aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, moje dcera 4,5 roku když dělá kraviny a chce vykulit oči, tak jedním okem šilhá směrem k nosu, druhé normálně vykulí. Dělá to opravdu jen když dělá kraviny, ale stejně nevím, zda by nebylo lepší vyšetřit. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, pravděpodobně se nejedná o šilhání, ale spíše o konvergenci, kdy zároveň s vykulením očí zaostří na špičku nosu, což vyvolá pohyb očí směrem dovnitř.

otázka

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat jak je to, když by mi byl diagnostikována nemoc Keratokonus na levé oko. Jak je to s řízením motorových vozidel? Jinak vidím na pravé oko dobře + 1 dioptrie. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, pokud druhé oko vidí dobře, pak řídit motorové vozidlo můžete. Určitě je však třeba se pokusit co nejlépe vykorigovat i vidění nemocného oka (při mírnějších formách keratokonu brýlemi, při pokročilejších tvrdou kontaktní čočkou).

otázka

Dobrý den, v listopadu jsem byla na operaci odchlipené sitnice a nasledně v březnu na odstranění šedého zákalu, už jsem do dálky docela dobře viděla, teď jsem podstoupila to stejné na pravém oku začala jsem vidět jakoby dvojitě a to levé oko co už docela vidělo se mi opět rozmazává, ikdyž mám brýle, tak zas nevidím na pismena. Nevím, kde je chyba. Děkuji

odpověď

Dobrý den, objednejte se na vyšetření, možná se vytvořil tzv. druhotný šedý zákal, který lze jednoduše a bezbolestně odstranit laserem. Anebo máte změny na sítnici. Každopádně je třeba oko rozkapat a zkontrolovat.

otázka

Dobrý den, jsem po operaci prózy horních víček 10 let. Dnes jiz opět potřebuji znovu tento zákrok a hledám odbornou pomoc neboť p. doktor Šimeček z Českých Budějovic který dělal první zákrok se již do této operace nechce pustit. Odkázal nás na nemocnici v Kolíně ale Praha by byla blíž .

odpověď

Dobrý den, v Praze můžete zkusit např. MUDr. Lubora Šplíchala, nicméně opakované operace ptóz nebývají příliš úspěšné, protože sval (zvedač víčka) bývá následkem prvního zákroku zjizvený.

otázka

Dobrý den hlásím se k policii. Nemám problém rozeznávat barvy,ale děla mi velký problém testy na barvocitost. Některé písmena nebo čísla rozeznám ale najdou se i ty kde vidím pouze barevné tečky. V podmínkách přijetí jsou napsané těžší poruchy barvocitu znemožní přijetí. Zajímalo by mě co si mám představit jako těžkou poruchu barvocitu. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, za těžkou poruchu barvocitu se považuje, nerozezná-li člověk od sebe základní barvy, tj. např. signální světla na semaforu.

otázka

Dobrý den, dceři 5 let, byly naměřené následující hodnoty: ARM OP +0,25=0,25/14 OL +1=0,25/1 ARM v cyklo OP +2,5=0,25/35 OL+3,5=0,25/176 Je v tomto případě nutná korekce? Jeden lékař řekl, že ano a druhý ne. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, hodnoty v rozkapání jsou hraniční, na levé oko bych korekci spíše doporučil.

otázka

Dobrý den. Okolo svietiel vidím dúhový kruh, vidím ho oboma očami. Bola som na oct kde zistili úbytok zatiaľ mi nestanovili glaukóm len megapapilu. Idem pre istotu ešte aj na vyšetrenie gonoskopia, ak nenájdu ani tam nič podozrivé aký druh glaukómu to môže spôsobovať? Robili mi aj topografiu kde našli aberácie, môžu to robiť aj tie? Alebo môže byť problém v slznom filtre?

odpověď

Dobrý den, ano, mohou to dělat rohovkové aberace i porucha slzného filmu. Také otok rohovky při endoteliální dystrofii může být příčinou, ale ta byla předpokládám již vyloučena.

otázka

Dobrý den. Po operaci šedého zákalu vnímám okraje čočky. Je to normální? Děkuji za vysvětlení.

odpověď

Dobrý den, ano, je to běžné a časem to velmi pravděpodobně vymizí.

otázka

Dobrý den, je mi 22 let a již několikátý den si ze spodních víček obou očí vytahuji takové "jakoby" kousky nitek. Občas to mám zarudlé a pálí to, nevím jak jinak to popsat. Nevíte co by to mohlo být? Předem děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, to bývá průvodním jevem syndromu suchého oka. Doporučuji začít kapat umělé slzy bez konzervantů až 5x denně a objednat se na oční vyšetření.

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mladší syn dnes před odjezdem k babičce píchl staršího syna brýlemi - pacičkou do oka. Jak postupovat při podobných úrazech oka?

odpověď

Dobrý den, pokud si syn nestěžuje na žádnou bolest či řezání oka, tak k žádnému poranění nedošlo. V opačném případě je třeba navštívit očního lékaře.

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, občas mi praskaji žilky v oku, teď se mi to stalo na rohovce, popraskane žilky a na konci je zvláštní kruhovitý útvar(vypadá to jako stín). V ničem mi to nebrání, oko mám v pořádku, vidím normálně. Kdyžtak mohu poslat foto na e-mail. Děkuji za zodpovězení dotazu!

odpověď

Dobrý den, z fotografie se jen těžko určuje, zda se jedná jen o prasklé žilky nebo nějakou cévní anomálii, takže doporučuji oční vyšetření, při kterém si lékař prohlédne žilky pod mikroskopem.

otázka

Dobrý deň, prosím vás ja mám veľmi suché oči a snažila som si dať cocky potom, ako som ich dala. Moje pravé oko oslablo a vyzia sa zhoršila plus cítim, že ma reže pod viečkom, viečko mi troška spadlo a vôbec to niekde príjemne. Keď nosím okuliare a jedlo oko je takzsie a slabšie ako druhé. Je to dočasne alebo sa mám obávať?

odpověď

Dobrý den, je třeba zjistit příčinu syndromu suchého oka a podle toho léčit. Také je nutno zvolit správné čočky (se správným zakřivením a z vhodného materiálu - pro suché oči jsou vhodnější hydrogelové než silikonhydrogelové).

otázka

Dobrý den, podstoupila jsem CT hlavy, ale měla jsem nasazenou kontaktní čočku, personál mě neupozornil a neptal se mě, zda mám či nemám čočku v oku. Hrozí mi nějaké riziko? Děkuji.

odpověď

Dobrý den, nebojte se, žádné riziko nehrozí.

otázka

Dobrý den, v neděli se mi stal úraz, konkrétně mi zasáhla větev obě rohovky v očích a došlo k jejich erozi. Dostala jsem antibiotika a umělé slzy, jedno oko zalepili do druhého dne. Již po 3 dnech bylo zalepené, oko zahojené, druhé jen částečně, tudíž mi zalepili i to druhé. Chtěla jsem se zeptat, paní doktorka na očním mě celkem vyděsila s tím, že se to prý rádo vrací a snadno se mi rohovka zase strhne, lze tomu nějak předcházet? Je nutné abych doživotně používala umělé slzy na noc? Děkuji

odpověď

Dobrý den, ano, eroze se může obnovovat, doporučuji dlouhodobě aplikovat Recugel na noc, aby se zabránilo vyschnutí rohovky a stržení epitelu přes noc.

otázka

Dobrý den,předem děkuji za odpověď. Můj dotaz zní, zda je možné tyto výsledky měření korigovat nějakými kontaktními čočkami:0,3p. nat 0,9p. s +3,00=-2,0/10. Mockrát děkuji.

odpověď

Dobrý den, ano, tuto vadu lze korigovat kontaktními čočkami.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 98 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vbočený palec napraví miniinvazivní operace

Hallux valgus neboli vbočený palec je získaná deformita nohy. Nejspíš k ní dochází kombinací nevhodné obuvi s vrozenou dispozicí kostry. Naštěstí jde o poškození, které lze velmi úspěšně operovat, a to i pomocí miniinvazivního zákroku, na který se specializuje doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph.D., vedoucí lékař ortopedie a vedoucí lékař operativy v Canadian Medical.

Návaly horka a klimakterium

Hledám něco na návaly horka, klimakterium.

5 tipů, jak se při sportování vyhnout bolavým kloubům!

Pohyb prospívá nejen naší tělesné schránce, ale také psychické pohodě, zdravému spánku a celkové kondici. Byla by škoda se sportu vyhýbat jen kvůli bolavým kloubům. Poradíme vám, jak si užít cvičení, aniž byste je zbytečně zatěžovali...

Nikotinové sáčky se stávají nebezpečnou módou mezi dětmi

Nikotinové sáčky měly původně pomáhat dospělým, kteří chtějí přestat s kouřením. Bohužel se staly hitem mezi dětmi a mladistvými. Na rozdíl od cigaret jejich prodej zatím není nijak regulovaný, a tak si je mohou koupit i děti, v trafice nebo na internetu. Jsou cenově dostupné, zabalené v barevné krabičce a příchutě lákají i děti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce