aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, prosím o radu, syn 3,5roku dostal brýle -0,5, nosit neustále, při vyšetření byl i rozkapán. Opravdu je potřeba u takto malých dětí korigovat brýlemi -0,5 dioptrie? Děkuji

odpověď

Dobrý den, ano, krátkozrakost korigovat vždy, protože nenošením brýlí hrozí o to rychlejší růst vady (a krátkozrakost vzniklá ještě v předškolním věku je vždy riziková - bohužel lze očekávat, že syn bude v dospělosti vysoce krátkozraký).

otázka

Dobrý den, poprosím o vás názor, začínám být zoufalý. Je mi 30 let. Od 7 let nosím brýle kvůli krátkozrakosti, později i astigmatismus. Od 10 let používám pouze kontaktni čočky. V 16 letech jsem měl úraz propiskou do pravého pka, kde se mi začal rozvíjet šedý zákal a poškodila sítnice. Ve 22 letech se mi vady na obou očích ustálily na 4,25 dioptricich a 1,75 a 1,25 cylindru. Chtěl jsem podstoupit laserovou operaci, avšak pro tenkou rohovku a šedý zákal to neproběhlo, bylo doporučeno sledování zákalu v čase. V roce 2021 jsem byl poslán oční lékařkou na ošetření sítnice. Měl jsem zájem o zbavení se zákalu a dioptrii a tak mi bylo zrovna uděláno vyšetření pro možnost implantovaní trifokální torické čočky. Po vyšetření bylo schváleno a zároveň doporučeno druhé oko neoperovat a ponechat Kč s dioptrii 4,25 a cylindr 1,75. Operace proběhla o měsíc a půl později. První dva měsíce trvalo, než si mozek zvykl, vidění na blizko i do dálky horší jak před operací. Po operaci zůstala zbytková dioptrie - 0,5 a cylindr - 1. Po pěti měsících laserová dokorekce, po které se však rapidně zhoršilo vidění do dálky a hlavně na blízko. Vznikla mi jedna plusová dioptrie a od té doby začaly čím dál větší potíže. Velikostní rozdíl vidění mezi oběma očima, 5 měsíců po dokorekci začala bolet hlava, závratě, motání hlavy, pocit dezorientace, tlaky nad očima, syndrom suchého oka. Ze dne na den se zhoršilo vidění levého oka, které do té doby vidění táhlo, dioptrie přitom naměřené stejné jako před operací druhého oka. Změna typu kontaktní čočky ani mírně zvýšení dioptrií nepomohlo. Na vyšetření chodím stále, u mé lékařky i na klinice se dozvím, že by má být, vše v pořádku. Čočky jsem nosil 20 let v kuse, i kontinualně. Teď jsem se dočetl, že přes operačním vyšetření by se neměly aspoň týden nosit, jelikož mi udělali vyšetření v podstatě v den, kdy jsem šel pouze na ošetření sítnice, tak jsem je den předtím měl nasazené jako vždy. A také jsem se dozvěděl, že když jsou změny na sítnici, není vhodná trifokální nitrooční čočka. Nevím, co dělat, dva měsíce v podstatě nežiju, do práce a domů ležet. Vidím čím dál hůř, závratě a motání hlavy jsou čím dál horší. Nevím, na koho se obrátit. Moc děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, s tímto těžko radit na dálku, takže chcete-li, můžete se objednat na konzultaci k nám na kliniku.

otázka

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o názor..Syn(7rokov) bol vyšetrený na obvode Plusoptixem a na základe toho sme boli presmerovaný k očnému lekárovi. Syn dostal brýle -0,5 na jedno oko. Druhé je v poriadku. Problém je, že ich nechce nosiť do školy a kamarátka mi povedala aby som ho ani nenútila, že -0,5 nič není. Myslíte, že sa naozaj nič nestane, ak ich v škole mať nebude? A moja druhá otázka, je možné že sa mu zrak ešte napraví a nebude musiet ich nosiť vôbec ? Ďakujem za odpoveď.

odpověď

Dobrý den, v 7 letech bych doporučil brýle opravdu nosit - poslední výzkumy ukazují, že nenošením brýlí má krátkozrakost o to rychleji růst. V případě této vady (pokud byla správně změřena, tedy iv rozkapání) není bohužel šance, že by se dioptrie vrátily zpět na nulu, a je-li přítomna krátkozrakost už v tomto věku, pak hrozí, že může růst do vysokých hodnot.

otázka

Vážený pane primáři, velmi Vás prosím o odpověď na neobvyklý dotaz : Už několik let si aplikuji 2x denně do OO 1 kapku Betoptic S. Jak dlouho mně 1 lahvička toho léku asi vydrží ? Důvod dotazu : Jsem v ČR na déledobém služebním pobytu ; přitom objíždím různá místa na Moravě. Těch kapek jsem si do ČR kvůli možným potížím s celníky přivezla jen 2 lahvičky, ale nyní se můj pobyt zřejmě podstatně prodlouží, a já si je budu muset dát poslat přes naše velvyslanectví (to nám naše země doporučuje jako nejjednodušší řešení). Nikdy jsem si nevšimla, jak asi dlouho 1 lahvička vydrží (kapky mně obstarávala sekretářka prostřednictvím našeho podnikového lékaře), ale teď bych to potřebovala vědět. Děkuji Vám předem za odpověď ; naše firma Vám po mém návratu vhodnou formou poděkuje také.

odpověď

Dobrý den, standardně se počítá jedna lahvička na měsíc.

otázka

Dobrý den pane primáři, moc Vás prosím o radu ohledně mého pravého oka. Hodně mi slzí a to celý den a hlavně každý den. Ze začátku asi tak před 3 měsíci mi oko slzelo třeba jenom 2x do týdne, nyní je to už celý den a já si nestačím utírat slzy. Jsem z toho hodně špatná, neboť nevím, co s okem vlastně mám. Je mi 77 roků, jsem pacintkou kardiologického oddělení a diabetologického oddělení. Moc Vás prosím pane primáři, zda byste mi mohl říci, proč mi oko slzí a jestli by nepomohly nějaké oční kapky. Věřím, že mě odpovíte za což Vám předem velmi pěkně děkuji. Děkuji Vám mockrát.

odpověď

Dobrý den, objednejte se na oční vyšetření. Může to být ucpaný slzný kanálek, který si žádá zprůchodnění, anebo ektropium slzného bodu, kdy se do kanálku nenasávají slzy z oka, což lze řešit chirurgickou úpravou víčka.

otázka

Dobrý den pane primáři, Prosím Vás co znamená Macula deprese změkčená a minulé chyběla? Již cca 2 roky se mě opakovaně vrací centrální seriózní chorioretinopatie. Hůře vidím za šera a kontrast tmavých barev. To už mě asi zůstane že? Da se to nějak léčit i kdyby to pomohlo třeba jen o 10%? Děkuji

odpověď

Dobrý den, znamená to vymizení prohlubně centrální části sítnice (makuly), což je způsobeno otokem při centrální serózní chorioretinopatii. Po opakovaných atakách máte velmi pravděpodobně na sítnici trvalé změny, takže uvedené potíže s viděním bohužel zůstanou.

otázka

Dobrý den, chci se zeptat jestli můžu vidět špatně na jedno oko, když jsem do něj dostal pěstí.

odpověď

Dobrý den, ano, mohlo dojít k poranění očního povrchu nebo i nitroočních struktur včetně krvácení do oka. Vyhledejte očního lékaře.

otázka

Dobrý den pane primáři. Byli jsme na vyšetření s 5 měsíčním dítětem. Dítě rozkapali a následně změřili refrakci, kde vyšlo na obou očích +6,0 sf -1,5 cyl.. Bylo nám doporučeno znovu za 4 měsíce opět rozkapat a přeměřit. Myslíte si, že za tak krátkou dobu se mohou dioptrie u kojence někam posunout? Zda by se s touto kontrolou nedalo vyčkat třeba do jednoho roku ditěte? Stejně s tak malým dítětem by se mělo vyčkávat do nějaké vyzrálosti k případnému nošení brýlí? Děkuji za Váš názor.

odpověď

Dobrý den, u takto malých dětí se refrakce může měnit opravdu velmi rychle, takže bych při takto vysoké vadě nečekal déle než půl roku. Pokud se vysoká vada potvrdí, tak je nošení brýlí třeba bez ohledu na věk, protože bez korekce by vada mohla vést např. k šilhání a nesprávné spolupráci obou očí.

otázka

Dobrý den, pořád mi praská cévka v jednom oku na stejném místě. Mám za sebou všechna vyšetření co jdou, (CT hlavy, krev, holter tlakový, průchodnost tepen v krku atd), beru ascorutin 6× denně a stejně to pořád praská, dnes znovu zalitá půlka oka. Ach jo, už nevím co s tim… :,(

odpověď

Dobrý den, zřejmě se na dotyčné cévce vyskytuje nějaká drobná cévní anomálie, pokud se podaří ji najít, je možné ji zkoagulovat laserem.

otázka

Dobrý den pane primáři, na očním pozadí popsal lékař jemné přesuny pigm., jinak přiměřený nález. Oční lékař nic neříkal, pouze napsal lék.zprávu. Obávám se do budoucna možného očního onem. např. makul.degenerace. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, přesuny pigmentu nemusejí znamenat, že v budoucnu vznikne makulární degenerace. Ve vyšším věku nebo např. u vysoké krátkozrakosti jsou přirozené.

otázka

Dobrý den, mám VPMD. Chci se zeptat, jestli mi můžete poradit, kde u nás provádí operaci Schariothova makulárni čočka. Děkuji a hezký den

odpověď

Dobrý den, kontaktujte Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

otázka

Dobrý den, rád bych se vás zeptal co znamená Macika fov.deprese změkčená? Na druhém oku mám uvedeno vykreslena. Mám centrální seriózní chorioretinopatii cca 2 roky. Stále se to vrací. V šeru vidím hůře a když prihmourim oko vidím šedou skvrnu. Také předměty jsou menší než druhým okem. Je to trvale nebo je naděje že to odezní? Děkuji

odpověď

Dobrý den, znamená to, že je v makule pravděpodobně chronický otok, což je příčinou potíží s viděním. Pokud se Vám to takto vrací už po dobu 2 let, pak je bohužel jen málo pravděpodobné, že se nález na sítnici někdy upraví k normálu.

otázka

Dobrý den, již čtvrtý den mám nateklé, červené oční levé víčko. Oční lékařka mi předepsala mast s antibiotiky ( zánět víčka, opar?). Nyní mám i zvětšené uzliny a malou bulku na levé straně krku ( pod čelisti, na omak bolí), může to být způsobené zánětem v těle?..Mám navštívit opět lékaře, nebo samo odezní?.. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, určitě je vhodné cca týden vyčkat, zda dojde ke zlepšení. Pravděpodobně máte absces (hnisavý zánět) víčka, z toho pramení i zvětšené uzliny.

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké by měli mít mé dioptrie na čočky jestli že má brýlích mám -1,75 a 1,50 s cilindrem. Děkuji

odpověď

Dobrý den, to záleží na tom, jak velký cylindr je. Při vyšších hodnotách cylindru bývají vhodné tórické čočky, při nižších naopak obvykle nejsou potřeba. Doporučuji nejprve konzultaci v optice, kde kontaktní čočky aplikují, výběr takto na dálku může být dost ošemetný.

otázka

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 34 a vždy jsem trochu šilhal, ale nebylo to nic hrozného. Po delší době se mi to hodně zhoršilo. Podstoupil jsem operaci na zmenšení dioptrií a dále dvě operace strabismu 1. Se stahovalo oko dolu a bylo vše v pořádku. 2. Se stahovalo oko k nosu. Teď jsem 3. týden po operaci a oko šilhá druhým směrem a možná víc než dřív šilhalo ven. Dr. říkal, že mám cvicit a že se to zlepší. Cvičím jak můžu, ale už druhý týden nevidím změnu a ztrácím v dr. důvěru. Můžete mi poradit, zda se neplaším zbytečně?

odpověď

Dobrý den, jen podle popisu těžko soudit, ale 3 týdny je dost krátká doba, navíc se jedná o druhou operaci, takže může trvat i několik týdnů, než si to tzv. "sedne".

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=banner-300x300&utm_campaign=zuby

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 789 lidí

Mohlo by vás zajímat

Sekundární neplodnost aneb když se druhé dítě nedaří

Poprvé otěhotněly bez problémů, druhé dítě se ale počít nedaří – s tzv. sekundární neplodností se potýká až 1 z 5 českých párů a jejich počet stále roste. Na vině může být podle lékařů zhoršená kvalita vajíček nebo spermií i změna partnera.

Inkontinenční pomůcky: Jak na ně přispívá pojišťovna a kdo je může předepsat?

Inkontinence je stále problémem, o kterém se málo mluví a lidé, kterým sužuje život, se za ni stydí. Na trhu je přitom v dnešní době mnoho vhodných pomůcek, díky nimž může být život s inkontinencí o něco komfortnější. A navíc máte i možnost jejich hrazení z veřejného zdravotního pojištění.

Plané neštovice postihují hlavně děti

Plané neštovice je vysoce nakažlivé virové onemocnění typické pro dětský věk. Zatímco u malých dětí mívá choroba mírnější průběh, u dospělých může onemocnění způsobit řadu závažných komplikací. Hlavním příznakem onemocnění jsou svědivé vyrážky s puchýřky naplněnými tekutinou. Virus se šíří nejčastěji kapénkami z dýchacích cest nebo dotekem tekutiny z puchýřků.

Každý druhý diabetik má poškozené ledviny, varují lékaři

Nebolí a zpočátku jejich špatné fungování člověka nijak neomezuje. Postupně však mohou vypovídat službu, a řešením je pak jen transplantace nebo dialýza. Řeč je o ledvinách zatížených cukrovkou 2. typu. Ta se v Česku týká zhruba milionu obyvatel. Podle lékařů má poškozené ledviny minimálně polovina z nich.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce