Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Podíl císařských řezů se zvyšuje u nás i ve světě

(MUDr. Richard Sabol | přečteno: 18469x )

V posledních letech to vypadá, jako by přirozený porod byl spíše výjimkou a děti přecházely na svět hlavně císařským řezem. V součastné době je v Česku asi 20 % všech těhotenství ukončeno císařským řezem, zatímco v roce 1997 to bylo 11,9 % a v roce 2006 18,9 %. Proč to tak je - jsou důvodem zdravotní komplikace, nebo strach maminek z bolesti a možných komplikací při přirozeném porodu? Odpovědi pro vás hledal gynekolog Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Richard Sabol.

shutterstock.com

Historie: císařský řez mohl zachránit novorozeně, rodičku jen výjimečně

Císařský řez patří k nejstarším operacím, které lidstvo ve svých historických pramenech pamatuje. Již v 7. století před naším letopočtem vydal panovník antického Říma Numa Pompillius nařízení, že mrtvá těhotná se nesmí pohřbít, aniž by se z jejího těla vyjmul plod. Operace byla vykonávána i u živých žen již ve starověku. Jako první dokumentovaný případ provedeného císařského řezu na živé ženě pochází z roku 1610. Operatérem byl německý chirurg J.Trautmann a operovanou byla údajně jeho žena, která umřela zřejmě v důsledku embolie 25.den po operaci. Úmrtnost se blížila 100 %, nejčastěji z důvodu zánětu pobřišnice. Úmrtnost u žen později výrazně klesla díky třem zásadním objevům medicíny: zásadám antiseptické práce, objevu krevních skupin, což později umožnilo bezpečnější podmínky pro podávání krevních transfuzí, a objevu penicilinu ve 20. letech 20. století.

Počet císařských řezů roste

V porodnictví je císařský řez nejčastějším operačním výkonem (pokud nepočítáme epiziotomii, neboli nastřižení hráze v průběhu porodu). Frekvence císařského řezu se celosvětově zvyšuje, v posledních letech prakticky lineárně. Česká republika tento trend následuje. V součastné době je v Česku asi 20 % všech těhotenství ukončeno císařským řezem, zatímco v roce 1997 to bylo 11,9 % a v roce 2006 18,9% (Zdroj dat: Sekce perinatální medicíny ČGPS).

Jaké jsou příčiny rostoucího podílu císařských řezů?

  1. Stoupající počet rodiček starších 30 let, tedy žen s vyšším rizikem nemoci nesouvisející s těhotenstvím a porodem (nejčastěji diabetes a jeho komplikace a vysoký krevní tlak), s vyšším rizikem abnormálně probíhajícího těhotenství, či opakovaných neúspěchů předchozích těhotenství, kdy se rodička obává o osud budoucího dítěte a naléhá na operační ukončení stávajícího těhotenství.
  2. Nárůst počtu žen preferujících císařský řez při poloze plodu koncem pánevním. Poloha plodu koncem pánevním se v době kolem termínu porodu vyskytuje asi u 3 – 4 % těhotných (kolem 4000 těhotných ročně). Z toho 80 – 90 % miminek je porozeno cestou císařského řezu.
  3. V rámci úspěšnosti metod asistované reprodukce u neplodných párů stoupá také počet vícečetných těhotenství, která jsou v mnoha případech indikována k ukončení císařským řezem.
  4. "Císařský řez na přání" – fenomén, o kterém se moc nemluví a který není v odborných kruzích porodníku v Čechách uznávaným termínem (na rozdíl od některých zemí EU). Všeobecně je u nás známý spíše z bulváru v souvislosti s porody tzv. VIP osobností, ale týká se i "obyčejných" rodiček. Důvodem je nejčastěji strach z přirozeného porodu a možných následků pro rodičku (porodní bolesti a poranění) a její dítě, špatná zkušenost s předchozím přirozeným porodem či načasování porodu na konkrétní den. Porodník v takovém případě používá raději termín "psychologická či psychosociální indikace k císařskému řezu".

Myslíte si, že je "císař" porodem na objednávku pro maminky, které se chtějí vyhnout bolestem přirozeného porodu? Odpovězte na otázky naší ankety:

 

Své vlastní zkušenosti s císařským řezem nám můžete popsat i v rámci diskuse. Příběhy z vašeho života či okolí čekáme i na našem mailu.

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Beranová

Dobrý den. Nemá vůbec žádné zkušenosti s císařským řezem. A jsem tomu ráda,ač jsem rodila celkem 4x.Mé děti měly váhu 3016g,4500g,4870g a 4000g.Cukrovka těhotenská mi byla prokázána až při posledním těhotenství.Nedovedu si představit porod císařským řezem.Normální porod je bolestivý,ale jak se miminko narodí je okamžitě po všem a ten pocit,že jsem vše zvládla sama je příjemný.Poporodní komplikace hlavně bolesti po šití byly,ale co jsem slyšela od žen,které rodily císařem musí jizva po porodu císařem bolet daleko víc.Navíc jsem pár žen po císaři potkala na chodbách v porodnicích a byly ve velice hrůzném stavu.Na kapačkách a ploužící se při zdi.Takže císař na obědnávku je u mě srabárna.Ovšem stávají se případy,že je operativní porod nutný.Pak je to kolikrát nejlepší řešení,aby neutrpěla matka ani dítě.Lékaři volený porod císařem uznávám,ale proč jinak do toho jít?!Dnes navíc existují takové tišící prostředky o kterých se dříve ženám ani nesnilo.První děťátko jsem měla v roce 1992 a poslední v roce 2008.Je to naprosto nesrovnatelný rozdíl v péči a možnostech tišení porodu.Tak všem hodně štěstí!!!

Bohumila H,

Já jsem své dítko porodila plánovaně císařským řezem. Dítko mám jen jedno a přirozený porod jsem nikdy nezažila. Přiznám se, že vnitřně jsem byla od začátku proti a do posledního okamžiku jsem se modlila, aby to, jak se mé dítko rozhodlo ono samo. Jelikož se dítku u mne líbilo a já neměla žádné komplikace nebo příznaky toho, že bych měla rodit, rozhodli lékaři, kteří se báli. Jsem samozřejmě ráda, že je syn v pořádku, třeba by byl porod přirozenou velmi obtížný - měl 4,16 kg a geneticky (po nás, rodičích) má velkou hlavu (velikost hlavičky se pohybuje na 95 percentilu)... Nicméně onen plánovaný zákrok je mou bolestí v duši, kterou málo kdo dokáže pochopit. Jsem ráda, že jsem se i přes všechny komplikace rozkojila (8 týdnů jsem co 2,5 hodiny odsávala mléko) a po 8 týdnech začal syn pít sám... Jsou ženy, které i po císařském řezu běhaly bez bolestí a cítily se výborně, sama za sebe mohu říct, že nevím, co by mne bolelo po přirozeném porodu, ale po plánovaném porodu mne břicho (jizva) bolela ještě půl roku...

Kamila

Dobrý večer jsem po 2 cisařském řezu a ráda bych věděla zdali je možné normalně porodit jsem Z přerova a tak by mě zajímalo kde dělají porody normalní i po cisařským řezu


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Příprava na porod psychicky i fyzicky

Vaše těhotenství se blíží ke svému konci, čím dál víc se přibližuje tolik očekávané období, období porodu. Stavy spojené s koncem těhotenství mohou být pro těhulku stavy s narušením pohodlí a klidu...

Porod: doba před porodem

Porodem těhotenství vrcholí. Je to doba, na kterou rodiče netrpělivě čekají, doba, kdy přijde na svět jejich vytoužené miminko. K porodu nejčastěji dochází mezi 38. - 42. týdnem těhotenství.

Porod: příjem na porodním sále

Po příchodu na porodní sál je většinou mamince natočen vstupní kardiotokografický záznam srdečních ozev miminka, maminka je zevně i vnitřně vyšetřena, aby se zjistilo, v jaké fázi porod je .

Porod: první doba porodní

Je to doba od začátku pravidelných děložních stahů do úplného otevření děložního hrdla.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce