Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu 2018

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 32735x )

Máte v rodině celiaka nebo dodržujete sami kvůli této nemoci bezlepkovou dietu? Pak možná víte, že některé zdravotní pojišťovny přispívají na vaši dietu. U kterých pojišťoven a v jaké výši můžete v letošním roce žádat o příspěvky?

shutterstock.com

Každá ze sedmi českých zdravotních pojišťoven má ve své nabídce pro klienty různé preventivní programy, zdravotní programy, výhody, příspěvky. Jak myslí na celiaky, kteří musejí celoživotně dodržovat finančně náročnou bezlepkovou dietu?

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

Příspěvek až 6 000 Kč za rok je určen dětem do 18 let a studentům do 26 let (se statusem nezaopatřené dítě) s diagnózou celiakie. Doklad o diagnóze předkládá pojištěnec pouze při prvním podání žádosti o příspěvek.

Příspěvek je určen na potraviny s označením bezlepková nebo bez lepku (příspěvek se nevztahuje na přirozeně bezlepkové potraviny) zakoupené v období 1. 1. – 31. 12. 2018 nebo na platbu bezlepkových obědů ve školní jídelně.

Příspěvek bude poskytován na základě žádosti 2× ročně, vždy za uplynulé pololetí v maximální výši 3 000 Kč, a to

  • za období leden – červen 1. 7. do 31. 8. 2018
  • za období červenec – prosinec od 1. 12. do 31. 12. 2018.

Přijímány jsou výhradně souhrnné doklady s výčtem potravin s označením bezlepková nebo bez lepku nebo doklady, kde jsou tyto potraviny mezi ostatními takto vyznačeny. Písemná žádost o příspěvek za 2. pololetí 2018 podaná poštou musí být odeslána nejpozději 15. 12. 2018.

Při žádosti o příspěvek za 1. pololetí budou akceptovány platební doklady vystavené v období od 1. 1. 2018 do 30. 6. 2018, při žádosti za 2. pololetí budou akceptovány platební doklady vystavené v období od 1. 7. 2018 do 31. 12. 2018. Nevyzvednutá částka za 1. pololetí nebude přesunuta do 2. pololetí

Podmínky čerpání finančních příspěvků:

Žádost o vyplacení příspěvku na bezlepkovou dietu musí být podána nejpozději do 31. 12. 2018. 

Čerpání příspěvků může být ukončeno i před datem 31. 12. 2018 po vyčerpání stanoveného finančního limitu.

Plné znění podmínek čerpání příspěvků na preventivní programy hrazené z fondu prevence VZP najdete zde.

Čtěte také: Skrytý lepek v potravinách

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

ČPZP přispívá dětem a mládeži do 18 let včetně na bezlepkovou dietu částkou ve výši 1 000 Kč. Příspěvek je určen na bezlepkové potraviny a suroviny, ze kterých se bezlepkové potraviny připravují. 

Možnosti čerpání:

  • Bezlepkové potraviny: veškeré potraviny, které patří do oblasti bezlepkové diety a jsou zakoupené v lékárně, prodejně zdravé výživy nebo ve speciálním oddělení bezlepkových potravin v hypermarketech nebo jiných prodejnách a na specializovaných webových stránkách
  • Bezlepkové suroviny: veškeré suroviny, ze kterých se bezlepkové potraviny, patřící do oblasti bezlepkové diety, připravují a jsou zakoupené v lékárně, prodejně zdravé výživy nebo ve speciálním oddělení bezlepkových potravin v hypermarketech nebo jiných prodejnách a na specializovaných webových stránkách.
  • z dokladu musí být jednoznačně zřejmé, že se jedná o bezlepkovou potravinu nebo surovinu (nutností je prokazatelné označení na dokladu). Neproplácí se pivo pro celiaky.

Při prvním čerpání je nutno ověřit, že dítě má diagnózu celiakie - použijte formulář Potvrzení lékaře (v případě, že pojištěnec již příspěvek na celiakii v minulosti čerpal, není nutno formulář předkládat).

Více informací zde.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Pro celiaky (muže, ženy bez omezení věku) máme na letošní rok připraven příspěvek ve výši  4 000 Kč, určený na úhradu nákladů spojených s dietním stravováním. Podmínkou je předložení originálního dokladu o zaplacení nákupu dietní stravy a vyjádření ošetřujícího lékaře o nezbytné dietě (vyjádření lékaře požadujeme u prvního čerpání).

Více informací naleznete zde.

Čtěte také: Celiakie - příznaky se mění s věkem

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna přispívá na celiakii ve všech věkových kategoriích do výše 1 000 Kč.

Pojištěnec nedokládá žádné nákupy, při prvém uplatnění žádosti předloží doklad od lékaře, že se na celiakii léčí a na základě tohoto jednoho potvrzení může žádat i v příštích létech.

Podmínky najdete zde.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

VoZP příspěvek na bezlepkovou dietu ve svých preventivních programech nemá.

Čtěte také: Neléčená celiakie může způsobit zdravotní komplikace

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP)

Příspěvek na úhradu bezlepkových potravin označených jako bezlepkové, tedy BLP, a příspěvek na členství ve Sdružení celiaků České republiky, můžete získat díky výhodám našeho bonusového systému VITAKARTY. Výše příspěvku je závislá na počtu kreditů, které pojištěnec získá. Tento systém je přístupný prostřednictvím VITAKARTY ONLINE.

Bezlepkové potraviny musí být na dokladu o zaplacení označeny symbolem „BLP“. Neplatí to tedy na přirozeně bezlepkové potraviny, jako maso, ovoce, zelenina apod.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

Pro rok 2018 bez příspěvku.

Čtěte také: Jak začít s bezlepkovou dietou

Abyste mohli s čerpáním příspěvků začít, budete muset pojišťovně předložit:

  • občanský průkaz
  • průkazní kartička k bankovnímu účtu nebo výpis z bankovního účtu (v případě čerpání bankovním převodem), popř. čitelná kopie těchto dokladů
  • originální doklad o zaplacení nebo jeho ověřená kopie (musí obsahovat IČO organizace, účel platby, datum, razítko a podpis), přičemž z dokladu musí být jasné, že se jednalo o nákup bezlepkových potravin
  • v případě čerpání příspěvku zákonným zástupcem na dietu dítěte je nutné doložit, že jde opravdu o vaše dítě, a to jeho průkazem pojištěnce, rodným listem nebo kopií rozhodnutí soudu o osvojení, poručenství nebo opatrovnictví
  • potvrzení ošetřujícího lékaře, gastroeterologa, o diagnóze celiakie

Pro kompletní znění podmínek kontaktujte svoji pojišťovnu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Milena

Prosím o vyjádření proč se nestará ministerstvo zdravotnictví o to aby celiaci dostávali příspěvky na potraviny copak to nikdo nevidí že to je opravdu neúnosné tuto dietu přísně dodržovat , i těžko tyto potraviny shánět ,děkuji za odpověď kde by byla možnost se například napsat ministru zdravotnictví

Kateřina
1x

Vyjádřím svůj názor..Nesouhlasím s paní Milenou. Můj bývalý přítel je celiak a nevidí v tom on ani já nijak velké omezení. Pokud přispívají zdravotní pojišťovny, tak nevidím, proč by mělo přispívat ministerstvo zdrav. na tuto nemoc, která navíc není život ohrožující, pokud se dieta dodržuje. V této době je na trhu mnoho takových alternativ, které jsou bezlepkové a nejsou ani nijak drahé a rozmáhá se tolik zdravých výživ či jídelen, kde vaří bezlepková jídla, že si stačí jen vybrat. Nehledět na to, že v době internetu, si můžete vše objednat přes internet a nemusíte lítat po městě a dané suroviny shánět. Není toho zase tolik. Stačí v základě bezlepková mouka a pokud má člověk aspoň trochu fantazii a není líný, tak si najede na svůj režim, dle kterého vaří a stravuje se. O to méně se kupuje řada nezdravých věcí, za které se zbytečně utrácí jako sušenky, sladké nezdravé pečivo apod. a nahradí se např. zeleninou a jinými přílohami jakou jsou brambory, rýže, quinoa apod.. Největší omezení je v případě, že si jdeme někam sednout do restaurace nebo kavárny...Musíme se pídit a ptát po bezlepkových jídlech, ale vždy se dá vybrat. Rozhodně není nic finančně neúnosného na této "dietě", která se kolikrát stává přímo životním stylem i dobrovolně již mnoha lidem. Co je drahého na tom vynechat pečivo či mouky na nezdravé zahušťování omáček??

Nik

No vy jste spadla z višně, plácate úplné blbosti. Je rozdíl si koupit kg mouky za 10kc v akci a 150kc pokud chcete normálně jist. Ono je taky dost znát kvalita.....nevím proč by měl celiak jist nějake hnusy jen proto že je nemocný


Celkový počet příspěvků v diskusi: 20. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 875 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Koronavirus - přenos, příznaky a jak se chránit

Nový typ koronaviru, jehož epicentrem je čínský Wu-chan, si zatím vyžádal 170 obětí. Ve světě je zatím nakaženo přes 7 500 lidí. Rychlost, s jakou se nebezpečný virus šíří z Číny do dalších zemí, zneklidňuje celý svět, včetně České republiky.

Přetržení vazu v koleni - častý zimní úraz nejen lyžařů

Mezi obvyklá zimní zranění nejen lyžařů patří přetržení vazu v koleni. O tom, zda člověka poznamená na zbytek života, anebo se rychle a bez trvalých následků uzdraví, rozhodují tři faktory: včasná pomoc fyzioterapeuta, aplikace moderních technologií podporujících hojení a aktivní spolupráce pacienta při rehabilitaci.

Co trápí muže po padesátce? Poruchy erekce, diabetes, rakovina prostaty a další...

Padesátka je důležitý mezník v lidském životě, který s sebou ale bohužel často přináší i řadu zdravotních potíží. Na jaká onemocnění by si muži měli dát pozor a co mohou udělat pro to, aby zůstali fit i poté, co na narozeninovém dortu sfouknou pověstných padesát svíček?

Migréna - nejtěžším pacientům pomáhá biologická léčba

Bolesti hlavy jsou častou obtíží a potkává se s ní velké množství lidí. Pokud jsou spojené s nějakou příčinou jako vysoký tlak nebo úraz, jsou označované jako sekundární. Kromě toho ale existuje skupina bolestí označovaná jako primární. Nejčastějším a typickým představitelem je migréna, kterou trpí asi deset procent populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.