Poradna: Stomatologie a dentální hygiena

Na Vaše dotazy v poradně Stomatologie a dentální hygieny odpovídá:


MUDr. Jan Stuchlík


dr_stuchlik.jpg Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.

Profesní zaměření:
Poskytuje komplexní zubní ošetření se zaměřením na estetické rekonstrukce, implantologii a tkáňovou regeneraci.

Vzdělání:
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.
Od roku 2009 je na základě 3-semestrálního studia na prestižních německých klinikách držitelem mezinárodně uznávaného certifikátu pro implantologii a členem DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie. Kontinuální vzdělání si doplňuje v Německu v rámci APW – Akademie Praxis und Wissenschaft.
Během studia absolvoval v roce 2001 semestrální stáž na Universität Rostock, Německo a v roce 2004 semestrální stáž na Blackrock Clinic, Dublin, Irsko.

Publikace:
Přednášková činnost, pravidelné překlady odborných článků pro odborný časopis Quintessenz; v roce 2005 přeložil pro nakladatelství Grada knihu Memorix zubního lékařství (německý originál Memorix Zahnmedizin, Thieme Verlag).

Praxe:
2005 - 2012: pracoval jako zubní lékař v Asklepion – klinice a institutu estetické medicíny.
Od roku 2012: Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky

Jazykové znalosti:
Hovoří plynně anglicky, německy a rusky.


Partner poradny Stomatologie a dentální hygiena:

banner_partner.jpg

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, mám asi 3 roky korunku na horním zubu na 6 v pravo...už nasazování korunky dost bolelo...bolest asi po dvou týdnech odezněla...teď začal zub hodně bolet jen při pouhém dotyku jazyka o zub...jíst nejde ani na druhé straně.jen opatrně aby nedošlo k nárazu na zub.. moje otázka zní, jak se tohle dá řešit...mám strach že budou chtít korunku sundat a to so nedovedu kvůli bolesti představit...mám fobii z bolesti.prosim ,jak by případně ošetření asi proběhlo..abych věděla na co se připravit...Moc děkuju za pochopení a za odpověď.

odpověď

Dobrý den, bez podrobného vyšetření nelze bohužel určit diagnózu. Může se jednat o zánět nervu zubu. V takovém případě by bylo nutné zub umrtvit, tedy vyčistit u něj kanálky. Také může jít o zánět dásně, která je drážděna korunkou. Problémů může být více.Doporučuji co nejdříve navštívit stomatologa.

otázka

Dobrý den, 14.11.mi zubarka po dlhsej liecbe zapalu a aj vybrati vybrati nervov musela zub c.35 dole vlavo vytrhnut. Mala som suche lozko, dvakrat mi v nom menila gazu s nejakymi antibiotikami a nakoniec mi doktor na pohotovosti dal do rany nejaku francuzsku hnedu hmotu mentolovu ktora sa zevraj uz nevybera. Tato jedina mi lozko ukludnila a prestalo boliet. Diera po zube sa mi vsak zatvara hrozne pomaly ale aspon uz nejak hrozne neboli. Co ma vsak trapi je to ze ked som v klude tak je vsetko ok ale akonahle sa zacnem pohybovat a nebodaj cvicit tak mi v tej diere zacne pulzovat akoby som tam mala srdce. Doktor povedal ze to je tym ze sa mi zub zatvara a vyplavuje sa z rany bordel co tam nema byt. Tak neviem je to mozne ze tento stav je sucastou hojenia a toho ze rana este nie je uplne zacelena a dostava sa don vzduch.

odpověď

Dobrý den, jedná je o normální jev při hojení rány po vytrženém zubu. Rána se může zacelovat i několik týdnů. Doporučuji klidový režim bez větší fyzické námahy až do vymizení obtíží.

otázka

Dobrý den, na pravé straně mám ulomené 3 zuby, jeden dole a 2 nahoře. Mám je ulomeny celé, pouze v dásni zůstaly "zbytky" zubů a kořeny. Jakým způsobem se kořeny z dásně dají vyjmout? Klasickou extrakcí to není možné, zbytky zubů jsou tak malé, že je kleštěmi nelze chytit a vytáhnout. Jaké je prosím možné řešení a je to hrazeno VZP, případně jaká je cena? Děkuji

odpověď

Dobrý den, kořeny zubů se dají vytrhnout tzv. kořenovými kleštěmi, které jsou k tomu uzpůsobené. Většinou je extrakce naopak jednodušší než u celých zubů. V krajních případech je potřeba odbrousit část kosti kolem kořene. Extrakce je hrazena pojišťovnou.

otázka

Dobrý den, před 11 dny jsem byla na vytržení dolní osmičky. Po 4 dnech jsem dostala zánět suchého lůžka, byl mi podán avolgel a po 4 dnech vyndán. Od té doby mám ránu otevřenou a vyplachuji heřmánkem. Již druhý den mám v puse několik aftu boli mě na straně kde byl vytržen zub v krku při polykání a mám stále bolest zubu. Bolest není tak výrazná jako při zánětu lůžka, není tedy potřeba brát analgetika, ale obtěžuje mě😕 Je to prosím běžný stav po vytržení zubu? Děkuji předem za Vaši odpověď

odpověď

Dobrý den, po extrakci dolních osmiček jsou tyto komplikace bohužel docela časté. Rána se může hojit i několik týdnů.

otázka

Dobrý den, před 14 dny mi byla vytržena dolní leva osmička, před týdnem mě začalo bolet v krku, ale pouze na levé straně a šlo to až k uchu. Zub 7 a 6 byl citlivý. V lékárně mi řekl, že to může být začínající zánět a dal mi ústní vodu pro32 a popř. protizánětlivé prášky od bolesti. Bolest v levé spodní kosti a zubech se objevila po 3 dnech v noci sice mě probrala, ale nebylo to nic strašného, dala jsem si Nalgesin a zas vpohodě, na druhý den jsem se dívala, že tam mám bílý malinký flek, spíš mi to přijde jako by tam byl kousíček zubu, ale zub mi vytrhl celý. Další tři dny jsem nic necítila, ale dnes opět pociťují slabou citlivost v celé levé spodní straně na studené. Může to být zánět? Za 5 dní odjíždím do zahraničí a bojím se, aby se mi něco nerozjelo až pak. Děkuji.

odpověď

Dobrý den, 14 dní je poměrně krátká doba na zahojení rány po extrakci osmičky Rána se může hojit i několik týdny. Vámi popisovaný flek může být tkáň, která se vytváří při hojení a je zcela normální, může se však jednat o zbytek zubu nebo část kosti, která se uvolnila při extrakci. Doporučuji kontrolu u Vašeho stomatologa.

otázka

Dobrý den, na šestce vpravo dole mám čep s korunkou. V posledních měsících mě zub pobolívá, zejména bolestivě reaguje na chlad a teplo. Lékařka mi předepsala antibiotika s tím, že jde o zánět, ovšem bez výrazné změny. Jediným řešením je tak prý zub vytrhnout. Jde opravdu o jedinou možnost? Přece jen jde o nevratný krok. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, k odpovědi je nutno mít podrobné vyšetření a rentgenovou dokumentaci. O tom, jestli bude zub k vytržení, nebo bude ještě možná jeho záchrana rozhoduje množství zbylých zubních tkání pod korunkou, jejich stav, stav kosti v okolí kořene a další faktory, které napoví, zda po sejmutí staré práce a opětovného vyčištění kořenového systému má zub potenciál nést novou práci, nebo jestli je jeho prognóza špatná a řešením je nahradit ho můstkem či implantátem.

otázka

Dobrý den, 3.9. jsem byla u zubaře, kde mi zjistili kaz na levé dolní straně, na 7. Kaz byl prý hluboký. I při vrtání mě to šíleně bolelo, ikdyž jsem měla píchnutou umrtvovací injekci. Mám tam bílou výplň. Paní doktorka mi řekla, že zoubek může i měsíc i dva bolet. Zub mě bolel na zkousnutí, nemohla jsem na té straně vůbec žvýkat. Po 14ti dnech jsem byla u svého zubaře opět, že to bolí, řekla mi, že je to normální, že to ještě nějakou dobu bolet bude. Nechala jsem to tedy být a 25.11. jsem byla opět u svého zubního lékaře, kde jsem opět říkala, že mě to bolí a že si myslím, že tu výplň mám vysokou, paní doktorka mi tedy snížila výplň a zub mi ze strany zabrousila. Bolest mi trochu ustala, ale stále když jím studené nebo když si přes plombu přejedu nehtem bolí to. Další termín, kdy mám jít ke svě zubařce mám až v lednu. Kdy mi řekla, že pokud bolest neustane,umrtví mi ho. Chtěla bych znát názor někoho jiného. Moc se mi nechce umrtvovat zub :/ Moc děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, bez rentgenu a vyšetření nemůžeme určit přesnou diagnózu, obecně pokud je však primární kaz takto hluboký a proběhnou kvůli němu na nervově-cévním svazku zubu nevratné změny, často se stává, že i po ošetření zub i s odstupem času bolí a je nutno vyčistit kořenový systém zubu (zub umrtvit) a tím pokračující bolesti odstranit.

otázka

Dobrý den, před rokem mi byla vytržena horní stolička, zub šel těžko vytrhnout, rána byla velká téměř až na patro, byla sešitá. Dlouho se neuzavírala, asi před dvěma měsíci, směrem k tváři dásen zčervenala, natekla a byla bolestivá. Byla jsem na pohotovosti, na rentgenu nebylo zjištěno nic, rána byla vyčištěna, prý nebyla zhojená. Chvíli to bylo bez bolesti a splasklé a pak opět bolestivé. Při další návštěvě svého zubaře, opět rtg bez nálezu, čištění, ale bolest stále přetrvává. Zubař řekl, že neví čím to může být. Kam se ještě mohu obrátit? Děkuji.

odpověď

Dobrý den, bez vyšetření a rentgenových snímků stav můžeme jen těžko posoudit, doporučujeme však důkladné vyšetření také okolních zubů, zda není příčina v nich.

otázka

Dobrý den pane doktore, Jen mám dotaz. Bolel mě zub nahmatala jsem si bouličku v dolní čelisti. Šla jsme k zubařovi ten mi zub vyčistil a podle RTG zjistil že mám kaz hluboko. 9.prosince mám přijít a uvidí se jestli zub žije nebo ne. Ale co mě trápí je ta boule. Je malá, pohyblivá, neboli a hlavně nejde vidět jen si ji nahmatam. Je jako by u dolní čelisti v dásní. Bojím se že se jedná o vážnou věc. Zubař mi řekl že je to zvětšená uzlina. Nevíte kdy tyto uzliny miznou? Už to bude týden kdy jsme navštívila zubaře. Děkuji.. Může se jednat i o rakovinu?

odpověď

Dobrý den, podle popisu to vypadá spíše na příznak spojený s onemocněním zubu. Po léčbě by se měl stav upravit. Pokud by potíže přetrvávaly i nadále, dostavte se znovu ke kontrole.

otázka

Dobrý den, mám problematický chrup s poměrně vysokou kazivostí. Prosím o informaci, zda je rozumné si nechat v takové případě zabrousit přední zub, jen kvůli estetickému hledisku. Nevedlo by to k vyššímu riziku vzniku kazu či zbytečného ohrožení zdraví zubu? Ještě mám jeden dotaz ohledně vypadnutí malého kousku plomby ze zadní části horního předního zubu (na samém konci zubu daleko od dásně) - prý to z hlediska pevnosti zubu nevadí nechat bez ošetření. Nevystavuji tak ale zub opět většímu riziku vzniku kazu nebo jiných problémů, když je porušena sklovina? Předem Vám děkuji za odpovědi.

odpověď

Dobrý den, záleží, do jaké hloubky by byl zábrus proveden. Pokud by se zábrus udržel ve sklovině a ta byla následně zaleštěna do hladka, větší kazivost nehrozí. K Vašemu druhému dotazu – záleží, jak velký kus výplně se odlomil a v jakém místě – jestli ve výplni či na rozhraní zub-výplň. Pokud by to byl druhý případ, doporučujeme pro těsnost výplně zhotovit výplň novou.

otázka

Dobrý den, mám problém, kdy byly ošetřeny zubní kanálky v šestce dole a následně zaplněny a dle rentgenu proběhlo vše v pořádku. Sedmička hned vedle je nedokonale vyčištěna od předchozí zubařky, časem se bude dočišťovat. Žádný zub mě nebolí, nemám sebemenší problém, ale od té doby, co mi byla zaplněná šestka dole, mě bolí stejná strana tváře tím způsobem, že pociťuji nepříjemný tlak ve tváři. Toto trvá přibližně dva měsíce. Zánět v dutinách vyloučen rentgenem, kam mě poslal praktik. Nevíte, jestli bolest ve tváři může být způsobena špatně zaplněným kanálkem, špatně vyčištěnýma kanálkama v sedmičce? Děkuji za vaše rady.

odpověď

Dobrý den, citlivost po ošetření kořenových kanálků bývá běžná. Jestli je zde ale navíc stále zub s nedokonale ošetřeným kořenovým systémem (sedmička), vylučte tuto možnou příčinu popisovaných obtíží opětovným ošetřením kanálků.

otázka

Dobrý den, před cca měsícem jsem začal pociťovat slabou bolest v oblasti dříve zaplombované šestky vlevo dole při skousnutí potraviny v tomto místě. Tento pocit během uplynulé doby nijak negradoval a je stejný. Citlivost na teplé či chladné prostředí se zatím neobjevila. Neboť odjíždím příští týden na dva týdny do zahraničí, navštívil jsem svoji zubní lékařku, aby posoudila stav a případně provedla či naplánovala odpovídající zákrok. Po prohlídce zubu, tvrdila, že nalezla v místě vedle staré plomby na zubu drobný kaz s tím, že je zbytečné to teď řešit a že mohu v klidu odjet a objednala mně až na polovinu února 2020. Kaz bude mechanicky odstraněn vrtáním a vložena plomba. Mám ale obavu, že naplánovaná doba je velmi pozdní, kaz se bude rychle rozvíjet, narušovat zub do té míry, že může brzy proniknout na dřen zubu, způsobit zánět a tak vyvolané bolesti a zbytečné útrapy, o destrukci a ztrátě zubu nemluvě. Myslíte si, že jsou mé obavy zbytečné nebo na nich něco bude, a měl bych co nejdříve ještě před odjezdem ( příští týden) navštívit paní zubařku a nechat provést odpovídající zákrok v rámci ranních bolestivých připadů ? Pravděpodobně by byl zub vyvrtán a osazen dočasnou výplní ? Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, bohužel bez toho, abychom viděli zub či rentgenový snímek přesnou odpověď dát nemůžeme. Pokud ale píšete, že paní doktorka objevila „drobný kaz“, nemusíte mít obavu, že by se za tak krátkou dobu stihl rozšířit až do dřeně.

otázka

Dobrý den, potřebuji radu k zubaři chodím od mládí zuby se mi začali dost kazit okolo 15 let a to jsem k zubaři chodil pravidelně a zuby si čistil jak to jen šlo postupem času mi odešli skoro všechny stoličky na dolní čelisti a dvě na horním patře obě jedničky a dvojky mám opravované a tak mohu pokračovat je mi 26 a k zubarce chodím 2x do měsíce už asi rok od 18 si čistím zuby jen pastami od elmexu a používám jen kartáčky které mi doporučila paní zubařka a kupují se v lékárně i pastu mi doporučila zubařka říkala že elmex je nejlepší a teď konečně k dotazu už asi 2 roky mi jedničky a dále dozadu prostě všechny zuby co mám vrtané pořád jen vrtá každou návštěvu a poté je výplní jen nějakým cementem který stejně vypadne třeba za 5 dní a tak je to dokola každou návštěvu plomba ani jedna pořád jen zvětšování dir a výplně nic víc a zadní stoličky ani jeden kořen venku bylo mi řečeno že mám kořeny co pevně drží a že do budoucna do nich něco dá a udělá mi na ně nový zub mám tam jen torza ale min. Dva roky se na ně ani nesáhlo jen zase ta výplň co po čase vypadne a je tam hluboká díra je vůbec možné udělat jen na kořen nový zub ?? A proto se ptám má smysl pořád jen čekat a nechat si zvětšovat díry a poslouchat slyby protože opravdu nevím proč to tak je a i když chodím k zubaři 2x do měsíce a už skoro dva roky bez nějaké změny tak nechci o zuby přijít i když paní zubařka pořád říká to se opraví budeš mít zuby i v 70ti a tak má smysl čekat na nějaké změny nebo si najít jiného zubaře děkuji

odpověď

Dobrý den, práci Vaší paní zubařky a tak ani názor na případnou změnu lékaře nám hodnotit nenáleží. Některé léčebné postupy opravdu vyžadují opakované vkládání provizorní výplně a kořeny (pokud je zbývající množství tvrdých zubních tkání a jejich stabilita dobrá) opravdu využít lze. Pokud však máte o své léčbě jiné představy či dlouhodobě nepociťujete zlepšení, je návštěva na jiném pracovišti pochopitelná. Přejeme brzké vyřešení obtíží.

otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na kořenovou nádstavbu a její rizika. Mám ji asi 5-6 let a nyní mi korunka spadla z té kovové části, která je v dásni. Problémy mi to žádné nedělá, konzumace jídla bez problému. Můj dotaz je, jestli se mi třeba nemůže dostat kousek nějakého jídla mezi tu kovovou nádstavbu a kost a způsobit mi například zánět okostice nebo jiný problém? Děkuji za odpověď. Třebíč

odpověď

Dobrý den, při spadnutí korunky a odhalení kořenové nástavby v ústech je zvýšené riziko usazovaní plaku a následném vzniku zubního kazu na kořeni, ve kterém je kořenová nástavba zasazená. Určitě bych v tomto případě doporučil návštěvu Vašeho lékaře.

otázka

Dobrý den, můžete mi poradit, kde je problém a jak jej vyřešit? Cca před 3 měsíci mi byl vrtán kaz a následně zaplombován fotokompozitní bílou výplní. Bylo mi řečeno, že zub může být až 6 týdnů citlivý na chladné a teplé a občas pobolívat. Což se přesně dělo a děje dodnes. Minulý pátek mě ale začal zub bolet jako nikdy a tak jsem dnes po svátku šel k zubařce. Zkoušela mi reakci na chladné, což jsem reagoval, tudíž je tam prý živý nerv a údajně s tím nemůže nic udělat zatím. (Kdyby tam byl zánět, tak bych prý skákal až do stropu) Rentgen zjevně nic neukázal. Zub pořád bolí, nemůžu na něj vůbec kousat a je hodně citlivý na sebemenší dotek. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, v zubu byl pravděpodobně kaz velmi hluboký, blízký nervu zubu. Přechodná citlivost zubu na studené a teplé může být po zhotovení hlubokých výplní normální, ale bolesti na skus a dotyk ukazují spíše na nevratné poškození nervu zubu. Na rentgenu je vidět až pozdější fáze zánětu, kdy zánět prostoupí až do kosti pod zubem a kost začne narušovat, v tuto chvíli tedy nemusí být na rentgenu nic patrné. V akutní fázi zánětu zub reaguje na chlad zvýšeně, ale nemusí to být pravidlem. Podle toho, jak celou situaci popisujete je s největší pravděpodobností nutné ošetření kořenových kanálků zubu, tedy zub umrtvit.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 330 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Jakým způsobem se dají vyjmout kořeny z dásně?

Dobrý den, na pravé straně mám ulomené tři zuby, jeden dole a dva nahoře. Mám je ulomeny celé, pouze v dásni zůstaly "zbytky" zubů a kořeny. Jakým způsobem se kořeny z dásně dají vyjmout? Klasickou extrakcí to není možné, zbytky zubů jsou tak malé, že je kleštěmi nelze chytit a vytáhnout. Jaké je prosím možné řešení a je to hrazeno pojišťovnou? Děkuji

Chemoterapie již nemusí být utrpením: nevolnosti a zvracení se dá předejít moderní léčbou

Chemoterapie je základem léčby mnoha druhů zhoubných nádorů. Její účinek však bývá vykoupen nežádoucími účinky, především nevolností a úporným zvracením, které působí pacientům utrpení a děsí je často ještě před zahájením léčby. Lékaři však mají k dispozici moderní léky, které tyto nežádoucí účinky nejen mírní, ale umějí jim i předejít.

Nevolnost, pálení žáhy i nadýmání vám pomůže zvládnout homeopatie

Blíží se Vánoce, svátky spojené s hodováním, dost často u mnohých z nás i s nevolností, problémy s trávením a nadýmáním... Co s tím?

Elektronické neschopenky nejsou plně elektronické, kritizují lékaři

Elektronickou neschopenku zavádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) od začátku příštího roku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.