Inzerce

Pozitronová emisní tomografie: vyšetření, které najde nádory v těle

9. prosince 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 36406x

Pokud vás lékař pošle na vyšetření PET, pak má zřejmě podezření na nádorové onemocnění, nebo chce provést kontrolu po již provedené léčbě. Pozitronová emisní tomografie – čili PET – umí totiž v těle rozlišit nádory a s její pomocí se určí nejen jejich velikost, ale i aktivita.

foto: shutterstock.com

Jak PET funguje

Pozitronová emisní tomografie patří mezi metody nukleární medicíny. Zobrazuje různé tkáně podle toho, jak jsou schopny vstřebat podanou radioaktivní látku. Tou je radioaktivitou obohacená glukóza, tedy cukr. Nádorové buňky glukózu „vychytávají“, takže vstřebají velké množství látky a na výsledném obraze jsou snadno rozpoznatelné. Vaše tělo je pak na výsledném snímku složeno z různě intenzivně vyzařujících míst. Hladové buňky svítí, ostatní jsou tmavší.

I kvůli použití glukózy je potřeba vyšetřovat pacienta nalačno, má tak nízkou hladinu glukózy v krvi a zdravé buňky ji nebudou chtít tolik zpracovávat. Lékař tak může nejen najít nádory v těle, ale i kontrolovat jejich případnou reakci na léčbu a podle toho ji upravovat.

Lékaři používají PET i na určování neurologických onemocnění, například epilepsie. Výjimečně se takto vyšetřuje i srdce.

Vyšetření PET se kombinuje ještě s vyšetřením CT a tím získá lékař zcela konkrétní představu o umístění nádoru v těle.

Co vás čeká

 • Asi dva dny před tím, než půjdete na toto vyšetření, byste neměli sportovat ani se výrazně namáhat. Namožené svaly by totiž mohly nachytávat víc glukózy a výsledek vyšetření zkreslit.
 • Čtyři až šest hodin před vyšetřením nejezte, jen pijte dostatek nesladkých tekutin, ideálně čisté vody.
 • Před vyšetřením absolvujete i kontrolu hladiny cukru v krvi. Jestliže je glykemie nad 11 mmol/litr, pak se nedá výsledný obraz objektivně posoudit. Pozor na to si tedy musí dát hlavně diabetici.
 • Personál potřebuje vědět, zda jste diabetik, ale také zda máte alergii. Ženy by měly hlásit, pokud jsou v jiném stavu, nebo kojí. Hlaste i to, že trpíte strachem z uzavřených prostor.
 • Po podepsání informovaného souhlasu vám sestra aplikuje do žíly radiofarmaka a vy musíte asi hodinu čekat, dokud se nedostanou do celého těla. Měli byste být po celou dobu v klidu a vypít alespoň litr tekutin, abyste co nejvíc ulevili ledvinám a umožnili lepší zobrazení střev.
 • Samotné vyšetření probíhá vleže a trvá asi dvacet minut, nedá se krátit, protože přístroj musí nasnímat jednotlivé části těla.
 • Při vyšetření ležíte na vyšetřovacím stole, který projíždí kruhem přístroje CT, budete muset ležet v klidu.
 • Počítejte také s tím, že budete i po vyšetření muset asi půl hodiny čekat na to, zda vše proběhlo v pořádku a nemáte žádné potíže.

Komplikace

PET je nebolestivá metoda, která není nebezpečná. Radioaktivní látky je málo, takže nepředstavuje žádnou velkou zátěž. Odborníci ji srovnávají s dvěma rentgeny hrudníku. „Během vyšetření na PET/CT je celé tělo vystaveno zátěži tzv. ionizujícího záření, nicméně pokud není toto vyšetření vícekrát opakováno v krátké době, pak není nebezpečné. Přináší s sebou rizika aplikace radioaktivní látky do těla. I tato rizika jsou však relativně zanedbatelná. Je plně v kompetenci indikujícího lékaře, aby zvážil četnost opakování PET vyšetření a porovnal možný přínos vyšetření s riziky,“ říká MUDr. Jan Baxa z Kliniky zobrazovacích metod Fakultní nemocnice Plzeň.

Rizikem by mohlo být pro těhotné, proto se jim PET neprovádí. Naopak kojící ženy ho absolvovat mohou. Jen se musí, nejméně pět hodin poté, vyhnout styku s dítětem. Mateřské mléko je v pořádku po cca 10 hodinách.

Chování po výkonu, výsledek

 • Pět hodin po vyšetření byste neměli přijít do styku s dětmi a těhotnými ženami.
 • Je lepší, když půl hodiny po vyšetření počkáte v čekárně a ujistíte se, že vše proběhlo v pořádku.
 • Měli byste víc pít, aby se kontrastní látka z těla dostala rychleji.
 • Výsledek je k dispozici ihned. 
 • Snímek pozitronové emisní tomografie
PET lékařům ukáže například to, jak nádor reagoval na léčbu – nejen velikostí, ale i aktivitou. Sledují tedy funkčnost nádorového onemocnění, které umožní plánovat následnou léčbu. Samotné vyšetření CT nebo magnetickou rezonancí ukáže pouhou velikost nádoru, PET může ukázat i jeho aktivitu – to se změří právě podle množství vstřebané glukózy.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 46 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.