Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Tatínek u porodu, ano nebo ne? (2. část)

( Jarmila Dočkalová | přečteno: 24980x )

Otec, který prožije narození dítěte, může ho pochovat, zachytí jeho pohled, prožívá nesmírný citový zážitek ...

shutterstock.com

Co u vlastního porodu?

Cítit ke své partnerce velkou lásku a náklonnost. I tehdy, kdy přes bolestivé stahy naříká, je unavená, upocená, neupravená a často i nervózní a nepříjemná. Musíte vědět, co dělá vaší mamině dobře, čemu dává přednost, znát všechny ty maličkosti, které ji mohou uklidnit a uvolnit. Měli byste být schopni pochopit citovou stránku porodu, city, které žena prožívá (mnohdy se chová úplně jinak, než při běžném životě) a citovou podporu, kterou potřebuje.

Měli byste být schopni pomoci při praktické stránce. Umět s ní správně dýchat, pomoci jí při uvolňovacích polohách, chodit s ní, podpírat, sprchovat ji, masírovat (v I. době porodní) ...

Měli byste být schopni přizpůsobit se měnícím se požadavkům a potřebám rodící ženy. Komunikovat s ní. Plnit to, co si zrovna přeje a nepolemizovat s ní o tom, zda je či není lepší ta či ona věc. Každá žena je při porodu jiná a různé jsou i její reakce během porodu. Porod je tak zvláštní záležitostí, že se nedá naplánovat dopředu chování při něm. Partner by se tedy měl chovat jako pomocník a ochránce své ženy. Dávat jí pocit bezpečí.

Měli byste umět být tichým a pozorným společníkem. Být stále při ruce, zbytečně nerušit. Zvláště při vlastním porodu dítěte (ve II. době porodní). Maminka v té době musí zkoncentrovat veškeré fyzické a psychické síly, aby mohla dostatečně silně a účinně tlačit, a v této době nebude patrně vnímat vaše hlazení a laskání, spíše ji bude rušit. Více ocení, když jí např. po nádechu podržíte hlavu a nohu (pokud bude v pololeže), či ji podepřete.


cviky

Otec, který prožije narození dítěte, může ho pochovat, zachytí jeho pohled, prožívá nesmírný citový zážitek.

Při porodu mají muži příležitost poznat, čím žena prochází, uvědomit si, jakého obrovského výkonu je schopna a co je ochotna podstoupit. Po porodu může společně celá rodina odpočívat a vychutnávat radost z nového života a vzájemné blízkosti, zažívá nenahraditelné chvíle. Ty tam jsou obavy z nezvládnutí situace, z možnosti nevolnosti z krve, či vlastního porodu. Možná se objeví i nějaká slzička dojetí a obrovské lásky a úcty. Nepotlačujte ji, je projevem vašeho citu a ne zbabělosti.

Jestliže nastávající maminku opravdu milujete, budete o ni pečovat tím nejněžnějším a nejcitlivějším způsobem, jakého je schopna pouze milující osoba, a váš porod a narození vašeho dítěte bude i pro vás nezapomenutelným zážitkem.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Tatka
1x

Tak jako každý správný a citlivý manžel i já jsem se rozhodl být ženě nablízku při porodu. Porod proběhl z mého pohledu celkem dobře a narodil se nám krásný syn. Potud vše jak má být. Mé vlastní problémy však nastaly až když jsem se měl po šestinedělí projevit jako muž... do dnešního dne (jsou to dva roky a pět měsíců od porodu) jsme s manželkou měli jen 3x pohlavní styk. A mohu říct s čistým svědomím, že jsme se snažili, ale ten blok v mé hlavě prostě nelze jen tak odstranit. Před porodem jsme mívali sex pravidelně. Takže varuji citlivější povahy, nezvyklé prožívat utrpení své ženy a vidět "za co my, muži můžeme". Dobře si rozmyslete je-li nutné u porodu být osobně.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Příprava na porod psychicky i fyzicky

Vaše těhotenství se blíží ke svému konci, čím dál víc se přibližuje tolik očekávané období, období porodu. Stavy spojené s koncem těhotenství mohou být pro těhulku stavy s narušením pohodlí a klidu...

Porod: doba před porodem

Porodem těhotenství vrcholí. Je to doba, na kterou rodiče netrpělivě čekají, doba, kdy přijde na svět jejich vytoužené miminko. K porodu nejčastěji dochází mezi 38. - 42. týdnem těhotenství.

Porod: příjem na porodním sále

Po příchodu na porodní sál je většinou mamince natočen vstupní kardiotokografický záznam srdečních ozev miminka, maminka je zevně i vnitřně vyšetřena, aby se zjistilo, v jaké fázi porod je .

Porod: první doba porodní

Je to doba od začátku pravidelných děložních stahů do úplného otevření děložního hrdla.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce