karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Epilepsie

(MUDr. Gustav Šindelka CSc. | přečteno: 12029x )

Epilepsie se nemusí projevovat jen záchvaty s křečemi, ale i bolestí břicha, brněním či závratí.

shutterstock.com

Co to je epilepsie?

Záchvatovité onemocnění projevující se opakovaným náhlým vznikem příznaků. Tyto příznaky mohou být různého druhu, od nevýrazných (pocity brnění, čichové, chuťové, zrakové, závrativé, bolesti břicha, pocity na zvracení, bušení srdce, či průjmy, ) až po příznaky všeobecně poměrně dobře známé (bezvědomí s křečemi končetin, krátké poruchy vědomí, kdy nemocný je chvíli "mimo").

Kdy mohu mít podezření, že se jedná o epilepsii?

Epilepsie se vyskytuje u 0,5-1% obyvatel. Vyskytuje se v každém věku, nejvíce nových onemocnění epilepsií vzniká v dětství a ve stáří (nad 60 let). Podezření na epilepsii vzniká především tehdy pokud se výše uvedené příznaky vyskytují záchvatovitě tzn. náhle a opakovaně, tzn. čili zopakují po určitém období klidu (toto období je u různé dle typu a příčiny epilepsie, někdy 1 den až několik dní, jindy i roky).

V případě, že se záchvat vyskytne poprvé, nelze vždy říci, že půjde o epilepsii. Existuje významný podíl lidí (asi 5%), kteří prodělají v životě epileptický záchvat a tento se již neopakuje. Jde většinou o tzv. příležitostné záchvaty, které bývají vyprovokovány přemírou alkoholu,některých léků, či návykových látek (drog) nedostatkem spánku, tekutin, duševním přepětím. Tyto příležitostné záchvaty není nutno léčit, ovšem i v tomto případě, kdy jde o stav pouze po jednou záchvatu je nutno navštívit lékaře -- neurologa. Vždy je totiž nezbytné vyloučit tzv. symptomatickou epilepsii, tzn. epilepsii spojenou s jiným onemocněním(viz níže -- příčiny).

Co je příčinou vzniku epilepsie?

Téměř v 6O% případů se ani nejmodernějšími zobrazovacími metodami (CT - počítačová tomografie, MRI -- nukleární magnetická rezonance) příčina nezjistí, tzn. "bioelektrická" funkce mozku je sice porušena (toto je zjistitelné na EEG - elektroencefalografie), ovšem mozek "vypadá" zcela normálně.

Ve zbylých asi 40% jde o epilepsii spojenou s různým onemocněním mozku (abnormity mozkových cév, nádory, cévní mozkové příhody-mrtvice, zánětlivá onemocnění mozku, komplikace úrazů hlavy). Též je vhodné připomenout, že požití téměř jakéhokoli léku (především pak léků psychiatrických), porušení rovnováhy vnitřního prostředí organismu (cukrovka, onemocnění jater, ledvin, nedostatek minerálů) mohou vyvolat epileptický záchvat.

Jaké jsou možnosti léčby epilepsie?

Pokud jde o vlastní léčbu epilepsie. V případě, že příčinu známe (viz výše) pak se ji snažíme odstranit -- operací, ozářením, či jinými léčebnými postupy.

Jestliže příčinu neznáme, léčíme pomocí antiepileptik, tzn. léků proti epilepsii, tuto léčbu musí vždy doporučit a dále kontrolovat lékař - neurolog. Asi ve 1/3 případů epilepise vymizí zcela do 5-10 let od svého počátku, v další l/3 je dobře kontrolovatelná antiepileptiky, 1/3 epileptiků pak je hůře léčitelná a z této skupiny potom je možno vybrat nemocné u kterých se pokusíme lokalizovat epileptické ložisko (které sice "není vidět" na zobrazovacích metodách, ovšem je zjistitelné metodami postihujícími elektrickou funkci a metabolismus mozku), je-li toto ložisko určeno a případná operace by neohrozila důležité funkce mozku (řeč, pohyb končetin...) pak u těchto nemocných doporučujeme též operační léčbu. Jestliže nemocné dobře vybereme podle řady hledisek, pak je operační léčba epilepsie úspěšná a vysoký podíl nemocných je pak zcela bez záchvatů, či jejich záchvaty jsou dobře kontrolovatelné antiepileptiky.

Při léčbě je nutná spolupráce nemocného-nepravidelné užívání antiepileptik je spojeno s rizikem nahromadění záchvatů až jejich "splynutí" v tzv. status, který může nemocného vážně ohrozit. Dále pak je nutno dodržovat antiepileptický režim (pravidelný dostatečný spánek, zákaz alkoholu atp. a omezení) - poučí ošetřující neurolog.

Čtěte také: Vhodná léčba může udržet většinu epileptiků bez záchvatu

Jaká je možnost prevence epilepsie?

Co nejméně traumat (úrazů) novorozence během a porodu, v případě výskytu křečí při zvýšené teplotě u dítěte navštívit dětského neurologa, který rozhodne o tom, zda je nutno při onemocněních spojených s vyšší tělesnou teplotou podávat dítěti přechodně léky proti epilepsii, či zda toto nutné není. Dále pak co nejméně úrazů hlavy - každý úraz hlavy je spojen se zvýšeným rizikem vzniku epilepsie oproti populaci, která úraz hlavy neprodělala. Toto riziko roste úměrně s tíží úrazu. Omezení konzumace alkoholu, či jiných návykových látek -- epileptické záchvaty v těchto případech vznikají většinou při přerušení konsumace, či následkem úrazů hlavy. V případě epilepsie která je spojena s onemocněním mozku můžeme preventivně zasáhnout pouze pokud jde o předcházení vzniku cévních mozkových příhod (dostatek fyzické aktivity, strava s omezením živočišných tuků, nekouřit).

Čtěte také skutečný příběh: Epilepsia mi vzala pocit lehkosti ze života

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

63%
37%
Zatím hlasovalo 546 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce