil dojet do nemocnice a dostat utlumující léky,aby ho to nebolelo....Umřel po 8 hodinách v nemocnici.. zítra to budou tři týdny co už tatínek není mezi námi....Nejhorší je,že se s tím prý už nic nedalo dělat...:'(

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. února 2011, 13:57:34

smutnilka123@seznam.cz2 poděkování

Dobrý den Je mi líto vašeho tatínka, chápu jaké to je.Reaguji na vaše psaní neboť, nevím co máme dělat.Před 3měsíci tatínkovi náhodně zjistili břišní aortu v šíři 77mm. doktoři jen a jen čekají dnes byl v cévní poradně a zase ho odložili na měsíc. bojím se že to praskne a doktoři nám ani nic neřekli jestli je vhodná operace nebo ne.Jsou to hrozné muka, kdykoli může zemřít.Zkusila jsem volat i do jiné nemocnice, tam nás odmítli.Takže v po.zkusím další asi Prahu ach jo nemůžu to nechat být akorát bych si to vyčítala kdyby se něco stalo, ale nevím jaké hrozí nebezpečí při operaci

Reagovatpoděkovatnahlásit

13. května 2011, 17:21:01

Petra

Včera tomu byli 3 měsíce, co mi zemřel můj milovaný dědeček. S jeho smrtí se nemohu smířit dodnes a neustále mě napadají myšlenky, zda opravdu nemohl být zachráněn. Bylo to u něj rychlé, ráno šel k vrátkům a najednou padl k zemi. Stačil si ještě přivolat pomoc, záchranná služba ho převezla do Hradce Králové, kde žil ještě více jak 12 hod. Zajímalo by mne, proč nebyl operován, proč lékaři tvrdili, že kdyby zvládl operaci srdce, že by byl dementní atd...Stalo se to přesně 9 dní po oslavě jeho 80. narozenin, byl snad pro lékaře moc velikým rizikem jeho věk a nebo to už zkrátka nemělo smysl z toho hlediska, že už byl starý a stejně tu už dlouho nebude (dokáži si i takto představit myšlení lékařů)...mé PROČ, mě už asi bude strašit do konce života, ale věřím tomu, že býval by tady s námi mohl ještě být a mohl si se svým elánem, který měl až do svého osudného dne, užít každičký den se svým dvouletým vnukem, kterého neměl ani možnost poznat...Bohužel, ani můj syn nikdy nepochopí o jakého člověka jsme v životě přišli :,(((

Reagovatpoděkovatnahlásit

21. března 2012, 13:05:13


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 81 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Zdena (Prsa) 16. října 2018, 10:52:17

    děkuji, určitě se na konzultaci objednám a uvidím... a je ta konzultace bezplatná? Diskutovat

  • Pavla (Rivotril) 17. října 2018, 13:35:59

    Dobrý den, nasla jsem tuto diskusi, vlastni vinou jsem si opet zpusobila zavislost na neurolu. V… Diskutovat

  • Jozef (Rivotril) 13. října 2018, 21:06:12

    Peťka beriem neurol 0,25 tabletku, a stej si dam polku do obeda poobede, a večer. Áno utíši… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.