Inzerce

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Minulý rok v září jsem si začla všímat na fotkách syna vyfocených bleskem jak má bělavé odlesky v jednom očičku. Není to jen na jedné fotografii. Je to třeba na každé 3,4... byla jsem u dvou očních lékařů, synovi rozkapali oči, vyšetřili oftalmoskopem a vše bylo v pořádku. Paní doktorka říkala, že to může být úhlem focení, nebo osvíceným očním nervem, ale je mi zvláštní, že třeba fotky jiných deti to nemaji? Nejradši bych vám poslala fotografii, ale bohužel to nejde. Děkuji moc za odpověď

Odpověď: Dobrý den, ano, je to úhlem focení, kdy se do záběru dostane terč zrakového nervu na sítnici. Pokud byl syn podrobně vyšetřen a nic podezřelého nebylo zjištěno, můžete být klidná.

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde z krve nejakým jednoduchým rychlým testem, popř. klasickými odběry, zjistit přítomnost oparu v oku? Již měsíc jsem léčena na zánět duhovky v pravém oku, ale paní doktorku napadlo, jelikož to stále nevypadá lépe, že by se mohlo jednat o opar. Oko mě výrazně nebolí, jen při zvýšené námaze(práce s počítačem). Nejsem moc nakloněná tomu, dostat celkovou medikaci proti oparu způsobem pokus omyl, radši bych měla jistotu. Děkuji mockrát

Odpověď: Dobrý den, nejlepší by bylo odebrat krev na přítomnost protilátek proti herpes virům, což může udělat i Váš praktický lékař.

Otázka: Dobrý den, začala jsem chodit s partnerem, který má myopii a 8 dioptrií. Nosí brýle a na operaci nebyl. Chtěla jsem se zeptat: a) zda může ve své situaci aktivne sportovat (např. posilovat), b) kdybychom měli děti, je zde riziko že budou mít stejnou oční vadu? Já mám myopii též (necelé 2 dioptrie, byla jsem na operaci). Mockrát děkuji.

Odpověď: Dobrý den, sportovat může a pokud jde o děti, je bohužel velmi pravděpodobné, že krátkozrakost po Vás obou podědí (jak vysokou však nelze odhadovat).

Otázka: Dobrý den, 2.4.2019 jsem byl na operaci šedého zákalu pravého oka, je mi 36 roků.Nechal jsem si implantovat trifokální čočku. Levé oko je zatím v pořádku.Po operaci se u mě vyskytli problémy s vysokým nitroočním tlakem, moje hodnoty tlaku při měření se dostali až na číslo 43.. Přístrojové měření OD= SF -2,00,,CYL -1,00,,AX 128,,K1 45,5,,K2 46,75,,AX 58 .. Po medikaci zatím nitrooční tlak klesl. Do blízka vidím docela dobře, ale na střední a delší vzdálenost je to pořád rozmazané a neostré, jsem z toho trochu zklamaný. Myslíte si že by se to ještě mohlo zlepšit? Nebo nějaké radikální zlepšení už nemám čekat ? Nemohlo se stát, že by mi při operaci dali jinou čočku než trifokální ? Dá se to ještě zjistil pomocí vyšetření jakou čočku mám v oku? Ano už i takové otázky mě napadají :/ Přeji hezký den a moc děkuji za odpověd.

Odpověď: Dobrý den, je třeba, aby Vás důkladně vyšetřili a zjistili, proč je výsledná refrakce operovaného oka mínusová (měla by být samozřejmě nula). Může to souviset právě s nitroočním tlakem, mohlo se stát, že Vám omylem implantovali čočku s jinou hodnotou, ale také mohl proběhnout chybně výpočet čočky - to se stává v případech, kdy je oko nějak mimo běžné normy (např. příliš krátké, dlouhé nebo u některých typů šedého zákalu - to vše jsou stavy, kdy přístroje mohou měřit a kalkulovat nepřesně). Každopádně řešení existuje - buď je možno vyměnit čočku za správnou nebo vadu dokorigovat laserem či vložením druhé, korekční čočky.

Otázka: Dobrý den, jsem krátkozraká, pravé osa 105 stupňů plus cylindr 0,5 a levé 75 stupňů a cylindr 0,75 mám problém s pravým okem i přes to, že veškeré vyšetření neprokázalo žádnou vadu tlak mám také v pořádku tak mám pocit, že mám to oko vyboulené a mám v něm tlak. Není bolestivé. A posledni dva měsíce vidím tím okem zvětšeně a když třeba čtu něco na dálku tak jsou písmena proražena. Už asi pět let mám v tom oku kolo které je jako lupa cca 5mm. Na očním mi řekli, že je vše v pořádku. Já prosím o jiný názor. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, s tímto Vám bohužel na dálku neporadím, takže pokud máte zájem, můžete se objednat k nám na kliniku na vyšetření.

Otázka: Dobrý den, mám dotaz ohledně čištění slzného kanálku. Mám nyní 10ti měsíční holčičku, která má jít na propláchnutí očního kanálku ( z pravého očka ji furt vytéká žlutý "hnis", když fouká, jde vidět, že ji očko hodně slzí ). V době propláchnutí bude mít už skoro 11měsíců. Zákrok se bude dělat za plného vědomí. Je to běžné? Je to bezpečné? Není třeba možné, že se ji očko spraví samo? Děkuji za odpověď, případě rady.

Odpověď: Dobrý den, ničeho se nebojte, je to bezpečné a dělá se to běžně. Pokud jsou potíže dlouhodobé, průplach kanálků bych neodkládal.

Otázka: Dobrý den. Je mi dvadcet let. Mám nové brýle s hodnotami: OP: -1,00 a 0,75cyl OL: -1,00 a 0,5cyl. Mám je už 3 měsíce. Je mi nepříjemně s nimi dívat do blízka Občas když je mám při pozerní do blízka tak se mi na chvíli zamlží vidění a musím si je sundat. Když brýle při činnosti na blízko nemám tak se mi to nestává. Předtím sem měla dioptrie: OP: -0,50 a OL: -0,5 a nedělalo mi problém s nimi koukat do blízka V čem je problém a jak to řešit?

Odpověď: Dobrý den, je možné, že jste překorigovaná (máte silnější dioptrie, než je třeba). Nejprve si nechte brýle zkontroloval v optice, kde Vám je vyrobili (centraci skel a zda dioptrická hodnota odpovídá předpisu), a pokud jsou brýle po technické stránce v pořádku, řešte to s lékařem, který Vám vystavil předpis na brýle.

Otázka: Dobrý den, mám drobné bradavice kolem očí. Kde mi je nejlépe odstraní? Mám jít na kožní nebo na oční? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, výrůstky na víčkách se obvykle odstraňují na očním.

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na následující:3.4.2019 jsem byla na operaci šedého zákalu.Druhý den jsem šla na kontrolu k paní dioktorce, ta mi řekla, že oko je v pořádku, když mi dala ale číst písmena, tak to bylo docela špatné.Prý se s tím nedá už nic dělat.Druhý den mi ještě ke všemu začaly záblesky v operovaném oku a další den i v oku neoperovaném.Znovu jsem šla k paní doktorce prohlédla sítnici a sklivec a řekla, že je vše v pořádku.Mám jít na druhou operaci za týden a přemýšlím, že na ni zatím nepůjdu, protože to oko není úplně v pořádku.Poradil byste mi prosím.Děkuji

Odpověď: Dobrý den, pokud je oko v pořádku, není důvod, abyste na ně špatně viděla - zřejmě se jedná jen o dioptrickou vadu, kterou je nutno dokorigovat. Pokud Vám Vaše lékařka není schopna pomoci, doporučuji obrátit se na pracoviště, kde Vás operovali.

Otázka: Dobrý den. Přede děma roky jsem absolvoval operaci očí na šedý zákal a při kontrole že mám zašedlé vidění a jsem objednaná na čištění laserem. Čistí se obě oči najednou? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, ano, mohou se čistit obě oči najednou.

Otázka: Dobrý den, používám produkt z čištěného Aloe Vera 99.8%. Jedná se o to, že mám trvalý defekt v pravém koutku oka (na kůži), který přechází ve žlutý flek pod víčkem. U koutku oka jakoby za kůží chronický zánět. Oční negativní, v normě. Mírné tukové výrůstky v koutku oka a suché oko. OCT negativní. Začal jsem užívat produkt Aloe Activator od firmy Forever Living. Zde vám dávám odkaz, aby jste si přečetl co o tom píší a jestli je to vhodné. http://aloevera-cz.com/upload/doc/ocni.doc Prosím o odbornou radu doktora, jestli je produkt bezpečný. Předem děkuji.

Odpověď: Dobrý den, bezpečné by to snad být mělo, i když přesné informace o složení nezjistíme. Léčebný efekt si však netroufám odhadovat, nemám s těmito produkty zkušenost.

Otázka: Dobrý den, mám jít na operaci šedého zákalu. Této operace se nebojím, ale vždy po probuzení dopoledne v různý čas kýchnu a z toho mám obavy. Už jsem si tuto dobu i zapisoval je to pravidelné v různou dobu. Co s tím mám dělat? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, je nutno na to operatéra upozornit - nejlépe ještě před začátkem operace. A pokud během operace pocítíte, že na Vás kýchání přichází, tak hned hlásit.

Otázka: Dobrý den, měla bych dotaz ohledně teček v oku na bělmu. Na obou očích mám černé tečky a okolo je takové hnědé. Nevíte coby to mohlo být? Děkuji

Odpověď: Dobrý den, fotky jsou bohužel málo detailní, ale vypadá to jako drobné pigmentové névy. Určitě doporučuji jejich kontrolu očním lékařem a pravidelné sledování, zda se v nich nevyvíjejí nějaké nádorové změny.

Otázka: Dobrý večer, pane primáři, prosím Vás, měla jsem čtyřikrát chirurgicky odstraňovaná vlčí zrna. Vyšetření na imunologii nic neprokázalo. Stěr ze zrna potvrdil bakterii akné. 4 měsíce jsem byla léčena antibiotiky Doxyhexal. Víčka jsem ošetřovala borovou vodu, potom mi oční lékař předepsal fyziologický roztok a kapky Spersalerg, oči jsem měla totiž suché a červené. Spersalerg mi nedělal vůbec dobře. Fyziologický roztok už mi došel, vrátila jsem se zpět k borové vodě a umělým slzám Refresh. Mám ale jakoby rozmazané vidění, mám malé dítě a je to velmi obtěžující. Můj oční lékař to uzavřel s tím, že moje porucha metabolismu mazových žlázek je léčbou špatně ovlivnitelná a že se to vyřeší během roku až dvou. Zrna se mi udělal po porodu, před tím jsem měla velmi náročné období, během roku a těsně před porodem mi zemřeli rodiče, mamka bojovala s rakovinou a já se o ni starala, takže pan doktor se domnívá, že můj problém je způsoben stresem a hormonálními změnám a proto si myslí, že během roku až dvou budu v pořádku Moc Vás prosím o radu, čím oči ošetřovat. Vím o Blefagelu, ale bojím se právě konzistence gelu, že mi to ucpe žlázky, používala jsem gel na zvlhčení a do dvou dnů se mi udělalo další zrno. Je produkt Blefagel i v podobě vody na ošetření očí? Co byste mi prosím Vás poradil? Ještě doplním, že už dva roky si oči vůbec nemaluji, abych je nedráždila. Moc Vám děkuji.

Odpověď: Dobrý den, zánět meibomských žlázek je typicky onemocnění vázané na stres, hormonální změny, životní styl a podobně. Blephagelu se nebojte, čištění okrajů víček je zásadní pro vyléčení problému. Dále 1-2x denně teplé obklady na víčka a z kapek bych byl pro umělé slzy optimálně s kyselinou hyaluronovou a v každém případě bez konzervantů. Je to vždy běh na dlouhou trať, takže vytrvejte, stav se jistě zlepší, až pomine náročné životní období.

Otázka: Dobrý den. Je mi kousek před 50 a vždycky jsem nosila čočky. Před rokem jsem začala mít dost problémy a čočky přestala snášet - suché oči. Pořídila jsem si brýle, ale po pár mesících jsem začala mít problémy se čtením. Tedy se čtením s brýlemi na dálku. Vidím jakoby rozmazaně, unavuje mě to. Bez brejlí je to normální, to čtu bez problému, ale pak zase nasadím br. a chvíli vidím rozmazané do dálky, dokonce I pocit závratě. Oční tvrdí, že počínajicí vetchozrakost, mrt hlavy ok. Vyořeší to multifokální brýle ? Jak píšu, čtení bez jakékoli po oci mi nečiní žádné obtíže, vidím ostře.

Odpověď: Dobrý den, ve Vašem věku už potřebujete rozdílné dioptrie na dálku a na čtení - to je důsledek presbyopie (vetchozrakosti). Lze to řešit multifokálními skly anebo sundáváním brýlí, pokud by Vám to takto vyhovovalo.

Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Máte problémy se spánkem?
Zatím hlasovalo 318 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • jirina.bednar@seznam.cz (Mozkové mrtvice se na začátku špatně poznává) 24. dubna 2019, 07:44:53

    Dobrý den v současné době prožívam stres, nejprve nechutenství k jídlu, pocity samoty,… Diskutovat

  • Ilonka (Jsem těhotná, co mě čeká) 24. dubna 2019, 14:00:24

    Dobrý den, roste mně postupně bříško a delaji se mne strie, co by na to nejvice pomohlo,… Diskutovat

  • Ilonka (Jojo efekt) 24. dubna 2019, 14:02:22

    Dělají se mne pri tehotenstvi strie a jsem z toho nestastna. Co na to pouzivate? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.