Inzerce 
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, pracuji v sociálních službách a zítra mě mají očkovat na COVID. Minulý týden jsem prodělala operaci očních čoček a kapu si 5x denně Tobradex. Nevím zdali se tyto kapky řadí mezi antibiotika, a jestli se tedy mohu nechat naočkovat. Je mi 57 let. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, ano, jsou to antibiotika. Vzhledem k lokální aplikaci si ale myslím, že by to očkování nemělo nijak vadit, ale neznám přesné instrukce očkovacích center.

otázka

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat na informaci ohledně ujíždějícího oka, jeli možnost operovat. Cenu, za jakých podmínek. Jde o 43 muže(přítel). Děkuji

odpověď

Dobrý den, nechte se svým očním lékařem doporučit ke specialistovi - strabologovi, který provede specializované vyšetření, na základě kterého určí, zda je operace možná. Operace šilhání je hrazena zdravotní pojišťovnou.

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám pocit lepení víček a teče mi voda z očí. Už půl roku mám pocit jako by mi někdo stahoval víčka a tendenci pořád je rukami otvírat. Někdy mi zčervená bělmo a vylezou žilky na povrch úplně červené. Mám i víčko kolem oka červené. Někdy mě řežou a pálí, ale pořád z nich teče voda. Do toho jsem mi teď v obou očích udělaly dvě žluté tečky blízko duhovky. Je to hrbolek světle žluté barvy něco jako ječné zrno ale přímo v velmi blízko rohovky. Pokud by to šlo pošlu i foto. Už jsem bezradná. Doktorka mi dala kapky, ale vůbec to nezabralo. Spíš jsem teď znervózněla i s těch bouli nevím co to je. Pokud bych vám mohla někde zaslat foto byla bych moc ráda. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, podle popisu si myslím, že máte blefaritidu (zánět mazových žlázek na okrajích víček). V takovém případě je nutná péče o víčka (denně teplé obklady a následně očištění víčkových okrajů - tam kde vyrůstají řasy - Blephagelem - je volně prodejný v lékárnách). Zároveň byste měla kapat několikrát (i 5x) denně umělé slzy, protože následkem blefaritidy je suché a tedy podrážděné oko. Vyhýbejte se nyní prašnému prostředí a líčení, aby se ústí mazových žlázek zbytečně nezanášela. O další přídatné léčbě pak musí rozhodnout Váš oční lékař na základě vyšetření.

otázka

Dobrý den již týden špatně vidím na levé oko z ničeho nic zamlženě neostře, bolí mě při pohybu a za okem mám i tlaky v hlavě a bolest hlavy. Jím prášky na bolest, na neurologii mě objednali až za měsíc. Byla jsem na očním, byli mě dány brýle -0,5 na ty zatím čekám, ale ty bolesti mě děsí. 4 měsíce se léčím na gynekologii kde mi byl zjištěn steptokok, stafylokok, enterocossus. Léčba taky moc nezabírala. Může to vše být spojené s tím? Nebo můžou takové problémy způsobovat i tak malé dioptrie? Už jsem zoufalá a nevím co dělat mohlo by se jednat třeba i o nádor? Moc děkuji za vaši odpověď

odpověď

Dobrý den, určitě zajděte co nejdříve na oční znovu, aby se vyloučil zánět zrakového nervu nebo bělimy.

otázka

Dobrý den, jsem týden po operaci šedého zákalu vlevo. Po třech dnech jsem zjistil, že se pravým okem dívám jako přes igelit. Při vyšetření před operací zákal vpravo nebyl zjištěn. Pravým okem vidím objekt normálně, ale dívám se na něj jako přes tenký igelit. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, zatímco pravá čočka může být již věkem přirozeně mírně zašedlá, v levém oku máte nyní absolutně čirou čočku. Po několika týdnech si na to pravděpodobně zvyknete a nebude Vás to rušit. Pokud by rozdílné vidění činilo potíže i nadále, bylo by vhodné zoperovat i pravé oko.

otázka

Mám problém s ucpáváním meibomových žlázek v oku. Používám dvakrát denně gelovou masku posiforlid, ale nic to nepomahá. Oči mám červené a a pálí. Už jsem byla u několika lékařů, ale je to stále stejné. Mám červené žilky v oku a to mě velmi trápí.

odpověď

Dobrý den, na dálku těžko radit, ale určitě je vhodné v návaznosti na nahřátí víček provést očištění a masáž víčkových okrajů s expresí obsahu žlázek. Pokud tato základní léčba nepomáhá, nasazuje se obvykle antibiotická léčba.

otázka

Dobrý den, moj syn dostal 4. den po porode krvacanie do mozgu z praveho thalamusu, zaplavilo mu 3 komory a bol mu voperovaný schunt. Narodený 39+5, prirodzeně bez problémov. Z očného vyšetrenia nám prišiel výsledok, že latence vlny N70 je prodloužena (88,83) a amplituda odpovedi je nízka (0,05 a 0,55). Veděli byste mi prosím vysvětlit co to v praxi znamená? Ďakujem.

odpověď

Dobrý den, znamená to, že je poškozený zrakový nerv, velmi pravděpodobně tedy následkem onoho nitrolebního krvácení.

otázka

Dobrý večer, už 3 dny mě bolí obě oči. Bolest většinou během dne ustoupí, nejhorší to je při probuzení, že ani pomalu oči otevřít nemůžu, koulení okem bolí. Mám teď začínající rýmu myslíte, že to je tím nachlazením nebo by se mohlo jednat o něco jiného ? Děkuji předem za odpověď

odpověď

Dobrý den, ano, může to s rýmou (typicky se zánětem dutin) souviset. Pokud by se stav nelepšil, zajděte na oční.

otázka

Dobrý den, v říjnu a listopadu 2019 jsem byla na operaci šedého zákalu na obou očích. Koncem ledna 2020 mně byly předepsány brýle na blízko i na dálku. Po několika měsících jsem pozorovala zhoršení zraku na pravém oku a to nablízko i na dálku. V září jsem dostala nové brýle na blízko, ale zdá se mně, že se vidění na pravém oku opět zhoršilo, na levém oku se zrak nezhoršuje. Když jsem šla na operaci šedého zákalu domnívala jsem se, že po operaci se mně zrak již zhoršovat nebude, že problém se viděním se jednou provždy vyřešil. Bohužel, není tomu tak

odpověď

Dobrý den, existuje mnoho jiných očních chorob, nejen šedý zákal, takže jeho operace Vám nezaručuje celoživotní dobré vidění. V první řadě je třeba zkontrolovat, zda není třeba "vyčistit" čočkové pouzdro (může po čase zašednout, říká se tomu druhotný šedý zákal a řeší se to velmi elegantně a bezbolestně laserem), a zda nemáte degenerativní změny na sítnici.

otázka

Dobrý den, již rok nosím umělé řasy i přes alergie které mám na lepidlo. Nebývalo to tak hrozné, ale teď se mi to neskutečně zhoršilo oči mám po aplikaci řas celé rudé po 2 dnech to ustane, ale pod duhovkou mám proužek který je červený a jakoby do žluta plánuji jít na oční a řasy sundat. Nevíte o co by se mohlo jednat??

odpověď

Dobrý den, musel bych oči vidět, abych to mohl posoudit.

otázka

Dobrý den, před Vánocemi jsem byl hodně přetažený, asi 2-3 dny po sobě mě pálily oči a měl jsem je vyschlé. Na Vánoce jsem se vzbudil a měl jsem rozdvojený pohled, jak při šilhání a zjistil jsem, že mi šilhá pravé oko. Nikdy jsem s očima problém neměl, až teď. Je možné, že mám pouze namožený okohybný sval? Toto rozdvojené vidění trvá již 3 dny, kvůli svátkům a víkendu jsem s tím nikam nemohl, zítra si určitě dojdu, jen jsem dost nervózní ohledně toho a chtěl bych nějaké odpovědi. Předem děkuji za odpověď, přeji hezký den.

odpověď

Dobrý den, může se jednat o dekompenzaci skrytého šilhání. Více Vám bez vyšetření neporadím.

otázka

Dobrý den dnes jsem se nechtěně pichl o jehličí do oka a na oku mám jen červený flíček ale. Vidím rozmazané a oko při mrkni bolí děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, určitě zajděte na oční, i když se jedná jen o poranění očního povrchu, mělo by být správně ošetřeno, aby se předešlo komplikacím.

otázka

Dobrý den mám dotaz. Mám cukrovku typu 2 a zjištěný čerstvě zelený zákal. Jde mi o to, že chci začít cvičit z činkami posilovat, jestli můžu nebo mi to nakonec uškodí. Děkuji

odpověď

Dobrý den, určitě není vhodné zvedat těžké činky. Cvičení s jednoručkami rizikové není.

otázka

Dobrý den, mám asi 40let chronický zánět očních spojivek, ale nedokáu to vyléčit. Používal jsem různé kapky a masti, ale žádné zlepšení. Děkuji

odpověď

Dobrý den, bez vyšetření Vám těžko poradím. Nejčastější příčinou chronického zánětu spojivek bývá syndrom suchého oka a blefaritida (zánět víčkových okrajů).

otázka

Dobrý den občas trpím na záněty v oku, ale někdy mi praskne cévka v oku. Nitooční tlak v pořádku. Dá se to řešit laserem nebo nějakou operací. Děkuji

odpověď

Dobrý den, to bez vyšetření nelze říct. Pokud se opravdu jedná o prasklé cévky, tak ty souvisí s kolísavým KREVNÍM tlakem. Pokud máte žilky pouze rozšířené, tam by laserové ošetření mohlo pomoci.

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Nechali byste svou dceru očkovat proti rakovině děložního čípku?

64%
31%
5%
Zatím hlasovalo 295 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zubní korunka pomůže tam, kde plomba nestačí

Jakmile chybí větší množství zuboviny, obyčejná plomba jednoduše nestačí. Zubní korunka umí tento problém vyřešit, i když z původního zubu zůstane žalostně málo. Nahradí totiž celý původní povrch zubu – od dásně až po špičku zubu a vy se budete moci usmívat stejně jako předtím.

Křečové žíly, jak se jich zbavit?

Pokud se vám na dolních končetinách udělaly křečové žíly, určitě uvažujete, co s nimi. Možností, jak se jich zbavit, existuje víc a díky nízkým venkovním teplotám je zima vhodnou dobou pro podstoupení zákroku. Ačkoliv se současné zdravotnictví orientuje na jiná onemocnění, nyní je ta nejlepší doba poradit se s lékařem, jaká metoda by pro vás byla nejlepší.

Mohu ignorovat zubní kámen? Pět častých otázek na téma zdravé zuby

Je zubní kaz to samé, co zánět? Jaký kartáček je pro čištění zubů nejvhodnější: měkký, či tvrdý? S pražskou zubní klinikou Schill Dental Clinic jsme připravili pět častých otázek z oblasti zubní péče a doplnili je o odpovědi a doporučení.

Některé preventivní prohlídky se od ledna 2021 mění

Od ledna se změní některé preventivní prohlídky, které lidé absolvují u lékařů. Změna čeká například preventivní oční vyšetření, dětské nebo gynekologické prohlídky. Vyplývá to z vyhlášky, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.