Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ



Sezónní onemocnění, k němuž dochází obvykle v období od dubna do listopadu, postihuje převážně dospělé jedince, kteří mohou v nejtěžších formách postižení skončit s nevratným ochrnutím končetin, na řízené ventilaci, či doživotním monitorování vitálních funkcí na jednotce intenzivní péče. Tito lidé obvykle umírají na sepsi. Návrat do života je nereálný, prevence byla přitom tak snadná...
Jistě není účelem jakýchkoli preventivních opatření v první fázi zastrašovat, ale rozhodně je dobré vědět, že prognóza klíšťové encefalitidy opravdu dobrá není, a to v žádné fázi jejího průběhu.
Nejlehčí – meningitická forma – sice končí plnou úzdravou, ale je třeba počítat s několikaměsíčními bolestmi hlavy, neschopností koncentrace, poruchou autonomního nervového systému a určitou kognitivní dysfunkcí, ovlivňující kvalitu života ještě rok po prodělané infekci.
Při meningoencefalitické formě už se vyvinou potíže, které přetrvávají několik let a není vyloučen ani smrtelný průběh.
Nejzávažnější – meningoencefalomyelitická forma zakládá už trvalé následky a ke smrtelnému průběhu dochází zhruba u dvou procent infikovaných lidí.
Narůstající věk = horší průběh a následky
V případě onemocnění klíšťovou encefalitidou jsou straší lidé ohroženi těžším průběhem onemocnění, případně končí s trvalými následky a zhoršením kvality života. Zejména aktivní senioři – houbaři, rybáři, zahrádkáři, výletníci…patří k nejrizikovějším kategoriím. Přitom právě tito lidé, jichž se riziko nejvíce dotýká, účinnou ochranu zpravidla podceňují.
Jak se bránit?
Pokud se klíště přisaje, doporučuje se odstranit ho pinzetou za hlavičku (nemá pak možnost vyvrhnout nasátý obsah zpět) a například spláchnout ho do záchodové mísy. Místo přisátí je pak třeba dezinfikovat. To je ale pouze první pomoc – pokud je klíště infikováno, nemáme žádnou možnost zjistit, zda došlo k přenosu nákazy.
Primární prevencí je jednoznačně očkování, tedy aktivní imunizace. Na českém trhnu jsou k dispozici dvě vakcíny: FSME-Immun Inject Baxter a Encepur-Behring-GSB. Základní očkování probíhá třemi dávkami: 0-1-12 měsíců, přeočkování jednou dávkou pak po tří až pěti letech.
V minulosti existovala také pasivní imunizace do 48 hodin po infikování. Vakcína ale působila v krvi pouze jeden měsíc. Jednalo se o poměrně nákladnou a neefektivní ochranu, takže výroba přípravku byla zastavena.
V rámci preventivního balíčku poskytují zdravotní pojišťovny úhradu 500,-Kč. Včetně aplikačních poplatků vyjde 1 očkovací dávka zhruba na 600,-Kč. Je to hodně nebo málo? Na tuto otázku si už musí odpovědět každý sám.
Přidat nový komentář