Inzerce

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den, můžete mi říct co znamená hnědá skvrna na bělmu? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, bez fotografie či lépe osobního vyšetření mohu jen hádat - nejčastěji to je melanóza (nahromadění pigmentu) nebo pigmentový névus. Ale může se jednat i např. o maligní melanom, takže doporučuji oční vyšetření.

Otázka: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na váš názor. Před dvěma lety jsem začala mít problém s očima. Bylo mně diagnostikováno: Glaykomverdächtige Papillenexcavation,BA (H40.0) V.a Normaldruckglaukom sup.Amblyopie LA Anisokorie Konjuktivis sicca, BA(H10.4 ) Akkomodationnsstörung, BA(H52,5) Hypermetropie ,(BA H52,0) Heterophorie, Exophorie BA(H50,5) V poslední době se bohužel můj zrak zhoršuje a začínám mít potíže s viděním. I v práci. Žiji v Rakousku a prosím o váš názor, dá se to nějak léčit ? Mockrát děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, z pouhého výčtu diagnóz nevyplývá, co je příčinou Vašich potíží. Máte dioptrickou vadu, takže tu je nutno správně korigovat brýlemi, ev. i přidat speciální zrakový trénink, který může pomoci při problémech s akomodací a šilháním. Pokud se potvrdí podezření na glaukom, bude nutno nasadit léčbu kapkami na snížení nitroočního tlaku, nicméně počínající glaukom zrakové obtíže nepůsobí. Více Vám k tomu bohužel bez vyšetření neřeknu.

Otázka: Dobrý den cca. před půl rokem, jsem utrpěl úraz oka tupým předmětem..konkrétně mě do něho seknul přetržený klínový řemen. Sítnice zůstala tam kde je bez následku, ovšem sklivec se oddělil od membrány a vznikl zákalek který okem putuje, sic krapet ztratil sytost po vstřebání krve, přesto stále je..a podle očaře zůstane. Dotaz č.1: Jde zákalek řešit a jaké jsou možnosti? Za 2 měs. mám u tohoto oka termín výměny čočky (katarakty..šedý zákal), ale dnes jsem si v zrcadle prvně všiml že oproti druhému oku v pohledu vzhůru či dolů je omezen pohyb duhovky. Mám se tím zatěžovat..respektive vyhledat odbornou pomoc dřív než bude termín operace? Díky za zpětnou vazbu.

Odpověď: Dobrý den, zákalek by bylo možno řešit chirurgickým odstraněním sklivce (vitrektomií). Pokud se Vám zdá hybnost oka omezená nebo pozorujete jakýkoli jiný problém, je určitě vhodné jej konzultovat s Vaším lékařem ještě před operací.

Otázka: Dobrý den, cca před dvěma měsíci jsem navštívila oční oddělení s problémem na levém oku, který se projevoval létáním pavučinek přes oko. Po rozkapání nebyl zjištén žádný problém, a na vině je sklivec. Včera se mi objevila na pravém oku úplně na straně směrem k uchu velká šmouha, která se po chvíli přesunula doprostřed oka a velmi zhoršila vidění. Dnes vidím zamlženě, šmouha ztratila jasné kontury.Jsem krátkozraká - 6 d + astigmatismus. Můžete mi, prosím, poradit? S pavučinkami na levém oku mohu žít, ale s touto šmouhou ne. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, určitě neprodleně jděte na vyšetření, pravděpodobně se jedná o odloučení sklivce, které bývá neškodné, ale může s sebou nést riziko odchlípení sítnice.

Otázka: Dobrý den, už od mala nosím brýle. Levé oko mám tupozraké a na pravé oko nám dioptrie na dálku. Pracuji 8 hodin v práci s počítačem, dvakrát týdne se doučuji matematiku, jedná se o 2 hodiny týdně. Poslední dobou mám oči strašně unavené, projevuje se to, vidění rozmazaně, červené oči, bolest očí. Chtěla bych se zeptat, jak předcházet únavě očí? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, v prvé řadě by se měla zjistit příčina této únavy - může to být i tím, že aktuálně potřebujete jiné dioptrie. Proto doporučuji návštěvu očního lékaře.

Otázka: Dobrý den, pokud chci po synovi aby se pravým okem podíval do kaleidoskopu, musím mu zakrýt levé oko aby něco viděl, jedná se o tupozrakost? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, o tupozrakost se nejedná, většina lidí potřebuje zakrýt jedno oko, aby se mohla dívat tím druhým např. do hledáčku fotoaparátu, mikroskopu, kaleidoskopu apod.

Otázka: Dobrý den, minulý týden mi byl diagnostikován zánět spojivek. Dostala jsem kapky Tobradex, abych si vždy kápka Opthalmo-septonex a po chvilce Tobradex. V příbalovém letáku je ale uvedeno, aby se OS nepoužíval v kombi s antibotiky. Po týdnu zlepšení minimalní. Může být příčina užívání obou druhů kapek?

Odpověď: Dobrý den, pokud lékař uzná za vhodné kombinovat O-Septonex s antibiotiky, je to možno (obvykle je ale tato kombinace spíše nadbytečná). Pokud po týdnu necítíte zlepšení, je nutná kontrola u lékaře.

Otázka: Dobrý den, dovolila bych se Vás zeptat na oteklé oči. Ráno vstávám mám nateklé oči plné slz. Očním lékařem mi byly doporučeny kapky na suché oko, takže si je nakapu. Oči mám vodnaté celý den a z koutků slzy pomaličku vytékají. Když vyjdu ven, z očí tečou slzy po tváři jedna za druhou. Cítím oči jako těžké a zároveň i bolest hlavy tak jako za očima. Oční lékař stanovil diagnozu pouze suché oko. Můj problém je mi nepříjemný a denně mě obtěžuje. Mohl byste mi poradit, prosím. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, prvotní problém spočívá zřejmě ve špatné funkci Meibomských žlázek víček, které produkují maz. Ten je nedílnou součástí slz, udržuje slzný film na oku a pokud je ho málo, oči slzí. Z umělých slz vyzkoušejte ty s lipidovou složkou (Systane Balance, Optive Plus, Cationorm, Thealoz Duo, Artelac Triple Action, HyloProtect...) a 2-3x denně aplikujte na víčka teplé obklady (cca na 10 minut).

Otázka: Dobrý den, před 3 lety mi byl diagnostikován POAG, od té doby kapu do očí Xalacom (předtím jsem rok kapala do očí Xalatan). Již 3x jsem absolvovala HRT, kde je nález stále stejný - bez poškození zrakového nervu. Nyní bych ráda otěhotněla a zajímal by mě postup, zda se kapky vysazují ještě před otěhotněním nebo se vysazují v okamžiku zjištění těhotenství. Nebo zda existují kapky, které nevadí v těhotenství. Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, kapky se obvykle vysazují při zjištění těhotenství. Obecné doporučení je během těhotenství se vyhnout jakýmkoli antiglaukomatikům.

Otázka: Dobrý deň ,môj manžel má 45 rokov,je objednaný na operáciu šedého zákalu na pravom oku.Lekar mu však odporučil nie bežnú šošovku ale multifokalnu za ktorú musí doplatiť okolo 600 euro.Lekar mu povedal že po bežnej šošovke mu ostane na oku 2,5 dioptrie na blízko.Myslite si že je postup lekára správny a je potrebné priplácat za drahšiu šošovku ?Za odpoveď vopred ďakujem

Odpověď: Dobrý den, multifokální čočka nabízí lepší komfort pro pacienta tím, že ho zcela zbaví brýlí. Tedy nutné to určitě není. Je však důležité zdůraznit, že multifokální čočky nejsou vhodné pro lidi s přidruženými očními onemocněními (např. makulární degenerace sítnice, zelený zákal, šilhání apod.), ale předpokládám, že to bylo důkladným předoperačním vyšetřením vyloučeno, když byla manželovi tato čočka doporučena.

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na dceru ( 4 roky), nyní je nachlazená ( rýma, kašel, zvýšená teplota) a trápí ji slzení očí, ale to jen při sledování TV. Kouká občas na večerníček, který nyní ani nedokouka, protože má oči plné slz. Oči jí nepálí, nesvedi a ani nehnisaji. Může to být syndrom suchého oka? Zánět spojivek? Nebo to je jen nějaké přecitlivěni z nemoci? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, velmi pravděpodobně to souvisí s infektem horních cest dýchacích, po uzdravení by mělo dojít i k úpravě potíží s očima.

Otázka: Dobrý den, jsem půl roku po operaci oboustranné katarakty. Mohu navštěvovat infrasaunu? Nepoškodí se voperované čočky? Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, buďte bez obav, čočky se teplem nijak nepoškodí.

Otázka: Dobrý den, prosím o Váš názor a radu. Naše 25letá dcera má takový problém, občas po náhodném probuzení v noci se jí stane, že na 1oko asi půl minuty nevidí. Pak se vše vrátí do normálu. A jiné potíže nemá. Dnes byla u očního lékaře, který ji po prohlídce očí řekl, že potřebuje dioptrie. 1 a půl na oko. Myslela jsem, že se musí oko rozkapat, aby bylo lépe vidět oční pozadí.To ale uděláno nebylo. Tak nevím, jestli toto vyšetření stačí a máme se s ním spokojit. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, pokud se jedná o úplnou přechodnou ztrátu zraku, je nutné rozkapat a prohlédnout oční pozadí, vyšetřit zorné pole na perimetru a také by měla být odeslána k neurologovi - může to značit poruchu prokrvení mozku.

Otázka: Dobrý den, pane doktore měla bych prosím vás dotaz mám často podrážděné a pod dolním víčkem a koutek víčka červené oči, vodné složky mám dostatek, chybí mi ta lipidová vrstva, problémy hned po probuzení kdy oči pálí a slzí, přes den neslzí ale mám je na všechno citlivé, pálí a jsou pod dolním víčkem červené a vypadají unavené, existují oční kapky přímo na tu mastnou složku co v očích chybí? Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, ano, existují - např. Systane Balance, Optive Plus, Cationorm, Thealoz Duo, Artelac Triple Action nebo HyloProtect.

Otázka: Dobrý den pan doktor. Beriem Zioptan prostatagin od 55 rokoch veku každý večer pred spanim na outvoreny uhol glaukomu (vyšší tlak a poškoděné nervy) sa podozrením na uzatvorený uhol na jednom oku. Žiadne lieky neberiem okrem vitaminov. Už roky trpím nespavostou, bolestami chrbtice a noh hlavne po zahradničení. Chcela by som brat CBD (Cannabidiol) olej pred spaním. Prosím Vás, malo by to nežiaduce ucinky s Zionptanovou prevenciou a kolko miligramov by ste odporucali maximálne.

Odpověď: Dobrý den, myslím si, že CBD olej můžete užívat v běžném dávkování, souběžná léčba se Zioptanem nevadí.

Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 209 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 16. února 2019, 07:45:48

    Ahoj jo dobře ve 14 hod. Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 16. února 2019, 14:01:50

    Ahoj tak jsem tady jak se mate Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 16. února 2019, 14:42:03

    Ahoj Eli já jsem zase vařila trochu uklidnila jak jsem psala beru antibiotika tak mě z nich… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.