Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Uši mohou bolet i z přílišného čištění

( Markéta Grosmanová | přečteno: 27823x )

Problémy s ušima jsou často zaviněny jejich špatným čištěním. Usilovný postup může vést až k silné nevolnosti.

Problémy s ušima jsou často zaviněny jejich špatným čištěním. Chybný nebo příliš usilovný postup může kromě bolesti a hučení vést až k silné nevolnosti.

Uši mohou bolet i z přílišného čištění

Víte, jak si čistit uši? Zjednodušeně řečeno – nejméně toho zkazíte, když si je nebudete čistit vůbec. Radí to Jan Paska, primář ORL oddělení pražské Nemocnice Na Homolce. Ucho totiž má víceméně samočisticí funkci. Maz se ve zvukovodu přirozeně pohybuje směrem ven. Pak stačí ucho například při koupání jen vytřít ručníkem.

Vatové tyčinky, které se prodávají v drogériích, ale také neuškodí, protože jsou poměrně tlusté a nedostanou se moc hluboko.

Pokud si ucho čistíte sirkou nebo třeba pletací jehlicí – jak je v některých rodinách zvykem – můžete si nečistoty v podstatě natlačit až na konec zevního zvukovodu. Tam potom vznikne špunt, který zvukovod ucpe. Kromě toho, že budete hůře slyšet, hrozí, že špunt bude tlačit na bubínek. To následně ovlivní rovnovážné centrum, což pravděpodobně vyvolá například zvracení nebo točení hlavy. Člověku je prostě podobně špatně, jako kdyby se zatočil na kolotoči.

Ucpané ucho může velmi bolet. Zvláště ve chvíli, kdy se do zvukovodu dostane voda. Špunt nabobtná a tlačí na bubínek. »V uchu je specifická, velice tenká a citlivá kůže. Bolest je proto veliká, pacient nemůže ani spát,« vysvětluje Jan Paska.

S ucpaným uchem je rozhodně nejlepší jít ihned k lékaři. Různé olejíčky či jiné pokusy o domácí vypláchnutí nemají smysl a mohou spíše uškodit. »Zvukovod se navíc může ucpat i něčím jiným než mazem,« říká Jan Paska. On nebo jeho kolegové už v uchu našli i komára nebo pavoučka. »Když se hmyz ve zvukovodu hýbe, způsobuje to opravdu velké utrpení.«

Některým lidem maz v uchu například kvůli zúžení zvukovodu zůstává, což brání správné funkci bubínku. Není-li pak maz odborně odstraněn, mohou se utvořit mazové zátky, sluch se zhorší a dochází až k zánětu zvukovodu. Lidé, kterým maz trvale zůstává ve zvukovodu, by měli čas od času navštívit lékaře ORL. Ten jim maz odborně odstraní.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Pato
15x

Chci se zeptat jestli pravidelné čištění u doktora výplachem ucha například po roce , nemůže nějak uškodit ? Špunt v uchu sem měl jednou pak mi ho vypláchli a ted mám pocit , že se mi dělá znovu , protože už zase hůř slyším . díky

jana
10x

Mam take jeden dotaz. Kdyz si cistim usi - a nejdu dal nez mi volny prostor v uchu dovoli - nuti me dotyk v uchu tycinkou ke kaslani. Zajimave je, ze se mi to deje jen u pravecho ucha :). Cim to je, jsou tam nejake reflexni body? Diky

Luca

Bolí mě v levém uchu čistila sem si ucho vatovymi tyčinkami zajela mi tam


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Pískání v uších

Už delší dobu mi hučí ( píská) v uchu .Byl jsem i na vyšetření, kde mi předepsali léky, ale vůbec mi to nepomohlo. Poradíte mi? Pavel

Zalehlé uši

Můj dospívající syn byl v dětství velmi často na ORL -"píchali mu uši",měl záněty dutin. Nyní v poslední době stále trpí na "zalehlé uši" i když není nastydlý a i po léčbě mu neustále v uších píská. Bylo mu řečeno, že je to asi způsobeno nosem-má nějakou křivou nosní přepážku - snad že po nějakém úrazu z dětství,byla mu doporučena operace,až mu bude 18-20 let.Co si o tom myslíte?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce