Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Pankreatitida

Ahojte . Mám 33 a pred rokom som mala prvý záchvat . Zistili mi slinivku brušnú . Poležala som si v nemocnici , dostávala som infúzie lieky a dieta . 7 mesiacov som brala lieky .Jeden mesiac som bola bez liekov a dostala som další záchvat .A zase nemocnica infúzky lieky a dieta . Lekáry mi dali vždy stručné informácie o diete .Za ten rok stále neviem konkrétnejšiu dietu . Prosím o nejaké informácie , rady proste všetko čo sa dá . Dakujem .

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Kaceck
1x

Čauky, píšu, protože je to rok a kousek, co jsem tady zoufale hledala odpovědi na ty samé otázky, bohužel o moc víc info než od lékařů jsem tu nedostala. Já sama nejsem v průseru, akutní záchvat slinivky-vlastně "svinivky" (jedna z mála věcí, co jsem zde pochytila je přezdívka pro ten prokletý orgán)postihla přítele (28), ležel na kapačkách tenkrát celé vánoce-cca 10dní,pak byl propuštěn s malým letákem o potravinách POVOLENO - ZAKÁZÁNO, což se mi zdálo jako dost chabý návod k jakžtakž pestré stravě. Chtěla jsem prostě, aby nemusel do smrti jíst tři stejná jídla, marně se od té doby pídím po konkrétních receptech. Vydržel tři měsíce přísné diety, pak kapku polevil, výsledkem byla další hospitalizace minulý měsíc. Teď už je to průšvih jak barák - nejspíš chronická pankreatitida. Běhá mi z toho mráz po zádech a Vám moc fandím, aby jste to zmákla jak nejlíp se dá. Doma nám leží dvě stránky o dietě: nemá cenu-housky a čaj mi nemusí radit odborník, ale pokud vím, hlavní je vyhýbat se tuku, my už přes rok nemastíme. Když, tak lžičkou másla a když Vás přepadne chuť na úlet, jakým je při pankreas třeba řízek, pak se mi výborně osvědčila metoda usmažit, rychle ponořit do vařící vody a vytáhnout + dosušit v ubrousku, tuk to krásně vycucne - i když pořád rozhodně nejde o nic extra dietního. Celkem běžně si Pepíno dává brambor s kuř. prsíčky na páře, z nepochopitelných důvodů se mu to ještě nezprotivilo, mohutně do sebe při všem láduje řepu, brambory vítězí na sto způsobů, kuře je stále nejjistějším masitým pokrmem, zkrátka nif mof:-) Pokud by jste vypátrala víc informací ohledně výživy při téhle nemoci, prosím, dejte vědět, budu vděčná za vše. Díky a krásný žití - hlavně úsměv-tím nic nezkazíte, zdravím Káča E. E-meil: [email protected]

Jana M

Ahoj, patrim jiz 10 let mezi stejne postizene, za tu dobu bez priciny 25 zachvatu, vzdy velke hubnuti, po "rozjezdu" opet uzsi jidelnicek. Dnes jim kazdy den to same, a jsem vdecna za to, ze vubec jeste neco mohu pozrit. :-). Co mohu? Rozvarenou ryzi, brambor, varene kruti prso ci tresku, v pare varenou mrkev, petrzel, celer, repu, zelene fazolky, ruzickovou kapustu, ruzicku brokolice, rajce, ledovy salat, zitny chleba, kozi tvaroh ci kozi jogurt, vajecny bilek, a ovoce - jablko, banan, tresne, merunky, grep, boruvky, mandarinky, hrozny, hrusky - vse male porce kazde dve hodiny s Kreonem. Voda, bylin. caj. No proste zdrava vyziva, ne :-)) ? Jo, a zadne tuky, jen ty, co jsou ve 3 Nutridrincich, kterymi to jidlo pres den zapijim. Jinak by mi nestacily kalorie. Je mi sice 62, ale jsem stale v pohybu, plna energie, sportuji (tedy, pokud nemam zrovna zachvat, kdy nemohu jist a trapim se a hubnu 2 - 14kg, to jsem polomrtva). Ale pak zase "vstanu z popela". . . . zivot je krasny . . . Preji optimismus a pekny zivot. Jana

vika
1x

právě jsem se vrátila z gastroenterologie a pan doktor mi prozradil "tajemství" - prý u žen neexistuje chronická pankreatitida, týká se prý jen mužů - alkoholiků. tak nevím, nevím co mě to celé roky vlastně trápí.. amylázy v krvi i v moči jsou vždy vyšší.. jo- a k vašemu problému - dočetla jsem se v knize "dieta slinivky břišní" od MUDr. Marečkové, že akutní pankreatitida bývá jen jednou za život.. Tak nevím, kde paní Jana vzala 25 záchvatů :-). Mám pocit, že si z nás lékaři jen dělají legraci.. Přeji krásné dny bez potíží!!

Růženka

Janičko děkuji Vám,že jste mi v kostce napsala,co můžu na tu slinivku vlastně jíst..Já jšem byla ted nemocná (nějaká viroza) doktorka mi napsala antibiotika a mně se strašně rozbouřila slinivka.Už se k ní bojím jít aby se mi spíš nepřitížilo.Jsem diabetik II stupně svoje problémy jsem říkala v poradně kam chodím lékaři že mne třeba bolelo strašně na levé straně,když jsem snědla zelenou papriku,kterou tak ráda a jenom se podivil,že by ta slinivka tak zlobila? Nic víc mně neporadil, než že se mám víc pohybovat.Ještě že existuje tato stránka a můžeme si vzájemně dávat rady a zkušenosti. Ještě jednou děkuji Růženka je mi 58 let a jsem z Brna [email protected]

Veronika

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, co se po prodělání pankreatitidy smí jíst...Byla bych moc ráda za nějaké recepty...děkuji.

jarakara
1x

mám také diagnostikovanou slinivku a to již dva roky.Jde o chronickou a taky se tak projevuje - občas pobolívá sem tam /zatím 3x /větší problém tzn. kapačky.Abych řekla úravdu dietu držím bez tuku ale občas si dopřávám a to bez problémů párky s telecím masem a podobné.Ovoce bez problémů jakékoli i ostružiny a jahody a hrozny - nemám potíže.Zelenina - rajčata i paprika syrové bez problémů.Špatné jsou steril okurky a kyselé i když 100% džusy pomeranč.Můj dotaz je na ty kteří s tím již delší čas klempírují:) zda je tento stav a nutnost diety a pravidelnosti stravy s malým ale častým jídlem nevede do invalidního či částečného důchodu.děkuji za odpovědi

Misa

Můj snoubenec také trpí na pankreas, z prvního dlouho neléčeného zánětu si odnesl i diabetes, tak se dostal do lázní kde jsme se poznali. Sama pořád moc dobře nevím co a jak vařit a co všechno může.Během 3 let co jsme spolu měl dva záchvaty, a začalo se znovu od umělé výživy přes suchary atd. Nesmí smažená a tučná jídla, šunka by měla být libová a párky s co nejvíce obsahem masa a sýry max 30% a neuzené, jogurty rýžové nebo sojové a mléko bez laktozy (take ji nesnese), ovoce - banány, sladší jablka, hrozno bez pecek, merunku nebo nektarinku. zelenina - rajcata, cuketa, okurek, lilek,cervena repa - vse tepelne upravene. maso kuřecí, krůtí a libové hovězí, přílohy brambory, rýže, těstoviny, kuskus. nesmí moc kořeněná a ostrá jídla, nesmí cibuli a česnek. jako diabetik také nesmí sladké, pije čaje, karo, 100% dzusy redené vodou a obcas si dá v léte nealko pivko.

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce