Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Těhotenství bez rizika?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 19172x )

Užitečné rady o tom, co je prospěšné a čeho se naopak vyvarovat.

shutterstock.com

Zdravé stravování s dostatečným přísunem vitamínů a minerálních látek je sice doporučováno v průběhu celého života, ale v období těhotenství má svá specifika, která souvisejí i s vývojem dítěte. Ovlivnit lze také negativní působení některých zevních faktorů.


Kyselina listová příznivá při těhotenství

Vitamín B9 patří do skupiny vitamínů B-komplexu. Dlouho byla přehlížena, ale za poslední léta bylo vlivem výzkumu prokázáno, že podáváním kyseliny listové během těhotenství lze zamezit vývojové poruše plodu, tzv. rozštěpu páteře až v 70 % těhotenství.

Vitamín B9 můžeme získat i ze stravy - především ze zeleniny (špenát, chřest, luštěniny), ale musíme si uvědomit, že kyselina listová v potravinách je velmi citlivá na teplo, světlo a kyslík, takže vařením, dušením či konzervováním se jí ztrácí až polovina. Další ztráty jsou už při uskladňování, transportu atd. Denní dávka pro člověka je asi 200 mikrogramů, což by při kvalitním způsobu stravování snad dospělý člověk dokázal zvládnout z potravy, ale pro těhotné se doporučuje dávka dvojnásobná, čili na 400 mikrogramů denně. Proto je maminkám doporučováno dodávat ji v podobě potravinových doplňků.

Kyselinu listovou využívají buňky už při dělení oplodněného vajíčka. B9 má vliv při zrodu molekul nukleových kyselin DNA a RNA v jádře buněk, které jsou zodpovědné za přenos dědičné informace.

Jestliže tedy žena užívá asi měsíc před otěhotněním a během prvních tří měsíců kyselinu listovou (400 mikrogramů denně), sníží se riziko rozštěpu na polovinu.

Namítnete, že si nemůžete až tak dobře naplánovat početí. Ano, proto je vhodné, aby každá žena v období plodnosti dbala o dostatečný příjem kyseliny listové, takže těhotenství ji nemůže v tomto ohledu překvapit. Dostatek konzumace ovoce a zeleniny a včasné dodání doplňku by tedy mělo být pravidlem už při podezření, že žena otěhotněla.

Kouření při těhotenství

Mnoho studií prokazuje, že kouření způsobuje častější výskyt neplodnosti a u těhotných častější spontánní potraty, mimoděložní těhotenství, poškození placenty, předčasný porod, růstovou retardaci plodu, sníženou schopnost plodu dýchat, špatnou výživu plodu. U dětí kuřaček se vyskytuje 2 – 3 x častěji syndrom náhlého úmrtí plodu.

Alkohol při těhotenství

Alkohol prostupuje placentou a játra nenarozeného miminka nejsou připravena zpracovat ho, proto na ně působí jako jed, zastavuje buněčné dělení plodu. U chronických alkoholiček je velké riziko potratu nebo porodu mrtvého či poškozeného plodu. V lepším případě způsobí alespoň opoždění psychomotorického vývoje dítěte, poruchy růstu či častější vrozené srdeční vady.

Omamné látky při těhotenství (opiáty, barbituráty, heroin, kokain, amfetamin, LSD ...)

Způsobují spontánní potraty, růstové poruchy plodu, předčasné porody, poškození centrální nervové soustavy, některé vrozené vady, silné abstinenční příznaky dítěte po narození.

Jak tedy prožít těhotenství bez rizika?

V České republice se stále rodí 2 - 3 % dětí s vrozenými vadami. Některé jsou způsobeny genetickými příčinami (např. Downův syndrom) a ty bohužel nemůžeme ovlivnit. Jiné jsou způsobeny tzv. multifaktoriálními příčinami, k jejichž vzniku je potřeba nejen genetická predispozice, ale také spolupůsobení zevních faktorů, aby se vada mohla projevit. A právě ty můžeme ovlivnit. Je to jen a jen na nás.

Diskuse k článku
Lenka

Vitaminy v tehotenstvi? Ano! Me se osvedcil FolGravid, obsahuje kyselinu listovou a DHA. Brala jsem v tehotenstvi i ted co kojim:o) Mam to na doporuceni znameho - doktora. Nechapu proc se jim spousta maminek brani.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce