Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Hypertenze (vysoký tlak)

(MUDr. Pavel Mokrý | přečteno: 11769x )

Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.

shutterstock.com

Talkoměry na zápěstí
Jedinečný nástroj pro pravidelné měření
krevního tlaku -- kdykoliv a kdekoliv.

Co to je hypertenze?

  • je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy
  • Výskyt hypertenze v průmyslově vyspělejších zemích se pohybuje kolem 15-20%, ve věkové skupině nad 60 let již 30-40% v populaci
  • Představuje jeden z nejzávažnějších rizikových faktorů ischemické choroby srdeční
 • Definice:
  U dospělého jedince považujeme za hypertenzi hodnoty krevního tlaku (TK) větší než 140/90 mmHg prokazované aspoň u 2 ze 3 měření TK v průběhu několika týdnů.
 • Rozlišujeme hraniční hypertenzi s hodnotami systolického/diastolického tlaku v rozmezí 140-160/90-95, mírnou hypertenzi 140-179/90-105, středně těžkou 180-199/106-114,a těžkou hypertenzi se systolickým tlakem větším než 200 a diastolickým větším než 115.

Kdy se jedná, resp. je podezření, že by se mohlo jednat o hypertenzi?

Ve více než 90% se jedná o tzv. primární (esenciální) typ hypertenze, kdy příčina není zjevná ve zbývajících procentech je zvýšení krevního tlaku na podkladě známé orgánové příčiny, jedná se o tzv. sekundární hypertenzi. Příčinou může být onemocnění ledvin, nejrůznější endokrinní onemocnění, hypetenze může doprovázet i těhotenství, může být způsobena i některými léky, které pacient užívá, apod.

Diagnostika:

 • TK měřený vsedě i vstoje (pomocí tonometru s připojenou manžetou, odpočet pomocí fonenoskopu)
 • Vyšetření periferních tepen (sonografie)
 • Vyšetření moče (chemicky i sediment)
 • EKG , oční pozadí ( s otázkou změn na sítnici)
 • Vyšetření tzv. body mass indexu (výško-váhový poměr) norma by se měla pohybovat v rozmezí 20-25
 • U některých skupin nemocných pak může navazovat specializovanější diagnostika: echokardiografie - posouzení funkce levé komory srdeční
 • RTG hrudníku
 • ev. spec. endokrinologická vyšetření apod.

Jak se léčí ( s důrazem na volně prodejná léčiva, pokud jsou relevantní), jak dlouho léčba a onemocnění (případně jeho příznaky) trvá?

Správná léčba hypertenze, podle výsledků vědeckých studií, vede nejen ke zlepšení prognózy, ale je i schopna zabránit výskytu orgánových komplikací (jako je hypertrofie, neboli zbytnění levé komory srdeční, srdeční selhání, krvácivé cévní mozkové příhody, poškození ledvin).

Cílem léčby je normalizovat krevní tlak, tj. snížit TK pod hodnotu 140/90 mmHg. Výraznější snížení hodnoty na hodnoty 120-130/80-85 je doporučováno u mladších hypertoniků a u nemocných s diabetem mellitem (cukrovkou). Cílem léčby hypertenze by mělo být kromě snížení TK i ovlivnění progrese orgánových projevů, či komplikací hypertenze a ovlivnění všech dalších rizikových faktorů.

Důležitou podmínkou je motivace nemocného. Léčba je individuální a komplexní.Základem léčby je tzv. nefarmakologická léčba, na kterou nasedá u převážné většiny nemocných farmakoterapie.

Nefarmakologická léčba:

 • Redukce hmotnosti u obesity (normalizace tělesné hmotnosti vede u řady nemocných k současné normalizaci krevního tlaku).
 • Restrikce příjmu sodíku - je doporučováno snížení přívodu na úroveň nižší než 6 g NaCl/den.
 • Snížení příjmu alkoholu. (max. 30 g /den)
 • Pravidelná fysická aktivita, především tzv. izotonická (běh, lyžování, plavání, turistika apod.). Naopak nevhodné je tzv. izometrické cvičení (kopání, zvedání těžkých břemen apod.).
 • Omezení stresu

Farmakologická léčba

( pokud není efekt nefarmakologického postupu).

Existuje široká škála preparátů, léčba musí být přísně individuální. Pacient může být léčen buď pouze jedním preparátem (monoterapie) nebo v kombinaci, zvláště u velmi rezistentních forem hypertenze. V současnosti je používáno 5 typů hypotenziv: diuretika, beta-blokátory, blokátory kalciových kanálů, inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu a v některých případech i blokátory tzv. alfa-1 receptorů.

Spolupráce nemocného při léčbě.

Navzdory rozmachu antihypertenzní léčby je dnes dokumentováno, že jen u třetiny všech hypertoniků vede léčba k normalizaci hodnot krevního tlaku. Jednou z hlavních příčin tohoto stavu je snížená spolupráce nemocných při léčbě v důsledku několika faktorů (dlouhodobá léčba, která nevede ke zlepšení, vedlejší účinky léků, absence příznaků apod.).

 • edukační materiály
 • domácí měření TK
 • udržovat pravidelný kontakt s lékařem
 • dodržování principů nefarmakogické léčby

Jaká je možná prevence?

Patrně nejdůležitější zásadou je hlídat si tělesnou hmotnost. Snižování tělesné hmotnosti pomáhá udržovat nízkou hodnotu krevního tlaku.
Pokuste se omezit konzumaci alkoholických nápojů, protože se po nich tloustne a mohou zvyšovat váš krevní tlak.
Omezte spotřebu soli. Jedná se vlastně pouze o převýchovu vašich chuťových buněk. Při vaření nahraďte sůl bylinkami a kořením.
Pravidelné cvičení pomáhá snižovat stres, udržuje krevní tlak v normě a celý organismus v dobré kondici. Snažte se co nejvíce chodit pěšky, a to i do schodů. Výbornou prevencí je trochu se večer proběhnout nebo si jít zaplavat.
Většina kuřáků se pravděpodobně již mnohokrát pokoušela s tímto zlozvykem přestat.
Uvědomte si, že kouření dočasně zvyšuje váš krevní tlak a vysoký krevní tlak znásobuje poškození srdce a cév.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Adam
1x

Děkuji, že upozorňujete lidi na toto onemocnění. V současné době opravdu mnoho lidí trpí hypertenzí, ale mnozí z nich o tom ani nevědí. Osobně jsem se o nemoci dozvěděl před 7 lety, ale už dlouho předtím jsem měl dušnost, časté bolesti hlavy, slabost. To znamená, že jsem svou nemoc nějakou dobu vůbec nekontroloval. Nyní jsem se naučil žít s hypertenzí. Přírodní prostředek Kardisel mi v tom velmi pomáhá. Odstraňuje toxiny a odpady z těla, činí cévy flexibilnějšími (což je obzvláště důležité pro lidi staršího věku). Díky tomu se snižuje krevní tlak. Kardisel mi velmi vyhovuje, možná pomůže i vám vypořádat se s hypertenzí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Hypertenze (vysoký tlak)

Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.

Hypotenze (nízký tlak)

Hypotenze, neboli nízký tlak, může být příčinou horšího prokrvení ostatních orgánů - především mozku.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce