Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den. Poslední týden se ráno po probuzení stává to, že vidím jako kdyby zakaleně a mám dost ospalků kolem oka, po 10-20 minutách se vidění vrací do normálu. Mohu se zeptat co by to mohlo být?

odpověď

Dobrý den, takto se projevuje syndrom suchého oka. Po probuzení je vhodné oči očistit od ospalků a poté kápnout umělé slzy a večer před spaním např. Recugel nebo Vidisic gel - vše je volně prodejné.

otázka

Dobrý den. Po operaci šedého zákalu vidí v dálce zdvojeně. Nechal si dát čočky aby viděl do dálky. Teď na kontrole mu řekli ze má astigmatismus. Před operací zdvojeně neviděl a ani mu o té poruše neřekli. Dá se to napravit? Děkuji

odpověď

Dobrý den. Astigmatismus lze korigovat brýlemi nebo laserem, možnosti řešení by s Vámi měli probrat na pracoviště, kde Vás operovali.

otázka

Dobrý den, mám vrozenou tupozrakost. Teď se mi v 50 letech objevil šedý zákal. Je prosím vhodné si dát operovat i oko s vrozenou tupozrakostí? Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, pokud se vidění na tupozrakém oku vlivem šedého zákalu zhoršilo, tak je operace vhodná.

otázka

Dobrý den, nosím brýle s dioptriemi na dálku a zhoršil se mi zrak, tudíž jsem si šel nechat přeměřit zrak do optiky. Tam mi dali silnější dioptrie a to i s cilindrami, které jsem před tím neměl, ale na pravém oku to stále nebylo ono, tak jsem šel k optikovi na měření znovu a zase mi na pravém oku dioptrie navýšil, ale s menším časovým odstupem opět na pravé oko vidím rozmazaně a co se týče levého oka, tak hned po prvním přeměření je vše v pořádku, nevíte co bych mohl mít s tím pravým okem? Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, zřejmě tam bude i jiný problém než dioptrický, rozhodně doporučuji vyšetření u očního lékaře.

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsou vhodné oční kapky Carteol LP na vysoký oční tlak, když užívám Rivocor 5 mg na srdeční palpitace (měla jsem srdeční tep 140 za minutu). Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, v tomto případě je třeba s Carteolem a obecně betablokátory opatrně. Je možné, že Vám potíže dělat nebude, ale primárně bych zkusil spíše jiný druh kapek na snížení nitroočního tlaku.

otázka

Dobrý den, mám tupozrakost. Na jedno oko nosím dioptrie -2,30 a na druhé -2,00. Teď na sobě pozoruji po roce zhoršení pouze zase na to horší oko. Bude se mi to celý život zhoršovat? Co když na jedno oko oslepnu?

odpověď

Dobrý den, na to nedokážu odpovědět, protože neznám Váš věk a k jak velkému zhoršení došlo.

otázka

Dobrý den. Je mi 56 chci operaci očí čtení 5,5/4,5 ,dálka 3,5/2,5 a ještě nějaký cylindry, náběh na šedý zákal. Co doporučujete za operaci? Otázka při vložení nové nové čočky se stará vyndává?

odpověď

Dobrý den, jediná možná metoda je výměna čočky. Ano, biologickou čočku je nutno z oka odstranit.

otázka

Dobrý den, obracím se s prosbou o informaci, jak často se mohou rozkapávat oči aniž by to mělo nějak nežádoucí účinky. Po operaci katarakty není vše úplně v pořádku a po týdnu od operace půjdu opět na rozkapání - kontrolní vyšetření. Zajímá mě to i z důvodu toho, že pokud si člověk hledá oční kliniku k operaci, musí na každé absolvovat vyšetření s rozkapáním. Kolik takových vyšetření (klinik) může absolvovat a v jakém časovém odstupu. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, rozkapání není nijak škodlivé, takže žádný "limit" není daný.

otázka

Dobrý den, po jaké době se můžu po zákroku odstranění vlčího zrna začít malovat ? Děkuji

odpověď

Dobrý den, po týdnu.

otázka

Dobrý den, trpím tupozrakostí a astigmatismem na 1 oku. Mám brýle jen na čtení. Neměla bych je nosit celodenně? Děkuji

odpověď

Dobrý den, pokud neznám dioptrický stav Vašich očí, tak na to nemohu bohužel odpovědět.

otázka

Dobrý den, mám po operaci šedého zákalu na obou očí. Jedno oko 8.1.2024, druhé 15.1.2024. První oko čočka Clareon PanOptix.Toric, po operaci ihned perfektní vidění, druhé oko čočka Clareon PanOptix. po operaci mlhavé vidění, které přetrvává dodnes. Na kontrole jsem byla po třech měsících, upozornila jsem na obtíže, které mám s jedním okem a bylo mi řečeno, že po prvním měsíci je čočka srostlá s pouzdrem, čili stabilní. Zamlžení může být v tuto chvíli na vrub adaptaci na multifokalitu a tam je třeba počítat s minimální dobou půl roku. Další kontrola tedy až po půl roce, ale nejsem si jistá, jestli se tento stav zlepší. Vidění stále mlhavé, občas černé tečky pře okem. Můžete mi prosím pane doktore poradit, čím by to mohlo být způsobené a zda se to opravdu časem zlepší? Děkuji moc za odpověď .

odpověď

Dobrý den, příčin může být více, od zbytkové dioptrické vady až po druhotný šedý zákal. Přesnou odpověď by Vám měl dát Váš oční lékař nebo lékař na pracovišti, kde Vás operovali.

otázka

Dobrý den, je mi 21 let a poslední týden si všímám, že ihned po probuzení co otevřu oči jakoby šilhám. Vidim například stůl 2, ale ihned se spoji, opravdu mi to spíš přijde, jako šilhání, než dvojité vidění. Jsem tupozraký na pravé oko a navíc mám astigmatismus na obou očích. Může to být kvůli tomuto? Ještě bych rád zmínil, že momentálně užívám Zolpidem na spaní. Byl jsem na MR mozku před 4 měsíci a u očního lékaře. Bez nálezu. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, může se jednat o skryté šilhání (což lze vzhledem k tupozrakosti jednoho oka očekávat), které se takto projeví pouze např. při únavě.

otázka

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, mohu s makulární degenerací oka obsluhovat léčebný laser? Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, ano, můžete, pokud je ovšem Vaše zraková ostrost v normě.

otázka

Dobrý den, je mi 17 let, mám problém, který mě trápí už zhruba rok, každý den. Mám problém se podívat rovně, ještě horší je to když se mám podívat nahoru, automaticky se mi vykulí oči, zejména spodní víčka, vystrašený pohled, nedokážu to ovládat. Mám díky tomu hrozné kruhy pod očima. Nemůže to být nějakými zkrácenými svaly? Dost mě to ničí, prosím o radu. Děkuji

odpověď

Dobrý den, nechte si vyšetřit štítnou žlázu, takto se mohou projevovat potíže s ní spojené.

otázka

Dobrý den. 5ti letá dcerka měla dvakrát zánět spojivek. Poprvé jsme kapali Tobrex 3xdenně 7 dní. Za 2 dny se jí zánět vrátil. Opět jsme dostali Tobrex na 7 dní 3xdenně plus Omnisan baby. Minulé pondělí jsme přestali kapat. Od čtvrtka se budí každé ráno s pláčem že má zamlžené vidění. Kápnu ocuflash a je to v pořádku. V sobotu měla trochu hnis v oku tak jsme ocuflash kapali 3x ten den. Neděle a včera to bylo v pořádku (jen to zamlžené vidění ráno) a dnes se vzbudila opět s hnisem v oku. Nevím zda to řešit s pediatričkou (nechci aby ji dala další antibiotika) nebo s odborníkem, popřípadě s jakým? Může se ocuflash kapat dlouhodobě? Nevíte prosím z čeho by tyto problémy mohly být? Moc děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, Ocuflash se může používat dlouhodobě, ale určitě doporučuji návštěvu očního lékaře, bylo by vhodné udělat stěry, možná, že je třeba oči přeléčit jiným antibiotikem. Opakující se záněty mohou být i známkou zúžených slzných kanálků, oční lékař Vás naučí, jak dělat správně masáže k jejich zprůchodnění.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Očekáváte příchod miminka? 10 + 1 tip, jak se připravit na porod

Příprava na narození miminka je důležitou součástí těhotenství, která může významně ovlivnit průběh a zážitek ze samotného porodu. „Každé ženě pomáhá něco jiného. Někomu vyhovuje například gravidjoga a jiné ženě procházky. Způsob přípravy na porod je velmi individuální,“ říká porodní asistentka Kateřina Aronová z gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice ve Slaném.

Jak zvládnout letní vedro při hypertenzi

Letošní urychlené jaro bylo pro mnohé z nás náročné. Neustálé kolísání počasí způsobovalo pocity únavy, zatímco teplejší dny působily jako náhlá zátěž pro kardiovaskulární systém, především u osob se zvýšeným krevním tlakem. Extrémní teploty ale teprve začínají, horké letní dny klepou na dveře a je třeba se na ně dobře připravit.

Lék na inkontinenci: sakrální neuromodulace

Inkontinence neboli samovolný únik moči, trápí až desetinu obyvatel ČR. Přesto je pro většinu z nich velkým společenským tabu, které často nechtějí odkrýt ani před svým lékařem. Přitom se v mnoha případech dá řešit. Vedle posilování pánevního dna i svěrače a jiných možností léčby, nabízí trvalé řešení moderní a miniinvazivní zákrok sakrální neuromodulace. Pacientovi se do těla zavede malý implantát, který pomocí elektrických impulzů stimuluje nervy nad kostrčí. Zákrok může pacienta zbavit potíží, nebo je alespoň velmi sníží. Plně jej hradí zdravotní pojišťovny a je možné ho podstoupit v šesti specializovaných centrech v Česku.

Plná krev, plazma, krvetvorné buňky, pupečníková krev… Víte, jaké složky „nejvzácnější tekutiny“ můžete darovat?

Je všeobecně známo, že dárcovství krve je velmi potřebné, protože pomáhá zachraňovat zdraví a životy. Kromě odběru plné krve lze ale darovat také její jednotlivé složky, jako je plazma, červené krvinky, krevní destičky či krvetvorné buňky. Jak tyto různé odběry probíhají, k čemu slouží a můžete se i vy stát dárcem?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce