Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den pane primáři, chtěla bych vás požádat o radu.Je mi 38 let, v červnu 2021 jsem byla očkovaná proti covidu vakcínou Pfizer. Po pár týdnech od očkování jsem začala mít velké problémy s očima, začaly být extrémně vysušené. Nikdy předtím jsem toto neměla. Musím každých pár minut kapat umělé slzy, ale úlevu to moc nepřináší. Oči mě také pálí a řežou při mrkání. Nemohu takto vůbec fungovat. Navíc jsem si také všimla, že mi začaly vypadávat řasy. Jsem z toho naprosto vyděšená. Byla jsem u své paní doktorky a řekla, že mám zánět očních víček. Poradila mi ať dělám masáž víček a kapu umělé slzy. To dělám, ale vůbec se to nezlepšuje. Bojím se, že mi řasy vypadají. Prosím, poraďte mi, co s tím, dá se to nějak léčit? Moc děkuji.

odpověď

Dobrý den, při zánětu víček je důležitá také aplikace teplých obkladů na víčka (cca na 10 minut 1-2x denně - doporučuji nahřát v horké vodě takové ty modré gelové ledovací polštářky) a pokud je nález vážný, pak se předepisují i antibiotické kapky či masti.

otázka

Dobrý den, týden zpátky jsem měl laserovani pravého oka, kvůli trhlince na sítnici. Chtěl jsem se zeptat, za jak dlouho po tom laseru můžu sportovat? Jezdím na skateboardu a potřeboval bych to vědět kvůli závodům. Ještě jsem chtěl dodat že důsledkem té trhlinky jsem měl krvácení do toho oka a že na druhé oko je slepé. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, na to je třeba se ptát ošetřujícího lékaře, který zná konkrétní nález na oku. Jinak obecně platí omezení fyzických aktivit cca měsíc po zákroku.

otázka

Dobrý den, rád bych se zeptal. Již několik let mě trápí mírná bolest pod pravým okem. Na oční klinice mi nikdy nic nebylo nalezeno za problém. Jediné co mi bylo zjištěno, že ve spojivkovém vaku je méně slz. Co mě ale fascinuje, tak že ta bolest je pouze u pravého oka. 3x denně aplikuji kapky hyaldrop ale účinek spíše na chvíli. Co jsem si všiml, tak že pokud se podívám co nejvýše to jde pouze pohybem oči, tak cítím bolest na spodu oka, ale pouze toho pravého. Na levém oku žádnou bolest nepociťuji. Stále přemýšlím nad tím, zda-li zde není nějaký jiný problém než jen suché oči. Věk 24 - krátkozrakost

odpověď

Dobrý den, je třeba vyloučit problém v dolním spojivkovém vaku (mohou tam být různá pozánětlivá ložiska např. po ječném zrnu apod.). Pokud je všechno v pořádku, pak bych se tím nezneklidňoval, může se jednat např. o neuralgii (bolest nervového původu).

otázka

Mám brýle na čtení. Na denním světle s nimi čtu normálně bez problému. Problém nastává při umělém osvětlení. Čím to může být? Je možnost nápravy.

odpověď

Dobrý den, pravděpodobně již potřebujete brýle silnější.

otázka

Dobrý den. Již pár dní mi škube ve vnějším koutku pravého oka. Oko dost slzí. Poraďte prosím.

odpověď

Dobrý den, pravděpodobně se jedná jen o tik, takže vhodný je dostatek odpočinku, vyhýbat se stresu, doplnit vitamíny a minerály. Potíže zcela určitě za několik dní vymizí.

otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně problému, který dnes nastal. Když jsem se ráno probudil tak mě začali zlobit oči. Přibližně každých 5 minut se mi zrak rozostřil a začal se mi celý svět jakoby třást a motat. Jediné co bylo jasné v zorném poli byla levá a pravá strana. V ten moment, kdy se toto dělo jsem neviděl ani na vlastní nohy a musel jsem opravdu hodne předkopávat aby oči nohy aspoň lehce zaregistrovaly. Přišli mi jako by oči nějak vnímaly barvy a hmotu ale nedokázali jim dát správný tvar a místo. Například věděl jsem, že mám v ruce klíče ale nedokázal jsem je absolutně rozeznat. Mozek věděl, že tam jsou ale oči to úplně neviděli. Nedokáži to pořádně popsat.. Tot se opakovalo co 5 minut asi tři hodiny a poté to ustoupilo. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, doporučuji co nejdřívější návštěvu očního lékaře a neurologa, může se jednat např. o oční migrénu nebo i o projev cévní mozkové příhody.

otázka

Dobrý den, je mi 16 let a na levé oko vidím dobře, ale na pravé vidím docela rozmazaně do dálky. Měla bych s tím jít k očnímu nebo je to normální? Děkuji.

odpověď

Dobrý den, normální to zcela určitě není, takže doporučuji objednat se na oční.

otázka

Dobrý den, moje dcera měla od 1 třídy brýle na dálku, ale malé dioptrie a byla spokojená. Teď je jí 13 a stěžovala si po prodělání covidu, že špatně vidí, dostali jsme od doktorky žádanku a šli k oční do Jesenice. Ta nám po vyšetření řekla, že je tupozraká. Nezdá se nám to, protože chodila pravidelně po prohlídkách a i první očařka, která ji dala brýle nic takového nezjistila. Přitom to má být vada od narození a nic takového jsme nezjistili ve 4 - 6 letech.

odpověď

Dobrý den, bez vyšetření se k tomu těžko mohu vyjádřit. Ale pokud byla sledována na očním již od 1. třídy, je nepravděpodobné, že by tupozrakost unikla pozornosti.

otázka

Dobrý den. Oslepla sem na levé oko z důvodu odchlípnuté sítnice. Na druhé oko vidím docela špatně. Mám nárok na nějaký příspěvek?

odpověď

Dobrý den, je to možné, zeptejte se svého očního lékaře, který zná konkrétní stav Vašeho zraku (případně i konzultujte s praktickým lékařem, pokud máte nějaké závažné celkové choroby). Pokud je šance na přiznání invalidity, oční lékař Vám vypíše zprávu, která by měla obsahovat nejlepší možnou zrakovou ostrost do dálky i do blízka a výsledek perimetru (zorné pole). Na základě této zprávy s Vámi praktický lékař sepíše žádost o přiznání invalidity.

otázka

Dobrý den, v červenci jsem měla zánět rohovky a spojivek. Projevovalo se to rozmazaným vidění. Pan doktor mě přeléčil kapkami Tobrex. Rozmazané vidění však ustoupilo jen na chvíli a stále mám potíže. Pak doktor mi doporučil kapat umělé slzy. Potíže prý mohou trvat i několik měsíců. Než se rohovka vyčistí. Chtěla jsem se zeptat na váš názor. Jsem z rozmazaného vidění nervózní a mám strach, zda se to opravdu zlepší. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, ano, po zánětu i antibiotické léčbě bývá dočasně porušený slzný film, takže umělé slzy rozhodně doporučuji. Pokud ani po 4-6 týdnech není zlepšení, je třeba zkontrolovat rohovku, zda na ní po zánětu nezůstaly jizvy (v takovém případě je nutno kapat kapky s kortikoidy).

otázka

Dobrý den, mám na Vás tento dotaz. Přibližně 1,5 roku mě trápí jakési žmolky/provázky v oku, které se mi tvoří pod horním očním víčkem. Oko mě začne bolet, řezat a když si ho promnu, teče mi z něj, zčervená, je podrážděné. Ráno je mám pak slepené. Jsou dny, kdy jsou v pořádku a nic a jindy, když se mi např.dostane voda do očí při sprchování, začnou mě bolet a řezat. Má oční lékařka mi dělala test, zda- li nemám tzv.suché oči, ale to nemám. Zkoušela jsem si i kapat různé zvlhčovací kapky, ale nepomohly. Lékařka mi dělala i stěr z očí a výsledek byl, že mám v oku přemnoženou bakterii, která se vyskytuje běžně na kůži. Dostala jsem Gentamicin kapky a dexa gentamicin mast (mám roční dítě, kojím). Bohužel nic nepomohlo. Měl byste pro mě nějaké řešení? Moc děkuji.

odpověď

Dobrý den, "provázky" a "žmolky" bývají nejčastěji opravdu projevem syndromu suchého oka. Otázka je, zda byla opravdu provedena všechna potřebná vyšetření - syndrom suchého oka totiž nemusí znamenat pouze sníženou sekreci slz (vyšetřuje se Schirmerovým testem - papírky zastrčenými pod dolní víčka), ale také zhoršenou stabilitu slzného filmu a nadměrné odpařování slz při poruše funkce mazových žlázek víček. Z vlastní zkušenosti vím, že tento druhý typ je mnohem častější, ale mnohdy se na něj nemyslí a zůstane neodhalen.

otázka

Dobrý den, je možné, aby po tupém poranění oka oční bulva změnila tvar (protáhla se dopředu)? Děkuji za případnou odpověd

odpověď

Dobrý den, obecně to možné je, ale protože neznám konkrétní poúrazový stav, přesněji se k tomu nedokážu vyjádřit.

otázka

Dobrý den, byl jsem na vyšetření na oční klinice, kvůli novým brýlím. Brýle bych rád objednal přes internet. Lékařka mi řekla, že mám oční vadu astigmatismus, brýle potřebuji do dálky a nejsem si jistý, jestli mám vyplnit plusové nebo minusové hodnoty u cylindru. Na papíru od lékařky je napsáno OD 0,75 Dsf 0,5 x 90 OS 1 Dsf 0,5 x 90. Vše v plusových hodnotách i přesto, že na dálku se uvádí mínus. U cylindru si nejsem jistý. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, i na dálku mohou být plusové dioptrie. Nicméně důrazně doporučuji brýle přes internet neobjednávat. Zajděte do optiky, kde si přesně změří rozteč Vašich očí - vzhledem k astigmatismu i velmi drobná odchylka v centraci skel Vám může způsobit výrazný dyskomfort při nošení brýlí!!!

otázka

Dobrý den, od včera mám popraskané cévky v oku a mám ho zarudlé, trochu přimhouřené a na dotek mě bolí vnější strana víčka. Nevíte o co by se mohlo jednat, nějaký zánět? Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, ano, pravděpodobně se jedná o zánět, doporučuji návštěvu očního lékaře.

otázka

Vážený pane primáři. Mám silnou krátkozrakost -6,5 diopt a -7,5 diopt. Jít na operaci jsem nikdy nenašla odvahu. Ale poslední 1-2 roky jsem si všimla, že i bez brýlí, levým okem vnímám jasně intenzitu světla a pravým je to víc temnější, zastrené. Tohle více sleduji za šera, než běžně. Nevíte o co se může jednat? Dále by mě zajímalo, jak se dá k těmto dioptriím vyřešit brýle či čočky, pokud přestávám vidět i do blízka. Moc děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, pravděpodobně máte na pravém oku šedý zákal. Vidění na blízko je možno řešit pomocí multifokálních brýlí nebo kontaktních čoček. Určitě se objednejte na oční vyšetření, případně navštivte i oční optiku (tam Vám detailně vysvětlí možnosti korekce zraku na blízko).

Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 13 lidí

Mohlo by vás zajímat

Paracetamol nebo ibuprofen? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Bolí vás hlava, záda nebo máte teplotu? Existuje celá řada léků k mírnění těchto příznaků. Mnoho z nás automaticky sáhne po růžové pilulce, ale ne vždy je lék s obsahem ibuprofenu vhodný. Kdy použít paracetamol a kdy ibuprofen, jaký je mezi nimi rozdíl a na co si dát pozor?

Syndrom bělavé bradavky

Syndrom bělavé bradavky není z hlediska zdraví nijak závažný, nicméně bývá značně nepříjemný a bolestivý. Mnohdy může být dokonce příčinou ukončení kojení. Některé ženy však trápí i mimo období laktace, převáně v zimě.

Před nástupem do školy nechte dětem vyšetřit zrak u specialisty

První projevy myopie neboli krátkozrakosti se typicky začnou projevovat kolem 6. roku života, tedy v období nástupu do školy. Někteří školáci špatně vidí na tabuli, jiní si na žádné komplikace stěžovat nemusí, protože nemají srovnání po korekci. Podle optometristy Lentiamo Jakuba Odcházela je důležité nechat oči před nástupem do školy vyšetřit u očního specialisty. Praktický lékař nemusí vadu odhalit a pokud se krátkozrakost nekoriguje, může končit závažnými vadami zraku. Následkem pandemie navíc případů myopie přibývá.

Praktikům pomůže ultrazvuk. Slibují si od něj lepší diagnostiku

Covidový zápal plic, žlučníkové kameny nebo žilní trombózu. To vše by mohli u svých pacientů lépe a rychleji odhalit praktičtí lékaři – díky ultrazvuku. Ten dosud mohli používat pouze specialisté na předem určených pracovištích. V blízké budoucnosti by mohli přístroj dostat do svých ordinací i praktici.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.