Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Vegetariánství - ano či ne?

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Jirka
19x

Tento článek je skutečně nevědecký, jedná se pouze o názor jednoho člověka. Například zmínka o jistých zvěřejněných studiích, které pozorovaly děti vegetariánů a ne-vegetariánů nemůže být brána vážně, pokud zde není podloženo, kdo a kde tento výzkum prováděl a další podrobnosti. Já například slyšel o podobných výzkumech s naprosto odlišným výzledkem než uvádí zde autor článku. Co se týká různých údajů ohledně proteinů a pod, které zde autorka uvádí, dnes je již možné se setkat s velmi rozdílnými názory i v kruzých skutečných odborníků. Zvláště u informací o dětech vegetariánech je vidět, že názory paní autorky vychází z její předpojatostí více než z jejích zkušeností. Já jsem vychoval vegetariánské dítě, nejen, že se nevyplnilo ani jediné proroctví doktorů (nebo spíše doktorek, páni v tomto ohledu byli více tolerantní) ale řekněme, že se vyplnilo přesně naopak. Doktoři dodnes žasnou jak je možné, že naše dítě je tak extrémě zdravé, nemluvě o tom, že je největší ze všech ve třídě a má rovněž nadprůměrnou sílu (nepřeháním) Jak se říká vrána k vráně sedá a tak není jistě podivuhodné, když povím, že v kruhu mých přátel se to vegetariány jen hemží. mnoho mým vegetariánským přátelům je již přes 50 let, jsou vegetariáni od svého mládí a všichni mají děti, rovněž vegetariány. A výsledek: děti jsou abnormálně zdravé, kazivost zubů minimální téměř nulová(já osobně jsem měl velkou kazivost zubů, jsem vegetarián 13 let a od té doby jediný kaz), jsou silné a velké, také výborně studují (můj syn rovněž) takže ani doměnka, že vegetariáni jsou méně inteligentní, neboť jim schází jakýsi prvek, pomáhající předejít demenci (i to se říká). Zkrátka, teorie autorky je založena na mylných doměnkách, nikoliv na skutečnosti. Já osobně se často bavím tím, když pokaždé co se zmíním před doktorem (doktorkou) o vegetariánství, vždy je hned doktorce jasné z čeho moje nemoc pochází. Vegetariáni jsou často terčem utoků, ale podívám-li se na to co dávají maminky masožroutky svým dětem k obědu a k snídani, co jedí děti ve školních jídelnách. Rohlík se salámem, řízek, párek, smažené maso, pečené maso, univerzální hnědé omáčky.Téměř absolutní absence zeleniny, kvalitních luštěnin, kvalitních mléčných výrobků. Nad tím se nikdo nepohoršuje. To stojí k zamyšlení.

lenka

JEN MUSÍM S VÁMI SOUHLASIT

Roman Antl
4x

Souhlasím s vámi. Taktéž mi příjde tenhle článek jako absurdní. Jsem sice veganem jen chvíli, od mala jsem byl "všežravec", ale vždy jsem měl obrovský přísun zeleniny a ovoce a to kolikrát více než masa. Dnes mám 186cm, ani jednu nezlomenou kost, 86 kg, větší sílu než ostatní. Od mala sportovec. Doufám, že vám tenhle článek někdo smaže.

Ludva
2x

A kdo jste Vy, kteří zpochybňujete vzdělání, odbornost p.Ing Burianové, CSc. ?

Jirka

Jo no

Jakub
1x

Je až směšné jak jste se tady vychválil. Mám zdravé zuby, výborně studuji syn také výborně studuje a syn je největší ze třídy a taky nejsilnější a bla bla bla. Trapas toto.

helena

Moc rada bych se pani doktorky zeptala, jak by mi tedy vysvetlila, ze uz zije obrovske mnozstvi lidi, kteri jsou vegani nejen od narozeni, ale uz od poceti, je jim dnes 10, 20, 30 let a maji stoprocentni zdravi. Kdyz je tedy veganstvi tak strasne nevhodne, jakto, ze tito uz lide nejsou minimalne polomrtvi a prave naopak maji zelezne zdravi, pani doktorko?

liba
1x

je to nevedecké,pusobi to na mne jako opsanaé z přiručky o zdravé vyživě pro zakladni školy,ovšem z dob totality.

Markéta
1x

Nejen nevědecké, ale řekla bych skoro nebezpečné. Já jsem vegetariánkou deset let a v rámci tohoto období jsem se jednou experimentálně vrátila k masu asi na cca týden a bylo mi tak neskutečně fyzicky špatně, že již bych to nechtěla znovu zažít...Tělo si jednoduše po letech odvykne a pak už to nezpracuje...Momentálně jsem těhotná, kromě zeleniny a ovoce jím i mléko a vejce, všechny testy mám v pořádku, vede se nám s mimčem skvěle...

Eva
1x

Dobrý den. Tady bych ráda upozornila na fakt, že není vegetarián jako vegetarián. Jde o to, zda jí hodně živé, tzn. nevařené potravy. Nebo jestli jí "normálně", tzn. vynechává maso, ale dá si nášup vařeného bezmasého jídla. Člověk, který se stravuje zeleninovými a ovocnými šťávami a jí hodně syrové zeleniny a ovoce si přeci nemůže škodit, právě naopak, jde o lehce stravitelnou potravu, narozdíl od masité stravy.

Štefan Jankovič

Článok plný predsudkov a dezinformácii. Rozhodne odporúčam iné zdroje!!!

Daja
3x

zajímalo by mě, odkud paní Burianová uváděné informace načerpala a čím je může podložit...? Tvrzení že: "pro člověka nejlépe využitelným zdrojem vápníku je totiž mléko a mléčné výrobky" je vyloženě lživé. Ve světě se jasně ukazuje, že čím vyšší je v určité zemi konzumace mléka a mléčných výrobků, tím vyšší je tam počet zlomenin a lidí trpících osteoporózou (viz USA a Evropa - hodně mléka=hodně nemocí x Asie, Afrika -téměř žádné mléko=osteoporózu skoro neznají). Zasvěcený text od odborníků, kteří se vegetariánské stravě věnují a čerpají z nejnovější světové literatury o výživě si můžete přečíst zde (včetně upozornění na některá rizika veganské stravy): http://www.vegspol.cz/showpage.php?name=vorsilka_plantbased#rvz

Tana
2x

To je tak, ked niekto pise o vegetarianstve a veganstve a pritom nema s nim ziadne osobne skusenosti..Takychto clankov je viac nez dost a treba ich ignorovat.. Okrem toho, mlieko doporucovat ako vhodny zdroj vapnika je smiesne, suhlasim s Dajou. Sam dr. Normand Walker pisal, ze davat kravske mlieko detom je pitomost..

Davida Tomanová
1x

Paní Burianová napsala článek, o kterém by se dalo polemizovat. Vegetariáni jsou schopni ve svých řadách najít takové, kteří odmalička vyrůstali jako vegetariáni a jsou zdraví. Nevegetariáni, kteří maso jedí jen zřídka (tak jako v minulosti), zase jsou schopni mezi sebou najít takové, kteří nemají civilizační choroby aj. Informace člověk najde různé. Ale které jsou pravdivé? Nechť se každý o svém stravování rozhodne sám (po dosažení dospělosti). Místní odbornice přes výživu mě v minulosti peskovala za to, že jím mléčné výrobky (jakéhokoliv typu), mám údajně málo sexu, a proto mám těch deset kilo navíc. A to je vysokoškolačka, která obor výživa vystudovala. Zdá se, že je to jako s doktory - jeden řekne tohle a druhý tohle - jednoznačné názory nejsou. Vybrat z těch "argumentů" názory, které nejsou typu - jedna paní povídala je skoro nemožné. Osobně za ty roky zastávám názor, že "všeho s mírou". Tj. maso jím zhruba 1x týdně, ryby a kuře, snažím se maximálně vyhýbat uzeninám, konzervám. Sem tam si dám něco smaženého, ale spíše výjimečně. Hýbat se, kde to jde, tak si dát ovoce a zeleninu, pořádný pitný režim, necpat se pořád sladkým, potraviny, které byly vyrobeny nejlépe bez chemie a v blízkém okolí bydliště.... prostě tak, jak to bylo asi kdysi. Lidi měli maso taky málo - kde by na něj vzali, jedli, co si vypěstovali nebo koupili u místních pekařů apod. Ve 20. století začalo obžerství, cpeme se vším možným, jídlo vyhazujeme - není divu, že vznikají (a mají širokou podporu) směry jako vegetariánství. Tj. dle různých klasifikací jsem pisco-pulo-ovo-lakto-vegetarián - tj. člověk, co jí ryby, kuře, vejce, mléčné výrobky... Strava vegetariánů je mi v mnohém bližší než strava masáků (bůčkaři, smažené řízky, uzeniny...) nu trochu delší příspěvek s jedním názorem

Jan Mikulka

http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=123037734433855&id=100000535173034&ref=notif¬if_t=feed_comment

Jan Mikulka

http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=123037734433855&id=100000535173034&ref=notif¬if_t=feed_comment

Jan Mikulka

Kolik lidí tady,nejí maso? Přibližně před hodinou · To se mi líbí · Přidat komentář Michal Tessi Ty chceš aby lidi nejedli maso? To je jako kdybys chtěl aby tygr začal jíst zeleninu s ovocem... Přibližně před hodinou · To se mi líbí Jan Mikulka tygr je masožravec,člověk není,a pokud by sme jedli to co si v přírodě ulovíme-super,ale nejde aby se plodili bytosti k tomu že je jediná bytost na zemi sní. Přibližně před hodinou · To se mi líbí Jan Mikulka Chtěl by si se narodit proto aby tě vykrmili a snědli? Přibližně před hodinou · To se mi líbí Michal Tessi no asi by mi to vadilo ale co no, každej se ňák narodí, jeden se narodí bohatejm lidem druhej bezdomovcům, prostě už to tak chodí no... Přibližně před hodinou · To se mi líbí Ondrej Vicanek připadne mi nechutné jíst něco , co celý život žije ve svých výkalech a kdyz to zabijou tak za dve hodiny uz zacinaji hnilobne procesy pracovat ,,,ale az za nekolik dnu se to dostane k tobe na talíř .... dobrou chut :) dáte si nekdo mrtvolku ještě ? :) Před 59 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek pokud človek pochazi z opice , nemúže byt všežravec ! ! ! vzdyt opice taky neni všežravec a vubec kdoto jako určuje kdo je masožravec a kdo bíložravec ! Před 58 minutami · To se mi líbí Michal Tessi tyanosaurus rex je z obyčejného jednobuněčného prvoka, myslíž že prvok byl masožravec??? Před 53 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek jo ale mysliš ze by taranosaurovy stačilo žvýkat přesličky ? ? ? asi ne ,,,,ja vim že evoluce vsechno zmeni , ale človek by něměl jíst jine bytosti.vzdy je jiná možnost ! Před 49 minutami · To se mi líbí Michal Tessi ano jiná možnost je, mě třeba hrozně vadí jíst zeleninu s ovocem, věřim že mají svoji duši. No ale něco jíst musim, tak proč ne maso? Před 48 minutami · To se mi líbí Radek Gomola A jak si chces doplnovat zivocisne bilkoviny ktere jsou stavebnim zakladem nasezeho tela? ty specialni bilkoviny ktere jsou jenom v mase, soja takovehle bilkoviny neobsahuje, a cpat do sebe nejake doplnky stravy jenom protoze v ni nec chybi... Zobrazit více Před 43 minutami · To se mi líbí · 2 lidem Radek Gomola mimochodem tim jsem nechtel napadat neci presvedceni, toto je ciste muj soukromy nazor ;) Před 42 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek radši zdechnu ale s čistou karmou :) Před 41 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka sice sem ještě nesnídal,ale rád zachráním pár tel,jak se to určuje,asi jako když se do auta nalije jiný benzín,nebo voda místo něj,jinak opice není člověk.Maso je jen jeden produkt-špatný pro člověka,nechci menovat co vše krom masa se dá jíst. Před 40 minutami · To se mi líbí Radek Gomola A nekazi karmu treba i alkohol? je sice dokazano ze i zvirata se nejakym zpusobem snzi konzumovat alkohol nebo spise zkvasene ovoce, ale myslim ze neco co telo ze vnitr v podstate rozezira - odumiraji mozove bunky, jatra i ledviny dostavaji poradne zabrat, protoze divte se alkohol je vlastne jed a je pro telo toxicky. Co treba marihuana, koureni to urcite karme taky neprospiva - pochybuju ze by karmu delalo cistsi neco co telu ublizuje. Před 38 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek tu opici jsem tam bouchnul pač tam nekdo vytahoval darvinovu teorii evoluce ,,,, :) ale bůch ví jak to bylo :D Před 38 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka tak k té karmě to určitě směřuje,slyšely ste o tom jak sou zvířata moc virově nakažená a že je toho moc všude,německo,česko,to je maso. Před 38 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek se pozná kdo byl nekdy v živote na jatkách :) Před 36 minutami · To se mi líbí Radek Gomola Honzo ale to se bavis uz o trochu necem jinem - to uz pak nejde o litost a soucit se zvirany jak puvodne vegetarianstvi zacinalo ale o cistou vypocitavost z bazne nakazeni se virem prenasenym ve zvirecim mase Před 36 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka super, a proč se pojídáme? Před 36 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka Rade,jak by ses bránil,bez násilí? Před 34 minutami · To se mi líbí Radek Gomola protoze kanibalstvi bylo postaveno mimo zakon a stalo se socialnim tabu - ale i tak proc porad jeste nektere kmeny piji lidskou krev, pojidaji lidska srdce i maso? Nebude to treba tim ze aniz by si to uvedomovali tak v lidskem tele je tolik... Zobrazit více Před 32 minutami · To se mi líbí Radek Gomola Divej vim k cemu smerujes - metody ziskavani masa neuznavam, ale neprestanu ho proto jist.... Před 31 minutami · To se mi líbí Radek Gomola A osobne jsem treba sice nebyl na jatkach ale zazil jsem u nas nekolik zabijacek a i kdyz se mi z toho delalo zle tak vim ze klobasy mi chutnaly.... Před 30 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka Tomu se říká vývoj,proč a proč,proč dělat to když už se to tak dělat nemá,maso vubec pro člověka energeticky nemá výhody,je to právě naopak,ti kteří nejí maso mají třikrát více energie.Moc energie se spotřebuje tím že maso se musí v tělě rozložit atd. Před 27 minutami · To se mi líbí Radek Gomola Jo s tim souhlasim - na oddeleni danych bilkovin a tuku je zapotrebi spousta energie, proto jsem nikde nerikal ze se citis nabity energii ale ze te to posili, coz nemuzes poprit jelikoz dane bilkoviny pomahaji pri rustu svalu, tuk se da ziskavat z rostlin takze ten klidne nahradis, ale co ti zvysi svalovou hmotu? Před 24 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka jestli vám nestačí,to co jsme tu psali, a stále se chcete poučovat?Napíšu sem snad něco,co vás přesvědčí,ne to nemusím,to je snad jasné,a hodně štěstí. Před 24 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek to víš jendo lidé jí maso aby byli silní jako ti kulturistio v televizi ;) Před 20 minutami · To se mi líbí Michal Tessi no řikejte kdokoliv cokoliv, ovárek s klobásou si prostě neupřu... Před 20 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka svalová hmota,svalovou hmotu ti zvýší to že se na ni budeš při cvičení soustředit,po tréninku ji necháš odpočinout,dáš si čisté bílkoviny,dáš si kvalitní sacharidy,dobrá bílkovina rostliného puvodu je,je jich moc.Jak tělo se muže soustředit na vývoj svalu,když ty svaly musí v těle,ničit. Před 19 minutami · To se mi líbí Radek Gomola tak diskuze je o tom aby kazda strana pouzila nejake sve argumenty - je sice velmi nepravdepodobne aby jedna strana presvedcila druhou, ja te taky urcite nepresvedcim aby jsi jedl maso, ale aspon se jedna strana od druhe pouci - v podstate ... Zobrazit více Před 16 minutami · To se mi líbí Radek Gomola http://www.ordinace.cz/clanek/vegetarianstvi-ano-ci-ne/ necetl jsem to cele poradne ale je tam odsek o tech rostlinnych bilkovinach a rozdilu mezi zivocisnymi a rostlinnymi bilkovinami. Před 13 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka ano,obrovské množství naší potravy jde pro zvířata,kdyby se jimi nevykrmovala zvířata,pro celí svět by bylo mnoho potravy. Před 12 minutami · To se mi líbí Radek Gomola Na druhou stranu souhlasim s tebou ze "plozeni" zvirat k tomu aby vyrostly v hroznych podminkach a nakonec byly zabity na jatkach je docela hnus, ale v tuto chvili neni jiny zpusob jak to maso vytvaret - lovem to uz neni mozne kdyby 10mil lidi z CR slo lovit tak asi nakonec budou lovit jen sebe navzajem protoze by byly vsechna zvirata hodne rychle pryc. A zase tu pak vyvzdava otazka jak bys chtel uzivit tolik lidi kdyz pocet lidi na planete ma zacit vzrustat skoro exponencialne Před 9 minutami · To se mi líbí Radek Gomola myslis ze by to stacilo? a co potom vsechny ty vitaminy v mase? chemicky je nahrazovat? navic v tom odkaze pekne vysvetluji ze ty aminokyseliny z zivocisnych bilkovin clovek potrebuje.... ty nemas cim nahradit Před 7 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka aminokyseliny,že by jinde nebyly,aže sou v mase ty nejlepší,že bych nad tým přemýšlel?vitamíny v mase,sem rád že se bavím.Dobře my,nebo já? Před 4 minutami ·

Jan Mikulka

Kolik lidí tady,nejí maso? Přibližně před hodinou · To se mi líbí · Přidat komentář Michal Tessi Ty chceš aby lidi nejedli maso? To je jako kdybys chtěl aby tygr začal jíst zeleninu s ovocem... Přibližně před hodinou · To se mi líbí Jan Mikulka tygr je masožravec,člověk není,a pokud by sme jedli to co si v přírodě ulovíme-super,ale nejde aby se plodili bytosti k tomu že je jediná bytost na zemi sní. Přibližně před hodinou · To se mi líbí Jan Mikulka Chtěl by si se narodit proto aby tě vykrmili a snědli? Přibližně před hodinou · To se mi líbí Michal Tessi no asi by mi to vadilo ale co no, každej se ňák narodí, jeden se narodí bohatejm lidem druhej bezdomovcům, prostě už to tak chodí no... Přibližně před hodinou · To se mi líbí Ondrej Vicanek připadne mi nechutné jíst něco , co celý život žije ve svých výkalech a kdyz to zabijou tak za dve hodiny uz zacinaji hnilobne procesy pracovat ,,,ale az za nekolik dnu se to dostane k tobe na talíř .... dobrou chut :) dáte si nekdo mrtvolku ještě ? :) Před 59 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek pokud človek pochazi z opice , nemúže byt všežravec ! ! ! vzdyt opice taky neni všežravec a vubec kdoto jako určuje kdo je masožravec a kdo bíložravec ! Před 58 minutami · To se mi líbí Michal Tessi tyanosaurus rex je z obyčejného jednobuněčného prvoka, myslíž že prvok byl masožravec??? Před 53 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek jo ale mysliš ze by taranosaurovy stačilo žvýkat přesličky ? ? ? asi ne ,,,,ja vim že evoluce vsechno zmeni , ale človek by něměl jíst jine bytosti.vzdy je jiná možnost ! Před 49 minutami · To se mi líbí Michal Tessi ano jiná možnost je, mě třeba hrozně vadí jíst zeleninu s ovocem, věřim že mají svoji duši. No ale něco jíst musim, tak proč ne maso? Před 48 minutami · To se mi líbí Radek Gomola A jak si chces doplnovat zivocisne bilkoviny ktere jsou stavebnim zakladem nasezeho tela? ty specialni bilkoviny ktere jsou jenom v mase, soja takovehle bilkoviny neobsahuje, a cpat do sebe nejake doplnky stravy jenom protoze v ni nec chybi... Zobrazit více Před 43 minutami · To se mi líbí · 2 lidem Radek Gomola mimochodem tim jsem nechtel napadat neci presvedceni, toto je ciste muj soukromy nazor ;) Před 42 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek radši zdechnu ale s čistou karmou :) Před 41 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka sice sem ještě nesnídal,ale rád zachráním pár tel,jak se to určuje,asi jako když se do auta nalije jiný benzín,nebo voda místo něj,jinak opice není člověk.Maso je jen jeden produkt-špatný pro člověka,nechci menovat co vše krom masa se dá jíst. Před 40 minutami · To se mi líbí Radek Gomola A nekazi karmu treba i alkohol? je sice dokazano ze i zvirata se nejakym zpusobem snzi konzumovat alkohol nebo spise zkvasene ovoce, ale myslim ze neco co telo ze vnitr v podstate rozezira - odumiraji mozove bunky, jatra i ledviny dostavaji poradne zabrat, protoze divte se alkohol je vlastne jed a je pro telo toxicky. Co treba marihuana, koureni to urcite karme taky neprospiva - pochybuju ze by karmu delalo cistsi neco co telu ublizuje. Před 38 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek tu opici jsem tam bouchnul pač tam nekdo vytahoval darvinovu teorii evoluce ,,,, :) ale bůch ví jak to bylo :D Před 38 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka tak k té karmě to určitě směřuje,slyšely ste o tom jak sou zvířata moc virově nakažená a že je toho moc všude,německo,česko,to je maso. Před 38 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek se pozná kdo byl nekdy v živote na jatkách :) Před 36 minutami · To se mi líbí Radek Gomola Honzo ale to se bavis uz o trochu necem jinem - to uz pak nejde o litost a soucit se zvirany jak puvodne vegetarianstvi zacinalo ale o cistou vypocitavost z bazne nakazeni se virem prenasenym ve zvirecim mase Před 36 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka super, a proč se pojídáme? Před 36 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka Rade,jak by ses bránil,bez násilí? Před 34 minutami · To se mi líbí Radek Gomola protoze kanibalstvi bylo postaveno mimo zakon a stalo se socialnim tabu - ale i tak proc porad jeste nektere kmeny piji lidskou krev, pojidaji lidska srdce i maso? Nebude to treba tim ze aniz by si to uvedomovali tak v lidskem tele je tolik... Zobrazit více Před 32 minutami · To se mi líbí Radek Gomola Divej vim k cemu smerujes - metody ziskavani masa neuznavam, ale neprestanu ho proto jist.... Před 31 minutami · To se mi líbí Radek Gomola A osobne jsem treba sice nebyl na jatkach ale zazil jsem u nas nekolik zabijacek a i kdyz se mi z toho delalo zle tak vim ze klobasy mi chutnaly.... Před 30 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka Tomu se říká vývoj,proč a proč,proč dělat to když už se to tak dělat nemá,maso vubec pro člověka energeticky nemá výhody,je to právě naopak,ti kteří nejí maso mají třikrát více energie.Moc energie se spotřebuje tím že maso se musí v tělě rozložit atd. Před 27 minutami · To se mi líbí Radek Gomola Jo s tim souhlasim - na oddeleni danych bilkovin a tuku je zapotrebi spousta energie, proto jsem nikde nerikal ze se citis nabity energii ale ze te to posili, coz nemuzes poprit jelikoz dane bilkoviny pomahaji pri rustu svalu, tuk se da ziskavat z rostlin takze ten klidne nahradis, ale co ti zvysi svalovou hmotu? Před 24 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka jestli vám nestačí,to co jsme tu psali, a stále se chcete poučovat?Napíšu sem snad něco,co vás přesvědčí,ne to nemusím,to je snad jasné,a hodně štěstí. Před 24 minutami · To se mi líbí Ondrej Vicanek to víš jendo lidé jí maso aby byli silní jako ti kulturistio v televizi ;) Před 20 minutami · To se mi líbí Michal Tessi no řikejte kdokoliv cokoliv, ovárek s klobásou si prostě neupřu... Před 20 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka svalová hmota,svalovou hmotu ti zvýší to že se na ni budeš při cvičení soustředit,po tréninku ji necháš odpočinout,dáš si čisté bílkoviny,dáš si kvalitní sacharidy,dobrá bílkovina rostliného puvodu je,je jich moc.Jak tělo se muže soustředit na vývoj svalu,když ty svaly musí v těle,ničit. Před 19 minutami · To se mi líbí Radek Gomola tak diskuze je o tom aby kazda strana pouzila nejake sve argumenty - je sice velmi nepravdepodobne aby jedna strana presvedcila druhou, ja te taky urcite nepresvedcim aby jsi jedl maso, ale aspon se jedna strana od druhe pouci - v podstate ... Zobrazit více Před 16 minutami · To se mi líbí Radek Gomola http://www.ordinace.cz/clanek/vegetarianstvi-ano-ci-ne/ necetl jsem to cele poradne ale je tam odsek o tech rostlinnych bilkovinach a rozdilu mezi zivocisnymi a rostlinnymi bilkovinami. Před 13 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka ano,obrovské množství naší potravy jde pro zvířata,kdyby se jimi nevykrmovala zvířata,pro celí svět by bylo mnoho potravy. Před 12 minutami · To se mi líbí Radek Gomola Na druhou stranu souhlasim s tebou ze "plozeni" zvirat k tomu aby vyrostly v hroznych podminkach a nakonec byly zabity na jatkach je docela hnus, ale v tuto chvili neni jiny zpusob jak to maso vytvaret - lovem to uz neni mozne kdyby 10mil lidi z CR slo lovit tak asi nakonec budou lovit jen sebe navzajem protoze by byly vsechna zvirata hodne rychle pryc. A zase tu pak vyvzdava otazka jak bys chtel uzivit tolik lidi kdyz pocet lidi na planete ma zacit vzrustat skoro exponencialne Před 9 minutami · To se mi líbí Radek Gomola myslis ze by to stacilo? a co potom vsechny ty vitaminy v mase? chemicky je nahrazovat? navic v tom odkaze pekne vysvetluji ze ty aminokyseliny z zivocisnych bilkovin clovek potrebuje.... ty nemas cim nahradit Před 7 minutami · To se mi líbí Jan Mikulka aminokyseliny,že by jinde nebyly,aže sou v mase ty nejlepší,že bych nad tým přemýšlel?vitamíny v mase,sem rád že se bavím.Dobře my,nebo já? Před 4 minutami ·

Filip
1x

Zdravím! Článek mi byl doporučen jako dobrý a neutrální, ale nepřišel mi tak. Od začátku se jak věcně, tak slovníkem vymezuje vůči vegetariánství. Podobné polopravdy, které kritizuje, rozsévá ve prospěch jednoho názoru. Napsat komentář jsem se rozhodl když jsem viděl zvýrazněné dvě věty, jedna říkala, že živočišné jídlo obsahují více esenciálních nezbytných kyselin. Druhá, že pro přísun všech esenciálních kyselin musíme rostlinnou stravu dobře kombinovat. Tak dají se všechny zajistit z rostlinné stravy nebo ne? Napište to rovnou a ne tak podivně a výstražně. Poznámky o železe jsou sice namístě, ale pravda je, že železo se nachází ve spoustě zeleniny a i když se z masa lépe vstřebává lze jej bez problémů v rozumné míře dostat i z rostlin.

Biochemik
1x

Rozdíly mezi rostlinou a živočišnou bílkovinou jsou zkreslené, na základě starých dogmat a špatně učiněných pokusů. Tato polopravdivá dogmata se pořád a pořád tupě opakují dokola. Rozdíl mezi živočišnou a rostlinnou bílkovinou není nikterak dramatický, snad rostlinná je v některých případech hůře stravitelná (ale v některých zase lépe) než živočišná. Oproti tomu živočišná vnáši do těla nadbytek tuků, cholesterolu, fosforu, atd., což vede k zatěžování ledvin, obezitě, zanášení cév. Nehledě na škodliviny jako jsou těžké kovy, pesticidy, atd., které se ve zvířatech hromadí až o několik řádů. Nedostatek esenciálních aminokyselin je rovněž sporný. Pokud jsou esenciální pro člověka, jsou esenciální i pro jiná zvířata, tudíž i takové prase je musí odněkud získávat ... odkud? No z rostlin. U krávy je to trochu jiné, pomáhají jí bakterie v žaludku, které tráví trávu a tyto bakterie pak tráví sama kráva. Je to tedy tak, že esenciální aminokyseliny umí syntetizovat rostliny, tedy při správné skladbě různých rostlin v jídelníčku člověk dostane nakonec všechny. Je dobré kombinovat třeba luštěniny a obiloviny (zvlášť naklíčené). Průblém může vzniknout tehdy, když by člověk jedl třeba jen rýži, nebo jen brambory, atd. Dokonce i masitá strava může mít nedostatek esenciálních aminokyselin, např. hovězí maso má málo fenylalaninu.

jerry
1x

slova o dietě a pojídání ryb a drůbeže mezi vegetariány mě dost pobavila, dál už nemám potřebu tu splácaninu číst

Petr Baxant, Brno
1x

Díval jsem se na názvy článků autorky a opravdu se domnívám, že žije ještě v době totality a demagogie, která stavěla na živočišné produkci a brala to jako cestu k úspěchu. Aby to mělo efekt, tak se "vymyslelo" možná stovky studií o prospěšnosti živočišné stravy a to se dodnes tluče lidem do hlavy a začívá se už v mateřských školách, kde jídelníček je naprosto otřesný, založený právě na těchto demagogických a ideologických studiích. Děti se stávají závislými na mase, mléce a mléčných výrobcích, stávají se agresivními, nemocnými a spícími bytostmi. Jejich touhou se stane jen touha urvat něco pro sebe, tak jako to dělají šelmy. Jste to co jíte a maso z nás dělá šelmy, agresivní rváče. Jedl jsem maso 38 let a byl jsem o jeho potřebě opravdu přesvědčen. Tyto a jiné články mě opravdu ovlivňovaly a argumentoval jsem jimi při diskuzi třeba s vegetariány. Ale stejně jako se píše v prvním diskusním příspěvku: kde jsou ty podklady a studie, kdo je dělal? Kdo se zamyslel nad logikou věci. Kdybychom měli jíst maso, tak nás příroda obdaří naprosto jiným systémem fyziologie těla. Kdybychom měli pít mléko, tak naš ženy budou s prominutím dojičky. Kdybychom měli jíst vejce, tak je sami snášíme. Nemůžeme druhé tvory okrádat ani o vejce, ani o mléko a natož je zabíjet pro maso. K tomu stvořeni nebyly a radost z toho rozhodně nemají. A pokud z toho nemají radost, nemůžem e tu radost cítit ani sami. Jak můžeme být svobodní a šťastní, když se projídáme přes mrtvoly, zotročení a neštěstí? To nemá logiku. Autorka by se měla podívat na závažné dokumenty o jídle, např. http://www.ulozto.cz/x3H8K3K/radeji-vidlicky-nez-noze-pravdivy-dokument-o-jidle-a-nasem-mp4. A nebo alespoň přečíst článek z druhého přehu se stejným názvem: http://hledani.gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2012080009. Krásný den všem vitariánům, ve čtvrtek máme svátek :-)

Terina
1x

"Vegetariánství je alternativa - právo volby, které má každý z nás. Pro malé děti, těhotné a kojící ženy, pro seniory a rekonvalescenty je však tento způsob výživy naprosto nevhodný a může mít závažné zdravotní důsledky." Paní inženýrka Tereza zřejmě provedla svůj vlastní dlouhodobý výzkum, který vyvrátil tvrzení Americké dietetické organizace, a to že vegetariánská strava jakéhokoliv typu (tedy i veganství) je vhodná pro lidi všech věkových kategorií, včetně dětí a těhotných žen.

JanK

Další mylné tvzení ohledně výživy starších dětí: „Především je nutné dbát na dostatečný přísun mléka, mléčných výrobků a vajec. Optimální by bylo doplnit stravu bílým masem a rybami. Pokud dětem nedovolíme tento "ústupek", je nutné doplnit stravu vhodným nutričním preparátem.“ Proč neustále na místo plnohodnotné rostlinné výživy cpát mléko, vejce, nebo dokonce maso, když vyvážená rostlinná strava poskytuje tělu tu nejpřirozenější výživu. Tolik nemoci se dá "vyléčit" přirozenou výživou. Například Dr. Norman Walker, s velmi vysokou úspěšností léčil široké spektrum nemocí včetně rakovin a to konzumací pouze rotlinné stravy a to zejména pitím zeleninových šťav, bez jakývkoliv medikamentů a ozařování. Takových příkladů uzdravení z dnes "neléčitelných" nemocí rostlinnou je spousta. Sám jsem jsem se od 4 let léčil do svých 20ti let z různých alergií a astmatu nejrůznějšímy medikamenty i velmi drahých, dovezených ze zahraničí. Po dvou měsících veganské stravy je astma pryč, alergie pryč. Opravdu dnes nelze zodpovědnost za naše zdraví svěřovat do rukou medicíny.

jirka
2x

jediné v čem je tento článek pravdivý a užitečný je že vegani a vegetariáni by měli kombinovat různé druhy bílkovin kvůli aminokyselinám,např.obiloviny , luštěniny a ořechy ,potom je bílkovina plnohodnotná,takové avokádo má třeba skoro všechny aminokyseliny ,maso má také hodně energie ,jenže tělo se rychle opotřebí ,vápník lze získat třeba i z maku,kde je ho podstatně více než v mléčných výrobcích,kde se vápník váže na kasein tudíž nás mléko o něj ještě ochuzuje ,,nikdy sem nebyl aktivnější než teď co jsem vynechal ze stravy maso a mléko,zmizlo mi akné a netrpím depresemi ,ale i kdyby moji kamarádi jedli syrové mozky nesoudil bych je za to,vím totiž že brzo se nebudou muset zvířata zabíjet kvůli jídlu ,budou to učit děti už ve školkách ,co jíst aby tělo perfektně fungovalo ,taková stravověda,tak mír a láska s váma.J

Maiky

Naprosto tmářský a zcestný článek, ztráta času to číst. Obchází mě hrůza z toho, že většina dietologů takové názory stále obhajuje.

Míša
2x

Všichni tady jste zaujatí. Naopak paní Ing. Burianová CSc., byla ve svém článku velice objektivní a snažila se vegetariánů a veganů zastávat, přitom moc dobře ví co je to za kravinu. Maso lidé jedí už od pravěku, je to daleko přirozenější než cpát do sebe různé umělé vitamíny a doplňky stravy. Chápu, že někomu maso moc nevoní, ale aspoň bílé maso, nebo ryby byste přijímat měli. Jak je to důležité vám objasní každý lékař s patřičným vzděláním, pochybuji, že mezi vámi, co tu autorku kritizujete, se někdo takový najde. Kazit život sobě, ale svým dětem? Chápu, u některých se problémy neprojevily, ale ne každý kdo kouří zemře na rakovinu plic. Také vůbec nechápu, jak někdo může říct, že lidé v Africe a v Asii netrpí tak moc osteoporozou jako my, díky menšímu přísunu mléka Vědecky je dokázáno a všeobecně známo, že bílá rasa je k řídnutí kostí náchylnější, také přijímáme větší množství léků, máme horší životosprávu,... to souvisí s řídnutím kostí, dostatečný přísun mléka je naopak prevencí. Nehledě na to, jak jste pokrytečtí, použiji otřepanou frázi: Co by za to děti v Africe daly? A vy jim snad ještě závidíte, že nemusí pojídat maso a pít mléko? S čím přijdete příště? Zakážete transfůze, očkování? Podívejte se kolem, my pojídači masa stále převažujeme a asi to má nějaký důvod.

Miloš

Přesně tak, souhlasím. Ty zaujaté komentáře k takto neutrálně napsanému článku jsou absolutně mimo mísu. Zrovna sháním informace ohledně vegetariánství , googlim tady už asi tak 2hodiny(včetně čtení) a toto bylo zatím nejlépe napsáno.

Petr

Také nesouhlasím,protože živočišné bílkoviny jsou v dnešní době krásně nahraditelné. Mám to osobně vyzkoušené na sobě,protože pravidelně cvičím ve fitku a potřebuji o hodně více bílkovin než ostatní necvičící lidé a momentálně vážím 98 kg s výškou 186 a nemyslete si,že mám nadváhu,ale krásnou svalnatou postavu. Bílkoviny mám z luštěnin(hlavně hrach,cizrna,čočka,fazole) a potom jednou za čas soja.Užívám také hrachové,sojové proteiny v bio kvalitě a náhražku tuku užívám chia semínka.Dále na doplnění nutr.látek štávu z mladého ječmeně.Na zvýšení testosteronu peruanskou macu a kotvičník zemní.Cítím se skvěle a maso bych už nikdy nezačal jíst. Celkem mě mrzelo číst tento článek a jde vidět,že člověk co ho napsal nemá vše potřebné nastudováno. Ještě,že jsou i jiné zdroje kde se dá čerpat :) Krásný den a doufám,že nás vegetariánu,veganu bude čím dál více :)

viki

Pane Petře zkuste se jednou postavit k životu jako chlap..Připadáte mi jako naprosto rozmachané a snobské tele.V

viki

Vegetariánství je v podstatě stejná pavěda jako náboženství,astrologie,věštění a další nesmysly vydělávající na blbosti a duvěře lidstva.Jediná možnost kde bych viděl využití jsou obézní a nemocní lidé.Ovšem i tito lidé stejně musí užívat spoustu léku,aby doplnili duležité látky,které jim chybí v živočišné stravě.Nevidím jediný duvod,proč by člověk-prokázaný všežravec,měl jíst pouze rostlinou stravu,navíc dnešní dobou okořeněnou spoustou dusičnanu,těžkych kovu apod.Ale jak říkám,blbost a snobismus jsou neomezené,snobárny at třeba chcípnou-budiž lépe,ale je mi líto dětí.Viki

viki

a vubec,Vás vegetarijány bych poslal mimo zákon.To co provádíte je uchylka,likvidace lidské generace.Já bych Vás zakázal.V

Jip

Clanek na prani masokombinatu. Ja byl vsezavec a byl jsem casto nemocny, zacaly mi alergie a porad se to zhorsovalo. Jsem rok a neco vegetarianem a zdravejsi jsem nebyl. Jestli Vas zajima muj pribech, tak dejte do googlu hledat "dfens vegetarianem".

Bc. Václav Kodeš, DiS.

Souhlasím s tím, že tento článek obsahuje hned několik zásadních omylů. Např. to, že B12 je pouze u živočišných potravin je nesmysl. B12, které je v půdě také přirozenou cestou přechází do rostlin, které jsou zvířaty konzumovány. Tato zvířata je snědí a B12 se ukládá do masa. Pokud si dám mrkev ze své zahrádky a bude na ní trošička zeminy, jde do mého těla více B12 než z pořádné flákoty. Doporučování MLÉKA A MLÉČNÝCH VÝROBKŮ považuji za STRÉ PARADIGMA!!! Je to NESMYSL. Mléko nejen, že nedová vápník kostem, ale dokonce kosti díky své kyselosti postupně likviduje. Mnohem lepší je již zmiňovaná mrkev apod.. Cpát do dětí mléko, jogurty a jiné hrůzy je nesmysl. Ale je to lobby a bussines. Nic jiného.

pleť

doporčuji za sebe koloidní střibro :)

Jean

tak, jak ho doporučuješ ty, škodí, je to jako antibiotika :-D

Přidat nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce