Inzerce

Poradna: Zeptejte se lékárníka

Na Vaše dotazy v této poradně odpovídají:


Lékárnici z lékárny Prima v Chrudimi


poradna-trojice_nova.png

  • Mgr. Pavla Horáková - v lékárně se specializuje, kromě výdeje léčivých přípravků a zodpovídání dotazů odborné poradny, také na homeopatii, dermokosmetiku a doplňky stravy

  • PharmDr. Jana Koutná - v lékárně se specializuje, kromě výdeje léčivých přípravků a zodpovídání dotazů odborné poradny, také na homeopatii a dermokosmetiku

  • Mgr. Markéta Lopourová

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, 7.8 2020 jsem skákal s kamarády na trampolíně, skákal jsem salto vzad a dopadl jsem na záda tak, že jsem se prohnul do písmene U s tělem dopředu. Od té doby mě bolí jakoby na hrudní páteři a také mám natažené svalstvo na zádech (nejspíše trapézové) nejedná se o vertebrogenní algický syndrom? Nebo vůbec netuším o co se může jednat :/ děkuji za odpověď. Hezký den :)

odpověď

Dobrý den. Je nám líto, ale tato poradna slouží pro dotazy týkající se volby léků, dávkování či kontraindikacím, nikoliv ke konzultaci zdravotního stavu. Ten patří do rukou odborníka. Bez osobní konzultace Vašeho zdravotního stavu není možné stanovit diagnózu. Přeji příjemný den a doufám, že se vše vyřeší.

otázka

Dobrý den, jsem muž je mi 46 a posledních 14 dní mám kolem bradavky červený flek v poloměru 5 cm na všechny strany kolem. Celé prso mám nafouklé, ale není zvrdnuté ani bolestivé. Poradíte co by to mohlo být? Nebo kam se obrátit? Děkuji.

odpověď

Dobrý den, jako lékárník nedokážu tento stav posoudit. Doporučuji návštěvu lékaře (praktického nebo kožního).

otázka

Dobrý den. Je mi 18 let a chtěl bych darovat krev. Problém je že trpím obezitou. Mohl by to být problém. Netrpím žádnými srdečními chorobami ani nejsem seznámen, že bych měl vysoký tlak. Děkuji

odpověď

Dobrý den. Zdravotní způsobilost dárce krve a jejích složek k odběru posuzuje pracovník zařízení transfuzní služby, a to na základě rozboru anamnézy (zdravotní minulosti dárce), základního fyzikálního a laboratorního vyšetření. Za propuštění dárce k odběru zodpovídá lékař ZTS.

otázka

Dobrý den, měla bych dotaz na lék tritico 75. Beru ho cca 2-3 měsíce. Vím, že se na něj nesmí pít alkohol. Ale přesto v situacích jako jsou narozeniny, svátky,.. si dám 1-2 skleničky šampanského, cider. Je to ale maximálně 2 krát za měsíc. Je možné že by to mohlo vyvolat nějaké změny/ zhoršení v psychickém stavu? Nebo je to tím, že se stav zhoršil celkově? Beru 1 a 1/3 tabletky.

odpověď

Dobrý den, pokud pijete výjimečně 1-2 sklenky "lehkého" alkoholu, tak by to na účinnost Trittica nemělo mít vliv. Spíše bych se přikláněla k celkovému zhoršení stavu a doporučuji konzultaci s lékařem.

otázka

Dobrý den, opakovaně se mi dělají drobné puchýře na prstech na rukách. Jsou drobné a svědí..

odpověď

Dobrý den. Určitě doporučuji návštěvu kožního lékaře. Mohlo by se jedna například o dyshidrotický ekzém, kvasinkovou infekci, celiakii, či jiné onemocnění. Než se dostanete k lékaři, zkuste puchýřky potírat zinkovou mastí nebo Bepanthenem plus.

otázka

Dobrý den, jsou nějaké léky na sociální fóbii a ADHD (bez hyperaktivity) bez předpisu? Můžete případně doporučit něco co se dobře kombinuje. Děkuji!

odpověď

Dobrý den. Dle toho, co u Vás znamená sociální fobie. Pokud pouze nervozita či tréma před nějakým vystoupením či kontaktem s více lidmi, mohl by pomoci Guajacuran. Na ADHD se osvědčil doplněk stravy s omega kyselinami - Eye Q nebo Esprico. Dále by mohla pomoci úprava stravovacích návyků. Nepoužívat průmyslově zpracovávané suroviny, omezit cukry. Přidat do stravy více zeleniny a ovoce. Věnovat se více dítěti, nechat ho trávit čas před televizí a s mobilem, ale více se mu věnovat, sportovat, vhodná je i Joga. Vhodnou alternativou by mohl být i EEG Biofeedback.

otázka

Dobrý den, mám akné a citlivou pleť. Kožní mi doporučil Biodermu micelární vodu Sensibio. Nemůže ucpávat pory:? Děkuji

odpověď

Dobrý den. Micelární voda Bioderma Sensibio póry neucpává, naopak - čistí je.

otázka

Dobrý den mám dotaz ohledně krevního tlaku. Měřím si doma tlak a mám ho většinou kolem 145/65. Muž 28 let, nekouřím, nepiju a stravu mám spíš zdravější. Sportuji asi 2 x týdně většinou na jízdou na kole. Je to normální nebo si mám zajít k lékaři ?

odpověď

Dobrý den. Horní tlak máte vyšší a spodní naopak nižší než je obvyklé. Doporučuji návštěvu lékaře a hodnoty zkonzultovat ještě s ním.

otázka

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli je problém když se u mého 14ti letého syna objevil průjem a po 2 dnech se na jedné stolici objevila krev poté už nikoli ani následující den.Chci se zeptat jestli to může být jen nějakým podrážděním nebo je to nějaké vážnější děkuji za rady.

odpověď

Dobrý den. Mohlo to být způsobeno podrážděním. Nicméně stolici ještě nějaký čas sledujte a v případě, že by se krev ve stolici opět objevila, doporučuji návštěvu lékaře.

otázka

Dobrý den, dne 30.4. jsem podstoupila artroskopii kolene (plastiku čéšky) a od té doby, nyní už třetí měsíc, mám v podkolenní jamce nehezkou modřinu, která prostě ne a ne zmizet. Zkouším ji masírovat, mazat arnikou, ale zatím bez úspěchu. Ptala jsem se v lékárně, co by na ni mohlo zabrat, ale prý se s ničím podobným dosud nesetkali. Nicméně mi doporučili Lioton. Ortoped mi řekl, že to nemám řešit, že to z dálky není skoro vidět :) Asi já se nechci smířit s tím, že bych ji měla už natrvalo. Nevíte, prosím, jak hematom odbourat? Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den. Zkuste zvýšit příjem vitamínu C a K (pokud neužíváte léky na ředění krve). Pokud by modřina během týdne až 14dní při používání Liotonu nezmizela, doporučuji opětovnou návštěvu lékaře a trvejte na vyšetření, co takto dlouhotrvající modřinu způsobuje. To že modřina nemizí může poukazovat na poškození, nehojení či prosakování cévy, která přivádí krev to těchto míst.

otázka

Dobrý den. Mám asi takový zvláštní dotaz..Před měsícem jsem přestal kouřit a jako psychickou náhradu jsem používal náhražku cigarety zvanou Paipo. Vypadá to jako cigareta ale náplň tvoří aromatické oleje. Neškodí zdraví. Problém je, že po pár potáhnutích už jsem příchut necítil tak jsem si vymyslel alternativu. Koupil jsem si cigaretové filtry a esenciální eukalyptový olej určený k inhalaci. Na filtr jsem kápnul dvě kapky oleje a vložil to do plastové cigarety Paipo takže teď vlastně do plic tahám ten olej. Chci se zeptat zda je to bezpečné nebo je to nějak škodlivé? Vím, že olej je určený k inhalaci ale to inhaluji nosem a netahám to primárně přes pusu do plic, tak nevím jestli je to vpořádku😀. Děkuji

odpověď

Dobrý den, tohle je spíše otázka přímo na výrobce eukalyptového oleje. Našla jsem informaci, že eukalyptový olej lze inhalovat přímo, bez zředění vodou, což by byla obdoba Vaší "cigarety". Předpokládám, že krátkodobé použití (1-2 týdny 2-3x denně) by mohlo být bez problému. Pokud máte v úmyslu tuto "vychytávku" používat dlouhodobě, kontaktujte s dotazem přímo výrobce.

otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Moje mamka 75let má nějaký flek na kotníku. Můžete mi poradit co to je?? Nechce jít k lékaři.

odpověď

Dobrý den. Je nám líto, ale tato poradna slouží pro dotazy týkající se volby léků, dávkování či kontraindikacím, nikoliv ke konzultaci zdravotního stavu. Ten patří do rukou odborníka. Bez osobní konzultace Vašeho zdravotního stavu není možné stanovit diagnózu. Přeji příjemný den a doufám, že se vše vyřeší.

otázka

Dobrý den. Obracím se na vás dotazem. Nedávno se mi stala taková nepěkná věc. Po asi 3 dnech nepravidelného spánku jsem usínal doma v posteli. V klidu jsem usnul a ocitl jsem se ve snu, byla to noční můra. Po chvíli mi to došlo a chtěl jsem se z ní probudit, vůbec to ale nešlo, byla to nekonečná smyčka utrpení. Nevím jestli se jednalo o spánkovou paralýzu nebo ne. Od tohoto dne, si mi neustále stává, že když už skoro usnu, moje tělo se paralyzuje a nejsem vůbec schopen pohybu, ale jsem plně při vědomí a mám sluchové halucinace. Toto se opakuje klidně 5x denně. Nemyslím si že to je spánková paralýza ale dost mě to děsí, nevíte o jaký problém by mohlo jít?

odpověď

Dobrý den. Skutečně by se mohlo jednat o spánkovou paralýzu. Pokud se u Vás tento stav objeví jen párkrát za život, není třeba vyhledávat lékařskou pomoc. Bohatě stačí, když před spaním dodržíte určité rituály, které jejímu opakovanému příchodu zamezí. Jedná se o pravidelný spánek, tedy šest až osm hodin denně, držet se dál od velkého stresu, neusínat v poloze na zádech s vysoko vystlanými polštáři, neusínat v pokoji samostatně. Usínat v dobře zatemněné, tiché a vyvětrané místnosti a před spaním nepoužívat mobilní telefon. Pokud se tato spánková porucha objevuje pravidelně, je dobré navštívit odborníka. V tomto případě pomůže psycholog či psychiatr, důležité je rovněž nalezení příčiny obtíží a její následné odstranění.

otázka

Dobrý den, mám dotaz, již týden mám problémy s necitlivostí a tlakem v levé části obličeje. Jiné obtíže nemám, sportuji i pracuji, avšak je to po většinu času velmi nepříjemné. Prosím o radu.

odpověď

Dobrý den. Příčin může být více, mezi nimi i prochladnutí nervu či problémy s krční páteří. Vyzkoušet můžete suché teplo, cvičení na krční páteř, případně masáž. Doporučuji i Milgammu N. Obsahuje směs vitamínů skupiny B, která pomůže vyživovat nervovou soustavu. Pokud by se následující týden stav nezlepšoval či zhoršil, doporučuji návštěvu lékaře, (případně i fyzioterapeuta).

otázka

Dobrý den, má dcera má bolesti v krku, hlavně, když polyká. Jaké léky bych ji měla koupit? Má jet za 2 dny na tábor..Myslíte, že se do té doby vyléčí? Děkuji

odpověď

Dobrý den. Nepíšete, kolik let je dceři. Od 6 let může dcera cucat pastilky, které uleví od bolesti v krku. Například Tantum Verde, Septolete, Strepsils,... Pomoci mohou i Priessnitzovy zábaly či kloktání slané vody. Zda to do 2 dní přejde, těžko říci. Záleží na příčině bolesti v krku. Pokud by se stav nelepšil či se bolest stupňovala, doporučuji návštěvu lékaře.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 262 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Opar na rtu vyrazí většinou při oslabení nervového systému a imunity

Opary jsou projevem infekce vyvolané virem herpes simplex (HSV-1), jehož nositelem je až 80 % populace, u 20 % se projev nákazy dokonce pravidelně opakuje. Viru, který opary způsobuje, se totiž nikdy nezbavíme. Přečkává v našem těle a čeká na vhodnou příležitost, kdy se opět projevit. Vyvolat jej může stres, únava nebo snížená imunita.

Snímače tělesné teploty zvýší úspěšnost léčby pacientů nejen v pandemiích

My máme chuť udělat dobrý skutek, nápad jak pomoci českým pacientům i základ (Thermeeno), a vy nám s ním můžete pomoci!

Diabetická noha, bolest kloubů, zvýšená lomivost kostí aneb jak může cukrovka ovlivnit vaše končetiny?

Takřka 900 tisíc Čechů trpí diabetem, mnozí z nich však nenavštěvují lékaře. Neléčená nebo špatně léčená cukrovka přitom může způsobovat celou řadu komplikací, včetně problémů s pohybovým aparátem nebo takzvané diabetické nohy. Jaké problémy s končetinami může trvale vysoká hladina cukru v krvi způsobovat?

Plavání našemu tělu prospívá, je ale nutné plavat správně

Plavání je jedním z nejzdravějších sportů, musí se však dodržet několik pravidel. Styl „paní radová“ škodí páteři, přesto na koupalištích převažuje. Děti v kruzích a s křidélky se ho učí nesprávně už odmala.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.