Inzerce

Poradna: Zeptejte se lékárníka

Na Vaše dotazy v této poradně odpovídají:


Lékárnici z lékárny Prima v Chrudimi


poradna-trojice_nova.png

 • Mgr. Pavla Horáková - v lékárně se specializuje, kromě výdeje léčivých přípravků a zodpovídání dotazů odborné poradny, také na homeopatii, dermokosmetiku a doplňky stravy

 • PharmDr. Jana Koutná - v lékárně se specializuje, kromě výdeje léčivých přípravků a zodpovídání dotazů odborné poradny, také na homeopatii a dermokosmetiku

 • Mgr. Markéta Lopourová
Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dvě věci. Beru lék Omeprazol a jako dárek jsem dostala tinkturu z Vachty třílisté. Můžu použít tuto tinkturu jako doplněk stravy? A ještě bych se zeptala na dlouhodobé užívání Omeprazolu . V roce 2014 jsem prodělala akutní zánět slinivky a od té doby mi ho lékařka píše. Beru jednu tbl. ráno. Ptala jsem se a že prý to nevadí. Ale ráda bych znala i váš názor. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, kombinace omeprazolu a vachty je možná. O bezpečnosti dlouhodobého užívání inhibitorů protonové pupmy, mezi které patří i omeprazol, se vedou spory. Dříve se léky považovaly za zcela bezpečné. Dnes se již ukazuje, že dlouhodobé užívání může přinést i řadu negativních důsledků. Především se může vyskytnou nedostatek některých vitamínů a minerálů, které potřebují právě kyselé prostředí k tomu, aby se správně vstřebávaly (vitamín B12, železo, vápník,..). V důsledku jiného pH v žaludku, může docházet i k narušení střevní mikroflory. Vždy je potřeba zvážit přínosy a rizika, které může lék přinést.

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc..... 3-4 roky jsem užívala Lusienne antikoncepci, na jeden měsic jsem prášky vynechala skrz operaci kolene, hned jsem pilulky nasadila 1den menstuace. No a otázka zní... vybrala jsem jedno platičko cele, proběhla u me menstruace a v pondělí jsem začla nový bliester a v úterý jsem mela s přítelem pohlavní styk a bohuzel se do mě “udělal”, je tam riziko otěhotnění nebo jsem chráněna a nemusím se bát? Přemýšlím jestli mam jit koupit Postinor nebo ne :) Prosim o radu

Odpověď: Dobrý den, předně je potřeba říci, že žádná antikoncepční metoda není vždy 100%. Pokud jste začala užívat antikoncepci od 1.dne menstruace, jste chráněna před otěhotněním již od tohoto dne. Vy jste již využívala celé platíčko, po jejich dobrání byla 7 denní pauza a opět nasazení pilulek. V tomto případě by měla být antikoncepční účinnost zachována a není potřeba užívat nouzové kontraceptivum. Případně doporučuji ještě kontaktovat Vašeho gynekologa.

Otázka: Dobrý den, která analgetika a jak často se mohou užívat při bolestech u nemoci mnohočetný myelom?

Odpověď: Dobrý den. Všeobecně není moc dobré užívat jakékoliv léky na bolest delší dobu bez konzultace s lékařem. Většinou se při tomto onemocnění používá kombinace volně prodejných analgetik (léky obsahující ibuprofen, diklofenak, paracetamol) s léky ze skupiny opiátů (tramadol, morfin),... V případě bolesti můžete tudíž vyzkoušet léky s obsahem ibuprofenu (Ibalgin, Apo-ibu, Nurofen,...), diklofenaku (Dolgit, diklofenak, Veral,...) nebo paracetamolu (Paralen, Panadol, Paramax,...) Pokud by dostatečně nezabíraly, doporučuji konzultovat další léčbu bolesti s lékařem. Léky s obsahem ibuprofenu je možné užívat 2-3x denně 1tabletu v odstupu 4-6h od předchozí dávky. Diklofenak se užívá 2-3xdenně 1-2 tablety. V odstupu minimálně 4 h od předchozí dávky. Paracetamol 1-2 tablety 2-3x denně v odstupu min. 4h. Užívání není vhodné, pokud užíváte léky na ředění krve,některá antidepresiva, máte onemocnění jater,....

Otázka: Dobrý den manžel bere Kartesada 300 mg a bohužel mu došel může si místo něho vzít Pregabalin ?

Odpověď: Dobrý den, Kartesada obsahuje jako účinnou látku pregabalin.Takže lék Pregabalin si manžel vzít může.

Otázka: Jak dlouho užívat rowatinex, používám na ledvinové kameny? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, malé kamínky mohou být rozpuštěny za 2-3 týdny, větší trvají déle nebo se nemusí rozpustit vůbec. Zda jsou kamínky rozpuštěny posoudí lékař na základě vyšetření.

Otázka: Dobrý den,mám pylovou alergii a nyní již i astma.Na alergii jsem užívala tabletky Zenaro a později mi lékař předepsal na astma DuoResp Spiromax.Nevím zda mohu léky užívat oboje nebo již jen Spiromax? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pokud Vás trápí pylová alergie (slzení očí, oteklé oči, alergická rýma, kopřivka,...) užívejte i Zenaro. Spiromax působí především v dýchacích cestách a na ostatní příznaky alergie nemá významný vliv.

Otázka: Dobrý den. Dostala jsem atb Amoksiklav 1g po 12ti hod, ambrobene 30g 3x1 a Euphyllin CR N 200 3x1 a skřípla jsem si na zádech nerv a nevím zda mohu na bolest apo ibuprofen 400 popřípadě mám ještě doma Dimexol na uvolnění svalu. Mohu něco z těchto dvou věcí nebo mám vydržet do úterní kontroly lékaře? Aspoň něco na bolest? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, kombinace Ibuprofenu a Vámi užívaných léků je možná. Ibuprofen můžete užívat až 3x denně v odstupu cca 6-8h od předchozí dávky.

Otázka: Dobrý den,mám dotaz ohledně neštovic.Byla jsem v kontaktu se sestřenicí,která měla neštovice.Mně se v pátek udělal pupínek na kolenu,druhý den dva na zádech a dneska další na kolenu.Jinak mám teplotu 37-37.2 Jsem hodně unavená.Měla jsem velkou rýmu,ale už je to o dost lepší.Myslíte,že to jsou neštovice?Mám zítra zůstat doma nebo mám jít do školy? Děkuju moc

Odpověď: Dobrý den. Pokud máte podezření na neštovice, bude nejlepší kontaktovat praktického lékaře, který se s Vámi domluví na návštěvě nebo Vám případně po telefonu doporučí odpovídající léčbu. Léčba nemocných nerizikových skupin s nekomplikovaným průběhem je většinou symptomatická. Spočívá v podávání léků na teplotu antipyretika (Paralen, Brufen..atd.), proti svědění antihistaminika, event. dalších léčivých přípravků dle povahy potíží. Pokud se týká lokální léčby není třeba používat žádné přípravky. Dle nejnovějších poznatků se puchýřky neošetřují, kůže v místě výsevu se nechává volně dýchat, tím se urychlí hojící proces. Masti a pudry aplikované na postižená místa nejsou vhodné, jelikož se puchýřky ucpou a hojící proces se zastaví.

Otázka: Dobrý den, zjistili mi intoleranci laktózy, která se mi projevila dlouhodobým průjmem a zimnicí momentálně hledám nějaký lék na kašel a bohužel vše co mi v lékárně poradila paní, že by tam údajně být neměla tak bohužel byla tam i laktóza. Nevíte prosím jaké jsou vhodné léky na bolest, kašel atd pro lidi s intolerancí laktózy. Děkuji

Odpověď: Dobrý den. Bez obsahu laktózy jsou na bolest např. Paralen, Ataralgin, Dexoket,.. Na kašel jsou vhodné kapky a sirupy, ty jsou ve většině případů bez obsahu laktózy-Bromhexin kapky,ACC sirup, jitrocelový sirup, Ambrobene kapky, Stoptussin kapky i tablety, Ditustat, Levopront kapky, Robitussin, Sinecod kapky,...

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat, po jak dlouhé době od užívání atb.(chemot.) Ciprinol mohu začít užívat antidepresiva Citalec. U ciprinolu se píše, že se nedoporučuje užívat SSRI antidepresiva. Ciprinol jsem dobral před 2 dny, tak kdy mohu začít s užíváním Citalecu. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den. Po dvou dnech by měl být Ciprinol více méně vyloučen. Citalec můžete po této době začít užívat. Pokud by se objevily závratě až pocit na omdlení, bušení srdce nebo dušnost je vhodné ihned kontaktovat lékaře. Tyto ojedinělé nežádoucí účinky se mohou objevit i při samostatné léčbě Citalecem.

Otázka: Dobrý den,rád bych se poradil ve věci adaptogenu.u většiny rostlin je doporučeno užívat je ve formě tinktur, neboť jejich obsahové látky jsou hydrofóbní.já bych si přece jen ale rád opatřil nějak monodrogu a připravil si z ní infusum, popřípadě decoctum.dokážete mi poradit nějakou takovouto rostlinu,kterou lze připravit pouze za použití vody jako rozpouštědla a zároveň docílit vysoké výtěžnosti?zároveň prosím,aby bylinka nebyla extrémně drahá (jako je klasický ženšen).osobně se mi líbí eleuterokok ostnitý,klanopraška čínská,ale nejsem si jistý jejich schopností uvolnit obsahové látky do vody,jestli to má vůbec cenu.proto se s důvěrou obracím na vás-na odborníky a za odpověď předem moc děkuji :)

Odpověď: Dobrý den. Ve vodě jako rozpoštědle nikdy nebude taková "výtěžnost" jako v alkoholu či jiném speciálním extrakčním činidle. Schizandra se používá asi nejvíce ve formě vodných roztoků s dobrou účinností. Sušené plody schizandry lze užívat samostatně přímo ústy nebo jako nálev či zápar. I eleuterokok lze používat fe formě nálevu.

Otázka: Dobrý den, jen se chci zeptat, zda kromě Febicholu existuje nebo v minulosti existoval v Česku (možná i v zahraničí) nějaký registrovaný léčivý přípravek, který by byl vyroben nebo by obsahoval jakoukoliv obsahovou látku odvozenou od kurkumy? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď: Dobrý den. Momentálně není, kromě Febicholu, jiný registrovaný lék s obsahem kurkumy či látek z ní. K dispozici jsou pouze doplňky stravy.

Otázka: Dobrý den, dva měsíce beru antidepresiva Seropram 20mg. Ale teď mám začít brát antikoncepci Yoseffinne. Ale mám strach, že je to na tělo moc. A tak se chci zeptat jestli mohu tyto prášky brát současně? Jestli se nějaký "nebijí"?

Odpověď: Dobrý den. Kombinace Seropramu a Yoseffinne je možná. Nebyly popsány nežádoucí lékové interkace mezi nimi.

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat... když beru 10mg dávku aknenorminu, můžu si jednou za měsíc dát avanti nebo pivo, nebo něco podobného?

Odpověď: Dobrý den, pokud nemáte nějaké jaterní onemocnění, je možné 1x za měsíc si dát pivo nebo Avanti v rozumném množství (1-2 sklenky). Tvrdý alkohol nedoporučuji.

Otázka: Dobrý den, beru ráno (během jídla )Fokusin+Dutalan. Poté Concor Cor. Údajně všechny léky snižují tlak, který mám spíše nízký! Jak léky spolupůsobí a jak je ev. brát jinak. Dříve jsem bral na prostatu Duodart, ten jsem bral 30 min. po jídle?! Děkuji, M.Storch

Odpověď: Dobrý den, snížení celkového tlaku způsobuje tamsulosin jen výjimečně či při předávkování. S Concor Cor nebyla žádná významná interakce zaznamenána. Pokud se náhodou ortostatická hypotenze projeví, doporučuji rychle nevstávat. Z lehu se pomalu přesunout do sedu a poté po chvíli pomalu vstát. Pokud by se stav opakoval, poraďte se s lékařem o případné změně léčby.

Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Ovesova (ukončení léčby antidepresivy) 15. července 2019, 05:48:57

  Já teď se taky o to pokouším Diskutovat

 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. července 2019, 07:39:51

  Dakujem Janka :-) Dnes mám kontrolu u neurologičky tak uvidím. Diskutovat

 • Ovesova (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. července 2019, 05:46:40

  Ne snažila jsem se to vydržet bez neurolu a podobně měla jsem lexac ale přišlo mi ze to pak… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.