Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=leaderbord&utm_campaign=cukrovka
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Klíšťová encefalitida

Na Vaše dotazy v poradně odpovídá:


Doc. MUDr. RASTISLAV MAĎAR, PhD.


Photo_R_Madar_300px.jpg epidemiolog a odborník na prevenci infekčních onemocnění, předseda Koalice pro podporu očkování a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.
Od roku 2008 je vedoucím lékařem Centra očkování a cestovní medicíny na poliklinice v Ostravě-Hrabůvce.
Oxford Encyclopedia jej zahrnula mezi nejvýznamnější osobnosti České a Slovenské republiky.

Více se dozvíte na stránkách http://www.rasti.estranky.cz/.

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

V jakých časových rozmezích se očkuje? Děkuji

odpověď

Dobrý den. Základní klasické (konvenční) očkování se skládá ze 3 dávek, aplikovaných do deltového svalu (u dětí do 18 měsíců do stehenního svalu) podle schématu: první dávka v den 0, druhá dávka za 1-3 měsíce (alternativně za 14 dní — vakcína Encepur) a třetí dávka za 5-12 měsíců (vakcína FSME-IMMUN) nebo 9-12 měsíců (vakcína Encepur) po druhé dávce. Lze použít i zrychlené schéma ve dnech 0-14 a třetí dávka za 5-12 měsíců (vakcína FSME-IMMUN) nebo ve dnech 0-7-21 (vakcína Encepur).

otázka

Dobrý den, pokud jsem před 20 lety prodělala virovou klíšťovou encefalitidu, mám protilátky na celý život? Pokud ne, kde je možné si je nechat zkontrolovat? Děkuji

odpověď

Dobrý den, po prodělání klíšťové encefalitidy nemusí protilátky přetrvávat celoživotně, doporučuje se proto, aby se člověk očkoval cca po 5 letech po prodělání onemocnění KE. Hladina protilátek je ověřitelná z krevního rozboru.

otázka

Je mi 73 let, doporučujete toto očkování i starším lidem nebo máte zkušenosti s nežádoucími vedlejšími účinky právě u seniorů?

odpověď

Dobrý den, senioři jsou nejvýznamnější rizikovou skupinou, která by se měla chránit očkováním prioritně. Právě u nich je pravděpodobnost úmrtí nebo trvalých následků významně zhoršujících kvalitu života nejvyšší. Postinfekční následky u starších seniorů zasahují do života natolik negativně, že pacienti často úplně ztratí chuť do života. Navíc trvalé následky zatěžují i zbytek rodiny, stálo by proto zato je přesvědčit, že to za ten risk nehezkého zbytku života a zbytečného trápení nestojí. Nežádoucí reakce se občas objeví v podobě mírné bolestivosti v místě aplikace vakcíny.

otázka

Po přeočkování proti kl. encefalitidě bych měsíc neměla mít klíště. Co se stane jestliže se přesto na mě přisaje?

odpověď

Po druhé a další dávce vakcíny by již nemělo dojít ke vzniku nemoci, takže se neděje vůbec nic. Po první dávce ještě imunita není dostatečná, takže by k nákaze dojít mohlo. Důležité však je, že v případe infekce do 4 týdnů od podání první dávky vakcíny proti klíšťové encefalitidě očkování průběh nemoci nezhorší, spíše naopak, mohlo by dojít ke zmírnění průběhu nákazy. Spolehnout se na to však nelze. Očkování je tedy možné v průběhu celého roku, platí však, že čím dřív před začátkem vysoké aktivity klíšťat, tím líp. Aktuálně je jejich aktivita na šesti stupních z deseti.

otázka

Dobrý den, prosím o radu už měsíc mě bolí hrozně hlava a mám závratě, točení hlavy. Bbyla jsem tři dni hospitalizována na neurologii, po infuzí se mírně zlepšilo. Bohužel doma jsem nyní už třetí týden a potíže jsou pořád stejné, bolest hlavy vzadu, která jde dopředu jako za oči a k tomu závratě. Hučí mi i v levém uchu, trochu i píská. Na orl nic nenašli, CT také v pořádku. Chtěla jsem se zeptat, zda se pozná ze základních odběrů krve které se dělají v nemocnici zánět mozkových blan nebo klíštová encefalitida, zda už v té základní krvi by byl nějaký náznak. Paní doktorka říkala, že krev byla v pořádku, ale mám pocit, že z té bolesti už se zblázním. Trvá to už měsíc a vůbec se to nelepší. Děkuji

odpověď

Dobrý den, běžné testy na neurologii diagnózu klíšťové encefalitidy objevit nemusí. Záleží na tom, jestli daný lékař tuto diagnózu zvažoval v rámci svého diferenciálně-diagnostického postupu. Teď s odstupem času může být potvrzení diagnózy rovněž problematické, jelikož zůstanou paměťové protilátky, u kterých není možné říct, jak dlouhou dobu se v těle nachází. Osobně bych však přepokládal, že testy na Lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu Vám neurolog u daného spektra potíží udělat nechá. Máte-li propouštěcí zprávu, zeptejte se svého praktického lékaře.

otázka

Dobrý den, byla jsem se očkovat proti klíšťové encefalitidě. Musela jsem zaplatit sestřičce 100 Kč za první aplikaci. Je to správné. Děkuji.

odpověď

Dobrý den. Tento problém je diskutabilní. Jedná se o lékařský výkon, jehož cílem je zachovat Váš zdravotní stav a jako takový by neměl být zpoplatněn. Všeobecně je však uznávána praxe, kdy je aplikace vakcíny zpoplatněna. Obvykle je přímo hrazena pacientem, avšak náklady nejsou všude jednotné a závisí na lékaři nebo zdravotním zařízení, které očkování provádí. Doporučujeme Vám informovat se u Vaší zdravotní pojišťovny, jak k hrazení aplikace očkování přistupuje. Je možné, že Vám může být tento poplatek, nebo jeho část proplacena.

otázka

Dobrý den, je očkování vhodné při stále se opakujících zánětech nosohltanu a problémech s imunitou?

odpověď

Dobrý den, pokud netrpíte akutní infekcí v období plánovaného očkování, vakcinace proti klíšťové encefalitidě je možná. Stejně tak u problémů s imunitou. Trvá-li Váš stav delší dobu, zvážil bych imunostimulační léčbu. Ohledně očkování neživou vakcínou však problém není.

otázka

Dobrý den, před 20 lety jsem se nechala očkovat proti zánětům z hlíny. Dostala jsem vysoké horečky a půl roku jsem se nepostavila na pravou nohu. Dostávala jsem lázně. V současné době mě bolí občas toto koleno. Můj dotaz je , zda očkování proti klíšťatům má také takovéto projevy. Děkuji za zprávu.

odpověď

Dobrý den, předpokládám, že myslíte očkování proti tetanu. Přesněji se může vyjádřit lékař až na základě individuální konzultace s Vámi osobně a po seznámení se s podrobnějšími detaily. V principu však po minulé výrazné reakci po očkování proti tetanu vakcinace proti klíšťové encefalitidě možná je.

otázka

Dobrý den. Mmůžou tonicko-klonické křeče v akutní fázi onemocnění způsobit hernie plotének?/jako analogie elektrokonvulze? Děkuji

odpověď

Dobrý den, takový mechanizmus vzniku patologického stavu si lze v extrémní situaci u predisponovaných osob představit, v praxi naší specializace se s tím však běžně nesetkáváme.

otázka

Hezký den, je nyní ještě vhodná doba na očkování? Kdy začne očkování zabírat? A je potřeba ho nějak opakovat? Moc děkuji.

odpověď

Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok. V době, kdy může být již zvýšená aktivita klíšťat, můžete využít zrychleného očkovacího schématu, kdy se druhá dávka aplikuje 14 dní po dávce první, a tím je již zajištěná ochrana na aktuální sezonu. Třetí dávka základního schématu se pak aplikuje za 6-12 měsíců od druhé dávky. Následuje přeočkování již pouze 1 dávkou po 3-5 letech.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

62%
38%
Zatím hlasovalo 167 lidí
Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=adbox&utm_campaign=cukrovka
reklama https://www.lekarna.cz/darky-pro-muze/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_muzi

Mohlo by vás zajímat

U mrtvice jsou důležité dvě věci: rozeznat příznaky a zavolat první pomoc

Cévní mozková příhoda (CMP), neboli mrtvice, je 3. nejčastější příčina úmrtí a vůbec nejčastější příčina invalidity osob ve středním a vyšším věku v Česku. Ač je spojována s pokročilejším věkem, může postihnout lidi všech věkových kategorií. CMP je následkem nezdravého životního stylu a zanedbávání účinné prevence. Díky pokročilým léčebným možnostem lze dnes její průběh zvrátit, klíčové je však rozpoznat prvotní příznaky a ihned zavolat lékařskou pomoc.

Obliba tejpování roste nejen u sportovců. Zbavuje bolesti bez prášků a mastí

Barevné pásky na tělech sportovců vždycky budily pozornost. Je zraněný? Jak mu mohou pomoci ve výkonu? Kinesiotape umí ochránit před úrazy, tlumit bolest i urychlit hojení. Už dávno není doménou jen sportovců, ale hodí se do běžné domácí lékárničky. Manipulaci s pružnými dlouhými samolepkami zvládne i laik.

Chrapot nebo změna hlasu může mít mnoho příčin

Delší chrapot nebo změna hlasu můžou mít mnoho příčin, od lehčích, až po velmi vážné. Může se jednat o refluxní chorobu žaludku, ale i o rakovinu. Její včasné odhalení ovšem dává šanci na úplné vyléčení s minimálními dopady.

Zanícený palec u nohy

Dobrý den, mám dceru 21 měsíců. Nyní se jí zanítil palec u nohy. Má ho celý červený a hnisá jí. Co je nejúčinnější, aby se jí zánět vyléčil? Má to druhý den a připadá mi, že se to zhoršuje. Nechce si na to nechat ani šáhnout, ani postříkat dezinfekcí, která nepálí, ani potřít heřmánkovým odvarem. Framykoin mi připadá, že nezabírá, nic se po něm nezlepšilo. Akorát při koupání se to trochu rozmočilo a vyteklo trochu hnisu. Jinak ale nejsem schopná s tím nic dělat. Zahojí se to samo? Já na takový problém používala mast Višněvski. Můžu to také použít u tak malého dítěte? Mně to ten hnis celkem "vytáhlo". Namazat jí to ale můžu až večer po usnutí a musím být opatrná. Jak se jí toho dotknu, budí se. K doktorovi bude potíž jít. Hned jak se otevřou dveře ordinace, rozeřve se a pere se a nedá se vyšetřit. Jsem z toho zoufalá, protože nevím, co mám dělat. Nechci, aby trpěla a nebo abych něco zanedbala. Díky za radu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce