Inzerce

Průjmová onemocnění v dětském věku

4. května 2007, prof. MUDr. Zdeněk Doležel CSc.   |   přečteno: 8117x

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

Je tomu tak proto, že teplejší počasí představuje pro většinu vyvolávajících infekčních původců ideální prostředí pro jejich rychlé šíření, dále však i proto, že obvykle poněkud klesají naše hygienické návyky a zvyklosti (nedostatek vody k omývání rukou a potravin, závadná voda k pití či koupání). Přitom právě u dětí mohou průjmová onemocnění probíhat velmi bouřlivě a komplikovaně.

Obecně platí, že čím je dítě mladší, tím závažnějšímůže být průběh průjmového onemocnění.

Nejčastějšími původci těchto onemocnění bývají v našich podmínkách salmonely a shigely. U salmonelóz jsou zdrojem nákazy různá zvířata, včetně ptáků, dále pak nedostatečně tepelně zpracované potraviny. Jde zejména o vejce a výrobky z vajec (majonézy, omáčky, paštiky), zmrzlinu, špatně omyté ovoce a zeleninu, ale i málo tepelně upravené masné výrobky (hot dog, hamburgery). K prvním příznakům salmonelóz obvykle dochází v rozmezí 6-48hod od požití.

Kromě bolestí břicha, je v popředí především průjem, stolice mohou být vysloveně vodové, u části nemocných může být stav provázen horečkou.V důsledku velkých ztrát vody zažívacím traktem dochází k dehydrataci organismu nemocného dítěte. To se projeví celkovou slabostí, únavou, vzestupem tělesné teploty, ale i ztrátou kožní elascity a oschlými sliznicemi. V komplikovaných případech může docházet k postižení různých orgánů (mozek, ledviny, srdce, játra) a stav může vyústit v bezprostřední ohrožení života. K uvedeným ztrátám tělesné vody jsou velmi citliví především děti věkového rozmezí 0-3roky.

Základním léčebným opatřením u této infekce je dostatečný přívod tekutin. V domácích podmínkách je podáváme přirozeným způsobem, tj.ústy. Ideální tekutinou je zejména neslazený čaj. Kategoricky se vyhýbáme jiným obvyklým nápojům: mléko, slazené minerálky, nápoje typu coca-cola.

Další opatření představuje dieta. Dáváme přednost starším rohlíkům, sucharům, vhodná může být i neslazená rýžová kaše. V prvních dnech této střevní infekce se absolutně vyhýbáme ovoci a zelenině. I tak vesměs nemocné děti nemají žádnou chuť k jídlu. K dietě a dostatečné nabídce tekutin je možno přidat některý z protiprůjmových léků, které lze volně dostat v lékárně (Endiform,Carbotox, Smecta, ). Velikost dávkování Vám určí v lékárně s ohledem na věk dítěte. V nekomplikovaných případech výše uvedená opatření obvykle postačí k uzdravení během 3-4 dnů pomíjí akutní fáze choroby, upravují se stolice a zlepší se celkový stav nemocného. Dietu udržujeme i v tomto období přísnější, není vhodný rychlý přechod ke zcela normální stravě.

U dětí ve stáří 0-3 roků života je vždy vhodné v průběhu akutního průjmového onemocnění vyhledat lékařskou pomoc. Tyto děti často odmítají pití tekutin a nelze jim je mnohdy podávat jinak než formou infuzí. To však samozřejmě vyžaduje hospitalizaci.

Shigelózy (dysentérie) se v mnohém od salmonelóz neliší. Zdrojem nákazy jsou obvykle nemocní lidé. Onemocnění se manifestuje vesměs po 3 dnech od získání nákazy. Bacily se rychle pomnožují v tenkém střevě, vlastní těžké postižení je však ve střevě tlustém. Onemocnění propuká náhle, s velkými bolestmi břicha, s bolestivým nutkáním na stolici. Ta bývá kašovitá, ale i vodová s hlenem a krví. Není vyjímkou, že počet stolic může být 15-30 za 24hod. Nechutenství, horečka, celková slabost a únava doprovázejí uvedené potíže ze zažívacího traktu.

Nemocní jsou opět ohroženi velkými ztrátami vody se všemi důsledky jako je tomu u salmonelóz. Základní léčebná opatření jsou stejná = dostatečný přívod tekutin a dieta. Je možno opět použít některé protiprůjmové prostředky. V komplikovanějších případech je nutná aplikace antibiotik a dodávka tekutin infúzemi. To jsou však opět opatření, která vyžadují hospitalizaci nemocných dětí.

autor: prof. MUDr. Zdeněk Doležel CSc.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 13 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

    Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

    Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

  • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

    Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.