Poradna: Zeptejte se lékárníka

Na Vaše dotazy v této poradně odpovídají:


Lékárnici z lékárny Prima v Chrudimi


poradna-trojice_nova.png

  • Mgr. Pavla Horáková - v lékárně se specializuje, kromě výdeje léčivých přípravků a zodpovídání dotazů odborné poradny, také na homeopatii, dermokosmetiku a doplňky stravy

  • PharmDr. Jana Koutná - v lékárně se specializuje, kromě výdeje léčivých přípravků a zodpovídání dotazů odborné poradny, také na homeopatii a dermokosmetiku

  • Mgr. Markéta Lopourová

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den. Trvale užívám léky itakem (na úzkost) a concor (na srdíčko). Mohu k těmto lékům omeprazol??

odpověď

Dobrý den, při současném podávání omeprazolu a Itakemu je třeba opatrnosti. Po zahájení podávání omeprazolu je v některých případech potřeba upravit dávku Itakemu. To znamená, že ve spolupráci s ošetřujícím lékařem je možné omeprazol užívat.

otázka

Dobrý den, lze kombinovat Modin s cipralexem? Děkuji.

odpověď

Dobrý den. Modin obsahuje třezalku, proto jeho kombinaci s Cipralexem nedoporučuji.

otázka

Dobrý den,otec je po operaci ,bere injekce na" ředění krve a poslední tři dny ho bolí chodidla, loupou se a dělají se mu červené skvrny. Prosím o radu, co by to mohlo být. Předem děkuji za odpověd.

odpověď

Dobrý den. Doporučuji návštěvu lékaře, aby zkontroloval správnou dávku injekcí a stav nohou. Mohlo by se jednat o přílišné naředění krve.

otázka

Zdravim,mám malý dotaz,už asi týden mám takovou tupou bolest v oblasti pupku,která jde do levé strany a pobolívá do zad,tak nevim jestli to je vážné,nemám teploty a ani zácpu,a s jídlem jím normálně.

odpověď

Dobrý den. Je nám líto, ale tato poradna slouží pro dotazy týkající se volby léků, dávkování či kontraindikacím, nikoliv ke konzultaci zdravotního stavu. Ten patří do rukou odborníka. Pokud se tedy Váš zdravotní stav nelepší, bude na místě navštívit lékaře. Přeji příjemný den a doufám, že se vše vyřeší.

otázka

Dobrý den, prosím, mám předepsány preparáty na doplnění minerálů + další (jsem po resekci tenkého střeva - 47cm, Crownova choroba, velkobuněčný lymfom) a dlouhodobě trpím závratěmi, tetanií... Nevím přesně, jak rozložit užívání preparátů během dne: MAGNESIUM 1 420mg, BETAHISTIN ACTAVIS 16mg (1-0-1), CALCICHEEW 1000+D3, B-komlex. Vím, že by se neměly "potkat v trávicím traktu, protože se snižuje jejich vstřebávání. Prosím, poradíte mi?

odpověď

Dobrý den. Magnesium užívejte brzy ráno, Calcichew naopak večer, Betahistin ráno se snídaní a později odpoledne s jídlem (svačina či večeře), B-komplex zařaďte během dne.

otázka

Může wobenzym užívat neteř, která má intoleranci laktózy? Děkuji!

odpověď

Dobrý den. Wobenzym obsahuje laktózu. Jeho užívání nedoporučuji.

otázka

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně Nurofen junior žvýkací tobolky. Všude je uvedeno, že ho mohou užívat jen děti od 6/ 7 let. Je k tomu nějaký důvod vzhledem ke složení pomocných látek? Lékař nám běžně dávkuje při horečce ibuprofen v dávce 10 mg/ kg a dávku. Tudíž bych předpokládala, že tuto tabletu může již 10 kg dítě. Jde mi o to, že při onemocněních, kdy dítě musí polykat několik typů sirupů denně, je nemůže nakonec ani vidět a qje problém je do něj vpravit.V těchto případech jsou tobolky elegantním řešením. Je tedy možné užití i u dětí mladších? Děkuji za odpověď a přeji příjemné sváteční obdobi

odpověď

Dobrý den. Pro děti nad 20kg je tento Nurofen určen z toho důvodu, že denní dávka je 20-30mg/kg . To znamená 7-10mg/kg 3xdenně. U 10kg dítěte se dávka hůře počítá a mohlo by snadněji dojít k předávkování. Tzn. u 10kg dítěte je dávka zhruba 70-100mg maximálně 3xdenně. Bez porady s lékařem nedoporučuji tento Nurofen u menšího dítěte používat.

otázka

Dobrý den.Prosím o radu,na plícní chlamydie mi před lety Klacid nedělal dobře.Jaká antibiotika mohou nahradit léčbu chlamydií?Děkuji

odpověď

Dobrý den, léčbu určuje vždy lékař. Doporučuji s ním konzultovat předepsání jiných antibiotik. Pokud by antibiotika ze skupiny makrolidů nebyla dobře snášena, lze k léčbě využít i tetracyklinová antibiotika (Doxybene, Doxyhexal) . K léčbě doporučuji přidat doplněk stravy PM Chlamydil https://www.lekarna.cz/pm-chlamydil-extra-tbl-60/

otázka

Dobrý den, při úrazu jsem utrpěla otevřenou ránu očního víčka, jsem týden po vytažení stehů. Byl mne doporučen klasický Heparoid, ten je příjemný, ale nevím, zda to má účinek a nebo gel Contractubex ,po tom mě to velmi nepříjemně stahuje . Chtěla bych vyzkoušet Vámi doporučovaný přípravek, je vhodný na obličej? Děkuji za odpověď, příjemné adventní dny.

odpověď

Dobrý den, Heparoid snižuje otok víčka a rychleji vyhojí případné podlitiny a modřiny. Contractubex je gel na jizvy. Každý má tudíž jiný účinek. Pokud Contractubex vysušuje a nepříjemně svírá, zkuste víčko promazávat Infadolanem, calcium panthotenicum mastí nebo měsíčkovou mastí. Velmi vhodný je i krém Scar Esthetique, který spojuje péči o pokožku a o jizvu.

otázka

Dobrý den, mám prediabetes a lékařka mi změnila léčivý přípravek BIOMIN H za lék Caltrate 600 mg/400 IU D3, který obsahuje také sacharosu. Mohu tento lék užívat bez obav?

odpověď

Dobrý den, při dodržení doporučeného dávkování můžete Caltrate užívat. Sacharosy obsahuje velmi malé množství. Pokud mohu radu,osobně bych raději preferovala Biomin H a přidání vitamínu D. V Caltrate sice máte vápník a vit. D v jedné tabletě. Biomin H obsahuje kromě skoro dvojnásobného množství vápníku i další prvky potřebné pro kosti. Vitamín D je pak potřeba přidat ve formě kapek nebo kapslí.

otázka

Dobrý večer, ca. měsíc a půl se potýkám s bolestí lokte, diagnóza zní tenisový loket. Mám 5ti měsíční dítě a stejnou diagnózu jsem obdržela také po narození své první dcery před pěti lety. Tehdy mi pan doktor dal ortézu a mastičku, obtíže po delší době pominuly. Včera jsem se svým současnmým problémem byla na ortopedii, kde mi pan doktor provedl obtřik. Asi dvě hodiny poté mě ruka začala bolet čím dál tím silněji, dnes (asi 30 hodin po zákroku) je bolest ohromná, několikanásobně silnější než před opichem. Rukou neumím otáčet či ji zvedat, jsem absolutně neschopná dceru vůbec nosit či ji alespoň přesunout a tím odkázána na cizí pomoc. Je to normální průběh? Můj druhý dotaz směřuje k látce obstřiku (depo medrol, dávka neuvedena). Bohužel jsem se neinformovala, zda má nějaký vliv na mateřské mléko, jsem plně kojící. Kojit jsem nepřestala, mám z toho ale velmi smíšené pocity, přestože mi sestřička telefonicky sdělila, že to žádný problém není. Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Nikol R.

odpověď

Dobrý den. Co se týká první části dotazu, tak ten by měl být směřován ošetřujícímu lékaři. Pokud tedy máte nějaké pochybnosti, bude nejvhodnější jej navštívit. Po jednorázové aplikaci Depo-medrolu nemusíte mít strach, že by lék mohl nějak ovlivnit kojené dítě. Lék se v mléce sice může objevit, ale do krve dítěte se dostane pouze stopovém množství nebo vůbec.

otázka

Prosím o sdělení, co na popraskaný a bolestivý jazyk?

odpověď

Dobrý den, rozpraskaný jazyk může mít mnoho příčin. Od alergie, přes bakteriální či kvasinkové infekce, nedostatek některých vitamínů a minerálů až po závažnější onemocnění některých orgánů. Doporučuji více pít a doplnit především omega-3 (rybí tuk, rostlinné oleje (olivový, lněný, rakytníkový..)), vitamíny skupiny B, hořčík a zinek. Na bolest a případné zneškodnění bakterií v rankách vyzkoušejte například Tantum verde nebo Orofar. Vhodným by byl i Wobenzym v počáteční dávce 3x denně 5 tablet. Lékaře požádejte o vyšetření, případně stěr z jazyka. Vhodná by byla i návštěva alergologie.

otázka

Dobrý den. Je hormonální antikoncepční tyčinka nexplanon/ implanon dostupná v ČR?

odpověď

Dobrý den, ani jedna z uvedených antikoncepčních tyčinek není v ČR dostupná.

otázka

Dobrý den, mám trombozu levého lýtka. Mám léky - už 3 týdny- xarivin. Můžu si jít zaplavta nebo do sauny? Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, plavat jít můžete. Plavání je dokonce jeden z doporučovaných režimových sportů po žilní tromboze. Co se týká sauny, u ní je potřeba konzultace s ošetřujícím lékařem. Je-li lékař toho názoru, že akutní stádium již proběhlo a trombus se usadil, není důvod, proč byste saunu nemohla navštěvovat.

otázka

Dobrý den, začínám trpět ztrátou vlasů (je mi 26 let). Dočetl jsem se o přípravku propecia, který údajně pomáhá při tomto problému ovšem není volně dostupný. Chci se tedy zeptat zda když bych se rozhodl začít užívat tento přípravek nehrozí nějake vážné ohrožení zdraví a co celkově si myslíte o tomto přípravku. Děkuji

odpověď

Dobrý den, Propecia není od roku 2017 dodávána do ČR. Léky s účinnou látkou finasterid se již léta s úspěcham používají i k léčbě benigní hyperplazie prostaty (ve vyšších dávkách). V nižší dávce (1mg) se používal k léčbě vypadávání vlasů. Četnost nežádoucích účinků je obdobná jako u jiných léků. Výraznější nežádoucí účinky jsou málo pravděpodobné. Jediné,co bych vyzdvihla jsou problémy s erekcí, ejakulací a snížení libida. Ve Vašem věku bych, kvůli těmto nežádoucím účinkům, užívání Propecie spíše nedoporučovala.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 352 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Jakým způsobem se dají vyjmout kořeny z dásně?

Dobrý den, na pravé straně mám ulomené tři zuby, jeden dole a dva nahoře. Mám je ulomeny celé, pouze v dásni zůstaly "zbytky" zubů a kořeny. Jakým způsobem se kořeny z dásně dají vyjmout? Klasickou extrakcí to není možné, zbytky zubů jsou tak malé, že je kleštěmi nelze chytit a vytáhnout. Jaké je prosím možné řešení a je to hrazeno pojišťovnou? Děkuji

Chemoterapie již nemusí být utrpením: nevolnosti a zvracení se dá předejít moderní léčbou

Chemoterapie je základem léčby mnoha druhů zhoubných nádorů. Její účinek však bývá vykoupen nežádoucími účinky, především nevolností a úporným zvracením, které působí pacientům utrpení a děsí je často ještě před zahájením léčby. Lékaři však mají k dispozici moderní léky, které tyto nežádoucí účinky nejen mírní, ale umějí jim i předejít.

Elektronické neschopenky nejsou plně elektronické, kritizují lékaři

Elektronickou neschopenku zavádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) od začátku příštího roku.

Rodičovský příspěvek se příští rok zvýší

Od 1. 1. 2020 se celková výše rodičovského příspěvku zvýší pro všechny rodiče, kteří budou aktivně pobírat příspěvek i po Novém roce. A to na 300 tisíc Kč, u vícerčat na 450 tisíc Kč. Zvýšení rodičovského příspěvku usnadní lidem slaďování rodinného a pracovního života.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.