Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Poradna: Zeptejte se lékárníka

Na Vaše dotazy v této poradně odpoví:


Tým lékárníků pod vedením:
Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.


lekarnici

  • Mgr. Pavla Horáková - v lékárně se specializuje, kromě výdeje léčivých přípravků a zodpovídání dotazů odborné poradny, také na homeopatii, dermokosmetiku a doplňky stravy

  • PharmDr. Kamila Horníčková - vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapiíZeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda jsou nějaké léky na uspíšení MS?? Jedeme na dovolenou a měla bych mít své dny. Vím, že jsou léky na oddálení MS ale ty nechci. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, na urychlení menstruace léky nejsou. Lze vyzkoušet babské rady, např. použití zázvoru, kurkumy, skořice, nahřívání či cviky (sedy lehy, běhání, dřepy, hormonální jóga,..). Zda pomohou či ne, je otázka. Případným skvělým pomocníkem je menstruační kalíšek, díky kterému se nemusíte téměř omezovat v aktivitách, včetně plavání.

otázka

Dobrý den užívám lék na ředění krve eliquis a Cordarone. Na silnou bolest paty mi byl Předepsaný lék Celebrex 100 Popřípadě Zaldiar. Mohu jeden nebo druhý lék užívat. Moc děkuji

odpověď

Dobrý den, krátkodobé užívání Celebrexu je vhodnější než užívání Zaldiaru. Při kombinaci Zaldiaru a Cordarone je třeba pravidelně sledovat EKG a hladiny draslíku a hořčíku.

otázka

Dobrý den, po 14 dnech kašlání a bolesti na prsou mi byl na rtg zjištěn zapal plic na levé straně. Mám už druhá antibiotika na 10 dní, až ta druhá zabrala(beru je už 4 den), ale stále kašlu, můj obvodní lékař odjel na 14 dní na dovolenou a plicní lékařka také, na kontrolu jdu až za 15 dní. Můj dotaz zní, teploty nemám, jen přetrvává kašel, jak poznám že je vše v pořádku, do doby kontroly? Laicky si myslím, že pokud by došlo k obratu nastoupí znovu vysoké horečky, měla jsem 40tky.

odpověď

Dobrý den. Zápal plic je závažné onemocnění, u něhož je délka terapie a rekonvalescence velmi dlouhá. Kašel může přetrvávat delší dobu, několik týdnů až měsíců záleží na tom, jestli je pacient kuřák alergik atd. Pro diagnostiku zápalu plic je rozhodující RTG plic, který lékař udělá pravděpodobně po svém návratu z dovolené. Projevy zápalu plic se mohou lišit v závislosti na původci onemocnění (bakterie vs. viry). Společnými projevy jsou kašel, zvýšená teplota až horečka, bolest na hrudi a obtížné dýchání. Kašel je u virové infekce suchý a dráždivý (až bolest plic při kašli), při bakteriální infekci se později mění na produktivní s hleny. Zvýšená teplota je spíše charakteristická pro virové onemocnění, horečka pro bakteriální. U virové infekce se mohou projevovat i příznaky připomínající chřipku, tedy bolesti kloubů a svalů, celková schvácenost, nevolnost až zvracení.

otázka

Dobrý den, manžel je na vozíku s roztroušenou sklerózou, na hýždích se mu tvoří drobné oděrky. Nanáším Hemagel a lepím náplastí, jenže toto ošetření dlouho nevydrží, poněvadž manžel má nutkání sedat často na WC a náplast je do hodiny odlepená. Hýždě mu mažu krémem k tomu určeným, bohužel to vlastní ošetření Hemagelem prostě nejde. Dáte mi prosím radu, jak tohle řešit? Děkuji

odpověď

Dobrý den, doporučuji místo Hemagelu použít Hemacut spray. Má stejný efekt jako Hemagel, ale na ráně vytvoří vrstvičku odolnou setření. Takže není potřeba přelepovat. Sprej stačí aplikovat pouze 1x denně. Takže ho aplikujte ráno nebo večer po omytí a osušení pokožky.

otázka

Dobrý den, na venkovní straně stehna mám vyrážku cca 3 na 6cm s pupínky, vypadá to jako pásový opar ale nedodržování mě k tomu žádné svědění ani bolesti po dvou dnech žádné rozšíření vyrážky. Může se jednat i o něco jiného než pásový opar?

odpověď

Dobrý den. Zde doporučuji návštěvu lékaře. Na dálku nedokáži určit, o co by se mohlo jednat.

otázka

Dobrý den, mám poslední dobou problém s bolestivým chodidlem při chůze, někdy je to taková bolest, že sotva dokážu chodit, chci poradit kam s tím mám zajít k jakému lékaři. Děkuji.

odpověď

Dobrý den. Pokud bolest neustupuje, navštivte ortopeda. Ten vám odborně poradí a navrhne vhodný postup léčby.

otázka

Dobrý den, mám syndrom dráždivého tračníku, většinou průjmy, anebo kašovitá stolice až šestkrát denně, beru duspatalin a biopron. Myslíte, že můžu zkusit lepicol? Já vím, že teď není, ale mám na mysli jeho náhražky, teď přesně nevím, jak se jmenují, ale na trhu jsou. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den. Ano, zkusit je můžete. Podávání psyllia nebo rozpustné vlákniny je vysoce efektivní při zmírňování symptomů syndromu dráždivého tračníku.

otázka

Udělal se mi na obličeji mokvající opar a chtěl bych se zeptat co s tím mám dělat. Díky za odpověď.

odpověď

Dobrý den. Opar na rtu se standardně léčí zevnímí léky- antivirotiky např. Herpesin nebo Zovirax mast- nasadit hned při prvních příznacích a aplikovat 5x/den. K tomu lze přidat též několikrát za den aplikaci mastí s bylinnými či jinými přírodními složkami. U těžkých případů se podávají antivirotika i celkově, tj. Zovirax či Herpesin tbl. 5x1 tbl (200 mg)/den. Vyzkoušejte diskrétní náplast na opary – velmi tenká, neviditelná náplast, která podporuje léčbu oparu. Náplast brání přenosu viru a druhotnému infikování postiženého místa. A u oparů předchází i vzniku strupů nebo jejich bolestivému praskání, případně olupování. Populární mezi přírodními prostředky se stala tyčinka s konopným olejem, který zasaženou pokožku zvláčňuje a má také mírně antivirové účinky. A vhodný je i e i Tea tree olej, jenž má rovněž antivirové a antibakteriální účinky. Na prasklé opary pak může velice dobře zafungovat Hemagel, který brzdí zánětlivé procesy v ráně, protože tlumí činnost volných radikálů. Postižené místo se díky tomu hojí rychleji i s menším počtem komplikací. Pakliže se opar nezhojí maximálně do 12 dnů, určitě je vhodné navštívit lékaře. Léčbu je pak vhodné podpořit užíváním doplňků stravy s lysinem, zinkem a vitaminem E. Pro urychlení hojení doporučujeme vitamíny skupiny B - např. v pivovarských kvasnicích.

otázka

Dobrý den mám hematom v těhotenství jsem v 8 týdnu. Byla jsem na kontrole už nekrvácím hematom je menší. Můj gynekolog mi předtím předepsal ascorutin, dicynone, kanavit a gynprodyl. Teď na kontrole mi dal ještě recept na gynprodyl další, ale v tom chaosu a stresu jsem moc nezaregistrovala, jestli mám dobrat i ty ostatní léky. Jel na dovolenou, nemohu se ho zeptat. Poradíte děkuji

odpověď

Dobrý den. Doporučuji obrátit se s dotazem na zastupujícího gynekologa. Jelikož neznáme Váš zdravotní stav ani průběh těhotenství, nelze takto na dálku rozhodovat o pokračování či ukončení léčby.

otázka

Dobrý den. Chci se zeptat, jestli na vyšetření kožním lékařem potřebuji žádanku nebo jiné doporučení.

odpověď

Dobrý den. Na vyšetření kožním lékařem nepotřebujete žádné doporučení od lékaře praktického, dětského či od jiného specialisty.

otázka

Dobrý den, jsme na dovolené v Tunisu a syn 8 let si začal stěžovat na bolest ucha, myslím si že je to zřejmě z vodních radovánek. Prosím Vás nasadili jsme ušní kapky ale nějak mu to neulehčuje, pozítří máme létě domů a mám celkem hrůzu z toho letu, jelikož ho při přistávání celkem dost ucho bolelo. Můžete mi prosím poradit jestli s nima mám jet raději na místní pohotovost nebo mám ještě kapat kapky. Mám strach aby mu to letadlo nějak neublížilo. Děkuji moc za odpověď

odpověď

Dobrý den, nepíšete, jaké kapky jste nasadili. Pokud ucho stále bolí, doporučuji s ním raději zajít k lékaři. Přeji, aby zpáteční cesta proběhla bez problémů.

otázka

Dobrý den, mám na vytržení 6 zubů. Zuby se můžou trhat najednou nebo postupně. Mám strach, trochu mám úzkosti a deprese a panické stavy. Chci se zeptat jak to budou dělat. Děkuji

odpověď

Dobrý den. Záleží na domluvě a doporučení vašeho ošetřujícího lékaře. Mezi výhody trhání vícera zubů najednou patří jisté ušetření času –⁠ několikadenní zotavování podstoupíte jen jednou. Tím pádem taky užijete méně léků proti bolesti. Záleží ale na aktuálním zdravotním stavu a stavu chrupu.

otázka

Dobrý den, rád bych se zeptal. Před nějakou dobou jsem si nahmatal malou bulku na předloktí. Je malá, pohyblivá, ale ne volně a nebolí. Dnes jsem si ale nahmatal bulku i na krku, taky je tam déle, jen jsem myslel, že mám ztuhlý krk nebo něco. Ta na krku je větší, nebolestivá a méně pohyblivá. Mohu se zeptat co to může znamenat ? Je normální, že jsou dvě zároveň ? Tu malou jsem chtěl řešit až někdy po létě, ale když jsou dvě, jsem z toho lehce nervózní. Děkuji.

odpověď

Dobrý den. V případě, že si na těle objevíte jakoukoliv bulku, je vhodné poradit s lékařem, aby vyloučil, že se nejedná o závažnější problém. Bulky na krku mohou mít řadu příčin. Může se jednat např. o zduření uzlin při viróze, nenádorové bujení (cysty) či nádorová onemocnění. Bulka na předloktí je pravděpodobně tzv. ganglion, pseudocysta vyplněná hustou rosolovitou tekutinou. Při přetrvávajících potížích navštivte ordinaci lékaře a nechejte se včas vyšetřit. Návštěvu lékaře neodkládejte zejména v případě, že je bulka bolestivá nebo se rychle zvětšuje.

otázka

Dobrý den stala se mi taková menší nehoda mám zvýšený tlak a beru na to prášky ale zničeného nic mi začalo Bušet srdce a bylo mi špatně a měla sem takové tlaky ale pak to ustoupilo zavolala sem si záchranku a oni v nemocnici řekli ze žádný známky na infarkt nejsou a mám srdce v pořádku můžou to být úzkosti ? Či deprese ? Ty to záchvaty mám častěji můžete mi poradit nebod žijí ve velké Británii a tady lékaři nejsou dobre děkuji

odpověď

Dobrý den. Dle uvedeného se opravdu může jednat o úzkostnou ataku. Léčba úzkostí může probíhat pomocí psychoterapie či léků (farmakoterapie).

otázka

Už 15 let trpím syndromem dráždivého tračníku, který se ozve vždy po nějakém větším stresovém vypětí, což je zrovna nyní. Beru AD Seropram a na spaní Trittico. Lékař doporučuje na IBS 2 tobolky denně Imodia. Jak dlouho se může brát nepřetržitě?

odpověď

Dobrý den. Imodium se může v této dávce užívat i dlouhodobě.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Jak zvládnout letní vedro při hypertenzi

Letošní urychlené jaro bylo pro mnohé z nás náročné. Neustálé kolísání počasí způsobovalo pocity únavy, zatímco teplejší dny působily jako náhlá zátěž pro kardiovaskulární systém, především u osob se zvýšeným krevním tlakem. Extrémní teploty ale teprve začínají, horké letní dny klepou na dveře a je třeba se na ně dobře připravit.

Lék na inkontinenci: sakrální neuromodulace

Inkontinence neboli samovolný únik moči, trápí až desetinu obyvatel ČR. Přesto je pro většinu z nich velkým společenským tabu, které často nechtějí odkrýt ani před svým lékařem. Přitom se v mnoha případech dá řešit. Vedle posilování pánevního dna i svěrače a jiných možností léčby, nabízí trvalé řešení moderní a miniinvazivní zákrok sakrální neuromodulace. Pacientovi se do těla zavede malý implantát, který pomocí elektrických impulzů stimuluje nervy nad kostrčí. Zákrok může pacienta zbavit potíží, nebo je alespoň velmi sníží. Plně jej hradí zdravotní pojišťovny a je možné ho podstoupit v šesti specializovaných centrech v Česku.

Jak připravit pokožku na dovolenou?

Dobrý den. Prosím, jaké vitamíny je vhodné užívat před odjezdem na dovolenou k moři? Mám dost citlivou pokožku, která se hned spálí. Také prosím o doporučení krému na opalování a po opalovaní? Děkuji.

Očekáváte příchod miminka? 10 + 1 tip, jak se připravit na porod

Příprava na narození miminka je důležitou součástí těhotenství, která může významně ovlivnit průběh a zážitek ze samotného porodu. „Každé ženě pomáhá něco jiného. Někomu vyhovuje například gravidjoga a jiné ženě procházky. Způsob přípravy na porod je velmi individuální,“ říká porodní asistentka Kateřina Aronová z gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice ve Slaném.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce