Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Oční lékařství

Na Vaše dotazy v oftalmologické poradně odpovídá:


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA


Prim. MUDr. Vladimír Korda Ph.D., MBA Primář Oční kliniky
Primář a majitel Oční kliniky a sítě Očních center a optik OFTEX


Profesní zaměření:
Specializuje se na vitreoretinální chirurgii, diagnostiku a léčbu onemocnění sítnice a na terapeutické možnosti věkem podmíněné makulární degenerace.

Odborná erudice:
Specializace I. stupně v oftalmologii (1996) a specializace II. stupně v oftalmologii (2000).

Odborné stáže:
2001 - Department of Ophthalmology, Moorfield Hospital (Londýn, Velká Británie)
2002 - Department of Ophthalmology, Kolín nad Rýnem (Německo)
2003 - Department of Ophthalmology, Frankfurt (Německo)
2005 - Department of Ophthalmology, Hamburg (Německo)

Členství v odborných společnostech:
Je členem České oftalmologické společnosti ČLS JEP a České vitreoretinální společnosti, dále evropských společností European Vitreoretinal Society, European Society of Retina Specialists (Euretina) a také americké společnosti American Society of Retinal Specialists.

Partner oftalmologické poradny:

oftex.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, na začátku listopadu jsem podstoupila operaci šedého zákalu. Lékař říkal, že se mohl rozvinout po úrazu oka z dětství, kdy mi zůstala v oku jizva. Je mi 54let. Po 10 dnech jsem opět začala vidět zamlženě a dnes mi lékař řekl, že mám v oku druhotný šedý zákal. Jsem v šoku, myslela jsme, že po operaci k tomuto dochází až po roce a více. Je to možné? Ještě přemýšlím, zda na to nemůže mít vliv, že jsem zapomněla říct lékaři, že nosím kontaktní čočky, měla jsem je ještě i večer před zákrokem. Mám jít na laserový zásah a trochu se bojím, pokud by se zákal vrátil, že už není jak ho odstranit. Můžete mi, prosím, k tomu říct svůj názor? Děkuji a přeji pěkný den.

odpověď

Dobrý den, druhotný šedý zákal se může ve výjimečných případech objevit i bezprostředně po operaci, u Vás může být důvodem právě úraz, který jste utrpěla. Pokud dojde k jeho laserovému odstranění, už se znovu nevytvoří.

otázka

Dobrý den, mé mamince byla konstatována plochá sítnice a žádná možnost léčby. Nemůže číst, stále ji skáčou písmena. Opravdu není možnost léčby? Mé matce je 82 let. Děkuji

odpověď

Dobrý den, nevím, co myslíte označením "plochá" sítnice, zřejmě se jedná o některou z forem věkem podmíněné makulární degenerace. Bohužel pokud na sítnici neprobíhá aktivní tzv. vlhká forma VPMD, tak možnost léčby není. V případě zájmu o konzultaci se můžete objednat k nám na kliniku.

otázka

Dobrý den, včera jsem podstoupila gastroskopii a dnes se mi objevila v oku první sraženina a na spodním víčku krvavé tečky. Celkově jsem unavená. Má to nějakou spojistost? Stačí počkat doma, až to přejde?

odpověď

Dobrý den, zda to má spojitost nebo ne nedokážu takto na dálku posoudit, ale doporučil bych vyhledat očního lékaře.

otázka

Dobrý den, nosím brýle na dálku a všiml jsem si, že levým okem vnímám o něco rozmazaněji. Myslíte si, že by to mohl být problém a že je třeba vidět stejně oběma očima, i když výsledný obraz je v pořádku? Děkuji

odpověď

Dobrý den, ideální je, pokud je vidění obou očí vyrovnané.

otázka

Dobrý den už cca před rokem se mi objevil slepý flek na levém oku když jsem si ho zakryl. Nějak jsem tomu nevěnoval pozornost a naučil se s tím žít, jenže tento flek se tak před 2 měsícema zvětšil a objevil se i na druhém oku. V nemocnici mi byl zjištěn zánět spojivek a doktorka to po asi 10ti minutovém vyšetření přisoudila, k tomu předepsala kapky a řekla, že to nic není, ikdyž na perimetru bylo vidět, že něco není v pořádku. Já jsem si jist, že to zánětem spojivek určitě není, protože před rokem jsem ho vůbec neměl, je to jen shoda náhod. Prosím vás o váš názor, co mám dělat. Určitě už jsem se objednal jinam na kliniku a mám vyhledat popřípadě i neurologa? Děkuji za odpověď, mám strach, že ztratím zrak úplně.

odpověď

Dobrý den, flek v zorném poli zcela jistě není způsoben zánětem spojivek, nejpravděpodobněji se může jednat o onemocnění centrální sítnice (makulopatii) anebo zrakového nervu. Začněte určitě u očního lékaře, ten Vás případně k neurologovi doporučí, shledá-li podezření na neurologickou příčinu. Oči by se každopádně měly vyšetřit včetně rozkapání, perimetru a ideálně i OCT (očního tomografu, který zobrazí detailně sítnici).

otázka

Dobrý den, mám předepsané oční kapky xaloptic combi, ale v současné době nejsou dostupné. Jaká je další alternativa i s ohledem na cenu doplatku. Děkuji

odpověď

Dobrý den, alternativ je poměrně dost (např. Xalacom, což je originální preparát s touto dvojkombinací, Vizilatan Duo, Latanopost/Timolol Apotex, Latanoprost/Timolol Olikla - ten by měl mít nejnižší doplatek).

otázka

Dobrý den, jsem krátkozraký (-5 a -5,25 D) a v poslední době jsem si začal všímat, že nedokážu vnímat ostře hrany předmětů, respektive se mi zdá jako by se na okraji trochu rozdvojovaly. Když jsem následně přešel z asferických čoček zpět na sférické, zdál se mi problém ještě horší, plus mě při čtení více pálely oči plus jsem byl na konci dne unavenější. Myslíte, že bych mohl trpět i jinou vadou kromě krátkozrakosti, například astigmatismem? A myslíte, že by mi pouze stačilo nosit asférické čočky? Mockrát děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, ano, může to být astigmatismus, doporučuji nechat si dioptrie důkladně změřit + absolvovat vyšetření i u očního lékaře k vyloučení jiného problému (šedý zákal, onemocnění sítnice), obecně se radit příliš nedá.

otázka

Prosím. jste už na úrovni nějaké oparace, očních buněk? Roku 2003 jsem byl účasten dopravní nehody. Pravé oko mi bylo( oslabené 2.5 dioptrii tupoztakost vypadnuto z dúlku). Po diagnoze mi bylo ŕečeno že už na to oko nikdy nebudu vidět. Že mám mrtvé oční buňky. Múj dotaz. Jsme už tak na výši, že už toto lze odstranit? Nebo budu doživotně na jedno oko slepý.

odpověď

Dobrý den, výsledky studií jsou nadějné, nicméně zatím se stále jedná o experimentální léčbu, jejíž rozšíření bude nějakou dobu ještě trvat.

otázka

Vážení, prosím o vyjádření se k produktu VIDE PRO. Zakoupila jsem ho z reklamy a chci se ujistit, zda mi může pomoci s únavou očí, suchosti a lepším viděním. S díky za Váš čas. Produkt má být na bázi rostlinných složek.

odpověď

Dobrý den, bohužel tento produkt neznám a ani Google nic takového nenachází, což je přinejmenším podivné. Pokud můžete opsat přesné složení, řeknu Vám k tomu víc.

otázka

Dobrý den, prosím o informaci co má horší vliv a vývoj očí? sledování TV z cca 4m vzdálenosti, či sledování monitoru notebook z 1m vzdálenosti? Dcera 6let nosí brýle na tupozrakost (1 a 1,5 dioptrie) a sleduje obrazovku cca 1-2h denně. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, sledování notebooku ze vzdálenosti 1 metru je rozhodně škodlivější. Každopádně doporučuji omezit dobu před obrazovkou strávenou - neměla by překročit 30 minut až maximálně hodinu denně.

otázka

Dobrý den, před několika měsíci jsem se začala zajímat o laserovou operaci krátkozrakosti. Na oční klinice jsem se po vyšetření dozvěděla, že pro mě laser nepřichází v úvahu, kvůli velmi tenké rohovce. Byla mi tedy navrhnuta implantace fakické čočky. Technicky chápu, jak operace vypadá a co se od ní dá očekávat. Lékařkou jsem byla upozorněna na možnost vzniku šedého zákalu. Nemohla jsem z ní ale vydolovat odpověď, jak je tato komplikace častá. Odpověď to je hrozně individuální, kterou jsem od lékařky dostala, je mi k ničemu. Potřebovala bych alespoň orientačně vědět, jaká je šance, že za x desítek tisíc si přivodím šedý zákal a bude muset ven jak umělá čočka tak moje vlastní. Dále mi doktorka nebyla úplně schopna říct. Co se děje, pokud se ten šedý zákal objeví. Obě čočky musí ven a co dál? Bez čočky být nemůžu, platí tedy poté nějaký zákrok pojišťovna? Jaké jsou možnosti? Předem Vám děkuji za odpovědi.

odpověď

Dobrý den, z vlastní praxe Vás mohu ubezpečit, že šedý zákal jako komplikace správně provedené implantace fakické čočky se vyskytuje zcela minimálně. Pokud se někdy v budoucnu objeví (třebas i jako vcelku přirozená choroba stáří), spočívá léčba v odstranění umělé i přirozené čočky a do oka se vkládá čočka zcela nová, která je hrazena zdravotní pojišťovnou.

otázka

Dobrý den, denně trávím u počítačových obrazovek většinu času (8 hodin v práci a následně doma po práci na notebooku dělám věci do školy). V poslední době mě nadměrně začaly pálit oči. V minulosti jsem si na tento problém pořídila brýle s filtrem proti modrému záření, které jsem považovala tehdy i jako módní doplněk, tudíž jsem neuvažovala a utratila jsem za ně poměrně malé peníze. Nyní je nechci používat abych si nekazila zrak. Jak poznám kvalitní brýle s tímto filtrem? Na internetu jich je spoustu, ale stačí mi třeba zajít si do optiky, nechat si změřit zrak a doporučit nějaké? Nebo můžete mi prosím poradit, jak vybrat takové aby mi opravdu nekazily zrak? Děkuji Vám.

odpověď

Dobrý den, spíše než brýle s filtrem doporučuji oční vyšetření, které zjistí, zda nemáte skrytou dioptrickou vadu nebo syndrom suchého oka.

otázka

Dobrý den, na obou očích červené tečky na víčkách na stejném místě. Co to může znamenat? Děkuji.

odpověď

Dobrý den, možná hemangiomy, ale bez vyšetření Vám poradit nedokážu.

otázka

Dobrý den. Už jsem objednána na vyšetření, ale než na to dojde, prosím o Váš názor. Je mi 49 let a asi 2 měsíce mám potíže s jedním okem, ale jen večer v posteli, když jdu spát. Někdy i v noci, když se vzbudím. Řeže a škube mi za bulvou, jako by za okem, aspoň tak se mi to zdá. Potíže jsou jen při zavřeném oku. Někdy pomůže párkrát mrknout. Podle internetu se nezdá, že by to byl syndrom suchého oka, nebo ano? Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, takto na dálku těžko odhadovat, spíše než syndrom suchého oka by se mohlo jednat o recidivující erozi rohovky, případně o neuralgii (patologická bolest vznikající bez příčiny). Zkuste na noc do oka aplikovat např. Recugel a zajděte k očnímu lékaři.

otázka

Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat. Babička je dva roky po operaci šedého zákalu. Od té doby má problém s červeným okem. Vidí dobře, nic jí nebolí, ale oči má hodně zarudlé, někdy i trochu oteklé a občas okolo svědí. Oční lékař jí stále předepisuje různé masti nebo kapky a tvrdí, že je to zánět. Po dobu kapání se to zlepší a jakmile přestane, zaleje se jí oko zase. Děkuji za případnou radu

odpověď

Dobrý den, může se jednat o zánět mazových žlázek na okrajích víček (tzv. meibomitida, blefaritida), která vede k syndromu suchého oka. Doporučuji kapat umělé slzy klidně i 5x denně (měly by být bez konzervantů) a přikládat teplé obklady na víčka (1-2x denně na 10 minut - možno použít např. gelové ledovací sáčky, které lze nahřát v horké vodě). Pokud nebude za 3 - 4 týdny patrné zlepšení, měl by o další léčbě rozhodnout lékař na základě vyšetření.

Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Co je pro vás největší motivací k zanechání kouření?

Zatím hlasovalo 38 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kdy je třeba pomyslet na CHOPN

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění, jehož hlavním rysem je omezený průtok vzduchu v průduškách. Klíčové pro oslabení projevů CHOPN je její včasné odhalení. Podstoupit spirometrické vyšetření by proto měl každý, u koho se ve dvou po sobě jdoucích letech objeví kašel přetrvávající alespoň tři měsíce.

Příběh Zdeňka: Dožil jsem se moderní léčby, ta mi po letech ulevila

Hrát s kartami, které mi život rozdá – to je životní krédo pana Zdeňka Březiny (70) z Brna. A karty to byly poměrně slabé, celý život se totiž potýká s hemofilií. Kvůli této vrozené nemoci se mu krev téměř nesráží, a dennodenně tak od dětství čelí riziku krvácení například do kloubů a jejich nevratnému poškození. Nyní má důvod k optimismu, nedávno se konečně dočkal léčby, která skutečně pomáhá, a jak sám říká – udělala z něj jiného člověka.

Popraskané koutky - příčinou může být banalita, ale i vážnější onemocnění

Popraskané koutky jsou známkou, že je naše tělo oslabené a něco nám chce sdělit. Řešit byste proto měli příčinu, nikoli pouze koutky samotné.

Mozková mrtvice postihuje i třicátníky

Mezi nejrozšířenější mylné domněnky patří, že cévní mozková příhoda se týká pouze osob starších 65 let. Kvůli nezdravému životnímu stylu a všudypřítomnému stresu dnes nejsou výjimkou lidé mezi 30 až 40 lety, které mrtvice postihne. Jaké jsou příznaky a jak se dá této zákeřné nemoci předejít?

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.