Inzerce

Hemoroidy: Stud, strach a bolest

( Eva Vlastníková | přečteno: 24963x )

Zatímco se mezi přáteli dopodrobna probírají operace kolenou nebo porody, o hemoroidech v kavárně nebo restauraci nikoho mluvit neuslyšíme. Tato nemoc patří k tabuizovaným. Odborní lékaři o strachu svých pacientů vědí a snaží se jim co nejvíce vyjít vstříc. Proto se této nemoci věnujeme v našem seriálu Tabu.

shutterstock.com

Hovořit o hemoroidech (lidově hemeroidech) se nechce ani osmatřicetiletému Petrovi. Proto napsal na náš redakční mail: „Problémy s hemeroidy mám už řadu let. Nejprve jsem je léčil pomocí volně prodejných prostředků. Můj koníček – náročná vysokohorská turistika – mě přivedl k odbornému lékaři,“ předeslal Petr, který právě v ordinaci proktologa zažil nejhorší chvíle.

„Nejsem nijak přecitlivělý na bolest, ale vyšetření jsem neustál. Bylo pro mě maximálně bolestivé, říkal jsem to lékaři, ale ten mi nevěřil. Nikdy jsem takovou bolest nezažil a teď nevím, zda se vůbec k takovému vyšetření ještě někdy odhodlám,“ popsal své pocity.

I přesto, že pro lékaře je vyšetření konečníku každodenní rutinní záležitostí, jako pacienti to nevnímáme. „Stud, strach a nepříjemný pocit, to jsou asi hlavní emoce, které doprovází většinu pacientů při vyšetření konečníku. Mají obavy jak ze samotné procedury, ale i z výsledků vyšetření,“ potvrzuje proktoložka MUDr. Zuzana Pospíšilová ze Sanatoria sv. Anny v Praze.

„Pokud má pacient při vyšetření konečníku, ať již digitálním, tedy prsty, nebo  instrumentálním, tedy anoskopem či rektoskopem, bolesti, pak jde nespíše o lokální problém v konečníku. Nejčastěji působí bolest prasklina nebo spasmus konečníku, který je často neprostupný pro prst a přístroj, nebo akutní bolestivé hemoroidy. Zde je třeba pacienta při těchto bolestivých pocitech vyšetřit velmi šetrně a instrumentální vyšetření neprovádět vůbec,“ vysvětlil MUDr. Petr Herdegen z chirurgické kliniky Thomayerovy nemocnice.

Jak mohou lékaři překonat pacientovy zábrany? „Je velice důležitý přístup lékaře a veškerého ošetřujícího personálu – vstřícnost, klid a vytvoření pocitu soukromí při přípravě na samotné vyšetření. Pacienti vnímají též velmi pozitivně, pokud je předem informujeme o tom, jak celé vyšetření bude probíhat,“ uvádí MUDr. Zuzana Pospíšilová.

V případě, že je vyšetření nadmíru bolestivé, jak popsal náš čtenář, měli by zdravotníci postupovat tak, aby se pacient příště nebál opět přijít. „Jestliže je vyšetření nadmíru bolestivé, je nutné jej ukončit a indikovat dovyšetření s odstupem i v krátké celkové anestezii,“ radí lékařka.

Inzerce
Diskuse k článku
Jiří Kracík
2x

Zrovna dnes jsem byl na vyšetření konečníku anoskopem a nic mě nebolelo. Minulý rok mě pan doktor ošetřil čtyři uzle Barronovou metodou.

Vlasta

Já to naštěstí vyřešila Hemostopem tobolkami. Teď se cítím skvěle a to asi cca po měsíci. Nic nepálí, nesvědí a hlavně nebolí!

Anna
1x

Dnes jsem si taky Hemostop koupila, tak pevně věřím, že se mi díky němu taky uleví.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 207 lidí

Mohlo by vás zajímat

Trápí vás hemoroidy. Účinná pomoc? Homeopatie!

Hemoroidy nebo zlatá žíla jsou žilní městky v dolní části konečníku a kolem řitního otvoru. Trápí nejčastěji lidi, kteří trpí chronickou zácpou a těhotné ženy nebo ženy po porodu. Výskyt se v dnešní době zvýšil díky sedavému způsobu života, zvýšenému stresu, nevhodnému stravování a obezitě.

Hemoroidy: Stud, strach a bolest

Zatímco se mezi přáteli dopodrobna probírají operace kolenou nebo porody, o hemoroidech v kavárně nebo restauraci nikoho mluvit neuslyšíme. Tato nemoc patří k tabuizovaným. Odborní lékaři o strachu svých pacientů vědí a snaží se jim co nejvíce vyjít vstříc. Proto se této nemoci věnujeme v našem seriálu Tabu.

Hemoroidy - pomoc z lékárny

Hemoroidy jsou rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku. Typicky se projevují bolestí, svěděním a krvácením. Od těchto potíží, které velice znepříjemňují kvalitu života, vám mohou ulevit přípravky, které zakoupíte v lékárně.

Svědění konečníku a krev ve stolici. Hemoroidy nebo rakovina?

Dlouhé sezení a omezení pohybu může u některých vyvolat zdravotní komplikace v oblasti konečníku. Nepříjemné pocity v oblasti konečníku, jako jsou svědění, pálení nebo bolest, otoky v jeho okolí, krev na toaletním papíře či výtoky mají různé příčiny. O jakou diagnózu se může jednat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.