Stačí málo – zmrzlina od egyptského prodavače, koktejl v thajském baru nebo jen nepropečený steak při grilování, a průjem je na světě. V létě jsou lidé průjmovým onemocněním vystaveni nejvíce – teplo nahrává množení bakterií jak ve vodě, tak v potravinách. Lidé cestují do exotických zemí s nižšími hygienickými standardy, mění svůj zaběhlý režim a stravovací návyky.
Jak se vyhnout nemocem
Články z rubriky „Jak se vyhnout nemocem“
V souvislosti s letní sezónou lze očekávat zvýšené množství cestovatelů a vyšší pravděpodobnost přenosu různých nákaz. Riziko stoupá i u žloutenky typu A, která je zánětlivým onemocněním jater. Toto onemocnění vyžaduje izolaci na infekčním oddělení, dlouhodobou pracovní neschopnost, dietní opatření, rekonvalescenci po dobu několika měsíců a v neposlední řadě rozsáhlá karanténní opatření u kontaktů nemocného.
(28. července 2023, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 273x)
Léto je v plném proudu a teploty přímo vyzývají k návštěvě bazénů a koupališť. Den strávený u vody nese i jistá zdravotní rizika, na která je potřeba dávat si pozor. Jaká jsou a jak se jim účinně vyhnout?
(Redakce Ordinace.cz | přečteno: 654x)
Dobrý den. Chystáme se na dovolenou autem. Můžete mi poradit, jaké je dávkování Kinedrylu před cestou?
(Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1159x)
Na sluníčko se v létě všichni těšíme, nicméně přílišná intenzita slunečního záření a vysoké teploty nám mohou způsobit celou řadu zdravotních obtíží
(Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1266x)
Tisíce Čechů se v únoru dobrovolně vzdávají alkoholu. Hromadně se tak připojují k akci Suchý únor, která nabádá veřejnost k alespoň měsíční abstinenci. Samozřejmě nejde o to několik týdnů abstinovat a v březnu se hezky rychle vrátit k obvyklému režimu. Smyslem Suchého února by mělo být ukázat člověku, jak se cítí, když vůbec nepije, a nakopnout ho k celkovému a dlouhodobému omezení množství požívaného alkoholu.
(Redakce Ordinace.cz | přečteno: 484x)
Nejen pandemie koronaviru vrátila do popředí téma hygieny rukou a předcházení infekcím. Už od roku 2008 připadá na 15. října Světový den mytí rukou, který vyhlásila Světová zdravotnická organizace (World Health Organization – WHO). Ten i letos upozorňuje, jak je nezbytné, abychom si ruce myli pravidelně a správně.
(Redakce Ordinace.cz | přečteno: 584x)
Světový den hygieny rukou, který připadá na 5. května, je součástí iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) Save lives: Clean your hands (Zachraň životy: Umývej si ruce). Zvláště letos, kdy se potýkáme s pandemií koronaviru, je toto heslo aktuálnější než kdykoli dříve.
(Redakce Ordinace.cz | přečteno: 368x)
Většina dětí se narodí se zdravýma nožičkama, přesto často může dojít k jejich postupnému poškození a deformitám. Podoskop je přístroj, který dokáže celou řadu potíží s chodidly u dětí odhalit. Včasná diagnostika a léčba pomůže tyto obtíže napravit a předejít tak případným problémům s pohybovým aparátem v dospělosti.
(Redakce Ordinace.cz | přečteno: 316x)
Antibakteriální a dezinfekční gely jsou opravdu vítaným prostředkem ve chvílích, kdy si nemůžete umýt ruce běžným způsobem, to znamená pomocí mýdla a vody. Malé množství přípravku stačí jednoduše promnout v rukou tak, jako když si je myjete pod kohoutkem. Gel se okamžitě vstřebává bez viditelného filmu a neoplachuje se, proto ho můžete použít kdykoli a mít ho stále při ruce v kapse nebo kabelce.
(Redakce Ordinace.cz | přečteno: 706x)
Respirátory nebo nanoroušky jsou od čtvrtka povinné na veřejných místech s větší koncentrací lidí. Čím se od sebe dané ochranné pomůcky liší?
(Redakce Ordinace.cz | přečteno: 411x)
Anketní otázka
Vyskytly se u vás někdy bradavice?
Zatím hlasovalo 938 lidí