Inzerce

ElektroMyoGrafie neboli EMG

Elektromyografie patří mezi vyšetřovací techniky, které lékaři napomáhají hodnotit funkční stav pohybového systému a jeho inervace. K vyšetření se používá přístroj zvaný elektromyograf. [ více ]

Inzerce
Odpovědi
Yvetta25 poděkování

zdravím všechny, když jsem byla hospitalizovaná kvůli bolestem bederní páteře tak mě poslali právě na emg, musím říci to byl můj nejhorší den v životě a to i žen které byli se mnou na pokoji v nemocnici a též museli emg podstoupit, nechci přehánět a ani nikoho strašit ale nelíbí se mi článek kde stojí že emg je zcela nebolestivé, opravdu jsem si připadala jako pokusný králík Mengeleho, bylo to strašné a nikdy to již zažít nechci, člověk však vidrží hodně takže život jde dál a já přeji Všem kdo budou muset emg absolvovat aby to vydrželi. Yvetta

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. května 2008, 13:12:26

Helena 17 poděkování

Chtěla jsem se zeptat, jestli byl někdo v Revoluční v Praze 1. Mám tam jít příští týden a po přečtení diskuze mám fakt strach. Nevíte zda tam mají jehlovou nebo tu diodovou metodu?

14. září 2010, 15:10:48

Karla15 poděkování

Je to jakoby vám někdo rval svaly z těla.Mě museli odvézt na aro a tam jsem byla dva dny.Potom na nervovým a dodnes beru prášky.

9. listopadu 2012, 21:56:13

sépie4 poděkování

Tak vážení - díky komentářům, které zde líčí, jak je toto vyšetření drastické jsem měla obavu z vyšetření.Dnes jsem vyšetření absolhovala a závěr?Je to jako když se praštíte do brňavky)je to přiměřeně bolestivé, žádná tragedie a ani napíchnutí do svalu není žádná hrůza.Vše se dá v pohodě zvládnout)vše bylo hotové během 10 minut a úplně v pohodě jsem dojela do práce)

17. ledna 2013, 10:48:26

Dědek2 poděkování

a na co Ti to bylo, na ...

20. ledna 2013, 10:54:07

Jaroslava1 poděkování

Před 3 týdny jsem absolvovala vyšetření emg rukou. Skutečně, vyšetření je hrozné. Horší však je, že dodnes mám bolesti, brnění a pálení rukou. Nevím co s tím. Lékařka odmítá, že je to z vyšetření, ale já vím stoprocentěně, že jo. Víte někdo co s tím?

14. února 2013, 19:42:49

alena1 poděkování

Co strašíte lidi? Je to jako rána do brňavky . V pohodě odejdete z ordinace . Díky této diskuzi jsem měla strach a úplně zbytečný.

27. června 2013, 22:40:45

Martina

Proč jste byla na ARO? To snad ne kvůli tomu vyšetření EMG ? Jak jste na tom teď? Já jsem na EMG objednaná na příští týden, tak by mě celkem zajímalo, jestli je to taková hrůza, jak tady někteří pacienti popisují???

28. února 2013, 23:11:38

Martina7 poděkování

Karlo a Hano, dnes jsem EMG absolvovala, bylo to úplně v pohodě. Asi jste nějak abnormálně citlivé na bolest . Mně to rozhodně nepřipadlo, že by mi někdo rval svaly z těla., ani mi nebylo špatně a nezdá se mi to ponižující. Je to prostě vyšetřovací metoda. Je to spíš jak píše Vito, jako když vás kopne elektrický ohradník ( to znám, mám koně ). Použili na mě obě metody, ty vpichy (6) byly dokonce příjemnější. Opravdu se to dá v pohodě snést, pár minut potom mě noha trochu bolela, ale jinak nic. Asi mám jiný práh bolesti . Prodělala jsem dvakrát operaci ileu ( zauzlení střev ), kde mi fakt šlo o život. To je něco tak šílenýho, že bolestí doslova lezete po zdi a chcete umřít. Takže dnešní vyšetření pro mě bylo naprosto snesitelné. Neplašte a nestresujte ostatní pacienty, kteří se na EMG chystají. Opravdu se nemáte čeho bát!!!

6. března 2013, 23:42:46

ingrid4 poděkování

no,tak to neni zrovna moc bezpečne vyšetřeni,když někdo skončí po něm na aru a nebo ma z toho nasledky ,nebo zhoršeni potiži. musi se tedy zhodnotit, co vyšetřeni vubec přinese, k čemu vysledek bude da se asi i jinou cestou posoudit stav neurolog.postižení ,např. u kořen.syndromu beder.pateře , a radeji rehabilitovat než takovymto vyšetřenim event. stav ještě zhoršit.

2. dubna 2013, 23:20:21

Martina1 poděkování

Ingrid, vyšetření EMG je opravdu pohodě. Ničím jiným se asi nahradit nedá. Pochybuji, že by toto vyšetření mělo negativní vliv na průběh onemocnění. Divím se, že i muži píší o tom, jajk je vyšetření bolestivé, Není!!! Dá se to v pohodě vydržet.

5. dubna 2013, 02:54:58

Ondřej1 poděkování

na EMG chodím jak diabetik pravidelně, nic čeho by se musel člověk bát... Rozhodně to není příjemné, je to jako se bouchnout do brňavky. Napichování jehel je mnohem méně bolestivější než např, odběr krve... Samozřejmě vedlejší účinky to na CITLIVÉ jedince mít může... Ale koneckonců umřít můžete i na slepák či hloupou chřipku...

9. dubna 2013, 13:46:42

Karel2 poděkování

No to je tedy trágo !!!

1. března 2014, 17:22:17

Mirka

Tak jsem byla dnes na EMG. Po přečtení Vašeho příspěvku jsem byla dost vyděšená... ale vůbec mě to nebolelo. Sice jsem měla zapíchnutou pouze 1 jehlu, ale žádnou bolest jsem necítila.

15. ledna 2013, 15:56:22

sépie1 poděkování

koukám, že jsme se sešly v komentáři )))hezký den ))

17. ledna 2013, 10:50:01

Radim6 poděkování

Vyšetření jsem také absolvoval a není to vůbec nic hrozného. Trocha kopání a pak pár píchanečků do svalů tenkou jehlou podobné akupunktuře. Injekce bolí více. Ale musím pogratulovat "hrdinné" paní Yvettě, že to přežila. Smysl jejího sdělení a sdělení pár dalších statečných asi je vystrašit ostatní pacienty, kteří toto vyšetření opravdu potřebují. To jí asi udělá dobře na duši. :-(. Zřejmě by jí pálily i rentgenové paprsky Koneckonců nic nikomu nebrání toto vyšetření odmítnout.

19. prosince 2013, 11:34:56

Lenka4 poděkování

Mně vyšetření EMG bolelo strašně. Byla jsem na něm asi v roce 2011 a teď mám jít znova a bojím se, zřejmě na vyšetření nepůjdu. Jedna paní při něm křičela a museli vyšetření kvůli velké bolesti skončit.Nejhorší bolest byla v tříslech, kterou nevím proč několikrát opakovali a potom mi jehlou rýpali v lýtku.Jsem po operaci páteře, dodnes mám silné bolesti, beru léky nic nepomáhá...a teď znovu na EMG. Kdo nezažil takovou bolest jako já po operaci doteď a navíc EMG neuvěří. Ty bolesti jsou dost velké a hnusné.

11. května 2014, 17:18:26

Věra1 poděkování

Dobrý den, právě jsem absolvovala vyšetření EMG a kvůli článkům některých zde v této diskuzi, jsem měla zcela zbytečně, podotýkám, z tohoto vyšetření obavu. Vím, že každý máme jiný práh bolesti, ale psát takové nesmysly rázu, že to bylo strašné a něco o rvaní svalů z těla, si myslím, že je hodně přitažené za vlasy. Vůbec to nebolí, dokonce vpichy jehlou jsem téměř necítila!!! O prvním jsem ani díky paní doktorce Strakové z Brna, která je velice příjemná a její dvě sestřičky také, vůbec nevěděla. Řekla bych, že odběr krve je pro mne daleko horší zkušeností a to, jak většina úzná téměř nebolí. Takže pro Vás, kteří se na vyšetření chystáte, buďte naprosto v klidu, protože vůbec nejde o bolestivé vyšetření a to ani náhodou!!!

7. července 2014, 15:19:56

jarda

Nikdo normální nemůže takový popis vyšetření napsat. Jen hysterická a asi psychopatická osoba, která má radost z trápení ostatních lidí, kteří si tenhle "komentář" přečtou. Po přečtení příspěvku p. Yvetty jsem měl fakt strach a nespal jsem několik nocí, ale samo vyšetření nebyl žádný problém. Nikde komentáře nepíšu stejně jako další normální lidé, ale Yvettin výlev si tohle zaslouží, protože bude mít zřejmě více obětí než jsem byl já. FAKT SE NENÍ ČEHO BÁT!!!

7. června 2017, 07:34:30

olda

Nesmysl, vůbec to nebolí nestrašte tady lidi

10. listopadu 2017, 21:53:47

Miloš1 poděkování

Ten, kdo v článku nad diskuzí píše "Při použití elektrod je metoda absolutně nebolestivá" buď neví co mele nebo lže. Je to jako bodání špičatým nožem hluboko do svalů. Když mi po několika sériích takovýchto impulzů řekli, že se musím uvolnit, nezatínat svaly, jinak že nic nezměří, tak jsem se panu doktorovi poděkoval a šel pryč. Je to sadistická prasárna.

3. července 2018, 21:59:23

Petr

Dnes jsem byl na EMG vyšetření v Hradci Králové. 60 minut mučení elektrikou bych nepřál ani nepříteli. Doslova jsem řval bolestí. Nalepovali elektrody na kůži a pak píchali jehly do svalu. Tou jehlou kroutil a hledal nerv, brr.

15. října 2018, 15:51:54

Lenka5 poděkování

Nebolestivé EMG? Kdeže.. Nedávno jsem vyšetření probělala - oběma způsoby. Jak píše výse Yvetta - EMG je opravdu nejbolestivější vyšetření, které jsem kdy zažila. Už nikdy více..

28. srpna 2008, 11:36:02

terka2 poděkování

Váš kopřesně, nejbolestivější vyšetření a to jsem byla i na EvPmentář...

5. října 2011, 13:13:31

Katka1 poděkování

Nedávno jsem EMG podstoupila, ale diodovou metodou (díkybohu). Nejbolestivější? Zažila jste někdy lumbální punkci? Dopřeje Vám to několik týdnu neskutečné bolesti.

8. února 2012, 18:54:06

Marie5 poděkování

Nevím,co tu s EMG všichni máte.Já na něm byla a moc to nebolelo,bolest byla snesitelná,jednalo se spíš o trochu nepříjemný pocit při elektřině,jinak to bylo v pohodě.Rozhodně bych šla raději desetkrát na EMG než jednou k zubaři

27. prosince 2008, 21:48:16

jméno a příjmení

No vidíte, já byl dneska od 9:45 na EMG (těžká paréza rad. levé ruky) a v 11:30 u zubaře - vytržená trojky nahoře a nasazení totální protézy. A nebolelo mě nnějak moc jedno ani druhé, jsem v práci, ve 13 h na obědě.

11. listopadu 2009, 14:36:16

jim3 poděkování

Nevím jestli emg někoho bolí nebo ne,ale před 3.lety jsem po tomto tzv.vyšetření ochrnul na levou nohu a trvalo to půl roku než se to dalo do mého relativního normálu adalší půlrok trvalo než ustopiula bolest levé nohy .zejména nártu.lýtka .kotníku a palce.Po tuto dobu to provázely kruté křeče od bederní páteře až oo palec levé nohy. Kdo má listesu páteře tak mu doporučuji ,abysi nechal dát písemně ,že vyšetření je bezbolestné pro pozdější problemy.

11. ledna 2009, 22:17:14

blanka6 poděkování

TAK JÁ DOPADLA PO VYŠETŘENÍ PODOBNĚ. PŘED VÁNOCEMI MI UDĚLALI EMG A DNES JE 27.12.09 A JÁ SE NEMŮŽU BEZ BOLESTI ANI POHNOUT, NA TOTO VYŠETŘENÍ JSEM ŠLA ANIŽ BYCH MĚLA NĚJAKÉ VĚTŠÍ POTÍŽE. POSLALA MĚ TAM POSUDKOVÁ LÉKAŘKA ABY SI OVĚŘÍILA DIAGNOZU.MÁM STENOSU PÁTEŘNÍHO KANÁLU.

27. prosince 2009, 19:36:04

bara4 poděkování

Co to je za blbost!!!Ja byla na EMG x krat a pokazde me bolelo!Mam problemy s rukou a toto vysetreni me to jeste vice podrazdilo!A ta jehlova metoda-je citliva,ta boli!!:-( Nevim kdo ty clanky pise?Nekdo kdo asi nema problemy s rukou a nezna na vlastni kuzi tohle vysetreni!!

19. června 2009, 01:22:20

Kanemiko1 poděkování

No vidíte, já byl dneska od 9:45 na EMG (těžká paréza rad. levé ruky) a v 11:30 u zubaře - vytržená trojky nahoře a nasazení totální protézy. A nebolelo mě nnějak moc jedno ani druhé, jsem v práci, ve 13 h na obědě. Tam to bolelo nejvíc, díra po zubu se za hodinu něco nějak nestihnula zahojit.

11. listopadu 2009, 14:40:34

Petr2 poděkování

Tak já pociťoval EMG jako až bolestivé vyšetření,elektroda za uchem mi kopala jako když mi někdo fackuje,už bych tam kdybych nemusel nějak nutně teda nechtěl!!

8. prosince 2009, 20:54:13

adelka2 poděkování

Tyto stránky ve mně přestaly budit důvěru v okamžiku, kdy jsem zjistila, že osoba, která tyto články píše, netuší, že je rozdíl mezi elektromyogramem a elektromyografem. Možná jsem jen čekala, že na stránkách ordinace.cz bude o těchto tématech psát někdo, kdo je trochu uveden do problematiky. Jsem opravdu zklamaná!

22. listopadu 2009, 17:49:04

petr s2 poděkování

Dobrý den, dnes jsem byl na emg . Bolí mě pravá ruka v rameni. Dělali mě obě metody a bylo to úplně v pohodě. Možná záleží jaké části těla se vyšetření týká. Věřím , že to může být bolestivé, ale ti co půjdete na emg, které se týká ramene, tak nemějte strach.

28. prosince 2009, 19:30:08

zdenka2 poděkování

Já jdu na EMG za dva dny a nevím,co čekat.Někdo říká,že je to strašné a někdo,že to nic není,ale těch je mnohem míň.Už abych to měla za sebou ,napíšu,jaké to bylo.

10. ledna 2010, 19:42:46

Romana4 poděkování

Dobrý den, dle Vašeho příspěvku je jasné, že není možno škatulkovat. Já byla po ročním trápení s ramenem a pravou rukou na EMG vyšetření a tekly mi slzy bolestí - závěr, jsem prý nervově příliš citlivá. Nenechala jsem to a dnes mám rameno naprosto zdravé. Narostla mi tam totiž "kost" navíc a tlačila na nerv. Pan doktor Zídka mi rameno odoperovat, osekal co tam nepatřilo a dnes je ruka lepší než ta neoperovaná. Zítra jdu bohužel na EMG znovu - bederní páteř a pravá noha a fakt se netěším. Bolí to, ale dá se to vydržet, zatněme zuby.

25. března 2010, 14:10:54

Lenčí2 poděkování

Dobrý Den,mám se objednat na EMG a mám trochu obavy,jelikož jsem také dosti citlivá. Mám syndrom loketního nervu a chtěla bych o tom vědět pokud možno co nejvíc a pokud dojde k operacím tak jestli to nebude jeste horší! Mám brnění v levé ruce a né všechny prsty necitlivý.Prosím o radu,děkuji.

17. května 2010, 20:04:07

Eva2 poděkování

V loňském roce jsem byla na operací kyčle-endoprotéza s plastikou stříšky a prodloužením končetiny o3cm.Jelikož byl operační zákrok poměrně složitý a pooperační komplikace v částečném omezení pohybu v dolní části končetiny,omezen byl pohyb od kolena ke kotníku pro zvedání končetiny.Byla jsem u vás na vyšetření EMG,kde nebylo ve výsledku vyšetření znát nějaké velké omezení v oblasti nervů.Jen mírné oslabení nervového systému.Po kontrole ortopeda byla jim stanovena opět další kontrola u vás na EMG.Měla jsem se objednat již v září,ale nastaly u mne zdravotní problémy.Upadla jsem na vlhké podlaze v mé domácnosti a narazila jsem si žebro.Měla jsem bolesti skoro dva měsíce a můj pohyb byl dost omezen na minimum.Spávala jsem v sedě,nemohla jsem tedy na vyšetření EMG,jelikož mě to zdravotní stav v této věci nedovolil,ani jízda v dopravním prostředku nebyla možná pro mé bolesti hrudníku.Když odezněly týhle ty bolesti,nastaly jiné zdravotní problémy.Z ničeho nic se mě na té operované končetině v dolní části na lýtku otevřely dva bércové vředy.Užívala jsem antibiotika a do dnes rány natírám mastí.Jsem ve stálém kontaktu a v docházce na kožní oddělení.Lékařka mne rány prohlédne a napíše další mastičky.Byla jsem na sonografické vyšetření žilních stěn.Zánět tam není ani náznak na ucpávání žil.Čeká mne další vyšetření na kožním oddělení,podle mne se bércové vředy nijak nehojí.Chtěla jsem se vás dotázat,když můj zdravotní stav na té končetině není nyní ještě v pořádku po stránce těch vředů,zdali můžu vyšetření EMG prodělat a nebo ještě počkat a na jaře po Novém Roce primáři ortopedie jít na kontrolu bez tohoto vyšetření.Nyní již po delším čase po operačním zákroku a mém cvičeni rehabilitaci v lázních je od kolena ke kotníku končetina co se týká pohybu v normálu.Chtěl bych znát váš názor,jeli toto vyšetření EMG v této situaci nutné.Děkuji předem za vaše vyjádření.

31. prosince 2009, 15:57:07

zdenka3 poděkování

Nechápu,jak může někdo říci,že je to hrozné nebo bolestivé.Je to jen nepříjemné a za pět minut o vyšetření ani nevíte.

14. ledna 2010, 16:50:28

Hana2 poděkování

Byla jsem na vyšetření emg, nemůžu říci zda to byla bolest, ale nepříjemné to je určitě. Dá se to vydržet, ale byla jsem ráda, že odcházím. Mám problémy s motorikou a bolest, která vystřeluje do rukou+brnění. Nevím zda to bylo způsobeno tímto vyšetřením, ale chytla jsem tokovou migrénu, že jsem ještě čtyři dny užívala léky od bolesti, možná náhoda.

10. března 2010, 22:21:38

Mirka4 poděkování

Já jsem na tomto vyšetřní byla asi před 14 dny a je pravda, že to je nepříjemné ale když mi paní doktorka píchla jehlu do lýtka, tak to fakt bolelo a když mi ještě s tím lýtkem pohybovala nahorů a dolů tak jsem se taky rozbrečela.. a noha mě bolela ještě druhý den. Ale kamarádku, která tam byla taky nic nebolelo... tak nevím..asi jak koho

20. dubna 2010, 11:32:09

Jana2 poděkování

Chodím již 19 let na kontrolní vyšetření EMG nohou a rukou a pouze před 19 lety bylo trošku nepříjemné ,ale né bolestivé.Již delší dobu kam docházím je úplně nový přístroj a je opravdu bezbolestný ,ale pokud je u vás ještě přístroj co jsem zažila dávno,tak je to jeho stářím pokud je ještě na jehly .Možná člověk co jde poprvé tak se občas lekne ,ale není to o bolesti.I na starém přístroji to nebylo tak hrozné ,že by se to nedalo vydržet-spíš nepříjemné. Pokud vás toto bolí, tak asi nevíte co to jsou opravdu bolesti.

29. dubna 2010, 20:58:31

monak

To víš sytý hladovému nevěří. Mně také říkali, že kolonoskopie není nepříemná, že gastroskopie není nepříjemná, že CT je zdraví neškodné. Naštěstí mám svůj rozum a na jejich bláboly už jim neskočím. Od doktorů raději dál a od těch trutnovských to platí dvojnásob, bohužel.

1. července 2010, 21:58:26

monak1 poděkování

Mno MR nám najde i ten nejmenší zánět nervu a odhalí např. roztroušenou sklerózu.

1. července 2010, 22:01:46

Lord of Darkness

Sakra dnes na to jdu po precteni clanku uz se mi tam nejak nechce ja nesnasim jehly doufam ze mi ji nebudou pichat do ruky :(

15. července 2010, 06:41:57

Martin5 poděkování

Byl jsem na tom....testovali mi ulnaris na ruce a radialis.... strčili mi sedmicentimetrovou jehlu do ruky a rejdili tam s ní..potom mi přiložili na ruku anodu a katodu asi a projelo mnou 20 voltu bez upozorněni....pekněj šok!!!

16. července 2010, 16:48:39

kája2 poděkování

taky jsem na tom byla a absolutně bez vysvětlení, co mi budou dělat mi dali na prsty elektrody a pustili do ní el. šoky.....chvíli to bylo ok, ale najednou docela velý záškuby a bez upozornění, takže jsem se dost lekla...jinak to nebolí je to spíš nepříjemný......akorád tedy nevím, jestli mi to vůbec udělali dobře, protože se ta doktorka se sestrou dohadovaly kam jak a co a doktorce tam furt něco nevycházelo na obrazovce atd...nakonec mi řekli, že to je dobrý....moc tomu nevěřím, zaprvé kvůli potížím, který mám a zadruhý, to opravdu nevypadalo, že by to uměli.......

11. srpna 2010, 21:32:36

vito3 poděkování

Taky jsem na tom byl a nebyla to žádná hrůza. Doktor i sestra v pohodě. Fakt asi záleží, na koho natrefíte. Pokud jste někdy chytali elektrický ohradník, tak je to podobný pocit. Ale chytat elektrický ohradník nikomu nedoporučuju, může to být nebezpečné, protože elektrika jde přes ruku a přes srdce do země. U EMG jde od jehly ke snímači, který je taky na ruce, takže přes srdce ne.

30. srpna 2010, 00:04:21

petra10 poděkování

diodova neni tak bolestiva jako jehlova., je velmi bolestiva.Jehla je docela dlouha,pulku vam ji píchnou do svalu a druha pulka trci ven.Nedoporucuji toto vysetreni pro citlive osoby.a jeste jehlou nejakou dobu hleda nerv na obrazovce,takze vam tou jehlou toci ve svalu.

12. října 2010, 10:53:24

veruska10 poděkování

Dorý den,prosím byla jsem v roce 2006 na EMG´=patrná izolovaná motorická leze v segmentu s1 dx,bez odpovídající senzitivní poruchy vedení.Nález odpovídá kořenovému postižení S1 vpravo.Dne 17.1.2011 znova EMG = přimě.motorické vedení,nález v normě,leze L5 aS1bilater.neprokázány.Neurolog léčil pouze formou prášků.1x rehabilitace,.Mám si na bolest zvyknout.Dále spondyaltroza celé páteře, mediální protuze až malá hernie disku.L4\5.Stále mám bolesti, které vystřelují do hýždí,kyčlí až do nártu\ i deka je mi těžká\.bolesti šílené.Je možné,že by se mi ta motor.leze ztratila....Děkuji

19. ledna 2011, 15:54:49

123
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy
Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Madla (TRITTICO AC) 19. listopadu 2018, 00:59:55

Beru Trittico AC druhým rokem, měla jsem šílené osobní problémy, z toho se vyvinula deprese,… Diskutovat

• Ivana (Krevní tlak a jeho hodnoty) 19. listopadu 2018, 07:50:05

Dobrý den, je mi 57 let a celý život jsem měla nízký tlak (90/60) ted se mi ale častěji… Diskutovat

• Mirka 77 (Lumbální punkce) 19. listopadu 2018, 09:08:25

Já byla na lumbálce před 14 dny. Za mnou stáli 4 lékaři, z toho jeden lumbální prováděl.… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.