aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Počítačová tomografie (CT)

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 13021x )

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

shutterstock.com

Princip metody: V prstenci ("tunelu") tomografu probíhá rentgenování současně v mnoha směrech a výkonný počítač rekonstruuje řez kolmo k podélné ose lidského těla nebo jeho části, tedy v rovině, která do té doby byla pro rtg diagnostiku zcela nedostupná. Výsledkem je celá sada obrázků, které postupně, ve vrstvách silných jen několik milimetrů, zřetelně znázorňují všechny orgány, cévy, svaly, tukovou tkáň i -- eventuálně -- přítomnost volné tekutiny. Ohromným přínosem počítačové tomografie a její první doménou bylo zobrazení mozku. Ten bylo do té doby možno znázorňovat jen nepřímo, zobrazením mozkových cév po podání kontrastní látky. Vynález počítačové tomografie byl také po zásluze odměněn Nobelovou cenou za lékařství a fyziologii (A. M. Cormack a G. N. Hounsfield, 1979).

Čtěte také: Co vás čeká na vyšetření CT

Dnes, po více než 25 letech od prvních CT vyšetření, je počítačová tomografie jednou ze základních zobrazovacích technik, omezenou především vysokou pořizovací cenou přístroje, nutností dopravit nemocného k přístroji a do jisté míry také radiační zátěží, která je větší, než při klasickém snímkování. Množství informací, které získáváme, je ovšem nesrovnatelné jak do množství, tak do detailů - běžně lze rozlišit podrobnosti menší než 5 mm. Moderní velmi výkonné přístroje zhotovují jednotlivé "řezy" tak rychle, že jsou schopny vytvářet trojrozměrné rekonstrukce vyšetřovaných orgánů, např. páteře.

Počítačovou tomografií lze zobrazit nejen mozek, kostru a parenchymové orgány dutiny břišní, ale i plíce, které jsou např. ultrazvuku nepřístupné. Pro lepší znázornění a odlišení struktur se používá kontrastních látek, které se podobně jako u klasických rtg metod jednak aplikují do žíly, jednak je může pacient vypít -- tím se odliší střeva od jiných orgánů. Také při CT vyšetření se vyžaduje, aby vyšetřovaný byl nalačno, pokud je vyšetřována dutina břišní.

Přes veškerou dokonalost není počítačová tomografie ideální, stoprocentní metodou, která by stála výše než vše ostatní. V některých oblastech nedává tak dobré výsledky jako sonografie (vyšetření žlučníku a žlučových cest) nebo magnetická rezonance (např. vyšetření podvěsku mozkového, hypofýzy). Jindy teprve kombinace několika různých vyšetření odhalí podstatu obtíží pacienta a umožní cílenou léčbu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Je kortikoid ve spreji bezpečný?

Je mi 21 let a již od dětství mě trápí kašel, při kterém vykašlávám menší množství hlenu světlé barvy. Vloni na podzim mi na alergologii zjistili alergií na psa, peří, prach a pyly trav lipnicovitých a obilovin (doma máme psa). Minulý týden mi alergolog předepsal spray na vdechování Beclazone 100 (kortikoid). Je tento lék bezpečný? Nemůže na něj vzniknout závislost? Je jeho užívání v mém případě užitečné? Karel

Hemofilie, cystická fibróza a další monogenní choroby

Dědičné nemoci, které jsou způsobené mutaci v jednom jediném genu, nazýváme monogenní choroby a jejich dědičnost se řídí tzv. Mendelovými zákony. Je jich popsáno několik tisíc, a k nejznámějším a nejčastějším patří hemofilie A, trpaslictví, fenylketonurie, Marfanův syndrom, adrenogenitální syndrom, či cystická fibróza.

Rýma /rhinitis/

Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce