Inzerce

Nemocné srdce a těhotenství: jde to!

17. září 2010, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 15022x

Může mít žena, která se léčí s nemocným srdcem, dítě? A proč léčbu těchto onemocnění podstupují spíše muži? To jsou otázky, na které jsme hledali odpovědi ve specializovaném centru Nemocnice na Homolce, které se zaměřuje na ženy a úspěšně pečuje o těhotné pacientky se závažnými poruchami srdečního rytmu.

foto: shutterstock.com

"V péči naší arytmologické ambulance je více než desítka žen s defibrilátorem, které úspěšně bez komplikací porodily. Na dalších případech spolupracujeme v rámci konzultací. Provedli jsme úspěšné katetrizační ablace těhotných žen, bez následků pro později narozené děti," říká vedoucí lékařka Antiarytmické jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Lucie Šedivá, PhD. Co je katetrizační ablace a jaké jsou další metody léčby arytmií si přečtěte v tomto článku.

Náhlá srdeční smrt

Právě lidé s nemocným srdcem umírají na náhlou srdeční smrt. Je to stav, kdy člověku přestane náhle fungovat srdce a do hodiny od začátku příznaků umírá. Na náhlou srdeční smrt ročně zemře stejný počet nemocných jako na rakovinu plic, prsu, mozkovou příhodu a AIDS dohromady. Až 88 procent těchto náhlých úmrtí mají na svědomí poruchy srdečního rytmu (arytmie) vznikající v důsledku dysfunkce levé srdeční komory. Podrobnosti o tom, proč arytmie vzniká a jak ji poznáte, se dočtete zde.

Nejúčinnější možností, jak ochránit nemocné před náhlou srdeční smrtí, je voperování implantabilního defibrilátoru. Tento přístroj příčinu arytmií nevyléčí a jejich vzniku nezabrání, ale svým zásahem je ukončí a zachrání tím nemocného před smrtí. U žen je o něco nižší riziko náhlé srdeční smrti než u mužů, poruchy srdečního rytmu však mohou ženám zkomplikovat těhotenství, negativně ovlivnit plod a porod samotný.

Ve většině případů nastává NSS u nemocných se známým postižením srdce, avšak u 20 až 25 procent lidí se projeví nemocné srdce až náhlou srdeční smrtí. Nejčastější příčinou náhlé srdeční smrti je ischemická choroba srdeční, která ji způsobuje až v 80 procentech. Více podrobností o této chorobě si můžete přečíst zde.

Příčinou jsou i onemocnění srdeční svaloviny (kardiomyopatie), která jsou způsobena jejím poškozením infekcemi, toxickými látkami či alkoholem, některá geneticky podmíněné onemocnění vedoucí k život ohrožujícím arytmiím či vrozené srdeční vady. K rizikovým faktorům tedy patří především typické rizikové faktory ischemické choroby srdeční, jako je kouření, obezita, cukrovka, malá fyzická aktivita a mužské pohlaví.

Nejdůležitějším rizikovým faktorem náhlé srdeční smrti je odhalení dysfunkce levé srdeční komory. Pacienti s takto postiženou funkcí srdce mají větší riziko vzniku arytmií, které ve svém důsledku vedou ke zhroucení oběhu a bez zásahu takový nemocný umírá. Zvláště ohroženou skupinou jsou nemocní se srdečním selháním. Podle současných znalostí umírají nemocní se srdečním selháním během osmi let od projevení nemoci, a to 80 procent mužů a 70 procent žen.

Ženy o defibrilátor nestojí?

Z výsledků velkých studií o náhlé srdeční smrti vyplývá, že 40 procent případů srdeční zástavy se děje ženám. Přesto je poměr žen a mužů zabezpečených implantabilním defibrilátorem 1:3. "Nižší procento žen, kteří mají implantovaný ICD přístroj v poměru k jejich ohrožení, má zřejmě více vysvětlení. Ženy jsou pravděpodobně méně nakloněny invazivním formám léčby a mají váhavější postoj k operačním výkonům. Další možnou příčinou je jejich vyvinutá zodpovědnost vůči rodině než je tomu u mužů - ženy odkládají klíčovou návštěvu u lékaře, která by mohla odhalit závažné onemocnění," míní dr. Šedivá. Podobné je to i v případě katetrizační ablace fibrilace síní, kdy ji podstupuje méně než 40 procent žen z celkového počtu takto léčených nemocných. "I v tomto případě, a možná ještě více než v předcházejícím, hraje zřejmě roli neochota žen podrobit se invazivnímu zákroku. Ženy jsou náchylnější k přezírání obtíží či zatajování a popírání příznaků nemoci," říká dr. Šedivá.

autor: Redakce Ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Mauve

The forum is a brighter place thakns to your posts. Thanks!

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. července 2011, 22:02:35

znluipug

HWeVJ2 bnhfhozkljpp

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. července 2011, 12:07:47

ycenzafbp

LHeiVw , [url=http://qvvjvsfggtuv.com/]qvvjvsfggtuv[/url], [link=http://wqerkgdvilrx.com/]wqerkgdvilrx[/link], http://oagiwzjwzojk.com/

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. července 2011, 15:54:57


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 14 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

    Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

    Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

  • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

    Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.