Nezhoubné zbytnění prostaty: unikátní šetrná léčba za pomoci teplé páry

(10. února 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1143x )

Nezhoubné zbytnění prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP) postihuje přibližně 40 % mužů po padesátce, po sedmdesátce se týká takřka každého. Nyní mohou pacienti využít nového způsobu léčby za pomoci sterilní teplé páry. Technologie REZŪM nabízí šetrné řešení bez bolesti a rizika ztráty erekce.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Pod močovým měchýřem se u mužů nachází takzvaná předstojná žláza neboli prostata, která se zvyšujícím se věkem nabývá na svém objemu, čímž tlačí na močovou trubici a může způsobovat obtíže při močení – například bolesti, slabý či nestejnoměrný proud moči nebo časté nutkání na močení, narušující spánek. Benigní onemocnění prostaty je jedním z nejčastějších nezhoubných bujení u mužů. Jeho průběh je možné zmírnit medikamenty, u pokročilejších forem, které výrazně zhoršují kvalitu života, lze potom podstoupit chirurgický zákrok.

Čtěte také: Urologická onemocnění, o kterých se (ne)mluví

Cílená dávka sterilní páry

Zatímco konvenční endoskopická operace vyžaduje hospitalizaci, nejmodernější technologie zvaná REZŪM, využívající přirozené energie horké vodní páry, nabízí pacientům možnost podstoupit zákrok rychle, ambulantně a pouze v lokální anestezii. Je vhodná pro muže nad padesát let s nezhoubným zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml.

Dosud technologie pracovaly s takzvaným konduktivním vedením tepla, postupujícím z buňky na buňku, nová technologie funguje na principu konvektivního vedení tepelné energie.
„Sterilní pára z přibližně 0,5 ml vody se aplikuje v přibližně devítisekundových intervalech do takzvané přechodové zóny prostaty. Cílená dávka zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkáni a účinně tak redukuje podstatu benigní hyperplazie prostaty,“ vysvětluje princip technologie REZŪM prim. MUDr. Josef Stolz z kliniky UroKlinikum Praha, která jako druhá v České republice disponuje unikátním přístrojem.

Čtěte také: Biopsie prostaty: Jak se provádí a jaká má rizika?

Bezpečný zákrok během pár minut 

Zákrok trvá přibližně čtvrt hodiny a lze jej podstoupit ambulantně.
„Protože teplota páry nepřekročí 103 °C, nepoškodí okolní tkáně a nedochází tak k vážným vedlejším účinkům jako je poškození sexuální funkce,“ uvádí MUDr. Stolz. Rovněž rekonvalescence probíhá mnohem rychleji než u standardních metod. Rehabilitace v klidovém režimu trvá tři až pět dní, v průměru již za dva týdny od aplikace dochází k výraznému zlepšenípříznaků a tím pádem i kvality života. Prozatím však výkon není hrazen zdravotní pojišťovnou, pacienti doplácí 59 700 Kč.

Čtěte také: Krev v moči nelze podceňovat

Účinek léčby vodní parou REZŪM potvrzuje čtyřletá randomizovaná kontrolní studie, kterou publikovali autoři Kevin T. McVary, Tyson Rogers a Claus G. Roehrborn. Z výsledku studie je patrné nejen zmírnění příznaků a zlepšení kvality života, ale také nízké procento případů k reoperaci. Následný chirurgický zákrok byl v průběhu 4 let proveden jen u 4,4 % pacientů. Za uvedený časový úsek nedošlo k výskytu jakýchkoliv následných nežádoucích účinků ani erektilní dysfunkci.. Technologie REZŪM byla uvedena do klinické praxe v roce 2015 v USA, v loňském roce tuto metodu poprvé podstoupili i pacienti z České republiky.

Zdroj: www.uroklinikum.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
52%
Zatím hlasovalo 362 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Musím při prostatě měnit jídelníček?

Vážený pane doktore, rád bych se zeptal, zda při léčbě prostaty je třeba přizpůsobovat jídelníček a stravovací návyky vůbec. Nesnáším diety. Díky za odpověď.

Bolest zad může signalizovat rakovinu prostaty

Celá řada lidí nebere bolesti zad zcela vážně, protože je považují za běžné. Bolesti zad patří mezi tzv. civilizační choroby a setká se s nimi až 80 % lidí alespoň jednou v životě. Asi čtvrtina bolestí zad je však spojena se závažnými onemocněními. Jednu z těchto vážných příčin představují i metastázy v kostech, které jsou výrazně častější než samotná rakovina kostí. Lze těmto komplikacím včas zabránit?

Co má společného rakovina prostaty a zlomenina?

V České republice se v posledních letech rapidně zvýšil počet pacientů se zhoubným nádorem prostaty. V roce 2005 onemocnělo rakovinou prostaty téměř 5 000 nových pacientů, zatímco v roce 2011 již 7 000.

Prostata - Zbytnění prostaty

Nejčastějšími projevy zbytnění prostaty jsou obtíže při močení. Zbytnění prostaty může močení ovlivnit mnoha způsoby.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.