aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Laryngitida u dětí: někdy stačí jen otevřít okno

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5955x )

Záchvat laryngitidy je pro rodiče děsivý zážitek, přestože ve většině případů nehrozí vážné nebezpečí. Kdo by také zůstal klidný při pohledu na dítě, které se otřásá drsným suchým kašlem, je zpocené a bledé a nadechuje se sípavě a s viditelnými obtížemi?

shutterstock.com
Laryngitida je zánětlivé onemocnění hrtanu, které nejčastěji postihuje batolata a předškoláčky. Je virového původu a většinou začíná jako obyčejná rýma, záchvat ale propukne úplně nečekaně, většinou v noci. O to větší paniku způsobí. Pokud uslyšíte, že vaše dítě kašle, jako když štěká pes (někteří rodiče ten zvuk popisují jako „plechový“ nebo „kokrhavý“) a při namáhavém nadechování mu hvízdá v krku, s největší pravděpodobností jde o laryngitidu.

Pomoc, moje dítě se dusí!


Pokud jste se se záchvatem setkali poprvé, určitě vyhledejte lékařskou péči. Odborník dítěti podá léky, které mu uvolní dýchací cesty, uklidní vás a vysvětlí vám, jak postupovat příště. Ve většině případů lze totiž zvládnout záchvat doma, bez lékařské pomoci. Co tedy dělat?

  • Otevřete okno a pusťte do místnosti studený vzduch, který zklidní oteklou sliznici v krku. Často už to stačí, aby se dítěti ulevilo. Zabalte dítě do deky, posaďte ho (vsedě se mu lépe dýchá) a udělejte v bytě pořádný průvan. Ideální je, když je vzduch i vlhký -  pověste v místnosti vlhké prostěradlo. Pokud je venku teplo, musíte si pomoci tím, že dítě posadíte k otevřené lednici nebo mrazáku.
  • Vyděšené dítě uklidněte. Ne nadarmo se říká, že se někomu strachem „svírá hrdlo“. Ovládněte vlastní strach a zmateně nepobíhejte okolo, ale  vezměte dítě na klín, pochovejte ho a vysvětlete mu, že se nemusí bát a že za chvilku bude lépe. Čtěte mu nebo vyprávějte, abyste odpoutali jeho pozornost.
  • Udělejte dítěti Priessnitzův obklad na krk (studený vlhký zábal, překrytý suchou utěrkou) a po patnácti minutách ho vyměňujte. 

Někdy se bez léků neobejdete


Některé děti zažijí za život jen jediný záchvat, jiné laryngitida trápí opakovaně. Těm lékař předepíše léky, které mají rodiče preventivně připravené doma – zpravidla jsou to kortikoidové čípky nebo pilulky, které zmenšují otok, a antihistaminika, která brání návratu záchvatu. V naprosté většině případů akutní virová laryngitida po několika dnech sama odezní. Někdy se ale na infekcí oslabené sliznici usadí i bakterie, na které je třeba nasadit těžší kalibr, tedy antibiotika.

Jak poznáte, že je zle?


Běžný zánět hrtanu zpravidla není spojený se zvýšenou teplotou. Vysoká horečka je důvodem, proč vyrazit do nemocnice nebo volat rychlou záchrannou službu, obzvlášť když se přidají i další příznaky: ztuhlý nepohyblivý krk a sliny vytékající z úst. To je znamení, že by mohlo jít o podobné, ale smrtelně nebezpečné onemocnění – zánět hrtanové příklopky. Pomoc volejte i v případě, že se stav dítěte přes veškerou snahu nelepší a začíná se u něj objevovat namodralé zbarvení pokožky kolem úst, očí a nosu.

Mějte všechny informace pohromadě


Už máme svoje osvědčené postupy, které zabírají – tak líčí svoje zkušenosti rodiče dětí, které trpí pravidelnými nočními „příhodami“. Posadí třeba dítě do auta, otevřou všechna okénka a objíždějí sídliště, dokud se mu neuleví. Mají vyzkoušené různé léky. Všechny tyto informace je důležité evidovat. Co když bude dítě hlídat babička nebo bude třeba zavolat záchranku? Mít po ruce přesné údaje o tom, jaké léky dítě užívá, zda nemá nějaké lékové alergie či jaký byl dosavadní vývoj nemoci, to může být životně důležité. Jak ale sami dobře víme, na paměť není spolehnutí a lístečky se snadno poztrácí. Řešením může být využití moderních technologií. Proč nevyzkoušet mobilní aplikaci Family Care?

Zdravotní karta v mobilu


Family CareFamily Care je něco jako zdravotní asistentka a elektronický diář v jednom, to všechno pěkně po ruce v mobilním telefonu. Pomůcka, kterou si sami zdarma stáhnete, umožňuje uložit veškeré informace o zdravotním stavu dítěte – jako je například přehled prodělaných nemocí či operací, záznamy o očkování, údaje o alergiích nebo krevní skupině. Kdykoli budete mít k dispozici kontakty na lékaře a zdravotní pojišťovnu, ale i osobní poznámky. To všechno samozřejmě ne jen pro vaše děti, ale i pro vás samotné a další rodinné příslušníky, třeba prarodiče.


Už sis vzal pilulku?


Family CareAplikaci Family Care si můžete nastavit tak, aby vás upozornila, že je čas vzít lék nebo ho podat dítěti. Pomocí zprávy vám dá vědět, že se blíží termíny preventivní prohlídky nebo plánovaného vyšetření. Ovládání je jednoduché a údaje můžete sdílet z jednoho telefonu na druhý, a tak si informace jednoduše předávat třeba s partnerem. Získáte tak perfektní přehled o zdraví celé rodiny a tím i pocit jistoty. Vaše údaje přitom zůstanou v bezpečí – pod ochranou PIN kódu zůstávají uložené na internetu i v případě ztráty nebo zničení telefonu.

Více informací na family-care.mobi
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=banner-300x300&utm_campaign=zuby

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 778 lidí

Mohlo by vás zajímat

Každý druhý diabetik má poškozené ledviny, varují lékaři

Nebolí a zpočátku jejich špatné fungování člověka nijak neomezuje. Postupně však mohou vypovídat službu, a řešením je pak jen transplantace nebo dialýza. Řeč je o ledvinách zatížených cukrovkou 2. typu. Ta se v Česku týká zhruba milionu obyvatel. Podle lékařů má poškozené ledviny minimálně polovina z nich.

Sekundární neplodnost aneb když se druhé dítě nedaří

Poprvé otěhotněly bez problémů, druhé dítě se ale počít nedaří – s tzv. sekundární neplodností se potýká až 1 z 5 českých párů a jejich počet stále roste. Na vině může být podle lékařů zhoršená kvalita vajíček nebo spermií i změna partnera.

Inkontinenční pomůcky: Jak na ně přispívá pojišťovna a kdo je může předepsat?

Inkontinence je stále problémem, o kterém se málo mluví a lidé, kterým sužuje život, se za ni stydí. Na trhu je přitom v dnešní době mnoho vhodných pomůcek, díky nimž může být život s inkontinencí o něco komfortnější. A navíc máte i možnost jejich hrazení z veřejného zdravotního pojištění.

Kdy se naočkovat proti „klíšťovce“? Nejlépe ihned

Právě nastává období, kdy se probouzí příroda a s ní i klíšťata, která mohou roznášet závažná onemocnění jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza. Česká republika má dlouhodobě největší počet případů klíšťové encefalitidy v Evropě a také nejnižší proočkovanost (33 %). Přitom očkování je nejúčinnější prevence, jak nemoci předcházet. Očkovací proces ale chvíli trvá, proto jestli chcete být chránění, začněte ihned.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce