Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.
Krevní tlak (TK) je nejčastěji měřen při pravidelných preventivních prohlídkách nebo při specifických zdravotních potížích. Prostředí zdravotnických zařízeních a ordinací může být pro mnoho pacientů stresující, což může vést k vyšším naměřeným hodnotám TK. Tuto „nepřesnost“ může významně snížit měření TK v domácím prostředí. Ať už domácím tlakoměrem nebo za pomoci tlakového holteru.
Co je tlakový holter?
Tlakový holter je zařízení používané k pravidelnému monitorování krevního tlaku v předem lékařem určených intervalech, po určitou dobu potřebnou k vyhodnocení měření. Obvykle 24, výjimečně 48 hodin. Pacient nosí přístroj připevněný na těle a zařízení automaticky zaznamenává tlak během celého sledovaného období. Z naměřených hodnot jsou následně vypočteny průměry za období dne, období spánku a za celé období 24 hodin, vyhledány maximální a minimální tlaky, případně vypočteno procento hodnot nad limit normy. Tím je vyloučen rušivý vliv přítomnosti lékaře a prostředí zdravotnického zařízení (označovaný jako syndrom bílého pláště), je také zohledněn vliv běžné fyzické aktivity na krevní tlak a také přítomnost normálního poklesu tlaku v období spánku. Vypočtené průměry pak umožňují jednak s jistotou stanovit či vyloučit hypertenzi, vyloučit zmíněný syndrom bílého pláště či vliv jiných rušivých faktorů a umožňují především stanovit závažnost hypertenze a tedy její rizikovost.
Jak vyšetření probíhá?
Měření probíhá podobně jako u běžně prodávaných digitálních tlakoměrů, kdy je na paži umístěna měřící manžeta vybavená čidlem, které snímá zvuky vycházející z pulzující pažní tepny, nafouknutí manžety zajišťuje malý kompresor, vypuštění manžety automatický ventil, nafukování a vypouštění manžety je řízeno mikroprocesorem v přístroji. Naměřené hodnoty tlaku a také tepové frekvence v průběhu dne a noci jsou zaznamenány do paměti přístroje a odtud po odevzdání přístroje přepsány na pevný disk počítače, a jsou pak speciálním programem zpracovány - především jsou vypočteny průměrné hodnoty tlaku za interval denní, interval období spánku a za celkový interval 24 hodin, jsou vyhledána maxima a minima tlaku a vypočteno procento hodnot, které jsou nad limitem normálního tlaku pro daný interval. Vypočtené průměry jsou porovnány se stanovenými normami a podle toho je krevní tlak označen jako nízký (hypotenze), optimální, normální, mírně zvýšený, středně závažně nebo závažně zvýšený.
Přístroj samovolně měří tlak pacienta nafukováním manžety tonometru v lékařem nastavených intervalech. Před nasazením přístroje je každý pacient o jeho použití poučen. Přístroj se skládá z manžety tonometru, která se umístí na paži horní končetiny, a malého automatického tlakoměru, který je schován v pouzdře a zavěšen na opasku. Během vyšetření pacient provozuje své běžné denní činnosti a aktivity stejně jako jindy. Během testování je nutno si vést deník toho, co kdy pacient dělal – zaznamenat typ prováděné činnosti a přesný čas. Pokud činnost provází nějaké příznaky (závratě, bušení srdce, dušnost, bolest na hrudi), je nutné je zapsat.
V praxi vyšetření probíhá takto:
- Dostavíte se na domluvený den a hodinu do ordinace.
- Sestra Vám nasadí na ruku manžetu, přístroj se naprogramuje (intervaly měření, denní a noční režim apod.) a uloží do pouzdra, které Vám připevní na tělo.
- Následně je provedeno zkušebního měření (vyzkoušíte si, zda pro Vás měření není příliš nepříjemné, v jaké poloze je nejlepší mít ruku během vyšetření apod.).
- Poté odcházíte z ordinace domů a věnujete se svým běžným denním činnostem.
- Přístroj měří tlak v přednastavených intervalech (po půlhodině během dne, po hodině během noci), jedno měření trvá cca 20-30 vteřin; během měření přístroj nafukuje manžetu (tiché vrnění), následně vypouští vzduch, na závěr měření krátce zapíská.
- Další den přicházíte zpět do ordinace a vrátíte přístroj.
- Vyšetření lékař následně vyhodnotí a navrhne další opatření (dieta, redukce váhy, omezení solení, pohyb…) či úpravy již zavedené léčby případně její nasazení.
Jak se připravit na vyšetření?
- Udělejte si na vyšetření čas - počítejte s tím, že půjdete do ordinace dva dny po sobě (nasazení přístroje a druhý den jeho vrácení).
- Naplánujte si vhodný den. Můžete provádět veškeré běžné denní činnosti. Zakázány jsou fyzicky náročné činnosti včetně cvičení a pohl. styku, náročné práce, zvedání těžký břemen apod. A dále jakékoliv činnosti, kdy by mohl dojít k poškození přístroje nebo jeho příslušenství. Vhodné není také velké psychické vypětí.
- Nafukování manžety je poměrně tiché, ale přesto se doporučuje neplánovat si na den vyšetření důležitá jednání nebo společenské akce (divadlo, koncerty vážné hudby).
- Před vyšetřením je vhodné se osprchovat. Budete mít 24 hodin na ruce gumovou manžetu, pod kterou se budete potit (manžetu sice podkládáme lehkou textilií, abyste ji neměli na holou kůži, což trochu omezuje pocení a dyskomfort během vyšetření, ale přesto to není úplně příjemné). Manžetu navíc nemůžete během vyšetření sundat. Počítejte s tím, že se osprchujete před vyšetřením a znovu až po jeho ukončení.
- Vezměte si volný oděv, který budete moci snadno odložit. Vhodné je triko, halenka s krátkým rukávem.
Jak se chovat během vyšetření?
- Dávejte pozor na přístroj, aby nedošlo k jeho mechanickému poškození nebo namočení.
- S přístrojem se nemůžete koupat. Přístroj nesmí přijít do styku s vodou nebo jinou tekutinou. Nesmí být v prašném prostředí. Nevystavujte ho přímému slunci.
- Během měření zůstaňte v klidu. Pokud sedíte, nechejte ruku s manžetou volně položenou. Pokud stojíte, ruku nechejte svěšenou podél těla. Zastihne-li Vás měření za chůze, je vhodné zastavit a počkat, než se tlak doměří. Pokud v ruce s manžetou něco nesete, je vhodné břemeno při měření odložit.
- Během vlastního měření příliš nemluvte. Přístroj měří tlak snímáním vibrací v tepně pod manžetou. Mluvením jej spolehlivě zmatete, protože bude snímat vibrace Vašeho hlasu.
- Přístroj neodpojujte, nerozebírejte a nijak jinak s ním nemanipulujte.
Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.