Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.
Článek je staršího data. I u nás již lze očkovat proti planým neštovicím.
(MUDr. Jiří Hančil | přečteno: 668780x )
Dětské infekční nemoci jsou staré stejně jako lidstvo. Původně probíhaly trochu jinak.
Původně probíhaly trochu jinak. Řada z nemocí postihovala prapůvodně zvířata a teprve při užším styku zvířat s lidmi se na lidi adaptovala. Za příklad si můžeme vzít virus spalniček, který je velmi podobný viru psinky. Tento virus se postupně přizpůsobil lidem. Počet lidí se zvyšoval, lidé začali žít ve větších společenstvích a tím zajistili viru dobré podmínky k šíření a životu.
Dnešní „dětské nemoci“ původně probíhaly jako epidemie. Postihovaly v určité oblasti prakticky všechny obyvatele. Úmrtnost na tato onemocnění byla veliká. Ale ti co přežili byli již proti tomuto onemocnění odolní. To ale neplatilo o dětech narozených po epidemii. Ty onemocnět mohli, a také onemocněli. Proto se vžil název dětské infekční nemoci.
Úmrtnost nebo trvalé postižení byly u dětí časté do doby, než byl objeven vyvolavatel onemocnění a bylo možné vyvinout očkovací látku. V současné době existuje očkování proti většině dětských infekčních nemocí. Díky očkování se výrazně snížil počet onemocnění v zemích, kde se očkuje. Dokonce se některé dětské infekční nemoci přestaly vyskytovat vůbec. V naší republice to platí třeba o dětské obrně nebo záškrtu.
Dnes se můžete setkat s nemocemi jako jsou:
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Slyšela jsem že očkování proti planým neštovicím nepomůže, že když je dítě v uzavřeném kolektivu, např. ve školce, tak je stejně dostane, ale nemají takový průběh jako u neočkovaného dítěte. Co je na tom pravdy?
Anketní otázka
Jak často berete léky?
Přidat nový komentář