Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den,při poslední kontrole zraku VOP 6/15 nat.,VOL 6/9,5č. nat.,NTOP 14torr,NTOL 17 torr. Po 1/2 roce provedená perimetrie G test v mezích normy bilat 3/019 a OCT papil OPL hraniční tl. vrstvy nerv. vláken ve 2kv až úbytek nerv.vláken více velvo 3/019.BMOPL exkavance 0,4-5 C/D,vlevo exkavance 0,5-6C/D,lam cribrosa,neuroretin. lem dobře prokrven.gonio OPL:C30 r +PTM. Z:Presbyopia oc.l.utr.,glaucoma chron.l.utr.cum angulo aperto. Na dálku bez brýlí, na blízko mám brýle. Každý večer si kapu do očí Vizibim,cca po měsíci vidím na sobě změny a to v oblasti očí,jsou zapadlé a okolo očí je pokožka hnědá.Někdy mě oči bolí a vadí mi světlo, mám je zarudlé.Připadám si jako zombí,normální se mi to nezdá. Přestože nemám žádné potíže,vidím čistě, nemám žádné skvrny ve vidění, neumím si vysvětlit proč mám takto nastavenou terapii. Lékařka není moc sdílná. Chtěla bych se nechat vyšetřit, vč.OCT, jiným zařízením, abych měla jistotu, že postup léčby je správný. Poslední dobou zjišťuji, že když si vezmu brýle na blízko a dívám se v nich na televizi, tak mám obraz zaostřenější. V únoru jsem pozvaná opět na perimetr a OCT. Prosím Vás o radu, co mám dělat, zda jít do jiného zařízení nebo počkat až po kontrole. Děkuji

odpověď

Dobrý den, pokud máte pochybnosti, je samozřejmě dobré znát druhý názor. Pokud byste chtěla, můžete se objednat k nám na kliniku.

otázka

Dobrý den. Mám v oku na bělmu pravého oka v koutku pod víčkem takový rosolovitý výrůstek .Tlačí mě to a dráždí jako bych tam měl písek nebo řasu. Při prohlídce na očním v říjnu mě tam nic nenašli a lékařka mě doporučila umělé slzy.Dnes mě to tam našla manželka lupou a vyfotila to .Rád bych zaslal fotku ,je povedená ale nevím jak. Poradíte mě prosím co s tím dráždí mě to tam už půl roku. Děkuji

odpověď

Dobrý den, podle fotky to vypadá jako spojivková cysta. Mělo by být možné ji propíchnout, aby tekutina obsažená uvnitř mohla odtéct a cysta splasknout. Zákrok je možno provést v běžné oční ambulanci.

otázka

Vážený pane doktore, moc bych potřeboval vědět, co označuje " č. 2 a č. 7" v další větě: "Rana na rohovce začíná od č. 2 a obloukem miří k limbu u č. 7, pokračuje do skléry.

odpověď

Dobrý den, lokalizaci veškerých lézí na oku popisujeme jako na číselníku hodin, který si vyšetřující lékař fiktivně promítne na oko. Tedy se jedná o ránu zasahující cca polovinu obvodu rohovky.

otázka

Dobrý den pane doktore, ráda bych se zeptala na takovou věc. Dnes jsem byla na očním kvůli podrážděnému oku. Při té příležitosti mi paní doktorka udělala vyšetření nejspíše očního pozadí, kde byly na obrazovce vidět oční nervy a v každém oku nějaké dvě tečky - říkala mi, že to je žlutý pigment. A že to nic není, že jsem v pořádku a že se tohle řeší až v pozdnějším věku, je mi 33. Jenže když jsem se dívala na internet, tak jsem zjistilia, že to je makulární degenerace, která vede až k oslepnutí. Dala mi domů nějakou mřížku, kde si mám prý jednou za čas zkusit test jestli se mi mřížky nekřivý. Co mám tedy dělat, nechci oslepnout. Děkuji za odpověď. Barbora

odpověď

Dobrý den, na to je těžké odpovědět, pokud nemám možnost Vás vyšetřit. Může to být opravdu něco neškodného. Stejně tak to může znamenat do budoucna riziko zhoršení zraku. Samovyšetřování pomocí Amslerovy mřížky je určitě nutné, dále bych zařadil stravu bohatou na lutein a antioxidanty plus výživové doplňky s obsahem luteinu. Celkově se doporučuje pro udržení zdravé sítnice zdravý životní styl. Nic jiného v tuto chvíli dělat nemůžete.

otázka

Dobrý den. Byla jsem na vyšetření v glaukomové poradně. Bylo mi doporučeno vzhledem k úzkým komor. úhlům vhodné provést LIRI ODS. Tedy udělat laserem dírku na odtok tekutiny.Glaukom t.č. neprokázán. Nevím, jak riskantní je tento zákrok a jestli je nutný. Hledám další názor odborníka.

odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu, že úzký komorový úhel představuje s sebou nese nebezpečí vzniku glaukomového záchvatu (prudkého zvýšení nitroočního tlaku na hodnoty, které mohou během několika málo hodin vést k odumření zrakového nervu), doporučoval bych LIRE preventivně provést. Rizika zákroku jsou minimální.

otázka

Dobrý den, můj dotaz se týká 24 leté dcery,které byl původní III. stupeň příspěvku na péči snížen na II.stupeň,nyní dokonce na I. stupeň.Přitom její závislost na péči se nezměnila. Velkou roli hraje termín "praktická nevidomost". Posudkoví lékaři ji definují jako zraková ostrost s korekcí do 1/60 až světlocit nebo omezení zorného pole do 5 stupňů od bodu fixace, bez omezení zrakové ostrosti.Dcera má tyto diagnozy: Peters plus syndrom,amaurosis o.sin.,atrophia bulbi l.sin.,stp.keratoplast.part.perf.o.utrq.,ECCE cum IOČ o.utrq.,glaucoma sec. o.dx., maculopathia o.dx.(v centru bělavé atrofické ohraničené ložisko asi vel.1PD s pigm. lemem,temporálně od něj obdobné menší), atrophia n.optici o.dx.,nystagmus horisontalis o.dx. VOD: má s korekcí ( mimochodem refrakci nelze změřit spolehlivě) 2m/prsty.Zorné pole na perimetru vyšetřit nelze, orientačně OD na prsty: výrazné koncentrické zúžení max do 10-20st. Prosím vás, s takovým výčtem se o praktickou nevidomost nejedná??? Mnohokrát děkuji za vaši odpověď

odpověď

Dobrý den, podle Vašeho popisu dcera v podstatě splňuje definici praktické nevidomosti (1/60 = 1 m prsty, a i když má dcera vizus 2 m prsty, stejně bych to posuzoval jako praktickou nevidomost - už vzhledem k absolutní slepotě druhého oka).

otázka

Dobrý den, na očním víčku se mi udělala malinká bulka - viz obrázek http://neckar.cz/1.jpg Nevíte co by to mohlo být a jak se toho zbavit? Děkuji

odpověď

Dobrý den, vypadá to jako milium neboli ucpaná potní žlázka. Obvykle to řešíme punkcí tenkou jehlou a expresí obsahu, což lze provést v běžné oční ambulanci.

otázka

Dobrý den,dcera měla velký výsev neštovic s vysokou několikadenní horečkou, dr.předepsala tablety Herpesin. Oko jsem vykapávala Ophtalmo Septonexem a pupen se druhý den začal zmenšovat až úplně zmizel. Teď jsme po týdnu po skončení neštovic byly na 5.ti leté prohlídce a pravým okem neviděla obrázky v předposledním řádku na optotypu. Za měsíc máme přijít na přezkoušení, jestli to nebylo už pouze nepozornosti. Napadlo mě, jestli to nemůže souviset s tím pupenem. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, pravděpodobně to s neštovicemi nesouvisí. Pokud se zhoršené vidění na jedno oko prokáže, pak Vás stejně nemine vyšetření u očního lékaře a ten zjistí příčinu (obvykle se jedná o menší dioptrickou vadu).

otázka

Dobrý den. Tato epizoda je již podruhé, první se stala před cca 3-4 týdny, vždy se jedná o pravou část hlavy. Začalo to bolestí hlavy na uchem, jako by mě bolela kost nebo se mi dělal obrovský pupínek, který zraje (nevím jak jinak to popsat), druhý den se ta stejná bolest posunula na lebce výše, třetí den se to posunulo níže, ale spíše do oblasti pravého temene. Čtvrtý den jsem se ráno vzbudila s pichlavou bolestí očního víčka, plus tam byly takové bulky, jako kdyby bublinky/hrbolky, jako kdybych měla části žíly na očním víčku zvětšenou, nebo tam byla krevní sraženinu. Mám pocit, že se mi "to" posunovalo po hlavě a pak se to přesunulo k očními víčku, kde to bylo i vidět. Ty bublinky/sraženiny mi vydrží tak 1 - 2 hodiny nebo se to nějak rozpouští, něco se s tím každopádně neustále děje, cítím jak mi to víčko tahá nebo je tam tlak, dnes se ty bublinky/sraženiny posouvali po tom očním víčku, nejdříve vnější víčko pak to bylo vidět na vnitřním víčku, vždy je to doprovázeno nekomfortem, napětím toho víčka. Nutno říct, že při první epizodě před těmi 3-4 týdny, kdy byl podobný scénář - bolest hlavy, která se posunuje v rozmezí 2-3 dnů, to bylo následováno velmi intenzivní bolestí také pravého víčka. Myslela jsem si, že mě do víčka štípla vosa nebo jako by mě někdo píchl špendlíkem, po chvíli se mi tam objevili ty bublinky/sraženiny. Za pár hodin se to ztratilo a dále nic. Až teď znovu se to celé opakovalo. Jsem z toho celá vyděšená, ráda bych věděla co to může být a jakého specialistu mám kontaktovat.

odpověď

Dobrý den, Váš problém je poněkud neobvyklý. Nebýt vyrážky na víčku, tipoval bych migrenózní bolesti hlavy. Začal bych u praktického lékaře, který Vás doporučí na další vyšetření (včetně očního). Nejlepší by bylo, aby Vás praktik viděl přímo v době výsevu hrbolků.

otázka

Prosím Vas, existuje nějaká pomoc v případě ztráty skoro všech meibomských žláz? Už nemůžu dál, bolest je neúnosná! Nic nepomáhá!! slzy, autologní sérum...

odpověď

Dobrý den, s atrofovanými žlázami nic dělat nelze, je třeba se soustředit na léčbu těch zbývajících. Plus samozřejmě intenzivně kapat zvlhčující kapky.

otázka

Dobrý den, Nosím kontaktní čočky cca 8 měsíců,Top Vue Air pro astigmatismusus na jednom oku, bez na druhém, ve vysokých dioptrických hodnotách, silikon-hydrogel, 100 Dk/t, 48% vody. V čočkách nespím a dodržuji postup čištění. Těsně před svátky mi ze dne na den zarudly oči. Byla jsem ve velkém stresu, hodně se nabrečela, stres jsem tak považovala za příčinu. O svátcích jsem byla u rodičů a bohužel jsem si zapomněla vzít brýle s sebou, nosila jsem tedy čočky. Stav očí se zlepšil, ale pořád jsem v oku měla žilky, které tam nebývaly. Někdy jsem měla oči čisté jako dřív, po pár hodinách se zas objevily nějaké žilky. Koupila jsem si kapky Visine a používala je cca 4 dny na přelomu konce roku, ráno a večer, když jsem na sobě neměla čočky. Zaznamenala jsem jen krátkodobý efekt a přestala jsem je proto používat. Po novém roce jsem přijela zpět domů a vysadila čočky a nosím brýle. Také jsem se přestala líčit. Je tomu tak 3 dny. V očích mám pořád žilky, které tam nebývaly, na levém oku ve vnějším koutku, na pravém trochu u okraje duhovky a rovněž ve vnějším koutku. Žilky jsou tenké, ale relativně husté. Na první pohled není začervenání patrné, ale při bližším pohledu ano. Stav je neměnný. Snažím se omezit práci na počítači, všude mám snížený jas a režim "nočního osvětlení", abych oči co nejméně namáhala. Snažím se chodit více ven a pestřeji jíst. Kromě tohoto problému nemám žádné další příznaky, bolesti, ani alergie. Oči mě nepálí, neškrábou, a to ani když jsem nosila čočky. Sama si diagnózu dělat netroufám, jen co jsem uvažovala, záněty často doprovázejí další příznaky, které já nemám. Obávám se vaskularizace rohovky, změna zarudnutí ale byla náhlá a dle parametrů bych měla mít vysoce propustné čočky. Dokážete odhadnout, o co by se mohlo jednat a doporučit mi případný postup léčby? Mohu čočky (nový pár s novým pouzdrem a roztokem) nosit příležitostně (cca 1-2x týdně?). Uvažovala jsem o návštěvě lokálního očního specialisty v případě, že se stav do půlky týdne nezlepší. Nechtěla jsem ho ale navštěvovat, pokud jde opravdu jen o malichernost, se kterou se zbytečně trápím. Navíc k někomu, kdo perfektně nezná můj stav očí - svojí oční lékařku mám na druhé straně republiky a objednat se je možné až v létě, akutní případy řeší jen když vypadne pacient, ale dostat se tam "na zavolání" je pro mě nereálná možnost. Děkuji za názor.

odpověď

Dobrý den, neodkládejte návštěvu očního lékaře. U nositelů kontaktních čoček existuje vždy riziko zrak ohrožujících komplikací. A čočky nenoste do té doby, než bude problém vyřešen.

otázka

Dobrý den. Jsem 3 týdny po reoperaci sítnice a chci se zeptat, kdy a je-li vůbec možné jít plavat do veřejného bazénu ? Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, obecně bych doporučil nechodit do bazénu 4 týdny, ale je třeba se ptát ošetřujícího lékaře, jen ten ví, jak se rány hojí.

otázka

Dobrý den, mojí matce je 85 let, je dalekozraká, ale na blízko špatně vidí. Byl jí diagnostikován (náběh na) šedý zákal, návrh na operaci laserem s upozorněním od lékaře, že se může po operaci stát, že se jí zhorší prostorové vidění. Matka tím pádem odmítá operaci a chtěla by silnější brýle na čtení (je velká čtenářka a už teď i s brýlemi, když jsou menší písmena,špatně na text vidí). Dle její info má 3,5 a 4 dioptrie.Podle jejího sdělení jí prý oční lékařka doporučuje operaci a odmítá napsat silnější brýle. Trochu se mi tento přístup nezdá, takže moje otázka zní - může matka dostat silnější brýle na čtení i při event. diagnoze šedého zákalu ? Velmi děkuji za brzkou odpověď, chci na oční odd. dojít s matkou, ale ráda bych byla informována, co můžeme požadovat. Moc zdravím a přeji krásný nový rok .

odpověď

Dobrý den, pokud se jedná jen o náběh na šedý zákal nebo začínající šedý zákal, pak mnohdy stačí úprava dioptrií bez nutnosti operace. Ale je nutno v ordinaci vyzkoušet, zda změna dioptrií pomůže. Pokud má oční lékařka málo času na zkoušku dioptrií, pak je možno se nechat přeměřit u optometristy - tuto službu nabízí mnoho očních optik. Pokud však ani nová korekce nepomůže, pak je operace vhodná. A jen tak na okraj - nerozumím tomu, proč by se mamince mělo po operaci zhoršit prostorové vidění - na to bych se ptal Vaší lékařky v první řadě, to není pro operaci katarakty typické.

otázka

Dobrý den,V březnu 2019 jsem podstoupila rozsáhlé vyšetření ve fakultní nemocnici Ostrava k podezření na glaukomový záchvat. Vše bylo vyloučeno. Můj problém ale nadále trvá a zdá se, že se četnost výskytu násobí. Jde střídavě o bolest oka, oteklé "bělmo" s výrazným červeným prokrvením s pocitem tělesa v oku, viditelné kruhy okolo světelného zdroje a tím i dvojité vidění proti jedoucích vozidel ve tmě. V zoufalství zjistit, kde je problém, jsem zdrojem světla dnes zjistila, že v místě zornice na povrchu rohovky mam jakousi "vystouplou" tečku. Rohovka není hladká. Máte představu, čím bych mohla trpět? V současném stavu s touto "tečkou" nemám oko oteklé, nemám pocit tělesa v oku. Tato tečka mi způsobuje zmiňované kruhy okolo zdroje světla a bolest bulvy. Vše se týká jen jednoho oka a změny mám i vyfocené. Děkuji za jakoukoliv informaci.

odpověď

Dobrý den, kdybyste foto poslala, snad by napovědělo trochu víc. Vámi popisované příznaky opravdu přesně sedí na glaukomový záchvat. Pokud však byl tento vyloučen, pak bych asi uvažoval o nějakém onemocnění rohovky. Ale takto na dálku diagnózu určit nedokážu.

otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když zůstane sklíčko v oku mohu mít nějaké trvalé následky?

odpověď

Dobrý den, nevím, jaké sklíčko máte na mysli, ale pokud se jedná o skleněné cizí těleso, které se dostalo až dovnitř do oka, pak lze říct, že sklo je biologicky inertní a nemělo by v oku toxicky působit, ale pokud to jde, je samozřejmě vždy lepší jakékoli cizí nitrooční těleso vyjmout.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 480 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Chemoterapie již nemusí být utrpením: nevolnosti a zvracení se dá předejít moderní léčbou

Chemoterapie je základem léčby mnoha druhů zhoubných nádorů. Její účinek však bývá vykoupen nežádoucími účinky, především nevolností a úporným zvracením, které působí pacientům utrpení a děsí je často ještě před zahájením léčby. Lékaři však mají k dispozici moderní léky, které tyto nežádoucí účinky nejen mírní, ale umějí jim i předejít.

Jak dlouho platí recept vydaný lékařem?

Do kdy je nutné si vyzvednout léky, které vám předepíše lékař a podle čeho se vlastně rozlišuje doba platnosti jednotlivých receptů?

Rakovinu tlustého střeva a konečníku je nutné odhalit včas

Takzvaný kolorektální karcinom patří mezi nejčastější zhoubné nádory. Ročně je v Česku diagnostikováno přibližně 7 500 nových onemocnění a téměř 3 500 pacientů na toto onemocnění každý rok umírá. Jde o závažné onemocnění, které je na začátku zcela bez příznaků, a proto je často objeveno příliš pozdě. Díky včasnému nálezu je však často možné zabránit vzniku pokročilé rakoviny. Tomu by mělo napomoci i samoodběrové vyšetření jako nová možnost pro ty, kteří opakovaně nereagují na pozvánky a screeningu se neúčastní.

Padají vám vlasy? Může to signalizovat vážnou nemoc

Padání vlasů je do určité míry normální, každý vlas má svou životnost, po jejímž uplynutí vypadne a je nahrazen vlasem novým. Pokud ale vlasy vypadávají předčasně a ve velkém množství, mluvíme o takzvané alopecii. Jak poznat, jestli alopecií netrpíte i vy? Odborníci se shodují, že pokud vám vypadne víc než 100 vlasů denně a na hlavě se začínají tvořit holá místa, je potřeba zpozornět a navštívit lékaře.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.