Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu, informuje o alergenové imunoterapii, varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Výživa

Na Vaše dotazy ve výživové poradně odpovídá:


Bc. Michaela Tulachová


Bc. Michaela Tulachová Bc. Michaela Tulachová
Výživové poradenství
Provozovna: Masarykovo nám. 17, Pelhřimov

  • Výživová poradkyně
  • Koučka psychologie hubnutí
  • Pořadatelka Běhu pro úsměv
  • Zakladatelka a ředitelka Nadačního fondu Julinka
  • Půl maratonská běžkyně
  • Autorka projektu Baštíme s úsměvem, aneb učíme děti správně jíst

Michaela pochází z městečka Pacov na Vysočině, kde také vystudovala Gymnázium. Ve studiu pokračovala v Táboře na Vyšší odborné škole ekonomické a poté na Vysoké škole obchodní v Praze.
V tomto období se začala ubírat směrem, který později definoval její životní filosofii a náhled na život samotný. Prvopočátkem všeho bylo absolvování MAHRY (vzdělávací instituce zaměřena na zdravý životní styl, sportovní dietologii či prevenci civilizačních chorob).
Vybudovala úspěšnou firmu, která je postavena právě na principech zdravého stravování. Svými postupy tak zanechala nesmazatelnou stopu v moderní dietologii.
Uznání se jí dostalo i na poli charitativních projektů, které pravidelně pořádá pod Nadačním fondem Julinka, o jehož zrod se taktéž sama zasloužila. Touto cestou se snaží bojovat proti dětské obezitě, která je nešvarem současné doby.
Momentálně se věnuje i projektu s názvem Psychologie hubnutí, který je inovativní už jen svým pojetím aktivního semináře, který se diametrálně odlišuje od klasického coachingu.
Celoživotní vášní jí je běh po kopcích Vysočiny. Ona vášeň byla pomyslnou zápalnou šňůrou a podnítila tak myšlenku "Běhu pro úsměv" v Pelhřimově.

Partner výživové poradny:

450pxWx100pxH_72dpi_RGB_Plakatkuv banner.jpg


Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Po akutní pankreatitidě je mj. zakázán masox. Jaký bujón bych měla použít k přípravě polévek?

odpověď

Dobrý den. Nejlepší variantou je domácí bujón. Výbornou variantou je uvařit si ho větší dávku, zamrazit a používat podle potřeby. Výborně to funguje například s vývarem zamraženým v kostičkách na led. A dochutit polévku můžete bylinkami podporující trávení: Bazalka, kmín, fenykl, kopr, pažitka, petrželka, majoránka, dobromysl a saturejka. Masox, nebo Magi můžete dobře nahradit libečkem. Však se mu také lidově říká Magovník.

otázka

Dobrý den, máme trápení s jídlem u 14leté vnučky, která chce konzumovat jen zdravé potraviny, je to už extrémní váží jen 39 kg při 165cm, odběry má zatím v pořádku, začalo to před 2 roky kdy její tatínek chtěl zhubnout a v rodině se řešila zdravá strava a k tomu denně cvičí, žádná domluva nepomáhá, máme jít k psychologovi? A mimochodem otec zůstal tlustý. Moc děkujeme za radu

odpověď

Dobrý den. Konzultovala bych problém s dětskou lékařkou Vaší vnučky. Ta zná zdravotní stav a může tedy následně doporučit návštěvu psychologa.

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na něco ohledně nadváhy/obezity u mé dvanáctileté dcery. Má hodně tuku okolo břicha,hůř se jí pohybuje a celkově se necítí dobře, často jí bolí hlava,má často rýmu a kašel, stěžuje si na píchání u srdce, je unavená... Hraje volejbal a doma se snažíme jíst zdravě. I na pohled vypadá velmi silně. Opravdu jí to hodně břicho ,,překáží” má ho hodně veliké. Zhubnout jsme se snažily už několikrát,ale nikdy to nešlo. Myslíte že byste mi mohla vypočítat i její BMI a kolik tuků má v těle a všechny tyto hodnoty? V rodině máme štítnou žlázu, ale byly jsme a krvi a tam se nic neukázalo,dcera má vysoký cholesterol ale strašně nízký tlak. Geny taky asi trochu můžou hrát roli, ale určité ne takto. Menstruaci ještě nemá, plus ještě teda nějaké problémy... Má strašně ráda sladké. Váha-63,6 Výška-161,8 Obvod pasu-92,4 Obvod boků-94,9 Věk-12 let a 8 měsíců

odpověď

Dobrý den, BMI Vaší dcery je 24,4 což je už nadváha, ale ono se úplně přesně dle BMI nedá vždy řídit, je třeba brát v úvahu, že jsou děti s vyšší váhou díky svalové hmotě, proto se podle tohoto čísla vždy neřiďte. Obvod pasu má opravdu vysoký a bylo by vhodné navštívit někoho osobně – poradce přes výživu či obezitolog, aby našel jídelní chybu. Pokud má dcera ráda sladké, je možné, že jí tajně (v noci/venku), tak abyste to nezjistila. Bylo by vhodné si s ní o tom popovídat a sladké jí v nějaké míře oficiálně nechat za to, že bude více sportovat. U dětí by se mělo spíše dbát na pohyb a pak nemají tolik času jíst z nudy či myslet na chutě.

otázka

Dobrý den, zimnice mě trápí poměrně dlouhou dobu (už několik let), ale poslední dobou se to výrazně zhoršilo. Dříve mi byla zima jen na konce končetin (zejména prsty - zbělaly, někdy zfialověly + tvořili se na nich červené skvrny) a mohlo to mít i souvislost s mou velmi nízkou tělesnou hmotností. Teď mám už ale zdravou tělesnou hmotnost, ovšem zbělání rukou se už děje i v teple (klidně při 19° doma) + cítím chlad po celém těle, mám "husí kůži", občas se třesu. Doma chodím i v čepici a rukavicích (s otvory na prsty), ale stejně mi bývá zima. Dříve pomáhala chůze, případně jiná fyzická aktivita. Teď se mi zdá, že té fyzické aktivity je potřeba stále více, aby se člověk na chvíli zahřál. Na žádném vyšetření jsem nebyl. Mám podezření: nemůže toto souviset i s nevhodným stravováním? Jednu chvíli jsem na denní bázi konzumoval obrovské množství cukru (tím nemyslím tři zákusky) a celkově měl velice nevhodnou skladbu potravy, a především jsem konzumoval nadměrné množství potravy za velmi krátkou dobu ("na posezení" klidně 3500 kcal - celý pekáč moučníku). Našel jsem, že by mi mohla pomoci suplementace železa či vitamínu B12. Myslíte, že je to správné řešení? Děkuji za odpověď a případné rady.

odpověď

Dobrý den. Příčin Vašich potíží může být více. Může se jednat o nedostatek vitaminu B12, který vede ke snížení počtu červených krvinek, chudokrevnosti a potažmo k problému s věčně studenými končetinami. S pocitem studených končetin je spojovaná hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy. Dále také cukrovka – s tou souvisí i mravenčení a snížená citlivost. V neposlední řadě může být příčinou Raynaudův syndrom, jehož primárním projevem jsou právě studené ruce. Pokud se ale potíže stupňují, bylo by vhodné navštívit praktického lékaře.

otázka

Nedávno jsem četl ,že pokud beru lék proti srážlivosti krve (beru denně jednu tabletku Stacyl00, měl jsem slabší CMP a neurolog předepsal tento lék), nesmím jíst Chia semínka. Používal jsem s Quinou jako kaši i buchtu, do smoothie, jablečných závinů, místo strouhanky. Tak bych se chtěl zeptat proč. Děkuji za odpověd.

odpověď

Dobrý den. Chia semínka obsahují velké množství omega-3 kyselin, které údajně přirozeně ředí krev. Proto se nedoporučují jíst při užívání léků na ředění krve. Jedná se především o Warfarin. Stacyl působí na "ředění" krve jiným mechanismem. U něj by malé množství chia nemělo vadit.

otázka

Dobrý den, je mi 17 let a při výšce 160cm mám aktuálně 45kg. Dlouhodobě mě trápí občasná slabost, vypadávání vlasů a špatné prokrvování rukou a nohou. Asi před půl rokem jsem měla po jakémkoliv jídle nafouklé břicho, zácpy a pocit, že mi velmi pomalu tráví. Užívala jsem probiotika a prebiotika. Problém přešel přešel. Projevil se úbytek na váze z 47kg na oněch 45 někdy i 44. Cítím se nyní lépe než před užíváním probiotik. Ale objevilo se u mě právě ono velké vypadávání vlasů. Může to být způsobeno nějakým chybějícím prvkem stravy nebo ,,vyplašeným" hormony? Případně nějaké doporučení ohledně prokrvování a úbytku na váze?

odpověď

Dobrý den. Předně doporučuji návštěvu lékaře, aby provedl vyšetření na celiakii, Crohnovu chorobu či jiné onemocnění, které se může projevovat Vámi popsanými symptomy. Může se jednat i o špatné vstřebávání některých vitamínů a minerálů či poruchu štítné žlázy. Zkuste doplnit vitamíny skupiny B, vitamín C, D, hořčík, železo, jod. Důležitý je i dostatečný pitný režim.

otázka

Mám velice zahalené průdušky co si mám koupit v lékárně jsem silnej kuřák. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den. S problémem s průduškami Vám pomůže přestat kouřit, ale to asi víte. Na zahleněné průdušky je vhodný Mucosolvan nebo ACC long, které pomohou dostat hlen pryč. Pokud by se stav nelepšil, doporučuji návštěvu lékaře.

otázka

Dobrý den, jak nejrychleji a nejefektivněji odstraním proteiny (bílkoviny) z těla?

odpověď

Dobrý den, bohužel tento proces v těle vytvořit nejde, pokud je jíte – máte je, pokud je nejíte tak je nemáte. Tělo si je samo vytvořit nedokáže.

otázka

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, od kdy bych mohla svému 11.měsíčnímu synovi uvařit krupicovou kaši nebo puding, z kravského mléka. Chtěla bych mu jednou za čas udělat zpestření. Děkuji, za odpověď.

odpověď

Dobrý den. Pokud se jedná o přidání mléka do pudinku nebo kaše, není problém mléko přidat již teď. Pokud netrpí alergií na mléko nebo laktózu, již příkrmy s mlékem bez problémů zvládne.

otázka

Dobrý den, psala jsem sem myslím minulé úterý. Měla jsem problém se žaludkem, kdy mi v něm neustále bublalo, vydával hlasité zvuky, byla jsem nafouklá a bylo mi nevolno. Problém přetrvává, ale zlepšil se. Sice mám momentálně dietu, ale žaludek nepříznivě reaguje i na toto jídlo. Stále jsem nadmutá. Moje lékařka mi už od pátku nebere telefon, a tak bych potřebovala poradit, co dál. Nic mě nebolí, průjem ani zácpu nemám. Avšak jsem z celé téhle situace docela nesvá. Při návratu do školy by to byl jistě docela nepříjemný a trapný problém. Mám nadále brát Hylak nebo už raději léky vysadit? Jak víte, má se brát maximálně týden, ale nejsem si jistá, jestli by mi to ještě pomohlo. Předem děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, zkuste nyní místo Hylaku užívat jiná probiotika (např. Biopron, Swiss Laktobacily 5, Superky...). Prvních pár dní můžete i zvýšené dávky 2-3 kapsle denně. Poté doužívat balení dle doporučení výrobcem. Na nadmutí přidejte Noball, Espumisan či Degasin. Během dne můžete popíjet mátový čaj. Do stavy přidejte žluté ovoce (banány, ananas, citron, zázvor). Pokud se stav nebude zlepšovat, zkoušejte lékařce průběžně volat či se za ní zastavit na konzultaci.

otázka

Jakou dietu musím dodržovat při užívání Walfarinu. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, při užívání Warfarinu nemusíte vyloučit ze stravy všechny potraviny obsahující vitamín K, ale zařazovat pravidelně všechny potraviny tak, aby nedocházelo k velkým výkyvům hladiny vitamínu K v těle. Je vhodné se vyhýbat nadměrné a nepravidelné konzumaci (pár kousků v polévce nevadí) potravin obsahujících vitamín K (např. listová zelenina, kysané zelí,..), alkoholu, zeleného čaje, kopřiv, doplňků stravy s obsahem ginkga, česneku, ženšenu, zázvoru, třezalky, grepového extraktu, koenzymu Q10, omega3 kyselin,vitamínu K, vyšším obsahem vitamínu C,A a E. Vyvarujte se léků na bolest a horečku s obsahem protizánětlivých látek (Ibuprofen, Diklofenak, acetylsalicylová kyselina). Vhodné jsou léky s obsahem paracetamolu. U "cizích" lékařů a v lékárnách vždy hlaste, že užíváte Warfarin. Ucelené informace o Warfarinové dietě naleznete například zde:https://www.warfarin-dieta.cz/jidelnicek-pri-uzivani-warfarinu-wrd-1229-10810.html nebo http://www.olecich.cz/modules/faq/question.php?id=209

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám časté bolesti břicha po jídle i když sním malou porci jídla už nemůžu mám pocit jakoby by to moje tělo chtělo vyzvracet pak to zase přejde ta bolest ale většinou ji mám když se najím ale skoro to stejně i před jídlem mám hlad tak si dam jídlo ale pak je mi akorát blbě nemám žádný problémy s přejídáním nebo tak a dokonce se mi líbí moje postava tak nevím co by se mnou mohlo být (teď je mi 14 za měsíc mi bude 15) Předem děkuji odpověď.

odpověď

Dobrý den. Bolest břicha byste rozhodně neměla podceňovat. Může se jednat o zcela banální obtíže způsobené zažívacími problémy, které během několika hodin odezní, v některých případech ale bolesti břicha signalizují závažnější onemocnění. Doporučuji tedy návštěvu u praktického lékaře, který provede základní odběry krve a vyšetření a následně Vás může odeslat na specializované pracoviště. Přeji příjemný den a doufám, že se vše vyřeší.

otázka

Dobrý den, budu mít asi trochu zvláštní dotaz, který položím abstraktně. Chci se zeptat ohledně jedné mé známé. Její tělesná výška je 166 cm, věk 18 let, tělesné míry má takové: 81-53-84 (prsa-pas-zadek), její váhu přesnou neznám ale zhruba 41 kg. Je to v pořádku? Může mít mladá dívka takové tělesné rozměry? A je to v rovnováze s její výškou nebo je důvod k obavám? Předem děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu co píšete, tak nemohu úplně určit, zda je důvod k obavám. Váhu vzhledem k výšce má nízkou, ale je také možné, že je to způsobeno léky, či něčím jiným. Zkuste s ní sám promluvit a zeptat se. Někdy nízká váha znamená, že ten dotyčný volá o projevený zájem kohokoli.

otázka

Dobrý den, v posledních měsících jsem přibrala skoro 10 kg. Mám hlavně hodně zvětšené břicho a boky. Jak mám změnit svůj životní styl, abych zhubla. Musím dodat, že je mi 46 let. Jsem rok po operaci- odstranění dělohy, vaječníků i vejcovodů společně s uzlinami - důvodem byl nádor dělohy. Neměla jsem chemoterapii ani ozařování, beru lék anaprex. Chvílí jsem užívala apoparox pro psychickou pohodu. Manžel mi každý den připomíná, jak jsem ztloustla. Prosím poraďte, jak změnit jídelníček i životní styl. Snažím se aspoň třikrát týdně chodit (přibližně 10 km) nebo na kole dvakrát tolik km. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, snažte se mít v každém jídle od snídani po večeři vždy větší porci bílkovin než sacharidů a věřte mi, že to bude v pořádku. Největší chyby jsou i v tom, že jíme svačiny ačkoli nemáme hlad, snažte se to rozlišit, co je opravdu hlad a co dokážete zahnat vodou. Pijte alespoň 3-3,5l denně a procházky zachovejte.

otázka

Dobrý den,je mi 19let měřím 167cm a vážím 50-51kg 20.4.2020 jsem byla na gynekologii na píchnutí agolutinu kvůli zpoždění menstuace, měla jsem zpoždění měsíc. Myslím si že to bylo z umyslného zhubnutí z 58kg. Začala jsem chodit na psychiatrii kvůli poruše příjmu potravy-byla mi zjištěna začínající anorexie, ale podchytila jsem ji. Psychitrička mi nasadila lék-asentra začala jsem ho užívat 29.4. Následně jsem se zvážila a mám 3-4kila nahoře a nafouklé a tvrdé břicho. Od doby užívaných léků jsem měla stavy “přejídání” a celkově jsem změnila jídelníček. Předtím jsem jedla 3x denně. Dnes jsem byla v nemocnici na vyšetření jelikož se mému okolí taky nezdálo moje nafouklé a tvrdé břicho, vyčetla jsem si aby to nemohli být nějaké nemoci tak jsem raději s tím šla. Byla jsem na ultrazvuku, výtěru konečníku, odběru krve ale jediný co mi našli byla 2cm cysta na vaječníku. Tak jsem zoufalá, nevíte prosím co by to mohlo být napadlo mě, že by zadrzená voda v těle? Byla jsem v lékárně a tam mi dali pilulky aquabalance - na odstranění vody z těla. Tak už nevím co dělat, měla jsem sice v průběhu týdne nějaké dny kdy jsem se přejídala ale pochybuju, že bych mohla nabrat tolik kilo? Kila mi stále nechtějí jít dolu tak vůbec nevim. Snažím se teď jíst zdravěji a občas si dám něco tedy sladkého ale jen vyjímečně. Jaký by jste mi doporučila denní příjem kalorii? A jaký jídelníček? Abych nepřibírala..a pohyb?

odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu, co píšete bych přestala opravdu úplně řešit jídlo a soustředila se jen na pohyb – jídlo věřím, že špatné nemáte, ale je třeba zamakat na svalech. Zkuste zajít za někým do posilovny 2x v týdnu, tam Vám určitě poradí jaké cviky dělat. Je vidět že jste v začarovaném kruhu a zbytečně se trápíte věcmi, které mohou být spojené třeba jen se stresem – voda v těle. Opravdu bych toto řešila přes pohyb a jídlo ne. Jezte jak cítíte, nepočítejte žádné kalorie a buďte prostě co nejvíce venku a občas si jděte zacvičit do posilovny ať zpevníte tělo. J

Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 31 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zvětšená prsa dokážou muže potrápit

Gynekomastie je jedním z důvodů, pro které muži vyhledávají plastického chirurga. Zvětšená prsa nevypadají mužně a znamenají pro muže mnohdy ostych nebo dokonce snížené sebevědomí. Přestože se jedná z velké části o kosmetický problém, lékaři nabádají k obezřetnosti.

Má vaše dítě zdravé nohy? Případné odchylky odhalí podoskop

Většina dětí se narodí se zdravýma nožičkama, přesto často může dojít k jejich postupnému poškození a deformitám. Podoskop je přístroj, který dokáže celou řadu potíží s chodidly u dětí odhalit. Včasná diagnostika a léčba pomůže tyto obtíže napravit a předejít tak případným problémům s pohybovým aparátem v dospělosti.

Poruchy hlasu významně snižují kvalitu života

Význam hlasu obvykle vnímáme až ve chvíli, kdy je jeho kvalita zhoršena nebo když nemůžeme komunikovat vůbec.

Dna - bolestivé onemocnění kloubů

Dna je revmatologické onemocnění metabolického typu spojené s vysokou hladinou kyseliny močové. Prvním příznakem dny je velmi bolestivý otok kloubů, nejčastěji kloubu palce u nohy. Zánět většinou brzy odezní a nastupuje bezpříznakové období, kdy je pacient zdánlivě zdráv. Dnu je ale nutné považovat za celoživotní onemocnění.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.