Inzerce

Laparoskopie: vyšetření i šetrná operace

19. ledna 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 36093x

Laparoskopii může lékař využít jako spolehlivý prostředek k nahlédnutí do dutiny břišní, ale i k šetrným operacím žlučníku, slepého střeva či odstranění gynekologických obtíží.

foto: shutterstock.com

Několik drobných řezů, laparoskopické nástroje a kamera umožní lékařům, aby v dutině břišní objevili i to, co jiné diagnostické metody nezvládly. Slouží hlavně chirurgům a gynekologům. „Lékař obvykle doporučuje vyšetření v případě, že není možné jiným způsobem vyšetřit břišní dutinu. Mezi možná onemocnění patří zejména zánět slepého střeva, kýla, onemocnění tlustého střeva a chronický zánět vaječníků. Protože se všechna projevují bolestí břicha, je někdy nemožné je od sebe odlišit. Při laparoskopii je možné nejen onemocnění určit, ale mnohdy také přímo léčit,“ říká MUDr. Martina Kasperová z Oblastní nemocnice Příbram. Další příčinou je určení důvodu sterility, podezření na mimoděložní těhotenství, ale i podezření na nádor.

Laparoskopicky mohou lékaři provádět i závažnější operace, jako například operace žaludku a střev, žlučníku, operace při refluxu žaludečních šťáv, operace mízních uzlin v břiše, ale i jater, slinivky břišní, sleziny. Lékaři mohou laparoskopicky asistovat i při velkých operacích, například při odstraňování dělohy, operace břišní aorty.

Co vás čeká před laparoskopií

I když jde o operaci malou, musíte mít předoperační vyšetření. Laparoskopie probíhá v narkóze, takže je zapotřebí s anesteziologem v nemocnici probrat dosavadní choroby, úrazy, alergie, ale i to, zda berete léky.

Do nemocnice nastoupíte ráno v den zákroku, nebo den předem – podle zvyklostí v daném zařízení. Vždy musíte být nalačno a od půlnoci před operací nesmíte ani pít. Pokud musíte zapíjet nějaké léky, pak co nejmenším množstvím vody. Diabetici dostávají ještě ranní dávku inzulínu a infuzi glukózy.

Před laparoskopií platí to samé, jako před každou operací – na sál nesmíte mít šperky, zubní náhradu, oční čočky. Ženy by neměly mít nalakované nehty.

Jak to funguje

 • Laparoskopie probíhá vždy na sterilním operačním sále, v celkové anestézii. Jak dlouho bude trvat, to záleží na obtížnosti zákroku, ale většinou je to mezi půlhodinou a hodinou.
 • Při laparoskopii lékaři udělají nejprve malý řez u pupku, kterým zavedou jehlu a jejím prostřednictvím břicho naplní oxidem uhličitým. Vznikne tak prostor pro to, aby mohl lékař manipulovat s nástroji a přístroji. Tlak v břiše se udržuje po celou dobu operace.
 • Stejným otvorem pak lékař zavede i plastovou trubičku s kamerou – tzv. trokar. Právě díky němu pak na připojeném monitoru uvidí vše, co je v břišní dutině.
 • Nástroje umožní odebrat z problematických míst vzorky – na další laparoskopické nástroje si lékař udělá další vpichy – ty mají velikost do centimetru, jsou většinou dva až tři.
 • Poté, co lékař dokončí práci, odsaje plyn, odstraní všechny nástroje a rány zašije.
 • Po ukončení laparoskopie budete ještě pod dohledem. Dvě hodiny nesmíte ještě jíst a pít.
 • Po rozsáhlejších výkonech můžete dostávat léky proti bolesti.  
 • Pokud nejsou komplikace a nemusíte jít na další vyšetření, mohou vás lékaři propustit domů – nejrychleji to jde večer po zákroku nebo druhý den. Samozřejmě, že v úvahu berou náročnost zákroku. Na stehy přijdete za týden na ambulanci. Výhodou je, že po laparoskopii zůstanou minimální jizvy – po zhojení takřka neviditelné.
 • Již několik dní po laparoskopii se můžete většinou vrátit k běžným aktivitám, pracovní neschopnost bývá jeden až dva týdny.

Co vidí lékař?

Zřejmou výhodou laparoskopie je právě to, že lékař ihned vidí vše potřebné, může reagovat a dokonce mnohé i operativně napravit. Pokud odebere nějaké vzorky, pak na jejich vyšetření potřebuje obvykle týden.

Pokud byla laparoskopie pouze součástí vyšetření, která mají najít příčinu vašich obtíží, počítejte s tím, že to může trvat déle – podle výsledků dalších vyšetření.

Případné komplikace laparoskopie

I když jde o velmi šetrnou miniinvazivní operaci, mohou nastat i komplikace. Velmi vzácně může lékař laparoskopickými nástroji poškodit střevo. Častější je to, že se z laparoskopie během zákroku přejde v klasickou břišní operaci, tedy dojde k otevření břišní dutiny. Stává se to hlavně ve chvíli, kdy při laparoskopii objeví srůsty, krvácení a podobně.

Samozřejmě se může stát, že váš zdravotní stav nedovolí laparoskopii provést – stává se to v případě poruch srážlivosti krve, závažných zánětů v pohrudnici, rozsáhlých srůstech a podobně.

Jestliže chcete vidět laparoskopii na vlastní oči, je vám k dispozici toto video:

Zdroj: youtube.com

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Darina

Dobrý den prosím jsem měsíc po chronické apendixu jizvi vše vporadku jen mě teď pálí celé břicho nevím z čeho mám se toho obávat dekuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. září 2018, 12:04:56

Vlaďka

Prosím o sdělení, zda je možná laparoskopie žlučníku i u diabetika v 67 letech (aktivní osoba, stále pracující). Nebo je tento druh operace nevhodný?

Reagovatpoděkovatnahlásit

13. února 2019, 23:08:48


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 256 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. února 2019, 10:49:45

  Moni antibiotika zabraly tak na půl zítra budu vědět výsledky břicho mě stále po boliva. Ad… Diskutovat

 • Klára (Nachlazení) 20. února 2019, 10:59:05

  A s čím máte přesně problém?  Diskutovat

 • Denisa (priznaky?) 20. února 2019, 10:59:33

  Četl jsem jednu zahraniční studiu, kde se zjistilo, že rostliny, které se nestříkají si… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.