Inzerce

Co znamená, když se objeví krev ve stolici

(MUDr. Jiří Štefánek | přečteno: 619988x )

Stopy krve na toaletním papíru by vás měly nasměrovat do ordinace vašeho lékaře. Nejčastěji se bude jednat o hemoroidy. Krev ve stolici je ale příznakem i mnoha dalších onemocnění, často velmi vážných, jako jsou rakovina tlustého střeva, Crohnova choroba nebo žaludeční a dvanáctníkové vředy.

shutterstock.com

Krev ve stolici je relativně častý příznak, který by se neměl podcenit a vždy by měl být konzultován s lékařem. Někdy je množství krve tak malé, že prostým okem nelze rozeznat. V takovém případě mluvíme o okultním krvácení. Tento stav je možný detekovat pouze testem na okultní krvácení (detekuje stopy krve ve stolici). Častěji si ho člověk krve všimne na toaletním papíře, kdy je nejnápadnější jasně červená krev (enteroragie). Jasně červená krev není natrávená a pochází z dolní části trávicího traktu. Dochází-li však ke krvácení ve vyšších částech trávicího traktu, krev se částečně natráví, a pak zbarvuje stolici do černa (meléna).

Zjednodušeně řečeno: tmavá natrávená krev ve stolici pochází z úseku od dutiny ústní po horní dvě třetiny tenkého střeva. Krvácení z dolní třetiny tenkého střeva, z tlustého střeva a z konečníku se projeví jasně červenou krví.

Čtěte také: Kolonoskopie: nejpodrobnější vyšetření střev

Dlouhodobější krvácení do trávicího traktu bez ohledu na jeho velikost vyvolá u člověka chudokrevnost – ztráty červených krvinek a železa jsou tak velké, že je tělo není schopno nahradit. Mezi příznaky chudokrevnosti patří bledost (zejména bledé spojivky a sliznice), únava, spavost, nevýkonnost, motání hlavy, dušnost při námaze.

Nejčastější příčiny krve ve stolici

1. Krvácení z jícnu

Krvácení z jícnu se může projevit buď zvracením krve, nebo jejím průchodem přes žaludek do střev. V takovém případě nalézáme ve stolici černou natrávenou krev. Příčin je celá řada. Kromě zánětů jícnu bych zmínil tzv. Mallory-Weissův syndrom. Jeho podstatou je, že při úporném zvracení či kašli dojde k poškození sliznice jícnu a ta začne krvácet. Je to mnohem častější, než by se zdálo. Krvácení z jícnu může vycházet i z jícnových varixů, které se vyskytují u pokročilých forem cirhózy jater.

2. Žaludeční a dvanáctníkové vředy

Mohou se projevit dlouhodobými drobnými ztrátami krve, které ve stolici nejsou okem viditelné, nebo se může jednat o krvácení větší. V tom případě bude krev ve stolici černá a natrávená. Často se vyskytují i další příznaky vředů – u žaludečního vředu je to bolest a nevolnost po jídle, u vředu dvanáctníkového je to naopak bolest na lačno, která po jídle vymizí. Neléčený vřed může i prasknout a proděravět stěnu žaludku či dvanáctníku. To se projeví prudkou bolestí břicha a následně hrozí vznik smrtelně nebezpečné infekce dutiny břišní.

3. Autoimunitní neinfekční záněty

Jde o záněty trávicího traktu, které jsou způsobeny abnormální imunitní reakcí našeho organismu. Imunitní systém v takové situaci napadne buňky stěny trávicího traktu a to může způsobit řadu obtíží včetně smrtelných komplikací. Postižena může být trávicí soustava v celé své délce, ale nejčastěji postiženou částí jsou střeva – tenké střevo u Crohnovy choroby a tlusté střevo u ulcerozní kolitidy. U Crohnovy choroby se bude vyskytovat krev červená či tmavá podle místa zánětu, u ulcerózní kolitidy jde typicky o krev červenou nenatrávenou. Nemoci bývají dále provázeny průjmy, zvýšenou teplotou, někdy se vyskytují křeče, bolesti břicha, nucení na stolici a někdy nalézáme ve stolici hleny (zejména u ulcerózní kolitidy). Smrtelnými komplikacemi je protržení zánětem narušené stěny střeva a následný zánět pobřišnice.

Čtěte také: Crohnova choroba a ulcerózní kolitida: jaký je rozdíl?

4. Infekční záněty střev

Krev ve stolici se může nacházet například u bakteriální infekce salmonelou (salmonelóza), shigellou (úplavice) a campylobacterem. Doprovází je někdy zvýšená teplota a úporné průjmy. Pokud podobným příznakům předcházela konzumace jakékoliv podezřelé potraviny, je pravděpodobnost infekčního zánětu vysoká.

5. Rakovina tlustého střeva (kolorektální karcinom)

Nález krve ve stolici je pro některé formy rakoviny tlustého střeva typický. Krev bývá červená (podobně jako u hemoroidů) nebo se jedná pouze o okultní krvácení neviditelné pouhým okem. Podstatné je, že vzniku rakoviny tlustého střeva často předchází několik let trvající existence nezhoubného krvácejícího polypu (výrůstku ve střevě) a ten se dá bez komplikací odstranit poměrně jednoduchým endoskopickým zákrokem.

Varovné je, pokud nález červené krve ve stolici doprovází:

 • vyšší věk pacienta
 • výskyt nádorových onemocnění v rodině
 • mužské pohlaví
 • nechtěná ztráta na váze
 • nechutenství
 • střídání průjmu a zácpy
 • chudokrevnost

Příznaky kolorektálního karcinomu:

 • průjmy či zácpy
 • pocity neúplného vyprázdnění
 • přítomnost krve ve stolici
 • stolice, které jsou v průměru tenčí, než bývají normálně (tzv. "stužkovitá" stolice)
 • časté bolesti či křeče břicha, pocity plnosti či nadmutí
 • ztráta na váze bez jasné příčiny
 • stálý pocit únavy
 • pocit jako na zvracení či přímo časté zvracení

Čtěte také: Rakovina tlustého střeva: Jaké příznaky je třeba brát vážně?

6. Hemoroidy

Tyto krvácející žilní výchlipky sliznice konečníku jsou nejčastější příčinou nálezu krve ve stolici. Krev je jasně červená, vyskytuje se spíše na povrchu stolice a nachází se i na toaletním papíře, kterým se utíráte. Pokud tedy naleznete červenou krev ve stolici a na toaletním papíře, není to důvod k předčasné panice – budou to zřejmě hemoroidy. Přesto je návštěva lékaře a další vyšetření na místě. Dokonce, i když jsou při následném vyšetření hemoroidy nalezeny, je vhodné ve vyšetřování pokračovat – nejlépe provést kompletní kolonoskopii. Nález krve ve stolici a současná přítomnost hemoroidů může být pouhá shoda náhod – nelze se stoprocentní jistotou říci, že krev pochází právě z hemoroidů.

Čtěte také: Hemoroidy - vše podstatné na jednom místě

7. Anální fisura

Anální fisura (řitní trhlina, konečníková prasklina, fisura konečníku) je silně bolestivé natržení sliznice konečníkového kanálu. Fisury jsou často způsobené průchodem většího objemu tvrdé stolice. Projevují se trvajícími bolestmi zejména po vyměšování. Spolu s bolestí přinášejí i krvácení a velice úporné pálení.

8. Divertikulóza

Divertikl je malá vychlípenina tlustého střeva, která vzniká při vytlačování tuhé stolice (defekace). V důsledku toho se nadměrně zvyšuje tlak ve střevě a sliznice se může vychlípit ven. Divertikly mohou být příčinou krvácení do stolice. Pokud je těchto výchlipek hodně, tak hovoříme o divertikulóze.

Čtěte také: Divertikulóza tlustého střeva

9. Krvácivé stavy

Sem bych zařadil poruchy srážení krve, které se mohou vyskytnout vrozeně nebo vzniknou během života. Narušení srážecího systému je často dáno vlivem protisrážlivých léků jako je například warfarin. Častější krvácení z trávicího traktu také způsobují léky podobné aspirinu. Ke krvácení může docházet kdekoliv a podle toho bude vypadat vzhled krve ve stolici. Kromě krve ve stolici se v takovém případě může vyskytovat i krev v moči.

10. Zbarvení stolice potravou

Zabarvení stolice do červena či černa mohou způsobit i některé potraviny (například borůvky, červená řepa a mnoho dalších). Podobný vzhled stolice mohou způsobit i doplňky stravy obsahující železo.

Příčin, které mohou způsobit přítomnost krve ve stolici je mnoho, a proto je důležité nechat se vyšetřit lékařem.

Pokud vás toto téma zajímá, nepřehlédněte ani další díl seriálu.

Celý seriál
Inzerce
Diskuse k článku
Jana Poláková
29x

Dobrý den, jmenuji se Jana a chci Vám říct, že když začnete krvácet z konečníku neznamená to hned že máte hemeroidy se kterými musíte na operaci. Mě také postihlo krváceni. Koupila jsem si nejdříve gel na mazání - Hemodin gel. Je dobrý na počáteční svědění či pálení. Hodně mi pomohl. Nešpiní prádlo a mohou použít opravdu všichni. Dokoupila jsem si i Hemodin tablety. Krvácivost se mi úplně zastavila. Mohu jen doporučit. Seženete v lékárně na volný prodej.

zdenka M
28x

Dobrý den, před 4 lety jsem poprvé objevila krev na papíře. Okamžitě jsem šla k lékaři a po malém vyšetření mi bylo řečeno,že mám chronickou trhlinu na konečníku,které se nejspíš nezbavím. Hemoroidy prý nemám. S přestávkami krvácím pořád a nedávno jsem byla na kontrole znovu, mám bolesti při vyprazdňování a opět krvácím. Dostala jsem čípky a prášky s tím,že pokud to nezabere půjdu na kolonoskopii nebo chirurgický zákrok kvůli trhlině. Pořád stále doufám,že je to opravdu jenom ta trhlina a přemýšlím nad kolonoskopií.

etty
18x

Dobrý den ,asi stejně máte co já taky me to bolí při vypráznování a na stolici také nacházím krev bojím se jít k doktorovy co mi řekne..:(


Celkový počet příspěvků v diskusi: 69. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 296 lidí

Mohlo by vás zajímat

Střevní záněty postihují stále častěji mladší ročníky

Během pandemie muselo mnoho lékařů přistoupit k distanční péči, většinou po telefonu. Řada českých gastroenterologů ale zapojila telemedicínu do péče o pacienty dávno předtím, než Česko zasáhla koronavirová epidemie. Lékaři zkoumali možnosti vzdálené péče o pacienty se střevními záněty už od roku 2016. Zjistili, že pacientům vyhovuje lépe než obvyklý model návštěv u lékaře.

Můžeme se zdravou stravou vyvarovat střevních zánětů?

V posledních letech roste počet těch, kteří se potýkají s chronickými střevními záněty. Ty představují vážné zdravotní komplikace. Uvádí se, že chronickým střevním zánětem trpí více než 40 tisíc Čechů a Češek, zatímco v roce 2005 se jednalo jen o 30 tisíc případů. Střevní záněty ročně postihnou přibližně 6 tisíc pacientů a počet postižených dlouhodobě narůstá. Jak zabránit vzniku chronických zánětů střev?

Crohnova choroba

Ke vzniku této poruchy přispívají i některé vrozené předpoklady až 20 % z těch, kteří se s Crohnovou chorobou léčí, má mezi svými příbuznými dalšího nemocného s touto chorobou.

Kvíz: Nemoci jícnu, žaludku a střev

Další ze série našich kvízů odráží nejvyhledávanější téma na našem webu – nemoci a vyšetření týkající se zejména střev, ale také ostatních částí trávicí soustavy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.