Inzerce

Poradna: Klíšťová encefalitida

Na Vaše dotazy v poradně odpovídá:


Doc. MUDr. RASTISLAV MAĎAR, PhD.


Photo_R_Madar_300px.jpg epidemiolog a odborník na prevenci infekčních onemocnění, předseda Koalice pro podporu očkování a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.
Od roku 2008 je vedoucím lékařem Centra očkování a cestovní medicíny na poliklinice v Ostravě-Hrabůvce.
Oxford Encyclopedia jej zahrnula mezi nejvýznamnější osobnosti České a Slovenské republiky.

Více se dozvíte na stránkách http://www.rasti.estranky.cz/.

Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: V jakých časových rozmezích se očkuje? Děkuji

Odpověď: Dobrý den. Základní klasické (konvenční) očkování se skládá ze 3 dávek, aplikovaných do deltového svalu (u dětí do 18 měsíců do stehenního svalu) podle schématu: první dávka v den 0, druhá dávka za 1-3 měsíce (alternativně za 14 dní — vakcína Encepur) a třetí dávka za 5-12 měsíců (vakcína FSME-IMMUN) nebo 9-12 měsíců (vakcína Encepur) po druhé dávce. Lze použít i zrychlené schéma ve dnech 0-14 a třetí dávka za 5-12 měsíců (vakcína FSME-IMMUN) nebo ve dnech 0-7-21 (vakcína Encepur).

Otázka: Dobrý den, pokud jsem před 20 lety prodělala virovou klíšťovou encefalitidu, mám protilátky na celý život? Pokud ne, kde je možné si je nechat zkontrolovat? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, po prodělání klíšťové encefalitidy nemusí protilátky přetrvávat celoživotně, doporučuje se proto, aby se člověk očkoval cca po 5 letech po prodělání onemocnění KE. Hladina protilátek je ověřitelná z krevního rozboru.

Otázka: Je mi 73 let, doporučujete toto očkování i starším lidem nebo máte zkušenosti s nežádoucími vedlejšími účinky právě u seniorů?

Odpověď: Dobrý den, senioři jsou nejvýznamnější rizikovou skupinou, která by se měla chránit očkováním prioritně. Právě u nich je pravděpodobnost úmrtí nebo trvalých následků významně zhoršujících kvalitu života nejvyšší. Postinfekční následky u starších seniorů zasahují do života natolik negativně, že pacienti často úplně ztratí chuť do života. Navíc trvalé následky zatěžují i zbytek rodiny, stálo by proto zato je přesvědčit, že to za ten risk nehezkého zbytku života a zbytečného trápení nestojí. Nežádoucí reakce se občas objeví v podobě mírné bolestivosti v místě aplikace vakcíny.

Otázka: Po přeočkování proti kl. encefalitidě bych měsíc neměla mít klíště. Co se stane jestliže se přesto na mě přisaje?

Odpověď: Po druhé a další dávce vakcíny by již nemělo dojít ke vzniku nemoci, takže se neděje vůbec nic. Po první dávce ještě imunita není dostatečná, takže by k nákaze dojít mohlo. Důležité však je, že v případe infekce do 4 týdnů od podání první dávky vakcíny proti klíšťové encefalitidě očkování průběh nemoci nezhorší, spíše naopak, mohlo by dojít ke zmírnění průběhu nákazy. Spolehnout se na to však nelze. Očkování je tedy možné v průběhu celého roku, platí však, že čím dřív před začátkem vysoké aktivity klíšťat, tím líp. Aktuálně je jejich aktivita na šesti stupních z deseti.

Otázka: Dobrý den, prosím o radu už měsíc mě bolí hrozně hlava a mám závratě, točení hlavy. Bbyla jsem tři dni hospitalizována na neurologii, po infuzí se mírně zlepšilo. Bohužel doma jsem nyní už třetí týden a potíže jsou pořád stejné, bolest hlavy vzadu, která jde dopředu jako za oči a k tomu závratě. Hučí mi i v levém uchu, trochu i píská. Na orl nic nenašli, CT také v pořádku. Chtěla jsem se zeptat, zda se pozná ze základních odběrů krve které se dělají v nemocnici zánět mozkových blan nebo klíštová encefalitida, zda už v té základní krvi by byl nějaký náznak. Paní doktorka říkala, že krev byla v pořádku, ale mám pocit, že z té bolesti už se zblázním. Trvá to už měsíc a vůbec se to nelepší. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, běžné testy na neurologii diagnózu klíšťové encefalitidy objevit nemusí. Záleží na tom, jestli daný lékař tuto diagnózu zvažoval v rámci svého diferenciálně-diagnostického postupu. Teď s odstupem času může být potvrzení diagnózy rovněž problematické, jelikož zůstanou paměťové protilátky, u kterých není možné říct, jak dlouhou dobu se v těle nachází. Osobně bych však přepokládal, že testy na Lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu Vám neurolog u daného spektra potíží udělat nechá. Máte-li propouštěcí zprávu, zeptejte se svého praktického lékaře.

Otázka: Dobrý den, byla jsem se očkovat proti klíšťové encefalitidě. Musela jsem zaplatit sestřičce 100 Kč za první aplikaci. Je to správné. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den. Tento problém je diskutabilní. Jedná se o lékařský výkon, jehož cílem je zachovat Váš zdravotní stav a jako takový by neměl být zpoplatněn. Všeobecně je však uznávána praxe, kdy je aplikace vakcíny zpoplatněna. Obvykle je přímo hrazena pacientem, avšak náklady nejsou všude jednotné a závisí na lékaři nebo zdravotním zařízení, které očkování provádí. Doporučujeme Vám informovat se u Vaší zdravotní pojišťovny, jak k hrazení aplikace očkování přistupuje. Je možné, že Vám může být tento poplatek, nebo jeho část proplacena.

Otázka: Dobrý den, je očkování vhodné při stále se opakujících zánětech nosohltanu a problémech s imunitou?

Odpověď: Dobrý den, pokud netrpíte akutní infekcí v období plánovaného očkování, vakcinace proti klíšťové encefalitidě je možná. Stejně tak u problémů s imunitou. Trvá-li Váš stav delší dobu, zvážil bych imunostimulační léčbu. Ohledně očkování neživou vakcínou však problém není.

Otázka: Dobrý den, před 20 lety jsem se nechala očkovat proti zánětům z hlíny. Dostala jsem vysoké horečky a půl roku jsem se nepostavila na pravou nohu. Dostávala jsem lázně. V současné době mě bolí občas toto koleno. Můj dotaz je , zda očkování proti klíšťatům má také takovéto projevy. Děkuji za zprávu.

Odpověď: Dobrý den, předpokládám, že myslíte očkování proti tetanu. Přesněji se může vyjádřit lékař až na základě individuální konzultace s Vámi osobně a po seznámení se s podrobnějšími detaily. V principu však po minulé výrazné reakci po očkování proti tetanu vakcinace proti klíšťové encefalitidě možná je.

Otázka: Dobrý den. Mmůžou tonicko-klonické křeče v akutní fázi onemocnění způsobit hernie plotének?/jako analogie elektrokonvulze? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, takový mechanizmus vzniku patologického stavu si lze v extrémní situaci u predisponovaných osob představit, v praxi naší specializace se s tím však běžně nesetkáváme.

Otázka: Hezký den, je nyní ještě vhodná doba na očkování? Kdy začne očkování zabírat? A je potřeba ho nějak opakovat? Moc děkuji.

Odpověď: Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok. V době, kdy může být již zvýšená aktivita klíšťat, můžete využít zrychleného očkovacího schématu, kdy se druhá dávka aplikuje 14 dní po dávce první, a tím je již zajištěná ochrana na aktuální sezonu. Třetí dávka základního schématu se pak aplikuje za 6-12 měsíců od druhé dávky. Následuje přeočkování již pouze 1 dávkou po 3-5 letech.

Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 708 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.