Inzerce

VZP výrazně zvýšila příspěvky na bezlepkovou dietu

19. května 2013, Redakce   |   přečteno: 5781x

Více než na trojnásobek se za poslední čtyři roky zvýšil příspěvek, který VZP poskytuje svým klientům s celiakií. I letos jde o skokový nárůst – příspěvek na potraviny bez lepku zvýšila VZP z loňských 3 600 korun na rovných 6 000 Kč.

 S mírnou nadsázkou jde o předčasný dárek k letošnímu Mezinárodnímu dni celiakie, který připadá na pátek 17. května. Žádná zdravotní pojišťovna nepřispívá svým klientům na bezlepkovou dietu tak vysokou částkou.

http://www.ordinace.cz/clanek/prohlaseni-a-ochrana-osobnich-udaju/

Odhady odborníků hovoří o tom, že celiakií trpí v Česku až 100 tisíc lidí, přičemž ale jen asi u 20 % byla nemoc diagnostikována. Jde o dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Požití lepku se u postižených projevuje poruchou střevního vstřebávání a dalšími potížemi v důsledku zánětlivého poškození střeva.

VZP svým klientům s celiakií poskytuje příspěvek na bezlepkové potraviny už od roku 2008. V letošním roce pro ně má vyhrazeno celkem 10 milionů korun.

Kromě zvýšení příspěvku z 3 600 na 6 000 Kč zvýšila VZP od letoška také věkový strop pro žadatele. Zatímco ještě loni jim nesmělo být více než devatenáct, nově VZP příspěvek poskytuje klientům až do dvaceti šesti let, jedná-li se o nezaopatřené dítě – studenta.

VZP si uvědomuje závažnost onemocnění celiakií a programem Bezlepková dieta nadstandardně pomáhá lidem, kteří se musí s touto diagnózou potýkat.

Více o programu Bezlepková dieta na www.vzp.cz/bezlepkova-dieta.

Příspěvky od VZP na bezlepkovou dietu

Rok2010201120122013
Výše příspěvků v Kč 1 800 3 600 3 600 6 000
Počet žadatelů 1 984 4 256 6 083  
Vyplaceno Kč 887 682 3 779 753 5 421 974 K dispozici 10 000 000

Příznaky celiakie

Obraz celiakie u dětí a dospělých je rozdílný. U malých dětí se objevují příznaky po zavedení obilných výrobků (nejčastěji krupičky) do dětské výživy. Dítě neprospívá, má průjmy, nadýmání, trpí střídáním nálad, má větší bříško a chabé svalstvo.

Ve školním věku se celiakie projevuje především opožděním tělesného i psychického vývoje (porucha růstu, nízká hmotnost, nevalný prospěch), chudokrevností a poruchami výživy. Onemocnění se může spontánně zlepšit v pubertě, a to i bez léčení. Z toho vznikla nesprávná představa, že celiakie je onemocnění dětského věku a že se z ní vyroste.

U dospělých příznaky kolísají. Jen u menšiny je obraz podobný jako v dětství: průjmy, nadýmání, hubnutí a celková únava. U většiny nemocných je projevů onemocnění málo, jsou nevýrazné. Projevy celiakie v dospělosti se objevují nejčastěji mezi 25. až 40. rokem a může jim předcházet např. vážnější infekční onemocnění, operace, úraz, psychický stres, těhotenství, porod, kojení.

U některých celiaků se může onemocnění projevovat svědivými puchýřky, zejména na končetinách, hýždích, trupu, krku a ve vlasech. Jde o kožní formu celiakie známou pod názvem herpetiformní dermatitida.

Přečtěte si také

Celiakie: nemoc, která vás naučí číst obaly potravin

Jak dětem vysvětlit očkování?

Oslabenou imunitu posílí životní styl víc než preparáty

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Kterých zdravotních problémů se v létě bojíte nejvíce?
Zatím hlasovalo 1200 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Hanča (Menopauza) 16. července 2018, 11:38:26

    Já tedy na přírodní přípravky nedám dopustit. Začala jsem ze zoufalství zobat Menox 45 a… Diskutovat

  • Šárka (Cystoskopie) 17. července 2018, 18:02:17

    Mám dlouholeté obtíže, zřejmě právě kvůli cystoskopii, která mi byla dělaná když mi… Diskutovat

  • Martina (cipralex) 14. července 2018, 20:29:52

    je taky dobrý Sertivan....není tak silný a taky jsem potom se konečně i dobře vyspala a… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.