Inzerce
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, prosím o radu pro svého tátu 75 let, který si stěžuje na velké zhoršení zraku-přecitlivělost na denní světlo, velké zhoršení vidění-sleduje TV z 1 metru a se slunečními brýlemi, zarudnutí bělma. Potíže trvají cca půl roku, v podstatě od doby, kdy se mu dostaly do oka zbytky barev a pilin z čištění plotu. Řešilo se výplachy oka-oftalmoseptonex a použití umělých slz, stav očí se zlepšil přechodně. Tátu k lékaři nemohu dostat:-). Prosím, co radíte? a Váš názor na použití ophthalmo-azulenu? Děkuji.

odpověď

Dobrý den, oční vyšetření by určitě bylo vhodné. Podle popisu může být příčinou chronický syndrom suchého oka, ke kterému mohly zbytky barev a pilin také přispět. Ophthalmo-Azulen klidně vyzkoušejte, možno i několikrát denně, ale přece jen, jsou-li potíže takto dramatické, měl by otce vidět oční lékař.

otázka

Dobrý den, mám chronický zánět víček (blefaritis), 2x denně si oči čistím Blephagelem, ale výsledky jsou spíše střídavé. Našel jsem doporučení na použití kyseliny chlorné (HClO), ale nedaří se mi nalézt preparát dostupný v ČR. Nalezl jsem přípravky které se dají koupit v zahraničí (Avenova, HypoChlor), ale jména výrobců mi nic neříkají a nerad bych si aplikoval něco nevhodného. Je využití kyseliny chlorné nová věc, která se k nám "ještě nedostala", nebo jde o reklamní kampaň?

odpověď

Dobrý den, o těchto preparátech jsem zatím neslyšel, je to novinka, která se k nám zatím nedostala. Kyselina chlorná působí jako dezinficiens, takže to fungovat určitě může (navíc jsou oba preparáty schváleny americkou FDA - Food and Drug Association, takže by se nemělo jednat o žádné šarlatánství).

otázka

Dobrý den, dcera 13 let má progresivní myopii. Nasazen asi týden Atropin 0,01% 1x denně. Chci se zeptat jestli je v pořádku, že má neustále rozšířené zornice - jestli to nemůže uškodit. Děkuji

odpověď

Dobrý den, širší zornice jsou očekávaným vedlejším účinkem atropinu. Pokud si dcera nestěžuje na potíže s viděním, není třeba to řešit.

otázka

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jsem po operaci laserem jednoho oka (erose rohovky)po úraze. Toto oko mě neustále zlobí. Mám pocit cizího tělesa v oku, bolestivý pálivý, slzení v oku a automaticky aniž bych si to uvědomovala přivírám oči teď už dennodenně. Oční kapky náhradní slzy od doktorky vůbec nezabírají. Jsem citlivá na světlo ve tmě se cítím líp. Přemýšlela sem jestli to není i světloplachost. Paní doktorka mi říkala, že pokud mě umělý slzy nepomůžou, budu muset znovu na operaci. Děkuji

odpověď

Dobrý den, je třeba rohovku zkontrolovat, zda se zahojila, jak měla (nerozumím tomu, proč byste měla absolvovat operaci znovu - dochází stále ke vzniku erozí?). Pokud ano, pak je pravděpodobnou příčinou syndrom suchého oka, který po laserových zákrocích bývá někdy dost intenzivní. Kromě umělých slz bych přidal do léčby i protizánětlivé kapky (buď kortikoidy nebo novější preparát s cyklosporinem) a kapky z autologního séra (vyrábějí se z pacientovy krve). Postupem času by se měl slzný film opět obnovit.

otázka

Dobrý den. Jsem po operaci makulárni díry v roce 2016, následně 2017 operace šedého zákalu. Za nějakou dobu se mi objevil otok sítnice. Chodím na injekce triam, již 9 aplikací. Po ní se otok ztratí, ale během asi 4 měsíců se znovu objeví. Dříve bylo vidění alespoň po injekci lepší, nyní se mi zdá, že ani po ní na oko dobře nevidím. Mám o oko strach. Zkouším všechno - užívám navíc různé kůry od bylinkářky(gotu kola ap.), zkouším brát aescin. Je mi 64 let, nemám cukrovku, snažím se žít zdravě. Co by mi mohlo pomoci? Mohla bych si sítnici ještě něčím posílit, aby se stav - když ne zlepšil, alespoň ustálil? Děkuji za váš čas a radu.

odpověď

Dobrý den, určitě doporučuji lutein. A také bych případně vyzkoušel oční kapky Nevanac (jsou pouze na předpis).

otázka

Vážený pane primáři, syn 8 let se mi svěřil, že vlastně neustále vidí bílé tečky (nebo malinké čárky), jakoby sněžení či déšť, třeba pruh v zorném poli, který zmizí, ale objeví se znovu, k tomu i různě barevné čáry. Na oční chodíme, dosud vše v pořádku. Jak dlouho to přesně má, neví, ale prý si na to už zvykl, nevnímá to, a ani nevěděl, že to co má, není normální. Nejvíce to prý vnímá na jednobarevném podkladě, když třeba sleduje televizi, tak kde je obraz to nevidí, ale okolo televize jakoby má ty bílé tečky. Na oční jdeme, ale až v červnu, na neurologii jsem to řekla (je tam kvůli rehabilitacim skrze záda), ale je to prý jen jeho subjektivní pocit, a zatím prý vyčká na oční vyšetření, mám ale obavy. Poradil byste mi prosím, případně jaká vyšetření by měl podstoupit? Děkuji moc

odpověď

Dobrý den, podle mě má syn neškodnou neurologickou poruchu zvanou visual snow. Rozhodně je však třeba očním a neurologickým vyšetřením vyloučit vážnější onemocnění.

otázka

Dobrý den chci se zeptat co je dobré na oči za kapky. Dneska ráno červené oči, pocit písku v oku, pálení. S tím jsem se probudila dneska ráno. Nosím brýle a dělám při světle s kabelami.

odpověď

Dobrý den, vyzkoušejte libovolné umělé slzy bez konzervačních látek (jsou volně prodejné v lékárnách, kapat můžete dlouhodobě a klidně alespoň 5x denně v závislosti na délce trvání a intenzitě obtíží).

otázka

Dobry den, je mi 27 a byl mi oznámeno dr, e mám šedý zakal. Pravděpodobně od narození. Kdyby to bylo od narození, jakto že o tom rodiče nic netuší? Dále mi bylo řečeno, že se to od minulého roku nezměnilo. Ale operace mě nejspíš nemine. Nerozumím tomu, v rodině nemám nikoho s tímto onemocněním a dříve cca 6 let zpět kdy jsem si šla pro brýle poprvé se dr o ničem takovém nezmínila. Děkuji

odpověď

Dobrý den, vrozený šedý zákal může být velmi nenápadný a např. pokud se neprovede vyšetření v rozkapání, může ujít pozornosti. Já bych se tím každopádně netrápil a až pocítíte zhoršení zraku, objednejte se na operaci.

otázka

Moje mamka má nateklé oko, a suchou rohovku. Paní doktorka jí nechce vzít. Nevíte proč to má?

odpověď

Dobrý den, to Vám bez vyšetření bohužel nedokážu říct. Může se jednat např. o blefaritidu (chronický zánět víčkových okrajů). Nelze-li se objednat k Vaší oční lékařce, můžete se objednat k nám na kliniku.

otázka

Dobrý den, rád bych se vás zeptal na problém, který mám už od února. Vždy po ránu mi oči vypadají jinak. Mám je roztáhlé a vypadá to, jako bych byl z Číňan. Pokud se nějak špatně vyspím, mám to i celý den. Mimochodem, netrpím žádným onemocněním ani alergii. Děkuji za každou radu.

odpověď

Dobrý den, zřejmě máte na mysli otok víček? Příčinou může být např. blefaritida (chronický zánět víčkových okrajů). Určitě se objednejte na oční vyšetření.

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Bylo mi zjištěno Exkavace papil k dovyšetření, Sy. suchého oka, hypermetropie s astigmatismem a incip. presbyopie. Dostala sem brýle do dálky s PO +1,0 a LO +1,25. Chci se zeptat o nějaké širší vysvětlení co to vše znamená a jestli brýle mám nosit furt celý den a nebo jen u nějakých určitých činnostech. Předem děkuji. Pěkný den

odpověď

Dobrý den, pokud nemáte při běžných činnostech potíže, je možno brýle nosit jen na zrakově náročnou činnost (např. řízení motorového vozidla, televize, kino, práce s počítačem). Vzhledem k syndromu suchého oka je vhodné kapat umělé slzy. Tzv. exkavaci (prohlubeň) v terči zrakového nervu je třeba dovyšetřit, protože může být známkou zeleného zákalu (glaukomu).

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, již tak měsíc pozoruji před očima nitky, pavučinky. Mám sedavé zaměstnání s celodenním použití. Mám i dlouhodobý stres. Byla jsem na vyšetření u očního lékaře plus perimetru, vše v pořádku. Je to hrozně nepříjemné a bojím se, co to je. Děkuji

odpověď

Dobrý den, jedná se jen o zákalky ve sklivci - neškodné degenerativní změny. Oční kontrolu doporučuji v případě, že dojde k náhlému zmnožení zákalků, zábleskům před okem nebo vzniku clony v periferii zorného pole.

otázka

Dobrý den. Před časem se mi objevila taková jakoby deformace obrazu. Písmenka vidím různě rozházené, když čtu a z rovné čáry je čára vlnitá. Cítím i větší únavu očí a horší orientaci v prostoru. Byl jsem na očním i neurologickém vyšetření a nic nezjistili. Nevíte, co to může způsobovat? Děkuji

odpověď

Dobrý den, podle popisu mě jako první příčina napadá onemocnění žluté skvrny sítnice, i když je zvláštní, že by se na to při očním vyšetření nepřišlo. Pokud v rámci očního vyšetření nebylo provedeno OCT, mělo by se doplnit.

otázka

Dobrý den, šel bych rovnou k věci. Už přes rok mám neustálé pálení obou očí. Minulý rok jsem byl v Jordánsku a když jsem se vrátil, po 2 dnech začalo ono velmi nepříjemné pálení, které neustupovalo, tudíž jsem navštívil oční lékářku. Po vyšetření usoudila, že pravděpodobně půjde o alergickou reakci, jelikož jsem alergik na stromy(bříza, líska, olše) s vysokými hodnotami. Předepsala mi maxitrol, jelikož zrovna v lékárně nebyly protialergické kapky, měl jsem vyzkoušet tuto alternativu. Po vyzkoušení zabraly a pálení bylo na pár dní pryč, jenže poté to opět začalo a začala mašinérie různych kapek a mastí, vyzkoušel jsem toho opravdu hodně. Různé proti alergické kapky, masti, zvhlčovací kapky dokonce protialergické kapky s kortokoidy, úleva byla vždy minimální nebo žádná a takhle přibližně 2 měsíce velkých bolestí, jsem někdy skoro ani neotevřel oči. Po této době jsem si nechal udělat výtěr z oka, kde mi byl zjištěn staphylococus epidermis a následně mi byla nasazena vakcína proti stafylokokovi, v průběhu následujících měsíců se potíže velice pomalu mírně zlepšovaly. Oči jsem měl velmi citlivé, a jen podotýkám, že mě skutečně pálí pořád 24/7, nikdy jsem nepocítil úplnou úlevu. Nyní jsem dobral i vakcínu proti stafylokokovi a začalo jaro a moje potíže se opět zhoršily, po celý rok je pro mě velmi obtížné cokoliv dělat. Už opravdu nevím na koho se obrátit a vlastně zjistit skutečnou příčinu, tohoto pálení, když žádné protialergické kapky mi nepřinesou úlevu a jediné co mi pomohlo na několik dnů se úplně zbavit bolestí byl maxitrol. Děkuji za dočtení celé zprávy

odpověď

Dobrý den, asi Vám bez vyšetření příliš neporadím. Máte-li zájem, můžete se objednat k nám. Může se jednat o syndrom suchého oka (spojený i se zánětem víčkových okrajů - blefaritidou), případně o chlamydiovou infekci.

otázka

Dobrý den, měla bych dotaz. Těsně pod okem mám nejspíše bradavici (výrůstek). Mám ji už tak 3 roky, ale nikdy jsem s tím problémy neměla a nepřekážela. Před nějakou dobou se mi jako kdyby natrhla a rozhodla jsem se pro odstranění. Má otázka je, zda mám jít spíše na oční, když je to takto blízko oku, nebo na kožní. Po případě jaký bude nejspíše postup odstranění? Děkuji

odpověď

Dobrý den, určitě na oční, kožaři nechtějí z pochopitelného důvodu operovat nic, co je blízko oka.

Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Projevila se u vás někdy spánková paralýza?

63%
37%
Zatím hlasovalo 27 lidí

Mohlo by vás zajímat

Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu 2021

Máte v rodině celiaka nebo dodržujete sami kvůli této nemoci bezlepkovou dietu? Pak možná víte, že některé zdravotní pojišťovny přispívají na vaši dietu. U kterých pojišťoven a v jaké výši můžete v letošním roce žádat o příspěvky?

Vrácení přeplatku na doplatcích za léky

Kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? A víte, že existují tzv. ochranné limity na doplatky? Pokud tento limit u některých léků přesáhnete, máte nárok na vrácení přeplatku.

Celiakie není nemocí dětského věku!

Ve společnosti dnes stále ještě přetrvává rozšířený mýtus, že lékaři celiakii u pacienta odhalí už v jeho dětském věku. Skutečnost je ale jiná. Celiakie se může projevit kdykoliv během života a může se projevit nenápadně.

Jak si užít Velikonoce a nepřibrat

Během kalendářního roku se naskytne hned několik příležitostí, které nás přímo vybízejí ke zvýšené konzumaci jídla. A Velikonoce patří se svými beránky, mazanci a svátečními obědy mezi ně.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.