Inzerce

Poradna: Výživa

Na Vaše dotazy ve výživové poradně odpovídá:


Bc. Michaela Tulachová


Bc. Michaela Tulachová Bc. Michaela Tulachová
Výživové poradenství
Provozovna: Masarykovo nám. 17, Pelhřimov

 • Výživová poradkyně
 • Koučka psychologie hubnutí
 • Pořadatelka Běhu pro úsměv
 • Zakladatelka a ředitelka Nadačního fondu Julinka
 • Půl maratonská běžkyně
 • Autorka projektu Baštíme s úsměvem, aneb učíme děti správně jíst

Michaela pochází z městečka Pacov na Vysočině, kde také vystudovala Gymnázium. Ve studiu pokračovala v Táboře na Vyšší odborné škole ekonomické a poté na Vysoké škole obchodní v Praze.
V tomto období se začala ubírat směrem, který později definoval její životní filosofii a náhled na život samotný. Prvopočátkem všeho bylo absolvování MAHRY (vzdělávací instituce zaměřena na zdravý životní styl, sportovní dietologii či prevenci civilizačních chorob).
Vybudovala úspěšnou firmu, která je postavena právě na principech zdravého stravování. Svými postupy tak zanechala nesmazatelnou stopu v moderní dietologii.
Uznání se jí dostalo i na poli charitativních projektů, které pravidelně pořádá pod Nadačním fondem Julinka, o jehož zrod se taktéž sama zasloužila. Touto cestou se snaží bojovat proti dětské obezitě, která je nešvarem současné doby.
Momentálně se věnuje i projektu s názvem Psychologie hubnutí, který je inovativní už jen svým pojetím aktivního semináře, který se diametrálně odlišuje od klasického coachingu.
Celoživotní vášní jí je běh po kopcích Vysočiny. Ona vášeň byla pomyslnou zápalnou šňůrou a podnítila tak myšlenku "Běhu pro úsměv" v Pelhřimově.

Partner výživové poradny:

450pxWx100pxH_72dpi_RGB_Plakatkuv banner.jpg


Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den, potřebovala bych poradit se stravou. Před rokem mi byl diagnostikován reflux. Léčím se léky,ale poslední 2 měsíce si všímám jedné věci. Před těmi 2 měsíci jsem toho moc nejedla.Například jsem měla oběd a potom za 4 hodiny večeři ,i když jsem před tím měla hlad. Přes den jsem vůbec nesvačila . Můj jídelníček se od té doby nezměnil,ale hlad jsem přestala mít. Momentálně jsem schopná mít v půl 7 snídani a poté až v půl 6 večeři,aniž bych měla potřebu se najíst. Vůbec nevím,čím to je a znepokojuje mě to. Také nerozumím tomu,že i přes žádné změny v jídelníčku a pohybu jsem za ty 2 měsíce přibrala 2 kg. Jako by se mi tělo najednou přeplo. Nevím,co s tím už dělat. (Dívka- 15 let,53 kg,165 cm )

Odpověď: Dobrý den, ve Vašem věku byste měla ještě jíst častěji, protože tělo je stále ve vývinu. Nevím jak velké porce k snídani a večeři máte, ale jedno jídlo v době oběda byste určitě měla ještě mít. Je možné, že jste také ve stresu a nebo máte již stažený žaludek. Zkuste se trochu do jídla nutit, po malých porcích, aby se případně roztáhl a Vy jste díku tomu měla postupně hlad. Váha a výška je na hraně, proto 2kg nahoře vůbec nevadí, naopak. A také je možné, že v tomto věku jste ještě vyrostla, takže bych přírůstek nepřisuzovala jídlu.

Otázka: Dobrý den, paní doktorka mi předepsala Estrofem a Utrogestan na úpravu menstruačního cyklu. Léky mám brát cca půl roku. Nicméně jsem se na internetu a také v příbalovém letáku dočetla, že se po těchto lécích dost přibírá. Chtěla jsem se zeptat, zda po lécích přibere každý, nebo záleží na jedinci či na dobu, po kterou léky užívá? Děsí mě představa, že bych během půl roku přibrala např. 10 kilo. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, opravdu záleží na jedinci. Je to přísun hormonů, ale ne každá na ně reaguje zvýšenou váhou. Zkuste zvýšit kardio pohyb a omezit slané potraviny (nejen sůl samotnou, ale pečivo, olivy, uzeniny,…), aby se vám zbytečně nezadržovala voda.

Otázka: Dobrý den,jsem diabetička 2 typu-na inzulínu(4x denně).Můžu použít na zrychlení metabolismu 3D CHILI?Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, raději se poraďte s lékařem, nejsem kompetentní osoba k tomu, abych řekla, zda ano či ne.

Otázka: Dobrý den, ráda bych se poradila ve věci měření prvků v těle. Metoda z vlasů nejde u mě použít, vlasy si barvím. Můžete poradit na koho se obrátit? Jsem od Zlína. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den. Existuje dostatek daleko lacinějších standardních diagnostických postupů, jak zjistit zásobení organismu prvky a obsah sloučenin v tělních tekutinách. Jsou přesnější a směrodatnější, ať už je to vyšetření krve, moči, stejně tak jako vyšetření stolice nebo mozkomíšního moku.

Otázka: Dobry den,mam syna 22mesicu.Pred 4tydny mel virozu a od te doby nechce varene jidlo ani Hami sklenicky.Chce pouze pit sunar a sni jogurt presnidavku.Varene jidlo mnou nikdy moc nechtel,ake sklenicy jedl normalne.Ted to do nej nedostanu ani nahodou.Po te viroze jsem do nej obcas nejakou dostala,ale opravdu nasilim,ale bala jsem se aby jidlo nevdechl kdy u toho hulaka..Jsem uz nestastna..zkousim kde co pohadky u jidla knizky vubec nic.Myslite ze sin muze byt pouze nana sunaru a jogurtech?nikdy nebyl extra jedlik,ale teda ro ze ted vubec neji varene jidlo me hodne znepokojuje..Jinak jeste ho tak nekdy premluvim na rohlik se salamem..ale jinak nic..Kdyz mel strevni virozu delali mu ze zadku stery a vse ok..my virozu meli take..nevim jestli ma nejaky blok v jidle ze jsem to do nej nasilim cpala,ale myslite ze zase nekdy bude jist normalne?

Odpověď: Dobrý den. U dětí je zcela normální, že střídají období, kdy jí a kdy jídlo odmítají. Děti mají výkyvy ve svých preferencích a averzích, například se objeví období, kdy jim nechutná maso nebo dočasně nemají chuť k jídlu. Za nějakou dobu se vše upraví. Pokud máte obavy, zda syn prospívá, bude vhodné navštívit pediatra, který posoudí, zda dítě roste a přibývá na váze rovnoměrně nebo zda se opožďuje ve svém vývoji ve srovnání k ostatní zdravé populaci.

Otázka: Dobrý den chtěla jsem se zeptat že jsem četla že když má člověk vysokou hladinu inzulinu v krvi tak že to může zapříčinit vlastně že by z toho člověk nepřibíral držel se na stejné váze. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, nevím, zda neberete třeba i jiné léky, než inzulín a nevím větší podrobnosti, nicméně stálá váha je pravděpodobnější při neléčené štítné žláze, než při vysoké hladině inzulínu, při které se inzulín podává. Je lepší se při tomto poradit raději s lékařem.

Otázka: Jaký je váš názor na 3D CHILI. Je to opravdu tak úžasné? Četl jsem článek, ve kterém se píše, že pouhé polykaní tablet stačí k výraznému zhubnutí bez jakéhokoliv omezování ve stravě.

Odpověď: Dobrý den. Nikdy nefunguje nic samo o sobě. Vždy je potřeba upravit jídelníček a přidat pohyb. Systém 3D Chili je výživový dietní plán s doplňky. Jídelníček pomáhá navyknout si na pravidelné výživové návyky. Nejde tedy pouze o polykání tablet, to samo k zhubnutí nikdy nestačí.

Otázka: Dobrý den chtěla jsme se poradit měřím 170cm vážím 50 kg a nevím jak mám na brát od porodu jsem šla s vahou dolů zdravotně jsem zdravá jen mě trápí to že mám tak málo kilo chtěla bych přibrat aspoň 10kg i doma mi říkají že jsem hubená a to jim 4x denně Můžete mi prosím poradit nějaké léky co koupím v lékárně a nebo nějaké vitaminy a co je potřeba udělat k tomu abych nabrala. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, bohužel nevím, jak vypadají vaše porce a struktura jídla. Spíše než na vitamíny bych se zaměřila na to co jíte, jelikož to je to, co se dá změnit a pokračovat ve změně dlouhodobě. Vitamíny nevyřeší problém. Je třeba navštívit nějaké poradce, který rozebere váš výdej a příjem.

Otázka: Dobrý den, mám astma a kvůli jedné léčbě mi plicní doktorka spolu s imunology předepsala na 20 dnů prednison, který patří mezi kortikosteroidy. Spolu s tímto lékem beru večer omeprasol, který mě má (jestli jsem to pochopil správně) ochránit před vedlejšími účinky tohoto léku. Proč Vám píšu. Aktivně se delší dobu věnuji posilováním svalstva a beru suplementy (syrovátkový protein, glutamin, arginin, kreatin) na lepší regeneraci a růst svalové hmoty. Zjistil jsem, že glukokortikoidy mají mimo jiné proteokatabolické účinky. Jak moc mě to může na těch 20 dní limitovat, po případě může se to projevit negativně při mém tréninku? Děkuji mockrát za pomoc. :-)

Odpověď: Dobrý den, nejsem lékař, nicméně když to budu brát z mého pohledu – svaly si pamatují a i kdyby jste začal cvičit po dvou měsících, dostanete se během pár tréninků zpět do formy. Rozhodně nezačínáte nikdy od začátku. Svaly maximálně jen trochu ochabují, ale nebojte, mají dobrého „pamatováka“. J

Otázka: Dobrý den, již 4 dny nemohu pozřít žádné jídlo. Bolí mě polykání, jídlo se mi zasekává v krku a když už něco sním (naposledy 5 lžic rajské omáčky), celá se rozklepu, je mi na omdleni a na zvracení. Třes trvá třeba i hodinu. Byla jsem na ORL, z jejich hlediska je v krku vše v pořádku a jídlo se seknout nemůže.. ale vždy po jídle mam pocit, že mi někde "zůstalo" Děkuji za radu.

Odpověď: Dobrý den. Bylo by vhodné vyšetření v gastroenterologické ambulanci, kde jsou diagnostikována a léčena onemocnění trávicí trubice.

Otázka: Dobrý den Mám dotaz skrz mé akné. Poslední dobou mám akné na obličeji a chci se zeptat jestli na to má ovoce nějaký vliv. Vždy, když začnu jíst ovoce např(banány, jablka, pomeranče), tak se mi na obličeji výrazně zhorší akné. Tuhle stejnou reakci mám i při konzumaci ovesných vloček. Děkuji za radu

Odpověď: Dobrý den, je možné že je to reakce na očistu těla. Je lepší vytrvat a ono se to později samo zlepší.

Otázka: Dobrý den, měl bych dotaz, který se týká příliš velkého příjmu vlákniny. Mám rád zeleninu, ořechy, ovoce a luštěniny. Nedávno jsem naplácal svůj denní jídelníček do kalorických tabulek a zjistil jsem, že můj průměrný příjem vlákniny je 90g. Nemám problémy s plynatostí, ani zácpou. Není to až příliš? Pomůžou třeba trávicí enzymy? Honza 21 let

Odpověď: Dobrý den. Doporučený denní příjem vlákniny je 25 - 30 g, u dětí 5 g + věk. Projevy nežádoucích účinků jsou značně individuální, u sledovaných skupin se nejčastěji projevovaly při denním příjmu okolo 60 – 80 g vlákniny denně, velmi však záleží na dosavadních zvyklostech daného jedince. Vyšší denní příjem než 35 g může způsobit plynatost, nadýmání, křeče a průjem, nebo nadbytečné vyplavení vitaminů a minerálních látek z těla. Pokud máte pochybnosti, bylo by nejlepší konzultovat stav s Váším praktickým lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav.

Otázka: Co znamená výše hladiny testoteronu na hodnotu 57,96 nml/1. Nechal jsem si změřit testosteron hodnota má být 4,41-35,38. Můj výsledek 57,96 prosím o vyjádření díky. Je mi 67 let

Odpověď: Dobrý den, hladina je oproti normě zvýšená. Bohužel bez znalosti Vašeho celkového zdravotního stavu a jiných laboratorních hodnot nelze objektivně posoudit výsledek vyšetření. Doporučovala bych Vám konzultovat svého stávajícího lékaře nebo endokrinologa.

Otázka: Dobrý den, mé přítelkyni zhruba před rokem diagnostikovali ulcerózní kolitidu. Dopuje se práškama (Asacol a Salofalk). Vím, že léčba této nemoci je dlouhodobá a náročná, přesto si myslím, že po roce by mohla jít vidět nějaká, leč mírná, změna. Bohužel, změny si já osobně nevšímám, ačkoliv dávka prášků jí byla zmenšena, což může být důvod toho, že změnu nepozoruji. Rád bych se zeptal, jak urychlit prces léčby, nebo spíše léčbu podpořit. Např. jaké doplňky stravy by měla užívat, jestli jsou vhodná nějaká probiotika, nebo jakou přírodní léčbu ve formě bylin například by pro ni byla vhodná? Určitě je důležitá strava - tak jakou dietu by měla dodržovat? Vzhledem k tomu, že ji v dětství byl odoperován žlučník, musí dodržovat současně i jakousi žlučníkovou dietu. Je to složité a nevíme si moc rady. Vím že otázek je mnoho, ale budu vděčný i jen za malý příspěvek, či radu, jak ji pomoci. Děkuji

Odpověď: Dobrý den. To je otázka spíše pro ošetřujícího lékaře Vaší přítelkyně. Jako kriteria hodnotící efektivitu terapie bývá používán subjektivní stav (cítění) pacienta - průjmy bolesti břicha, krvácení, váha.Pak jsou používány laboratorní testy (KO, CRP, Fe) a také endoskopická vyšetření. Zda choroba ustupuje nebo ne dokáží lékaři posoudit v současné velmi přesně.

Otázka: Dobrý den, prosím o radu. Před 14 dny dopoledne mě začalo z ničeho nic bolet uprotřed v nadbříšku. Přes celý den to byla tupá bolest ale po jídle se to změnilo v silnou křečovitou bolest která šla až pod žebra. V noci jsem nespávala, a křeče se čím dál víc stupňovali a měla jsem je mnohem častěji. Rodiče mi dali dietu že jsem jen pila neslazený čaj a jedla rohlíky a piškoty. Po 4 dnech této diety mě stále bolelo a ještě víc tak jsme zajeli na pohotovost kde mi vzali krev, moč a udělali ultrazvuk. Všechno jsem měla v pořádku a poslali mě domů s tím, že jsou to svaly. Další den mě to stále bolelo a k věčeru to bylo tak silné že už mi nepomáhaly žádné prášky ani ty silné na předpis, tak jsme zajeli znovu na pohotovost ale na dětské protože mi je 14. Paní doktorka mi břicho jen prohmatala a rozhodla že si mě tam nechají na pozorovaní. Byla jsem tam 10 dní, měla jsme infuzi a dostávala spoustu léků proti žaludečním vředům,.. udělali znova ultrazuk, vzali krev, moč i vzorek ze stolice a šla jsme i na gastroskopii. Zase mi nic nenašli a tak mě pustili domů. Bolest se hodně zmírnila, dal se říct že už mě to vůbec nebolelo. Usoudili že musím začít jíst víc ovoce a zeleniny a více se hýbat. Ale já chodím na sportovní školu a dělám atletiku kdy máme tréninky každý den. Taky si dost hlídám jídlo a snažím se mít co nejpestřejší jídelníček přávě na ovoce a zeleninu. Taky jsem chodila na velkou jen tak 1x za 3-4 dny. Chtělo se mi ale nešlo to. Dali mi projímadlo a nějaký přášek proti bolesti žaludku. Už jsem 1 den doma a mamka vaří jen to co můžu a snaží se na mě brát ohled. Ráno jsem měla jen chleba s máslem na svačinu jogurt a na obět brambory se špenátem. Ale po svačině se mi zase udělalo zle ale né tolik jak dřív ale mám pocit že se to zase stupňuje. Na velkou už chodím pravidělně ale mám s tím problémy. Potřebuju radu, jak se stravovat abych tyto problémy už neměla. Děkuji za odpověd.

Odpověď: Dobrý den, moc chápu Vaše obavy, především, když Vám nikdo nenašel žádný problém. Zkusila bych nejprve vynechat 14 dní lepek, zda se to nezlepší, potom 14 dní mléčnou bílkovinu, maso,... Nevím, jaká by mohla být přesná příčina. Je jasné, že spouštěč je jídlo, proto bych jela ve stylu pokus-omyl. Jídlo si zapisujte a dělejte poznámky, ať víte třeba kdy je to horší a kdy lepší a z toho pak dělat závěry. Zkuste vyhledat i poradce kolem Vás, aby Vám s jídlem pomohl a netrpěla jste hladem.

Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 708 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

  Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

 • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

  Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

 • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

  O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.