Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Test na okultní krvácení ve stolici a kolonoskopie. Nechte se vyšetřit včas!

(MUDr. Jiří Štefánek | přečteno: 130269x )

Janovi je 60, nikdy se na okultní krvácení ve stolici testovat nenechal, přestože pacientům nad 50 let test hradí pojišťovna. Nedávno začal mít jisté obtíže – začala se u něj střídat zácpa s průjmy, přestal mít chuť k jídlu a pohubl. Diagnóza: rakovina tlustého střeva. Život mu zachránilo odstranění celé poloviny tlustého střeva.

shutterstock.com

Krvácení varuje – může být časným příznakem rakoviny tlustého střeva


Každý člověk s nálezem krve ve stolici by měl být důkladněji vyšetřen, což v České republice platí dvojnásob. Jsme totiž státem s nadprůměrně vysokým výskytem rakoviny tlustého střeva. Je nutné si uvědomit, že rakovina tlustého střeva vzniká poměrně dlouho (několik let) a krvácení může být relativně časným příznakem.

Příběh první


Václavovi je 52, trpí nadváhou, pracuje v oboru informačních technologií, většinu času tráví u počítače, moc zdravě nejí a dá si tak jedno pivo denně. Z jistého důvodu se rozhodl nechat se vyšetřit na okultní krvácení. Zřejmě ho ovlivnila osvětová akce proti rakovině tlustého střeva, protože žádné potíže nepociťoval. Zašel proto k praktickému lékaři, zdarma obdržel testovací sadu a po odběru vzorků ji vrátil ke zhodnocení. Výsledek vyšel pozitivně, praktický lékař proto v okresní nemocnici objednal kolonoskopické vyšetření. Tam Václavovi lékař zjistil v sestupné části tlustého střeva několikacentimetrový polyp, který pomocí endoskopického přístroje odstranil a odeslal na histologické vyšetření. Histologicky byl polyp určený jako tubulovilozní adenom. Zjednodušeně přeloženo se jednalo o nezhoubný nádor, který by se časem pravděpodobně zhoubným stal. Tolik příběh s dobrým koncem.

Příběh druhý


Janovi je 60, nikdy se na okultní krvácení ve stolici testovat nenechal, přestože pacientům nad 50 let test hradí pojišťovna. Nedávno začal mít jisté obtíže – začala se u něj střídat zácpa s průjmy, přestal mít chuť k jídlu a pohubl. Navštívil praktického lékaře a ten ho ihned objednal na vyšetření do nemocnice. Na ultrazvuku břicha v nemocnici zjistili podezřele zesílenou stěnu části tlustého střeva (sestupného tračníku), při kolonoskopii byla v tlustém střevě nalezena nádorová hmota zužující dutinu střeva. Histologický odběr z ložiska potvrdil rakovinu tlustého střeva. Na CT břicha byly nalezeny zvětšené mízní uzliny v okolí střeva, vzdálené metastázy nalezeny nebyly. Jan byl přeložen na chirurgické oddělení, kde mu při rozsáhlém zákroku chirurgicky odstranili polovinu tlustého střeva i s mízními uzlinami a zbývající úsek střeva mu trvale vyvedli na povrch břicha jako tzv. stomii. Pokud by metastázy nalezeny byly, mohl příběh skončit ještě daleko hůř.


Včasný nález krve ve stolici a další vyšetřování může člověku zachránit život. Hlavní vyšetření, která mají v prevenci význam, jsou dvě – test na okultní krvácení (OK test) a kolonoskopie. Pojďme si o nich něco říci.

Test na okultní krvácení (OK test)


OK test je dostupný a relativně jednoduchý způsob zjištění krve ve stolici, která není pouhým okem vidět. Test je založen na detekci krevního barviva hemoglobinu. Test provádí sám vyšetřovaný doma. Jak uvádí portál kolorektum.cz, musí vyšetřovaný u klasického testu 3 dny dodržovat dietní omezení, tj. vyloučit ze stravy potraviny jako jsou salámy, uzeniny, syrové maso, špenát, kedlubny apod. Tyto potraviny totiž mohou způsobit falešně pozitivní nález. Moderní testovací soupravy již dodržování diety nevyžadují a riziko falešně pozitivního výsledku je u nich výrazně nižší. Testovat by se neměli lidé s průjmovým onemocněním a ženy během menstruace.

Samotné vyšetření se provádí ve třech po sobě jdoucích dnech. Každý den je potřeba na přiloženou špachtli vzít několik malých vzorků stolice a rozetřít jej do okénka na testovací kartu. Po třech takových odběrech se donesou získané vzorky lékaři, který je pošle do laboratoře.

Podle doporučených postupů může test na okultní krvácení bezplatně podstoupit každý člověk ve věku 50 - 54 let jednou ročně a ve věku nad 55 let jednou za dva roky. Testovací soupravy jsou k dostání u praktického lékaře. Testy jsou nicméně i ve volném prodeji a každý si je může za vlastní peníze zakoupit v lékárně.

Velkou výhodou a zároveň nevýhodou je velká citlivost vyšetření a riziko falešně pozitivního výsledku. Je-li OK test pozitivní, tak je nutno ve vyšetřování pokračovat dále – nejlépe provést kolonoskopii.

Kolonoskopie


Kolonoskopie je o něco náročnější vyšetřovací metoda. Jedná se o endoskopické vyšetření prováděné ve specializovaných gastroenterologických ambulancích. Při vyšetření se do konečníku zavede hadička kolonoskopu se světlem a kamerou, která se postupně zasunuje hlouběji do střeva. Kamera přitom zprostředkovává lékaři obraz střevní sliznice. Přístroj umí odebírat vzorky na histologii a odstraňovat polypy.

Před kolonoskopickým vyšetřením je nutné zhruba dva dny nic nejíst a hojně pít. Odpoledne před dnem vyšetření se rovněž pije speciální prázdnící roztok. Půst a důkladné vyprázdnění zajistí dobrou přehlednost tlustého střeva a zlepší kvalitu vyšetření. Kolonoskopie obvykle nebolí, pacient nicméně dostane utlumovací injekci, takže si průběh vyšetření někdy ani nepamatuje.

Možná si teď položíte otázku: Když při kolonoskopii lékař uvidí celý vnitřek tlustého střeva, tak proč místo nepřímých OK testů každému člověku v 50 letech věku rovnou neprovést preventivní kolonoskopii? Úvaha je to do jisté míry správná, ale provedení takového počtu kolonoskopií není v silách našeho zdravotního systému.

Celý seriál
Diskuse k článku
Teo
19x

Dobrý deň, bol som si dať urobiť vyšetrenie stolice - test na okultné krvácanie (skúmavka s roztokom). Už prvý test bol pozitívny, druhý tiež. Teraz čakám na výsledok tretieho. Moja lekárka ma objednala na vyšetrenie- kolonoskopiou. Chcel by som vedieť, čo ma čaká. Viem, že to ešte nemusí pre mňa dopadnúť najhoršie, ale .... Bol som veľmi prekvapený z týchto výsledkov, pretože cítim sa veľmi dobre,. dodržujem správnu životosprávu, mám dosť pohybu, pravidelnú stolicu, nechudnem, nikdy som voľným okom nemal v stolici krv. Preto mám pochybnosti. Ďakujem za odpoveď, prajem pekný deň.

Natasa
1x

Krvacim ze stolice a nevim co to je

František

Dobrý den, je nám nad 50 let museli jsme zaplatit u praktika obá test na vyšetření stolice, dočetla jsem se ,že to hradí pojištovna jak to tedy je ??? Děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Karcinom tlustého střeva

Karcinomy tlustého střeva jsou zhoubné nádory vycházející z epitelu (vnitřní výstelky) střeva.

Nádory tlustého střeva

Zhoubný nádor vzniká rychlým nekontrolovaným množením abnormálních buněk. I ve střevě, stejně tak jako v jiných orgánech, se může jednat o zhoubný nebo nezhoubný nádor.

Kolonoskopie

Při kolonoskopii lékař prohlédne dolní část trávicí trubice, v případě potřeby bezbolestně odebere vzorky. Není to moc příjemné vyšetření, ale díky zklidňující injekci nebolí a pohled dovnitř podá neocenitelné svědectví.

Krev ve stolici

Kdykoli objevíte krev ve stolici, měli byste o tom povědět svému lékaři. V devadesáti procentech bude příčina banální, ale to musí určit právě lékař.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce