Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Konopí

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 12364x )

Konopí je rostlina, o které nás učitelé zeměpisu ve škole učili, že je průmyslová. Že je to také droga jsme pochopili od kamarádů, kteří zpravidla ze zeměpisu propadali.

shutterstock.com

Konopí je rostlina, o které nás učitelé zeměpisu ve škole učili, že je průmyslová. Že je to také droga jsme pochopili od kamarádů, kteří zpravidla ze zeměpisu propadali.

Pochází z Indie, ze svahů Himalájí a Kašmíru. První známky o konopí pocházejí už z doby 3000let př. Kr., jedná se tedy o jednu z nejstarších a v současné době nejrozšířenějších drog.

Konopné produkty se získávají ze samičí rostliny Cannabis sativa (konopí seté) nebo Cannabis indica (konopí indické). V nich je obsažena psychotropní látka THC (tetrahydrocannabiol). V Indii se používají jak samičí květenství (ganjah), horní listy samičí rostliny (bhang), pryskyřice setřená ze samčích květenství (charas) i pryskyřice extrahovaná z rostliny (hašiš). U nás nejvíce používaný termín marihuana je spojován se všemi částmi rostliny, jedná se o jakoukoliv rostlinnou část, většinou o směs květenství a listů. U nás se vžil termín tráva. Pryskyřice se tvoří v samičím květenství jako odpověď na horko a nedostatek vláhy.

Konopí lze konzumovat různě. Nejčastěji se usušená rostlina rozseká na drobné kousky a použije se k zabalení cigarety (joint). Ale v Indii je rozšířeno také přijímání marihuany v potravě. U nás se zatím příliš nepoužívá, neboť je mnohem jednodušší ubalit si cigaretu než trávit čas u sporáku. Při kouření konopí se dostaví účinek téměř okamžitě, ale zase (samozřejmě v přímé úměře na dávce) snadněji odezní. Účinek u konopí chutně a správně připraveného na sebe sice nechá chvilku čekat, je ale delší a intenzivnější. Také hranici drogové snášenlivosti u konopí obsaženého v jídle, lze určit obtížněji, než při kouření trávy.

Droga nejprve vyvolává pocit úzkosti a sevřenosti. Posléze se u osamoceného jedince dostaví relaxace a mírná ospalost. Ve společnosti se dostaví spíše bezdůvodné veselí provázené neztišitelným smíchem. Současně přichází i pocit odcizení vlastní osoby a ztráta orientace v čase (čas plyne pomalu), dostavují se nové zrakové, sluchové a čichové podněty, roste chuť k jídlu. Snižuje se mechanická dovednost a může dojít i ke krátkodobé ztrátě paměti. Člověk není schopen provádět složitější úkony, které vyžadují pozornost, vnímavost a zapojení logického myšlení , např. řízení auta. Stačí k tomu dávka z 1 - 2 cigaret. Kuřáci marihuany pociťují narůstající pocit hladu, sucho v ústech a krku. Mají vizuální představy a zesílené sluchové vjemy. Zrakové a sluchové vjemy, které dříve nebyly vnímány získávají novou kvalitu. Chuťové a čichové podněty vzbuzují zvýšenou pozornost.

Tento stav přetrvává po dobu 4 - 6 hodin a je zesilován současným užíváním alkoholu.Nakonec se dostavuje ospalost, únava a otupělost. Vyšší dávky vyvolávají děsivé představy a halucinace. Chronické užívání vede k apatii, ztrátě zájmu o sebe a okolí, zhoršuje se paměť a schopnost koncentrace, také je považováno za rizikový faktor vzniku schizofrenie.

Kouřením marihuany se navíc dostává do plic čtyřikrát více dehtu, než je tomu při kouření tabáku. Tím se zvyšuje riziko nádorů plic.

Ve společnosti se vedou spory o nebezpečnosti či neškodnosti marihuany. Největší riziko jejího užívání nespočívá v přímém ohrožení života, ale v návykovosti, v nebezpečí kombinace s jinými farmaky, alkoholem a v možném přechodu na tvrdší drogy, zejména u náctiletých.

Inzerce

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Michal Olah

Prosím PharmDr. Hanu Šindelářovou o důkladné prostudování konopí. Z článku čiší hloupost a neznalost.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

43%
57%
Zatím hlasovalo 149 lidí
 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.