Inzerce

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den. Včera jsem ztratila u jednoho oka na několik minut periferní vidění. Zároveň při pohledu přímo na vnější okrajové části oka se pohyboval "rozmazaný obraz" Zaostřit na četbu nešlo. Nevím jestli vlivem záklonu hlavy při podávání běžných očních kapek vše přešlo. Prosím o radu o co by se mohlo jednat a zda trvat na vyšetření.

odpověď

Dobrý den, nejspíš jste prodělala oční migrénu. Oční (i neurologické) vyšetření by bylo vhodné.

otázka

Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať na nejaké rady, odporúčania a prevenciu ohľadne jačmeňa na očiach. Pravidelne sa mi s odstupom času objavuje buď na jednom alebo druhom oku. Pomerne veľakrát som už navštívil oftalmológov, ktorí mi pretrvávajúci jačmeň aj rezali, dokonca raz som navštívil aj očnú chirurgiu kvôli vlčiemu zrnu. Aktuálne sa mi objavil predpokladám vnútorný jačmeň. Vedeli by ste mi niečo odporučiť ? Skúšam si asi tretí-štvrtý deň aplikovať očnú masť Tobradex a teplé obklady. Za bežných okolností som skúšal používať aj umývanie tváre prevarenou vodou, bórovú vodu na oči, dopĺňam aj vitamíny, minerály...Obyčajne sa s tým stretávam práve, keď namáham oči s dlhodobejším učením na skúšky, aktuálne štátnicu... Ďakujem krásne za Váš čas a Vaše rady, nakoľko už skúšam všemožné...

odpověď

Dobrý den, protože se Vám pravděpodobně ucpávají mazové žlázky na víčkách, je třeba pravidelná péče o víčka - každý večer teplé obklady na cca 10 minut (můžete si pořídit např. nahřívací masku Posiforlid), čístění víčkových okrajů Blephagelem (je volně prodejný v lékárnách), masáže víčkových okrajů. Toto je základní léčba tzv. blefaritidy (chronického zánětu víčkových okrajů), ke které případně může oční lékař přidat různé druhy protizánětlivé léčby.

otázka

Dobrý den, dcera nosí brýle od tří let (začala chodit blízko k televizi a dávat si věci blízko k očím), v rozkapání ji bylo naměřeno OD SF +3,5 CYL +0,75, OS  SF + 3,5, CYL 1,5. Dostala brýle +1, CYL +0,5 a +1, CYL 1,25. Další rozkapání proběhlo po 1,5 roce a následně za další rok se stejnými hodnotami  OD +2,75, CYL +1 a OS +2,25, CYL +2. V brýlích má hodnoty +0,5, CYL +0,75 a 0 , CYL 1,75. Nyní po nástupu do školy čte dost zblízka, když je unavená. Občas prý nevidí dobře na tabuli i písmena v učebnicích. Byly jsme na kontrole, kde sestřička rozhodla, že to bude poškrábanými skly a že mívá špinavé brýle. Vůbec nebyla změřena, pouze četla se svými brýlemi a bylo zkontrolováno vidění oběma očima. Navíc, když se dcera spletla, sestřička ji vyzvala k opravě, kdy už to většinou trefila. Lékařka tvrdí, že jde o zlozvyk. Prohlídka proběhla velmi rychle, dříve bývala důkladnější. Zdá se Vám tento postup v pořádku? Neradi bychom něco zanedbali. Děkuji.

odpověď

Dobrý den, obvykle se měření dioptrií v rozkapání provádí 1x ročně, pokud není subjektivní změna vidění. Ve Vašem případě by bylo dobré minimálně nasadit dceři zkušební obrubu a zkusit doladit korekci (i drobná změna může u školačky, která již zrak zatěžuje poměrně výrazně, dosti zlepšit komfort vidění). Ale nelze samozřejmě vyloučit i to, co Vám říkali v ordinaci (např. že se dcera prostě jen hrbí únavou apod.).

otázka

Dobrý den, je mi přes 50 let a už řadu let mám problémy se čtením. Nemohu už číst knihy nebo časopisy, protože mě po pár minutách začne bolet hlava, oči a začnu se potit. Nosím brýle, s kterými vlastně dobře, ostře vidím, ale tištěný text číst nemůžu. Na počítači, mobilu nebo tabletu s kvalitním retina displejem vlastně problém není, číst můžu normálně. Byl jsem na zákroku s keratokonem a na pár vyšetřeních, která konstatovaly myopii, presbyopii a macula corneae. Rád bych věděl, zda se čtením tištěných knih můžu definitivně rozloučit nebo existuje nějaká možnost, co s tím lze dělat. Děkuji.

odpověď

Dobrý den, protože máte poměrně obsáhlý soubor očních diagnóz, těžko se k tomu vyjadřovat na dálku. Pokud máte zájem, můžete se k nám na kliniku objednat na vyšetření.

otázka

Prosím o vaší radu. Už po několikáté se mi stalo že při pohledu do světlého místa se mi objevují černé pavučiny. Předem velice děkují za vaši odpověď

odpověď

Dobrý den, jedná se o degenerativní změny ve sklivci, které bývají v drtivé většině případů neškodné, ale určitě doporučuji vyšetření očním lékařem (v malém procentu případů mohou tyto změny vést k odchlípení sítnice).

otázka

Vážený pane primáři, mám problém s očima. V roce 2006 mi v oční ordinaci řekli, že mám syndrom suchého oka. Diagnózu mi žádný doktor do zprávy nenapsal, ale i od jiných očních doktorů jsem dostávala jen různé oční kapky. Mám je vypsané na celé A4. Bohužel mi žádné kapky od bolestí, pálení a řezání v očích nepomohly. Doma se pohybuji s částečně zavřenýma očima, abych si ulevila od bolesti. Chodím na pravidelné kontroly k očnímu lékaři, ale vždy mi jen řeknou, že jsem zdravá a suché oko se léčí jen zvlhčováním pomocí kapek. Pane primáři, laskavě vás prosím, existuje i jiné řešení než oční kapičky. Trpím s očima už roky a je to hrozné. Podstoupila bych jakoukoli operaci. Děkuji vám za odpověď i za váš čas.

odpověď

Dobrý den, léčba závisí na konkrétní příčině, často je nutné kromě umělých slz kapat i protizánětlivé kapky nebo léčit dysfunkci mazových žlázek víček. Pokud byste chtěla, rádi Vás vyšetříme u nás na klinice a navrhneme další postup.

otázka

Dobrý den, mohu se zeptat, jak je možné, že mám s bratrem zeleno-hnědé oči (spíše více do zelena), když naše matka má tmavě hnědé oči a náš biologický otec má oči světle modré? Všude píšou, že je to geneticky nemožné. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, možné to je, dědičnost barvy očí je velmi komplexní. Barva očí je dána množstvím pigmentu v duhovce (modré oči ho mají velmi málo, hnědé hodně), takže zelená barva je co do množství pigmentu právě na pomezí těchto dvou krajních variant.

otázka

Dobrý den, pane primáři, byla jsem na operaci šedého zákalu, dostala jsem kapky a návod,kdy si mám kapat, ale jak to už ne. Kapala jsem do vnitřního koutku oka, jak později zjistila, je špatně a chci se zeptat, může to mít nějaké následky?

odpověď

Dobrý den, následky by to žádné mít nemělo. Je lepší kapat do dolního spojivkového vaku (odtáhnout dolní víčko a do vzniklé kapsy kápnout), aby kapky tak rychle neodtékaly pryč z oka do slzných kanálků (jsou právě ve vnitřním koutku).

otázka

Dobrý den chtěla jsem zeptat dnes jsem byla na očním mám cukrovku 1 stupně. Paní doktorka my dnes zdělila, že mi začíná šedý zákal nic mi k tomu neřekla. Op6/6 ol 6/60 nt opl hg 19/22 pk čiré zornice centr, v am cocky in situ, apakni biokroskopie unitropic gtt papily ochran.v urovni exkavace cent, periferie sotnice bez loziskovich zmen. Lezi makuly cevy prim. věku.

odpověď

Dobrý den, začínající šedý zákal obvykle není třeba řešit, tj. operovat, protože většinou nemá ještě vliv na vidění. Pokud by se Vám vidění zhoršilo, běžte na kontrolu a proberte s Vaší lékařkou možnosti chirurgického řešení.

otázka

Dobrý den mám problém s očima syna, je mu 5 let má neustále vracející se záněty oči nejdříve že to je alergie ale testy na alergologii negativní, oční stery na bakterie negativní poté opary v očích syn bral virgan a celkově antivirotika dlouhodobě taky nezabíralo že to asi teda oční herpes není a bereme už 3 měsíce kapky Flarex bojím se z užívání dlouhodobe kortikoidnich kapek a neustále se záněty vracejí bojím se aby neměl syn onemocnění oči žádné vyšetření navíc neměl že není třeba a nevím už co dělat udělají se mu vždy takové průhledné pupínky a pak to roste do takové oční léze a rozšiřuje se to,už se mu i jeden zánět zhojil jizvou na rohovce. Děkuji předem za radu

odpověď

Dobrý den, nejlepší by bylo obrátit se na specializovanou rohovkovou poradnu - z dlouhodobé zkušenosti mohu doporučit např. dr. Skalickou ve Všeobecné fakultní nemocnici nebo doc. Hlinomazovou na klinice Lexum.

otázka

Dobrý den,pane primáři.Děkuji za odpověď na předešlý dotaz.Může tento nález způsobovat moje oční potíže,které jsem Vám napsala v předešlém dotazu?Bolí mě střídavě cca 3 roky levé oko,blikání a obrazce,světloplachost.Hlava mě nebolí.Vyšetření na neurologii MR mozku duben 2019- na T2 a FLAIR obrazech je bilat. na rozhraní frontálních a parietálních laloků jedna tečkovitá léze zvýšené intezity signálu,jinak přiměřený signál mozkové tkáně. MR mozku září 2020 - Supratentoriálně stacionární tečkovité ložisko bilat. subkortikálně F do 1x2mm,dnes též kaudálněji zřetelnější ložisko vpravo F subkortikálně velik.3x3mm - ložiska FLAIR hypersignální,bez restrikce difuze či depozit hemosiderinu.Jinak je signál mozkové tkáně přiměřený.Závěr: Při porovnání s MR 2019 stacionární obraz tečkovitého ložiska gliozy bilat.subkortikálně frontálně,dnes též zřetelnější další drobné ložisko gliozy subkortikálně vpravo frontálně.Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, to Vám bohužel nedokážu říci, směřujte svůj dotaz na neurologa.

otázka

Dobrý den, díval jsem se nechtěně dohromady asi 10 min. s přestávkama na laser a vidím trochu špatně např. rozvázání a taky trochu tmavě nebude to nic hrozného?? Vím že je to divné ale mám hodinky Xiaomi mi band 5 a bliká mi tam pořád skener měření tepu a chtěl jsem to nějak vypnout ale u toho jsem se díval trochu i do toho laseru. Ptal jsem se i jiných lékařů a říkali mi ať počkám do rána.

odpověď

Dobrý den, myslím si, že by chytré hodinky neměly poškodit zrak.

otázka

Dobrý den Jdou nahradit brýle na čtení kontaktními čočkami? Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, ano lze, existují multifokální kontaktní čočky.

otázka

Dobré dopoledne, již 3 měsíce mě trápí nekontrolovatelný tik v levém horním očním víčku. Zrak se mi nějak nezhoršil, na levé oko nevidím rozmazaně nebo něco podobného. Zvýšil jsem dávku hořčíku, snažím se vyhýbat stresovým situacím, bohužel problém neustává. Stane se mi to cca 15x denně, začne mi škubat horní levé víčko na cca 30 sec. Zajímá mě kde by mohl být problém p.s. před cca. rokem mi zubařka vrtala zub s kazem na vrchním levém patře a dala mi tam plombu. Od té doby je zub citlivější při jídle i při doteku. Může to mít spojitost. Kam se s tímto problémem obrátit. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, jak sám víte, tik mívá příčinu ve stresu, únavě, nízkém obsahu vitamínů a minerálů v těle. Takže je nutno řešit tyto vyvolávající faktory. Nebojte se, tik nakonec vždy sám od sebe odezní. Spojitost se zubem by zde také mohla být (zvýšená dráždivost trojklanného a obličejového nervu).

otázka

Dobrý den, syn 6let. Ve školce ve 3 letech zjištěno na pulsoptic přístroji krátkozrakost. Návštěva očního lékaře, 4dioptrie ve 3letech,nyní v 6 ti letech už 8,5dioptrií. Doporučená atropinová terapie ke snížení progrese. Já-matka, mám 4dioptrie, je mi 38 let, krátkozraká jsem od cca 25ti let. Začínala jsem na 0,5dioptrii. Prosím o názor, popř. nežádoucí účinky, zda terapii podstoupit či nikoli. Každý večer kapat do každého oka jednu kapku atropinového roztoku do 18ti let.

odpověď

Dobrý den, u nás na klinice také zkoušíme léčbu atropinem, podle rozsáhlých studií provedených v jihovýchodní Asii je to nadějná metoda. Zatím se úplně neví, zda bude tak dobře fungovat i u evropských očí, ale určitě doporučuji to vyzkoušet.

Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 296 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bolesti zad mohou mít mnoho příčin. Na co si dávat pozor?

V dnešní době bychom asi těžko hledali někoho, koho by sem tam nepotrápily bolesti zad. Bolest zad může mít různé příčiny, poměrně často si za ně můžeme sami. Pokud nás tyto problémy trápí opakovaně, jedná se o jasný signál organismu, že dlouhodobě a systematicky děláme něco špatně.

Revmatoidní artritida: moderní léčba vrací pacienty zpět do běžného i pracovního života

Revmatoidní artritida, postihuje až třikrát častěji ženy, je to zánětlivé onemocnění, které vede dokonce k nevratnému poškození chrupavek a kostí kloubů a doprovází ho chronická bolest. Většina pacientů končí v invalidním důchodu, podstupují operaci totální endoprotézy či doživotně nemůžou hýbat zápěstím. Tím, že je možné nasadit biologickou léčbu ještě před nevratnými změnami kloubů je ohromná výhoda pro systém a hlavně samotného pacienta. Účinná léčba sníží aktivitu nemoci a výrazně se zlepší kvalita života ve všech jeho oblastech.

Patní ostruha - léčba vyžaduje trpělivost

Patní ostruha patří mezi poměrně častá onemocnění dolních končetin. Projevuje se bodavou bolestí paty nejen po velké fyzické zátěži ale i po období odpočinku. Pata může být bolestivá i na dotek, oteklá či zabarvená do červena. Jedná se o velmi nepříjemnou záležitost, při jejíž léčbě je zapotřebí trpělivost.

Inkontinence není důvod ke studu, ale řešitelný problém

Nechtěný únik moči může člověka potrápit v každém věku, i když podle statistik jím trpí především starší populace a dvakrát více ženy než muži.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.