Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Hemoroidy: Stud, strach a bolest

( Eva Vlastníková | přečteno: 25842x )

Zatímco se mezi přáteli dopodrobna probírají operace kolenou nebo porody, o hemoroidech v kavárně nebo restauraci nikoho mluvit neuslyšíme. Tato nemoc patří k tabuizovaným. Odborní lékaři o strachu svých pacientů vědí a snaží se jim co nejvíce vyjít vstříc. Proto se této nemoci věnujeme v našem seriálu Tabu.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM
149 Kč

Hovořit o hemoroidech (lidově hemeroidech) se nechce ani osmatřicetiletému Petrovi. Proto napsal na náš redakční mail: „Problémy s hemeroidy mám už řadu let. Nejprve jsem je léčil pomocí volně prodejných prostředků. Můj koníček – náročná vysokohorská turistika – mě přivedl k odbornému lékaři,“ předeslal Petr, který právě v ordinaci proktologa zažil nejhorší chvíle.

„Nejsem nijak přecitlivělý na bolest, ale vyšetření jsem neustál. Bylo pro mě maximálně bolestivé, říkal jsem to lékaři, ale ten mi nevěřil. Nikdy jsem takovou bolest nezažil a teď nevím, zda se vůbec k takovému vyšetření ještě někdy odhodlám,“ popsal své pocity.

I přesto, že pro lékaře je vyšetření konečníku každodenní rutinní záležitostí, jako pacienti to nevnímáme. „Stud, strach a nepříjemný pocit, to jsou asi hlavní emoce, které doprovází většinu pacientů při vyšetření konečníku. Mají obavy jak ze samotné procedury, ale i z výsledků vyšetření,“ potvrzuje proktoložka MUDr. Zuzana Pospíšilová ze Sanatoria sv. Anny v Praze.

„Pokud má pacient při vyšetření konečníku, ať již digitálním, tedy prsty, nebo  instrumentálním, tedy anoskopem či rektoskopem, bolesti, pak jde nespíše o lokální problém v konečníku. Nejčastěji působí bolest prasklina nebo spasmus konečníku, který je často neprostupný pro prst a přístroj, nebo akutní bolestivé hemoroidy. Zde je třeba pacienta při těchto bolestivých pocitech vyšetřit velmi šetrně a instrumentální vyšetření neprovádět vůbec,“ vysvětlil MUDr. Petr Herdegen z chirurgické kliniky Thomayerovy nemocnice.

Jak mohou lékaři překonat pacientovy zábrany? „Je velice důležitý přístup lékaře a veškerého ošetřujícího personálu – vstřícnost, klid a vytvoření pocitu soukromí při přípravě na samotné vyšetření. Pacienti vnímají též velmi pozitivně, pokud je předem informujeme o tom, jak celé vyšetření bude probíhat,“ uvádí MUDr. Zuzana Pospíšilová.

V případě, že je vyšetření nadmíru bolestivé, jak popsal náš čtenář, měli by zdravotníci postupovat tak, aby se pacient příště nebál opět přijít. „Jestliže je vyšetření nadmíru bolestivé, je nutné jej ukončit a indikovat dovyšetření s odstupem i v krátké celkové anestezii,“ radí lékařka.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jiří Kracík
2x

Zrovna dnes jsem byl na vyšetření konečníku anoskopem a nic mě nebolelo. Minulý rok mě pan doktor ošetřil čtyři uzle Barronovou metodou.

Vlasta

Já to naštěstí vyřešila Hemostopem tobolkami. Teď se cítím skvěle a to asi cca po měsíci. Nic nepálí, nesvědí a hlavně nebolí!

Anna
1x

Dnes jsem si taky Hemostop koupila, tak pevně věřím, že se mi díky němu taky uleví.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

36%
64%
Zatím hlasovalo 25 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zácpa - nemoc nebo příznak?

Je zácpa nemoc nebo příznak nemoci? Zácpa může být obojím. Zácpa jako nemoc existuje v několika formách. Akutní funkční zácpa – o té jsme se vlastně již zmínili. Jde o dočasnou poruchu či narušení rytmu správně probíhajícího defekačního reflexu. Nejčastěji je způsobena změnou prostředí, změnami ve složení stravy, změnou vlastního stravovacího rytmu apod.

Krvácení z konečníku

Již několik let mne trápí krvácení z konečníku. Mám pochopitelně obavu, aby to nebyl příznak vážného onemocnění. Krev je světlá a je jí často velké množství, objevuje se však pouze při stolici. Často mívám během dne potíže s pálením a svěděním v oblasti konečníku. Existují nějaká specializovaná pracoviště, kde bych mohl podstoupit vyšetření? Miloš

Jak předcházet zácpě

Věnujme se tomu, co pro pravidelnost vyprazdňování můžeme učinit sami. Jak bychom měli svůj denní jídelníček upravit, abychom se zácpy zbavili?

Podezření na hemeroid

U konečníku se mi objevil takový malý "culík" o průměru asi 5 mm, dá se chytnout mezi prsty. Nebolí, ale při stolici a osobní hygieně to není zrovna příjemný pocit. Jedná se o hemeroid? Pokud ano, musí se to řešit vždy chirurgicky? Za odpověď předem děkuji.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce