Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý deň pán primár, môjmu 6 ročnému synovi stanovili diagnózu x recesivne dedičná retinoschíza, odobrali mu ster na genetiku, na výsledky sa môže čakať aj pol roka. O pol roka máme ísť na kontrolu, zatiaľ máme kvapkat 2x1 dorzolamit. Po prečítaní diagnózy som zúfalá. Syn vidí, žiadne zmeny sme nezachytili, k očnému sme išli na bežné detské vyšetrenie,pri oct vyšetrení lekárka zistila štiepenie sietnice. V rodine nemáme nikoho s týmto problemom. Prosím vám aké sú prognózy, priebeh... Viete mi niečo prosím odporučiť, vitamíny, hyperbaricku komoru, neviem vyskúšame hoci čo. Ďakujem

odpověď

Dobrý den, bohužel žádná preventivní opatření nefungují, jsou třeba pravidelné kontroly a řešení případných komplikací. Nicméně nález se obvykle nijak skokově během let nehorší, choroba je buďto stacionární anebo se horší jen zvolna. Myslím si, že pokud syn v 6 letech vidí dobře, má naději, že mu vidění nepoklesne na extrémně nízké hodnoty. Po případném zhoršení může dojít i k úpravě stavu před zhoršením - tolik literatura, vlastní zkušenost nemám, jedná se o velmi vzácné onemocnění. Rozhodně je nutné počítat se zrakovým omezením co se týče budoucího výběru povolání.

otázka

Dobrý den, už 2 roky mám sklivcové zákalky, ale jen v mírné formě, téměř je nevnímám. Lékař je v mém oku viděl. Mohu se zeptat, jestli je problém, když studuji medicínu, aby mi pak vyšla dobře zdravotní prohlídka a mohla bych vykonávat práci lékaře? Nebo nebudu moct vůbec ve zdravotnictví pracovat? Moc děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, zákalky ve sklivci výkonu povolání lékaře nijak nebrání.

otázka

Dobrý den mám na vás velkou prosbu vzala jsem si manžela domu z nemocnice kde byl rok. Má Guilliain bare syndrom. V nemocnici dostal sepsi do celého těla a přestal vidět. Mám ho doma dva měsíce a teď jsem si všimla že má v oku nějaké tmavé skvrnky. Manžel je zcela odkázaný na mojí pomoc a má tracheostomii.

odpověď

Dobrý den, bylo by dobré vzhled očí aspoň nafotit, jen podle popisu Vám poradit nedokážu.

otázka

Vážený pane doktore, jsem devadesátiletá paní - dá se říci polymorbidní, ale stále žiji, hodně čtu. V posledních čtrnácti dnech mi začaly hodně slzet oči,zejména pravé - na operaci s šedým zákalem jsem byla v letech 2019, 2020. Kapala jsem si Okutein sensitive, ale nepomohlo to, pravé oko mám hlavně ve vnitřním rohu červené. Naposled jsem byla na kontrole před rokem s diagnózou suchého oka. Beru Ocuvit, ale Visith, který jsem měla předepsaný, jsem moc nekapala, protože mám oslabené ruce a gel nemohu dobře vytlačit. Potřebovala, bych radu, co dělat než se dostanu na oční. S úctou děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, prakticky nic jiného než kapat umělé slzy teď nemůžete udělat. Je třeba oko zkontrolovat, zda se nejedná o zánět nebo ucpané slzné kanálky.

otázka

Dobrý den pane doktore, mám dotaz ohledně nutnosti nošení brýlí. Mám na každém oku 0,5 dioptrií na blízko i na dálku. Zda je nutné si brýle pořizovat, i když netrpím např. bolestmi hlavy a výrazně mě to v běžném životě neomezuje. Za odpověď předem děkuji.

odpověď

Dobrý den, pokud se jedná o plus půl dioptrie a vidíte dobře vše, co potřebujete, netrpíte únavou, bolestmi hlavy apod., tak brýle nutné nejsou. Pokud na dálku máte mínus půl dioptrie, tak bych doporučil brýle používat do auta na řízení, zejména při horších světelných podmínkách.

otázka

Mám problém s okem. Udeřil jsem se do něj silně a nevím, co mám dělat, doktora nemám.

odpověď

Dobrý den, akutní ošetření by Vám měl poskytnou kterýkoli oční lékař, případně oční oddělení v nemocnici.

otázka

Hezký večer, mám trvalé bolesti levého oka, pocit tlaku i písku, slzení, bolí i čelist vlevo, kapičky na zvlhčení pomáhají částečně. Oční lékařka opakovaně nic nezjistila. Mám trvalý nález na krční páteři, srostlé obratle, bolesti hlavy jsou také každodenní. Děkuji.

odpověď

Dobrý den, myslím si, že bolest je aspoň částečně neurologického původu, soudě podle Vašeho nálezu na páteři. Takže pokud již z očního hlediska máte zavedenou léčbu, řešil bych to s neurologem.

otázka

Dobrý den, je mi 71 let a byl mi při preventivní prohlídce naměřen vysoký tlak v obou očích - 24. Mohla by mi pomoci operace pokleslých očních víček? Snažím se zdravě stravovat, alkohol téměř nepiji a mám i dostatek pohybu. Co byste mi ještě doporučil před tím, než si začnu kapat Aluratan? Doslechla jsem se, že jakmile kapky začnu užívat, je nutno je kapat stále. Děkuji předem za Vaše vyjádření.

odpověď

Dobrý den, operace víček by pomohla v případě, že jsou pokleslá hodně a brání měření tlaku (někdy se stává, že přístroj měří nikoli přes povrch oka, ale právě přes víčka a naměřené hodnoty jsou pak falešně vyšší). Jinak bohužel není nic, co byste pro snížení tlaku mohla udělat. Co se léčby týče, záleží také na tom, zda jsou již přítomny nějaké známky glaukomu (výpadky na perimetru, nález na OCT apod.) nebo zda máte vysoké riziko vzniku glaukomu. Ne vždy je nutno mírně zvýšený nitrooční tlak léčit.

otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala od kdy řešit občasné šilhaní. Dcera (15 měsíců) občas šilhá od narození. Dle pediatričky by se to mělo srovnat cca do roka věku dítěte. Bohužel šilhání stále pokračuje. Dcera nešilhá pořád. Stává se ji to, když už je unavená nebo hodně zamyšlená. Máme problém již řešit s odborníkem nebo si myslíte, že se to ještě může srovnat? Jen dodám, e dcera se narodila o 3 týdny dříve (36+6tt). Předem děkuji za odpověď a přeji hezky den.

odpověď

Dobrý den, určitě už je vhodné zajít k očnímu lékaři.

otázka

Dobrý den, před necelými třemi týdny jsem měl úraz oka(kus rzi přesně na čočce).Od té doby špatně vidím.Je nějaká možnost oko vyléčit? Děkuji.

odpověď

Dobrý den, neznám konkrétní nález, takže se nemohu spolehlivě vyjádřit, ale pokud byl s cizím tělískem spojený zánět, tak by se mělo vše přirozeně upravit během několika týdnů. Pokud zůstala po cizím tělísku jizva, může zhoršovat vidění natrvalo. Jděte určitě na kontrolu, pokud se v rohovce dělá jizva, je vhodné několikatýdenní kapání kortikoidů, které může jizvu zmenšit.

otázka

Dobrý den, minulý týden jsem si všimla, že mám v oku na duhovce opravdu miniaturní černou tečku. Na oční kontroly chodím pravidelně každý rok, byla jsem v září 2022 a na další kontrolu jsem objednaná v listopadu 2023. Vidím stále stejně. Chtěla jsem se zeptat, zda mám zajít k očnímu dřív, zda by mohlo jít o něco vážného.

odpověď

Dobrý den, pokud jste tam tečku dříve neměla, doporučuji zajít na vyšetření dřív.

otázka

Dobrý den, prosím Vás o odpověd. Nedávno jsem s dcerou podstoupila vyšetření očiček v mateřské školce, přišel nám výsledek měření, ale bohužel jsme k tomu nedostali žádné vysvětlení. Výsledky dcery jsou takové: Pravé oko +0,25 -0,50 3 stupně,levé oko +0,75 -0,50 22 stupňů. Mohli byste mi prosim poradit, zda má očička v normě? Je jí rok a půl. Předem děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, naměřené hodnoty jsou v normě. Pokud by byl nález významný, dostali byste doporučení, ať dceru objednáte k očnímu lékaři.

otázka

Dobrý den, mám dotaz. Dá se věřit očnímu vyšetření? Nemůže se stát někde chyba. Syn má docela vysoké hodnoty a na to kolik toho přečetl jsem až vyděšená. A asi budu hledat někde, kde mi ho přeměří, než mu ty brýle dám na oči. Abych měla druhý názor. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, nepíšete konkrétní hodnoty, takže se k tomu těžko mohu vyjádřit. Ale u dětí může často být vysoká dalekozrakost (plusová vada), kterou zjistíme jen pomocí rozkapání, protože děti jsou schopny si ji doostřit. Nicméně trvalé zaostřování potom může působit nejen únavu očí, ale může vést i k šilhání, takže je třeba vadu řešit a předepsat brýle.

otázka

Potřebovala bych se zeptat. Měla jsem velký tlak v oku a zvětšily se mi zorničky. Tak se chci zeptat, jestli něco není do oka, aby se stáhla. Děkuji

odpověď

Dobrý den, řešením je stenopeická kontaktní čočka - na míru zhotovená čočka s barvou Vaší duhovky a průhledným středem, který imituje normální šířku zornice. Ptejte se svého očního lékaře nebo v optikách, tuto čočku je třeba individuálně objednat.

otázka

Dobrý den, pane doktore. Prodělal jsem v lednu syfilis. Byl jsem přeléčen 14 injekcemi do svalu, každý den jednu a poslední den mi daly injekci lentocilinovou. Po návratu z nemocnice mi ty oči při řízení auta pálí, tlačí, bolí, a vůbec se mi nedělají slzy. Byl jsem u očního, dal mi kapky dexametason. Oči tolik nebolí, ale pořád nemám slzy. Kde je prosím problém? Děkuji, je mě 33 let.

odpověď

Dobrý den, ačkoli o tom v SPC/příbalovém letáku není zmínka, mohlo by se jednat o syndrom suchého oka jakožto nežádoucí účinek léčby Lendacinem. Kromě dexamethasonu bych doporučila intenzivní kapání umělých slz (koupíte volně v lékárně). Pokud se opravdu jedná o nežádoucí účinek léčby, mělo by postupně dojít ke zlepšení stavu. A také doporučuji nežádoucí účinek hlásit ošetřujícímu lékaři, závažnější či nové nežádoucí účinky by se měly evidovat na SÚKLu.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 204 lidí

Mohlo by vás zajímat

Dárcovství v kostce: Jaké části svého těla můžete darovat a co musíte splnit?

Krev, krevní plazma, kostní dřeň, vajíčka, spermie, vlasy... Pro zdravého člověka je toto vše samozřejmou součástí jeho organismu. Existují však lidé, pro které se jedná o nevyčíslitelnou cennost, která jim dokáže zachránit život, zlepšit jeho kvalitu anebo přinese šanci na založení rodiny. A možná i vy jim můžete pomoci...

Máte znaménko? Nechte si je vyšetřit!

Někteří z nás se stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu. Proto je velmi důležité nechat si každou podezřelou změnu na kůži odborně vyšetřit kožním lékařem a veškeré pigmentové změny sledovat.

Potíže s plynatostí

Mám potíže s plynatostí. Co na to?

Jak zmírnit příznaky menopauzy

Dobrý den. Je mi 47 let a pravděpodobně se u mne projevují příznaky začínající menopauzy. Jedná se o časté bolesti hlavy, návaly horka a problémy se spánkem. Jak tyto potíže zmírnit? Děkuji

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce