Inzerce

Konopí

4. května 2007, PharmDr. Hana Šindelářová   |   přečteno: 11536x

Konopí je rostlina, o které nás učitelé zeměpisu ve škole učili, že je průmyslová. Že je to také droga jsme pochopili od kamarádů, kteří zpravidla ze zeměpisu propadali.

foto: shutterstock.com

Konopí je rostlina, o které nás učitelé zeměpisu ve škole učili, že je průmyslová. Že je to také droga jsme pochopili od kamarádů, kteří zpravidla ze zeměpisu propadali.

Pochází z Indie, ze svahů Himalájí a Kašmíru. První známky o konopí pocházejí už z doby 3000let př. Kr., jedná se tedy o jednu z nejstarších a v současné době nejrozšířenějších drog.

Konopné produkty se získávají ze samičí rostliny Cannabis sativa (konopí seté) nebo Cannabis indica (konopí indické). V nich je obsažena psychotropní látka THC (tetrahydrocannabiol). V Indii se používají jak samičí květenství (ganjah), horní listy samičí rostliny (bhang), pryskyřice setřená ze samčích květenství (charas) i pryskyřice extrahovaná z rostliny (hašiš). U nás nejvíce používaný termín marihuana je spojován se všemi částmi rostliny, jedná se o jakoukoliv rostlinnou část, většinou o směs květenství a listů. U nás se vžil termín tráva. Pryskyřice se tvoří v samičím květenství jako odpověď na horko a nedostatek vláhy.

Konopí lze konzumovat různě. Nejčastěji se usušená rostlina rozseká na drobné kousky a použije se k zabalení cigarety (joint). Ale v Indii je rozšířeno také přijímání marihuany v potravě. U nás se zatím příliš nepoužívá, neboť je mnohem jednodušší ubalit si cigaretu než trávit čas u sporáku. Při kouření konopí se dostaví účinek téměř okamžitě, ale zase (samozřejmě v přímé úměře na dávce) snadněji odezní. Účinek u konopí chutně a správně připraveného na sebe sice nechá chvilku čekat, je ale delší a intenzivnější. Také hranici drogové snášenlivosti u konopí obsaženého v jídle, lze určit obtížněji, než při kouření trávy.

Droga nejprve vyvolává pocit úzkosti a sevřenosti. Posléze se u osamoceného jedince dostaví relaxace a mírná ospalost. Ve společnosti se dostaví spíše bezdůvodné veselí provázené neztišitelným smíchem. Současně přichází i pocit odcizení vlastní osoby a ztráta orientace v čase (čas plyne pomalu), dostavují se nové zrakové, sluchové a čichové podněty, roste chuť k jídlu. Snižuje se mechanická dovednost a může dojít i ke krátkodobé ztrátě paměti. Člověk není schopen provádět složitější úkony, které vyžadují pozornost, vnímavost a zapojení logického myšlení , např. řízení auta. Stačí k tomu dávka z 1 - 2 cigaret. Kuřáci marihuany pociťují narůstající pocit hladu, sucho v ústech a krku. Mají vizuální představy a zesílené sluchové vjemy. Zrakové a sluchové vjemy, které dříve nebyly vnímány získávají novou kvalitu. Chuťové a čichové podněty vzbuzují zvýšenou pozornost.

Tento stav přetrvává po dobu 4 - 6 hodin a je zesilován současným užíváním alkoholu.Nakonec se dostavuje ospalost, únava a otupělost. Vyšší dávky vyvolávají děsivé představy a halucinace. Chronické užívání vede k apatii, ztrátě zájmu o sebe a okolí, zhoršuje se paměť a schopnost koncentrace, také je považováno za rizikový faktor vzniku schizofrenie.

Kouřením marihuany se navíc dostává do plic čtyřikrát více dehtu, než je tomu při kouření tabáku. Tím se zvyšuje riziko nádorů plic.

Ve společnosti se vedou spory o nebezpečnosti či neškodnosti marihuany. Největší riziko jejího užívání nespočívá v přímém ohrožení života, ale v návykovosti, v nebezpečí kombinace s jinými farmaky, alkoholem a v možném přechodu na tvrdší drogy, zejména u náctiletých.

autor: PharmDr. Hana Šindelářová

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Michal Olah

Prosím PharmDr. Hanu Šindelářovou o důkladné prostudování konopí. Z článku čiší hloupost a neznalost.

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. června 2011, 09:26:15


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Trápí vás bolest zad?
Zatím hlasovalo 151 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Sabi (Odchlípení sítnice (Amotio retinae)) 24. května 2019, 13:13:02

    Nechte tomu čas. Snažím se alespoň běhat, max posilovat s vlastní váhou - vím jaké cviky… Diskutovat

  • Gabinka (Aloe Vera) 24. května 2019, 13:15:28

    Dobrý den, jaké používáte přípravky s obsahem aloe na plet? Diskutovat

  • Gabinka (ALOE VERA zázračná rostlina?) 24. května 2019, 13:17:30

    Dobrý den, pravidelně piji extrakt,ale potřebovala bych poradit nějaké přípravky na plet?… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.