Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Emma se narodila ve 23. týdnu, vážila jen 420 gramů

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 12640x )

Celosvětové statistiky ukazují, že počet předčasných porodů roste ve většině zemí a po zápalu plic je nyní druhou nejčastější příčinou úmrtí dětí mladších pěti let. Jak prožívají boj o život a zdraví svých předčasně narozených dětí rodiče – i o tom je příběh malé Emmy, která se narodila ve 23. týdnu, vážila jen 420 gramů. Vypráví ho maminka Hanka Zemanová.

rodinný archív Zemanovi
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

„Emminka se narodila 10. 10. 2009 společně se svým bráškou Honzíkem. Takto brzy přišli na svět po odběru plodové vody, který jsem absolvovala tři dny před začátkem porodu. Emma byla téměř o polovinu menší než Honzík, a tak měli lékaři podezření, že by nemusela být v pořádku. Tyto obavy se naštěstí nakonec ukázaly jako liché, ale kolotoč štěstí i neštěstí už byl spuštěn. Porod začal a dětičky musely ven císařským řezem. Přestože byla Emminka tak maličká, ukázala se nakonec silnější než Honzík, který nám na následky všech poškození a předčasného narození po třech dnech zemřel.

Emminka, to malinké nic, které nebylo v inkubátoru téměř vidět, a které zatím človíčka pomalu ani nepřipomínalo, byla tím, co nás v té chvíli drželo nad vodou, abychom se z toho, co se stalo nezbláznili. Museli jsme tu být pro ni a bojovat s ní. Pro mě osobně byl další velikánskou podporou můj manžel, který mě nenechal padnout na kolena.

Emma byla po narození zaintubovaná a slabounká. Nikdo nám nedokázal říct, co bude za hodinu, natož jestli má šanci na přežití. Vzpomínám si, že jsme pořád chtěli, aby nám někdo řekl, jestli už je z nejhoršího venku, ale na to jsme si počkali ještě hodně dlouhou dobu.

Slovníček pojmů

  • Bronchopulmonální dysplázie - Dlouhodobé chronické postižení plic, které vzniká poškozením plic v novorozeneckém věku v důsledku déletrvající mechanické ventilace a vysoké koncentrace kyslíku ve vdechovaném vzduchu.

Druhý týden po narození přišla první infekce. Vzhledem k rozměrům Emminčina tělíčka a po naší zkušenosti s Honzíkem jsme se opravdu báli každého zazvonění telefonu a jen čekali, jestli začnou zabírat antibiotika. Ta naštěstí zafungovala docela rychle a malá byla bez infekce. Další týden se ale potvrdila bronchopulmonální dysplazie a začala kortikoidová kúra.. 28. Den po narození zkusili lékaři Emmu odintubovat, prý tak na den dva, než se unaví. S manželem jsme čekali, že bude dýchat sama pár hodin, ale ona všechny neskutečně překvapila a k intubaci se už nevrátila a my přešli do fáze CPAP, tedy mechanické ventilace u samostatně dýchajícího pacienta. Pořád jsme se báli, aby se to ještě nezvrtlo, ale Emma už vydržela – i když naprosto nesnášela hadičky přístroje a pořád se je snažila vytáhnout.

Přesunuli nás na oddělení JIP, i když více méně kvůli tomu, že se na RES uklízelo, ale i tak jsme měli radost, že jsem pokročili dál… Pak už jsem se nemohla dočkat, až Emmulka dosáhne na 700g a já si jí budu moct klokánkovat. Úplně jsem žasla a v dobrém záviděla maminkám, které si svoje drobečky mohly vzít do náručí, přitisknout na prsa.

29. 11. 2009 jsem se konečně dočkala a držela svojí holčičku poprvé v náručí. Byl to nádherný pocit i když hodně smísený s obavami, ale na poprvé nám to šlo spolu nádherně a já byla konečně aspoň v jednom ohledu spokojená.

Asi 14 dní na to se  Emmulce zvýšil počet apnoických pauz (krátkých zástav dechu) a my se báli zase. Objevila se další infekce, tentokrát močových cest. Ta se držela poněkud déle a první antibiotika vůbec nezabírala - a tak jsme se dost báli. Já tedy víc, manžel v tomto ohledu věřil vždy víc v dobrý výsledek a uklidňoval mě, že to dobře dopadne. Lékaři nasadili další antibiotika - ta naštěstí konečně začala zabírat. Trvalo ale asi 2 týdny, než infekce zmizela úplně. Bohužel jsem si kvůli tomu svoji berušku nemohla vzít do náručí ani na Štědrý den, ale hlavní je, že i tato infekce nakonec odešla.

Čtěte také: Matýsek se narodil téměř tři měsíce před termínem

Pak už bylo vše v pořádku, dýchání se nám ustalovalo a po skončení infekce, se začátkem nového roku se vše začalo obracet rychle k lepšímu. Emmince začali sundávat hadičky ventilátoru, pouštět kyslík do inkubátoru -  postupně už nebyl kyslík potřeba vůbec. Nemohla jsem se už dočkat, až nás přesunou z JIPu. Ne, že by se tu o nás nestarali dobře, to naopak, ale za tu dobu, co jsme byli na JIPu se na našem pokoji prostřídalo tolik dětiček, které vždy, dřív než my, mířili na oddělení a my stále nic. Nakonec jsme se ale taky dočkali. Byl to další krok domů. Emma absolvovala ještě operaci tříselných kýl, ale to už proti tomu všemu byla jen kosmetická úprava.

Ke konci jsme ještě bojovali s váhou a malá nechtěla moc přibírat. Nakonec i to zvládla a domů jsme se dostali po 4,5 měsících od narození - 6. 2. 2010.

Tímto bychom rádi ze srdce poděkovali celému týmu lékařů z oddělení RES a JIP za to, že nám náš malinkatý zázrak zachránili, i když se to na začátku zdálo nemožné. Sestřičkám těchto oddělení za jejich neúnavnou a pečlivou práci, která vyžaduje určitě spousty trpělivosti, nervů a otrlosti. Budiž všem z tohoto oddělení satisfakcí, že nejen nám třem změnili život k lepšímu. Jejich práce se nesmírně vážíme. Děkujeme rovněž za milou péči, která nám byla věnována na odděleních OPN.

Čtěte také: Péče o předčasně narozené děti: velké úspěchy i rezervy

Všem maminkám a tatínkům, kteří právě prožívají podobný příběh, držíme maximálně palce, aby vše dopadlo tak dobře jako u nás a posílám hodně sil k zvládnutí tohoto náročného období. Šťastní rodiče Hanka a Honza Zemanovi a naše zlatíčko Emminka - nyní 3 roky."

Ve světě se rodí stále víc nedonošených dětí. Za rok jich skoro milion bohužel i zemře. 17. listopad je Světovým dnem, který právě toto téma připomíná. Potíže, které mají nedonošené děti, vysvětluje i článek: Nedonošené děti patří mezi nejohoroženější.

Máte podobný příběh? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu [email protected].

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Pleny

Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".

Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

První úsměv

Novorozenec přinesený z porodnice je krásný, avšak bez ducha. Neumí ještě ovládat mimické svaly. S nezúčastněným výrazem ve tváři spí, jí a pláče, občas vytvoří různé grimasy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce