Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=leaderbord&utm_campaign=cukrovka
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, je mi 35 let. Od jara pociťuji tlak a bolest za levým okem a lehce se mi vyboulilo. U oční lékařky vše v pořádku, ale toho vyboulení si také všimla. Poslala mě na neurologii a na vyšetření štítné žlázy. Na neurologii mi vypsali žádanku na magnetickou rezonanci, vše bylo v pořádku, štítná žláza také v pořádku. Můžete mi prosím poradit, moc děkuji.

odpověď

Dobrý den, měla jste magnetickou rezonanci mozku anebo cílenou na očnici? Je třeba cílit vyšetření přímo na očnici, protože při MR mozku není zobrazení očnice s dostatečným rozlišením a lze tak případný problém přehlédnout. Více takto na dálku poradit nedokážu.

otázka

Dobrý den. Po vyšetření VEP byl závěr prechiasmaticka léze bilat s akcentaci vpravo. Můžete mě vysvětlit co to znamená? Děkuji

odpověď

Dobrý den, znamená to poškození zrakového nervu v počáteční fázi jeho průběhu.

otázka

Někdy, zejména při pohledu na světlo barvu, třeba i oblohu, vidím samé tečky. Bojím se, že ztracím zrak.

odpověď

Dobrý den, nejspíš vidíte sklivcové zákalky uvnitř oka. Ty bývají neškodné, ale pokud jich přibývá nebo významně omezují vidění, navštivte očního lékaře.

otázka

Dobrý den, 4,5 letá dcera má již několik týdnů pravé oko trochu načervenalé, ale na bolest si nestěžuje, nic jí z něho neteče a podle všeho na něj vidí dobře. Nyní jsem si ale pod světlem všimla, že má přes velkou část toho načervenalého oka takový hrubý povlak. Nevím, jak to lépe popsat. Zkrátka to zdravé oko má hladký povrch a to druhé takový na pohled “drsný”. Poradili byste, co by to mohlo být? V našem okolí je naprosto plná kapacita u všech očních lékařů, jsem zoufalá.

odpověď

Dobrý den, těžko na dálku posoudit, rozhodně vyhledejte očního lékaře, i kdybyste měli cestovat dál od Vašeho bydliště.

otázka

Jsme po operaci sítnice v rámci kontroly zazněl pojem 4asa na sítnici. Můžete mi tento pojem vysvětlit? Děkuji

odpověď

Dobrý den, sítnice může být při některých onemocněních nařasená, tj. není hladká, může to být přechodný pooperační stav. Protože však neznám Vaši přesnou diagnózu, ptejte se především svého očního lékaře.

otázka

Po ránu jsem zjistil krvavé bělmo s mírným otokem levého oka. Bez předchozího mechanického působení na oko.

odpověď

Dobrý den, může se jednat o zánět anebo jen o prasklou žilku (např. následkem zakolísání krevního tlaku), což je neškodný stav neohrožující zrak a vylitá krev se sama vstřebá. Máte-li zároveň pocit řezání, škrábání nebo bolesti oka případně zhoršené vidění, navštivte očního lékaře.

otázka

Dobrý den, již před týdnem jsem si všimla, že manžel má zvětšenou zornici v levém oku (předtím rozdíl nebyl). Nosí brýle na blízko, cca jeden rok, dle doporučení a změření v optice. Je to běžná věc, nebo může toto zvětšení zornice ukazovat na nějaký další zdravotní problém ? Děkuji předem za odpověď.

odpověď

Dobrý den, rozdíl mezi zornicemi může někdy být způsoben rozdílnou intenzitou světla, které přichází do pravého a levého oka. Pokud rozdíl pozorujete i při rovnoměrném osvětlení obou očí, pak se jedná o příčinu neurologickou a ta může, ale nemusí být závažná. Proto rozhodně doporučuji oční a poté neurologické vyšetření.

otázka

Dobrý den už po třetí během několika let se mi na levém očním víčku dělá vlčí zrno. Prý je možné ho odstranit pouze chirurgickým zákrokem. Není nějaká šetrnejsí metoda? Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, ječné či vlčí zrno se v akutní fázi léčí antibiotickou mastí a teplými obklady a pokud dojde k zapouzdření, tak mastí s kortikoidy. Případně lze kortikoidy aplikovat přímo do zrna injekčně. Pokud ani to nepomůže, pak nezbývá než ho odstranit chirurgicky.

otázka

Dobrý den. Stává se mi, že když zaostřím vidím jen bílé rozmazané místo. To co je okolo periferně se je ostré. Následně zaostřím, ale zase naopak to periferní vidění je takové jako “rozčeřená voda”. Trvá to vždy tak 20 až 30 min. a vidím opět normálně. Nosím multifokální brýle a tento stav se mi občas stane ať už je mám nasazené či ne, vždy s odstupem několika měsíců. Neopakuje se to často. Děkuji za odpověď. J. Svobodová

odpověď

Dobrý den, mohla by to být oční migréna. Ta je obvykle neškodná, ale přesto doporučuji oční i neurologické vyšetření.

otázka

Dobrý deň, pod okom na spodnom viečku sa mi behom 3 týždňov urobil výrastok, neviem či bradavica alebo čo, mám pocit , že sa to zväčšuje, bola som na klinike plastickej chirurgie kde majú laser, ale doktorka sa bála do toho zasahovať, vraj mám navštíviť očného: v zázname píše, že nevie, či je to vulg.verruka alebo Seborrhoická keratóza. Je to možné odstrániť u očného, alebo musím na kožné? Dosť mi to pod okom vadí. Ďakujem za odpoveď

odpověď

Dobrý den, tyto výrůstky se běžně odstraňují na očním.

otázka

Dobrý den, otci je 65 let a má šedý zákal a silnou krátkozrakost. Nyní chce podstoupit operaci katarakty a rád by operativně odstranil i dioptrie. Je to možné? Nebo lze ho prvně objednat na operaci katarakty a někdy v budoucnu na operaci s úpravou dioptrií? Díky za odpověď.

odpověď

Dobrý den, dioptrie se odstraňují již samotnou operací šedého zákalu - výměnou čočky lze nastavit dioptrie na požadovanou hodnotu.

otázka

Dobrý den pane doktore. Jsem po operaci šedého zákalu, levé oko 5 týdnů, pravé 4 týdny. Dodržovala jsem veškeré pooperační pokyny, kapání antibiotik a následně Hylo Dual intense. První týdny po operaci mně vadilo množství světla, ale oči mně nebolely. Poslední týden obě oči reagují na světlo pálením, svěděním, řezáním. Byla jsem na kontrole u své oční lékařky, ale nezjistila žádnou závadu ani zvýšený nitrooční tlak. Jsem důchodkyně, takže nepracuji na PC ani netrávím hodně času na PC nebo mobilu. Můj stav mi připomíná alergii na jarní pyly. Léčím se s ní dlouhodobě, asi 6 let chodím jednou za měsíc na injekci. Můžete, prosím, poradit co s výše uvedenými obtížemi, umělé slzy kapu. Nevím jak často kapat? Děkuji předem za odpověď.

odpověď

Dobrý den, doporučuji kapání umělých slz i 5x denně, pravděpodobně máte pooperační syndrom suchého oka. Můžete přidat i nahřívání víček 1-2xd na 10 minut (nahřejte si v horké vodě takové ty modré gelové ledovací polštářky). Pokud ani to nepomůže, pak je vhodné přidat kortikoidní kapky v nízkých dávkách.

otázka

Dobrý den, v pondělí mi byl zjištěn hnisavý zánět spojivek, doktorka mi napsala antibiotické kapky a beru je již čtvrtý den, problém je že takové ty hlenité provázky mne dnes večer začali velice dražit a tahám je z jednoho oka ve velkém množství. Je to v pořádku a ještě se to vyřeší kapkami nebo bych měla zajít znova na oční že nezabírají a je něco v nepořádku? Už dva týdny jsem se léčila s angínou a zánět spojivek je prý k tomu, tak se trochu bojím a už vážně se potřebují vrátit do normálního života. Děkuji a doufám že neotravuji s banálností, trochu dost mě to vylekalo.

odpověď

Dobrý den, vydržte, léčba trvá týden. Můžete případně k antibiotickým kapkám přidat umělé slzy, protože "provázky" bývají průvodním jevem syndromu suchého oka (a ten se vždy používáním antibiotických kapek zhorší).

otázka

Dobrý den, prosím, potřebovala bych vysvětlit zprávu z vyšetření dítěte předškolního věku: OPL - přední segment se světlomodrou duhovkou bez transluminiscence duhovky, čočky čiré, na fundu jsou terče zrakového nervu vertikálně oválné a šedožluté, lehce menší. Sítnice není pigmentovaná, makuly nejsou dobře diferencované a jasně prosvítají tortuosní cévy chorioidey. VISUS: VOPL 5/50 s +1,0=+3,5/90 plan=+3,5/90 do bl. VOO 0,2 s vl. kor. Lange stereotest - 4 obr. - plná stereopse. REFr v cykloplegii +1,5=+3,5/90 +0,5=+3,5/90 Moc děkuji.

odpověď

Dobrý den, podle zprávy chybí na sítnici pigment, může být tedy podezření na albinismus.

otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala co je periferní degenerace sítnice typu white-without-pressure a snowflakes a jakou roli mohou tyto degenerace sehrát v případě implementace ICL čočky? Také by mě zajímalo, jak je to se ztrátou buněk po implementaci ICL, která by mohly vést k problémům s rohovkou? A naposled, jaká je šance vzniku glaukomu po implementaci ICL a jak se tato situace pak řeší? Díky

odpověď

Dobrý den, jedná se o degenerace, které je třeba sledovat, mohou znamenat riziko odchlípení sítnice, přičemž toto riziko může po implantaci ICL být o něco vyšší. K poškození rohovky následkem ICL dnes prakticky nedochází, protože se čočka implantuje do zadní komory oční. Stejně tak riziko glaukomu je dnes minimální, protože moderní ICL čočky mají drobný otvor, tzv. aquaport, který umožňuje volné proudění nitrooční tekutiny tak, aby nedocházelo ke zvyšování nitroočního tlaku. V případě nutnosti lze volné cirkulaci nitrooční tekutiny napomoct i laserovou iridotomií - vytvořením drobného otvoru v horní periferii duhovky.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

62%
38%
Zatím hlasovalo 167 lidí
Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=adbox&utm_campaign=cukrovka
reklama https://www.lekarna.cz/darky-pro-muze/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_muzi

Mohlo by vás zajímat

U mrtvice jsou důležité dvě věci: rozeznat příznaky a zavolat první pomoc

Cévní mozková příhoda (CMP), neboli mrtvice, je 3. nejčastější příčina úmrtí a vůbec nejčastější příčina invalidity osob ve středním a vyšším věku v Česku. Ač je spojována s pokročilejším věkem, může postihnout lidi všech věkových kategorií. CMP je následkem nezdravého životního stylu a zanedbávání účinné prevence. Díky pokročilým léčebným možnostem lze dnes její průběh zvrátit, klíčové je však rozpoznat prvotní příznaky a ihned zavolat lékařskou pomoc.

Obliba tejpování roste nejen u sportovců. Zbavuje bolesti bez prášků a mastí

Barevné pásky na tělech sportovců vždycky budily pozornost. Je zraněný? Jak mu mohou pomoci ve výkonu? Kinesiotape umí ochránit před úrazy, tlumit bolest i urychlit hojení. Už dávno není doménou jen sportovců, ale hodí se do běžné domácí lékárničky. Manipulaci s pružnými dlouhými samolepkami zvládne i laik.

Chrapot nebo změna hlasu může mít mnoho příčin

Delší chrapot nebo změna hlasu můžou mít mnoho příčin, od lehčích, až po velmi vážné. Může se jednat o refluxní chorobu žaludku, ale i o rakovinu. Její včasné odhalení ovšem dává šanci na úplné vyléčení s minimálními dopady.

Zanícený palec u nohy

Dobrý den, mám dceru 21 měsíců. Nyní se jí zanítil palec u nohy. Má ho celý červený a hnisá jí. Co je nejúčinnější, aby se jí zánět vyléčil? Má to druhý den a připadá mi, že se to zhoršuje. Nechce si na to nechat ani šáhnout, ani postříkat dezinfekcí, která nepálí, ani potřít heřmánkovým odvarem. Framykoin mi připadá, že nezabírá, nic se po něm nezlepšilo. Akorát při koupání se to trochu rozmočilo a vyteklo trochu hnisu. Jinak ale nejsem schopná s tím nic dělat. Zahojí se to samo? Já na takový problém používala mast Višněvski. Můžu to také použít u tak malého dítěte? Mně to ten hnis celkem "vytáhlo". Namazat jí to ale můžu až večer po usnutí a musím být opatrná. Jak se jí toho dotknu, budí se. K doktorovi bude potíž jít. Hned jak se otevřou dveře ordinace, rozeřve se a pere se a nedá se vyšetřit. Jsem z toho zoufalá, protože nevím, co mám dělat. Nechci, aby trpěla a nebo abych něco zanedbala. Díky za radu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce