Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Gonorrhoea - kapavka

(prof. MUDr. František Vosmík DrSc. | přečteno: 34199x )

Kapavka patří mezi klasické pohlavní choroby podléhající legislativním opatřením. Je to akutní, hnisavé, zánětlivé onemocnění přenášené hlavně pohlavním stykem a postihující prvotně sliznici močopohlavního ústrojí.

shutterstock.com

Kapavka patří mezi klasické pohlavní choroby podléhající legislativním opatřením. Je to akutní, hnisavé, zánětlivé onemocnění přenášené hlavně pohlavním stykem a postihující prvotně sliznici močopohlavního ústrojí. U mužů tedy především močovou trubici a u ženy močovou trubici a děložní čípek. Podle charakteru pohlavního styku může být však i mimo tuto lokalizaci - v konečníku, ústech, krku. Infekce se může postupně šířit do vnitřních pohlavních orgánů - podle jejich anatomického uspořádání, kde vzniká zánět často chronického charakteru. Komplikovaná onemocnění mají vliv na reprodukční zdraví - potraty, předčasné porody mimoděložní těhotenství, neplodnost. Krevní cestou se vzácně může zanést do velkých kloubů a vyvolat onemocnění pohybového aparátu, srdce, duhovky, mozkových plen a kůže. Při porodu od nemocné matky nebo nedodržením hygieny může být infekce zanesena do očí či nosu.

Co je příčinou vzniku?

Původcem je gramnegativní bakterie Neisseria gonorrhoeae podobající se zrnku kávy. Člověk je jediným hostitelem v přírodě, který je tak jediným zdrojem infekce při přenosu infekce pohlavním stykem. Tato bakterie je velmi citlivá na zevní prostředí a dezinfekční prostředky, kdy rychle hyne. K nepohlavnímu přenosu může dojít vyjímečně při nedodržení hygienických pravidel, bezprostředně znečistěnými vlhkými předměty - jako ručníkem, žínkou, společným koupáním ve vaně. Takto může u děvčátek, starých žen a těhotných vzniknout kapavčitý zánět zevního pohlaví a pochvy který je u dospělých vzácný. U dětí nutno vyloučit pohlavní zneužití.

Kdy mohu mít podezření, že se jedná o kapavku? Doba po infekčním pohlavním styku do rozvoje klinických příznaků u nekomplikované mužské kapavky je průměrně 3 - 6 dní ( krajní rozmezí 1 - 14 dní ). Objevuje se bolest a pálení při močení a hlenohnisavý až hnisavý zelenožlutý výtok. Otvor močové trubice je zduřelý a zarudlý. Tento neléčený akutní průběh postupně slábne a přechází ve vleklý se slabým výtokem, či ranní kapkou v močové trubici nebo je i bezpříznakový. U ženy nejsou příznaky zánětu močové trubice tak bouřlivé jako u muže. Zánět děložního čípku je provázen hnisavým, hlenohnisavým výtokem. Příznaky mohou uniknout pozornosti, nebo jsou přičítány jiným gynekologickým potížím.

Při zjištění těchto varovných signálů, majících souvislost s pohlavním stykem, s partnerskou nevěrou, rizikovém pohlavním styku - náhodné, neznámé známosti, nechráněné pohlavní styky - je třeba ihned vyhledat dermatovenerologa, který provede venerologické vyšetření, stanoví diagnózu, léčí a je pouze v jeho kompetenci vyhledání a vyšetření sexuálních kontaktů. Do doby stanovení diagnozy je třeba se vyvarovat pohlavního styku. Jakékoliv snahy o samoléčení či podcenění příznaků může situaci později zdravotně jen komplikovat a napomáhat šíření infekce.

Jaké jsou možnosti léčby?

Kapavka je léčitelná. Léčení je povinné, provádí se ambulantně, pouze v případě komplikovaného průběhu a u osob nezaručující spolupráci s možností infikování dalších osob za pobytu v nemocnici. Volba vhodného antibiotika záleží na mnoha faktorech: na citlivosti na dané antibiotikum, na místu výskytu infekce, komplikovaného průběhu kapavky, těhotenství, alergii, současné možné infekci s jinými pohlavně přenosnými chorobami, z nichž některé mohou též způsobovat záněty močopohlavního ústrojí (nejčastěji chlamydiové a mykoplazmatické infekce) a pod. Léky lze aplikovat ústy nebo injekčně. Doba léčby trvá od možnosti jednorázové aplikace až po několik dnů. Současně je nutný též celkový léčebný režim - pohlavní abstinence, omezení fyzické námahy, nedráždivá dieta bez alkoholu. Úspěšnost léčby se kontroluje povinným vyšetřením. Z možné současné nákazy příjicí a virem HIV se provádí povinně preventivní odběr krve na příjici a doporučuje vyšetření na HIV protilátky.

Jaká je možnost prevence?

Zatím neexistuje očkovací látka. Prevence spočívá v rychlé a včasné diagnostice, účinné léčbě, spolupráci pacienta, vyhledání a vyšetření sexuálních kontaktů. V případě, že není stálý partner, pak v důsledném používání barierové antikoncepce (kondomu). Preventivně se provádí tzv. kredeizace všech novorozenců (dezinfekce očních spojivek po narození - jako prevence očních zánětů po porodu. Výchovou je nutno vést k větší zodpovědnosti za své a partnerovo zdraví a k sexuálnímu životu.

Veškeré údaje týkající této choroby podléhají přísné mlčenlivosti.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Gonorrhoea - kapavka

Kapavka patří mezi klasické pohlavní choroby podléhající legislativním opatřením. Je to akutní, hnisavé, zánětlivé onemocnění přenášené hlavně pohlavním stykem a postihující prvotně sliznici močopohlavního ústrojí.

Vliv anti-HIV terapie na imunitu

Vysoce účinná antiretrovirová terapie zřejmě umožňuje přerušit standardní léčbu ...

AIDS

Přestože první případy výskytu nemoci AIDS na světě byly popsány až v roce 1976, nabylo rozšíření této nemoci za necelé čtvrtletí charakteru celosvětové pandemie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce