Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

periorální dermatitida

ahojda, trpím periorální dermatitidou. Vyrážka se mi objevila koncem loňského roku. Nyní jsem snad z nejhoršího venku, ale bojím se dát si cokoli na obličej, aby se mi problémy znovu nevrátily. Prosím o radu a zkušenosti jak postupovat a jakou kosmetiku používat. Díky

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Petra
1x

PD mám cca 5 let. Opakovanou recidivu způsobuje před zmiňovanými 5 lety špatná diagnostika, kdy mě lékařka léčila půl roku kortikoidy. Ty poškodily kůži nenávratně !!! Nikdy nevěřte tomu, že kortikoidy pomohou, v žádném případě je na obličej nedávejte !!! Poprvé jsem měla PD postižen celý obličej, v poslední době mi otečou "jen"oči, jsou zarudlé a kůže velmi bolí - jako byste byli opaření. Pomáhá jen Entizol a Jarischův roztok. Ideální je nulová terapie, žádné zaručeně fungující krémy a léky neexistují. Navíc každému zabírá asi něco jiného. Bohužel žádný lék nevyléčí PD navždy :-(((, je otázkou času, kdy se vrátí... Dříve jsem měla PD 1 x ročně, nyní se mi opakuje každý měsíc, 14 dní pěknou pleť vystřídá 14 dní naprosté izolace s pupínky a bolavou oteklou pletí... S tím jak vypadám nelze chodit do práce, zkrátka nikam mezi lidi, naruší vám to psychiku !!! Přečetla jsem na netu mnoho diskuzí a jen cca 10 lidí popsalo, že jejich problém nebyla intolerance na kosmetické přípravky, ale původ nemoci byl někde uvnitř těla.... Problém se jmenoval Helicobacter - střevní bakterie, která se léčí poměrně složitě kombinací 3 různých léků. Pozor, z odborných textů jsem vyčetla, že tuto bakterii má v těle až 50% populace, ale málo kdo o ní víme.  Po ukončení léčby se prý PD již nevrátila !!! Stojí za to se zamyslet nad tím, proč touto nemocí trpí i muži. Je to prý nemoc žen - letušek vzniklá z přemíry používaných líčidel.. Copak muži se líčí ??? To mě přivedlo na myšlenku, že příčina nemoci bude patrně někde jinde... Chystám se udělat si domácí test na Helicobakter, test je volně prodejný v lékárně za cca 250 CZK. Pokud se prokáže přítomnost bakterie, nechám si udělat další testy u své obvodní lékařky...Za nějaký čas napíši příspěvek, jaký byl výsledek. Moc si přeji, abych konečně našla příčinu zákeřné PD... Hodně štěstí v léčbě a pevné nervy všem kdo je takto nemocný :-)))).

Petra

Ještě mě napadlo, nedávno mi jeden známý doporučil MUMIO http://mumio.cz/co-je-mumio.html. Váhám, zda jej vyzkoušet ??? Nemá někdo s tímto přípravkem zkušenost ??? Díky za odpověď.

Žaneta

Ahoj.Chtěla bych se s vámi podělit o své zkušenosti s PD.Docela mě překvapilo, kolik dívek a žen má problémy s periorální dermatitidou, ale nikdy jsem žádnou takovou nepotkala ani neznám. Bohužel mě trápí PD už od dětství a nikdy jsem se ji nezbavila. Teď mi je 20 let a po 7 letech útlumu jsem se opět ocitla na bojišti. Po půl roce jsem se rozhodla s malým flekem kolem úst vyrazit ke kožní. Ta mi předepsala Entizol (2xdnně) a mastičku s metronidazolem. Měla jsem pocit, že se konečně něco děje. Po 4 dnech léčby jsem byla zralá na psychiatra, jelikož místo aby se vyrážka dala na ústup, rozšířila se po obličeji, kolem pusy, na bradě i pod očima. Po večerech jsem proklínala kožařku, brečela do polštáře, koukala do zrcadla, zda neuvidím aspoň malinký náznak zlepšení a pročítala diskuze, které mi přinesly daleko víc prospěšných rad. Začala jsem tedy používat jariše, pastu bez fluoru,obklady z černého čaje, přestala jsem se malovat, což pro mě bylo nejtěžší. Chodit ven mezi lidi nepřipadalo v úvahu, ale jelikož je zkouškové, musela jsem se překonat. Chodila jsem se sklopenou hlavou, ale stejně jsem cítila ty zvědavé pohledy., jak mi skenují obličej. Dnes už je to 7 dní od léčby a objevilo se mírné zlepšení. navíc jsem byla na kontrole u kožařky a ta mi předepsala další Entizol a další mast s tetracyklinem, která se mi už vyrábí v lékárně :-)) V nejbližší době se chystám koupit si speciální kosmetiku od Biodermy nebo La Roche posay. Teď už vím, že je to chce čas a trpělivost. Stejně ale člověk někde v hloubi duše doufá, že mu předepsané léky zaberou rychle a bude mít zase tvářičku jak dětskou prdelku. Chci vám všem bojovnicím s PD říct, že nikdy neztrácejte hlavu a nezoufejte, ikdyž je to těžké, když člověk vypadá jak "obluda". Chce se to obrnit trpělivostí a jednou příjde čas, kdy zase budeme mít krásnou pleť.

aleš

PD se mi ukázala před pubertou, pak dlouho nic a teď cca 15 let jí trpím s různými přestávkami. Zničeho nic se objeví, já s ní urputně bojuji, lékař, prášky(je mi z nich zle), drahé masti, nic však nepomáhá. Vždy to dopadne tak, že v podstatě začnu terapii s nulovou léčbou, poté to zmizí jako to začalo. Chodit k lékaři je myslím úplně zbytečné ale vždy tam stejně jdu a myslím, že věda pokročila a za pár stovek dostanu něco echt. Dnes je mi 47, opět ji mám, namazal jsem si to několikrát po sobě RINOCORD krém a dopadl jako všichni tady zúčastnění. Také jsem zkoušel urinu, LR spray 1. pomoci, vše k ničemu, kůže se z toho musí dostat sama. Z příspěvků mě zaujalo vyšetření na HELICOBAKTER, to vyzkouším a podám report. Je naprosto jasné, že příčina je někde uvnitř, jen kde. V žaludku, ledvinách, játrech, plících, hlavě...

Martina

Ahoj všem, přečetla jsem poctivě všechny příspěvky několik let zpět. Tahle šílenost se mi objevila před2 měsíci. Začalo to podobně, jak zde někdo psal...udělali se mi koutky a pak dva pupínky na bradě a postupně se to rozlezlo po celé bradě, kole pusy až k nosu. Taky jsem dělala samoléčbu. V domění, že je to opar jsem patlala Herpesin (spálilo se to a udělali se šupiny). V lékárně mi dali mast s vit. E (že to bude asi ze zimy). Jeden kožní mi dal Fucicort (takže kortikosteroidy) na 10 dní. Potlačilo se to povrchově, ale v základě to pořád bylo. Dnes jsem navštívila kožní odd. v nemocnici. Dr. mi řekla, že mám PD a napsala mi Entizol roztok na den a mast na noc (s upozorněním, že po těch kortikoidech se to může zhoršit než se to opět zhojí). Za měsíc kontrola. No můžu říct, že jsem nikdy na obličeji nic neměla, Netrpěla jsem na opary, akné a teď se mi tam objeví tohle bez příčiny. Všechno používám stejně jako doposud. Z některých předchozích příspěvků mě bylo do breku a schovala bych hlavu do písku. Psychicky je to fakt náročné. Jsem zvědavá, co se bude dít. Jestli se mi to po tom Entizolu zhorší a budu jak pokusnej králík na masti a léky na několik let. Každopádně děkuji za tuto diskuzi. Dr. mi neřekla vše, co jsem se dozvěděla tady. Koupím si určitě Jarische, pastu bez fuoru a hodně mě zaujalo to vyšetření z krve na helikobakter. Zítra skočím za Dr. a poptám se na to, zaplatím si to, hlavně ať to zmizí....Příště poreferuji dále, jak se to vyvíjí. Držím všem palce, přeji hodně štěstí v boji a ať je úspěšný, mějte se fajn

Domča

Zdravím všechny, p. dermatitida se mi objevila poprvé na Štědrý den tohoto roku. S doměním jsem si já i mé okolí myslela že mám jen nějakou alergickou reakci na jídlo, protože jsem měla úplně červený flek kolem pusy, vedoucí k nosu. Namazala to ihned krémem (BIOTHERM),´do druhého dne se to zlepšilo tak jsem to neřešila, Ale v únoru se to zas vrátilo v mnohem horším stavu, nejprve jsem myslela zase že je to vyrážka a nějak to neřešila, ale pak už to bylo tak strašný že se s tím nedalo jít ani ven. Šla jsem na kožní první kožařka mi napsala Locoid a odlič. vodu z lékárny,mazala jsem pravidelně asi týden a došlo ke zlepšení, ale po vysazení se to navrátilo ve velkém. Šla jsem tam znova, řekla mi at to nepoužívám a napsala mi mast na noc ICHTAMOL MAST(na prd) nezlepšilo se akorát to staršně smrdí. Zkusila jsem i mojí normální lékařku která bohužel nevěděla co semnou ale snažila se mi pomoci, dala mi SUDOCREM na noc a vodičku s antibiotikama ERYFLUID, moc to pálelo ale použila jsem to, tak jsem nakonec zkusila 3. kožaře a ten mi řekl že mám PD, docela rána pro mě, když jsem se dozvěděla co všechno nemohu, ale ted praktikuji už 2. týden " nulovou terapii" ŽÁDNÝ MAKEUP, KRÉMY, ODLIČ. VODY APOD. no nic, napsal mi tablety ENTIZOL a jakousi mast která nemá žádný účinek ani nevoní, jen abych si to občas promastila a obklady s borovou vodou. Myji se převařenou vodou, mažu sádlem občas a borovou vodu změnila na Jarischův roztok. Zlepšilo se to o 70% ale ještě to není 100% ale snažím se mít pevnou vůli a vydržet, Okolí to snad vzalo normálně, ale věřím že rpo nás všechny to není sranda, také mi kleslo sebevědomí. Ale věřím, že zas budu mít svou hezkou plěť (snad někdy).No uvidíme všem držím palečky i sobě! A držme se! PD porazíme.

Lucia
1x

Ahojte, perioralnu dermatitídu mam tiež . Presla som si uz tromi koznymi lekarkami a nic nepomohlo. Som nesmierne vdacna za toto forum lebo sa mi zda ze ludia okolo mna a hlavne doktori o tom nic nevedia. Strasne ze nikto mi nedokaze pomoct a musim len patrat po internete. Tiez vo svojom okoli som nikoho nestretla koho by postihla tato choroba tak uz som si zacala mysliet ze som jedina. Mavala so to len na brade ako som prestala uzivat pastu s fluorom tak mi to zbrady zmizlo aj ked nie celkom ale po uzivani nejakej vodicky sa mi to presunulo pod nos. strasne to pali a tiez uz neviem co robit s tym co si na to dat. doktora mi dala tabletky zero proti svrbeniu ale prestala som ich uzivat pretoze sa citim uplne unavena z nich a prave sa musim ucit na statnice. Test na helicobactera mi robili. Ale musim to este doriesit. Tvrdili ze v krvi je ale v stolici nie a ze to je hlavne. Ale nejak sa mi to nezda pojdem na opakovane testy. Robili mi aj testy na alergiu ,imunitu, na nosnom oddelení, zubnom a vsetky vysledky boli dobré takze ja uz neviem ze co. skusim este raz ten test na helicobactera. Drzim vsetkym palce nech sa toho zbavime. Nikto nas nepochopi kto to nema. Budem sledovať toto forum a spolocne to zvladneme. Verím tomu. Musime najst pozitivne myslenie a energiu aj ked casto som uz neverila nicomu .... majte sa

Alena

Ja jsem kdysi mela PD, trapila se sni pomerne dlouho a pak zmizla na spoustu let, aby se ted zase objevila. A to se zrovna ted moc nelicim ani nepatlam zbytecne kremama, takze rozhodne to neni z kosmetiky. Uplne nahodou jsem narazila na forum na Earth clinic a spousta lidi tam neda dopustit na jablecny ocet. No zkusila jsem se tim natrit, za to clovek nic neda a vysledek ohromujici. Za prve to je prekvapive prijemne a potom ty pupinky se hned zasusi a nesvedi

Judita

Ahojte, strasne som vdacna za toto forum a rada by som sa podelila o svoj pribeh. Prvy krat sa mi PD objavila pred tromi rokmi. Myslim, ze dovodom bol stres v praci. Kedze to nemam vzdy len povrchove ale taktiez podkozne loziska, najprv som si myslela ze je to akne a spustila drasticku samoliecbu, ktora spocivala vo vysusovani roznymi agresivnymi pletovymi vodami. Po 4 mesiacoch naozaj zlej pleti som sa rozhodla, ze je na case navstivit koznu ambulanciu. Hned pri vstupe som dostala diagnozu PD a predpisali mi antibiotika DOXYBENE, vodicku Zinerit a masticku na noc Vitella. Samozrejme som dostala instrukcie typu ziadna voda z kohutika (to je niekedy fakt tazke), pasta bez fluoru, dieta a jarish. Asi po tyzdni liecby som videla zlepsenia a do 2 mesiacov bola PD prec. Zacala som znovu pouzivat vodu z kohutika, zubnu pastu ale od tej doby uz len jarish a krem EUCERIN anti-rose (je vyborny ale neskusajte v zlom stadiu PD). 3 roky som mala pokoj, obcas nabeh ale jarish a vitella to vzdy zastavila. Az pred dvomi tyzdnami som nasadila antikoncepciu a PD je zpat. Mam ju vzdy len na brade. Okamzite som vynechala vodu, pastu bez fluoru a davam jarish zabaly a vitellu. Ukludnilo sa to ale nie je to uplne ok. Vo stvrtok idem ku koznej a rada by som vyskusala tu siru, vela z vas hovori, ze to pomaha. Antibiotika nechcem kedze za tri tyzdne idem na Sri Lanku a vyhybat sa slnku uplne nechcem. Tak uvidim co mi vo stvrtok povie kozna ale ak by mi naordinovala kortikoidy, tak sa hned zdvihnem a doporucim jej zmenit zamestnanie. Ach jo, je to naozaj neprijemna choroba a vsetkym drzim palceky aby s nou dokazili co najuspesnejsie bojovat!

Dědek
1x

sleduj které ovoce jsi jedla - rajčata , broskve, švestky , někdy je to reakce virů

Majka

ahojte, tiezrpím PD zacalo mi to zaciatkom zimy , ked som netusila co toje, mala som som aj traviace problemy isla som mojmu obvodnemu doktorovi, dal mi nejaké lieky plus Belogent masticku na este netusenu PD. Ked som pred tyzdnom isla koznej lekarke, vyhresila obvodneho lekára jak mi mohol niečo také naordinovat, cize po vysadení belogenu sa mi to velmi zhorsuje som uz zufala.. Kozna lekarka mi predpisala masticku rozex antibiotika azitrox plus este jeden zarabany krem v lekarni co si mam davat na noc.. Ale ako som sa docitala rozex krem obsahuje kortikoid , tak som si povedala ze ho uz nenanesiem na usta.. baby pomozte mi som zufala:( od vcera si to skusam obkladat repikom lekarskym uvidíme co to dá.. mozem len dufam ze ma to cim skor prejde..

Eva
2x

Dobrý den, Prosím o radu:Od narození mám atopický ekzém. Časem k tomu se objevila i alergie (Na psy, kočky, citrusové plody, oříšky, kyselé potraviny, apod.,)Teď je mi 21 a cca 8 let jsem lečena jen kortikosteroidy, Jarishovou vodou a různými mastmi a tabletkami. Takže moje kůže je uplně zničenáTeď momentálně žiju něco přes rok v Anglii a jednoduše řečeno teď jsem na ekzém uplně sama. Mám tady asi 2 měsíce JP doktora, což je můj obvodní lékař na ekzém. Ale ten vůbec asi ani nemá páru co to ekzém je. Teď mám takové uplně zhoršené období na těle a ještě k tomu se mi na obličeji objevila perioralní dermatitida. A lékař bez toho aby mě vůbec prohlédl nebo aspoň se na mě podíval mi dal antibiotika(penicilin) a to samozdřejmě nezabralo. Napsal mi nějakou mastičku na suchou pleť to se mi ještě zhoršilo. Byla jsem na pohotovosti, jelikož jsem ráno nemohla ani oči otevřít a tam p. doktorka si zase pro změnu myslela, že mám svrab.Tak mi napsala nějaké krémy na vši a svrab(Nevím, jestli se tomu mám zasmát, ale je to spíše k pláčiTak jsem krémy hodila do koše. Na druhy den jsem šla znova k mojemu doktorovi a ten už se uplně na mě naštval, že jak po něm můžu chtít papír k objednaní ke kožnímu lékaři, že on ví, že to je ekzém a ví jak to lečit. A,že stále musíme čekat na výsledky krve, zda-li nejsem alergická na mouku nebo mlíko..Mléčné výrobky už nekonzumuji už něco přes 5 měsícu a poslední měsíc už mám zařazenou bezlepkovou dietu. Takže nejím skoro nic. Mám strach něco sníst. Začala jsem hodně číst o zdravém životním stylu a o okzému atd. Koupila jsem si v lékarně vitamín E, zinek, omega3 rybí tuk. A v natural shop jsem si koupila přírodní mastičky i vitamin na ekzém i sprchové gely.Asi 4 dny se sněma mažu, nějaké zlepšení tam je, ale dočetla jsem se, že na perioralní dermatitidu musím brát antibiotika tetracycline jinak nezmizí..A příští týden jedu na mojí první dovolenou u moře a jsem uplně zoufaláTeď nevychazím ven kvůli tou jak vypadám a to mám jít do plavek??Tak prosím Vás moc o radu jak dál..Už nevím Chtěla bych žít jako ostatní mé kamarádky, ale momentálně to nejde.Ale věřím, že se uzdravím. A ví, že jsou i horší nemoce, ale já chci stou mojí bojovat. Děkuji moc za Vaší radu..I když neporadíte tak i tak děkuji..S podravem Evka))..prosím o radu i na můj email ewicka777@seznam.cz

Nina

Také bych potřebovala poradit. Asi před rokem se mi udělal poprvé opar na rtu a to z důsledku fyzického vyčerpání. Během roku 2x, naposledy o prázdninách, ze stejného důvodu. Vždy po odeznění oparu se mi na rtech vytvořily bílé, jemné pupínky a rty velmi opuchly- podobné této fotce: https://www.google.cz/search?q=perioral+dermatitis+lips&rlz=1C1CHIK_csCZ432CZ432&um=1&ie=UTF-8&hl=cs&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=5bI4UvChM4Tm7AblyoCoCg&biw=1440&bih=739&sei=57I4UtHsIsyO7QbRg4DQAw#facrc=_&imgdii=Po7sB4Pwnp3O5M%3A%3B-bLe7wuxNIgZZM%3BPo7sB4Pwnp3O5M%3A&imgrc=Po7sB4Pwnp3O5M%3A%3BumPi17YA7agCHM%3Bhttp%253A%252F%252Fimg.medscape.com%252Fpi%252Femed%252Fckb%252Fdermatology%252F1048885-1076589-1524tn.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Femedicine.medscape.com%252Farticle%252F1076589-clinical%3B200%3B140 Kortikoidy jsem nikdy nepoužívala. Asi po týdnu se rty začaly hojit a vytvořily se velmi suché místa, i přes to, že jsem je mazala neustále Kosmínem. Nyní se mi začala tvořit podobná věc, myslela jsem si, že se jedná opět o opar, ale puchýřky nenaskákaly, pouze se pokožka nad rtem napla, svědí a pálí a na rtech v místě pod podrážděním je pokožka velmi vysušená. Chci se zeptat zda nemá někdo podobné zkušenosti a zda se může jednat o periorální dermatitidu? Budu ráda za vaše rady. Kosmetiku používám pouze MaryKay asi poslední 3 roky.

Karla
2x

Milá Nino, z Vašeho popisu s nedá určit o jaký kožní prosblém se přesně jedná, ale to není až tak důležité, protože se vždy jedná o důsledek nějakého neřešeného zdravotního nebo psychického problému. Já sama jsem se léčila 19 let s perionální dermatitidou a téměř 40let s ekzémem. Takže zkušenosti s oficiální"léčbou"mám nepřeberné. Pokud bych se nechala vést lékaři, tak dnes mám invalidní důchod. Mně pomohla autopatie. Nebyla to krátká cesta, ale tato metoda mne dostala znova do života. Doporučuji Vám knížku Uzdrav se s autopatií od pana Čehovského, nebo Vám bezplatně pomocí E-mailu nabízím své zkušenosti. Rozhodnutí je na Vás. www.poradna-eft.cz

Klara Gorka

Milá Karlo, doufám že se nebudete zlobit, že vstupuji do Vaší diskuze. Moc by se mi hodila Vaše zkušenost s léčením ekzému autopatií. Lahvičku i přečtenou knihu mám, jen mne zarazil pokyn nepoužít večer před aplikací preperátu na obličej kosmetiku. Bez namazání to nevydržím. Myslíte, že mohu obličej prosím namazat (krémem na přírodní bázi nebo olejem), s vynecháním místa nad kořenem nosu pro aplikaci preparátu? Pro úplnost dodám, že si chci vyrobit preparát kombinace slina-dech 6 l a 9 l vařené a 12 l nevařené s rozestupy 14 dní. Mám ekzém odmalička, který se v posledních třech letech rapidně zhoršil, mám velmi suchou kůži na celém těle která šupinatí a olupuje se. Na alergologii mi nic nezjistili. Jsem zimomřivá a trápí mne studené nohy a ruce. Stále kojím 19 měs. syna. Ještě bych se rovnou zeptala, jaká značka balené vody se Vám osvědčila? Předem moc děkuji za radu!

.

podívej se co je CPN a léč to

Karla

Milá Kláro, určitě se nezlobím. vím jak je toto onemocnění nepříjemné fyzicky i psychicky. Na Vaše dotazy jsem Vám již odpověděla pomocí E-mailu a doufám, že vše zvládnete. :d

Aneta

dobrý den, PD se mi poprvé objevilo v 15 letech , bylo to hrozné, ve škole se mi posmívali. Po roce se mi PD ztratilo, dnes je mi 20 let a cca před dvouma měsíci jsem se olila atopickým ekzémem na obličeji, většinou zase sam zmizí, ale tenhle ne a ne dolu. Kortikoidní mast zabrala a mě se na obličeji objevila opět PD. Mažu to antibiotickou mastí a myji jarischem. Dnes jsem ještě dostala entizol tak uvidím jak to zabere. Problém mám, ale jiný. Atopák se objevil znova. Takže můj opravdu přitažlivý vzhled od nosu dolu mám osypaný obličej PD a od nosu nahoru červený slitý obličej. Všem přeju pevné nervy a život bez těhle sajrajtů.

Petra
1x

Dobrý den, rada pro všechny trpící touto chorobou: vyzkoušejte prosím jablečný ocet /nejlépe bio např. z DM drogerie/, jak užívat vnitřně, tak potírat postižené místa. Indulona, výborný krém na pleť. A dát se do pořádku vnitřně: střevní mikrofloru - probiotika, dlouhodobě. Hodně štěstí všem!

Radek
2x

Ahoj všem, nemá smysl se to snažit vyřešit pomocí mastiček. Měl jsem podobné problémy. Je naprosto nutné se uzdravit zevnitř, jinak si zahráváte s daleko závažnějšími problémy. Jestli chce někdo poradit, jak se dát do kupy, tak ať se ovze na klerikk@seznam.cz. Zatím se mějte...

Další

Ahoj, tak to vypadá, že se k vám přidávám. Když jsem byl v pubertě, měl jsem velké problémy s lupy, měl jsem až takové boláky v hlavě a léčil jsem to různými šampony, hrozně dlouho mi nic nepomáhalo, používal jsem hlavně nizoral. Z ničeho nic se to vytratilo a měl jsem tak zhruba 10let klid. Asi před dvěma lety se mi vždy u nosu z jedné strany objevil malý červený flek, který svědil a pokryl se seschlou kůží. Byl to jen malý flek, takže jsem tomu nevěnoval pozornost. Tak jsem to sem tam natřel krémem na pleť, když to bylo suché a ono to zmizelo za pár dnů. A tak to šlo dál, sem tam se to objevilo, vždy nečekaně a nečekaně to i odešlo. Začlo se to objevovat i trochu kolem obočí, ale stále jsem tomu nedával dostatek pozornosti, ikdyž, když jsem byl na kožním, tak jsem se zmínil, že se mi dělá takový červený flek na obličeji a jsou na tom šupinky, svědí to a dostal jsem canesten. Tím jsem to mazal, sem tam...asi jako každý chlap nepoužívám žádné krémy, nic si na tvář nemažu....až teď v poslední době se mi to objevilo víc, kolem nosu hlavně, v obočí a malinko ve vousech. Nechtělo to vůbec zmizet, bylo to nejsilnější, co jsem kdy měl, ráno jsem měl tvář plnou šupin, tak jsem šel na kožní. Lékařka mi řekla, že se jedná o seboroickou dermatitidu a napsala mi imacort. Canesten prý ničemu neškodí, prý hubí bakterie a čistí pokožku a dala mi biodermu, nějaký krém... po namazání imacortem jsem vypadal po ránu vždy hrozně, byl jsem upozornen, ze to mam mazat pouze kdyz to bude akutni...po dvou dnech jsem ho vyradil, mel jsem ho asi dvakrat na tvari, ale zdalo se mi, ze je to jeste horsi...ted jsem se tu docetl, ze kortikoidy nejsou opravdu vhodne....mam obavy, ze se to zacne rozlezat vic...byl jsem nemocny, stres v praci a je to pry spojeno s oslabenim organismu a tim stresem...mam znameho, ktery ma podobne problemy ale ve stredu urcite neni, takze stres bude asi iniciatorem - urychlovacem prubehu - vzniku u lidi, kteri trpi touto chorobou. byl jsem na tom psychicky spatne, protoze jsem se s nicim takovym nesetkal a ve tvari je to opravdu neprijemne...moc nadeji mi to po precteni nedava, protoze to vypada, ze je to opravdu pokus omyl...nezbyva nez doufat, ze se najde neco, co nas tohoto utrpeni zbavi...snazim se drzet zdravy zivotni styl, sport atd, jim teda hodne ovoce, ale zkusim ho ted vyradit, hlavne citrusy...vsiml jsem si, ze kdyz rano nepouziju vodu z kohoutku, tak se plet nevysusi a nejsou na ni ty supiny...drzte se

Perioralni dermatitida

Ahojte vsichni, taky se rada podelim o me zkusenosti:0) Je mi 28 let a PD se mi objevila ze dne na den ve 24letech..to me donutilo jit poprve ke koznimu.Musim rict nebo si myslim, ze jsem zpocatku mela spise seborhoickou dermatitidu, z ktere mi kozni postupne vypestovala PD pravidelnym podavanim kortikoidu..Asi po roce lecby jsem to vzdala a prestala k ni chodit.Vyrazka se horsila a lepsila jako pocasi a to mi nedalo..nechtela jsem jen masticky, ale chtela jse lekare co se bude pi dit po pricine...Vybehala jsem si alergologii, protoze mama ma celiakii a ta je dedicna, nechala jsem se otestovat..Mam alergii na lepek, no "hura"myslela jsem si, budu drzet bezlep, dietu a bude po problemu, ale neni.Dietu drzim, plet se sice zlepsila, ale neni to "ono".Co me mrzi, je ze ani ted po 4 letech, mi jedinej kozni nevzal krev, neposlal na nejake vysetreni proste absolutne nic..protoze jsem presvedcena, ze spoustecem jsou jiste potraviny nebo kosmeticke pripravky.Pracuji jako letuska a tady vzhled hraje velkou roli..Nyni jsem v 5.mesici tehotenstvi a posledni 2 mesice mam plet hodne nepeknou, az to vygraduje a marodim, protoze s tim "ksichtem" s prominutim odmitam chodit mezi lidi.Nekdy je to k uzoufani.Vyrazku si ted potiram jen bilym pudrem delanym v lekarne a myji jen cernym cajem.Po tydnu jsem byla na kontrole, kozarka uz nevi co semnou, takze od pondeli si pujdu lehnout do spitalu a to velice rada, protoze se nenecham odbyt a budu chtit vsemozne vysetreni! Z kosmetiky uz vice jak 2 rkky pozivam jen vsenhypoalergeni z lekarny a micekarni vodu misto vody z kohoutku, ale s tou dekorativkou je to horsi..na letistich je tolik lakadel, ze neodolam, ale asi ty sminky vsechny vyhodim:0) No, preji nam vsem at se nam vsem co nedjrive vrati zpet krasna zdrava plet a taky nam vsem preji vice schopnych po pricine se pidicich lekaru...ahoooj Nikola

Soňa

Ahoj, taky se s vámi podělím o své zážitky s PD. Mám ji již potřetí. Poprvé jsem si ji způsobila vlastně sama neúměrným užíváním kortikoidní mastičky, v podstatě na ptákoviny. Měla jsem vyrážku na celé bradě, kolem úst a kolem nosu. Doktorka mi tehdy předepsala antibiotika Deoxymykoin na tři měsíce a vyrážka opravdu postupně zmizela, dodržovala jsem dietu, žádný alkohol, prostě nic co by zatěžovalo tělo. Asi za tři roky se mi vyrážka objevila znovu, vrátila jsem se ze čtrnáctidenní dovolené v tropech a z jednoho pupínku se mi rozjela škaredá PD. Takže zase Deoxymykoin. Už jsem nebyla tak důsledná ve všech dietách, ale vyrážka opět zmizela. Znovu se objevila zase za 3 roky, ale to jsem byla těhotná, takže žádné atb nepřicházely v úvahu, pouze lokální mazání tetracyklinovou mastičkou a to vůbec nepomáhalo, takže jsem čekala na porod, jak na smilování boží a těšila se až to začnu léčit. Když jsem přijela do porodnice, vypadala jsem fakt děsně, všechny mastičky jsem zapomněla doma, ale stal se zázrak. Když jsem po 4 dnech odcházela z porodnice, nebylo po PD ani vidu ani slechu. Prostě úplně sama zmizela. Takže to bylo asi hormonama. Každopádně teď mám PD znovu. Dneska jsem navštívila kožní (chodím už roky pořád ke stejné) a tentokrát mi předepsala jiná atb. Je to prý podle nějaké brněnské kožní kliniky. Předepsala mi Sebamed, který se užívá ve třech měsíčních cyklech. První měsíc se užívá 3 dny jedna tableta Sebamed 500 a dalších 6 dnů Sebamed 125, a do konce měsíce nic. Další měsíc totéž a pak ještě jednou. Takže je prý léčba šetrnější a prý to zabírá. Mám v sobě teprve první tabletku, tak jsem sama zvědavá na výsledky. Jinak omývat kopřivovým čajem, na noc nějaká tetracyklinová bílá pasta. Soňa

Eva

Já už jsem vylecena. Vyzkoušela jsem všechno možný, takže se se vámi chci podělit o zkušenosti. 1. Okamžitě přestat používat jakoukoli kosmetiku 2. Pasta na zuby bez flóru 3. Nenipat, nesahat, nechat v klidu, nestresovat se 4. Na čistění pleti voda ve spreji, třeba toleriane. Nic jiného. 5. Ozonid. Dá se koupit na netu. Nanest v TENKÉ vrstvě na noc plus ráno a někdy i odpoledne. Tenhle smradlavý krém mě opravdu zachránil. 6. Lepší nepoužívat make up, ale pokud není zbyti, tak z lékárny na citlivou plet, já používám avene. 7. Trpělivost! Jakmile se to začne loupat, jste na cestě j vyléčení! Hodně zdaru!

Eva

Ještě jsem zapomněla na prášky Entizol, které mi předepsaná kožní. S nimi se nesmí ani kapka alkoholu. 1.baleni 1x denně ráno, 2. Balení 1 tabletku každé 2 dny

Ladka

Me pomohlo delat si masku z jogurtu visledek je hned videt.Urcite to stoji za to.Zarudle fleky zesvetlaji a sucha kuze diky jogurtu zmizi.

Lukáš

Ahoj, PD me trapi relativne kratce, pricemz na pocatku byla mala neskodna vyrazka pod ocima. Nasledovala navsteva dermatolozky a nasazeni kortikoidu. Nebudu chodit kolem horke kase a budu jmenovat, nevidim na tom nic spatneho, kdyz pani doktorka nevidela nic spatneho na medikaci, kterou mi predepsala. Jedna se o MUDr. Janu Horkou (za svobodna patrne Dedkova). S klidnym svedomim a usmevem na tvari me nechala mazat kortikoid celych sest mesicu. Vysledek asi neni treba zminovat. Lituji dne, kdy jsem vstoupil do jeji ordinace. Az ke konci onech sesti mesicu mi doslo, jak velkou chybu jsem udelal, kortikoidy jsem nasledne vysadil a to co se stalo opet neni treba popisovat. Prozil jsem tyden plny stresu, ktery tomu rozhodne nepridal, navstivil dalsi dermatolozku, ktera potvrdila, ze kortikoid byla velka chyba, kor v takovem meritku a po takovou dobu a jeste k tomu na obliceji (apropo ptal jsem se MUDr. Horke celkem 3x, vzdy odpoved, klidne mazte). Po precteni teto diskuze se tak trochu smeju a vlastne mam dobry pocit z toho vseho. Aspon vim, co me ceka, co me nemine a co mi je. Nuze, at se nam vsem dobre dari, kazdy snad najdeme neco, co nam pomuze a pokud se nekdo take pricinil na vzniku tohoto neprijemneho onemocneni, snad se s tim dokaze vyporadat, mne by se spalo tezko. Jinak ted aplikuji Jarische, 4x denne ATB mast FLOXAL na oblast vicek a Vitella Ictamo na noc. Zatim zlepseni nula, ale snazim se zustat pozitivni.

Eva

Lukáši, držím palce, to je teda maso s těma kortikoidama. Ale určitě se z toho dostaneš, chce to jen trpělivost. A zkus ten Ozonid, ja jakmile se mi zacne kuze cervenat, nanesu a hned to zmizi. Drz se!

Lukas

Nedlouho po prispevku jsem navstivil svou znamou, ktera zacala pracovat v oboru relativne nedavno a ta na rozdil od predchozich dermatolozek vedela docela presne, co se stalo, vse vysadila a napsala mi mast s preskripci pro miminka, ktera mi pomohla. Ted je to v podstate dobre, jen nesmim chodit na slunicko a vlastne ani byt ve stinu. To vsechno narusene kuzi skodi, kuzi mam tenci a nema svou prirozenou samoreparacni schopnost. Ted tedy cekam, nez se vse obnovi, do te doby musim davat pozor a holt nektere aktivity nemuzu provozovat. Clovek musi vydrzet, svet se kvuli tomu nezbori. Nicmene kortikoid si uz jisto jiste nenamazu nikam, ani kdyby mi ta cast tela mela upadnout.

TomP
1x

Skuste MMS, mlada chudak vypadala uplne silene a pak ji to nekdo poradil a ma klid. http://nezdravi.parlamentnilisty.cz/Articles/272-zakladni-fakta-o-mms-master-mineral-solution-.aspx

Jana

prosím MMS vnitřně ( jak často) nebo i natírat? Děkuji za radu.

Misha

S dermatitidou jsem se trápila dvakrát.Jediný,co mi stoprocentně pomohlo,bylo omývat obličej Jarischovým roztokem(bez předpisu v lékárně),nechat volně oschnout a potom nanést v tenké vrstvě pudr se sírou(Sulfotion)k dostání taky v lékárně.

Lucie

Dobrý den, s touto úžasnou nemocí se potýkám asi od 12ti let, tj. téměř 16 let. V době, kdy se u mě poprvé příznaky objevily ještě nebyla úplně jistá přesná charakteristika periorální dermatitidy. Až do 16ti let jsem měla obličej i ruce v takovém stavu, že nebylo poznat kde končí rty a začíná dermatitida. Všechno, co zde doporučujete, jsem vyzkoušela, snad jsem mohla být i průkopnice-od kortikoidů, přes roztoky až po téměř absolutní sterilitu hygieny. Nicméně všechno marno. Po tolika letech a tolika různých léčbách jsem zjistila, že úplné vyléčení (alespoň u mě není možné), vždy je možná určitá recidiva-v mém případě je to podzim. A proto, když se na podzim začnou objevovat první příznaky, běžím za svou kožní, požádám ji o svůj oblíbený prášek, za tři dny příznaky na rok či dva zmizí a já si žiji spokojeně dál. Už jsem si s tím opravdu vytrpěla hodně a na léčbu ,,zevnitř,, jsem snad i přestala věřit, mohla bych totiž zemřít dříve než se vyléčit :) Tak držím všem potrestaným palce :)

Simona

Zdravím všechny, u mě se PD objevila poprvé letos v květnu( o stresové situace nemám nouzi), u první kožařky: to jsou opary, to bude dobré a následovala všemi oblíbená léčba krotikoidovou mastí+herpesi v tabletách, mistama to zabíralo, pak zase ne. Po vysazení v srpnu už jsem měla obličej v takové fázi, že jsem se styděla chodit do práce. Navštívila sem dermatoložku, která se zděsila a až od ní sem se vlastně dozvěděla co že to na obličeji mám.Léčba: Okamžitě přestat používat jakoukoli kosmetiku(a že sem ji teda měla...), hypoalergenni strav na 4 týdny, obličej umývat jen převařenou vodou-nechat oschnout a neutirat, 2x denně Zynerit, na noc Rozex mast. Sama jsem pak po týdnu vyměnila převařenou vodu za Jarischův roztok.Nedám ná to dopustit, je to běh ná dlouhou trať, ale konečně začíná PD mizet. Mezi tím se po všelijakých testech u A-I zjistilo, že mám intoleranci lepku a laktozy i histaminu, takže se snažím jíst tak jak mám, i když to není jednoduché, ale jakékoli menší prohřešky už mi za PD nestojí:) Přeju všem pevné nervy, u téhle nemoci jsou potřeba;)

Lukáš
1x

Simono a vlastne i ostatni, na toho Jarische pozor, preci jen vysusuje, takze pouzivat jen ve fazi, kdy zanet mokva, pak prestat. V opacnem pripade to take dokaze udelat neplechu - kuze se stalym cistenim Jarischem přesuší. Kdyz uz sem pisu, tak doplnim, ze zlepseni zadny. Pouzivam ted 2x tydne Elidel (imunostimulator), coz take neni zadne stesti, ale kdyz to zacne prechazet do akutni faze, tak to proste nejak resit musim a kortikoidy nesmim. O nicem jinem, co by na akutni stadium zabralo, nevim. Objednal jsem se k doktorovi, ktery se zabyva cinskou medicinou, nicmene objednaci lhuta je 3 (slovy tři!) mesice, takze cekam a pujdu po novem roce - docela tomu verim (clovek v techto pripadech musi necemu verit - pro me velke zjisteni). Tam predpokladam, ze dostanu koncentrovane bilinne smesi a uvidime. Obcas si uz rikam, ze je to lepsi, ale pak se druhej den vzbudim a mam to solidne rozjety. Ty imunostimulatory jsou patrne novejsi reseni a nemela by si na ne kuze navykat - rozdil proti kortikoidum, nicmene americka a nemecka obdoba naseho SUKLu a vlastne uz i sam SUKL o tom pisou, ze muzou zpusobovat rakovinotvorne bujeni. Elidel je slabsi, preskripce je pro miminka, protopic by mel byt silnejsi varianta pro dospele, kterou jsem nezkousel a vlastne ani neplanuju - vetsinou jsou tam pomerne silne alergicke reakce (tyto reakce jsou ocekavane, pry se jich nema clovek zaleknout, ale je to pry dosti neprijemne). Kdyz budete googlit, najdete vice. Nuze alternativ mnoho neni a na nejaky všespásný kremy uz neverim, nic takoveho neni. Chci ted zkusit aspon na mesic prisnou dietu a uvidime, jestli to s tim nema spojistost, verim tomu porad vice, nez vsem tem mastem. Ted me jeste napada, ze kazdy z nas potrebuje zjistit, zda se v jeho pripade jedna o poruchu funkce kuze nebo o imunitni odchylku. Zaverem musim konstatovat, ze to vsechno cloveku doslova a do pismene zmeni zivot. Osobni zivot v podstate prestal existovat, nesmim ani kapku alkoholu (souvisi s Elidelem, i po vysazeni bude - asi - presah par mesicu), nemuzu se poradne vysprchovat, nemuzu sportovat kvuli poceni, vadi mi prilisny chlad, vlhkost a vlastne i slunce. Mohl bych pokracovat dale... Nejvtipnejsi na tom je, ze si vetsina lidi kolem me mysli, ze mi vlastne nic neni. No nic, uz mi to vetsinou ani nestoji za odpoved. Vsem Vam preju predevsim dobre dusevni zdravi, protoze to potrebujeme nejvic. Budte v pohode, je nas mnoho takovych, jak uz dnes vim. Bojujte a budte na sebe opatrni, co se lecby tyka a nez neco zacnete uzivat, tak dobre studujte, coze vam to ti dobri doktori vlastne predepsali. Hodne stesti a piste komenty, at uz jsou pozitivni ci negativni, nove prichozim usetri cas, penize a treba i ukazou spravnou cestu. Konvencni medicina zde zcela selhava.

Tomáš

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je normální že mě postižená místa bolí(spíše řežou).Nemohu skoro ani pohnout pusou. uvítám každou radu

Markéta

mám PD asi dva měsíce, mazala jsou mastí locoid to je kortikojd, a to se samozřejmě zhoršilo. ted to mám bych řekla v akutní fázy, velké červené slité fleky hnisavé papuly a kuže se šupí. krém od dr, my to jen zhoršil, ale asi to je za následek tomu že jsem vysadila ty kortikojdy. :( čekám na mast s tetracyklinem. a uvidím co bude dál. jsem uplně vyřízená, psychicky, vypadám hrozně mám dvě děti a nemužu dceru ani vodit do školky jak vypadám hrozně. zajímalo by mě lidé co jsem psali příspěvky jestli dopadli dobře, ta nulová terapie se nasazuje hned ze začátku, nebo až když se zbavím akutní fáze. omývám jen převařenou vodou a používám papírové utěrky. zatím jsem se nedočetla nic pozitivníhoa to jsem na netu hledala dost abychsi přečetla něco kde se toho někdo zbaví, to už budu takhle vypadat furt, nebo to někdy zmizí. poradte mi prosím. Dřív jsem neměla žádné problémy, začlo to až když jsem začla pracovat v solné jeskyni, dnes jsem se dozvěděla že to muže vyvolat alergie na jod, se solí pracuji dnes a denně. mám ted volno týden, ale nelepší se to. rozjelo se a nejde to zastavit, rozlejzá se to dál a dál. :( naštěstí mám velmi tolerantího muže co mě obejme a řekne že to bude dobré. :( dr taky říkala že to zmizí. ale kdy. to už nikdo neřekne. :(

Lukáš

Locoid - viz. ma zkusenost vyse. Co se tyka masti, nezafungovalo mi nic. Dnes si delam vysouseci obklady z cerneho caje - pozor, nefunguje kazdy cerny caj! Zaliju vrouci vodou 4 sacky cerneho caje, necham 20 min louhovat a nasledne delam obklad pomoci gázi - ne vatove tampony ci cokoli jineho, jen gaza, pricemz nemusi byt sterilni), 100 ks se prodava kolem 70 Kč - nekdy ovsem taky za 200 Kč - hledejte. Po vylouhovani delam obklad 5x po 2 min a vzdy opakovane namacim do caje. Pro sebe si to delam i kvuli jinym problemum co nejteplejsi, ale to az posledni dobou, drive jsem to nechaval vychladnout. Cerny caj obsahuje tanin, ktery uklidnuje a kuze se i zatáhne. Pozor, pokud je obklad delsi nez 2 min, je naopak zaparovaci, nikoli vysouseci. Jiz po prvni aplikaci budes citit, ze se kuze vysousi, coz je spravne, po par aplikacich se ti papilky oloupou, nekdy i sirsi loziska kuze. Ze zacatku jsem delal tyto obklady 2x denne. Mista, kd delas obklad nicim nepatlej. Zakladem lecby je najit dobreho dermatologa, ktery z tebe nedela pokusneho kralika, ma jistou emaptii a neladuje te vsema moznejma i nemoznejma preparatama z oblasti moderni mediciny. Ano, prirozene jsou chvile, kdy se musi nasadit tezke zbrane, ale bohuzel nasi doktori prilis nemysli a jdou rovnou s kanonem na vrabce a nasledne se vice lecite z techto nasledku, nez z puvodni diagnozi. A hlavne, budte v pohode, nerozcilujte se, nestydte se, proste zijte dal. Ja vim, je to desne tezke, sam bojuju rok, ale dermatitidu jsem temer porazil! Stalo me to naprostou zmenu zivotniho stylu (nepit, nekourit, jist zdrave, hybat se), ale usel jsem obrovsky kus cesty. Bohuzel jsem zacal mit problemy s ocima, neb me ta kravka o ktere pisi vysi nechala podavat locoid do ocniho okoli pul roku, vicka to hodne ponicilo - nyni mam blefaritidu (dysfunkce meibomových zlaz) - kvuli tomu delam horke obklady, aby se sekret rozpustil a funkce zlaz se zlepsila - docela to funguje. Take mam chronickou episkleritidu, posledni dobou se mi opakuje - Za to vse dekuji doktorce Horké (Dědinové). Na vysouseni je take dobry jarisch. Vse co pisi vyse doporucuji konzultovat s doktorem. Rovnez doporucuji zmenit doktora, pokud ti rekne, ze to je blbost. Chodil jsem ke trem koznim, dve mi rekli, ze jsou obklady blbost. Pak jsem zacal chodit k jedne primarce, ta pravila, ze vse co bylo doposud je spatne a at zacnu s obkladama a behem tydne doslo k takovemu zlepseni, ze jsem tomu ani neveril. Dnes mi zustava relativne male lozisko pod jednim okem, ktere snad casem zmizi (po obkladech se zlepsi), zatim jsem 8 mesicu od konce kortikoidu, tedy mam jeste 4 mesice rezervu - stav po kortikoidech se ma zlepsit cca po jednou tak dlouhe dobe - nekde jsem to cetl, takze nevim, jestli to je pravda, ale cim jsem dal, tim je to lepsi, takze jsem si to dal jako jakysi cil. Hlavne se nevzdavat a kaslete na ty masti, ty problem neresi, z podstaty ani nemohou, problem je jinde! Podobne je to s atopakem, take mastmi jen mirnite priznaky avsak zakladem je zdrava zivotosprava. (pardon za preklepy, psal jsem rychle)

lucie

Dobrý den. Chci se zeptat zda po zmizeni vyražky budu moct zase chlorovanou vodu, stále oplachuji destilkou. Jinak perioralni dermatitidu uz mam po 2..poprve před 4lety na kterou mi po dlouhem zkoušení ruzných mastiček.ktere mi to zhoršovali.mi pomohli antibiotika. Po dalším vyskytu jsem šla k jine doktorce v Hk.doporucuju! Mela jsem masticku s antibiotikama : Pimafucort a ted pouzivam pouze Rosalox.dale mam pastu bez floru a uz vyrazku skoro nemam tak by me zajimalo co potom..

Soňa

Také mne dlouhá léta trápí toto kožní onemocnění, objeví se většinou na podzim. Většinou se snažím toho nevšímat, rada pana profesora - kožaře. Čím víc se s tím člověk zaobírá, tím víc se to rozjíždí. Tentokrát jsem to měla velmi obtížné, kolem úst i kolem nosu. Zkoušela jsem skoro všechny prostředky a rady z této diskuse i lék Entizol, který je jinak dost účinný. Zakoupila jsem Oznonid - večerní mazání bylo však tak strašně bolestivé. Ozkoušela jsem i krém firmy Syncare, spoustu různých mastiček. Nakonec si myslím, že mi nejvíc pomohla mast Ambrózie firmy Spagyria. Tato mast obsahuje bylinku šišák bajkalský, který funguje na kůži postiženou bakteriemi. Řekla bych, že tato mast mi téměř vyrážku vyléčila. Už mám postižená místa "jen" červená, což postupně bledne a už se nevytváří nová ložiska dermatitidy. Možná zapůsobil koktejl všech možných mastiček, ale vnitřně jsem přesvědčena, že mi pomohla mast Ambrózie.

Dana

Podělím se i o svou zkušenost, tato stránka mi hodně pomohla. Na podzim se mi objevil ekzém na rukách, který jsem léčila kortikoidy. Na nový rok se mi začaly periodicky objevovat pupínky kolem pusy, tak jsem si je mazala Advantanem a zase to zmizlo, dokud se neobjevily na druhé straně úst. Po pěti měsících jsem zašla na kožní, která mi vynadala, že tam Advantan vůbec nepatří (asi i kvůli němu se mi objevila PD, takže pokud možno, kortikoidy nebrat, a nebo aspoň v co nejmenší míře), a předepsala mi nějakou bílou pastu, která se míchá v lékárně. Advantan jsem vysadila a mazala jsem se pastou, po několika dnech se mi to zhoršilo jako nikdy, a navíc mi přišlo, že pasta moc nezabírá. Rozhodla jsem se tomu tedy pomoct, začala jsem pít 3 litry denně, z jídelníčku vynechala sladké a omezila mastné, žádné kafe ani alkohol, koupila jsem si Jarischův roztok a myla obličej jen tím, žádný make up, a začala jsem brát B-komplex + zinek. Dnes je to měsíc a dermatitida je téměř pryč, pokud je to suché, mažu sádlem. Ze začátku jsem měla strach, protože se to nezlepšovalo, ale chce to jen trpělivost. Přeji hodně štěstí ostatním a pevné nervy :)

Pink Monkey

Ahoj, taky se trápím,ted už né tak moc. Mám to už minimálně pod očima. začalo to malou vyrážkou kolem očí,která se šířila. léčila jsem to půl roku kortikoidama,ale protože jsem atopik a s kortikoidama už nějakou dobu pracuji,netapala jsem to na oči každý den. Po půl roce jsem byla už zoufalá. Ekzém na ruce namažu kortikoidem,pak nějakou vitaminovou mastí a objeví se zase za dlouhou dobu a většinou i jinde. Tady to nějak nefungovalo. Přišlo mi,že to ekzém není. Doktor váhal,ale už na první prohlídce mi bylo řečeno,bud to je ekzém,a to je více pravděpodobné nebo periorálka. Léčili jsme ale ekzém. Po uběhnutí půl roku, jsme začali léčit periorálku. Začala jsem užívat antibiotika,Jarišův roztok a Vitella Ictamo. Musela jsem samozř. vysadit kortikoidy, a to byl doslova hnus. Týden mi to bujelo. Vyrážka zcela zarudla,všude pupínky plné vody,neskutečně to svrbělo,že jsem nemohla spát. Dva dny v tom strašném týdnu jsem dokonce vstala a oči byly tak oteklé,že jsem je neotevřela. Byla jsem z toho dost zničená. Zdálo se mi,že ani mast ani antibiotika nezabírají. A čím víc jsem zoufala,tím mi přišlo,že to bylo horší. Dobré je nasadit brýle a být mezi lidma.Příjdete na jiné myšlenky a možná Vám to pomuže jako i mě s periorálkou (na chvíli se sklidnit). Jak jsem léčila? Po vysazení kortikoidů Vám nic nezabere hned,počítejte s tím. Ráno a večer jsem používala v malé vrstvě Ictamo. Pozor,nedejte si toho moc!! Jinak si to ještě více zhoršíte,však poznáte sami. Večer jsem to ještě před Ictamolem jakoby omyla jarišem(vatovým tamponem(na každé oko jsem používala nový),at jsou oči po celém dni čisté. Obklady jsem z Jariše nedávala,protože mi to vysušilo oči tak,že jsem zjistila,že mi to způsobuje otoky,ale to je individuální a plus ty antibiotika. Týden se to horšilo,po týdnu začaly odeznívat otoky,začala jsem Jariš+Ictamol mazat už jen večer.(čím méně toho patláte tím lépe) po dvou týdnech bez otoků a začaly ubývat i pupínku,zarudnutí zůstávalo. Ted už je to asi třetí týden a já mám pupínky už jen trochu pod očima a kůže je jen růžová. Není to ještě OK,ale už to necítím na očích,což je po dlouhé době pro mě úžasný pocit. Četla jsem tady,že holčina s atopic. ekzémem váhala,zda vůbec v průběhu periorálky kortikoidy používat? Taky jsem se bála,musela jsem je ale použít na ruce a to dvakrát a nic to se mnou neudělalo. Jednou se to zhoršilo,ale to se stává,ikdyž kortikoidy nepoužíváte. Taky jsem celé ty tři týdny zkoušela ulehčit tělu,že jsem nejedla těžká,tučná jídla+chlorellu. Vyhýbala jsem se bílému pečivu,jedla žitný chleba.Nevím,zda to mělo učínek,ale já to tak chtěla :D Ještě chci říct,že není dobré se spotit,není dobré být s nejhorší formou na slunci v horku a někde kde fouká… Mám štěstí,že je léto tento týden spíše podobné babímu létu a není 30 stupnu. Držte palce,at se to nezhorší. Snad Vám moje zkušenosti pomůžou.

Minnie

Ahojte vsetci spolutrpitelia.Prestudovala som hadam vsetky diskusie a nazory kazdeho,kto sa stretol s touto neprijemnou chorobou.Moja PD sa u mna objavila asi pred 9 rokmi a odvtedy som s nou bojovala asi kazdy polrok tym istym sposobom (od dr.zineryt,bor chladivy krem,zinkovy kupel a lieh).Na zaciatku super,ale ako ubiehal cas, prestavalo to fungovat. Medzitym som vyskusala vitea ictamo,jarischov roztok a pod.veci,ale aj tak som vzdy skoncila u koznej :(.Predtym ako som sa opat raz chystala ku koznej som si povedala,ze znovu vyskusam stiastie v podobe nejakej kombinacie,ktora som si myslela,ze je pre mna najlepsia.A TERAZ POZOR!Zatial som u koznej opat nebola.V mojom boji mi zatial ucinkuje (obycajna sira v liehu,ktoru vamspravia v lekarni cca za 3€,borova voda,zinkova pasta tu tiez urobia v lekarni,termalna voda avene a este dva produkty z ich rady,konkretne avene z rady cicalfate creme a cicalfate lotion reparatrice.) Povedala som si,ze vam to musim napisat a budem stastna,ak to pomoze co i len jednej osobke.Moj postup. 1.osetrim borovou vodou 2.na noc potriem sirou 3.zinkovu pastu pouzivam malo,niekedy cez den,ked nikam nejdem 4.cez den si dajte cicalfate reparatrice,nebude vas to tak svrbiet a pekne stahuje aj zapal. 5.ked uz to bude vysusene a zlupane pokracujte a pridajte avene cicalfate creme Predtym so vodnate a napuchnute miesta nevytlacala,lebo sa to roznasalo,ale teraz vytlacim nanesiem siru a do rana to zacely.Musite vydrzat aj ked sa vam bude zdat,ze to mate prve dni horsie. Uz po prvom tyzdni uvidite vysledky a do dvoch budete nadseni.Nevravim ze nas to spasi,ale doteraz som na nic lepsie neprisla.Verim,ze nam takto vydrziiii co najdlhsie.Cmuk a vela stastia.Ak by mal niekto este nieco lepsie sem s tym :-)

Minnie

Ta sira sa tu myslim a naozaj ju vyskusajte.Tu zinkovu pispominalazinkovupastuostatnee ostatne urcite!A dakujem Vam velmi ste mi svojimi radami a skusenostami pomohli aj VY :-)

Minnie

Boze citam po sebe a mi to skomolilo.No nic ja len ze zinkovu pastu ani nemusite a ze ta sira sa tu myslim spominala a urcite do toho chodte,ale v kombinacii aku som pisala :-)

Kristýna
1x

PD mám už asi půl roku. Chodila jsem ke kožaři, ale ten mi s tím nedokázal nic udělat, naopak mi to zhoršil a rozlezlo se mi to všude. S úsměvem na tváři mi řekl, že je to akné. Což nebylo.. Dal mi na to sice antibiotika, ruzné masti, ale stejně mi nic nepomohlo. Nic jiného mi nezbývalo, než jít ke svojí obvodní doktorce, tak jsem tedy šla a konečně se začalo něco dít, bohužel jen z počátku, momentálně mí plošinky naskákali na novo.. Po celou dobu co PD mám jsem se nelíčila, používala zubní pastu bez fluoridu, jarischovu vodu, oblad z černého a heřmánkového čaje a prostě všechno jak se má.. A stále nezmizela, naopak se oběvuje stále na novo. Už jsem zoufalá a nevím co bych na to dala, žádný doktor není schopný mě vyléčit :-(

Martina
1x

obrý den, jmenuji se Martina Rejlová a jsem studentkou 2. ročníku magisterského studia Západočeské univerzity v Plzni, Fakulty zdravotnických studii obor Ošetřovatelství vybraných klinických oborech. Tímto bych Vás chtěla požádat o vyplnění níže uvedeného dotazníku, jehož výsledky budou použity pouze ke zpracování mé diplomové práce na téma: „Periorální dermatitida“. Dotazník je anonymní. Zakroužkujte prosím odpověď, případně ji doplňte. Předem děkuji za vyplnění dotazníku. http://www.survio.com/survey/d/F8M2V5E5I1I4Y2B0E?preview=1

Lukáš

Dotaznik jsem ti vyplnil. Otazky jsou trochu nestastne postavene, mely by byt vice otevrene, vsude umoznit delsi komentar. Clovek by toho rad vysdilel vice ci odpoved upresnil, ale v podstate nema moznost.

Tereza

Ráda bych viděla Vaší práci a přečetla si jí, pokud je to možné :) informací není nikdy dost

Ren

Zdravím všechny, kteří bojují s touto nemocí. Osobně jsem se s ní poprvé setkala v osmnácti letech. Léčbu už si přesně nepamatuji, ale vím, že mi jedna kožní lékařka pořád předepisovala kortikoidy. Ty vždy chvíli pomohly, ale ve finále způsobily jen zhoršení. Rozhodla jsem se tedy lékařku změnit. Od té doby jsem měla pokoj. Až předloni před zimou, ve 34 letech, se mi znovu tato per. dermatitida objevila. Šla jsem, po nějaké době, opět k té "nové" kožní lékařce. Řekla mi, že to budeme vysušovat. Předepsala mi nějakou bílou mast, kterou mi připravili v lékárně s pokynem 2x denně nanést na obličej. Na obličeji je samozřejmě vidět, takže jde použít jen doma. Pomohla jen částečně, tak jsem dostala ještě bílý zásyp - také míchaný v lékárně. Ten mi také pomáhal, ale řešení stále nebylo definitivní. Pod cca dvou měsících mi kožní napsala entyzol. Brala jsem ho v různých dávkách - podle pokynů - asi měsíc. Dermatitida beze stopy zmizela. Celý rok po ní nebylo ani památky. Až zase na podzim, v mých 35 letech, se mi udělala nejdřív na bradě, pak kolem nosu a trošičku i nad pravým obočím. Už jsem si nepamatovala účinky samoléčby a kortikoidů z mých 18 let, tak jsem je začala používat. Samozřejmě příznaky krásně ustupovaly. Vždy po několika dnech jsem zkusila vysadit. Vše se začalo zase zhoršovat, tak jsem mazala znovu. Po zhruba dvou měsících jsem se odhodlala jít opět na kožní. Zase jsem dostala onu bílou mast, kterou jsem hned začala používat a těšila se, že mi pomůže. Jenže co se stalo, to se nedá ani popsat. Myslela jsem, že zešílím bolestí, svěděním, pálením. Jak jsem vysadila ty kortikoidy, nastala nějaká bouřlivá reakce a myslela jsem, že na kontrolu nepůjdu po domluvených dvou týdnech, ale okamžitě. Jenže byl zrovna pátek odpoledne, tak mi bylo jasné, že to budu muset vydržet. Taky mi došlo, že to může být reakce právě na vysazení těch kortikoidů. A byla to pravda. Už po pár dnech bylo vidět zlepšení. Na kontrole jsem dostala zase ten bílý zásyp. Hodně vysušuje a pomáhá. Taky jsem si koupila Jarischův roztok, mám ho prý zkusit. Zatím tedy nemám ani omylem vyhráno, ale vidím, že to ustupuje. Zamýšlela jsem se nad tím, proč se mi dermatitida po roce vrátila a přišla jsem na tohle: pracuji, mám 3 děti a k tomu dokončuji VŠ. Na konci roku mám všeho hodně a k tomu hlavně nejvíc zkoušek, takže opravdu šílené stresy. Další věc je, že přes léto nepoužívám žádný make-up, protože sluníčko to prostě zařídí :). Na podzim už začínám používat tónované krémy a to může být také spouštěč (i když se nemoc projeví až s dloouhým zpožděním). Osobně nejvíc věřím tomu stresu. I kožní mi to potvrdila. Tak uvidím, jestli to bude za rok lepší, když už budu mít po státnicích. Každopádně mám být hodně opatrná na kosmetiku. Jestli můžu někomu poradit, tak si na obličej nedávejte žádné kortikoidy, protože to jen vypadá jako řešení, ale ve skutečnosti vám spíš hodně ublíží. Vysušujte a vysušujte. Dermatitidě bych poradila, když už má potřebu řádit, ať má soucit a neleze nám na obličej!!!

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 59 lidí

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce