Inzerce

Počítačová tomografie (CT)

4. května 2007, prim. MUDr. Petr Sucharda CSc.   |   přečteno: 9433x

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

foto: shutterstock.com

Princip metody: V prstenci ("tunelu") tomografu probíhá rentgenování současně v mnoha směrech a výkonný počítač rekonstruuje řez kolmo k podélné ose lidského těla nebo jeho části, tedy v rovině, která do té doby byla pro rtg diagnostiku zcela nedostupná. Výsledkem je celá sada obrázků, které postupně, ve vrstvách silných jen několik milimetrů, zřetelně znázorňují všechny orgány, cévy, svaly, tukovou tkáň i -- eventuálně -- přítomnost volné tekutiny. Ohromným přínosem počítačové tomografie a její první doménou bylo zobrazení mozku. Ten bylo do té doby možno znázorňovat jen nepřímo, zobrazením mozkových cév po podání kontrastní látky. Vynález počítačové tomografie byl také po zásluze odměněn Nobelovou cenou za lékařství a fyziologii (A. M. Cormack a G. N. Hounsfield, 1979).

Čtěte také: Co vás čeká na vyšetření CT

Dnes, po více než 25 letech od prvních CT vyšetření, je počítačová tomografie jednou ze základních zobrazovacích technik, omezenou především vysokou pořizovací cenou přístroje, nutností dopravit nemocného k přístroji a do jisté míry také radiační zátěží, která je větší, než při klasickém snímkování. Množství informací, které získáváme, je ovšem nesrovnatelné jak do množství, tak do detailů - běžně lze rozlišit podrobnosti menší než 5 mm. Moderní velmi výkonné přístroje zhotovují jednotlivé "řezy" tak rychle, že jsou schopny vytvářet trojrozměrné rekonstrukce vyšetřovaných orgánů, např. páteře.

Počítačovou tomografií lze zobrazit nejen mozek, kostru a parenchymové orgány dutiny břišní, ale i plíce, které jsou např. ultrazvuku nepřístupné. Pro lepší znázornění a odlišení struktur se používá kontrastních látek, které se podobně jako u klasických rtg metod jednak aplikují do žíly, jednak je může pacient vypít -- tím se odliší střeva od jiných orgánů. Také při CT vyšetření se vyžaduje, aby vyšetřovaný byl nalačno, pokud je vyšetřována dutina břišní.

Přes veškerou dokonalost není počítačová tomografie ideální, stoprocentní metodou, která by stála výše než vše ostatní. V některých oblastech nedává tak dobré výsledky jako sonografie (vyšetření žlučníku a žlučových cest) nebo magnetická rezonance (např. vyšetření podvěsku mozkového, hypofýzy). Jindy teprve kombinace několika různých vyšetření odhalí podstatu obtíží pacienta a umožní cílenou léčbu.

autor: prim. MUDr. Petr Sucharda CSc., 3. interní klinika VFN & 1. LF UK, Praha

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 19 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • anonym (Operace hemoroidů) 15. srpna 2019, 16:18:49

    Je to tady napsáno, že potíže tvoří složitá bakterie, je potřeba ji likvidovat, užívat… Diskutovat

  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.