Inzerce

Tatínek u porodu, ano nebo ne? (2. část)

6. května 2006, Jarmila Dočkalová   |   přečteno: 21986x

Otec, který prožije narození dítěte, může ho pochovat, zachytí jeho pohled, prožívá nesmírný citový zážitek ...

foto: shutterstock.com

Co u vlastního porodu?

Cítit ke své partnerce velkou lásku a náklonnost. I tehdy, kdy přes bolestivé stahy naříká, je unavená, upocená, neupravená a často i nervózní a nepříjemná. Musíte vědět, co dělá vaší mamině dobře, čemu dává přednost, znát všechny ty maličkosti, které ji mohou uklidnit a uvolnit. Měli byste být schopni pochopit citovou stránku porodu, city, které žena prožívá (mnohdy se chová úplně jinak, než při běžném životě) a citovou podporu, kterou potřebuje.

Měli byste být schopni pomoci při praktické stránce. Umět s ní správně dýchat, pomoci jí při uvolňovacích polohách, chodit s ní, podpírat, sprchovat ji, masírovat (v I. době porodní) ...

Měli byste být schopni přizpůsobit se měnícím se požadavkům a potřebám rodící ženy. Komunikovat s ní. Plnit to, co si zrovna přeje a nepolemizovat s ní o tom, zda je či není lepší ta či ona věc. Každá žena je při porodu jiná a různé jsou i její reakce během porodu. Porod je tak zvláštní záležitostí, že se nedá naplánovat dopředu chování při něm. Partner by se tedy měl chovat jako pomocník a ochránce své ženy. Dávat jí pocit bezpečí.

Měli byste umět být tichým a pozorným společníkem. Být stále při ruce, zbytečně nerušit. Zvláště při vlastním porodu dítěte (ve II. době porodní). Maminka v té době musí zkoncentrovat veškeré fyzické a psychické síly, aby mohla dostatečně silně a účinně tlačit, a v této době nebude patrně vnímat vaše hlazení a laskání, spíše ji bude rušit. Více ocení, když jí např. po nádechu podržíte hlavu a nohu (pokud bude v pololeže), či ji podepřete.


cviky

Otec, který prožije narození dítěte, může ho pochovat, zachytí jeho pohled, prožívá nesmírný citový zážitek.

Při porodu mají muži příležitost poznat, čím žena prochází, uvědomit si, jakého obrovského výkonu je schopna a co je ochotna podstoupit. Po porodu může společně celá rodina odpočívat a vychutnávat radost z nového života a vzájemné blízkosti, zažívá nenahraditelné chvíle. Ty tam jsou obavy z nezvládnutí situace, z možnosti nevolnosti z krve, či vlastního porodu. Možná se objeví i nějaká slzička dojetí a obrovské lásky a úcty. Nepotlačujte ji, je projevem vašeho citu a ne zbabělosti.

Jestliže nastávající maminku opravdu milujete, budete o ni pečovat tím nejněžnějším a nejcitlivějším způsobem, jakého je schopna pouze milující osoba, a váš porod a narození vašeho dítěte bude i pro vás nezapomenutelným zážitkem.

autor: Jarmila Dočkalová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Tatka1 poděkování

Tak jako každý správný a citlivý manžel i já jsem se rozhodl být ženě nablízku při porodu. Porod proběhl z mého pohledu celkem dobře a narodil se nám krásný syn. Potud vše jak má být. Mé vlastní problémy však nastaly až když jsem se měl po šestinedělí projevit jako muž... do dnešního dne (jsou to dva roky a pět měsíců od porodu) jsme s manželkou měli jen 3x pohlavní styk. A mohu říct s čistým svědomím, že jsme se snažili, ale ten blok v mé hlavě prostě nelze jen tak odstranit. Před porodem jsme mívali sex pravidelně. Takže varuji citlivější povahy, nezvyklé prožívat utrpení své ženy a vidět "za co my, muži můžeme". Dobře si rozmyslete je-li nutné u porodu být osobně.

Reagovatpoděkovatnahlásit

10. února 2009, 12:36:43


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Lidna (Křivice - vitamín D) 15. listopadu 2019, 12:22:20

    Já jsem ho dostala u doktorky na předpis a dávala jsem ho poctivě. Hodně jsem četla, že… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. listopadu 2019, 18:40:52

    Ahojte na dovolenke bolo super... mala som ešte napätia a občas úzkosti ale zvládla som to aj… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 15. listopadu 2019, 13:02:28

    Pořídila jsem si elektronickou cigaretu, a straně mne to chytlo, akorát se moc nevyznám v… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.