Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Zeptejte se lékárníka

Na Vaše dotazy v této poradně odpovídají:


Lékárnici z lékárny Prima v Chrudimi


poradna-trojice_nova.png

  • Mgr. Pavla Horáková - v lékárně se specializuje, kromě výdeje léčivých přípravků a zodpovídání dotazů odborné poradny, také na homeopatii, dermokosmetiku a doplňky stravy

  • PharmDr. Jana Koutná - v lékárně se specializuje, kromě výdeje léčivých přípravků a zodpovídání dotazů odborné poradny, také na homeopatii a dermokosmetiku

  • Mgr. Markéta Lopourová

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, mám předepsaná ATB Duomox 1000 na dg. ac pharyngytis po 12ti hodinách a rád bych podpořil působení atb i dalšími variantami, a tak bych se rád zeptal, mohu během léčby duomoxem používat tinkturu lichořeřišnice pro umocnění účinku? Rád bych se ale zeptal na váš názor... Děkuji za odpověď a Váš čas

odpověď

Dobrý den, ano, kombinovat Duomox a lichořeřišnici můžete.

otázka

Dobrý den. Užívám léky na inkontinenci (Spasmed, Soliflow, Vesikare) pan dr. zkouší co je nejlepší. Já ale na delší vycházku používám nejraději vložku - pro jistotu. Urgenci těžko zabráním. Dřív jsem užívala Betmigu - a tehdy se měla lepší pocit. Prosím o informaci, jaký je rozdíl ve složení a které léky jsou na předpis, příp. jaké jsou doplatky.

odpověď

Dobrý den. Všechny léky napomáhají uvolnění hladkého svalstva močového měchýře. Rozdíl je v účinných látkách a mechanismu účinku na močový měchýř. Všechny tyto léky jsou vázané na lékařský předpis. Betmiga - mirabegron - doplatek 1000,- za 90 tbl. balení Spasmed - trospium - doplatek dle množství účinné látky (15 nebo 30mg) cca 100-130,- za 50 tbl. balení Soliflow a Vesicare obsahují stejnou účinnou látku - solifenacin - bez doplatku Pokud vám Betmiga pomáhala, proč Vám ji lékař přestal předepisovat?

otázka

Dobrý den.Týden po první vakcíně pfizer na kovid občasné mravenčení v ruce. Normální nebo ne? Děkuji

odpověď

Dobrý den, to se asi vyloučit nedá, pokud by to byla odezva na očkování, měly by obtíže za nějakou dobu ustoupit. Pokud obtíže budou přetrvávat, objednejte se k neurologovi.

otázka

Dobrý den, dnes jsem dostal na zánět v zubů Dalacin C, mám 16 tablet, které beru po 12 hodinách. Chtěl bych se zeptat, jestli můžu jít 15.6. na a druhou dávku očkování proti Covid? Děkuji

odpověď

Dobrý den. Očkování proti Covidu je stejně jako u ostatních vakcín doporučeno odložit v případě akutního horečnatého onemocnění. Doporučuje se kromě toho odstup dvou týdnů v případě užívání antibiotik. Pokud je to tedy možné, bylo by vhodnější s očkováním počkat dva týdny po dobrání antibiotik.

otázka

Dobrý den, prosím Vás chci se zeptat. Mám větší vyvýšené znaménko na prsu. Vicebarvené. Mohla bych Vám poslat fotku aby jste se podívala prosím a řekl mi Vás názor. Děkuji

odpověď

Dobrý den. To, zda je znaménko, respektive změna na kůži, nebezpečné, zhodnotí dermatolog, nejlépe pomocí přístroje.

otázka

Dobrý den před pár týdny po alergické viróze jsem začal pozorovat celkovou únavu a únavu dolních končetin a taky třes horních končetin. Levé koleno mám ztuhlé. Občas mě brněly prsty na rukách a při odpočinku na nohách.Měl jsem hrozný strach z RS a mívám kvůli tomu úzkostné stavy. Byli jsme s tím u praktické lékařky a ta nás poslala na internu kde mi udělali kompletní rozbor krve a nic nezjistili. Poslali mě na neurologii kde mě prohlédli zkusili reflexy a nic špatného nenašli. Odvodili mé problémy od stresu z přijímacích zkoušek a úzkosti a strachu z vážných nemocí (když mě někde něco bolí tak hned hledám co by to mohlo být a mám z toho hrozný strach). Předepsali mi hořčík a B komplex a řekli že to bude nejspíš ze stresu a blokace krčí páteře (kvuli online výuce jsem skoro 10 měsícu jen seděl u pc s minimální fyz. aktivitou). Problémy se začaly lepšit. Po cca 2 týdnech jsem začal mít knedlík v krku špatně se mi polykalo, dýchalo a při tom jsme volali na vysledky štít. Žlázy kde mi zjistili zvýšenou aktivitu. To ve mě probudilo obavy z rakoviny krku a byl jsem zase asi 10 dnu ve stresu. Problémy s rukama se začaly vracet třesou se a občas mám problém s jemnou motorikou ( přijde mi že kvůli třesu. Nemám problémy se zavazováním bot zapínáním knoflíku atd.) koleno zase ztuhlé (taky jsem začal chodit do posilovny 3x týdně na doporučení neuroložky) a přijde mi že mám taky natažená lýtka (neuroložka mi taky řekla že mám plochá chodidla a jsem “ztuhlý”). Občas mi když jsem ve stresu škube oční víčko (moje matka to tak má taky) a někdy tak jednou denně mi občas tak 3x škubne ve stehně ale když to protáhnu či lehce promačkám rukou přestane to okamžitě. Mám strašnou hrůzu z ALS a doufám že problémy jsou jen ze stresu. Nevím jak se stresu z vážných chorob zbavit mívám z toho stavy úzkosti (byl jsem u psycholožky celý den jsem se cítil dobře ale k večeru se stres vrátil. Prosím o radu mohla by to být ALS? Knedlík v krku a problémy s dýcháním byly asi z alergie (mám silné alergie na roztoče, pyly, a trávy). V posilovně vše zvládám normálně bez problémů. Mám od 4 celiakii. Mohla by to byt ALS?

odpověď

Dobrý den, diagnostika ALS je velmi náročná, neexistuje specifický test, který by ji potvrdil, je potřeba provést řadu vyšetření k vyloučení jiného postižení. ALS se nejčastěji manifestuje mezi 50.- 60.rokem, častější je u mužů. Touto cestou se bohužel nelze vyjádřit k pravděpodobnosti diagnozy ALS ve vašem případě. Bylo by nutné vyšetření na neurologii.

otázka

Dobrý den, mám menší hnědou díru v zubu. Dá se to zachránit třeba čištěním nebo musím k zubaři? Kdybych k němu musela, zachrání to třeba plombou nebo mi ho rovnou vytrhne? Přednášky jsem slyšela, poprosím o jasnou a stručnou odpověď. Děkuju

odpověď

Dobrý den. Bez osobní konzultace není možné posoudit, oč se jedná. Pokud máte díru v zubu, pravděpodobně se jedná o zubní kaz, který vyřeší pouze lékař.

otázka

Dobrý den, po odstranění žilek laserem mi zůstala spálená pokožka. Můžete mi poradit, čím promazávat, nebo to zmizí samo. Děkuji

odpověď

Dobrý den, pro zklidnění podráždění po tomto zákroku doporučuji AVÈNE Cicalfate Obnovující emulzi. Zpočátku promazávejte pokožku i několikrát denně (3-5x denně- jak bude potřeba), po základním zklidnění stačí mazat 2x denně do úplného obnovení kůž.

otázka

Dobrý den, jsem po potratu pilulkou. Týden od spolknuti prvních 3 pilulek jsem měla nechtěný nechráněný pohlavní styk. Do 9h po něm jsem si vzala Postinor2 (oba najednou) a dva dny na to, jsem si nechala zavést nehormonální tělísko. Sliznice je vysoká necelé 4mm. 2 roky jsem nepoužívala žádnou antikoncepci, jelikož mi bylo řečeno, že jsem neplodná. Jaká je pravděpodobnost, že bych mohla znova být.. Děkuji a přeji hezký den

odpověď

Dobrý den. S tím dotazem se prosím obraťte přímo na Vašeho gynekolog, který zná Váš aktuální zdravotní stav a anamnézu.

otázka

Dobrý den mám červenou skvrnu kolem kotníku a tvoří se tam sucha pokožka, žádné masti na to nepomáhají. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den. Může se jednat o kožní onemocnění, skvrna může ale souviset i s některým vnitřním onemocněním. Bez osobní konzultace není možné stanovit diagnózu. Je potřebná podrobná anamnéza a doplňující vyšetření, pokud onemocnění přetrvává už déle. Doporučuji vyšetření v kožní ambulanci.

otázka

Dneska jsem byla u doktora s prsteníčkem, protože jsem včera spadla na schodech. Jeden článek mám trochu naštíplý (vlastně trochu zlomený). Chtěla bych se zeptat, za jak dlouho by se mi to mohlo vyléčit.

odpověď

Dobrý den. Každé zranění je specifické, a není proto vždy možné jednoznačně říct, jak dlouho bude léčba trvat. Záleží na spoustě faktorů, roli hraje místo i vážnost zranění, technika léčby, poúrazový režim a rehabilitace. Zlomené prsty se hojí zhruba 3 až 5 týdnů.

otázka

Dobrý den, mám už dlouhou dobu problém s pletí. Mám podle mě velmi suchou pleť na obličeji. Po každém umytí, když pleť uschne, tak začne velmi pnout, olupovat a začnou se tvořit bílé občas i žluté odlupujici šupinky. Hlavně kolem nosu, pod očima, a na bradě. Na bradě mám občas i delší dobu tmavší nebo červené skvrny. Nyní jsem si koupil krém od La Roche posay ds kerium a čistící krém. Ale po tomto krému mi pleť lehce pálí a následně je zase úplně vysušená. Vůbec si nevím rady, jaký krém na tento problém koupit. Mohli by jste prosím poradit? Mockrát děkuji.

odpověď

Dobrý den. Na takto vysušenou pleť bych použila krémy pro tuto pleť určené. Např.AVÉNE Hydrance Riche, AVÉNE Cold Cream, BIODERMA Atoderm Nutritive nebo LINOLA Face. Nebylo by od věci požádat o konzultaci stavu pleti kožního lékaře, vzhledem k tomu, že píšete, že se objevují i žluté šupinky.

otázka

Dobrý den, už asi 2 roky a půl mám na nehtů u nuhou půlku červeného nehtů u doktorky jsme s tím byli a ta říkala že to je z fotbalu a bot ale já bych to chtěl pryč, poradíte mi prosím co mám dělat? Třeba nějaký mastičky aby to zmizelo nebo nějaké tipy. Děkuji

odpověď

Dobrý den. Pokud místo nebolí, tak jediným řešením by mohlo být pořízení nových kopaček se širší špičkou, aby nedocházelo k utlačování prstů a stlačování nehtů na nohou. Pokud místo bolí či je nehet i žlutý či deformovaný (z fotky to není vidět), doporučuji znovu návštěvu lékaře, aby zhodnotil, zda není potřeba antimykotická léčba.

otázka

Dobrý den, už asi dva roky mě svědí záda, je to někdy k nevydržení. Loni mě začalo svědit i na hrudníku, na prsou. I na zádech i na hrudníku, mám takové malé vyrážky. Loni se mi nadměrně začala mastit hlava, dělat lupy a stroupky. Začala jsem používat šampon na Seboreu (mediket plus), který používám co tři dny a od lupů a svědění hlavy mám asi dva dny klid. Může to být Seborea a dá se to léčit? Děkuji.

odpověď

Dobrý den, bez toho, aby Vás viděl kožní lékař, lze těžko soudit o jaké kožní onemocnění se jedná a vybírat správnou léčbu. Svědění těla může mít mnoho příčin, od kožních onemocnění, přes nadmíru stresu až po celkové onemocnění organismu. Proto je vhodné s tímto problémem navštívit lékaře.Objednejte se ke kožnímu lékaři a než půjdete na kontrolu, můžete navštívit i obvodního lékaře s žádostí o laboratorní vyšetření krve, aby se případně vyloučilo např. onemocnění ledvin, žlučníku nebo cukrovka. Na zmírnění svědění vyzkoušejte některé z volně prodejných antihistaminik (např. Zyrtec, Zodac, Xyzal, Claritine,..)

otázka

Dobrý den, v těhotenství se mi pod nosem udělal ekzém takové dva zarudlé fleky někdy na nich vyskacou puchýřky mazala jsem to čímkoli byla jsem i u kožní ta mi napsala kortikoidy a potom mast fucidin a nic nezabírá. Nyní jsem už po porodu a myslela jsem si že je to důsledek těhotenství ale ekzém pod nosem mám stale nehorsi se ani nelepší z estetického hlediska mě to trápí. Co by jste mi doporučila za masticku která by mi to vyhojila popřípadě jak to léčit. Děkuji.

odpověď

Dobrý den. Ano, mohl to být důsledek nerovnováhy hormonů v těhotenství. Než se hormony po porodu srovnají, nějaký čas to ještě trvá. Nepíšete, co všechno jste již vyzkoušela. Velmi dobrou zkušenost mám např. s Bioderma Atoderm Intensive baume nebo Bepanthen Sensiderm.

Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Necháte se naočkovat proti koronaviru?

Zatím hlasovalo 179 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kolo, běh, plavání... Který pohyb nejlépe prospívá kloubům?

„Sportem ku zdraví!“ hlásá staré známé heslo. A je to opravdu tak – tělesná aktivita má pro člověka celou řadu přínosů. Lidem, kteří mají potíže s klouby, mohou však radost z pohybu kazit bolesti, kvůli nimž se mu potom vyhýbají. Tím se ovšem dostávají do začarovaného kruhu. Na jaké typy sportů je vhodné se zaměřit, aby byl pohyb ke kloubům co nejvíce šetrný?

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida - mezi nejčastější příznaky patří únava a vyčerpanost

Jedná se o chronická celoživotní onemocnění trávicího traktu. Průběh bývá obvykle dlouhodobý s obdobími klidu a vzplanutí, které může být různě těžké, někdy i s nutným operačním řešením. Nemoc se může projevovat i různě výraznými mimostřevními příznaky.

Mám oční vadu. Můžu běhat bez brýlí?

Mám oční vadu, ale když běhám, klasické brýle mi vadí a kontaktní čočky nevyhovují. Můžu běhat bez brýlí?

Fenylketonurie je vzácná metabolická porucha, která vyžaduje doživotní dietu

Fenylketonurie je vrozená porucha metabolismu. Diagnostika nemoci probíhá již v prvních dnech života. Fenylketonurii není možné vyléčit, ale při dodržování speciální diety, mohou postižení jedinci vést relativně plnohodnotný život.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.