Poradna: Výživa

Na Vaše dotazy ve výživové poradně odpovídá:


Bc. Michaela Tulachová


Bc. Michaela Tulachová Bc. Michaela Tulachová
Výživové poradenství
Provozovna: Masarykovo nám. 17, Pelhřimov

  • Výživová poradkyně
  • Koučka psychologie hubnutí
  • Pořadatelka Běhu pro úsměv
  • Zakladatelka a ředitelka Nadačního fondu Julinka
  • Půl maratonská běžkyně
  • Autorka projektu Baštíme s úsměvem, aneb učíme děti správně jíst

Michaela pochází z městečka Pacov na Vysočině, kde také vystudovala Gymnázium. Ve studiu pokračovala v Táboře na Vyšší odborné škole ekonomické a poté na Vysoké škole obchodní v Praze.
V tomto období se začala ubírat směrem, který později definoval její životní filosofii a náhled na život samotný. Prvopočátkem všeho bylo absolvování MAHRY (vzdělávací instituce zaměřena na zdravý životní styl, sportovní dietologii či prevenci civilizačních chorob).
Vybudovala úspěšnou firmu, která je postavena právě na principech zdravého stravování. Svými postupy tak zanechala nesmazatelnou stopu v moderní dietologii.
Uznání se jí dostalo i na poli charitativních projektů, které pravidelně pořádá pod Nadačním fondem Julinka, o jehož zrod se taktéž sama zasloužila. Touto cestou se snaží bojovat proti dětské obezitě, která je nešvarem současné doby.
Momentálně se věnuje i projektu s názvem Psychologie hubnutí, který je inovativní už jen svým pojetím aktivního semináře, který se diametrálně odlišuje od klasického coachingu.
Celoživotní vášní jí je běh po kopcích Vysočiny. Ona vášeň byla pomyslnou zápalnou šňůrou a podnítila tak myšlenku "Běhu pro úsměv" v Pelhřimově.

Partner výživové poradny:

450pxWx100pxH_72dpi_RGB_Plakatkuv banner.jpg


Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den,je mi 19let měřím 167cm a vážím 50-51kg 20.4.2020 jsem byla na gynekologii na píchnutí agolutinu kvůli zpoždění menstuace, měla jsem zpoždění měsíc. Myslím si že to bylo z umyslného zhubnutí z 58kg. Začala jsem chodit na psychiatrii kvůli poruše příjmu potravy-byla mi zjištěna začínající anorexie, ale podchytila jsem ji. Psychitrička mi nasadila lék-asentra začala jsem ho užívat 29.4. Následně jsem se zvážila a mám 3-4kila nahoře a nafouklé a tvrdé břicho. Od doby užívaných léků jsem měla stavy “přejídání” a celkově jsem změnila jídelníček. Předtím jsem jedla 3x denně. Dnes jsem byla v nemocnici na vyšetření jelikož se mému okolí taky nezdálo moje nafouklé a tvrdé břicho, vyčetla jsem si aby to nemohli být nějaké nemoci tak jsem raději s tím šla. Byla jsem na ultrazvuku, výtěru konečníku, odběru krve ale jediný co mi našli byla 2cm cysta na vaječníku. Tak jsem zoufalá, nevíte prosím co by to mohlo být napadlo mě, že by zadrzená voda v těle? Byla jsem v lékárně a tam mi dali pilulky aquabalance - na odstranění vody z těla. Tak už nevím co dělat, měla jsem sice v průběhu týdne nějaké dny kdy jsem se přejídala ale pochybuju, že bych mohla nabrat tolik kilo? Kila mi stále nechtějí jít dolu tak vůbec nevim. Snažím se teď jíst zdravěji a občas si dám něco tedy sladkého ale jen vyjímečně. Jaký by jste mi doporučila denní příjem kalorii? A jaký jídelníček? Abych nepřibírala..a pohyb?

odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu, co píšete bych přestala opravdu úplně řešit jídlo a soustředila se jen na pohyb – jídlo věřím, že špatné nemáte, ale je třeba zamakat na svalech. Zkuste zajít za někým do posilovny 2x v týdnu, tam Vám určitě poradí jaké cviky dělat. Je vidět že jste v začarovaném kruhu a zbytečně se trápíte věcmi, které mohou být spojené třeba jen se stresem – voda v těle. Opravdu bych toto řešila přes pohyb a jídlo ne. Jezte jak cítíte, nepočítejte žádné kalorie a buďte prostě co nejvíce venku a občas si jděte zacvičit do posilovny ať zpevníte tělo. J

otázka

Dobrý den, nikdy jsem nebyla úplně hubená, ale moje váha se vždy pohybovala okolo 60kg při výšce 161 kg. Poslední rok jsem přibrala a moje váha dosáhla 80kg. Nejvíce jsem přibrala v pase, kdy jsem si při posledním měření naměřila 106cm. Měla už bych s tím něco dělat? Jedná se už o obezitu? Velké břicho by mi až tak nevadilo, ale začínám mít problémy při normálních denních činnostech. Můj největší problém je láska k jídlu a přejídání a málo pohybu. Děkuji za radu

odpověď

Dobrý den, bohužel se již o obezitu jedná a určitě je nejvyšší čas s tím něco dělat. Láska k jídlu značí útěk od něčeho, co vás v životě trápí, zajídáte to jídlem, či lásku, kterou k sobě necítíte můžete také zajídat…Když máme sladký život, nepotřebujeme sladké jíst a zároveň když jsme šťastný a spokojený…nemáme potřebu nic zajídat ani se přejídat…zkuste spíše nad tím dát myšlenku než se pustíte do změny jídelníčku a pohybu.

otázka

Dobrý den, manžel (42 let) má poslední rok hodně velké břicho, hlavně v horní části spíš "balónovité" a tvrdé, na dotek i trochu citlivější a směrem dolů měkké a menší. Myslím, že by tvar měl být spíš obráceně. Hodně trpí na pálení žáhy a zažívání. Nevím, zda to může souviset a co s tím dělat. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den. Pokud trvá pálení žáhy delší dobu a běžné léky nepomáhají, tak je potřeba navštívit lékaře, objasnit příčiny a případně vyloučil možné onemocnění. Rozhodně byste měli zajít za odborníkem, tedy gastroenterologem.

otázka

Dobrý den, doufám, že jsem na správné stránce. Můj dotaz se týká mého žaludečního problému smím-li to tak říci. CCA jeden měsíc mám každý den tendenci zvracet, ale nezvracím, ale od žaludku je mi špatně opravdu dost. Můj jídelníček je už několik let stejný, jím od všeho jídla přiměřeně, ničeho víc, ničeho méně. Přiznám se, že jsem z toho dost vystresovaná. Napadlo jestli by to nemohlo být mojí novou medikací? Mám antidepresiva už přes půl rok a beru je denně, nikdy před tím jsem žádné prášky denně nebrala. Opravdu nevím co se mnou je a trápí mě to, za případnou odpověď děkuji.

odpověď

Dobrý den, antidepresiva mají své nežádoucí účinky na trávicí trakt. Nevolnosti, zvracení a různé stupně obtíží v oblasti břicha a žaludku nejsou úplně vzácné. Pokud tedy potíže neustoupí, konzultujte svou léčbu se ošetřujícím psychiatrem, je možné zkusit léky vyměnit za nějaké, které byste mohla lépe tolerovat. Dále by bylo možné podstoupit psychoterapii a naučit se jak zvládat psychické a fyzické obtíže, co vás sužují. Za zkoušku stojí také meditační a relaxační techniky. Zkuste také dodržovat dietní a režimová opatření, abyste zmírnila dráždění žaludku. Jedná se především o redukci tělesné hmotnosti, omezení zvyšování nitrobřišního tlaku, zákaz kouření, dietní omezení (nedráždivá stravu s vyloučením alkoholu, tučných jídel, sladkého kynutého pečiva, čokolády, kávy, peprmintu; menší porce; nejíst před ulehnutím). Přeji příjemný den a doufám, že se vše vyřeší.

otázka

Dobrý den, chci se zeptat, je mi 18, vážím 56kg a moje výška je 170cm. Vždycky jsem bývala strašně hubená, neříkám, že teď jsem v nadváze, ale začlo mě trápit přibírání a to hlavně na místech kde zrovna nechci. Stáhla jsem si kalorické tabulky a chtěla bych dodržovat správnou stravu, popřípadě shodit tuky na mistech kde se mi začla dělat menší celulitida. Nevím co s tím a štve mě to. Kolik bych měla za den cca. přijimout kalorií? Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, bohužel o Vás nevím vůbec nic (aktuální příjem/výdej, jídelníček,…), takže nemohu ani odhadnout denní příjem kalorií, prosím pokud budete chtít podrobnější informace, kontaktujte mne na mt@michaelatulachova.cz a uděláme po Skypu konzultaci, děkuji.

otázka

Dobrý den, od 15 let mám na tváři ve velké míře akné. Dva kožní mi postupně předepsali lék aknenormin který vše vyléčil na cca 3/4 roku, bral jsem jej už dvakrát. Jenže pak se akné opět začalo vracet, teď je mi 20 a mám celou spodní část obličeje od akné, poslal bych vám fotky ale ty zde přiložit nejdou. Píšu Vám, protože chci najít příčinu tvorby, která podle mě může mít souvislost se stravou a vitamíny. Jenže jsem profi sportovec a stravu celkem dodržuji. Nemáte prosím nějaké tipy? Předem mockrát děkuji

odpověď

Dobrý den, nevím, zda neberete nějaké doplňky stavy..? Je to jedna z možností. Může to být také spojeno s hormony, ale to bych spíše nechala na kožního lékaře, který by Vám v tomto mohl poradit více.

otázka

Zdravím, nedávno mi byla diagnostikovaná velmi nízká hladina vitamínu D v krvi. Jsem poměrně unavený a bolí mě klouby. Chtěl jsem se ale zeptat, jestli to může souviset i s úbytkem váhy. Minulý týden jsem totiž zhubl 2 kila, ale asi 2 dny jsem nejedl, protože jsem neměl chuť k jídlu. Může to být teda tím vitamínem D, tím že jsem 2 dny nejedl, nebo nečím úplně jiným? Obábám se rakoviny... Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den. Vitamin D je nezbytný pro optimální fungování těla, imunitního systému a je součástí mnoha metabolických procesů. Zejména se podílí na správném vývoji i regeneraci kostí, svalů a vazů. Pokud má tělo nedostatek vitaminu D, výrazně to ovlivňuje kvalitu kostí a zubů, zvyšuje se riziko osteoporózy (řídnutí kostí) a ty jsou pak náchylnější ke zlomeninám. Nízká hladina vitaminu D má vliv na oslabení imunity, chronickou únavu, změny nálad či deprese. Vitamín D můžeme získat i z potravy. Potraviny bohaté na vitamín D jsou tučné ryby, máslo, vejce a játra (především tresčí). Pokud není dostatek přirozeného slunečního záření, lze podpořit vznik vitamínu D i v soláriu. Další možností doplnění vitamínu D je užívání léků a doplňků stravy (kapky, tablety, kapsle) s vitamínem D. Předpokládám, že jste v péči lékaře, který Vám dal doporučení, případně léky na doplnění vitamínu D v těle. Bohužel neznám Váš zdravotní stav a tak není možné nic dalšího posoudit. Pokud máte nějaké pochybnosti, bude nejlepší, když kontaktujete ošetřujícího lékaře.

otázka

Prosím, chtěla bych se zeptat, jsem na nemocenské, měla jsem průjmy, křeče žaludku a bylo mi hodně nevolno, pálí mě i žáha. Lékař mi předepsal antibiotika, je mi líp, ale pořád mi bývá nevolno. Podle ultrazvuku mám meteorismus, trpím odříháváním. Ještě v krvi mi byly zjištěny zvýšené leukocyty, prosím jaký na to máte názor? Děkuji

odpověď

Dobrý den. S tímto dotazem byste se měla obrátit na Vašeho ošetřujícího lékaře, který zná Váš zdravotní stav. Při léčbě antibiotiky je vhodné podávat probiotika na úpravu střevní mikroflóry. Kromě osídlení střev přátelskými bakteriemi pomáhají probiotika zvládat nepříjemné vedlejší účinky antibiotické léčby (průjmy, bolesti břicha, nadýmání aj.). Leukocyty neboli bílé krvinky pomáhají v boji proti infekcím. Zvýšení jejich počtu je nejčastěji způsobeno infekcí, zánětem.

otázka

Dobrý den, Požádala bych Vás o radu ohledně příjmu a výdeje kalorií. Loni v březnu jsem s váhou 115 kg pořídila rotoped a odjela jsem si na něm 19 kil dolů, hlídám tepovou frekvenci, upravila jsem stravu,snažím se dodržovat poměry bílkovin, cukru, tuku. Měřím 173 cm, je mi 50 let a současná váha je 95 kg. Na rotopedu jezdím většinou 6 dní v týdnu a většinou 2x denně ,tedy ráno a večer 40 minut. V pracovních dnech od pondělí do pátku ujdu průměrné 12 000 kroků lehkou chůzí.Jaký by měl být můj příjem kalorií s ohledem na tuto aktivitu? Na internetu je spousta kalkulaček a rad ale většinou se nikdy nedopátrám stejných hodnot . Děkuji Vám za radu

odpověď

Dobrý den, více, než poměr výdeje a příjmu bych řešila, zda si tělo nezvyklo na danou zátěž a nepotřebuje změnu v pohybové aktivitě – přivést tak zvaně tělo do šoku, aby zase spalovalo. Zkuste jiný druh sportu a nemusíte ho provádět tak často, tělo naopak potřebuje i daný čas na regeneraci po sportu, aby dokázalo svalovou hmotu v klidu vytvořit. Zkuste cvičit 3x týdně hodinu a mějte pohyb, který jste doteď neměla, uvidíte, že to zase půjde a nemusíte řešit žádná čísla.

otázka

Dobrý den, posledního půl roku u sebe pozoruji výraznou chuť ke konzumaci všeho kyselého -od okurek po kyselé nálevy včetně citronů.Sklenici okurků či čalamády dokáži sníst během dne,což asi není úplně normální.Je tento můj problém podpořen nějakou nemocí,anebo je na vině má ne(z)řízená chuť.Je mi 70.let a těhotný nejsem😊.Budu rád za kvalifikovanou odpověď.Děkuji

odpověď

Dobrý den, závislost na okurkách je lehce vybudovatelná – je to kombinace cukru a soli a naše tělo tuto specifickou chuť má velice rádo. Zkuste okurky prostě doma nemít a snažit se více pít vody, pokaždé když chutě přijdou.

otázka

Dobrý den, chci se poradit ohledně mého problému s jazykem a případně nějaké doporučení jakého doktora navštívit/co dělat. Objevují se mi na jazyku zarudlé červené fleky, které štípou. Nikdy jsem nedokázala přesně určit, která potravina mi to dělá, převážně kyselé sladkosti, sycené sladké nápoje, džusy, banány, pomeranče, atd.. Bolest jazyka a následné fleky přijdou téměř do 2 minut po jídle a bolest ustupuje až po několika hodinách, fleky však pořád zůstávají. Trápí mě to více jak rok a půl a zatím mi nikdo z doktorů neřekl co by to mohlo být, byla pouze vyloučena alergie, na kterou mi dělali testy. Moc děkuji za radu.

odpověď

Dobrý den. Začala bych vyšetřením u praktického lékaře, který rozhodne o indikaci vyšetření u specialisty. Projevy v dutině ústní mohou být u onemocnění zažívacího traktu. Doporučovala bych tato vyšetření doplnit. Zkuste vyměnit i zubní pastu, vyplachovat dutinu ústní po jídle. Zamyslete se také nad tím, zda-li máte v potravě dostatečný zdroj vitamínů, minerálů.

otázka

Dobrý den, asi před rokem jsem začala používat “Kalorické tabulky” a začala snižovat svůj příjem kalorií, abych zhubla. Asi před půl rokem jsem to snížila až na 3000 kj, ale přijde mi, že stále přibírám, dočetla jsem se něco o hladovění těla, ale kdybych začala zvyšovat příjem, tak se bojím, že bych zase přibrala ještě více.. Jak z toho ven?

odpověď

Dobrý den, je jediná možnost jak z toho ven – přidat nejen jídlo a dostat se na 8tis KJ ale i pohyb, aby jste zamezila velkému skoku na váze směrem nahoru. Pohyb bych zvolila kardio+posilování s vlastní vahou těla 3x týdně hodinu.

otázka

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu ohledně strávení potravin v těle. Po každém jídle cítím velikou únavu a nesnesitelný chlad v celém těle a nepomůže nic na zahřátí. Momentálně procházím těžším obdobím, kdy potřebuji přibrat. Přehnanou sportovní aktivitou a stravou převážně o zelenině, ovoci a bílkovinách (s velmi nízkým příjmem sacharidů - téměř žádná příloha, pečivo apod.) jsem se dostala na váhu 34 kg a nyní se moje váha pohybuje okolo 39 kg při výšce 160 cm. Téměř každé jídlo také snad do hodiny vyloučím. Což je přisuzováno velkému přijmu zeleniny a ovoce, tudíž se ve střevech potrava příliš dlouho nezdrží. Je možné, že se může jednat o nějakou poruchu v příjmu živin do těla? Předem moc děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, určitě si dojděte ke svému obvodnímu lékaři, který Vás pošle na další vyšetření, určitě to není přirozené chování těla, aby takto reagovalo na každé jídlo, které přijmete.

otázka

Dobrý den. Je mi 19 let, měřím 170 cm a vážím 45 kg. Vždycky jsem byla hubenější a jedla málo, ale nikdy jsem neměla žádnou poruchu přijmu potravy a nic takového. Chtěla bych i něco přibrat, vím že by pak postava vypadala lépe a také bych se cítila líp. Poslední dobou mám ale hroznou nechuť k jídlu. Nemůžu do sebe vůbec nic dostat a když se snažím jíst tak už po prvních soustech se mi navaluje a skoro to ani nedokážu polknout. Nevím co s tím dělat, cítím že mám hlad a přesto nedokážu nic snít. Kromě toho jsem slabá, unavená.. nemám vůbec energii. Můžete mi poradit co s tím? Děkuji

odpověď

Dobrý den, bylo by nejlepší zajít k psychologovi, jelikož máte stažený žaludek a očividně z jiného důvodu než je špatné jídlo. Řešíte možná těžkou životní situaci/rozhodnutí – nevím, proto by bylo dobré si s někým nestranným o tom popovídat a poté teprve řešit jídlo.

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mohu používat adipex 75 pokud mám jednostrannou Leidenskou mutaci? Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, zatím nejsou známy případy, kdy by užívání Adipexu negativně ovlivnilo projevy Leidenské mutace. Pokud neužíváte žádné léky, nemělo by užívání nic bránit. Přesto doporučuji před začátkem a během užívání pravidelné konzultace s ošetřujícím lékařem, který nejlépe zná Váš zdravotní stav.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 86 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Překvapivé příznaky problémů se štítnou žlázou

Možná znáte klasické příznaky potíží se štítnou žlázou. Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) způsobuje, že se více potíte, zhubnete a zrychlí se vaše tepová frekvence. Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) dělá pravý opak. Může se objevit únava, zimomřivost, svalové křeče nebo zvýšení tělesné hmotnosti. Ale existují i ​​další méně zjevné známky, které byste neměli podceňovat.

Svědění konečníku a krev ve stolici. Hemoroidy nebo rakovina?

Dlouhé sezení a omezení pohybu může u některých vyvolat zdravotní komplikace v oblasti konečníku. Nepříjemné pocity v oblasti konečníku, jako jsou svědění, pálení nebo bolest, otoky v jeho okolí, krev na toaletním papíře či výtoky mají různé příčiny. O jakou diagnózu se může jednat?

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Proč se přestat stydět?

Crohnova choroba i ulcerózní kolitida jsou chronická onemocnění, která postihují zažívací trakt. Na celém světě těmito chorobami trpí přes 10 milionů pacientů. Přesto se o nemocech příliš nemluví, pacienti se stydí a se svými problémy se nesvěřují často ani odborníkům.

Osteoartróza aneb když každý krok bolí

Kloub je jakási „spojka“ mezi kostmi – tvoří jej kloubní hlavice a jamka, které jsou pokryty chrupavkou a díky kloubnímu mazu umožňují plynulý pohyb. Postupem věku však může docházet k degeneraci a změně integrity chrupavky, provázené silnou bolestí nejen během pohybu, ale v postupujícím stádiu i v klidovém stavu...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.