Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, dcera (2roky) v pátek večer narazila okem babičce na vztyčený palec. Druhý den bylo bělmo zčervenalé od vnitřního koutku k duhovce (jako by měla zánět spojivek). Celý víkend bylo zabervení beze změny, ale dnes (v pondělí) se mám zarudnutí zdá světlejší. Dcera si nestěžuje a běžně funguje. V nynější karanténové situaci se nám nechce "zbytečně" běhat po lékařích, ale zase se chceme ujistit, že je oko v pořádku. Děkuji.

odpověď

Dobrý den, pokud si dcera nestěžuje, nepláče a Vám se zdá, že zarudnutí ustupuje, tak si myslím, že není třeba chodit k lékaři. I drobná poranění očního povrchu bývají velmi bolestivá, takže zde se patrně nic závažného nestalo.

otázka

Dobrý den, už cca týden se mi rozostřuje vidění. Oči mám jakoby unavené a když se chci zaměřit na nějaký bod, tak abych viděla dobře, musím zavřít jedno nebo druhé oko. Když se dívám oběma, tak mám nad nima takový tlak. Přemýšlela jsem, jestli to nemůže být od krční páteře. Děkuji

odpověď

Dobrý den, od krční páteře to být může, ale spíš je pravděpodobnější, že máte skrytou dioptrickou vadu nebo skryté šilhání. Takže určitě doporučuji oční vyšetření.

otázka

Dobrý den, v současné situaci nechci svého lékaře zbytečně zatěžovat a proto se zkouším obrátit na Vás. již více jak týden mě úporně bolí hlava (na bolesti hlavy jsem nikdy netrpěl) a bolí a řežou mě oči. Ty mám také mírně zarudlé. Na bolest hlavy si občas vezmu volně dostupné prášky na bolest (ibalgin, valetol). Můžete mi rposím poradit? Za odpověď předem děkuji

odpověď

Dobrý den, protože neznám Váš věk a Vaši profesi, je těžké radit. Ale může se jednat o potíže způsobené skrytou dioptrickou vadou nebo počínající presbyopií ("stařeckou vetchozrakostí", tedy potřebou brýlí na blízko). K lékaři bude tedy určitě vhodné zajít.

otázka

Dobrý den, při včerejší návštěvě svého očního lékaře mi do zprávy napsal, že u pravého oka "sítnice leží, výrazné prořídnutí pigm.listu při myopii". Přečetla až ve zprávě doma a ordinace je nyní, zřejmě na delší dobu, zavřená. Nemohu se tedy zatím svého lékaře vyptat. Proto se obracím na Vás, co to znamená a zda tento stav mohu nějak pozitivně ovlivnit já nebo se mám obávat nejhoršího ? Je mi 68 let. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, tzv.prořídnutí sítnicového pigmentového epitelu je u krátkozrakých lidí obvyklé, nijak se nedá ovlivnit a samo o sobě neznamená riziko ztráty zraku.

otázka

Dobrý den, již skoro rok se léčím s dvojitým viděním, podstoupil jsem spoustu vyšetření, které bohužel nic neukázaly. Beru na to mestinom 60 mg a mám pocit, že se to zlepšuje. A teď můj dotaz asi dva dny mne trápí "mžitky" pohybující se mapy (flíčky) v levém oku. Oko mne neboli, pouze je to nepříjemné. Jinak beru prestarium neo combi na tlak. V současné době se mi tlak pohybuje kolem 120/80. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, pohybující se flíčky jsou pravděpodobně jen sklivcové zákalky, tedy neškodné degenerativní změny sklivce. S dvojitým viděním souvislost nemají. Návštěva lékaře teď nutná není, jen pokud by se razantně zhoršovaly.

otázka

Dobrý den, nechci v současné situaci navštěvovat zbytečně ordinaci a proto bych se pouze rád zeptal zda při zánětu spojivek mohu kombinovat: oční kapky Maxitrol suspenze neomycini sulfas, polymyxiny B sulfas, denumxamethason s oční masti Tobradex tobramycinum/dexamethasonum (užití na noc). Pokud je možno takto poradit děkuji předem a přeji krásný den. Zdeněk Volf

odpověď

Dobrý den, moc bych nedoporučoval nasadit si antibiotické kapky sám. Navíc pokud se jedná o již otevřenou lahvičku, je riziko, že jsou kapky kontaminované bakteriemi (oční kapky se obvykle 1 měsíc po otevření mají vyhodit). Zkuste spíše volně prodejný Ophthalmo-Septonex a pokud nedojde ke zlepšení po 3-4 dnech, kontaktujte svého očního lékaře (nejlépe samozřejmě telefonicky).

otázka

Dobrý den, dnes jsem fotil západ slunce a díval se přes hledáček.Nemám žádnou clonu tak mě napadlo jestli mi to nějak nepoškodilo zrak.:/ Děkuji moc

odpověď

Dobrý den, pokud jste se nedíval přímo do slunce, tak poškození zraku nehrozí. Poškození zraku by se projevilo jako flek v centru zorného pole, takže pokud nepociťujete žádné potíže, mělo by být vše v pořádku.

otázka

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda moje dcera s operovanou kataraktou a následným glaukomem na levém oku, je způsobilá pro studium oboru praktická sestra. Momentálně je oko po špatné reakci na léčbu tupozraké. Na oko, je největší písmenko u očního lékaře vidět z půl metru. Popřípadě by mě zajímalo podle čeho vybírat obor pro který by byla dcera zdravotně způsobilá.

odpověď

Dobrý den, domnívám se, že pokud je vidění druhého oka v pořádku, pak nic nebrání studiu tohoto oboru.

otázka

Dobrý den pane doktore.Mám na vás velkou prosbu a dotaz,snad mi poradíte. Již 2 roky mám oteklé horní víčko pravého oka.Již jsem to řešila s praktickým lékařem,očním i s endokrinologem,nikdo mi nedokáže říci ,proč se toto děje.Nejvíce mi oteče víčko po ranní hygieně,víčko nateče jako by jsem tam měla puchýř.Je mi to velice nepříjemné a není to ani vzhledné.Vadí mi to.Můžete mi poradit,kam se mám obrátit a kdo mi může pomoci?? U očního lékaře se léčím na glaukom,kapu každý večer kapky Xalatan. Prosím o radu,kam by jsem měla zajít,vadí mi to i při čtení a koukání,neboť mi to snižuje obzor vidění. Děkuji,přeji hezký den a těším se na odpověď.

odpověď

Dobrý den, pokud víčko otéká po hygieně, nemůže být příčinou alergie na nějakou kosmetiku? Jinak nevím, takto bez vyšetření Vám mnoho neporadím. V případě zájmu se můžete objednat k nám na kliniku.

otázka

Dobrý den prosím o radu asi před měsícem jsem měl zánět spojivek v obou očích spolu s nějakou bakterií.Kapal jsem si na to po doporučení doktora tobradex asi měsíc.Po kontrole mi oznámili že bakterie spolu se zánětem je pryč.Tak mi nasadili umělé slzy.Ty jsem si kapal asi týden a potom tak jednou za tři dny asi dva týdny.Pak jsem je na konec vysadil a nekapal jsi do očí nic.Asi před čtyřmi dny mi nějak křuplo v oku a už sem na sobě cítil že ta viditelnost není dobra na jedno oko.Tak sem si začal oko zakrývat a zkoušet jak vidím na jedno oko zjistil sem že na to jedno oko nevidím do dálky nemůžu říct že nějak úplně špatně ale rozmazané to decentně mám.Tak jsem zasel znovu k lékaři a po vyšetření mi říkali že vidím na 120 procent a že mám strašně vysušené oči tak jsem si koupil umělé slzy hyaldrop a doktorka mi říkala že to potřebuji rozkapat no prostě že se to spraví.Zkoušeli mi i dioptrie a já jsem viděl pořád stejně.Nyní kapu asi 3 dny 5x denně a jako cítím že se to hlemýždím krokem asi zlepšuje ale pořad jsem takový neklidný jestli pro to dělám maximum a čekat že se to jednoho dne spraví se mi moc nechce.Tak se obracím ještě na vás.Nevím jestli pro to mám ještě něco udělat nebo čekat že se to spraví.Děkuji za radu.

odpověď

Dobrý den, antibiotické kapky jsou sice skvělá věc, ale zároveň jsou dost agresivní vůči povrchu oka, takže po měsíci kapání není divu, že máte narušený slzný film. Vydržte a kapejte umělé slzy dál, může to další měsíc trvat, než se stav normalizuje.

otázka

Dobrý den, již několikátý den mám ráno nateklé pravé horní víčko. Během dne to trošku splaskne, ale úplně nezmizí. Oko mě nijak nebolí, ani není zarudlé. Můžete mi, prosím, poradit jestli s tím jít k lékaři na oční nebo někam jinam? Příp. si koupit něco v lékárně? Děkuji

odpověď

Dobrý den, objednejte se k očnímu lékaři. Je pravda, že příčinou může být i celkové onemocnění (ledvin, štítné žlázy...), každopádně je nejlepší začít očním vyšetřením.

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Můj šestiletý vnuk občas vyvrací oči v sloup. Myslím, že to nedělá úmyslně. Pozorovala jsem to už dříve,asi i dva roky zpět... Nevím, zda dcera se tím zabývala. Říká, že oči má v pořádku. Mně se zdá,že mívá i kruhy pod očima... Myslím,že to úplně normální není. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, určitě je vhodné oční, případně i neurologické vyšetření.

otázka

Dobrý den,prosím o info případné operace,zdali je nutná a jestli a jak dlouho cca trvá hospitalizace a jak dlouho a jaké jsou případné omezení po operaci.Mám hodně rozvlákněný sklivec,přímo v opt.ose v zadní části sklivce hutnější vertikální zákal,v ck odlesky ERM.sítnice do periferie leží FOL.v normě.Moc děkuji za informaci.

odpověď

Dobrý den, zda je ve Vašem případě operace nutná neporadím, protože to záleží na zrakové ostrosti, subjektivních potížích s viděním a na OCT nálezu. Operaci lze provést i ambulantně a měsíc po operaci je třeba klidovější režim - omezit fyzickou zátěž, zvedání břemen, chránit oči před prachem, infekcí apod.

otázka

Dobrý den chci se jen zeptat ohledně očí. Jako malé dítě když jsem se narodil tak jsem měl oči modré, pak se změnily na zelené a zpátky na modrou. To vydrželo do mých Cc 8 let, nyní mám oči opravdu hodně tmavé. A někde jsem četl, že se může jednat o nějakou nemoc, teď si nevzpomenu jakou 😂. Nic méně má otázka zní je to normální ? A nebo bych měl opravdu zajít za svým lékařem. Jo a se zrakem nemám žádné problémy. Předem děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, oči v dětství mění svou barvu, někdy může trvat několik let, než se to ustálí.

otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli je u dítěte ve věku 13 let možná operace očí. A pokud ano co je k tomu potřeba udělat, popř. nějaké vyšetření či podobně. Kdyby to nebylo možné dají se pořídit nějaké kontaktní čočky pro dítě tohoto věku ? Předem děkuji za odpověď Hezký den a nashledanou 😊

odpověď

Dobrý den, dioptrické vady se operují až v dospělosti a to pouze tehdy, když je již vada stabilní. Kontaktní čočky se nijak neliší od těch pro dospělé - první aplikace však vždy musí proběhnout pod dohledem specialisty kontaktologa, což může být oční lékař nebo optometrista.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

66%
34%
Zatím hlasovalo 167 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Koronavirus: Mytí rukou je důležitá součást prevence

Správné mytí rukou je jednou ze základních prevencí před šířením nákazy, včetně viru chřipky nebo COVID-19. Většina lidí si však myje ruce špatně.

Zelený a šedý zákal, jaký je mezi nimi rozdíl?

Kromě toho, že obě onemocnění postihují oko, nic jiného společného nemají. Mezi šedým a zeleným zákalem je velký rozdíl, a nejen v tom, že každá z chorob postihuje jinou část oka.

Jak podpořit imunitu? Správná strava, klid, ale i homeopatika

Podpora imunity je v této době, kdy nás viry ohrožují ze všech stran důležitější než kdy jindy. Co tedy udělat pro posílení naší imunity a organismu? Zjednodušeně řečeno: platí to, co vždy. Hodně vitamínů, spánek, odpočinek. Pomoci mohou také některé minerály a homeopatika.

Je ibuprofen při infekci COVID-19 nebezpečný?

Mezi laickou i odbornou veřejností se množí dotazy o údajné nebezpečnosti používání ibuprofenu při infekci koronavirem. Je nutné se tohoto léku opravdu obávat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.