Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Průjmová onemocnění v dětském věku

(prof. MUDr. Zdeněk Doležel CSc. | přečteno: 9142x )

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

Je tomu tak proto, že teplejší počasí představuje pro většinu vyvolávajících infekčních původců ideální prostředí pro jejich rychlé šíření, dále však i proto, že obvykle poněkud klesají naše hygienické návyky a zvyklosti (nedostatek vody k omývání rukou a potravin, závadná voda k pití či koupání). Přitom právě u dětí mohou průjmová onemocnění probíhat velmi bouřlivě a komplikovaně.

Obecně platí, že čím je dítě mladší, tím závažnějšímůže být průběh průjmového onemocnění.

Nejčastějšími původci těchto onemocnění bývají v našich podmínkách salmonely a shigely. U salmonelóz jsou zdrojem nákazy různá zvířata, včetně ptáků, dále pak nedostatečně tepelně zpracované potraviny. Jde zejména o vejce a výrobky z vajec (majonézy, omáčky, paštiky), zmrzlinu, špatně omyté ovoce a zeleninu, ale i málo tepelně upravené masné výrobky (hot dog, hamburgery). K prvním příznakům salmonelóz obvykle dochází v rozmezí 6-48hod od požití.

Kromě bolestí břicha, je v popředí především průjem, stolice mohou být vysloveně vodové, u části nemocných může být stav provázen horečkou.V důsledku velkých ztrát vody zažívacím traktem dochází k dehydrataci organismu nemocného dítěte. To se projeví celkovou slabostí, únavou, vzestupem tělesné teploty, ale i ztrátou kožní elascity a oschlými sliznicemi. V komplikovaných případech může docházet k postižení různých orgánů (mozek, ledviny, srdce, játra) a stav může vyústit v bezprostřední ohrožení života. K uvedeným ztrátám tělesné vody jsou velmi citliví především děti věkového rozmezí 0-3roky.

Základním léčebným opatřením u této infekce je dostatečný přívod tekutin. V domácích podmínkách je podáváme přirozeným způsobem, tj.ústy. Ideální tekutinou je zejména neslazený čaj. Kategoricky se vyhýbáme jiným obvyklým nápojům: mléko, slazené minerálky, nápoje typu coca-cola.

Další opatření představuje dieta. Dáváme přednost starším rohlíkům, sucharům, vhodná může být i neslazená rýžová kaše. V prvních dnech této střevní infekce se absolutně vyhýbáme ovoci a zelenině. I tak vesměs nemocné děti nemají žádnou chuť k jídlu. K dietě a dostatečné nabídce tekutin je možno přidat některý z protiprůjmových léků, které lze volně dostat v lékárně (Endiform,Carbotox, Smecta, ). Velikost dávkování Vám určí v lékárně s ohledem na věk dítěte. V nekomplikovaných případech výše uvedená opatření obvykle postačí k uzdravení během 3-4 dnů pomíjí akutní fáze choroby, upravují se stolice a zlepší se celkový stav nemocného. Dietu udržujeme i v tomto období přísnější, není vhodný rychlý přechod ke zcela normální stravě.

U dětí ve stáří 0-3 roků života je vždy vhodné v průběhu akutního průjmového onemocnění vyhledat lékařskou pomoc. Tyto děti často odmítají pití tekutin a nelze jim je mnohdy podávat jinak než formou infuzí. To však samozřejmě vyžaduje hospitalizaci.

Shigelózy (dysentérie) se v mnohém od salmonelóz neliší. Zdrojem nákazy jsou obvykle nemocní lidé. Onemocnění se manifestuje vesměs po 3 dnech od získání nákazy. Bacily se rychle pomnožují v tenkém střevě, vlastní těžké postižení je však ve střevě tlustém. Onemocnění propuká náhle, s velkými bolestmi břicha, s bolestivým nutkáním na stolici. Ta bývá kašovitá, ale i vodová s hlenem a krví. Není vyjímkou, že počet stolic může být 15-30 za 24hod. Nechutenství, horečka, celková slabost a únava doprovázejí uvedené potíže ze zažívacího traktu.

Nemocní jsou opět ohroženi velkými ztrátami vody se všemi důsledky jako je tomu u salmonelóz. Základní léčebná opatření jsou stejná = dostatečný přívod tekutin a dieta. Je možno opět použít některé protiprůjmové prostředky. V komplikovanějších případech je nutná aplikace antibiotik a dodávka tekutin infúzemi. To jsou však opět opatření, která vyžadují hospitalizaci nemocných dětí.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

44%
56%
Zatím hlasovalo 115 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hypohydratace

Hypohydratace je stav, kdy tělu chybí akutně voda. Hypohydratace u všech jejích typů provázena nálezem nízkého krevního systémového tlaku, tachykardií, snížením centrálního žilního tlaku, křečemi a pocitem žízně.

Plynatost, meteorismus

Nahromadění plynu v trávicím traktu. Nahromadění plynu v žaludku se odborně označuje jako aerogastrie.

Salmoneloza-nejčastější průjmové onemocnění

Salmoneloza je nejčastější průjmové onemocnění vyvolané salmonelou.

Průjmová onemocnění v dětském věku

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.