Inzerce

Poradna: Stomatologie a dentální hygiena

Na Vaše dotazy v poradně Stomatologie a dentální hygieny odpovídá:


MUDr. Jan Stuchlík


dr_stuchlik.jpg Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.

Profesní zaměření:
Poskytuje komplexní zubní ošetření se zaměřením na estetické rekonstrukce, implantologii a tkáňovou regeneraci.

Vzdělání:
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.
Od roku 2009 je na základě 3-semestrálního studia na prestižních německých klinikách držitelem mezinárodně uznávaného certifikátu pro implantologii a členem DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie. Kontinuální vzdělání si doplňuje v Německu v rámci APW – Akademie Praxis und Wissenschaft.
Během studia absolvoval v roce 2001 semestrální stáž na Universität Rostock, Německo a v roce 2004 semestrální stáž na Blackrock Clinic, Dublin, Irsko.

Publikace:
Přednášková činnost, pravidelné překlady odborných článků pro odborný časopis Quintessenz; v roce 2005 přeložil pro nakladatelství Grada knihu Memorix zubního lékařství (německý originál Memorix Zahnmedizin, Thieme Verlag).

Praxe:
2005 - 2012: pracoval jako zubní lékař v Asklepion – klinice a institutu estetické medicíny.
Od roku 2012: Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky

Jazykové znalosti:
Hovoří plynně anglicky, německy a rusky.


Partner poradny Stomatologie a dentální hygiena:

banner_partner.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na kořenovou nádstavbu a její rizika. Mám ji asi 5-6 let a nyní mi korunka spadla z té kovové části, která je v dásni. Problémy mi to žádné nedělá, konzumace jídla bez problému. Můj dotaz je, jestli se mi třeba nemůže dostat kousek nějakého jídla mezi tu kovovou nádstavbu a kost a způsobit mi například zánět okostice nebo jiný problém? Děkuji za odpověď. Třebíč

Odpověď: Dobrý den, při spadnutí korunky a odhalení kořenové nástavby v ústech je zvýšené riziko usazovaní plaku a následném vzniku zubního kazu na kořeni, ve kterém je kořenová nástavba zasazená. Určitě bych v tomto případě doporučil návštěvu Vašeho lékaře.

Otázka: Dobrý den, můžete mi poradit, kde je problém a jak jej vyřešit? Cca před 3 měsíci mi byl vrtán kaz a následně zaplombován fotokompozitní bílou výplní. Bylo mi řečeno, že zub může být až 6 týdnů citlivý na chladné a teplé a občas pobolívat. Což se přesně dělo a děje dodnes. Minulý pátek mě ale začal zub bolet jako nikdy a tak jsem dnes po svátku šel k zubařce. Zkoušela mi reakci na chladné, což jsem reagoval, tudíž je tam prý živý nerv a údajně s tím nemůže nic udělat zatím. (Kdyby tam byl zánět, tak bych prý skákal až do stropu) Rentgen zjevně nic neukázal. Zub pořád bolí, nemůžu na něj vůbec kousat a je hodně citlivý na sebemenší dotek. Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, v zubu byl pravděpodobně kaz velmi hluboký, blízký nervu zubu. Přechodná citlivost zubu na studené a teplé může být po zhotovení hlubokých výplní normální, ale bolesti na skus a dotyk ukazují spíše na nevratné poškození nervu zubu. Na rentgenu je vidět až pozdější fáze zánětu, kdy zánět prostoupí až do kosti pod zubem a kost začne narušovat, v tuto chvíli tedy nemusí být na rentgenu nic patrné. V akutní fázi zánětu zub reaguje na chlad zvýšeně, ale nemusí to být pravidlem. Podle toho, jak celou situaci popisujete je s největší pravděpodobností nutné ošetření kořenových kanálků zubu, tedy zub umrtvit.

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je normální, když mi asi tak před týdnem řezali do dásně, aby zubař vyndal zub moudrosti, a potom to zašili, aby mě bolela hlava (u spánku) a ucho na té straně, kde jsem měla zub. Beru antibiotika na bolest dásně a nevím, jestli to není tím. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den. Může to být následek zákroku, pokud se stav nezlepší, tak je vhodné návštívit lékaře, který trhání prováděl.

Otázka: Dobrý den, Už asi rok mám vytrhnutou horní osmičku, nicméně mě teďka začala bolet dáseň jakoby mi ta osmička znovu rostla. Moje Zubařka je teď nemocná a chtěla bych vědět jestli je to něco vážného. Moc děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den. Nemělo by být. Pokud budou obtíže přetrvávat, bude vhodné navštívit jiného zubaře na kontrolu.

Otázka: Dobrý den,mluvím za svého přítele.Všiml, že asi 3 měsíce (mohlo být déle) má nějaký výrustek dole na zubu. Stomatochirurg mu to vyřízl a za dva týdny šel vytahovat stehy. Řekl mu, že to byl zhoubný nádor, ale že je vše v pohodě. Nic víc nekontroloval, nedělal třeba žádné rentgeny (nevím jaký je postup) a poslal ho domů. Jak mohl vědět, že se to nikde nerozšířilo. Přítel si stěžoval, že to má bílé - na to mu řekl, že to byly leukocyty, že je to dobře, že se to udělalo. Plival i krev. Dnes to byl vytáhnou, tak nevím jak dále se to bude hojit, ale mám obavy. To stačilo jen vyříznout a vše v pohodě? Děkuji za názor.

Odpověď: Dobrý den. Tady nemohu poradit, protože s tím nemám žádnou zkušenost. Nádory spadají do kompetence stomatochirurgů. Pokud máte pochybnosti, tak je možná konzultace u jiného stomatochirurga.

Otázka: Dobrý den. Chtěl bych se, zatím jen informovativně zeptat. Kolik by přibližně stál celý chrup? Tím myslím všechny implantáty + všechny zuby(keramické, metalkeramické). Momentálně mám jen sundavací zubní náhradu. Děkuji

Odpověď: Dobrý den. Možnost ošetření chrupu implantáty je velmi individuální. Je nutné stanovit potřebný počet implantátů (neplatí, že pro náhradu jednoho zubu je potřeba vždy jeden implantát). Záleží také na metodě, kterou si zvolíte. Vhodnost postupu je volena podle klinické situace. Postup při implantaci ovlivní i kvalita a kvantita kosti, do které má být implantát umístěn. Standardní postupy vyžadují použití 6-8 implantátů a přípravné chirurgické výkony. Dále je tu metoda „All-On-Four“, kdy je můstek kotven pouze na čtyřech zubních implantátech. Záleží také na materiálu. Jestliže Vás na nějakém pracovišti lákají velmi nízkou cenou, pravděpodobně Vám plánují zavést levné nekvalitní implantáty, které mohou časem selhat nebo neumožní špičkový estetický výsledek. Zkušení implantologové používají renomované implantologické systémy. Finanční náročnost ošetření implantáty je z těchto důvodů velmi individuální. Podrobný plán ošetření včetně finanční kalkulace lze proto provést pouze na základě podrobného vyšetření. Chcete-li znát přesné informace, objednejte se na konzultaci, kde Vám detailně na základě vyšetření poskytnou potřebné informace.

Otázka: Dobrý den. Prosím chci se zeptat. Existuje nějaká účinná metoda bělení zubů ? Jsem po dentální hygieně a týden si bělím denně cca 5-6 hod 16% Opalescence a mezi tím po jedné hodině 35% Opalescence. No a nejsem s výsledky moc spokojen zuby trošku zesvětlily ale nikterak do běla . Můžete mi prosím poradit ? Jakou procedůru mám podstoupit na vybělení zubů. Potřebuji je vybělit z důvodů vyhotovení snímacích protézek. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den. Jak moc se dají zuby zesvětlit bělením je velmi individuální, nedá se to říct dopředu. Domácí bělení se dá dělat i delší dobu, 2-3 týdny a může to mít dobré výsledky. Případně ordinační bělení (to je 1-2h), jako doplněk k domácímu. Pokud ani pak nejsou zuby dostatečně bílé, je pravděpodobné, že už prostě světlejší barvu mít nemůžou.

Otázka: Dobrý den, o víkendu mi na pohotovosti byla ošetřena Akutní apikální periodontitida drenového původu. Mudr mi čistila kanálek, výplach a ponecháno volně. Při druhé návštěvě na pohotovosti druhý den, kdy bolest neustoupila a otok se zvětšoval byla nasazena antib. Dalacin jedno balení. Druhý den po tom, co jsem začala brát antib. otok změknul a začal postupně mizet. Nyní je to třetí den a já jsem zjistila, že v místě, kde byl otok mám na vnější straně čelisti pod bolavým zubem malou díru... co to prosím je? Vyděsilo mě to, mám strach. Děkuju

Odpověď: Dobrý den. Bez vyšetření těžko říct, ale může se jednat o píštěl – patologickou komunikaci, kde vytéká hnis. Doporučoval bych návštěvu u svého zubaře.

Otázka: Dobrý den, pane doktore, mám chronický váček nad zubem pod korunkou. Stomatolog mi nejdříve udělal velký rtg, potom malý rtg, ale při každé návštěvě, jedná se o komplikované léčení zubu, mi dělá 2-3 rtg, ať už z důvodu stavu pod korunkou, tak ošetření endodoncie. Mám tedy za poslední 2 měsíce již 8 min. malých rtg a zub stále nedoléčen. Je prosím toto bezpečné pro tělo? Mám léčenou sníženou funkci šťítné žlázy a až na jeden rtg mi byl vždy dán štít na krk, předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den. Obecně platí, že všechna rtg vyšetření musí být odůvodněna u každého pacienta individuálně tím, že se prokáže, že přínos pro pacienta převáží potenciální újmu. Očekávaným přínosem je, že rtg vyšetření přinese nové informace nezbytné pro další postup léčby. Rtg záření se v těle nekumuluje. Pro lékařské ozáření není stanovena žádná hodnota jednotlivé ani součtové dávky, která nesmí být překročena. V případě běžných radiodiagnostických výkonů jsou však dávky nízké, řádově v mSv, tato dávka nemůže způsobit klinické projevy poškození ionizujícím zářením. O způsobu provedení vyšetření rozhoduje lékař. Ochranný límec pro štítnou žlázu by měl být používán v těch případech, kdy je štítná žláza ve směru primárního paprsku. Pro intraorální snímkování zubů (tj. malý rtg snímek, nebo snímač, je vložen v ústech) se standardně používá ochranný límec pro pacienta, i když paprsek na štítnou žlázu nesměřuje.

Otázka: Dobrý den. 10ti letému synovi byl kaz opraven dle faktury pomocí "sklohybridní výplně" (kterou sem mimochodem nevygoogloval), 2 ,plošky, 1200 Kč. Jedná se o stálý zub, stoličku Prosím - nejedná se náhodou o výplň placenou u dětí pojišťovnou? Nebylo mne vůbec nic řečeno, ani nebyla šance, do ordinace mne vůbec nepustili. A pokud tedy to pojišťovna proplácí (VZP), je možné se u ní s fakturou stavit, nebo je pozdě? Díky moc

Odpověď: Dobrý den. Bohužel nemohu Vám poradit, v našem zařízení probíhá veškeré ošetření pouze za přímou úhradu. S dotazem je možné se obrátit na jakoukoliv pobočku VZP, možno i telefonicky, kde Vám jistě rádi poradí, zda je možné tuto úhradu požadovat zpětně po pojišťovně.

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jake jsou možnosti vybělení zubu, který sám odumřel (následek rovnatek, je mi nyní 30let). Bohužel se v mém případě jedna o jedničku a zub začíná mít podstatně zlutsi barvu, než vedlejší živé zuby. Na rtg je vidět, že nerv v zubu ustoupil, žádný zánět tam není. Můj zubní lékař se nechce pouštět do vnitřního bělení, že by se zub stal po narušení podstatně krehcim. Nabízí mi možnost povrchového bělení gelem, ale sám neví, zda to bude na mrtvý zub fungovat, což je tedy pro mě dost nejistá vyšší investice. Je možné mrtvý zub vybelit povrchově belicim gelem, nebo jsou nějaké jiné možnosti, než navrtavani zubu a bělení zevnitř? Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď: Dobrý den. Moc možností není – pokud je zub skutečně mrtvý, tak by bylo ideální udělat ošetření kořenového kanálku a pak zmíněné vnitřní bělení. Selektivní bělení zvenku může a nemusí fungovat, je to velmi individuální.

Otázka: Dobrý den, jsem 14 dní po chir. extrakci spodní osmičky. Bolesti a otoky jsem měla pouze týden. Druhý týden jsem byla téměř bez bolestí, vše se hojilo v pořádku. Nyní mi oteklá celá tvář, mám v ní takové škubání a horkost, ale nebolí. Je to normální průběh nebo to značí nějaké komplikace? Stehy mám vstřebatelné, ale stále tam jsou. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, po 14 dnech by to už mělo být v pořádku. Doporučoval bych kontrolu na pracovišti, kde zub trhali.

Otázka: Dobrý den, jsem na začátku osmého měsíce těhotenství a nejspíše mám zánět dásně od rostoucí osmičky vlevo dole. Moje paní zubařka má dovolenou až do konce měsíce, zastupující zubaři si mě od pondělí přehazují jak horký knedlík. První den mi jen řekli, že se nedá nic dělat, roste mi zub, tak to bolí, že musím vydržet po porodu a následně mi zubní chirurg ne zcela prořezanou stoličku odstraní, protože na ni nemám v čelisti místo. Druhý den po uporných bolestech jsem jela znovu, jiná paní zubařka mi řekla, že otevře dáseň, aby se zub snadněji prořezával, zub mám ovšem prořezaný, jen ještě není celý venku. Dala mi do dásně dren, že ho mám ráno vytáhnout. Jeden den jsem vydržela, ale třetí noc beze spánku a bolest hlavy, která se přidala k obtížim, mě donutila, abych dnes jela znovu, tentokrát mi další paní zubařka řekla, že mám v dásní zánět, bez umrtvení mi dáseň a zub ošetřila peroxidem vodíku, stylem, že jsem brečela ještě cestou z nemocnice, antibiotika mi odmítla předepsat s tím, že jsem těhotná, do dásně mi dala dren, který mám nechat samovolně vypadnout, aby měl hnis kudy vytékat. Už z prvního těhotenství vím, že jsou antibiotika, která můžou užívat i těhotné, ale paní doktorka mě vypoklonkovala z ordinace s tím, že víc v mém stavu udělat nemůže. Kdy by teoreticky mohl peroxid zabrat, bolest je stále stejně intenzivní a léky, který těhotné můžou užívat na bolest nezabírají a opravdu velmi trpím. Během aplikace peroxidu, který mi podle svých slov jehlou musela dát velmi hluboko mi zalehlo levé ucho, asi po dvou hodinách odlehlo a k bolestem zubu, která se táhne přes čelist až do krku, mě začalo bolet i v uchu a polykání se stalo ještě obtížnějším. Může to mít souvislost? Mám případně navštívit ORL? Mám strach o miminko, osobně jsem názoru, že je lepší zánět prelecit antibiotiky, než nechat v těle zánět kolovat. Na koho se prosím obrátit, může mi antibiotika předepsat i praktická lékařka, přestože jde o problém se zuby? Moc děkuji za váš názor.

Odpověď: Dobrý den. Nejdůležitější je najít příčinu, teoreticky je více možností, než prořezávající osmička. Doporučuji navštívit i jiného zubního lékaře kvůli konzultaci. Antibiotika můžou situaci na chvíli zklidnit, ale nevyřeší to, záleží na příčině.

Otázka: Dobrý den, kývá se mi zub na kterém mám korunku, je to jednička dole a zuby okolo jsou zdravé, zatim to nebolí, prosím o radu, co mám dělat - resp. zda to řešit hned a jak (urgentně?) nebo čekat a na co, děkuji za Vaši radu předem a zdravím.

Odpověď: Dobrý den, bohužel takto nelze posoudit, jaká je příčina vašich obtíží. Doporučuji navštívit zubního lékaře, který vás vyšetří, provede rentgenové snímky, zjistí příčinu obtíží a navrhne řešení.

Otázka: Dobrý den, manželka je po extrakci všech zubů a čeká na zubní náhradu, mohl byste jí poradit jak pečovat o dásně do doby, než jí budou zubní náhrady vyrobeny a poprvé nasazeny. Mockrát Vám děkuji za odpověď. V. Bucek

Odpověď: Dobrý den. Není žádný doporučený postup péče o dásně než se náhrada nasadí, maximálně jak se chovat těsně po extrakci zubů, ale to s vámi ošetřující lékař určitě probíral.

Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Lidna (Křivice - vitamín D) 15. listopadu 2019, 12:22:20

    Já jsem ho dostala u doktorky na předpis a dávala jsem ho poctivě. Hodně jsem četla, že… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. listopadu 2019, 18:40:52

    Ahojte na dovolenke bolo super... mala som ešte napätia a občas úzkosti ale zvládla som to aj… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 15. listopadu 2019, 13:02:28

    Pořídila jsem si elektronickou cigaretu, a straně mne to chytlo, akorát se moc nevyznám v… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.