Inzerce

Počítačová tomografie (CT)

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 10663x )

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

shutterstock.com

Princip metody: V prstenci ("tunelu") tomografu probíhá rentgenování současně v mnoha směrech a výkonný počítač rekonstruuje řez kolmo k podélné ose lidského těla nebo jeho části, tedy v rovině, která do té doby byla pro rtg diagnostiku zcela nedostupná. Výsledkem je celá sada obrázků, které postupně, ve vrstvách silných jen několik milimetrů, zřetelně znázorňují všechny orgány, cévy, svaly, tukovou tkáň i -- eventuálně -- přítomnost volné tekutiny. Ohromným přínosem počítačové tomografie a její první doménou bylo zobrazení mozku. Ten bylo do té doby možno znázorňovat jen nepřímo, zobrazením mozkových cév po podání kontrastní látky. Vynález počítačové tomografie byl také po zásluze odměněn Nobelovou cenou za lékařství a fyziologii (A. M. Cormack a G. N. Hounsfield, 1979).

Čtěte také: Co vás čeká na vyšetření CT

Dnes, po více než 25 letech od prvních CT vyšetření, je počítačová tomografie jednou ze základních zobrazovacích technik, omezenou především vysokou pořizovací cenou přístroje, nutností dopravit nemocného k přístroji a do jisté míry také radiační zátěží, která je větší, než při klasickém snímkování. Množství informací, které získáváme, je ovšem nesrovnatelné jak do množství, tak do detailů - běžně lze rozlišit podrobnosti menší než 5 mm. Moderní velmi výkonné přístroje zhotovují jednotlivé "řezy" tak rychle, že jsou schopny vytvářet trojrozměrné rekonstrukce vyšetřovaných orgánů, např. páteře.

Počítačovou tomografií lze zobrazit nejen mozek, kostru a parenchymové orgány dutiny břišní, ale i plíce, které jsou např. ultrazvuku nepřístupné. Pro lepší znázornění a odlišení struktur se používá kontrastních látek, které se podobně jako u klasických rtg metod jednak aplikují do žíly, jednak je může pacient vypít -- tím se odliší střeva od jiných orgánů. Také při CT vyšetření se vyžaduje, aby vyšetřovaný byl nalačno, pokud je vyšetřována dutina břišní.

Přes veškerou dokonalost není počítačová tomografie ideální, stoprocentní metodou, která by stála výše než vše ostatní. V některých oblastech nedává tak dobré výsledky jako sonografie (vyšetření žlučníku a žlučových cest) nebo magnetická rezonance (např. vyšetření podvěsku mozkového, hypofýzy). Jindy teprve kombinace několika různých vyšetření odhalí podstatu obtíží pacienta a umožní cílenou léčbu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 308 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Různorodé bolesti hlavy

Už asi 2 měsíce mě trápí různorodé bolesti hlavy. Mám 21 let a pracuji jako sekretářka, takže hodně času strávím u počítače. Někdy mě bolí jen třeba půlka hlavy (to by značilo migrénu), ale jindy zase jen temeno. Často mě ale píchá v pravém spánku. Když mám bolest hlavy, tak většinou pociťuju i motání hlavy a závratě, také takové divné tahání očí. Někdy mě i brní, mravenčí ruce a nohy (tohle ale teď celkem ustupuje). Taky mě několikrát za den píchne, pobolívá v uchu (někdy v levém, někdy v pravém),roustou mi nahoře zuby moudrosti, může to být tím nebo to může mít spojitost s bolestí hlavy. Taky se mi zdá, že mám horší rovnováhu. Např. při prudším pohybu (otočení) se musím více zaměřit na to, abych se vyrovnala. Asi 14 dní chodím na RHB - masáže šíjového svalstva, protože mě dost často bolí záda (mám kyfózu v oblasti obratlů C4 - C7). Měřím 173 cm, vážím 78 kg. Mám hypertenzi (135 - 150 / 85 - 100). Můžeme mi prosím nějak poradit.

Rýma a zánět nosních dutin

Na začátku zánětu nosních dutin může stát obyčejná virová rýma. Smrkejte a kapejte si řádně nosní kapky.

Nosní polypy

Nosní polypy postihnou asi 4% z Vás, vyskytují se stejně často u mužů i žen. Obvykle jimi trpí více lidé starší.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.