Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, na fotce zasílám mé oko, na které poslední dobou hůře vidím, cuká se asi dva měsíce v kuse, při běžných činostech, při klidovém režimu.. Je mi 24 let, od narození mám lehký astigmatismus, ale brýle jsem nikdy nenosila. Prosím o radu, zda navštívit lékaře, či nikoliv. Na toto oko občas vidím například křívé rámy u dveří atd. Fotka - https://media.discordapp.net/attachments/670646306536030215/854355568843423804/image0.png?width=759&height=676

odpověď

Dobrý den, na fotce vidím nárůstek na bělmu, vypadá to jako neškodná spojivková cysta. Oční vyšetření by bylo vhodné.

otázka

Dobrý den, mám 7 měsíčního syna u kterého byl zjištěn nystagmus+vrozená vada disku zrakového nervu(nervi optici). Nikdo mi k tomu ale zatím nedokázal říct, jak zlé to je a bude do budoucna. Momentálně syn reaguje úplně na vše, jako kdyby žádnou oční vadu neměl. Je pravda, že vada očního nervu se letama horší? Přeposílám ještě poslední lékařskou zprávu z očního vyšetření : okolí očí fysiol., makroskopický klidný přední segment ve střední artef. Mydriaze optická média průhledná nepřímým oftalmoskopem. Fu OPL: terč drobný, kompaktní, růžový (pravý trošku větší než levý)bez vyjádřené exkavace, oblast makuly bez patrných hrubých změn, světlejší kresba cévnatky zejména podél temporálních cévních arkad. Cévy obvyklého průběhu a kalibru. Nystagmus horizontální, hypoplasticke papily n II bilat., možný důvod nystagmu. Světlejší kresba choroidey oboustranně. Děkuji předem za odpověď

odpověď

Dobrý den, hypoplazie (nedostatečné vyvinutí) papily zrakového nervu se časem již nehorší, je to vrozená vývojová vada. Jak zlé to je se bude dát zjistit až za pár let, kdy bude možno vyšetřit zrakové funkce. Ovšem pokud nepozorujete stran jeho vývoje nic neobvyklého, pak je šance, že zrakové funkce budou sníženy jen mírně.

otázka

Dobrý den, rada bych se zeptala na Váš názor. Je mi 26 let, nosím čočky a přemýšlím o odstranění dioptrii laserovou operací. Byla jsem na konzultaci kde mi udělali několik vyšetření a zjistili, že mi ubývají nervové vlákna a operaci mi zatím neodsouhlasili, byla jsem na perimetru, CT mozku, neurologické vyšetření v normě. Ve zprávě mám napsané od doktorky, že jsem byla poučena, že laserový zákrok je zákrok na rohovce, tudíž se stínící nemá nic společného, ale pokud dojde k dekompenzaci stavu zrakového nervu, bude to mít značný vliv na vidění. Upřímně úplně nevím, co si pod tím představit, žádný doktor na všech vyšetření mi nedokázal říct z čeho to mám a co se s tím dá dělat. Jediné, že jsem prodělala nějaký zánět o kterém ani nevím. Dostala jsem jen kapky do očí, které budu nejspíš muset brát do konce života. Ale chtěla bych se zeptat, jestli by jste mi operaci doporučil. Na operaci jsem se moc těšila, ale teď mě to čím dál víc odrazuje a přemýšlím, že to vzdám. Nebála bych se kdybych měla oči v pořádku, ale když tam mám tento problém, tak abych si tím nějak nepřihoršila. Předem děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, protože během laserového zákroku na odstranění dioptrií dochází k přechodnému vzestupu nitroočního tlaku, je tento zákrok rizikový pro oči s poškozeným zrakovým nervem. Možnost operace dioptrické vady bych zatím nevylučoval, zásadní je sledovat vývoj zrakového nervu v čase - pokud máte abnormální hodnoty jen na jednom vyšetření (typicky to bývá na OCT) a nedochází k dalšímu zhoršování, pak by operace neměla být riziková. Ale toto je jen obecné pravidlo, neznám Váš konkrétní nález.

otázka

Dobrý den, prosím chtěla bych se zeptat. V nálezu mám napsané presuny pigmentu v periferii i v macule. Vyšetření Oct RPE deformacion z části červene zobrazení 45 nejvyšší číslo. Mám od narození vyšší krátkozrakost. Věk 29. Co to vše prosím znamená, může se jednat myopickou makulární degeneraci? Mám i napsanou retinoshizu, lattice degenerace. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, různé změny pigmentace na sítnici jsou relativně běžné, u vysoké krátkozrakosti častější. Podle mého názoru se o myopickou degeneraci makuly nejedná, retinoschíza (rozštěp sítnicových vrstev) bývá také obvykle neškodná. Je třeba pravidelně sledovat lattice degeneraci, protože ta se může časem zvětšovat a pokud dojde i k patologickým změnám sklivce, mohlo by dojít k odchlípení sítnice.

otázka

Dobrý den. Prosím vás na očním mi řekli že mám jedno oko tupozraké a druhé mám v pořádku a zakázali kvůli tomu jezdit na VZV, přitom jezdím 8 let. Prosím o radu abych nepřišel o práci.

odpověď

Dobrý den, potřeboval bych, abyste do dotazu přepsal přesné výsledky vyšetření - pokud nevím, jaké jsou přesně Vaše zrakové funkce, nemohu se k tomu nijak vyjádřit.

otázka

Dobrý den chtěl bych se zeptat zda se děje, že někdo malý hraje že má horší znak. Bohužel mě se to stalo, protože sestra a bratr měli brýle a já chtěl být jako oni. Předem děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, ano, občas se to stává :-)

otázka

Prosím o radu, kam se obrátit s úpravou multifokálních brýlí. Při kolapsu jsem si pokřivila kovové rámečky brýlí. Optik, kde mi byly brýle zhotoveny, rámečky srovnal. Já od té doby pozoruji při čtení a pohledu do blízka pocit pravého oka, jakoby se stáčelo k nosu. Po chvíli čtení se mi obraz rozmazává a trvá několik minut, než se mi obraz vrátí do normálu. Mám pro to vysvětlení, že se nějak muselo pohnout rozhraní multifokální čočky. Řešila jsem to u vícero optiků, ale vždy jen pohledem konstatují, že jsou brýle srovnané. I když mám tyto brýle asi 3 roky a nebyly úplně levné, musela jsem si pořídit druhé pouze na čtení. Je možnost někde přesně vyrovnat brýlovou obrubu? Za odpověď děkuji.

odpověď

Dobrý den, přesné vyrovnání zvládne každá optika. Pokud Vám všude řekli, že brýle jsou v pořádku, pak je možné, že trpíte tzv. skrytým šilháním, které se následkem kolapsu zhoršilo. Doporučuji absolvovat ještě oční vyšetření.

otázka

Dobrý den. Můžete prosím vysvětlit co znamená diagnosa: Artephakia oc. 1. utr.

odpověď

Dobrý den, artefakie je přítomnost umělé nitrooční čočky v oku, v tomto případě v obou očích (l. utr.).

otázka

Dobrý den. Chci se jen zeptat. Měla jsem minulý týden rýmu a byla jsem nemocná. Vše bylo v pořádku ale po rýmě mě začlo tlačit levé oko. Celkem dost. K dr jsem objednaná. Ale jen bych se chtěla dopředu zeptat. Může to být něco vážnějšího? Rozmazaně vůbec nevidím. Na pohled jsou obě oči úplně stejné. Žádné zarudnutí ani nic jiného. Oko vypadá úplně zdravě a v normálu. Akorát mě tlačí a bolí poslední týden. K dr docházím pravidelně a léčím se s kataraktou v obou očích. Nosím kontaktní čočky. Navíc mám štítnou žlázu, ale vše je v normě. Jsem sledovaná jak internistou tak i optometristkou. Děkuji za odpověd.

odpověď

Dobrý den, tlak může být způsoben ucpanými dutinami, což při rýmě není žádná vzácnost. Pokud se potíže během týdne nezlepší, doporučuji kontrolu na očním.

otázka

Dobrý den. Pár dní zpět jsem smrkala a při smrkání mi z levého koutku oka vytekla do oka voda. Od té doby se to opakuje. Smrkám opatrně, ale občas mi opět vteče nějaká voda z koutku do oka. Jsem z toho zoufalá, nevím co s tím dělat. Něco jsem četla na internetu, že se to stává při špatném smrkání. No myslela jsem, že to přejde, ale opakuje se to :( prosím o radu co s tím dělat. Děkuji mnohokrát

odpověď

Dobrý den, problém může být v ucpaných slzných kanálcích. Návštěva očního lékaře by byla vhodná, může Vám kanálky propláchnout a zlepšit tím jejich průchodnost.

otázka

Dobrý den, za jak dlouho se zbavím syndromu suchého oka? Na očním mi řekli že se mi rychle trhá slzný film.. Co by pomohlo? Použil jsem různé kapky jako třeba hyabak, systane ultra, complete atd.. Beru i volně prodejný léky na zrak co mi doporučila Tatovo přítelkyně že její známý to bere po operaci šedého zákalu. Kapat si musím každou hodinu a v noci mám trošku horší vidění. Při zbavení suchého oka už nebudu mít ty příznaky jako žilky v oku, pálení atd..? Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, pokud se Vám rychle trhá slzný film, je nutno léčit i poruchu mazových žlázek na víčkách, které v takovém případě bývají ucpané. Doporučuji víčka nahřívat (optimálně večer na cca 10 minut, použít můžete např. ledovací gelové sáčky, které lze nahřát v horké vodě), někdy je třeba i důkladná očista víčkových okrajů, aby se vývody mazových žlázek uvolnily (zkuste volně prodejný preparát Blephagel). Když se stav žlázek zlepší, sám zjistíte, že už nepotřebujete kapat tak často. Nicméně počítejte s tím, že boj se suchým okem je vždy běh na dlouhou trať.

otázka

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat.. Mám problém s pravým okem, levým vidím krásně, přečtu i tu tabulku u očních doktoru ale pravým okem přečtu jen první 2 řádky a pak už nic.. Chci se zeptat, jak bych to mohl vyléčit? Popřípadě, jde to nejakýma cvičením na oči? A nebo doplňky stravy? Předem moc děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, léčba závisí na příčině (dioptrická vada, poškození sítnice, šedý zákal...), a tu by Vám měl sdělit Váš oční lékař.

otázka

Dobrý den, mám dotaz. Už přes dva měsíce mě trápí rozmazané, zdvojené vidění. Na blízko, i na dálku. Optiku jsem navštívila, dokonce několik různých poboček, nikde mi ale nemaměřili jiné hodnoty, než mám teď (P oko -4.00, L oko -4.25, CYL -0.75, AX 180, BC 8.6, DIA, 14.5). Z pohledu optometristy mám hodnoty v pořádku. Byla jsem i u očního lékaře, ten konstatoval jen, že mám unavené oči a mám kapat umělé slzy. Problém se stále nelepší ani po intenzivním kapání. Přešla jsem prakticky na nošení brýlí, ale problém pociťuji i v nich, dokonce i bez brýlí (např. text jakoby stéká dolů). K večeru s únavou je to ještě horší, občas mě bolí hlava. Říkala jsem si, jestli třeba problém neřešit u jiného specialisty (cévní-prokrvení). Už jsem bezradná, je to hodně nepříjemné. Moc děkuji za radu.

odpověď

Dobrý den, je třeba ještě vyloučit skryté šilhání - je to poměrně běžný stav, který za normálních okolností nečiní problémy, ale při únavě se může projevit.

otázka

Dobrý den pane doktore, po operaci katarakty vidím na oko trochu mlhavě a lehce jako přes vodu, rozostřuje mi to vidění. Na čočce je drobný glistening, může to být příčinou. Díky

odpověď

Dobrý den, samozřejmě to příčinou být může, ale bez možnosti Vás vyšetřit Vám to nemohu říct spolehlivě.

otázka

Dobrý den, vidím v některých chvílích skvrnky při vidění, míhají se a zase mizí, někdy oko trochu tlačí. Když se na to zaměřuji, je to při změně pohybu čočky nepříjemné. Na očním mi napsali zprávu- na OL pinguekula u č.3, pod ní k č.4 asi 3 výraznější cévky, vaskularizace rohovky není, na sítnici Voissův prstenec ve sklivci, na OP je v krajní periferii u č.6 klidný pigm. névus trojúhelníkovitého tvaru se sytější pigmentací u vrcholku centrálněji. Já to moc nechápu, zda je to zlé nebo běžnější degenerativní změny? Může se to zhoršovat nebo operativně změnit? Co ta piha? Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, jedná se převážně o běžné a neškodné degenerativní změny. Pigmentový névus je vhodné sledovat, zda se nemění, ale i pigmentové névy v oku jsou celkem časté a v drtivé většině případů nejsou nebezpečné.

Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Necháte se naočkovat proti koronaviru?

Zatím hlasovalo 179 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kolo, běh, plavání... Který pohyb nejlépe prospívá kloubům?

„Sportem ku zdraví!“ hlásá staré známé heslo. A je to opravdu tak – tělesná aktivita má pro člověka celou řadu přínosů. Lidem, kteří mají potíže s klouby, mohou však radost z pohybu kazit bolesti, kvůli nimž se mu potom vyhýbají. Tím se ovšem dostávají do začarovaného kruhu. Na jaké typy sportů je vhodné se zaměřit, aby byl pohyb ke kloubům co nejvíce šetrný?

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida - mezi nejčastější příznaky patří únava a vyčerpanost

Jedná se o chronická celoživotní onemocnění trávicího traktu. Průběh bývá obvykle dlouhodobý s obdobími klidu a vzplanutí, které může být různě těžké, někdy i s nutným operačním řešením. Nemoc se může projevovat i různě výraznými mimostřevními příznaky.

Mám oční vadu. Můžu běhat bez brýlí?

Mám oční vadu, ale když běhám, klasické brýle mi vadí a kontaktní čočky nevyhovují. Můžu běhat bez brýlí?

Fenylketonurie je vzácná metabolická porucha, která vyžaduje doživotní dietu

Fenylketonurie je vrozená porucha metabolismu. Diagnostika nemoci probíhá již v prvních dnech života. Fenylketonurii není možné vyléčit, ale při dodržování speciální diety, mohou postižení jedinci vést relativně plnohodnotný život.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.