karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Poradna: Zdravý spánek

Vybíráte novou matraci a nevíte si rady. Firma Magniflex nabízí konzultace na téma zdravého spánku nebo výběru vhodné zdravotní matrace.

Partner poradny:

magniflex logo
 

Zeptejte se odborníka

Zodpovězené dotazy v této poradně

otázka

Dobrý den, mám 9ti měsíčního syna a má teď častěji neklidný spánek. Když ho manželka ukonejší položí si ho na postel, kde máme 4cm horní matraci z paměťové pěny a malej vytuhne do pár vteřin. Dokonce si pak "stěžuje" :) když ho přendáme na jeho malou matraci zpět, ale zatím pak usne. Můžeme mu taky koupit podobnou? Třeba jen 1-2cm tlustou? Nebo radši ne, kvůli možnému zbrýždění růstu? Moc Vám děkuji za radu.

odpověď

Dobrý den. U dětí v růstu je důležitý správný výběr matrace. Je důležité se zaměřit především na kvalitu použitých materiálů. Všeobecně platí, že není dobré aby děti v růstu spali na paměťové pěně. V matraci pro dítě může být paměťová pěna prošitá pouze v horní straně potahu a to v maximální výšce 2 cm. Jádro matrace by mělo být z kvalitní ortopedické studené pěny. Matrace by měla být v tuhosti střední/středně tuhá. Pokud se ve Vaší posteli dítě uklidní, tak samozřejmě tam občas může být s Vámi. Krátkodobé užívání mu neublíží. Ale nemělo by se z toho stát pravidlo aby na paměťové pěně nespalo dlouhodobě to by jeho vývoji a růstu páteře moc neprospělo. Mezi přední odborníky na zdravý spánek patří např. Italská společnost Magniflex, která má ve své nabídce několik matrací i přímo pro děti v růstu.

otázka

Dobrý den prosím doporučte mi kvalitní matraci.Mám výhřez ploténky L5 /S1 a bolí mě i kyčle když ležím na boku.V noci se kvůli ploténce sotva otočím 😔. Předem moc děkuji

odpověď

Dobrý den. Děkujeme za Váš dotaz. Vzhledem k tomu co popisujete se jako ideální varianty nabízí matrace Magnistretch. https://www.magniflex.cz/produkty/matrace/magnistretch jedná o patentovanou matraci která maž výšenou podporu páteře a je vyvinutá právě pro kompenzaci a zlepšení obtíží s výše zmíněným problémem. Matrace díky tlaku co na ní vyvíjíte Vám mírně protahuje páteř což vede k návratu k její přirozené pozici. Matrace jsou v různých výškách a tuhostech přičemž varianta Magnistretch 9 je středně tuhá a má 1 cm paměťové pěny v potahu a varianta 10 a 12 má 2 cm paměťové pěny v potahu. Je tedy v kontaktu s tělem komfortnější a je zde tedy menší tlak právě na kyčelní a ramenní kloub. Dále je zde varianta Comfort Deluxe Dual 12 https://www.magniflex.cz/produkty/matrace/dolce-vita/comfort-deluxe-dual-12 jedná se o vyšší matraci která je velmi komfortní středně měkká s vyšší vrstvou paměťové pěny. Samozřejmě by bylo nejoptimálnější matraci reálně vyzkoušet na našich showroomech buď v Karlíně v Šaldově ulici nebo v OC Šestka. Každý máme vnímání tuhosti odlišné a osobní zážitek je ideální cesta.

otázka

Dobrý den potřebovala bych poradit jakou si pořídit matraci, když mám vyhřezlou ploténku L5. Děkuji za radu a přeji hezký den.

odpověď

Dobrý den. Co se týče těchto problémů máme matraci vyloženě vyvinutou pro tento typ problémů je to kolekce Magnistretch která je v různých výškách a tuhostech. Samozřejmě je nezbytné matraci vyzkoušet jelikož klientovi může sedět i jiný typ. Takto naslepo bez toho aby si jí klient vyzkoušel je to téměř nemožné odhadnout.

otázka

Dobrý den, byl jsem na výletě v Praze, spal jsem v hotelu a měli tam tvrdou matraci. Lehnul jsem si ve 22.00 a do 8.00 jsem nedokázal usnout ani naminutu. Doma mám matraci, která se přizpůsobuje tvaru těla, je docela měkká. Znamená to, že moje tělo je schopné usnout pouze na měkké matraci ? V tom případě už nikdy nebudu moci jet nikam na výlet nebo dovolenou, protože všude mají jenom tvrdé matrace, maximálně středně tvrdé.

odpověď

Dobrý den. Nemusí to nutně znamenat, že Vaše tělo usne pouze na měkké matraci. Nicméně velmi tuhé matrace nejsou skutečně pro každého, každý vnímáme intenzitu tuhosti odlišně stejně tak i samotnou matraci. Samozřejmě v rámci cestování povětšinou nikdy nevíte kde jaké jsou matrace takže je to vždy loterie. Pokud jste doma zvyklí na měkčí postel, tak tuhá Vám pravděpodobně nebude komfortní. Dalšími faktory pak může být i teplota v místnosti atd.

otázka

Dobrý den. Měla bych dotaz. Zakoupila jsem matraci Viscoelastická pěna, výška 6 cm, 50kg/m3 Vrstva ze studené pěny, výška 7 cm, objemová hmotnost 42 kg/m3, odpor proti stlačení 50 Vrstva ze studené pěny, výška 6 cm, objemová hmotnost 35 kg/m3, odpor proti stlačení 32. Vážím 70kg spím na boku a stará matrace mě tlačila do ramen a boků. Na nové matraci se mi krásně spalo asi 4 dny. Po této době zase tlak na celou polovinu těla na které ležím. To by se u této matrace stávat nemělo ne? Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den. Dle zaslaných údajů nevím o jak tuhou matraci se jedná. Je možné, že procházíte tzv. adaptačním procesem. Občas se stává, že při koupi nové matrace během prvních pár dnů matrace nebude vyhovovat, tělo si na ní teprve zvyká. Tento proces může trvat až dva týdny. Dle Vašeho popisu potřebujete anatomicky dobře přizpůsobivou matraci, spíše měkčí, která nebude vyvíjet protitlak na Vaše tělo. Velice záleží na použitých materiálech a jejich funkci. Viskoelastická i studená pěna se dělá v mnoha variantách a každá působí jinak. Před koupí nové matrace vždy doporučuji navštívit nějakou specializovanou prodejnu, kde se Vám bude věnovat spánkový specialista a pomůže Vám najít nejvhodnější řešení. Je dobré se zaměřit i na kvalitní materiály, které jsou dobře vyzkoušené a mají např. i nejvyšší zdravotní certifikace. Takové produkty se dají poznat, že mají sníženou sazbu DPH na 15%, jakožto zdravotní pomůcky. Mezi špičky v oboru zdravotních matrací patří italská společnost Magniflex.

otázka

Mám vyhřezlé plotýnky a nevím jakou vybrat matraci. Děkuji

odpověď

Dobrý den. Na vyhřezlé ploténky je důležité vybírat matraci, která bude ortopedická, bude umět Vaše tělo správně podepřít a navíc bude i pružná aby pomohla neinvazním způsobem roztahovat meziobratlové ploténky. Např. Italský výrobce matrací Magniflex, vyvinul pro tuto problematiku speciální koleci. Matrace z kolekce MagniStretch využívají tlaku lidského těla na matraci a při zatížení se dvě zóny matrace roztahují opačným směrem. Tím v průběhu spánku jemně natahují páteř a umožňují regeneraci jednotlivých meziobratlových plotének a zádového svalstva, uvolňují skřípnuté nervy, zpomalují proces sesedání páteře a zlepšují krevní oběh. Před koupí je určitě vhodné matrace vyzkoušet a nechat si poradit, která bude nejoptimálnější pro Vaší regeneraci.

otázka

Dobrý den, prosím o radu,jakou matraci a polštář si vybrat při bolestech celé páteře diagnoza osteochondroza s maximem sekundární spinální stenozi c4/5 na podkladě med.protruze. Částečna foraminostenoza. Děkuji.

odpověď

Dobrý den. Při degenerativním onemocnění meziobratlových prostorů, zúžení prostoru kolem míchy je vhodné zaměřit se na kvalitní spánkovou regeneraci, ale je vhodné i doplnit o správné cvičení a výživu. Co se týká doporučení kvalitní matrace, tak bych doporučil Italského výrobce Magniflex, který vyrábí a vyvíjí matrace již 60 let. Jejich matrace z kolekce MagniStretch využívají tlaku lidského těla na matraci a při zatížení se dvě zóny matrace roztahují opačným směrem. Tím v průběhu spánku jemně natahují páteř a umožňují regeneraci jednotlivých meziobratlových plotének a zádového svalstva, uvolňují skřípnuté nervy, zpomalují proces sesedání páteře a zlepšují krevní oběh. Určitě je vhodné navštívit spánkový showroom, kde je možné matrace vyzkoušet a nechat si poradit od odborného prodejce, tu nejvhodnější variantu. Při výběru matrace doporučuji zaměřit se i na výběr vhodného anatomického polštáře, který dokáže správně podepřít hlavu a krk a uvolnit tak krční páteř během spánku.

otázka

Dobrý den přeji a předem děkuji za odpověď. Mám v plánu kupovat matraci vhodnou na problémy s bolesti v kříži a někdy i za krkem. Prosím poraďte mi od jaké firmy objednat a jakou vybrat.

odpověď

Dobrý den. Výběr správné matrace není dobré podcenit, jelikož se jedná o věc, kterou budete denně používat a měla by Vám sloužit několik let. Kvalitní matrace by měla vydržet cca 10 let a neměla by se proležet, je vhodné hledat takové, které mají prodlouženou záruku na 8 -12 let. Správná matrace by Vám měla být nejen pohodlná, ale hlavně by Vás měla umět správně podepřít, tělo dobře zkopírovat, aby se páteř mohla dostat do své přirozené polohy a svaly, tak mohli během spánku správně regenerovat. Dále by bylo vhodné zaměřit se na výběr především zdravotní matrace, jelikož zmiňujete, že máte problémy v bederní oblasti a v oblasti krční páteře. Taková matrace by měla mít nejen označení zdravotní matrace, ale mělo by být prokazatelné proč tomu tak je. Takové matrace se dají poznat podle toho, že mají sníženou sazbu DPH na 15%, jakožto zdravotní pomůcky a prošly nejrůznějšími atesty a certifikacemi, jako je např. Medical Device Class One. Musí být tedy prokázáno, že matrace je zdravotně nezávadná, neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky, alergeny, toxiny, …. Ale také prokazatelně pomáhá správné spánkové regeneraci. Pokud máte problémy s krční páteří, bylo by vhodné si pořídit nejen novou matraci, ale i nový anatomický polštář. Určitě je dobré vyhledat specializovanou prodejnu, kde je dobře proškolený personál, který bude schopen Vám správně poradit a pomoci s výběrem správné matrace a polštáře. Rozhodně nedoporučuji koupi nové matrace přes e-shop, jelikož každý je velmi individuální, má jiné potřeby, jiné pocitové vnímání na tuhost, jiné spací návyky, …… Vím, že je to v této situaci těžké, že prodejny jsou zavřené. Pokud je to pro Vás možné počkal bych na znovuotevření prodejen, nebo bych alespoň zkusil do nějaké specializované prodejny zavolat na telefonickou konzultaci. Mezi přední odborníky ve spánkové regeneraci rozhodně doporučuji Italskou společnost Magniflex.

otázka

Dobrý den, mám problém během spánku. Stává se mi to necelý rok, občas - někdy několik dnů po sobě, jindy třeba 1 x za 14 dní. V noci mě ze spánku probudí že nedýchám. Jsem jakoby paralyzována co se týče toho nádechu, jinak jsem při vědomí a po tomto probuzení mi několik vteřin trvá, než se dokáži nadechnout. Je to velice nepříjemné v tu chvíli a díky tomu někdy s obavami usínám. Přijde mi, že to souvisí s prokrvením, nebo krční páteří. Nevím na kterého specialistu se s tím obrátit (který je to obor). Prosím o radu. Žena, 38 let.

odpověď

Dobrý den. Pravděpodobně se jedná o spánkovou paralýzu. Nejedná se o závažné onemocnění, ale je dosti nepříjemné. Pokud by to výrazně ovlivňovalo váš každodenní život, navštivte neurologa. Ataky spánkových paralýz se stupňují při zvýšeném stresu.

otázka

Dobrý den, poslední dobou mívám ze spodní části chodidla takový "třes". Když se snažím usnout a ležím, tak po chvíli mi jako kdyby něco "lechtá" chodidlo a poté se začne třást noha jako reakce na to "lechtání". Je to nepříjemné, trvá to pouze 2-3s ale bohužel mě to vždy odebere od klidného spánku. Dnes jsem díko této "třepavce" nemohl usnout a proto bych se rád poradil. Děkuji

odpověď

Dobrý den. Mohlo by se jednat o tzv. syndrom neklidných nohou. Jedná se o neurologické onemocnění, při kterém dochází ke křečím, trhání, pálení nebo nepravidelným pohybům či bolestem především v dolních končetinách. Tyto obtíže se objevují se zejména při přechodu do tepla, při usínání nebo v noci. Spouštěčem může být konzumace alkoholu, nedostatek spánku a u některých osob i přemíra soli v jídelníčku. Pokuste se tedy tyto rizikové faktory eliminovat. Při mírných obtížích může pomoci, pokud zvýšíte přísun železa. Úlevu vám mohou přinést i masáže nohou nebo sprchování střídavě studenou a teplou vodou. Večer se vyhýbejte pití kofeinových nápojů. Pomůže vám i pravidelný pohyb. Ten je vhodný spíše v první polovině dne, sportování večer vám naopak může přitížit. Syndrom neklidných nohou může upozorňovat na závažnější zdravotní problémy. Pokud se tedy budou vaše potíže prohlubovat, je vhodné navštívit lékaře, který udělá komplexní vyšetření.

otázka

Dobrý den, mívám úzkosti a problém s nespavostí v tomto období. Je možné užívat 3x denně 5 kapek Relaxin od Energy, večer čaj s kozlíkem lékařským a mučenkou a 2,5 mg Melatonin? Děkuji velmi za radu.

odpověď

Dobrý den. Tato kombinace je možná. ALE spíše než užívání melatoninu (který v některých případech může být spíše ke škodě a problém s nespavostí zhoršit) se zaměřte na správnou spánkovou hygienu či návštěvu spánkové laboratoře.

otázka

Dobrý den, poprosil bych o radu. Hledám přistýlku pro svou maminku, která má RS a stávající matrace je pro ní tvrdá, protože jí bolí i ležení na ní. Proto hledám, sjíždím různé stránky, ale nikde nemohu najít ortopedickou přistýlku, nebo nějakou přistýlku, která by jí zmírnila následky této nemoci, všude jen matrace. Poprosil bych, jestli máte nějaké zkušenosti z této oblasti o radu, jakou přistýlku bych měl vybrat? stačí i obecně, jestli měkkou z paměťové pěny, nebo z pěny normální, nebo pokud máte zkušenosti přímo s nějakými produkty, které by pomohli, nebo alespoň ulehčily spánek. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den. Děkuji Vám za Váš dotaz. Přistýlky, neboli jinak řečeno toppery, se používají pro změkčení stávající matrace. Na trhu existuje několik variant. Toppery mohou být vyrobeny z paměťové pěny, z PUR pěny, z latexu, z gelu, případně z přírodních materiálů. Nejlepší variantou pro zmírnění bolestí během spánku je topper z paměťové pěny. Paměťová pěna je velmi anatomická, perfektně se přizpůsobí tvaru páteře a tím umožní svalům a kloubům dokonalou relaxaci a tím i následnou regeneraci. Tato pěna má tzv. antidekubitní efekt, což znamená, že snižuje riziko proleženin tím, že výrazně snižuje tlak na tělo během spánku. Doporučuji vybírat z topperů, které mají ty nejvyšší zdravotní atesty, aby kromě pohodlného spánku bylo zajištěno také to, že v přistýlce nebudou přítomné žádné zdraví škodlivé látky. Takové toppery vyrábí například Italská společnost Magniflex. Jejich výrobky jsou certifikované jako zdravotní produkty první kategorie a mají sníženou sazbu daně na 15% jako zdravotní pomůcky a patří k jedničce na trhu. Přeji Vám příjemný den.

otázka

Dobrý den, jaká matrace je nejvhodnější při výhřezu ploténky? (C4,S5)Děkuji.

odpověď

Dobrý den. Všeobecně se dá říci, že při výhřezu plotének je vhodná matrace, která je spíše tužší a hlavně musí být pružná. Nedoporučují se některé typy paměťových pěn, které během spánku změknou a páteř zafixují. Je důležité aby se svalstvo během spánku uvolnilo a ideálně aby matrace svou pružností dokázala uvolnit meziobratle. Nejvhodnější matrace pro regeneraci páteře s vyhřezlou ploténkou vyvinula Italská společnost Magniflex, Která má celosvětový patent na matrace Magnistretch, které byly přímo vyvinuty ve spolupráci s předními lékaři na tuto problematiku. Zde se dozvíte více informací o tomto patentu a jak funguje. https://www.magniflex.cz/produkty/matrace/magnistretch Vždy je vhodné před nákupem matrace si matraci osobně otestovat a poradit se s odborným personálem, který by Vám měl umět poradit správnou Tuhost a typ matrace. V tomto směru určitě mohu společnost Magniflex doporučit.

otázka

Dobrý den koupil jsem si novou postel Boxspring je 50cm vysoká má v sobě vestavěnou 15cm pružinovou matraci je dost tvrdá a ní mám přistýlku 4cm dormeo verde každé ráno mě boly kyčelní kosti a pánev můžete mi prosím doporučit nakou matrací na postel Boxspring. Děkuji.

odpověď

Dobrý den, Přistýlka (topper) určitě může být možnost, jak tuto situaci řešit, ale je velmi důležité, z jakého bude materiálu, a jak bude vysoký. Aby Topper fungoval, měl by mýt výšku alespoň 7 cm. Materiál by měl být dobře přizpůsobivý, anatomický a především by měl mít zdravotní atesty. To znamená, že by měl prokazatelně přispívat optimální spánkové regeneraci a uvolňovat páteř a meziobratlové ploténky. Další možností je, že se dá na Boxspring nová matrace. Zde bych doporučil výšku min. 20 cm aby byla zaručena správná funkce matrace. Zase je důležité při výběru matrace zaměřit se na její materiály a zdravotní aspekty. Výběr matrace je velmi individuální a je zde mnoho faktorů, které při výběru optimální matrace hrají důležitou roli. Při výběru matrace je vhodné navštívit přímo nějakou prodejnu a matraci si osobně vyzkoušet a poradit se s odborným prodejcem. Mezi přední odborníky na zdraví spánek mohu doporučit společnost Magniflex, která se již dlouhodobě spánkové regeneraci věnuje.

otázka

Dobrý den mám problém již 2roky usnout a když během noci jdu na záchod už neusnu. Jsem hrozně unavená a v průměru spím tak2-3hod.denně. Bolí mě hlava a někdy mám pocit jako by mě brněla celá hlava. Paní doktorka mi dala prášky na spaní, ale ty už také nezabírají. Chodím do práce a mám ještě 4roky do důchodu,ale jsem tak unavená jako by mi bylo 90let už ani nevím jaké to je spát aspoň 5hod.v kuse. Děkuji předem za jakoukoli radu

odpověď

Dobrý den. Nespavost je spjatá se životním stylem. Důležité je dodržovat obecná doporučení pro zdravý spánek, což se nám při tomto životním tempu moc nedaří. Nejprve zkuste dodržovat pravidla spánkové hygieny. Pokud se váš stav nelepší a problémy trvají, hledejte odbornou pomoc. Pokud trpíte nespavostí tři měsíce a déle, je první volbou kognitivní behaviorální terapie, což je psychoterapie zaměřená na poruchy usínání nebo udržení spánku. Pokud by se ukázalo, že jde o závažnou poruchu, je možné se objednat i do spánkové laboratoře, které provádějí vyšetření nočního spánku. Léky na spaní by neměly být brány jako standard a neměly by se používat pravidelně a dlouhodobě. Častým důvodem užívání léků na spaní je špatná spánková regenerace, kdy vznikají protitlaky. Tělo se během spánku otoční až 80x, což je příčinou, že spánek není vydatný a tělo se nedokáže dostat do hluboké fáze spánku. Zkusil bych ještě zvážit výměnu matrace, za kvalitní zdravotní produkt, s patentovanou paměťovou pěnou, která odstraňuje protitlak a pomáhá ke kvalitní regeneraci.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

64%
36%
Zatím hlasovalo 616 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na vánoční stromeček

Trápí vás každý rok s příchodem Vánoc kýchání, rýma či kašel? Je načase začít přemýšlet o vánočním stromku jako o možné příčině vašich potíží.

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce