Porodem těhotenství vrcholí. Je to doba, na kterou rodiče netrpělivě čekají, doba, kdy přijde na svět jejich vytoužené miminko. K porodu nejčastěji dochází mezi 38. - 42. týdnem těhotenství.
Podle našich zvyklostí probíhají porody v porodnických odděleních nemocnic, většinu porodů vedou porodní asistentky a za výsledek porodu je zodpovědný lékař. Během porodu je doporučeno pravidelným vyšetřováním sledovat jeho průběh, monitorovat stav plodu a sledovat stav rodičky. V rámci těchto doporučení je poměrně velká volnost, tudíž se konkrétní praxe liší podle jednotlivých ústavů. Účelem sledování je včas rozpoznat a vyřešit hrozící komplikace a pomoci rodičce zvládnout námahu, bolest a stres, které bývají s porodem spojené.
Porod můžeme rozdělit do tří částí:
V první tzv. otevírací době se vlivem děložních kontrakcí otevírají porodní cesty. Tato fáze trvá průměrně 6-8 hodin. Stahy děložní se zesilují, intervaly mezi nimi zkracují, v závěru bývají kontrakce po 2-3 minutách. Branka děložní, která bývá na začátku porodu uzavřená, se roztahuje na přibližně10 cm. Hlavička plodu postupuje do malé pánve. Personál porodního sáluv pravidelných intervalech vyšetřuje přes pochvu, jak otevírání porodních cest a postup hlavičky probíhá a kardiotokografem, což je přístroj na zaznamenávání děložních stahů a srdeční akce plodu, monitoruje stav plodu. Rodička se může v první době volně pohybovat a chovat způsobem , který ji nejvíce vyhovuje, ve většině ústavů může mít u porodu blízkou osobu.
Protože samy kontrakce děložní, rozpínání porodních cest a tlak postupující hlavičky na okolní orgány bývají obvykle vnímány bolestivě, je úkolem personálu porodního sálu i tlumení bolesti. K ovlivnění porodních bolestí je možné užít nefarmakologické metody jako jsou změny polohy, masáže či aplikace tepla nebo chladu na určité oblasti těla, teplá sprcha, teplá lázeň, sugesce či hypnoza, akupunktura, akupresura, elektroanalgezie. K farmakologickým metodám patří celkově aplikované léky proti bolesti ve formě injekcí nebo čípků, inhalace analgetických plynů, obstřiky bolestivých míst, či aplikace analgetických látek do páteře ve formě epidurální nebo spinální analgezie.
V druhé tzv. vypuzovací době prochází plod porodním kanálem, který je tvořen pánevními kostmi, dolní částí dělohy a pochvou. Tato fáze porodu trvá od 5 do 120 minut. Plod je zpočátku vypuzován děložními stahy a v závěru i vědomým tlačením rodičky. Během prostupu měkkými částmi porodních cest je někdy potřeba tkáně nastřihnout, v některých případech se natrhnou. Na závěr porodu lékař případné poranění sešije.
Ve třetí době se během několik minut slabšími kontrakcemi odloučí a vypudí placenta.
Po porodu zůstává matka s dítětem v porodnici. Za optimální se u nás považuje 4-5 dní, během kterých se zotaví z porodu, zkontroluje se zavíjení dělohy, hojení případných poranění, kojení, a celkový stav rodičky. U dítěte se provedou základní vyšetření, ošetření pupeční jizvy, očkování a pokud je všechno v pořádku , rodička odchází domů.
Čtěte také: Jsou domácí porody hazardem s lidským životem?
Přirozený porod po císařském řezu: Kdy je tato možnost reálná?
Přidat nový komentář