Inzerce

Zánět zevního zvukovodu

(doc. MUDr. Jan Plzák PhD. | přečteno: 213423x )

Bolí Vás ucho, špatně na něj slyšíte, nemůžete bolestí spát? To bude zánět! Zánět středního ucha? Nebo zevního zvukovodu? Jak to mám poznat a co se se mnou bude dít?

Předložte své uši ke kontrole

Bolí Vás ucho, špatně na něj slyšíte, nemůžete bolestí spát? To bude zánět! Zánět středního ucha? Nebo zevního zvukovodu? Jak to mám poznat a co se se mnou bude dít? Chcete-li vědět víc, čtěte o tomto nesmírně nepříjemném, často velmi bolestivém onemocnění, dál.

Jaká je příčina

Podle druhu infekce se může jednat o zánět bakteriální, virový a plísňový. Zánět může být omezen pouze na malý okrsek, pak hovoříme o lokalizovaném zánětu. Nebo může postihovat převážnou část zevního zvukovodu a pak je nazýván jako difusní. Vždy dojde k poruše funkce žlázek v zevním zvukovodu, které se podílejí na tvorbě ochranné vrstvičky. Ta má za úkol chránit kůži před nežádoucími vlivy škodlivých podnětů. Na tomto ději se také může podílet například používání různých dezinfekčních a kosmetických přípravků nebo alergie.

Jaké jsou příznaky

Zánět zevního zvukovodu

Bolí Vás ucho? Zejména když si sami zatlačíte před ústím zevního zvukovodu? Nebo když koušete? Máte ucho dokonce zalehlé? Teče z něj něco? Může se jednat o akutní zánět zevního zvukovodu. Mohou se objevit i zvětšené mízní uzliny na krku, to se projevuje objevením drobných bolestivých bouliček. Za bolestí ucha se může schovávat ještě celá řada jiných nemocí, které mohou mít původ například v oblasti středního ucha nebo čelistního kloubu.

První pomoc

Když Vás začne trápit výrazná bolest v uchu doprovázená zvýšenou teplotou můžete si doma vzít léky proti bolesti a teplotě. V žádném případě se nesnažte si ucho pomocí štětičky nebo čehokoli jiného vyčistit, protože byste se mohli zranit a způsobit více škody než užitku. Při přetrvávající bolesti ucha je vhodné vyhledat lékaře otorinolaryngologa, který Vás vyšetří a předepíše Vám vhodnou léčbu.

U lékaře

Při příchodu do ordinace se Vás nejprve lékař bude ptát na vaše obtíže a délku jejich trvání. Zda bolesti ucha nepředcházela viróza nebo jiné onemocnění spojené s rýmou. Poté Vás orientačně celkově vyšetří. Podívá se Vám do krku, do nosu, sáhne si na okolí ucha, jestli není na dotek citlivé. Poté pomocí speciálního ušního zrcátka, které má tvar nálevky a vůbec zrcátko nepřipomíná, vyšetří obě uši. Toto vyšetření není bolestivé, někomu se nemusí zdát příjemné, zvláště pak při vyšetřování bolavého ucha může být nepříjemné.

Na základě toho, co ve vašem uchu lékař uvidí, bude volit další postup. V případě, že se skutečně jedná o zánět zevního zvukovodu, je třeba vyčistit zánětlivě změněnou oloupanou kůži. Ta se ve zvukovodu hromadí a vytváří živnou půdu pro další množení bakterií. Když je zvukovod oteklý, vloží lékař do ucha proužek tkaniny, který je namočený v hojivých kapičkách. Budou Vám předepsány ušní kapky, které zmírní otok a bolest.Někdy bude třeba, abyste si do ucha kapali i antibiotické kapky.

Předpokladem úspěšného hojení je dostatečné čištění zvukovodu, které musí provádět ORL lékař za kontroly zrakem pomocí ušního zrcátka. V žádném případě se o to nepokoušejte sami doma.

Co neovlivníte

Buďte trpěliví. Zánět zevního zvukovodu není nemoc na jeden, dva dny. Budete možná trpět týden, nebo i dva. Ale přežijete, budete-li dbát pokynů Vašeho lékaře!

Při neléčeném zánětu nebo v případě že vaše nemoc nezabírá dobře na léčbu může dojít k rozšíření infekce a vzniku zánětu v těsné blízkosti chrupavky (perichondritidě) nebo vzniku abscesu. Toto jsou případy, kdy je nezbytná celková antibiotická léčba a někdy i chirurgický zákrok.

Prevence

Čistíte si pečlivě uši ušní štětičkou? Pořádně do hloubky? Pozor, můžete si zatlačit ušní maz do hloubky zvukovodu! Tím ohrozíte samočisticí schopnost kůže zevního zvukovodu. Ta má schopnost odloupané buňky a ušní maz posouvat z hloubky zvukovodu na jeho kraj. Ale když je mazu moc a je upěchován u bubínku, tak to již nezvládne. A pod mazem v nedýchající kůži může vzniknout zánět. Nehledě na to, že když si ucho čistíte, můžete si poškrábat kůži a zanést do ní infekci. A už víte, jak vypadá prevence zánětu zvukovodu!

Máte riziko vzniku onemocnění?

Na vznik zánětu zvukovodu mohou mít vliv celková onemocnění, která na první pohled nemají s uchem žádnou souvislost, například cukrovka. Důležité jsou také místní poměry v uchu, šířka zvukovodu nebo přítomnost výrůstků, kterým se říká exostózy. Dlouhodobé působení vlhkého vzduchu či zvýšená prašnost také nedělají zevnímu uchu dobře.

Časté otázky

Bolí mne ucho a přestávám na něj slyšet. Je to zánět středního ucha nebo zvukovodu?
Na tuto otázku dokáže odpovědět jen lékař – specialista otorinolaryngolog. Jestliže ale máte zároveň i rýmu, bolest je píchavá, máte tlak v uchu, vysoké teploty, pak se spíš jedná o zánět středního ucha.

Bolí mne ucho. Musí jít hned k lékaři?
Nikoli. Zkuste nejprve běžné léky proti bolesti, případně studený obklad. Nepomůže-li to, pak vyhledejte ušního odborníka.

Bude mi lékař ucho píchat?
Jestliže se jedná o zánět zevního zvukovodu, pak ne. Ale zvukovod čistí, což může být nepříjemné.

Lékař mi doporučil tablety proti bolesti a nějaké kapky. Musím je do ucha kapat?
Samozřejmě. Právě lokální léčba, tedy kapání kapek do ucha, je nejdůležitější součást léčby.

Lékař mi říkal, že bolest bude ustupovat nejspíše velmi pomalu, možná bude trvat i týden. Nestrašil mne zbytečně?
Bohužel nestrašil, zánět zevního zvukovodu je nepříjemný právě tím, že okamžitá úleva neexistuje. Jen trpělivá léčba přináší ovoce.

Jak si mám tedy čistit uši, když mi to lékař zakazuje?
Ušní štětičky zahoďte. Maximálně si dejte na špičku prstu papírový kapesník a jím otřete okraj zvukovodu. Nikdy nesahejte do hloubky zvukovodu.

Může se zánět zevního zvukovodu opakovat?
Může. Víc není co dodat.

Otestuj se

Jak poznám, že mám zánět zevního zvukovodu?
a) bolí mne ucho, hůř na něj slyším, na dotek je citlivý vchod do zvukovodu
b) píchá mne a tlačí v uchu, mám vysokou teplotu, rýmu, celkově je mi zle
c) ucho mne vůbec nebolí, ale mám ho zalehlé

Jak se zánět zevního zvukovodu léčí?
a) přejde sám od sebe
b) ušními kapkami, studenými obklady
c) propíchnutím bubínku – paracentézou

Jak si mám čistit uši?
a) pravidelně, ušní štětičkou, co nejvíce se snažit ucho vyčistit.
b) každý týden si zajít k lékaři na vyčištění
c) být „špindíra“, do ucha si sahat co nejméně, když, tak jen na okraj zvukovodu

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Kubas
28x

Děkuji autorovi článku za obsáhlé informace k tomuto onemocnění. Sám jím momentáloně trpím a věřte že je to to nejhorší, co mě potkalo ... už čtvrtý den jsem se pořádně nevyspal, bolestí v uchu nemůžu pořádně kousat a opravdu se nestydím za to, že jsem včerejšek probrečel... všem trpícím touto chorobou přeji hodně trpělivosti a zdaru ... snad to přejde ... Kuba ;-)

Jarda
3x

potkala mě strašná nemoc zánět střevního zvukovodu , začlo mě to včera večer. v pondělí jsem jel k doktorovi který mi dal mastičku. není to nic pěkného. tak doufám lidi že si užíváte prázdniny než já :D přeju vám abyste se brzo uzdravili a abyste zase byli šťastní .

Jan
5x

Ano, zánět STŘEVNÍHO zvukovodu je hrozný...:D


Celkový počet příspěvků v diskusi: 112. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 304 lidí

Mohlo by vás zajímat

Doba hojení zánětu středního ucha

Dobrý den, minulý týden jsem byla na ORL s bolestí ucha. Pan doktor diagnostikoval zánět středního ucha s tím, že bubínek ještě nemůže píchnout. Druhý den jsem přišla na kontrolu a pan doktor mi sdělil, že již bubínek samovolně praskl. Dva dny z ucha vytékal hnis, ucho jsem prokapávala borovou vodou. Včera (po týdnu) jsem byla na kontrole, prý již bubínek vypadá v pořádku. Největší bolest sice ustoupila, ale ucho mám stále zalehnuté a velice mě bolí a v noci nemohu spát. Prosím, jak dlouhá může být rekonvalescence? Je to normální průběh? Děkuji za odpověď.

Antibiotika se nesnesou s alkoholem: Ano či ne?

Obáváte se, že pokud vám lékař předepíše antibiotika, nebudete si moci dát večer u televize pivo, protože by správné fungování antibiotik ohrozilo, nebo by se dostavily nežádoucí vedlejší účinky?

Ušní maz a problémy s ušními zátkami

Mazová zátka ve zvukovodu je jednou z nejčastějších příhod, s nimiž pacienti navštěvují ušní specialisty.

Zánět zvukovodu – onemocnění letních měsíců

S letními měsíci roku narůstají rekreační aktivity spojené s vodou – plavání, koupání, potápění, ať již v bazénech nebo ve volné přírodě. Jedním z onemocnění, které je s vodou spojeno, je zánětlivé postižení zevního zvukovodu nejčastěji způsobené bakteriální infekcí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.