Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

V těhotenství nelétejte na ostrovy

(MUDr. Táňa Glosová | přečteno: 15768x )

Na přímořských plážích nejsou těhotné ženy výjimkou. Málokterá ale počítá s rizikem, že se z báječné exotické dovolené nebude moci vrátit. I při normálně probíhajícím těhotenství totiž může kdykoli dojít ke zdravotním komplikacím, které znemožní vrátit se letadlem. A vyvolat je může třeba jindy banální cestovatelský průjem.

shutterstock.com

V posledních letech přibývá těhotných, které se v létě ptají na vhodnost či nevhodnost cestování do nejrůznějších destinací. Cestování obecně pro těhotné nepředstavuje větší problém, není-li těhotenství komplikované a splňuje-li místo pobytu a způsob dopravy určité hygienické a klimatické podmínky a je-li zachována dostupnost gynekologické péče pro případ nenadálých komplikací.

Každá těhotná však vnímá své těhotenství jinak a způsob trávení dovolené by tomu měla přizpůsobit. Doporučení pro cestování v těhotenství se liší dle jednotlivých trimestrů, neboť jsou spojeny se specifickými riziky a možnými komplikacemi.

V prvním trimestru by na větší vzdálenosti neměly cestovat ženy, kterým hrozí potrat nebo vaginální krvácení. I menší otřesy při jízdě po nekvalitní vozovce mohou pro takovou těhotnou znamenat ohrožení. Pro ženy s nevolnostmi a zvracením pak může být delší cestování spíše utrpením než odpočinkem. Je třeba počítat s nutností častých zastávek, dodržovat pravidelný režim stravování a spánku, neboť prvním trimestr bývá spojen s nadměrnou únavou. Před cestou je nutné navštívit gynekologa, aby potvrdil, že jde o nekomplikované nitroděložní těhotenství a vyloučil těhotenství mimoděložní, které se může stát život ohrožujícím stavem.

Druhý trimestr obvykle představuje pro cestování nejvhodnější dobu. Potrat již nehrozí, na předčasný porod je ještě brzy a potíže spojené s rostoucím břichem ještě nejsou aktuální. Diskutovaným tématem je létání v těhotenství. Není prokázáno, že by pobyt v letadle ohrožoval plod, těhotenství však představuje období spojené se zvýšeným rizikem tromboembolické nemoci. Nižší tlak kyslíku v kabině, nedostatečná hydratace těhotné a dlouhé sezení toto riziko dále zvyšuje. Pokud tedy těhotná musí absolvovat delší let, měla by dostatečně pít a pravidelně se během letu hýbat. Některé společnosti vyžadují zejména u pokročilejších těhotenství před letem souhlas gynekologa a většina společností odmítá vzít na palubu těhotnou po 34. týdnu těhotenství kvůli riziku předčasného porodu. Je proto vždy dobré se o konkrétních podmínkách jednotlivých leteckých společností předem informovat.

Třetí trimestr je pro cestování nejrizikovější. I když má těhotenství zcela normální průběh, mohou nastat komplikace. Na cestách není výjimkou, že dostanete průjem, nebo infekci močových cest. Ve vysokém stupni těhotenství mohou obě jindy ne až tak vážné věci vyvolat děložní činnost – v krajním případě vedoucí až k předčasnému porodu.

S potenciální nutností hospitalizace je třeba vždy počítat a cíl cestování tomu přizpůsobit. Zcela nevhodné je jezdit k moři na ostrovy, kde není dostupná chirurgická péče. Například při abrupci placenty. Ta je nepředvídatelná a vyžaduje provedení akutního císařského řezu. Život dítěte i váš závisí pak na každé minutě. Přesto jsem se při svém pobytu na Kapverdských ostrovech setkala s  ženami v pokročilém stadiu těhotenství, které si vesele užívaly léta, aniž by se vůbec zamyslely nad tím, jak riskují.

Nebezpeční nejen v letadle

Při cestování jste samozřejmě častěji v nebezpeční, že se stanete účastníkem nehody. V těhotenství doporučuji hospitalizaci a pozorování i po nevelké autonehodě. Vždy je nutné mít sjednané pojištění kryjící i péči o předčasně narozené dítě, což je nákladná léčba, která se může protáhnout až na měsíce do doby, než dítě bude schopné transportu.

Málokterá těhotná si uvědomuje, že například s krvácením či předčasnými kontrakcemi je třeba dodržovat přísný klidový režim, někdy s nutností dlouhodobější infúzní terapie, která cestu domů vylučuje. Mezitím může těhotenství pokročit natolik, že ji letecká společnost už nebude chtít přepravit. Následný porod v zahraničí může být náročný nejen z finančního, ale i z administrativního hlediska.

O rizicích létání v těhotenství se dočtete také zde.

Těhotenství nemusí být pro cestování překážkou, vždy je ale na místě zvážit všechna možná rizika a důkladně se připravit na případné komplikace, aby vám čas strávený na cestách nepřinášel stres, ale naopak klid a odpočinek a hezké chvíle při čekání na miminko.

Cestovala jste i v těhotenství - o vaše zkušenosti se můžete podělit v diskusi, ale i na tomto mailu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 527 lidí

Mohlo by vás zajímat

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce