Inzerce

Samoměření krevního tlaku

2. července 2009, Tomáš Větrovský   |   přečteno: 13371x

Samoměřením krevního tlaku lze tlak zachytit v každodenních podmínkách. Ideální je provádět měření vždy jednou ráno a večer, přibližně ve stejnou dobu. Výsledky se poté i s užívanými léky zanesou do deníku.

foto: shutterstock.com

Samoměřením krevního tlaku lze tlak zachytit v každodenních podmínkách. Ideální je provádět měření vždy jednou ráno a večer, přibližně ve stejnou dobu. Výsledky se poté i s užívanými léky zanesou do deníku.

Díky tomu, že se pacient zabývá svou nemocí, užívá i pravidelně předepsané léky ve stanoveném dávkování. Údaje zaznamenané v jeho osobním výkazu poskytují lékaři důležité informace o úspěchu léčby a slouží ke kontrole či eventuální změně terapie.

Při měření doma v navyklé atmosféře odpadá tzv. "efekt bílého pláště". Mnozí lidé reagují na prostředí ordinace, kliniky či lékárny zvýšením krevního tlaku, takže hodnoty naměřené u lékaře jsou častokrát znatelně vyšší než hodnoty naměřené v normálních podmínkách.

Jak provádět samoměření krevního tlaku?

Měření krevního tlaku se provádí téměř vždy nepřímo. Měření se, v závislosti na typu přístroje, provádí na paži, na zápěstí, nebo na prstu, přičemž okolo místa měření se položí nafouknutá manžeta. Tato manžeta je připojena na přístroj. Tlak se přenáší bezprostředně na paži, zápěstí nebo prst a také na cévy pod nimi procházejícími. Překročí-li tlak v manžetě hodnotu systolického krevního tlaku v tepnách, nemůže již tepnami protékat krev.

Jestliže se následně pomalu odpouští z manžety vzduch, krev se opět rozproudí tepnami, jakmile je systolický tlak v tepně vyšší než v manžetě.

Každým úderem se srdci podaří protlačit krev staženou tepnou. Přiloží-li se stetoskop na vnitřní stranu lokte, je slyšet pravidelné klepání.Když se objeví klepání, odpovídá tlak systolického krevnímu tlaku (horní hodnota). Během dalšího odpouštění vzduchu měnící se tlak manžety přestane bránit toku krve a tóny zmizí. Tlak, který nyní působí se rovná diastolickému krevnímu tlaku (dolní hodnota). Krevní tlak lze měřit poslechovou trubicí (stetoskopem), mikrofonem, nebo elektronickým vyhodnocováním kmitání (oscilací).

Jak postupovat při samoměření krevního tlaku a jak obsluhovat přístroj na měření krevního tlaku se dozvíte také z návodu k použití, který je ke každému přístroji přiložen

Volba vhodného přístroje na měření krevního tlaku

Na trhu je v současnosti mnoho různých variant přístrojů na měření krevního tlaku. Abyste mohli posoudit, který přístroj je pro vás osobně nejvhodnější, měli byste brát v úvahu následující kritéria:

 • Metoda měření.
 • Místo měření.
 • Metoda pro pumpování vzduchu.
 • Paměť.

Metoda měření

Existují dvě základní metody měření krevního tlaku: klasická metoda podle Riva-Rocciho a oscilometrický princip. Při metodě podle Riva-Rocciho se krevní tlak měří pomocí stetoskopu, popř. elektronicky přes mikrofon.

U oscilometrického principu se přijímají a vyhodnocují kmity, které se v manžetě vyskytují mezi systolickým a diastolickým tlakem. Moderní oscilometrická metoda se stále více prosazuje u přístrojů na samoměření krevního tlaku. Tato metoda ovšem není příliš vhodná pro pacienty s poruchami srdečního rytmu. Samoměření krevního tlaku by proto měli provádět pouze po předchozí konzultaci s lékařem.

Místo měření

V současnosti jsou na celém světě rozšířeny přístroje určené pro měření krevního tlaku na paži, na zápěstí a na prstu. Měření krevního tlaku se ale směrem od paže přes zápěstí až k prstu stává technicky komplikovanějším, protože se zmenšuje šířka artérií, jejichž stlačením se měření provádí.

Přístroje pro měření tlaku na prstu měří za současného stavu technicky nepřesně, a proto se nedoporučují. U pacientů s kornatěním tepen, s cévními změnami apod. se mohou vyskytnout nepřesné údaje i měřením na zápěstí.

Metoda pumpování vzduchu

Rozlišujeme poloautomatické a plně automatické pumpování vzduchu. U poloautomatické metody musí uživatel pomocí pumpovacího balónku vytvořit pumpováním vzduchu tlak v manžetě sám. U plně automatické metody se tlak v manžetě vytvoří malým kompresorem.

Je-li přístroj navíc vybaven funkcí předvolby tlaku, lze vhodným nastavením hodnoty zabránit nadbytečnému přepumpování. Tím se sníží spotřeba baterií a zároveň se výrazně zkrátí doba měření.

Paměť

Je-li přístroj vybaven pamětí, je možné vyvolat posledně naměřené hodnoty. U některých přístrojů lze zjistit i jejich průměrné hodnoty.

MUDr. Tomáš Větrovský

podle materiálů společnosti HARTMANN-RICO

autor: Tomáš Větrovský

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 56 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Xy (Neurol) 21. srpna 2019, 06:52:51

  Pak jste ovsem nebyla v koncich, nemela silnou depresi ci uzkost, ktera je velmi patologicka a… Diskutovat

 • Vendy (operace krční páteře) 21. srpna 2019, 10:02:45

  Ahoj Jani.pises důchod nepřiznání?to snad po operaci krční páteře ani není možný? … Diskutovat

 • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. srpna 2019, 23:45:26

  Ahoj Kati,jo máš pravdu ležím ,leduju nohu která vypadá blbě fialovo modro napuchlá, mám… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.