Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Poradna: Inkontinence

Inkontinence Vás nemusí trápit, pokud odhalíte její příčinu a začnete ji léčit. Odborníci doporučí cvičení proti inkontinenci, poradí vhodné inkontinenční pomůcky pro ženy i muže.

V této poradně radí: MUDr. Ivan Anděl

MUDr. Ivan Anděl

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den pane doktore, měla bych k Vám dotaz.je mi 29let a mám za sebou 2 porody(ten druhý před 15měsíci).Stále u mě dochází k úniku moči,což je mi nepříjemné a stydím se za to.podotýkám,že poctivě cvičím na posílení pánevního dna již 5měsíc.Poradil by ste mi co pro to mohu ještě udělat? Děkuji moc. S pozdravem Jana,Zlín

odpověď

Pokud se únik moči začal objevovat až po porodu (pro prvním? anebo až druhém?) je tato souvislost pravděpodobná. Svou odpověd bych rodělil na dvě části. Zaprvé: doporučuji odborné lékařské vyšetření. Nejprve gynekologické, pokud by bylo toto vyšetření provedeno s negativním nálezem, pak bude nutné i vyšetření urologické. Je třeba odlišit následující možnosti: poranění močové trubice anebo měchýře během (nejčastěji těžkého) porodu. Dále posoudit stav pánevního dna, na jehož oslabení mohou být účinné speciální posilovací cviky anebo miniinvazivní operace. Pokud před únikem moči předchází silné, těžko ovládnutelné nucení na močení, pak je dnes možná moderní¨, velmi účinná léčba medikamentózní (tabletková). Zadruhé: než bude příčina Vašich obtíží objasněna a vyléčena, doporučuji, aby Vám byly předepsány inkontinenční pomůcky (speciální vložky pro únik moči), které Vám na náklady zdravotní pojišťovny může předepsat Váš praktický lékař. Ten by Vám měl také vystavit poukazy na odborná vyšetření, o kterých se zmiňují výše. V každém případě je Váš problém řešitelný a vyšetření jeho příčiny neodkládejte.

otázka

Dobrý den,měl bych na Vás prosbu o radu ohledně mojí 83 leté maminky.Je obtěžována častým nucením na močení,přes den by to ještě nebyl takový problém,jde minimálně desetkrát,to si dojde na přenosný záchod,hůře chodí,je po operaci zlomeného krčku(asi před půl rokem),tak jsem si jí vzal k sobě,ale velice zátěžový je to v noci,kdy chodí také deset až dvanáckrát,nebyl by problém,na noc jí dávám plenu,ale problém je v tom,že jí to pokaždé vzbudí,to znamená,že se špatně vyspí a je z toho celá utrápená.Ráno je plena neskutečně nasáklá,mohl bych jí ji vyměnit v noci,ale říká,že se cítí v suchu.Chodí spát asi v půl desáté a v půl páté se probudí,plenu si vyndá,a to jde aspoň do půl osmé,kdy ji jdu umývat,ještě dvakrát na př.záchod.má ještě pod sebou podložku,která je suchá.Samovolný únik moči nemá.Má opakující se záněty v moči,v poslední době brala co si pamatuju,Biseptol,Gyrabloc,Ciplox500,před tím,než si zlomila krček měla taky zánět,něco užívala,po využívání,je moč v pořádku,a za 14 dní až tři týdny je to znova.teď jí teda moč nevzali po Ciploxu,ale teď užíváDitropan,až ho doužívá,mám si přijít pro další krabičky,tak moč určitě vezmu sebou.Ale po užívání Ditropanu se situace nezlepšila.Sono je negativní,gynek.operaci měla maminka před 30roky.Vím,že je to chronický,už jsem to chtěl taky vzdát,mamka už nevěří,že by jí někdo pomohl,ještě chci bojovat,zda je nějaká pomoc,tak bych Vás poprosil.jaký máte na danou situaci názor,pandr urolog jí řekl,že zázraky dělat neumí,ale přeci by se snad dalo ještě něco dělat.Mimo to bere ještě na ředění krve Godasal100 1x denně a půlkuHydrochlorothiazitu na tlak.Snažím se,aby vypila aspoň dva litry denně,dá se říct,že den proleží.až na nějaké procházky po pokoji.Přeji hezký den.a děkuji.Lubomír Poukar

odpověď

Dobrý den. Pokud budete chtít ovlivnit nadměrné noční močení - pomočování, pak je nyní k dispozici nový přípravek MINIRIN melt tablety, který se užívá těsně před usnutím. Tento lék může napsat urolog na předpis po urologického vyšetření a zhodnocení stavu pacienta. Princip účinku léku spočívá v zastavení tvorby moči v ledvinách na 8 hodin. Po dobu noci smí pacient vypít pouze 100 ml tekutiny, ne více. Léku se není třeba obávat, užívá se také k léčbě nočního pomočování u dětí.

otázka

Dobrý den pane doktore, před chvílí jsem odesílal dotaz a neuvedl jméno a mail. Toto napravuji a znovu opakuji znění. S pozdravem Jan Kaiseršat Jsem starší muž a mám tak jako mnoho jiných problém s prostatou a s tím spojeným častým močením a to i v noci. V poslední době jsem zaznamenal odborné debaty o hyperaktivitě močového měchýře (HMM) a domnívám se, že jde o tuto problematiku. Zcela náhodně jsem si z jiných důvodů vzal na noc volně prodejný Ibalgin 400 a měl jsem v noci klid s HMM. Toto jsem vyzkoušel vícekrát a vždy po celou noc jsem nemusel vstávat. Toto dávam jako námět a velmi by mne zajímalo, zda pravidelné užívání Ibalginu má negativní vedlejší účinky a to i v případě, že beru léky na hypertenzi. Odpovíte mi na tuto otázku ?

odpověď

Uvádíte, že máte problémy s prostatou, Dovolím si proto hned na začátku otázku na Vás, zda j ste již byl vyšetřen urologem. Pokud ne, určitě takové vyšetření doporučuji. Jde o potvrzení nezhoubného zbytnění prostaty, ale také o vyloučení zhoubného nádoru a zánětu prostaty. Pokud tedy máte nezhoubné zbytnění prostaty, je zpravidla jeho průvodním příznakem hyperaktivita moč. měchýře. Tuto dnes umíme velmi dobře léčebně ovlvnit lékem ze skupiny alfablokátorů, jenž se nazývá tamsulosin. Pokud přetrvává noční močení přidává se adiuretin (Minirin) anebo ainticholinergikum. Ibalgin není registrován k léčbě hyperaktivního močového měchýře a pokud ho tedy k tomu účelu užíváte jde o tvz. indikaci "of lable". Hlavním nežádoucím účinkem Ibalginu je vředová choroba žaludku. Berte ho tedy vždy po jídle. Závěrem ještě jednou doporučuji návštěvu urologa.

otázka

Dobrý den, po autonehodě, kdy došlo i k poškození krajiny břišní, mám problémy s udržením moči i stolice. Častokrát za noc (někdy až 6krát) vstávám na toaletu. Občas dojde i k nechtěnému úniku moči (cca polovina močového měchýře). Jak mám dále postupovat?

odpověď

Při úrazových zlomeninách pánve může být následkem močová inkontinence. K přesnému stanovení příčiny poruchy močení a její léčbě je zapotřebí provést nejprve urologické vyšetření. Urolog rozhodne, která další vyšetření je třeba absolvovat. Pokud máte močovou inkontinenci, je možné již při první návštěvě urologa požádat o předpis inkontinečních pomůcek pro muže, které v určitém počtu hradí zdravotní pojišťovny. Na webové stránce, ze které píšete, najdete podrobnější informace o inkontinenčních pomůckách a je dobře si je před návštěvou urologa přečíst.

otázka

Dobrý večer pane doktore, je mi 21 let a trápí mě únik moči. Vzhledem k mému věku se stydím jít k lékaři. Prosím, můžete mi poradit, jak zabránit úniku moči? Může být únik způsoben nějakou nemocí? Děkuji za odpověď, Jana

odpověď

Dobrý den. Únik moči ve Vašem věku by měl být vyšetřen na urologické ambulanci a proto doporučuji ji bez obav navštívit. Nepíšete, zda jde o únik pouze v noci, anebo zda přetrvává i přes den. Pokud by šlo o noční pomočování (enuresis nocturna), jsou dnes k dispozici moderní léky, které dovedou takový stav vyléčit. Denní pomočování vyžaduje podrobnější vyšetření, ale není se ho rovněž třeba obávat. Na základě výsledku Vám lékař předepíše léčbu a navíc můžete od urologa získat předpis na inkontinenční pomůcky, které hradí zdravotní pojištovna a které Vás zbaví nepříjemných hygienických problémů.

otázka

Dobrý den pane doktore, náš tatínek (66 roků) před 1 měsícem prodělal v nemocnici operaci prostaty s odstraněním rakovinového nádoru. Před týdnem mu byla při pooperační kontrole odstraněna zavedená cévka a bylo mu řečeno, aby začal cvičit močový svěrač, bohužel bez bližšího upřesnění. Tatínek tedy neví, co a jak má konkrétně cvičit, což má na něj psychicky velmi negativní dopad. Proto Vás prosíme o spěšnou informaci, kde lze dané cviky s návodem nalézt. Moc děkujeme, Hana a Petr

odpověď

Výskyt močové inkontinence po radikální prostatektomii ( t.j. operace pro nádor prostaty) je častý. Cvičení svěrače mohou tyto obtíže zlepšit. Písemný návod na cviky by Vašemu otci mělo poskytnout urologické oddělení, na kterém byl operován, požádejte tedy o něj. Pokud byste jej nezískali, mohu naskenovat na našem oddělení text a zaslat vám ho e-mailem.

otázka

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat ,co znamenají labor. hodnoty moče a zdali je to už na léčbu atb.:pH 8,leukocyty:11-20, epit.dlazdicovité:5-10,epit.kulovité:11-20,bakterie:1,hlen:2.Děkuji, s přáním hezkého dne Charvátová

odpověď

Dobrý den. Vámi uvedený laboratroní nález v moči je třeba hodnotit podle tří kriterií: 1. pokud jde o moč odebranou cévkou sestrou na urologické amnbulanci, pak jde o lehce nadhraniční nález svědčí pro močovou infekci vhodnou k přeléčení antibiotikem 2. jde-li o odběr moči ze středního proudu a máte-li současně bolestivé močení je rovněž vhodné přeléčení antibiotikem, pokud obtíže nemáte, doporučuji odběr cévkované moči (který může být negativní) a pak užívání antibiotika je zbytečné. 3. jste-li těhotná, pak by každý nález bakteiií v moči měl být přeléčen anbioitikem. Vhodný typ antibiotika (které je v těhotenství dovoleno), určí urolog anebo gynekolog.

otázka

Dobrý den. Mám problémy s častným močením ve dne a především v noci (3až 4x). Dostávám léky z urologie Tamsulosin HCLL Sandoz. Avšak i po ročním užívání nedochází ke zlepení. Jedná se o hyperaktivní močový měchýř. Poraďte mi, co mám podniknout k odstranění této nemoci. Děkuji a srdečně zdravím.

odpověď

Dobrý den. K určení dalšího léčebného postupu je třeba znát závěr urologického vyšetření, t.j. zda máte zbytnělou prostatu, či pouze hyperaktivní močový měchýř anebo jejich kombinaci. V každém případě, pokud po roce užívání Tamsulosin nevedl ke zlepšení Vašich obtíží, je jeho další užívání na hyperaktivní měchýř neúčelné. Pokud je jedinou obítží časté noční močení, lze nastavit léčbu preparátem Minirin, který po dobu noci zastaví v ledvinách tvorbu moči. Pokud máte i časté denní močení (častěji než za 2 hodiny) s urgencemi (silné, těžko ovládnutelné nucení na močení, někdy i s pomočením) je třeba nasadit léčbu anticholinergním preparátem. Navštivte tedy svého urologa a informujte ho o svých obtíží. Po provedení vyšetření by měla být nastavena nová léčba. Při úniku moči požádejte urologa anebo praktického lékaře o předpis inkontinenční vložky pro muže (na předpis hradí pojišťovna).

otázka

Před 13ti léty jsem posoupil operaci prostaty, která byla úspěšná. Po operaci docházelo nějakou dobu k úniku moči, posléze toto onemocnění přešlo, k inkontinenci docházelo zřídka, nebyla nijak intenzivní Od prosince minulého roku se stav podstatně zhoršil, moč takřka neudržím, musím močit i několikrát během noci. Naštěstí se vždy probudim, takže se do lůžka nepomočím, ale než doběhnu na WC, dojde k úniku. Prosím o radu, jestli je možné tento stav zlepšit. Děkuji za radu a přeji úspěšný den. Jiří Vácha

odpověď

V popisu Vašich obtíží je důležitá zmínka o tzv. "urgenci". Jde o stav, kdy pacient má silné nucení na močení a pokud mu ihned nevyhoví, pomočí se. Příčinou je tzv. hyperaktivní močový měchýř a ten se může po operaci prostaty objevit v důsledku vazivových změn v močové trubici s jejím zúžením. Potvrdit tento stav (anebo ho vyloučit) může jen urologické vyšetření. Navštivte proto, prosím, svého urologa. V případě, že bude vyloučena pooperační zúženina močové trubice (striktura), lze pak hyperaktivní močový měchýř léčit léky v tabletové formě. Dnes existují velmi moderní medikamenty s minimálními vedlejšími účinky. Při návštěvě urologa (anebo i u svého praktického lékaře) byste měl požádat o předpis inkontinenčních vložek pro muže, jež byste měl nosit pro případný únik moči, kdy se Vám nepodaří "doběhnout" na WC.

otázka

Manžel se léčí 2 roky -karcinom močového měchýře,celkem 6 x hospitalizován,proveden TUR-M. Je diabetik a navíc užívá WARFARIN. Protože má celé dva roky potíže s močením-inkontinence,/údajně je příčinou infekce moč.měchýře/která se nelepší ani po užívání antibiotik,mám dotaz,zda by nemohl užívat potravinový doplněk s brusinkami-např.kapsle Mega brusinky,které jsou na infekci močového měchýře. Děkuji za informaci a jsem s pozdravem Hajská Eva

odpověď

Brusinkový preparát je vhodnou doplňkovou léčbou spíše v prevenci opakování močové infekce. Pokud je laboratorně potvrzena aktuální bakteriální infekce, měla by být u diabetika přeléčena antibiotikem dle citlivosti z kultivačního vyetření moči.

otázka

JIž několik let se trápí moje dcera se stresovou inkontinencí - únik moči při smíchu. Užívá miktoneten, stav se nelepší. Nyní je jí patnáct, mám pocit, že k tomu ještě přibydou problémy psychické, je z toho zoufalá. Spoustu vyšetření má za sebou, názorů též, snad prý má hyperaktivní měchýř a i svěrač není zcela v pořádku. Opravdu neexistuje možnost vyléčení? Děkuji za Vaši odpověď

odpověď

K účinné léčbě je zapotřebí stanovit příčinu. Na hyperaktivní močový měchýř je léčba Mictonetten správná. V dospělosti pak lze použít další, nové preparáty na hyperaktivní močový měchýř. Součástí komplexního vyšetření by mělo být i neurologické vyšetření (pokud již nebylo provedeno). Pokud není zatím dosažen uspokojivý efekt léčby, měla by Vaše dcera navštívit specializované urologické pracoviště, které se zabývá neurogenními poruchami močení (podle místa byliště).

otázka

Zajímá mně, jaké jsou skušenosti s invalidním částečným důchodem či plným , s ohledem na inkontinenci, s tímto stavem vás těžko někdo zaměstná, a proto invalidní dúchod je na snadě, jak se tato záležitost posuzuje, a jaké problémy musí člověk mít, aby na nějakej příspěvek dosáhl, děkuji za odpověd.

odpověď

Močová inkontinence je závažný hygienický problém. U těžších forem může docházet k závažným poškozením kůže stehen a podbříšku, mohou vznikat chronické močové a poševní infekce. K posouzení závažnosti stavu je zapotřebí absolvovat vyšetření u gynekologa anebo urologa, který stanoví míru inkontinence a doporučí léčebný postup. V dnešní době je většina inkontinencí vyléčitelná anebo léčebně ovlivnitelná (včetně i těch nejtěžších forem). Bez odborného vyšetření nelze stanovit míru inkontinence ani získat předpis na inkontinenční pomůcky, které pak hradí pojišťovna.

otázka

Dobrý den, byla jsem na vyšetření na gynekologii. Svěřila jsem se paní doktorce, že trpím únikem moči při kašli, smíchu nebo zvednutí břemene. P. doktorka mi sdělila, že trpím stresovou inkontinencí, kterou nelze bohužel léčit léky, ale jen cvičením. Pokud by nepomohlo, pak operace. Dala mi brožurku se cvičením, ale doma jsem zjistila, že je 12 let stará. Hledala jsem rady na internetu a tam jsem se dočetla, že při močení se má 2x nebo 3x močení přerušit.Můžete mi prosím sdělit, zde je to pravda, nerada bych si ještě více ublížila. Děkuji za odpověď. Svobodová J.

odpověď

Vaše lékařka určila pro stressovou inkontinenci správný postup. Cviky jsou zaměřeny na posílení pánevního dna (ne tedy pouze na přerušování močení). Je třeba je provádět denně a jejich efekt lze posoudit až po několika týdnech. Pokud se Vám zdá vydaná brožura stará, můžete přehled cviků nalézt také na webové stránce: http://www.ordinace.cz/centrum/inkontinence/

otázka

Dobry den, zajimalo by me, zda se casem muze inkontinence zhorsit, tedy z maleho mnozstvi na vetsi. A co s tim pak jde delat? Zatim mam drobny unik moci, ktery ale presto je velmi pro me neprijemny. U doktora jsem jeste nebyla, jelikoz se tak trochu bojim. Co on mi muzes dat? Vlozky ktere i tak pouzivam nebo je nejaka lecba? Dekuji

odpověď

Močová inkontinence má rozmanité příčiny. Nejde tedy o jednu "nemoc", ale o projev různých příčin. Rozhodně je zapotřebí navštívit lékaře (gynekologa, či urologa), který příčinu určí. Ne všechny formy inkontinence se musí operovat, řada z nich je ovlivnitelná léčbou tabletami, cviky apod. Výhodou návštěvy lékaře je také možnost získat inkontinenčí vložky na lékařský předpis, který hradí pojišťovna.

otázka

Příteli odstranili prostatu v březnu 2010, inkontinence trvá. Je zařízení, lázně, rehabilitace, kde by mohli tomuto stavu pomoci?

odpověď

Nepíšete, zda šlo o operaci pro zhoubný nádor prostaty anebo pro nezhoubné zbytnění. U prvního typu operace bývá močová inkontinence častější. Příčiny úniku moči po operaci prostaty jsou několikeré a je možno je stanovit urologickým vyšetřením, které tímto doporučuji. Pokud je příčinou zvýšená dráždivost stěny měchýře,spočívá léčba zpravidla v užívání tablet. Při oslabení zevního svěrače je možné také zkusit medikamentózní léčbu. Při zlepšení inkontinence pak stačí k dosažení přijatelné kvality života používat inkontinenční pomůcky (speciální vložky pro muže), které menší úniky moči zadrží. U těžších forem může jejich řešení vyžadovat operaci.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

100%
%
Zatím hlasovalo 2 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jaká vyšetření a preventivní prohlídky má absolvovat dítě?

Všeobecné preventivní prohlídky a vyšetření u dětí jsou důležitou součástí primární péče a obsahem se liší od pravidelných prohlídek pro dospělé. Praktický lékař pro děti a dorost při těchto prohlídkách sleduje zdravý vývoj dítěte od narození během celého dětství a dospívání až do doby předání adolescenta do péče všeobecného praktického lékaře. Součástí jsou také vyšetření, která jsou navázaná na konkrétní věk dítěte.

Zpátky do lavic! Jak by měla vypadat ideální svačina?

Ať už doma máte prvňáčka nebo skoro maturanta, myslete na to, že zdravá svačina je pro oba stejně důležitá. Svačina není jen o zahnání hladu, ale o dodání potřebné energie. Vhodně sestavená svačina podporuje nejen fyzické zdraví, ale i lepší paměť, rychlejší myšlení a soustředění.

Bolest hlavy a oční vada

Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně syna. Je mu 11 let a poslední měsíc si stěžuje na bolest hlavy. Po preventivní prohlídce byl odeslán na oční. Můj dotaz zní, zda může být bolest hlavy spojena s očima? Tedy pokud má zhoršený zrak, může ho od toho bolet hlava? Moc děkuji

Nejčastější dětská zranění: kdy je třeba lékař?

Úrazy a děti k sobě bohužel neodmyslitelně patří. V situacích, ve kterých se dítě zraní je těžké rozlišit, zda je třeba urychleně vyhledat lékaře, nebo se ošetření obejde bez odborného zásahu. Doktoři se shodují, že v mnoha případech je lepší lékaři zavolat a domluvit se po telefonu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce