Inzerce

Poradna: Stomatologie a dentální hygiena

Na Vaše dotazy v poradně Stomatologie a dentální hygieny odpovídá:


MUDr. Jan Stuchlík


dr_stuchlik.jpg Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.

Profesní zaměření:
Poskytuje komplexní zubní ošetření se zaměřením na estetické rekonstrukce, implantologii a tkáňovou regeneraci.

Vzdělání:
Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.
Od roku 2009 je na základě 3-semestrálního studia na prestižních německých klinikách držitelem mezinárodně uznávaného certifikátu pro implantologii a členem DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie. Kontinuální vzdělání si doplňuje v Německu v rámci APW – Akademie Praxis und Wissenschaft.
Během studia absolvoval v roce 2001 semestrální stáž na Universität Rostock, Německo a v roce 2004 semestrální stáž na Blackrock Clinic, Dublin, Irsko.

Publikace:
Přednášková činnost, pravidelné překlady odborných článků pro odborný časopis Quintessenz; v roce 2005 přeložil pro nakladatelství Grada knihu Memorix zubního lékařství (německý originál Memorix Zahnmedizin, Thieme Verlag).

Praxe:
2005 - 2012: pracoval jako zubní lékař v Asklepion – klinice a institutu estetické medicíny.
Od roku 2012: Majitel a vedoucí zubní lékař dentální kliniky

Jazykové znalosti:
Hovoří plynně anglicky, německy a rusky.


Partner poradny Stomatologie a dentální hygiena:

banner_partner.jpg

Zeptejte se odborníka
Zodpovězené dotazy v této poradně

Otázka: Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Manžela náhle začala bolet již opravovaná 5 vpravo nahoře,za dva dny se objevil vodnatý výtok s příměsí krve z pravé nosní dírky. Zubní lékařka odstranila plombu a vyplnila zub vložkou,výtok z nosu se výrazně zmírnil,ale došlo k otoku tváře a zhoršení bolestí.Poté byla nasazena antibiotika a paní doktorka odstranila vložku a nechala zub tři dny otevřený-obtíže ustoupily,následně byl zub vyplněn opět výplní s atb a manžel objednán za 2 týdny na def. ošetření.Nyní se ale objevil zápach a občas kapička hnisu z nosu.Může obtíže vyřešit jen atb výplň zubu a máme tedy vyčkat ošetření za necelé 2 týdny nebo je třeba dřívější ošetření? Lze vůbec zub zachránit,když zánět postoupil až do nosní dutiny? Předem děkuju za odpověď

Odpověď: Dobrý den. Ve většině případů zub zachránit jde, ale ošetření kořenových kanálků je v tomto případě velmi náročné a musí být provedeno precizně.

Otázka: Dobrý den, předevčírem jsem byl na extrakci radixu zubu 26 a vše proběhlo OK. Ale mám spíš dotaz co napsal lékař do zprávy. Většině věcem jsem rozuměl ale zarazilo mě toto: Obj.: asymetrie obličeje, otok, kontraktura - 0; 26 - radix. To mě trochu děsí - nevím jestli to znamená že trpím nějakou vadou a asymetrií obličeje nebo je to myšlenko jak tam je pomlčka a 0 jakože žádné a negativní. Prosím o vysvětlení. Díky moc.

Odpověď: Dobrý den. Znamená to, že je vše v pořádku.

Otázka: Dobrý den. Jak je to prosím aktuálně s placením bílé výplně pro děti (10 let)? Vrátil sem se od zubaře, kde měl mladej kaz, pujde na opravu a budu platit 1200 A teď čtu, že děti do 15-ti let mají bílou výplň zdarma? Děkuji

Odpověď: Dobrý den. Obecně pro stomatologické výkony platí, že lékař má povinnost seznámit pacienta se standardním ošetřením a může mu pak nabídnout ošetření s použitím nadstandardních materiálů. Pacient tedy musí s navrhovaným postupem souhlasit. Nadstandardní výkon si celý platí. Ceny vycházejí z individuální kalkulace ordinace a pacient má právo být seznámen před ošetřením s cenou výkonu a nahlédnout do ceníku. Vždy musí obdržet potvrzení o úhradě. Bílé plomby jsou zdarma pro děti do 15 let a pro těhotné a kojící ženy. U dětí do 18 let je rovněž plně hrazena bílá plomba, ale pouze pokud je použita do tzv. trojek včetně. Platby se ale mohou v jednotlivých ordinacích lišit. Doporučuji se zeptat přímo zubaře, nebo své pojišťovny.

Otázka: Dobrý den mám nově udělanou celokeramickou korunku ale povrch je spíše plochý není tam takový ten ostřejší okraj jako u ostatních zubů,nevadí to při kousání potravy? Děkuji

Odpověď: Dobrý den. Nemělo by, uvidí se časem.

Otázka: Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s dotazem, týkajícím se diskolorace v mezizubí. V posledních letech eviduji u třenových zubů, resp. mezi nimi změnu barvy. Jde o hnědnou až černou barvu. Při pravidelné návštěvě dentální hygieny nejsou skvrny odstranitelné a zároveň zubní lékař po pořízení rentgenových snímků rovněž nekonstatoval nález zubního kazu. Můj dotaz tedy směřuje k možnému nalezení řešení, tedy odstranění tohoto zabarvení. Děkuji Vám.

Odpověď: Dobrý den. Může se jednat o pigmentace, nebo případně o malý kaz, který ještě není vidět na rentgenu. Pokud kvalitně udělaná dentální hygiena nepomůže, tak pak vrtání, nebo prozatím nechat být.

Otázka: Dobrý den. Již mám skoro 2 měsíce vytrženu dolní 6. Poslední dobou se ale projeví takové zvláštní škubnutí, skoro jako elektrické. Je to velmi nepříjemné, přichází to náhle. Můj zubař mě poslal na stomatochirurgii, kde po OPG zjistli pár střípků. Ty odstranily. Ale problém neustal, jsem 10 dní po vyndání stehů. Bolest je nyní intenzivnější a delší. Je to několikrát za den. Dneska jsem byl na pohotovosti, opět OPG. Rána je prý čistá. Poradíte mi prosím, kam se ještě obrátit?. Moc děkuji.

Odpověď: Dobrý den. V tomto případě je to velmi obtížné, pokud by se problém nezlepšoval, znovu bych se obrátil na svého zubaře, který případně může poslat znovu na stomatochirurgii pro vyloučení případných dalších možností.

Otázka: Dobrý den pane doktore, mám na vás prosbu jako malá jsem přišla o půlku předního zubu.. paní zubařka mi zub donastavila (vím, že tam mám vložený čep).. teď mám po mnoha letech problém, že mi zub změnil barvu.. bohužel, ale ne ten nastavený, ale ten můj... barva je taková dožluta a je to už celkem dost znát.. nejvíce mi to vadí při focení, kde má zub úplně jinou barvu než ostatní... máte nápad co s tím? Fasetu bych volila jako poslední variantu.. četla jsem něco o bílé výplni do zubu , ale nevím, zda by to u mého zubu bylo možné? Mockrát děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den. Velmi záleží na stavu zubu, obecně pokud je zub mrtvý, tak se při dobře ošetřených kanálcích dá udělat tzv. vnitřní bělení a posléze korunka. Fazeta na mrtvý zub není dobré řešení, lépe korunka. Doporučil bych konzultaci u nějakého zubaře, který se zabývá estetickou stomatologií.

Otázka: Přeji dobrý večer. Asi už rok mám problém s bolestí zadních horních zubů. Často po konzumaci masa mám právě tuto bolest. Mám pocit, že se ta bolest přesně nachází mezi zuby včetně dásně. Zároveň si myslím, že to má něco společného s tím, že jsem dříve nosívala rovnátka. Děkuji za případné odpovědi.

Odpověď: Dobrý den. Bez vyšetření se nedá dobře poradit, doporučuji zajít k zubaři, který situaci vyšetří.

Otázka: Dobrý den, mám menší dotaz. Při růstu osmičky se mi prý vytvořila kapsička která se zanítila. Paní doktorka na zubní pohotovosti mi tam zavedla dren s chlumským roztokem. Když mi ho ale přítel vytahoval, menší kus tam zůstal. Je to velký problém? Může se mi to znovu zanítit když nevyhledám odbornou pomoc? Děkuji za Vaši odpověď a Váš čas.

Odpověď: Dobrý den. Těžko říct, může se to znovu zanítit. Pokud je rána v klidu, prozatím bych to nechal být, ale jakmile by se zase ozvala, tak určitě k zubaři. Teoreticky může být někdy lepší zub vyndat, ale to je velmi individuální.

Otázka: Dobrý den, 8let mám přidělaný na horních zubech náhradní můstek napevno mám zbroušené moje zuby. Ale teď mi sjíždí a jsou mi videt moje zbroušené zuby. Nebyla to levná záležitost. Co se s tím dá dělat. Chtěla bych vědět co s tím než půjdu k zubaři. Děkuji velice za vaší odpověd

Odpověď: Dobrý den. Záleží jaká je příčina obtíží a jak to vypadá. Bez vyšetření se nedá adekvátně odpovědět. Nejlepší je osobně zajít k zubaři a probrat možnosti.

Otázka: Dobrý den, slyšel jsem o důvodech a případech, kdy by se měla udělat zubní korunka. Chtěl bych se zeptat na toto: v případě, že je technicky možné vystavit zub z plombové hmoty na bílou plombu, je nějaký důvod proč by měla být keramická či jiná korunka lepší či vhodnější? Mám totiž pocit, že zubaři korunku chtějí dávat téměř automaticky (ano a připadá mi, že si tak chtějí více vydělat), ale když řeknu, že na korunku nemám finance, tak na požádání dostaví zub z plombové hmoty, která je dle mého názoru následně stejně tvrdá jako původní zub a zub vypadá a funguje normálně. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den. Je to velmi individuální, pokud ze zubu zbývá dost vlastních tkání, dá se dostavě bílou výplní. Pokud je hodně destruován, nebo po ošetřených kanálcích, je na místě koruna.

Otázka: Dobrý den, přes pravidelné kontroly mi u nové lékařky našli několikaletý velký váček pod korunkou, zatím bez bolesti, jedná se o korunku s čepem. Lékařka má obsazené termíny a objednala mě až za necelé tři měsíce, je to v pořádku nebo mám vyhledat jiného lékaře? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den. Pokud tam byl několik let, tak by měl 3 měsíce vydržet. Takto dlouhé objednávací doby jsou standart. Hlavní je, jestli takto složité ošetření lékařka zvládne.

Otázka: Dobrý den, ráda bych se Vás prosím zeptala na jednu otázku. Ptám se za přítele, který má po ošetření zubních kanálků a již je má nastálo zaplněné. Paní doktorka mu udělala rentgen před zaplněním i po zaplnění, vše má v pořádku a rovnou mu udělala preventivní prohlídku, rovněž vše v pořádku. Upozornila ho na to, že to může až tři bolet. Je to ale už více jak 14 dní a stále cití takový zvláštní tlak a lehkou "bolest", jak kdyby tam měl např. kaz. Ale ten to nemůže být, protože mu dělala zmińovanou preventivní prohlídku i rentgeny. Ale není to tak hrozné, že by nemohl spát, nebo by si musel brát prášek. Jen je to takové nepříjemné. Můžete mi, prosím, napsat, zda-li je to po zaplnění normální i tak dlouhou dobu? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den. Pokud jsou kanálky zaplněny správně, tak teoreticky může být lehká citlivost na tlak nebo skus, klidně i 3 týdny, pak by měla kompletně zmizet. Pokud ne, tak je vhodné vyhledat lékaře, který ošetření dělal a zkonzultovat to.

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, před 14 dny jsem byla na pohotovosti, kde mi bez vyšetření a rentgenu provedli extrakci horní 6, za 3 dny se mi udělal otok na přední straně dásně, bolel a sám práskl. Má zubařka byla na dovolené, po týdnu jsem ji navštívila, z vedlejší 5 mi vypadla plomba byla tam trhlinka, chtěla jsem ten zub zachránit, ale lékařka mi provedla extrakci Během týdne jsem přišla o 2 zuby.. Stále to bolí, leduji, kloktám. Antibiotika jsem nedostala. Na předních 2 mám vypadlé plomby, což také bolí a na plombování mám přijít až v říjnu, a ještě mám jít na dentální hygienu, což se děsím, že tu bolest už nezvládnu. Mám už bolavý žaludek z panadolu, ibalginu. Dnes jsem paní doktorku navštívila a její sestra mi na chodbě sdělila,že jsem už byla 2x ošetřena, tak nemám asi otravovat, lékařka mě neošetřila. Bolest trvá, na pohotovost už nejdu. Mohu užívat Wobenzym ?Pane doktore, prosím poraďte mi, co dělat s bolestí, zda jít na dentální hygienu, když po extrakci je to otevřené, nezahojené. Děkuji

Odpověď: Dobrý den. V případě nezmenšující se bolesti doporučuji znovu navštívit ošetřující lékařku, nebo pohotovost, případně zkusit jiného zubaře, nic moc jiného dělat nejde. Dentální hygiena je důležitá, ale vyřešit bolest je důležitější.

Otázka: Dobrý den, před cca 2lety se mi zlomil zub 6ka dole.. musela se udělat nástavba a na ni korunka. Nyní jsem si náhodou všimla že v jedné části korunky(přední vnější část) když zajedou nehtem k dásni tak cítím okraj korunky (nevím zda to bylo dřív nebo až nyní), v ostatních částech je korunka v dásni a okraje necítím. Mohlo by tohle zpusobit problém když je už okraj korunky skoro v linii dásni? Zub nebolí ale samo jak o tom vím tak zub stále pozoruji..(dasně jsou trošku červené) A nevím zda se tohle nějak řeší nebo při příští kontrole mám na toto poukázat (pokud to nezačne dělat problém.. třeba i jídlo by se pod to mohlo nějak dostat atd?) Děkuji za názor

Odpověď: Dobrý den. Pokud je korunka někde nepřesná, může to způsobit zánět dásní. Je otázka, jak moc velká nepřesnost je. Pokud Vás to trápí, doporučuji to probrat s lékařkou.

Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 280 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

    Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

  • jana (Pravda o endoprotézách: I nejlepší kloubní náhradu dostanete zadarmo ) 23. září 2019, 09:41:48

    Dotaz-je někde uzákoněno, že do 65let smí člověk dostat lepší kyčelní kloub a pak již… Diskutovat

  • Kukuc (cipralex) 23. září 2019, 14:07:51

    Ahoj, mam to podobne, jak to dopadlo u tebe? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.