Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

tonsilektomie

Mám chronické ložisko streptokoka typu C v krčních mandlích (dlouhodobě vysoké hodnoty ASLO). Podle ORL lékařky je mou jedinou šancí před odebráním mandlí dlouhodobá terapie injekčním Pendeponem, kterou podstupuji již 3. měsíc. Bohužel mě teď přesto opět začalo bolet v krku a objevily se mi klasické bílé čepy na mandlích :-( Vypadá to tedy, že se tonsilektomii nevyhnu, ale slyšela jsem, že existuje nová metoda, při které jsou mandle jen seříznuty laserem, přičemž jejich imunologická funkce zůstane zachována - to by pro mě jako alergičku bylo velmi výhodné. Prý se tato metoda používá zatím jen na 5 pracovištích ORL - nevíte někdo o této metodě více a příp. kde je konkrétně dostupná? Díky. Naďa

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Cenda
1x

Ahoj Vlado,docela ti zavidim ze uz mas ty hnusne mandle venku,ja jsem dotedka nenasel odvahu si je nechat vytrhnout.....jeste uvazuju o laseru,ale nikdo tu nic o tom nepise tak nevim jestli je to dobra volba.....No uvidime,nejak to budu muset vyresit,pac me ty me mandle zacinaji stvat cim dal tim vice....kazdopadne diky vsem za tady tu diskuzi,je fajn vedet ze v tom clovek nelita sam......

Vláďa

Ahoj neříkám ,že to je procházka růžovou zahradou.Bolesti jsou veliké,dnes je to 7 den a musím říci že konečně cítím mírné zlepšení.....ještě jedna věc je dobrá a to šalvěj na kloktání.Několikrát denně a rána se lépe zaceluje.Držím palce v tvém rozhodování.Jinak co se týká laseru tak v Plzni jej také dělají,koketoval jsem s ním ale pak jsem zvolil standartní postup i vzhledem k financím....v Plzni chtějí 15.000,- je to asi jemnější a troškuméně to bolí,ale pořád bolí.........rozhodně v tom nelítáš sám protože co koukám kolem sebe nějak se s mandlemi roztrhl pytel.Držím palce pro správné rozhodnutí... :-)

anna
1x

Zdravím, co se týče laseru ... byla jsem na konzultaci v Asklepionu v Praze , kde mi doktor sdělil, že v případě chronické tonzilitidy je nutné klasické odstranění mandlí. Laserem se neodstraní celé beze zbytku a tedy tam může zůstak infikovaná část a tento zákrok tedy není , aspoň v mém případě, správným řešením . V Plzni by měli odstranit mandle celé, ale bolestivé je to taky ( doktor hovořil o ledování a analgetiku), i když asi méně. Aktuální cenová relace cca 18 tisíc, tedy víc než uváděl někdo v předchozím příspěvku , ale je to asi individuální. Takže jsem zůstala u klasické operace a teď se jenom rozhoduji, zda do toho jít nebo ne. Protože mně na podzim čeká ještě další operace. Tak snad bude lépe. Anna

Klárka
1x

Ahojky! O odstranění laserem jsem ještě neslyšela, ale moc mě to zajímá, protože moje mandle musí asi opravdu ven. Od října právě prožívám 5. angínu, byla jsem už objednaná na klasickou operaci, ale protože jsem se dva měsíce cítila maximálně zdravá, zrušila jsem jí a šup - angína je tady zas. A to nemám streptokoky ani nic jiného.... Akorát mě poslední dobou začínají bolet klouby na prstech, tak se bojím, že to mám z těch angín... No a jelikož jsem z Plzně, můžeš Aničko upřesnit, kde se to laserové odstraňování provádí? Moc moc děkuju!

Jiřina
1x

Ahoj, radím, dej si mandle odstranit. je mi 24, a od dětství trpím opakovanými angínami, asi od Vánoc mi také začaly natékat kloubky na rukou a bolet, podstoupila jsem všemožná vyšetření a nakonec mi řekli, že to je z těch angín. Teď jsem 5 dní po operaci mandlí a doufám, že tím vše zmizí. nepodceňuj to, klidně se ti zánět může dostat nejen do kloubů, ale i na srdce.

Marti
1x

Ahoj, rozhodla jsem se s vámi podělit o své zkušennosti s tonzilektomií... Od ledna jsem trpěla chronickou tonzilitidou, měla mandle o velikosti letních zralých třešní a s podzemním systémem londýnského metra. Doktoři na mě zkoušeli penbene, zinat, injekční penicilin a mnoho daších. Díky Pittsburskému protokolu jsem se na TE dostala až po pěti měsících... Operace byla provedena v den nástupu do nemocnice, v celkové narkóze a trvala hodinu. První moje slova po operaci byl dotaz, zda mi vzali obě mandle - z nějakého důvodu mě prostě jedna strana krku nebolela. Z nemocnice jsem šla domů až šestý den - první dny jsem, dle slov doktorů, zlobila - odmítala jsem pít, o jídle nemluvě. Až později jsem pochopila, že čím víc budu pít, bolest bude menší. Daleko větší bolesti, než díry po mandlích, mi způsoboval okousaný jazyk s afty a nemožnost otevřít ústa více jak na pár milimetrů, z důvodu hodinového vyvrácení pantů na operačním stole. Nyní tedy, šestý den po TE, piji minimálně tři litry tekutin denně a jím vcelku normálně (na topinky, chilli a horký čaj si sice netroufnu, ale nijak výrazně se neomezuji). Bolest tedy nijak drastická není a troufla bych si už na normální denní režim, ale doktoři varovali před možným krvácením, tak uvidíme...

monca3
1x

Můžete mi prosím někdo poradit?Moje 5- ti letá dcera je objednaná za měsíc na tonsilektomii. Doporučila nám to doktorka kvůli jejímu horšímu sluchu- že prý když se vytrhnou krční mandle, že to někdy uvolní sluchové kanálky. Můžete mi někdo poradit jaké máte zkušenosti vy? A co nás po operaci čeká? Díky moc všem

Jilunka

Zdravím všechny bezmandlovce. Mám stejný problém u dcery jako psala monca. Pro nedoslýchavost nám byl doporučeno seříznutí laserem krční mandle. monco jestli se tu objevíš ráda bych věděla jestli vám to pomohlo. A ráda bych věděla co to obnáší má někdo zkušenost?????

Honza
2x

Minulou středu jsem podstoupil TE,od pondělí jsem doma a teďka hledajíc na netu nějaké zkušenosti ostatních,našel jsem tuto diskuzi. V první řadě info pro Monču3: Vím akorát tolik že u dětí regenerace probíhá rychleji,zřejmě i menší mandle = menší zranění při odstraňování. Každopádně v nemocnici jsem byl po operaci 5 dnů a během toho se tam vystřídalo cca 10 dětí také s TE,většina už odcházela druhý den po operaci domů. No a moje zkušenost: teď,týden po zákroku užívám cca 30 minut před jídlem Algifen,abych mohl vůbec jíst a i tak mi to činí problémy (zaťaté pěsti a slzičky v očích). začal jsem zkoušet i alternativní léčbu,včera jsem si mazal krk zvenčí včelím Propolisem,dne s leží od rána s Jitrocelovým obkladem na krku. Nicméně neklesám na duchu (možná i proto,že jsem s morálkou úplně na dně) vzhledem k tomu,že operace byla komplikovanější,protože jsem měl v jedné mandli cévu,je hojivý průběh standartní a každým dnem by mělo přijít rapidní zlepšení.

Marti

Já jsem TE podstoupila minulé úterý, tak jsme se třeba potkali v nemocnici :-) Dnes ráno jsem se probudila již s minimálními bolestmi a s novým sametovým hláskem, v který se náhle změnil můj tradiční nakřáplý hlas. Píšeš o alternativní léčbě, ale nezmiňuješ se, zda hodně piješ. Já jsem neustále přisátá ke skleničce - piji minimálně 4 litry ledového bylinkového čaje či ledové vody denně a čím, více piji a trénuji si tu sliznici, tím méně to bolí. Jeden den jsem polevila s úsilím pít - a ejhle - bolest se vrátila... Takže opravdu doporučuji pít hodně ledových nápojů...

Honza

Ve středu,když jsem psal ten příspěvek,ta jsem měl nejhorší den. Ve čtvrtek jsem poprvé pocítil zlepšení a včera už se to zlepšilo natolik,že se mi vrátila chuť k jídlu a celkově jsem pookřál. Pitný režim dodržuju vzorně,krom 1. dne po operaci,kdy to jsem vypil horkotěžko 2 litry,piju denně 4-5 litru vody ale nijak si ji nechladím. k tomu ještě 3 hrnky heřmánkového čaje vždy po jídle. Včerejšek byl ale opravdu zlomový,přestal jsem používat na všechna jídla jemný mixér,vrátil se mi optimismus a hlavně jsem začal být rád,že jsem operaci podstoupil (a že už to mám za sebou:)

Jan
1x

Operace krčních i nosních mandlí mi proběhla 11.4.2013 měl jsem nějaké komplikace ale schopnej jsem byl jíst všechno kormě palivích jídel, domů mě propustily 20.4.2013 tak teď už jim skoro vše ale nikdo mi nic neřekl o tom kdy si budu moct zapálit cigaret tak se ptam vás jestli to někdo nevíte ?

Vlastimil
4x

Lidi, Vám všem, kteří chtějí jít na TE dám malou ale velice užitečnou radu. Protože jsem ji také podstoupil, vím, že prvních 8 dní jsem do sebe vůbec nemohl dostat tuhou stravu. Byla to fakt velká bolest. Proto jsem na ten první týden zvolil následující řešení. Kdo trošku koketuje se sportovní výživou, dá mi za pravdu. Zkrátka a dobře, na těch 7-8 kritických dní jsem si koupil kilový sacharidový nápoj v prášku, tzv. gainer. Ve většině lékárnách tyto produkty mají.Stojí kolem 400 Kč a skvěle zasytí. Je to opravdu kalorická bomba, po které nemusíte jíst nic tuhého. Váš krk se proto nebude tolik namáhat a bude se i rychleji hojit. Fakt se mi to osvědčilo, tak to zkuste taky.:-))

Babylove
1x

Právě jsem dorazila domů po tonsilektomii a musím říci, že to nebylo vůbec tak hrozné jak to mnoho lidí popisuje. Snad tohle pomůže ostatním, kteří se na to chystají: Den 1: Operace se provádí vsedě, v křesle, na kterém mě přivázali a uspali. Pak už jsem se probudila až zpátky na svém pokoji, byla u mě sestřička a zahřívala mě, protože jsem měla zimnici. Krk mě bolel, ale ne moc, něco jako silnější angína. Ten den se bolest trošku stupňovala, vystřelovala i do ucha a do zubů, což bylo nepříjemné, ale naštěstí to trvalo jen chvilku. Jakmile jsem přestala krvácet, což bylo asi 2 hodiny po operaci, mohla jsem pít, ale docela to bolelo, tak jsem moc nepila. Na večeři mi povolili polárkový dort, ale ten jsem moc nemohla, protože mi bylo zle od narkózy. Večer mi píchli injekci proti bolesti, i když jsem si říkala, že bolest není až tak silná, že bych ji vyloženě potřebovala. V noci jsem měla horečky, ale spala jsem. Den 2: Ráno mi dali kapky proti bolesti, abych snědla snídani. Den po operaci musíte rozhýbávat pusu, takže co nejvíce pít, jíst, žvýkat dětské orbitky. Není to nic příjemného, protože v lidovém stavu krk skoro nebolí!! Jakmile ale začnete jíst, polykat, je to horší. Když už tu pusu rozhýváte, bolest je menší, ale musíte překonat tu nechuť způsobovat si bolest. Celkově ale bolest není tak hrozná. Sestřička mě ale upozornila, že třetí den, tedy zítra, by se bolest zase mohla zhoršit. Rohlík na snídani jsem snědla bez problémů. Před kadým jídlem mi dávají kapky proti bolesti, takže jím normálně. Jsem zvědavá na nástup bolestí 3. den po operaci. Zatím je to relativně fakt v pohodě. Den 3: Žádné drama se nekoná. Ráno mám trochu nateklý krk a musím říci, že při snídani to bolí více, během dopoledne bolest ale zmizí. Stále beru kapky proti bolesti před každým jídlem. V klidovém stavu krk skoro nebolí. Při jídle a pití ano, ale nic, co by se nedalo vydržet. Den 4: Stejně jako třetí den, ráno to bolí více, během dne ustupuje. V klidu to nebolí vůbec, při jídle samozřejmě více. Pořád dostávám před jídlem kapky, takže se to dá v pohodě snést. Chci jít domů z nemocnice, ale nechtějí mě pustit. Čekám tedy ještě do zítřka, pokud mě nepustí zítra, odejdu násilím.  Den 5: Ráno mě pustili z nemocnice. Od rána ovšem byly bolesti zhoršené, dokonce i v noci jsem krk cítila. Celý den mě to bolelo o poznání více, nejhorší to bylo k večeru, kdy jsem si nevzala kapky proti bolesti a začala večeřet. Něco se tam podráždilo a bolest byla opravdu silná, i v uších a v zubech. Trvalo to ovšem jen asi 10 minut, než se to uklidnilo. Celkově bych řekla, že tento den byl výrazně horší než ty ostatní. Den 6: Ráno bylo mnohem lepší, větší bolesti jsou pryč, ale od včerejšího dne cítím pořád trochu ty uši a zuby – nebolí to, je to spíš takové brnění. Dnes jsem si umyla hlavu, což je hned po operaci zakázáno. Když je člověk z nemocnice doma, má tendence dělat úplně jiné věci a zapomínat na zajetý systém v nemocnici, např. na kloktání po každém jídle. Musím si dávat hodně pozor, abych dodržovala režim. Odpoledne zjišťuji, že je krk zase lepší, takže včerejší bolesti se nedostavily. Tak,to je prozatím vše.

SImona
1x

Ja jsem byla na operaci 11.6., ted uz jsem tyden doma a bolesti uz vubec nepocituji, i presto mi ale doktorka naridila 2 tydny klidoveho rezimu.na operaci jsem byla v narkoze a pak jsem jeste den lezela ja JIPce, kdyby to nahodou zacalo krvacet....nejhorsi byl treti den po operaci....to jsem ani nemluvila, ani nejedla, to proste neslo..a bolesti v usich byly taky opravdu nesnesitelny.po operaci jsem take dvakrat zkolabovala, ale to kvuli nizkemu tlaku....a narkoza mi take docela zasahla do travici soustavy....docela hodne.Jinak uz je to opravdu dobry, dokonce uz ani nechrapu! ;) jsem fakt rada, ze jsem to podstoupila :) jinak co jsem cetla predesly vysledek, ja byla normalne prevezena na operacni sal....klasicka operace...lezela sem, chvili si povidala s prijemnou doktorkou....a pak uz nevim :D pak jsem se vzbudila na Jipce

Martin

Dobrý den, jsem 10 dní po pravostranné tonsilektomii, ale přetrvává u mne nepatrně zvýšená teplota a noční výrazné pocení. Myslíte si, že je to "normální"? Nemám z toho moc dobrý pocit. Děkuji. Martin

Jana

Zdravim,ja jsem po TE 25 dnu.Zrovna dneska jsem byla na kontrole v nemocnici a musim byt jeste 14 dni doma v klidu.Byla jsem taktez operovana na sale vleze pri narkoze.Po operaci me probudili primo na sale(ale ja zase po chvilce usnula:-))Prevezli me na dospavaci pokoj vedle salu,kde me hlidala AROva sestra a merila mi fyz.funkce.Po uplnem probuzeni jsem se jim tam hned pozvracela(krev mi tekla z pusy,z nosu)a dostala hned vyhubovano,ze to nevypada esteticky,kdyz zvracim do emitky,ze priste do buniciny...pak me prevezli na pokoj na ORL,kde me zase merila a hlidala sestra.Dostala jsem led a zase jsem spala.PO probuzeni jsem se jeste parkrat pozvracela,tak mi dali leky na nevolnost a infuzi a rekli,ze jsem spolykala asi hodne krve a zaludek ji neumi stravit.Parada.Vecer me uz nutili k piti a dali mi injekci proti bolesti na noc.Dalsi den uz jen tabletky a snaz se jak umis.Jednou se stalo,ze mi TBL uvizla v krku a doktor ji vytahoval:-)Pak uz jsem je radeji drtila.Co si vzpominam,tak prvnich 5 dnu jsem nespala v noci skoro vubec,porad to bolelo.3.den mi krk hrozne natekl a bolel ,a doktori zjistili,ze tam mam zanet a zacali mi podavat ATB.Parada.Byla jsem hospitalizovana 12 dni,protoze jsem neustale mela teplotu 38 a vyse.A kdyz na den,dva klesla,tak me zase nechteli pustit,pac jsem mela velke povlaky a zacalo by to krvacet doma.Tak mi je zacali odstrihavat a 12.den se mi postestilo,ze jsem nemela teplotu,tak jsem mohla domu.Teplota se doma opet dostavila,ale ja uz se do nemocnice nevratila.Asi po 3 dnech klesla a ted uz je to fajn.Uprimne,jsem rada,ze uz to mam za sebou,ale znova uz by me k tomu nikdo nedonutil.

Pavel
1x

Konecne nekdo kdo to nemel uplne bezproblemovy, jak tady vsichni pisou (patej den domu... pche :-) ) Ja nastupoval uz 29. cervna, posledni tuha strava (pro me jeste injekce na redeni krve - jsem trombofilik a u celk. anestezie je riziko vyssi) a od pulnoci nejist, nepit a pekne nabirat sily na operaci. 30.cervna : Deti maji prednost, tak se chvilku ceka, ale pak jsem dostal jeste jednu injekci (oblbovacka pred anestezii) a behem pulhodinky uz me vezli na sal. Tam mi zajistili zilni vstup na zapesti a tim do me pustili anestetika... probudil jsem se az na pooperacnim pokoji, kde mi merili tlak tak dlouho az sem se dostal ze 180/120 na nejakou hezci hodnotu a pak me zase odvezli zpet na pokoj. Tam mi dali infuzi a zbytek dne jsem prospal. 1.cervence: od doktora jsem se dovedel, ze diky naredeny krvi jsem hodne krvacel, takze museli hodne koagulovat (krvaceni se stavi tzv. elektrokoagulaci coz je spaleni el. proudem), takze jsem trosku problemovej pacient. Tentokrat jsem misto infuze dostal kapacku proti otoku. 2.-4.cnc stale kapacky proti otoku. K snidani presnidavky, k obedu kase s kasi (bramborova + masova) a k veceri presnidavka, nebo jogurt. Kousani boli a pusa nejde otevrit vic, nez na jeden prst. Nejde dejchat jenom pusou - profukuje to nosem. 5.cnc Na vikend jinej doktor, ten byl evidentne prekvapenej, ze se nehojim, tak udelal vyter a jeste ten den vecer mi naordinoval penicili (bohuzel jsem si pres noc vytah kanylu, takze od teto chvile jde vse do zadku). Dostal jsem na kloktani acylpirin. 6.cnc Penicilin zabira pozvolna. Pomalu otviram pusu. 7.cnc Rano jsem si vyzkousel krvaceni - nejhorsi zazitek z celyho TE. Nejdriv mi doktor tamponem krk vycistil (davite se a dost to boli) a na druhej tampon neco nakapal, nacpal mi ho tam a asi minutu ho tam drzel. Diky tomu se mi pobyt v nemocnici prodlouzil o dalsi dny. To rano jsem do zadku dostal rekordni tri injekce (penicilin, proti otoku a proti krvaceni) :) ... Dalsi dny uz se to dost lepsilo. Zcela ustoupil otok cipku, takze mi odpadla jedna injekce, ale porad zustaval povlak. Nakonec me pustili az 11.cnc a na rozloucenou mi jeste pichli penicilin a predepsali mi ho na deset dni. Dychani se postupne zlepsuje i kdyz jeste ted (29.cnc) nejsem schopnej hrat na trubku. Kousat muzu vsechno, takze muzu skoro vsechno snist (az na ostry jidla) a piti zatim bez bublinek a bez alkoholu - porad to pali (uz se hrozne tesim na pivo :D) . Povlak pomalu ustupuje - klaktam hermanek... Doufam, ze sem vas neodradil :) Jenom jsem si rikal, ze byste meli vedet, jak vypada neidealni prubeh. Jinak s TE urcite souhlasim - mel jsem dost velekej problem se zapachem a ten je pryc :) Kdybyste chteli cokoliv vedet tak mi napiste na pabenes (zavinac) gmail.com , protoze se sem dostanu jen obcas.

kriky.k

mno zazil jsem neco podobneho 4.den po TE krvaceni z leveho luzka, kvuli rozsahu me opet uspali a vyresili to opichem a sesitim nejakych cevek, 5ty den krvaceni z praveho luzska, praskla mi carotis externa 1.dx, kterou mi museli podvazat-tzn externi otevreni a kvuli masivnosti krvaceni opet pod narkozou, za asistence dvou krevnich infuzi a nasledne zajisteni dychacich cest pomoci pristroje a prevezeni na jipku...nejhorsi na tom celem bylo cevkovani...ta 7cm dlouha jizva na krku je fpoho:o)

David
1x

Jano, jestli sis tohle nepřibarvila, tak v Tvojí nemocnici jsou nějací sadistický stupída. Teď už asi vydržíš i mučení, takže moje rada je zatloukat.

Klárka
1x

Ahoj všichni, tak jsem dneska 6. den po operaci mandlí, včera mě pustili domů a chci se s vámi podělit...Musím říct, že jsem se operace dost bála, i toho jaké to bude potom. Nemocnicím jsem se vždy vyhýbala obloukem a představa, že si tam půjdu na pár dní pobýt a podstoupím operaci mně úplně děsila- Ale nebylo to tak hrozné!!! Měla jsem štěstí, že mě operovali hned v den nástupu, asi tři hodiny po operaci za mnou už přišla mamka a já se sama divila, že s ní mluvím, mohla jsem i pít. Byla jsem vážně ráda, že mám operaci za sebou. Dva dny jsem byla na kapačce do které jsem dostávala něco proti bolesti a otokům, úžasně to pomáhalo. Bez ledového obkladu na krk si to taky nedokážu představit, pěkně krk zamrazí a bolest je pak menší. Teď jsem tedy 6. den po operaci, včera se mi bolest zhoršila, ale jen na jedné straně, tak doufám, že to zas brzo odezní. Pořád jsem ale na tekuté stravě, v nemocnici mi včera doporučili ještě týden jen měkkou stravu. Pít se snažím hodně, super jsou taky krémové polévky, které příjemně hladí po krku :o) Všem, kteří máte nějaké problémy a je vám doporučeno jít si nechat mandle vyndat, radím jděte co nejdřív!!! Já jsem to pořád odkládala, měla jsem během deseti měsíců osm angín a průběh se pořád zhoršoval, normálně fungovat už jsem nemohla, pořád jsem byla unavená a začaly mě bolet a otékat klouby na rukou. Doufám, že teď konečně bude zas vše fajn... Tak držím palce všem, které operace čeká!

Tereza
1x

Ahoj, chtěla bych se zeptat za jak dlouho po operaci krčních mandlí, mužu pít alkohol ?? Předem děkuji za odpověd.. Odepisujte prosím na [email protected] předem moc děkuji za odpověd :)

David
3x

už nepij

Léňa
3x

Ahoj všichni. Dnes sem 5 den po odstranění levé mandle. Byla sem v nemocnici v Jičíně kde to dělají harmonickým skalpelem, což by mělo být šetrnější než normální skalpel.Nechci dělat reklamu, ale mají tam pěkné ORL oddělení a milé sestřičky, vůbec to tam nevypadá jak v nemocnici. První a druhý den po operaci to ani moc nebolelo, třetí den to bylo už horší. Ale čtvrtý den už zase pohodička. Navíc si myslím že mě víc bolel okousaný jazyk než ta rána. Jinak pít sem mohla hned po operaci a ani to tak nebolelo s jídlem už to je horší.

Jana
4x

Jsem 5 den po odstranění mandlí bez analgetika se nenajím , ale první 3 dny byly snad lepší než dnes.Piji heřmánkový čaj a heřmánek i kloktám. Bolest v krku při polykání je děsná. Je to normání průběh ? Někteří zde píšete, že jste 5 den již bez bolestí. Děkuji za odpověď.

Mili
2x

Dnes jsem 5 den po operaci, nemocnice měla v den mé operace zapůjčený laser, tak jsem souhlasila, at mi to s ním udělaji... mám pořád silné bolesti, dnes mě pustili domu a mám ještě být 14 dní doma vklidu. Jedna paní, co jí to se mnou taky dělali, šla po třech dnech na velkou a začla krvácet...., takže si myslím, že je to úplně jedno jestli je to laserem nebo ne... i doktor říkal, že je to pro mě stejné, akorát by doba hojení měla být tak o 2 dny kratší. Než jsem šla na operaci, tak jsem sjížděla tyto fora pořád a chtěla se co nejvíc dozvědět. takže jsem ráda, že Vám mohu dát i mou zkušenost....

Jana

Děkuji, Mě trhaly mandle v lokální anestezii, člověk to ani necítí bolest je, až po tom. Já jsem dnes 7 dní po operaci bolest je stále,ale mnohem méně ostrá než 5 a 6 den. I dnes se mi zlepšila nálada s vědomím, že snad každým dnem bude lépe. Bohužel krvácení se stále bojím. neustále leduji. Doufám, že i vám se uleví. I já neustále sjíždím tyto stránky.

Léňa

Jak už jsem tu psala tak 5. den jsem byla propuštěna z nemocnice a hned druhý den v noci mi to začalo krvácet. Tak jsem musela zase zpátky do nemocnice kde mi ránu vyčistili a dali mi nějaké kapačky a injekce proti krvácení a nechalli si mě tam 2 dny. Teď jsem byla na kontrole na ORL a doktorka mě stále nechala doma jelikož to prý na dotyk stále krvácí. Tak jsem dostala antibiotika a kapičky proti krvácení. Krk ale stále cítím.

Lucka
1x

Ahoj, já jsem 8. den po vytržení mandlí a také jsem se rozhodla se s Vámi podělit o své zážitky. Já jsem šla na operaci z toho důvodu, že jsem v 15-ti letech měla poprvé streptokoka a od té doby mě mandle začaly zlobit. Běžně jsem mívala 3 angíny do roka. Za poslední 2 roky jsem měla angínu cca 4-5x do roka, což mě utvrdilo v tom, že bych s tím opravdu měla něco dělat. Na operaci jsem byla v Krči, šla jsem pod CA, protože lokálu jsem se bála. Operace probíhala v leže a byla jsem tam hodinu, protože mi pravá mandle hodně krvácela a museli to hodně "zatavovat". Doktor mi pak řekl, že můžu být ráda, že jsem si je nechala vyndat, protože už při doteku z nich lezly čepy a byly plné hnisu a bordelu. Ještě čekám na výsledky, jestli v nich nebylo něco "zajímavého". Na narkózu jsem reagovala v pohodě, hned po operaci jsem si sama přelezla na lehátko, dostala jsem 2 kapačky, po 2 hodinách mi do žíly píchli analgetika a začali mě nutit pít. Jak všichni říkáte - pokud je člověk v klidu a nic nedělá, tak o krku ví asi tak stejně jako když má silnou angínu, ovšem do té doby, než polkne, pak je to jak tisíc žiletek. Já osobně jsem šla z nocnice 5. den, vše bez komplikací, akorát se dodnes bez analgetik nenajim a v noci se budím, protože mi krk oschne a mě probíjí bolest do uší, do dásní a do spánků. Jinak v nemocnici mi 4 dny po 6-ti hodinách dávali analgetika kanilou přímo do žíly - na požádání (paráda :-)) a pak jsem kloktala Tantum Verde, což dělám do teď. Jinak v nemocnici jsem shodila 5 kg, protože jsem tam jedla akorát tak 1 pudink denně (cca hodinu) + nějaký bujón, tvaroh se mi lepil na patro a dětská přesnídávka mě pálila, takže to jsem nejedla. Od toho 5. dne zkouším i jiná jídla (např. ryby, vajíčka, bramborovou kaši, vývary, rohlík se šunkou apod.) a zjistila jsem, že sním všechno, akorát mě to nesmí pálit. Takže když to shrnu - až na noc a ráno, kdy mi boles probíjí do uší a fakt nic moc, tak je to docela v klidu, dá se to přežít - a mám moc vtipnej hlas - skřehotám jak žába :-). Všem co se teprve chystají držím palce, kdybyste se na něco chtěli zeptat, ráda odpovím :-).

Lucka
1x

Ahoj, tak bych jenom chtěla doplnit svůj příspěvek :-). Dneska je to přesně 19. den od operace a jsem první den v práci. V krku mě spíš jen tak trochu pobolívá jako když začíná angína, ale víceméně to registruji jen po ránu, jinak pohoda. Jím a piju už víceméně všechno, jen ne ostrá jídla. Jen musím doplnit, že ještě trochu huhňám, ale už mám alespoň svůj hlas a je mi rozumět :-). A pak bych chtěla jen poznamenat, že mě docela pobavit nějaký článek na stránkách jedné nemocnice - výjimečné vedlejší krátkodobé následky: huhňání (neumím si představit, že by někdo nehuhňal) a potom zatékání do nosohltanu. Mně od prvního dne teklo do nosu cokoli čeho jsem se napila, vlastně jsem rovnou při pití měla připravenou misku, do které mi to z nosu odkapávalo... Nejhorší bylo, když se mi tak dostal tvaroh :-). Dneska se mi to stane už jen výjimečně, ale stane. Měla jsem mandle hodně veliké a hodně to museli zatavovat, takže jsem to měla hodně nateklé a tudíž mi to tam nefungovalo tak jak má :-). Ale nic, co by se nedalo přežít. Takže když to shrnu - pokud někdo máte potíže, nechte si mandle vyndat, sice to není příjemný, ale existujou mnohem horší věci a po 10-ti dnech už je to poměrně pohoda. Hodně štěstí!!!

Kamínka

Všechny zdravím, taky jsem zavítala na tyto strábky, protože mám dítko třetí den doma po mandličkách a je to dost krutý. Je jí 17 let a já jako máma to fakt moc nezvládám. Trhali jí mandel krční i nosní najednou, tak ty bolesti jsou asi vetší. Dnes je to osmej den po zákroku a teprve teď do sebe dostala jeden jogurt. Při polykání jí šílené bolí uši. Krk je vcelku v pořádku, ale ty uši jsou hodně citlivý. To, že by měla krk ještě chladit nám nikdo neřek, tak hned jdu na to. Snad ty bolesti budou snesitelnější. Měla jsem na tyto stránky kouknout dřív a možná by nám bylo už líp. Všem vám držím palečky na brzký uzdravení

Martaska

Všechny zdravím,přidám se k vám,jelikož mám dnes mou desetiletou dceru první den doma po operaci krčních i nosní mandle a je to fakt síla,nejen že mi přišla z nemocnice o pět kilo lehčí,ale navíc nejí ani doma.Prostě to nejde a já jsem z toho asi víc vydeptaná než ona.Bohužel nám neporadili žádné léky,takže jsme rozpustili Paralen,pomohl na hodinu.Doufám,že až jí zítra dám přečíst pár vašich příspěvků,uvěří,že se to zlepší,že přestanou bolet i ouška a bude zase v pořádku.Bohužel odstranění mandlí bylo nutné,polykala devatery antibiotika za rok.Jak se těšila na tuny zmrzliny,na kterou pak bude mít nárok,upozornuji,že do dnešního dne nepolkla ani deko.Snad se to zlepší a pokud někdo z vás zkušených víte o nějakém léku,který trošku ztlumí tu bolest,prosím porad'te nám.

Kamínka

Přesně vím, jak se citíš. Taky jsem byla zoufalá...ta bolest je asi krutá, ale my už máme 14 den po zákroku a je to fajn. Mám Vám holky vzkázat od Kamíny, aby dcerka hlavně hodně pila, že to poáhá, i když je to bolestivý. Před jídlem jsme dávaly algifen ..asi tak 20 minut předem. Když přišla z nemocnie, tak taky jen pila, pak už se to lepší.Je fakt, že až 9 den dokázala asi hodinu jíst termix, ale pak už se to jen lepšilo. Taky jsem dávaly studený obklad na krk. Držím vám palečky a určitě bude líp.

MARTASKA

Děkuji moc za radu a pro ty kapky okamžitě uháním do lékárny,protože dnes dcerka ještě nic nesnědla a bolesti jsou stále.

Lulu

Ahojky.Jsem 5 dní po tonsilektomii,kterou jsem podstoupila v kladenské nemocnici,po 3 dnech jsem šla domu a vše proběhlo v pohodě.Nejhorší to je ten první den,to jsem nemohla vubec nic...ale dá se to vydržet!Nebojte se toho,na Kladně se provadí 350-400 mandlí ročně,neni to nic zvláštního má to polovina populace.Jsem ráda,že jsem to podstoupila.Nebojte se toho,je spousta horších zákroku!

marie

Zdravím všechny,dcera je 5den po TE a má stále 37.6 teploty odpoledne a večer. mohl by mi někdo říct jestli je to normální. DĚKUJI

Lukáš

Zdravím všechny. Tak jsem nakonec musel tonsilektomii podstoupit taky, měl jsem angínu cca 5x v jednom roce, což už se i mému lékaři zdálo být opravdu moc a poslal mě na ORL. Dnes je to 6 tý den po operaci, těm co tím prošli zřejmě nemusím vykládat, jak mi je. Prvních 6 dní jsem se nedokázal najíst bez Algifenu, který nám dávali v nemocnici. Od včerejška už jsem doma, bolest je to dost velká, ale už se to konečně začíná lepšit. Jediný, co mě opravdu vadí, je to jídlo. Ani nevíte, jaké sny mám o jídle :)))) Před tím jsem kouřil, zhruba 5 až 10 cigaret denně, ted samozřejmě nekouřím, už tak jsem dost vyděšenej, že by to mohlo začít krvácet ( jelikož kouř roztahuje cévy). Každopádně jsem se chtěl zeptat, jestli z Vás někdo po tomto zákroku začal zase kouřit, a kdy? Mám z toho takovej strach, že si to zatím nelajznu, a asi si každej řekne, že budu blbej, když začnu znovu... Nevím, sem tam bych si zapálil, chuť ještě stále je, a asi ještě chvilku bude. Každopádně všem přeji co nejrychlejší uzdravení a předem díky za odpoved.

Lukáš

To Antractida: Dobrý den, jak můžete z data mého příspěvku zjistit, jsou to již 2 měsíce po zákroku, a musím říct, že se cítím mnohem lépe. Již po prvním měsíci od operace už jsem v pohodě jedl téměř vše, co vždy a bylo to ok. Hlavně to chce být před operací naprosto zdravý, myslím tím nemít rýmu, kašel apod, protože pak se ta rána hodně špatně léčí. Tak držím palce!

majka Sedliacikova

Ahoj,četla jsem si tvou otázku ohledně toho kouření po TE a musím říct, že já jsem po 18ti letech asi 4 měsíce stopkuřačka a nedovedu si ani přestavit, že bych měla teď kouřit(jsem 10. den po TE), ale byla se mnou v nemocnici kočka a ta kouřila už 3 dny po a to jsem fakt čuměla.

Petr
2x

ahoj...chtel sem se zeptat...sel z vas nekdo na TE z duvodu nejdouce zbavíciho zapachu z ust? momentalne anginou netrpim,ale nemuzu se zbavit neprijemneho zapachu z ust...prijde mi ze podnetem jsou mandle...zuby a dasne mam v poradku..

vlastimil

přesně to jsem měl taky. způsobovaly to mandle, ze kterých jsem měsíce vyndaval takové bílé čepy. fakt to smrdělo jako prase. tak jsem šel na TE a od té doby úplně v pohodě. dokonce mi to i pomohlo přestat chrápat:-))

Kacka

Pročítám tyto přízpěvky, mám jít 16.3. 09 na tonsilectomii do voj. nem. Olomouc. Od puberty/je mi 30/ jsem velmi často " na hromadě"- angíny, zánět hrtanu, kterému předcházejí zduřelé ma¨ndle, zápach z úst, občs vymačkávám čepy, v průběhu roku mě poškrabává v krku, musím si odkašlávat. Obvodní lékařka mě před třemi roky poslala na ORL ať rozhodnou, zda je odstranit, bohužel mi řekli, že musím vydržet, že mandle zas tak špatně nevypadají. Teď už jsem se definitivně rozhodla a přes svého závod. lékaře mě na ORL objednali k tonzilektomii. Zas mi řekli, že mé mandle jsou na pohled v normě, jen mám zahnisaný hrtan/opět jsem měla svoji typ. angínu, kdy mi to začlo mandlemi a než jsem se dostala k lékaři tak zplaskly a začal hnisat krk./ Trvala jsem na svém a lékař řekl, že jsem asi skálopevně rozhodnutá, tak mě asi nezvikle, ale že je to rizikový zákrok atd..... Prostudovala jsem si spoustu literatury na toto téma, také jsem zdravotní sestra a můj syn/8let/ podstoupil též tento zákrok spolu s odstraněním krčních mandlí před rokem. Jen pro srovnání- také mu je nechtěli vzít za žádnou cenu, přesto že špatně dýchal, byl stále unavený, měl ATB i 8krát do roka, pomočoval se. Šel z nemoci do nemoci. Tak to běželo asi 2 roky, byla jsem zoufalá, nikde zastání, všude říkali ať vydržím, nemohla jsem chodit do práce a starat se o něj. Obcházela jsem různé lékaře opakovaně byla na ORL ve FN Olomouc, vždy s odmítavým názorem. Jediného čeho jsem po roce docílila bylo, že mu mandle krční seřízli, aby se mu lépe dýchalo, v biopsii žádnou potvoru, popř. ložisko zánětu nenašly a tak nás poslali domů. Lépe dýchal, to jepravda, ale po týdnu jsme opět vjeli do stejných kolejí. Kdo neprožil takovou bezmoc, kdy dítě dřív zdravé se vám najednou plouží, nic jej nebaví teplotuje a vy na něm vidíte, že mu je mizerně, neví o čem mluvím. Začala jsem si sama dělat zdravotní záznamy svého syna-kdy byl nemocný,co bral za ATB, jaké byly odběry, jaký průběh, jak na léčbu reagoval. Tak jsem sepsala rok předešlý a další záznamy se rychle rozmnožovaly.Dělala jsem to proto, že lékařiORL, dětský, popř. při hospitalizaci neměli jeho kompletní dokumentaci a já chtěla aby viděli, jak se jeho zdr. stav horší. Jen jednou jsem se setkala snsd s obdivným uznáním od lékaře, jak si vedu záznamy a poslal mě k p. lékařce na dětskou kliniku v OL. Mrzí mě, že jsem zapoměla její jméno, protože ta jediná za celou tu dobu mi dala zapravdu a také ocenila můj přístup. Doslova řekla že pár takových maminek zná a chodí za ní seč stejnými problémy jako má můj syn a že je přesvědčená, že za to mohou krční mandle/můj syn měl v té době zduřelé uzliny na krku/jako vejce/, příčina neznámá. Já tvrdila, jako relativně laik, že musí mít někde ložisko, absces, někde za mandlemi , popř. ¨ěkde v nich, na který se nepřišlo. Opět mi dala zaúpravdu a řekla, že mi dá doporučení na ORL k odstranění a pokud ho nevezmou, že jej zkusí hospitalizovat u nich na dĚTSKÉ KLINICE a přes ně to nějak zařídit. Najednou dostaly věci rychlý spá a hned ten den syna na ORL přijaly a druhý den provedly tonsilektomii a našli mu absces v mandlích. Je to rok, jen pro názor, v 1.třídě zameškal za polokletí 150 hodin, letos 10 h. Proto jsem se po velkém zvažování rozhodla k tomuto zákroku i já. Musím doufat, že můj selský rozum a to, že bych si jen tak z nudy nenechávala řezat do krku, zvítězí. Držte mi palce, pak napíšu co a jak.

Dušan
3x

Pečlivě jsem pročetl příspěvky a snad pomůžu. Jsem nejen po tonzilektomii, ale i po uvulopalatoplastice a septoplastice. Takže shrnutě-bolesti lůžka po mandlích jsou ihned po operaci poměrně snesitelné, stupňují se každý den, jak se lůžko zatahuje. Důležité je vědět, že se mandle neřežou(jak jsem tady někde četl), ale vytrhávají natupo, tudíž je hojení velmi citlivé na krvácení, neboť pokud se rána otevře, nedá se zašít, rozumějte není přišít co k čemu. Bolesti kulminují 3. a 4. den po operaci a to jsou již poměrně velké.. Riziko krvácení je 5. a 7. den po operaci, pozor je to docela záludné, bolest trošičku opadne a bác ho, stačí kýchnutí, potažení nosem..a je to.Po každém krvácení začínáte jakoby odznova, takže se mu snažte opravdu vyhnout nějakou neuváženou činností! Uvědomte si, že pokud se nepodaří pooperační krvácení zastavit zaledováním, příp v nemocnici IV látkou na zastavení krvácení, či přímo lokálně adrenalinem, tak budete muset zase do narkozy a zastaví vám krvácení elektrokoagulací a to pak máte v krku ještě navíc popáleninu 3. stupně a začínáte zase od píky. Nestraším vás, jen burcuju k opravdu klidovému režimu po propuštění z nemocnice!! Zvýšené teploty se mohou vyskytovat klidně ještě 10 dní po operaci i déle, ale většinou jste v těchto případech již v nemocnici překryti atb. Teď k onomu diskutovanému jídlu-jíst se opravdu musí, a to ze zcela prostého důvodu-lůžko se jídlem mechanicky čistí, kloktáním zase zajišťujete dezinfekční část, komu nepasuje heřmánek, nebo tantum verde_90%ethanolu a může hodně pálit, ať rozhodně zkusí šalvěj (Florsalmin) a samozřejmě pijte! Neopomíjejte hygienu nosu, protože pokud dostanete rýmu, budete v noci jen dýchat pusou, vše vám vyschne, oteče a ráno to pak rozhýbat je velmi bolestivé, takže kapejte, používejte třeba vincentkový sprej,atd...A hlavně na několik týdnů zapomeňte na sportovní aktivitu a vůbec fyzickou námahu, horkou koupel, horká jídla, a kloktejte,kloktejte, co to půjde a držím vám všem pěsti, ať se vám to daří zvládnout.

Petra 3
3x

Prosím o názor:Jsem k dnešnímu dni 17-tý den po tonzilektomii a výrazně huhňám.neslyšela js o nikom,kdo by měl tento problém.Na ORL při kontrole mi bylo sděleno,že se to hojí,ale co,prý dělám,že tak mluvím.Fakt to nejde,je to strašně vyčerpávející a když mluvím(nesrozumitelně )delší dobu,js tak unavená,že mám pocit až jakési slabosti a točení hlavy.Samozřejmě mně napadá ledacos,ale příčinu si můžu jen domýšlet.Prosím,nevíte,čím to?Díky..

luciik
2x

zdravim vsechny..chci podekovat vsem co jsem nejake prispevky napsali protoze kdyz jsem byla v nemocnici na operaci tak tyto prispevky mi velmi pomohly.aspon jsem vedela ze v tom nejsem sama a ze stim bojuje vice lidi..a ja se chci s vami take podelit o moje zkusenosti..casto jsem trpela anginami skoro kazdy mesic antibiotika potom uz me ani nepomahali takze anginy se treba i vraceli a to uz me nebavilo tak jsme premysleli o vyndani krcnich mandli..dva doktori nam rekly ze mandle ani nahodou ven a dva zase ze mandle ven jo..tak jsme jeste cekali a anginy byli stale..a to uz me fakt nebavilo byt kazdy mesic doma a hlavne jsem toho mnoho zameskavala ve skole ale stale jsem nemela odvahu na operaci jit..jednoho dne jsem citila bolest v krku a vedela jsem ze je tady opet angina..sla jsem ke sve doktorce a ta me poslala do nemocnice na oddeleni orl..vubec jsem stim nepocitala ale v nemocnici jsi me rovnou nechali a sla jsem na tejden na kapacky..docela sok..behem jednoho dne se mi fakt ulevilo a chtela jsem jit domu..ale ani nahodou..jedno¨ho dne rano prisel primar se zpravou ze se jim uvolnilo misto a ze pujdu za tri dny na operaci krcnich i nosnich mandli..jsem si rikala ze ani nahodou..ale jak jsem tak nad tim premyslela tak jsem nakonec byla i rada ze uz to bude konecne za mnou..v nemocnici jsem lezela po prve a tohle mela byt moje prvni operace takze jsem mela velky strach..furt jsem premyslela nad tim jak to bude probihat bala jsem se ze neusnu po narkoze a takovy ty hruzostrasny predstavy..mela sem piercing v jazyku a v brade takze to me take znepokojovalo ze to budu muset sundat a dira zaroste..no jo co se da delat diry se udelaj znova..prisel den s velkym D mela jsem jit na operaci okolo jedenacte hodiny ale najednou prisla sestra a rekla tak slecno jdeme na to..dala mi oblbovaci injekci prevlikla do sexy andelicka a slo se na to..projeli jsem pulku nemocnice a cim vic jsme se blizili na operacni sal tim vic jsem se bala..nojo uz jsem byla na sale v ruce kanilu a mela prijit narkoza..jeste jsem se ptala jestli usnu a sesticka se smala a rikala uz to bude a ja spala jak zabita a vubec o necem nevedela..po narkoze jsem prej byla vysmata jak kdybych vyhulila nekolik jointu..o tom take nevim..ale asi to muselo bytvtipne.privezli me na pokoj kde jsem uz byla vzhuru a mylo mi celkem spatne..motala se mi hlava a bylo na zvraceni.ale potom jsem zase usnula a takhle to bylo cely den..noc byla kruta protoze jsem mela sucho v puse hrozny hleny z toho jak me brali i ty nosni mandle ale nejak jsem to prezila..rano to bylo take krusny na jidlo jsem nemela ani pomysleni ale doktori mi furt rikali hodne pijte a taky se prezirejte..se jim keca..pitny rezim jsem dodrzovala a velmi mi to pomahalo..tri dny po operaci utekli a rikala jsem si ze uz to snad bude jen a jen lepsi..ale byla jsem na omylu..paty a sesty den jsem myslela ze umru bolest byla mnohem horsi nez predesli dny..ale to pry je normalni..me to teda moc v pohode neprislo pac jsem nemohla kloudne ani mluvit..ale dva dny v bolestni jsem prezila s nejakyma praskama na bolesti a kazdy vecer jsem dostavala injekci do zadnu ktera velmi bolela a to nekecam..ale aspon na ty tri hodiny to zabralo..je ctvrtek a ja uz jsem po operaci osmej den..v nemocnici hrozna nuda takze jsem se tesila domu..prisel pate a ja sla domu hura..ted uz jsem 14 dni doma a na ty bolesti uz jsi ani nevzpomenu akorat pri tom jidle to citim ale uz je to v pohode..pristi pondeli uz pujdu do skoly protoze toho dohaneni bude asi hodne..takze na zaver:vsem tem co se boji jit na operaci tak nevahejte a bezte za ten mesic budete radi ze jste to podstoupili a ze uz to mate za sebou aspon takhle se citim ja..takze doufam ze uz to bude jen a jen lepsi rada se uplbne zahoji a anginy uz nebudou..v tohle doufam a verim ze to pomohlo..akorat mam teda dotaz.??? pred tim jsem kourila 5 az 10 cagaret dene ted uz jsem teda mesic nekourila ale uz mam zase chute budu asi hloupa jestli zase zacnu ale uz se na tu cigaretu tesim..ale bojim se ze se to jeste nejak pohorsi a stav se zhorsi..takze je tu nekdo z vas kteri zacali kourit a za jak dlouho...?tak diky vsem a drzim palecky vsem co se na operaci chystaji

PETra

Také zdravím, jelikož mě samotné VAŠE příspěvky moc pomohli, i já přicházím se svou troškou do mlýna ;-). Dnes mám 6.den po operaci mandlí, která kvůli opakovaným anginám byla nutností. Operace probíhala v Thomayerově nemocnici, kde nemohu dopustit na skvělý personál, který se snažil pooperační hrůzy ulehčit. Šla jsem v lokálním umrtvení, ač jsme původně chtěla celkovou kvůli strachu z bolesti, ale nakonec nelituji té lokální, pže hezky spolupracujete, nehrozí tak zadušení (časté u kuřáků) a vůbec vše mi při tom bylo vysvětleno a snášela jsem to v pohodě, ač tedy PŘÍJEMNÉ to samosebou není a pokud nesnesete pohled na KREV, běžte do celkové, ale LOKÁLNÍ umrtvení je mnohem šetrnější, navíc se to prý pak i lépe hojí apod. Po 4. dnu v nemocnici jsem šla domů (ti po celkové narkozy odchází min. o den později - jsou tam rizika větší z důvodů té narkozy atd...). V nemocnici se to s pomocí sester a nemocničního režimu zvládalo lépe i bolest byla snesitelnější, navíc MY, kdo jsme zvyklí na opakované šílené anginy - nás ta bolest tolik nepřekvapí, jen to trvá o něco déle. Až doma začaly přibývat bolesti - což se stupňovalo hlavně ráno a večer (logicky po vyschnutí hrdla = řezavá bolest v mém případě, jako by mi někdo hlavně konec jazyka ořezal žiletkou). bolí uši i zuby...ale s dostatkem pitného režimu to lze zvládnout, i jídlo jsem již od počátku celkem v pohodě zvládala...Měla a ještě ted někdy mám zvýšené teploty, což je normální, jelikož tělo stále bojuje - je to přece jen zápřah pro organismus. Na bolest mi pomáhá AULIN - vřele doporučuji, je v práškách nebo se rozpouští do vody - na noc jsem byla nucena si ho dát, pže co jsem doma, moc dobře se mi kvůli bolesti a teplotám nespalo, ale na dnešek jsem se vzbudila jen jednou s AULINEm a mnohem lepší. Dále kloktám TAMTU VERDE (s tím jsem začala již v nemocnici) a taky piji a sem tam prokloktám heřmánkový čaj - prý to odbolestňuje a přispívá k hojení, zatímco Tamtu verde dezinfikuje, čili snažím se po každém jídle, aspon 5-6x denně. Jinak jsem jak šmudla - vlasy se bojím umýt, sprcha jen tak ošplochnout vlažnou vodou - čili vyvarovat se všemu HORKÉMU - FYZICKÉ aktivitě (to se zpočátku stejně nedá), křičení, kouření, zpívání :-) zkrátka všemu, co by mohlo způsobit rozproudění krve a tím případné krvácení, které může nastat do 14 dnů po operaci - především od 4.-6. dne, kdy začínají ustupovat povlaky a hrozí stržení (něco jako když stroupek z kolene ztrhnete dřív, než je zdrávo a začne tedy téci krev;). Zatím mám rozpolcené pocity, pže nevím, jak to vše ještě bude probíhat a hlavně, zda mi ta operace pomůže v budoucnosti - takže to nechci zakřiknout - ale je dobré se na to asi obrnět a být BOJOVNÍK a STATEČNÝ HRDINA, aby člověk už měl pokoj - dá se to zvládnout, jen to chce odvahu a velkou trpělivost...Tak hodně zdaru všem souputníkům ;-).

luciik

jeste na dodani..ja si vlasy take umyla az osmy den takze osm dni bez nemyte hlavy..no hruza protoze jsem zvykla si mejt vlasy kazdy den..ale rikala jsem si ze to radsi vydrzet nez potom zacit krvacet toho jsem se hodne bala..takze jsem nosila vlasy stazene a satky..ale potom to je takova uleva ze se clovek cejti jak znovu zrozenej..takze neboj jako smudla vypada asi kazda zenska ktera si nemyla vlasy osm dni:):)

láda

dobry den, trošku mi odumrela dásen u předních zubu, k lekari sem objednanej a nevim co me čeka, nikdy sem nemel problem ze zubama

max
1x

Hlavne bys mela co nejvice pit, to pomaha...jinak kloktat Tantum verde, salvej apod. ...podle tech ohlasu je to hodne individualni, kdy te to prestane bolet. Ja sem se treba uz devaty den po operaci ladoval smazenou rybou (ale treba kakao sem vypit nemohl), desaty den uz to jistil cheseburger a pak uz jsem to neresil ... no a za 14 dni uplna pohodicka ...tak hodne stesti ;o)

Koki:)

Ahoj, chci se zeptat, mám aktivní ebv rok a půl a to po prodělané mononukleoze s pobytem na ORL. Jiz loni se zvazovala tonsilektomie ale pak z toho seslo, nyni se mam jit rovnou objednat protoze mam stale cepy na mandlich, bolseestive a velke mandle. Mám strach z anestezie protoze mam astma a tetanii. Muze mi nekdo rict za jak dlouho asi muzu jit do skoly po tonzilektomii? diky za odpoved.

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce