Inzerce

Základem zdravého chrupu je prevence a správná hygiena

20. března 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 1404x

Světový den ústního zdraví, který organizuje Světová federace zubních lékařů každoročně 20. března, se letos slaví již pojedenácté. Jeho cílem je podpořit správnou péči o zdraví ústní dutiny a upozornit na důležitost prevence stomatologických onemocnění.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje

Ta je i ve třetím tisíciletí v mnoha zemích stále velmi nízká. Bohužel ani Česká republika nepatří mezi státy, kde si jsou lidé obecně vědomi toho, jak by se o svůj chrup měli starat.

Podle různých statistik trpí devět z deseti lidí v České republice, mnohdy aniž by o tom vědělo, nějakým onemocněním dutiny ústní. Většině problémů lze přitom snadno předejít prevencí. K té vedle pravidelných prohlídek u stomatologa patří také profesionální dentální hygiena a především pečlivá péče o chrup v domácím prostředí. Alarmující je, že pouze každý třetí ví, jak má tato vypadat.
„Když k nám do ordinace přijde nový pacient, často je překvapen naším doporučením, jak by se měl doma o zuby správně starat,“ souhlasí s tímto faktem pražský stomatolog MUDr. Jan Stuchlík.

Čtěte také: Základní prostředky ústní hygieny a jejich použití

Z průzkumů stomatologů vyplývá, že například mezizubní kartáček nebo dentální nit, které jsou pro komplexní ústní hygienu nezbytné, dvě třetiny z nás vůbec nepoužívají, a někteří dokonce ani netuší, že tyto pomůcky existují. Bez nich však není možné zuby dostatečně vyčistit, což způsobuje nejen tvorbu kazů, ale také zánět dásní, který v případě zanedbání vede k parodontitidě a následné ztrátě chrupu.

Zuby však nejsou jediná část těla, která kvůli zánětu v ústech trpí. Při zánětu vznikají ložiska obsahující značné množství bakterií, které se mohou uvolňovat a šířit do celého organismu a způsobovat další zdravotní problémy. Zvýšeným zdravotním rizikem trpí například pacienti s různými druhy kardiovaskulárního onemocnění, cukrovkou nebo plicním onemocněním. Bylo prokázáno i to, že parodontitida u těhotných žen zvyšuje riziko potratu a předčasného porodu.

Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás

Řešení, jak zamezit většině potíží, se kterými lidé do stomatologických ordinací míří, je přitom jednoduché – správná ústní hygiena.
Pečlivé čištění je pro zdravé zuby zásadní – ty čisté se jednoduše nekazí,“ konstatuje doktor Stuchlík. Zuby je třeba čistit nejméně dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, a po večerním čištění už nic nejíst a pít jen vodu. Součástí večerního čištění je také hygiena mezizubních prostor.
„Zuby doporučuji čistit mechanicky kartáčkem s měkkými vlákny po celém jejich povrchu, každý zub ze všech stran, a nezapomínat ani na méně dostupná místa jako zadní zuby nebo místo za posledním zubem. Prostory mezi zuby je třeba dočistit ještě mezizubním kartáčkem a dentální nití,“
vysvětluje správnou techniku čištění Jan Stuchlík. „Zubní pasta je pouze pomůckou – pokud totiž na zubech zůstane plak, fluoridy se ke sklovině ani nedostanou,“ dodává stomatolog.

Spolu s každodenním čištěním jsou nedílnou součástí péče o chrup také pravidelné preventivní návštěvy stomatologa a dentální hygienistky. Ty by měl každý absolvovat nejméně dvakrát ročně, i zde však mají Češi stále rezervy.
Jen asi 30% z celkového počtu lidí, kteří pravidelně chodí na preventivní stomatologické prohlídky, podstoupí také ošetření u dentální hygienistky,“ upozorňuje MUDr. Stuchlík na nedostatky zubní prevence u nás a dodává: „Je potřeba si uvědomit, že profesionální dentální hygiena není žádný zkrášlovací zákrok, ale léčebný proces, který chrání zdraví našich zubů a dásní.“

Čtěte také: Při úrazech zubů je důležitý čas

Přestože se může zdát, že Češi v péči o zuby za západní Evropou a Severní Amerikou stále ještě zaostávají, situace se přeci jen pomalu zlepšuje a i u nás se lidé stále víc zajímají o správnou ústní hygienu a nové možnosti v oblasti stomatologie.
Lidé si začínají uvědomovat, že péče o zuby i dásně je nedílnou součástí každodenní rutiny a že pokud se o svůj chrup začnou zajímat až v momentě, kdy je něco bolí, léčba bude ve všech ohledech náročnější než preventivní péče,“ říká MUDr. Stuchlík.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Anonim (Po trhání osmiček) 16. listopadu 2018, 11:30:52

    Hele já jsem po trhání 13 zubů z toho 4 komplikovaně v celkové anestezii u Sv. Anny v Brně.… Diskutovat

  • Anonim (Po trhání osmiček) 16. listopadu 2018, 11:34:30

    Hele já jsem po trhání 13 zubů z toho 4 komplikovaně v celkové anestezii u Sv. Anny v Brně.… Diskutovat

  • Sue (Akné na zadku) 16. listopadu 2018, 11:55:51

    Ahoj,jde o bakterií je potřeba zničit bakterií na kůži.Jdete do drogérie a kupte obyčejnou… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.