Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Poradna: Stomatologie a dentální hygiena

Na Vaše dotazy v poradně Stomatologie a dentální hygieny odpovídá:


MUDr. Jan Stuchlík


dr_stuchlik.jpg Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.

Profesní zaměření:
Poskytuje komplexní zubní ošetření se zaměřením na estetické rekonstrukce, implantologii a tkáňovou regeneraci.

Vzdělání:
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.
Od roku 2009 je na základě 3-semestrálního studia na prestižních německých klinikách držitelem mezinárodně uznávaného certifikátu pro implantologii a členem DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie. Kontinuální vzdělání si doplňuje v Německu v rámci APW – Akademie Praxis und Wissenschaft.
Během studia absolvoval v roce 2001 semestrální stáž na Universität Rostock, Německo a v roce 2004 semestrální stáž na Blackrock Clinic, Dublin, Irsko.

Publikace:
Přednášková činnost, pravidelné překlady odborných článků pro odborný časopis Quintessenz; v roce 2005 přeložil pro nakladatelství Grada knihu Memorix zubního lékařství (německý originál Memorix Zahnmedizin, Thieme Verlag).

Praxe:
2005 - 2012: pracoval jako zubní lékař v Asklepion – klinice a institutu estetické medicíny.
Od roku 2012: Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky

Jazykové znalosti:
Hovoří plynně anglicky, německy a rusky.


Partner poradny Stomatologie a dentální hygiena:

banner_partner.jpg

Poradna uzavřena

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, mám na šestce černý/šedý stín, jakoby uvnitř, trochu na kraji zubu. Zubařka tento zub dlouhodobě sleduje, už několik let, na RTG prý nikdy žádný kaz vidět není, na povrchu zubu taky vše v pořádku, ale působí na mně, že sama neví, co se zubem je. Říká, že tak nějak vypadá kaz, ale když je rtg v pořádku, tak to bude dál "sledovat". Zub mě teď občas pobolívá (v klidu). Může se stát, že zubařka nepozná kaz nebo jiný problém? Co může být příčinou stínu uvnitř zubu a bolesti? Děkuji

odpověď

Dobrý den, bez vyšetření a rentgenu lze pouze hádat, co může být stín na Vašem zubu. Může se jednat o kaz, pigmentaci, vývojovou vadu zubu nebo například resopci zubu. Pokud máte pochybnosti doporučuji navštívit i jiného zubního lékaře na konzultaci.

otázka

Dobrý den, chtela bych se zeptat minulú stredu som bola na pohotovosti bo ma bolel zub. Tam mi našli malý kaz kde mi ho spravili. Lenže odvtedy mi líce na tej strane opuchlo zub nebolel ale dasno ano začalo boliet tak v sobotu som jela na pohotovost opat kde mi zistili, že nad zubom ktorý mi spravovali mam hore na dasni vaček, ktorý prerezali 2 rezy a vymačkali hnis dali mi tam 2 gumové drene. Od soboty som chodila menit dren a vyndat hnis ktorého tam bolo prej málo. V uterý mi dren vyndali s tým, že už hnis netečie a hojí sa to dobre.Akurát mi povedali, že mám zajst za svojou zubarkou a bud mi vycistí kanalky alebo vytrhne zub je to zubč.6 na pravej hornej strane. Chtela bych sa zeptat odtok pomaly po ledovaní ustupuje akurát ci nevadí ked ma moja zubarka zobere az o mesiac nakolko som sa prestahovala z Prahy do Olomouca a skor nemá cas nová zubarka. Dakujem predem za odpoved.

odpověď

Dobrý den, čím dříve se zub ošetří, tím samozřejmě lépe. Při odkládání zákroku hrozí opětovný vznik váčku.

otázka

Dobrý den, jsem po augmentace kosti do horní části (dva implantáty namísto předních zubů - bylo nutné kvůli udržitelnosti zkusit variantu doplnění kosti), nevím zda zubař udělal chybu či k čemu došlo, ale nyní mám namísto, kde jsem normálně měla dáseň opravdu velkou díru - jsou mi vidět i implantáty. Tudíž stav po zákroku je horší než byl předtím, bohužel není ani stav před operací. Dle slov zubaře došlo k velkému náporu k roztržení dásně. Chtěla bych se zeptat, zda se jedná opravdu o stav, ke kterému může dojít, či zubař mohl něco zanedbat. Tím že jsou implantáty obnažené, bojím se aby se k tomu nedostala nějaká infekce. A to vůbec nezmiňuji estetičnost, která se razantně zhoršila. Dle mého zubaře teď musíme čekat půl rok jak se stav ukáže. Bohužel se mi celá situace moc nelíbí a nevím zda je pro mě nějaká jiná možnost, než jen čekat. Děkuji.

odpověď

Dobrý den, při nedostatku kosti a nutnosti jejího doplňování se bohužel takové komplikace mohou vyskytnout. Ve většině případů je ale vhodné stav aktivně řešit. Vaši situaci nemohu přesně posoudit bez vyšetření a rentgenových snímku. Pokud máte pochybnosti doporučuji i osobní konzultaci u jiného lékaře.

otázka

Dobrý den, před pár měsíci se mi poprvé ulomil kousek jedničky nahoře cca 2x2mm, zboku (roh zubu). Vždy mi to pan zubař perfektně opravil, ani nebylo poznat, že tam mám malou plombu. To samé se mi pak stalo ještě 2x. Pokaždé opraveno. Dnes se mi zase ten samý roh zubu s plombou ulomil, ale už trochu větší kus. Stalo se to asi tím, když jsem špatně kousla a horní zub mi sjel po dolním. Asi to dělá špatný skus od narození. Bohužel se skusem nejde už nic dělat (kdysi jsem nosila i fixní rovnátka). Nikdy jsem se zuby neměla problém, je nějaké řešení s tímto zubem než ten defekt pořád dokola plombovat? Je mi 40 let. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, pokud se plomba takto často ulamuje jsou i další možnosti. První možnost je udělat plombu většího rozsahu, tedy zub více zbrousit. Plomba pak lépe drží. Více radikálnější řešení je pak zhotovení keramické fasety nebo případně i korunky v laboratoři.

otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, včera jsem jedl nějaké pečivo a při skousnutí mi upadl půlka zubu, vím, že ta půlka zubu už není v kořenu, mám ho “vyviklaný” ale stále se drží na dásni, jinak už by byl dávno venku. (Tenkrát mi zubař říkal že ten zub je už špatný a že je možné že za nějakou dlouho dobu vypadne, jsou to cca 2 roky jsem byl naposled u zubaře, přičemž říkal že tomu zubu už nedokáže pomoci.) takže půlka zubu stále drží a druhá půlka se drží pouze na dásní. Chci se zeptat, jak ho dostat ven. Svého zubaře mám daleko s navíc mám ze zubařů paniku. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den, doporučuji sebrat odvahu a navštívit svého zubního lékaře. Pokud se zub již nedá zachránit, je potřeba ho odstranit celý, aby nedošlo k vzniku dalších komplikací, což je v domácích podmínkách neproveditelné.

otázka

Dobrý den mám na horním patře otok jako nateklou žilku už asi 14 dni. Doktorka mi dala nějaké prášky na infekci ale nemělo to žádný efekt. Není to vřed má to stejnou barvu jako patro. Děkuji

odpověď

Dobrý den, bohužel pro konkrétní rady je zapotřebí znát bližší informace. Pokud však problém přetrvává a léčba byla bez efektu, neváhejte se dostavit k prohlídce znovu.

otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat moje dcera 11let trpí na zánět dásní.... A nevíme jak se toho zánětu zbavit. Má nasazené rovnátka a pan doktor nám vyhrožuje,že nám je sundá :-) Chtěl bych se zeptat jestli zánět dásní může způsobovat něco jiného než jen hygiena zubů ? Myslím si že hygieně dáváme dost času a úsilí ,myslím tím vodičku na nedočištěná místa,kartáčky Curaprox (jak normální,dočišťovací),mezizubní kartáčky,kartáček mezi rovnátka, teď nově i nit Curaprox se štětinkama a zánět pořád.... Už nevíme co s tím ....Největší otoky dásní má mezi na vrchním patře mezi 1 - 2....asi by bylo lepší foto :-) Děkuji mockrát za nějakou radu

odpověď

Dobrý den, zánět dásně skutečně v majoritě případů způsobuje nedostatečná hygiena, nejedlá-li se například o některé z akutních infekčních onemocnění nebo projevů jiných systémových onemocnění. Obecně lze říci, že nezáleží na tom, kolik pomůcek používáme, ale jakou techniku čištění s nimi dodržujeme. Pokud na zubech i přes všechny zmíněné pomůcky ulpívá plak (který snadno ozřejmíte například plak-detektorovými tabletkami), bude na dásních vždy přetrvávat zánět. Bohužel taková rovnátka pak představují pro zubní plak retenční faktor a proto je v některých případech raději uvažujeme sejmout.

otázka

Dobrý den, můj problém se týká bolesti zubu/čelisti. Před třemi týdny mi byla doléčena sedmička vlevo nahoře ze zánětu a uzavřeno plombou. Po týdnu mě zub pobolíval (cca obden) a nyní poslední tři dny cítím tlak na celé levé straně. Zub na zkus nebolí, reakce na studené a teplé žádné. Avšak pociťuji bolest při pohybu čelisti a na poklep je zub citlivější, než ostatní. Zub má rozsáhlou výplň, nebolí po celý den - čelist ano při pohybu. Nejsem si jistý jestli mohu mít např. už zánět v kosti nebo jestli se může ještě jednat o dozvuk ze zákroku. Myslíte, že bych měl vyčkat na změny nebo se urgentně dostavit ke stomatologovi, i když bolest není zatím nesnesitelná? Jaká je pro vás ideální léčba, je vhodné již nasadit ATB? Aktuálně hledám schopného zubaře, který by mi pomohl, neboť ta moje neumrtvuje zubní kanálky při čištění (bez legrace), rentgen je pro ní až poslední možnost a když mi “vyléčí” kaz, za měsíc dva přijdu opět se zánětem zubu.

odpověď

Dobrý den, na diagnózu je opravdu zapotřebí znát veškeré informace stran klinického a rentgenologického nálezu, proto bohužel nemůžeme podat jasnou odpověď. Obecně je citlivost po takovémto zákroku možná. Pokud by problémy narůstaly, je však určitě na místě kontrolní návštěva zubního lékaře.

otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je možné, že mě vrtání zubu bolí i po injekci, ta bolest se nedá vydržet, zubařka mi pořád říká, že přece není možné aby mě to vrtání bolelo i po anestezii. Já už opravdu nevím co mám dělat, tak vás žádám o radu, předem děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, zejména v dolní čelisti se vyjímečně stává, že pacienti začnou reagovat na anestezii se zpožděním nebo jen slabou reakcí. Možná je také špatná aplikace anestetika nebo je nutno podat vyšší dávku. Příště informujte lékařku, že Vás ošetření bolelo i přes anestezii a jistě problém vyřešíte.

otázka

Zdravím.Dnes jsem byla u zubaře a prý si musím zubní náhradu zaplatit.Mám ji již 8 roků a nikdy jsem neplatila.To je něco nového?Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den. Dotaz se zřejmě týká celkové náhrady, která by měla být plně hrazena ze zdravotního pojištění a pojišťovna ji hradí vždy jednou za tři roky. Spoluúčast však může být v různých zdravotnických zařízeních odlišná, i když výše úhrady od pojišťovny je stejná, ať navštívíte kteréhokoli stomatologa (určuje ji zákon o veřejném zdravotním pojištění, resp. jeho příloha č. 4 "Seznam stomatologických výrobků"). Do ceny totiž může každý poskytovatel stomatologických zdravotních služeb zakalkulovat své oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřenou míru zisku. Proto může pacientovi dát přesnou informaci o požadované finanční částce jen jeho konkrétní stomatolog. O ceně by se měl pacient vždycky předem informovat, resp. lékař ho s ní má vždy předem seznámit. Přesné informace Vám může poskytnout i Vaše zdravotní pojišťovna, kterou můžete telefonicky kontaktovat.

otázka

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat. Byl jsem před 4 dny na pohotovosti kvůli zánětu. Tam zjistili že mám hnis skoro v kosti tak mi vytrhli spodni 7 a hnis do teď vytekl jen na půl a nemůžu otevřít pusu víc jak na půl centimetru víc mě pant nepustí otevřít pusu i kdybych to otvíral násilím rukama. Tak se chci zeptat zda je to normální a mám ještě počkat nebo mám vyhledat lékaře? Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den, po chirurgickém zákroku se může objevit několik dní trvající zhoršené otvírání úst. Přesto bych doporučila návštěvu stomatologa pro kontrolu.

otázka

Dobrý den pane doktore, zajímal by mě Váš názor. Mám zlomenou jedničku nahoře v kořeni. Momentálně ji mám připevněnou retajnerem k zubům okolo. Vím, že je to nestandartní postup. Takto už funguji skoro dva roky. Zub mě nijak nebolí. Jde mi o to, aby nedocházelo ke ztrátě kosti, ve které zub drží. Nejsem si jistá, že bych pociťovala např. nějakou bolest, když zub může být už po tak dlouhé době mrtví. Poznám vůbec, že bych tam měla například infekci. Zub mě opravdu ani trochu nebolí. Děkuji za vaši odpověď

odpověď

Dobrý den, bohužel bez vyšetření a rentgenového snímku nemohu poradit. Je potřeba chodit na pravidelné kontroly ke svému stomatologovi, který určí případně další postup. K úbytku kosti a vzniku infekce může docházet i bez bolesti.

otázka

Dobrý den, dceři je čerstvé šest, nyní jsme zjistili, že ji narostla šestka vpravo dole a má přes ní dáseň. Dnes zubařka neordinuje, nevíme na koho se obrátit..

odpověď

Dobrý den, podle toho jak situaci popisujete, se jedná pravděpodobně o normální jev prořezávání zubu, kdy zub postupně vylézá z dásně. Pokud by situace přetrvávala delší dobu, je vhodné navštívit stomatologa.

otázka

Dobrý den, od září se léčím s dolní pravou sedmičkou, která je mi mojí zubařkou stále léčena. Takřka do listopadu jsem užíval léky na ředění krve z důvodu úrazové trombozy. Z toho důvodu mi prý zub nemohla vytrhnout. Stále ho pročišťuje, vkládá provizorní vložky (antibiotické, atd.), snad v listopadu nasadila i atb formou prášků. V nějakých mezičasech byl zub ok = nebolel, nicméně problém vždy nastal s výplní. Nejlépe mi bylo, když zub "dýchal" otevřený, po čase mi vždy pak provedla čistku kanálků. Nyní jsem po extrakci, která trvala bezmála hodinu. Ale i tak bolest neustála, ba naopak, a nyní jsem 2 dny vzhůru. Dnes zavedena mořská řasa, která oblast jakoby umrtvila. Obávám se ale, aby zubařka touto opravdu dlouhou léčbou něco nezanedbala a já nedostal nějaký velký zánět (okostnice...). Poslední rtg proveden asi v listopadu :-/ Děkuji za odpověď. S pozdravem

odpověď

Dobrý den, bohužel bez vyšetření nemohu mnoho radit. Bolesti po extrakci jsou ale poměrně častou komplikací, která odeznívá i několik týdnů. V případě pochybností doporučuji návštěvu jiného stomatologa.

otázka

Dobrý den mám údajně zánět dásní a scháním za rozumnou cenu dentální ošetření od zubního kamene. Prosím o radu a pomoc. Děkuji.

odpověď

Dobrý den. Odstranění zubního kamene je v rámci běžné stomatologické léčby jedním ze základních úkonů v prevenci vzniku onemocnění parodontu. V souladu s přílohou č. 1 zákona č. 48/1997 Sb. může být hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění jedenkrát ročně. Výkon je hrazen bez ohledu na způsob provedení, ale za podmínky, že byl proveden smluvním lékařem stomatologem. Odstranění zubního kamene stomatologem je hrazeno ze zdravotního pojištění ještě i mimo prevenci, jako součást výkonu, který je vykazován v případě diagnostikovaného onemocnění parodontu. Odstranění zubního kamene dentální hygienistkou není ze zdravotního pojištění hrazené a v plné výši si ho platí pacient.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Alergie na jarní pyly

Je tu jaro. Sluníčko svítí, ptáci zpívají, stromy a keře kvetou. Pro ty, kteří trpí alergií na jarní pyly pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku.

Suchý kašel a rýma v těhotenství

Dobrý den. Přítelkyni trápí suchý kašel a rýma, s tím bychom si poradili. Ale je v 6 měsíci těhotenství a nevíme, co můžeme použít a čemu se určitě vyhnout. Zatím jsme to řešili pouze čaji a mořskou vodou do nosu.

Vysoký tlak v plicích mohou mít i děti. Důležité je na to přijít včas

Nestačíte s dechem, bolí vás na hrudi? Nemusí to být jen nedostatkem fyzické kondice. Podobné příznaky s sebou může nést zvýšený krevní tlak v plicích neboli plicní hypertenze, která se může vyskytnout také u mladších pacientů, dokonce i u dětí. Pokud se chorobu podaří odhalit včas, mají díky inovacím v léčbě velkou naději na normální život. Experti na to poukazují u příležitosti Světového dne plicní hypertenze (5. května), který tradičně připomenou modře nasvícené významné budovy v Praze, Brně a Olomouci. Modrou barvu pro nasvícení volí proto, že pacientům kvůli nemoci často modrají rty.

Patní ostruha je poměrně běžným ortopedickým problémem

Jedná se o bolestivé a často na terapii rezistentní onemocnění, postihující pacienty různých věkových kategorií, především mezi 30-50 lety. Pacient trpí výraznou bolestí při došlapu s maximální intenzitou po odpočinku – nejčastěji ráno, při vstávání. Dochází k poruše pohybového stereotypu, s následnými bolestmi i jiných kloubů a páteře. Bolest limituje pracovní činnost i běžné denní aktivity.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce